19.6.2009 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
L 156/26 |
NÕUKOGU OTSUS,
6. aprill 2009,
millega lõpetatakse muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohane nõupidamine Mauritaania Islamivabariigiga
(2009/472/EÜ)
EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,
võttes arvesse 23. juunil 2000 Cotonous allkirjastatud AKV-EÜ koostöölepingut (edaspidi „AKV-EÜ partnerlusleping”), eriti selle artiklit 96,
võttes arvesse nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate sisekokkulepet AKV-EÜ partnerluslepingu rakendamiseks võetavate meetmete ja järgitavate menetluste kohta, (1) eelkõige selle artiklit 3,
võttes arvesse komisjoni ettepanekut
ning arvestades järgmist:
(1) |
AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 9 osutatud olulisi lepinguosi on rikutud. |
(2) |
Vastavalt AKV-EÜ partnerluslepingu artiklile 96 alustati 20. oktoobril 2008 Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide (AKV) ning Mauritaania Islamivabariigiga nõupidamist, mille käigus võimul oleva sõjaväelise hunta esindajad ei esitanud ettepanekuid ega võtnud kohustusi, mida oleks saanud pidada rahuldavaks. Kuigi tähtaega pikendati ühe kuu võrra, ei tehtud ettepanekus ühtegi sisulist muudatust, |
ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:
Artikkel 1
Mauritaania Islamivabariigiga AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 alusel toimunud nõupidamine lõpetatakse.
Artikkel 2
Lisas esitatud kirjas loetletud meetmed võetakse vastu kui AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 lõike 2 punktis c osutatud sobivad meetmed.
Artikkel 3
Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.
Käesolev otsus kaotab kehtivuse 6. aprillil 2011. Otsus vaadatakse korrapäraselt läbi vähemalt iga kuue kuu tagant, arvestades Euroopa Liidu eesistujariigi ja komisjoni ühiste järelevalvemissioonide tulemusi.
Artikkel 4
Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.
Luxembourg, 6. aprill 2009
Nõukogu nimel
eesistuja
J. POSPÍŠIL
(1) EÜT L 317, 15.12.2000, lk 376.
LISA
Lugupeetud kindral
Euroopa Liit peab väga tähtsaks 23. juunil 2000 Cotonous allkirjastatud AKV-EÜ koostöölepingu (edaspidi „AKV-EÜ partnerlusleping”) artiklis 9 sätestatud olulisi lepinguosi, mis käsitlevad inimõiguste ning demokraatlike ja õigusriigi põhimõtete järgimist, millele AKV-EÜ koostöö on rajatud.
Eelöeldut arvestades mõistis Euroopa Liit 6. augustil 2008 toimunud sõjaväelise riigipöörde viivitamata hukka ning kutsus korduvalt üles austama demokraatiat ning 2007. aastal kehtestatud seaduslikku riigikorda. Arvestades, et riigipööre kujutab endast AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 9 sätestatud oluliste lepinguosade rasket rikkumist, alustas Euroopa Liit, kohaldades sama lepingu artiklit 96, poliitilist dialoogi võimu haaranud isikutega, mille tulemusena toimus nõupidamine, mille eesmärk oli hinnata olukorda ning arutada võimalikke kõiki osapooli rahuldavaid lahendusi põhiseadusliku korra kiireks taastamiseks.
Nimetatud nõupidamiste raames 20. oktoobril 2008 peetud esimesel kohtumisel Pariisis ei esitanud Mauritaania esindaja Euroopa Liidule ühtegi rahuldavat ettepanekut. Soovides pidada avatud dialoogi ning arvestades igati Mauritaania keerulist poliitilist olukorda, tegi Euroopa Liit esialgu ettepaneku jätta nõupidamine ühe kuu jooksul avatuks, täpsustades, et juhul kui Mauritaania esindaja pakub välja võimaliku rahuldava lahenduse, peetakse nõupidamiste raames uus kohtumine. Samuti teatas Euroopa Liit AKV riikidele ja Mauritaania esindajale, et uute aspektide puudumisel lõpetatakse nõupidamine ning võetakse asjakohased meetmed.
Mitmel Aafrika Liidu, Euroopa Liidu ja samuti Mauritaaniat käsitleva rahvusvahelise kontaktrühma moodustanud viie rahvusvahelise organisatsiooni eesistumisel peetud kohtumisel määrati selgelt kindlaks kriisi kõiki osapooli rahuldava poliitilise lahenduse olulised aspektid.
Rahvusvaheline kontaktrühm tuli uuesti kokku 28. jaanuaril 2009, s.o Aafrika Liidu otsustatud individuaalsete sanktsioonide tegeliku rakendamise eelõhtul, ja 20. veebruaril 2009, kus tõdeti, et kriisist väljumiseks on mitmeid ettepanekuid, muu hulgas ka võimu haaranud isikute ettepanek, mida aga peeti ebasobivaks. Rahvusvaheline kontaktrühm palus Mauritaania esindajaid Aafrika Liidu presidendi egiidi all pidama kaasavat riigisisest poliitilist dialoogi, et saavutada põhiseadusliku korra kõiki osapooli rahuldav taastamine.
