14.1.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 9/3


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 19/2009,

13. jaanuar 2009,

millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 453/2008 (ühenduse vabade ametikohtade kvartalistatistika kohta) vaba ametikoha, andmete kogumise võrdluskuupäevade, andmete edastamisele esitatavate nõuete ja otstarbekusuuringute määratlemise osas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2008. aasta määrust (EÜ) nr 453/2008 (ühenduse vabade ametikohtade kvartalistatistika kohta), (1) eriti selle artikli 2 punkti 1 teist lõiku ning artikli 3 lõiget 1, artikli 5 lõiget 1 ja artikli 7 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EÜ) nr 453/2008 kehtestati ühenduse vabade ametikohtade kvartalistatistika süstemaatilise koostamise ühine raamistik.

(2)

On vaja kehtestada rakendusmeetmed esitatava teabe ja teabe kogumise võrdluskuupäevade määratlemiseks.

(3)

Samuti on vaja täpsustada nõutavate andmete edastamise formaati ja tähtaegu ning kuupäeva, millal tuleb edastada esimese vaatluskvartali andmed.

(4)

Vastavalt määruse (EÜ) nr 453/2008 artiklile 7 on vaja kehtestada asjakohane raamistik otstarbekusuuringute tegemiseks liikmesriikides, kellel on raskusi andmete esitamisega väikeste üksuste ja teatavate tegevuste kohta.

(5)

Euroopa Keskpangaga on konsulteeritud.

(6)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas statistikaprogrammi komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Vaba ametikohaga seotud mõisted

Määruse (EÜ) nr 453/2008 artikli 2 punkti 1 kohaldamisel

a)

hõlmab mõiste „aktiivne tegutsemine sobiva kandidaadi leidmiseks” järgmist:

i)

teatamine vabast ametikohast riiklikele tööturuasutustele;

ii)

kontakteerumine personaliotsingufirmaga/värbajatega;

iii)

teatamine vabast ametikohast massiteabevahendites (näiteks Internetis, ajalehtedes, ajakirjades);

iv)

teatamine vabast ametikohast avalikul teadetetahvlil;

v)

kontakteerumine otse võimalike kandidaatidega/tööleasujatega, nende intervjueerimine ja valimine;

vi)

kontakteerumine töötajate ja/või isiklike tuttavatega;

vii)

praktikantide kasutamine;

b)

„kindlaksmääratud aja jooksul” tähendab maksimumajavahemikku, mille jooksul ametikoht on vaba ja mille vältel see kavatsetakse täita. Kõnealuse ajavahemiku määramisel ei ole piiranguid; teatatakse kõikidest vabadest ametikohtadest, mille täitmiseks võrdluskuupäeval veel aktiivselt tegutsetakse.

Artikkel 2

Võrdluskuupäevad

Liikmesriigid esitavad andmed selliste vabade ja hõivatud ametikohtade arvu kohta, mida võib käsitleda vaatluskvartali puhul representatiivsetena vastavalt määruse (EÜ) nr 453/2008 artikli 2 punktidele 1 ja 2. Eelistatud meetodid kõnealuse eesmärgi saavutamiseks on pidev andmete kogumine või teatavatel võrdluskuupäevadel kogutud andmete representatiivse keskmise arvutamine.

Artikkel 3

Andmete edastamine

1.   Liikmesriigid edastavad 70 päeva jooksul pärast vaatluskvartali lõppemist andmed, mis on jaotatud vastavalt määruse (EÜ) nr 453/2008 artikli 1 punktile 2; andmed esitatakse koos vastavate metaandmetega.

Liikmesriigid, mille töötajate arv moodustab üle 3 % Euroopa Ühenduse töötajate koguarvust, edastavad vabade ja hõivatud ametikohtade koguarvu ning vastavad metaandmed 45 päeva jooksul pärast vaatluskvartali lõppemist.

Iga liikmesriigi töötajate osa Euroopa Ühenduse töötajate koguarvust arvutatakse iga viie aasta järel eelmise kalendriaasta nelja kvartali keskmise alusel. Uute liikmesriikide liitumise korral tehakse ajutised arvutused. Esimene arvutus tehakse käesoleva määruse vastuvõtmise aastale eelnenud kalendriaasta kohta. Töötajatega seotud andmete allikaks on Euroopa Liidu tööjõuvaatlus, mis on ette nähtud nõukogu määrusega (EÜ) nr 577/98. (2) Andmed tuleb esitada määruse (EÜ) nr 453/2008 artikliga 1 hõlmatud ettevõtete kohta.

Riikide puhul, mille töötajate arv ületab 3 % künnise esimest korda, kohaldatakse edastamistähtaegades tehtud mis tahes muudatusi alates arvutusele järgneva aasta esimesest vaatluskvartalist.

2.   Vastavad metaandmed selgitavad konkreetselt vaatluskvartali jooksul toimunud metoodilisi või tehnilisi sündmusi käsitlevat teavet, mida on tulemuste tõlgendamisel vaja kasutada, ning teavet andmeühikute kohta, mida ei käsitleta piisavalt usaldusväärsetena või mida ei tohi avaldada.

3.   Liikmesriigid saadavad komisjonile (Eurostatile) kvartaliandmed ja vastavad metaandmed elektroonilises vormis. Edastamine peab vastama sobivatele statistikaprogrammi komitees tunnustatud andmevahetusstandarditele. Komisjon (Eurostat) teeb kättesaadavaks üksikasjaliku dokumentatsiooni tunnustatud standardite kohta ning annab suunised nende standardite rakendamiseks.

4.   Esimene andmeedastus tehakse käesoleva määruse jõustumise aastale järgneva aasta esimese kvartali kohta.

Aegread edastatakse järgmistes vormides:

a)

korrigeerimata;

b)

sesoonselt korrigeeritud vastavalt komisjoni määrusele, millega rakendatakse määrust (EÜ) nr 453/2008 sesoonse korrigeerimise menetluste ja kvaliteediaruannete osas, ning

c)

vabatahtlikkuse alusel trendi-tsükli ridadena.

Artikkel 4

Otstarbekusuuringud

Määruse (EÜ) nr 453/2008 artikliga 7 ette nähtud raamistik otstarbekusuuringute tegemiseks on sätestatud lisas.

Artikkel 5

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. jaanuar 2009

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Joaquín ALMUNIA


(1)  ELT L 145, 4.6.2008, lk 234.

(2)  EÜT L 77, 14.3.1998, lk 3.


LISA

Otstarbekusuuring NACE Rev. 2 jagude O, P, Q, R ja/või S kohta vabade ametikohtade kvartalistatistika saamise viiside hindamiseks

Liikmesriigis tehtav otstarbekusuuring peab eelkõige hõlmama järgmist:

1)

iga sellise majandustegevuse panus rahvamajandusse, väljendatuna ettevõtete arvuna ja tööjõu osakaaluna või sobiva alternatiivse väärtusena;

2)

vabade ametikohtade struktuuride sarnasuste ja erinevuste kirjeldus ning nende majandustegevuse areng võrrelduna vabade ametikohtade struktuuride ja arenguga NACE Rev. 2 jagudes B–N.

Variandid

NACE Rev. 2 jagude O, P, Q, R ja/või S kohta vabade ja hõivatud ametikohtade arvu saamise erinevaid variante tuleb hinnata. Arvesse tuleks võtta järgmisi võimalikke andmeallikaid:

a)

olemasolevad andmekogumid;

b)

halduslikud allikad;

c)

statistilised hindamismenetlused;

d)

uued andmekogumid.

Hinnang peab iga kaalutud variandi kohta sisaldama sellega seotud tehniliste ja õiguslike küsimuste üksikasju, sealhulgas rakendamise ajastus, tulemuste eeldatav statistiline kvaliteet, eeldatavad andmekogumise alustamise ja läbiviimise kulud väljendatuna eurodes ja täistööajaga töötajate arvuna, kulud iga vaadeldud üksuse kohta, hinnang ettevõtetele tekkiva lisakoormuse kohta, kõik ohud või ebamäärasused ja konkreetsed eelised või puudused. Kulusid ja kvaliteeti võrreldakse jagude B–N kohta olemas olevate andmekogumite kulude ja kvaliteediga.

Soovitus

Erinevatele variantidele antud hinnangu põhjal esitatakse soovitus kõige sobivama lähenemisviisi kohta.

Rakendamine

Esitatakse kavandatava rakenduskava üksikasjad, sealhulgas konkreetsete etappide algus- ja lõppkuupäevad.

Otstarbekusuuringuid tegevad liikmesriigid

Järgmised liikmesriigid teevad otstarbekusuuringuid, et hinnata NACE Rev. 2 jagude O, P, Q, R ja/või S kohta määruse (EÜ) nr 453/2008 artiklis 2 määratletud vabade ametikohtade kvartaliandmete saamise viise:

Taani

Saksamaa

Hispaania

Prantsusmaa

Itaalia

Malta

Austria.

Otstarbekusuuring alla kümne töötajaga ettevõtete vabade ametikohtade kvartalistatistika saamise viiside hindamiseks

Liikmesriigis tehtav otstarbekusuuring peab hõlmama eelkõige järgmist:

1)

iga ettevõtete suurusklassi panus rahvamajandusse, väljendatuna ettevõtete arvuna ja tööjõu osakaaluna või sobiva alternatiivse väärtusena;

2)

vabade ametikohtade struktuuride sarnasuste ja erinevuste kirjeldus ning kõnealuse ettevõtete suurusklassi areng võrrelduna vabade ametikohtade struktuuride ja arenguga ettevõtetes, kus on kümme või enam töötajat.

Variandid

Tuleb hinnata alla kümne töötajaga ettevõtete vabade ja hõivatud ametikohtade arvu saamise erinevaid variante. Arvesse tuleks võtta järgmisi võimalikke andmeallikaid:

a)

olemasolevad andmekogumid;

b)

halduslikud allikad;

c)

statistilised hindamismenetlused;

d)

uued andmekogumid.

Hinnang peab iga kaalutud variandi kohta sisaldama sellega seotud tehniliste ja õiguslike küsimuste üksikasju, sealhulgas rakendamise ajastus, tulemuste eeldatav statistiline kvaliteet, eeldatavad andmekogumise alustamise ja läbiviimise kulud väljendatuna eurodes ja täistööajaga töötajate arvuna, kulud iga vaadeldud üksuse kohta, hinnang ettevõtetele tekkiva lisakoormuse kohta, kõik ohud või ebamäärasused ja konkreetsed eelised või puudused. Kulusid ja kvaliteeti võrreldakse kümne või enama töötajaga ettevõtete kohta olemasolevate andmekogumite kulude ja kvaliteediga.

Soovitus

Erinevatele variantidele antud hinnangu põhjal esitatakse soovitus kõige sobivama lähenemisviisi kohta.

Rakendamine

Esitatakse kavandatava rakenduskava üksikasjad, sealhulgas konkreetsete etappide algus- ja lõppkuupäevad.

Otstarbekusuuringuid tegevad liikmesriigid

Järgmised liikmesriigid teevad otstarbekusuuringuid, et hinnata alla kümne töötajaga ettevõtete kohta määruse (EÜ) nr 453/2008 artiklis 2 määratletud vabade ametikohtade kvartaliandmete saamise viise:

Taani

Prantsusmaa

Itaalia

Malta.