Põhiseadusliku korra taastamise meetmed
Eelöeldut arvestades otsustas Euroopa Liit lõpetada nõupidamise ning võtta muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 lõike 2 punkti c alusel vastu järgmised allpool esitatud sobivad meetmed. Kuna praegune olukord on mitterahuldav ja suur osa koostööst on juba külmutatud, püütakse nende asjakohaste meetmetega taastada järk-järgult koostöö vastuseks järgmistele teetähistele põhiseadusliku korra kõiki osapooli rahuldaval taastamisel.
1. |
Praegune olukord ja viivitamata võetavad meetmed |
2. |
Kriisi kõiki osapooli rahuldav lahendamine, mis vastab rahvusvahelise üldsuse põhilistele nõudmistele, ning eelkõige kaasava ja avatud poliitilise dialoogi raames sellise valimiskorra kehtestamine, mis võimaldab usaldusväärsetel asutustel neutraalse valitsuse egiidi all korraldada vabad, läbipaistvad ja kogu valijaskonda esindavad valimised. |
3. |
Eespool nimetatud kriisi tegelik ja pöördumatu lahendamine |
4. |
Põhiseadusliku korra täielik taastamine Mauritaanias. See olukord saavutatakse, kui ametisse on asunud seaduslikult valitud riigipea ning põhiseadus kehtib ja seda järgitakse. |
1. Praegune olukord ja viivitamata võetavad meetmed
Võetakse järgmised allpool kirjeldatud meetmed. Koostööd piiravad meetmed ei mõjuta humanitaarabi ega otsest abi Mauritaania elanikkonnale ja kodanikuühiskonnale.
AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 8 kohaselt ette nähtud poliitilist dialoogi peetakse Mauritaania kõigi esindajatega, võttes samaaegselt asjakohaseid meetmeid, nagu on osutatud AKV-EÜ partnerluslepingu VII lisa artikli 2 lõikes 5. Nimetatud dialoogi peetakse koostöös Mauritaaniat käsitleva rahvusvahelise kontaktrühmaga ning seda võidakse tihendada, kui põhiseadusliku korra taastamise kõiki osapooli rahuldav lahendus heaks kiidetakse.
A. |
Pooleliolevate projektide ja 10. EAFi sihtprogrammi rakendamine koos allpool nimetatud erandite ja muudatustega jäävad peatatuks kuni koostöö järkjärgulise taastamiseni allpool esitatud tingimustel. |
B. |
Euroopa Komisjon jätab endale õiguse võtta viivitamata üle EAFi riikliku eelarvevahendite käsutaja kohustused. |
C. |
Kuivõrd käimasoleva koostöö huvides on vaja jälgida sündmusi ja valdkondlikke poliitilisi otsuseid, mida teevad de facto, kuid mitte de jure võimul olevad isikud, ning loodetakse, et koostöö saab jätkuda pärast seda, kui kriisile on leitud rahvusvahelise üldsuse jaoks vastuvõetav lahendus, jätkavad komisjoni talitused osalemist Mauritaania valdkondliku poliitika alases dialoogis, mida peetakse tehnilistes küsimustes, kuid nimetatud dialoogi ei saa lugeda 6. augusti 2008. aasta riigipöördega kehtestatud võimu seaduslikkuse tunnustamiseks. |
D. |
Juba sõlmitud lepingutega seotud maksed sooritatakse asjaomaste rahastamisotsuste kohaselt. Kõnealused projektid on järgmised:
|
E. |
Uusi lepinguid võib sõlmida järgmiste programmide jaoks kooskõlas rahastamislepingutega:
|
F. |
Uusi projekte võib hinnata järgmistes valdkondades:
|
2. Kõiki osapooli rahuldav lahendus
Selle eelduseks on, et Mauritaania esindajatega on olemas tegelik kokkulepe, nagu on kirjeldatud sissejuhatuse punktis 2.
G. |
Jätkatakse järgmisi projekte:
|
3. Kriisi lahenduse elluviimine
Selle eelduseks on, et kriisi asutakse pöördumatult kõiki osapooli rahuldaval viisil lahendama, nagu on kirjeldatud sissejuhatuse punktis 3.
H. |
Taastatakse täiendavad koostöövormid. Nendeks võivad olla näiteks järgmised:
|
4. Põhiseadusliku korra täielik taastamine
I. |
Kõik eespool nimetatud piirangud, mis on kehtestatud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 lõike 2 punkti a neljanda taande kohaselt, on võimalik tühistada juhul, kui Mauritaania taastab riigis täielikult põhiseadusliku korra. See võimaldaks täielikult rakendada 10. EAFi sihtprogrammi (156 miljonit eurot), arvestades samal ajal vajadust teha selles muudatusi, mida võib tingida 6. augustil 2008. aastal toimunud riigipöörde sotsiaalsed, majanduslikud ja poliitilised negatiivsed tagajärjed. |
Asjakohaste meetmete järelevalve
Euroopa Liit jälgib tähelepanelikult sündmuste arengut Mauritaanias ning võib vajaduse korral toetada kriisile kõiki osapooli rahuldava poliitilise lahenduse leidmist, tingimusel et nimetatud lahendus on kooskõlas rahvusvahelise üldsuse eespool nimetatud põhiliste nõudmistega. Selleks korraldatakse korrapäraselt vaatlusmissioone.
Euroopa Liit jätab endale õiguse eespool nimetatud meetmed läbi vaadata ja neid muuta, et võtta arvesse muutusi Mauritaania olukorras.
Lugupidamisega
Komisjoni nimel
José Manuel BARROSO
Nõukogu nimel
J. POSPÍŠIL