1.5.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 110/39


KOMISJONI OTSUS,

29. aprill 2009,

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/21/EÜ, mis käsitleb kaevandustööstuse jäätmete käitlemist, artikli 22 lõikes 1 osutatud teabe ühtlustamise ja korrapärase edastamise ning artiklis 18 osutatud küsimustiku kohta

(teatavaks tehtud numbri K(2009) 3011 all)

(2009/358/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2006. aasta direktiivi 2006/21/EÜ kaevandustööstuse jäätmete käitlemise ja direktiivi 2004/35/EÜ muutmise kohta, (1) eriti selle artikli 22 lõike 1 punkti a ja artiklit 18,

ning arvestades järgmist:

(1)

Käesoleva otsuse eesmärk on kehtestada miinimumnõuded, et tagada direktiivi 2006/21/EÜ artikli 7 lõikes 5, artikli 11 lõikes 3 ja artikli 12 lõikes 6 osutatud teabe ühtlustatud, õigeaegne ja asjakohane kogumine ja vajaduse korral edastamine ning luua alus sama direktiivi artikli 18 lõikes 1 osutatud küsimustikule.

(2)

Direktiivi 2006/21/EÜ artikli 7 lõikes 5, artikli 11 lõikes 3 ja artikli 12 lõikes 6 osutatud teave, mis edastatakse kord aastas, peaks hõlmama ajavahemikku 1. maist kuni järgmise aasta 30. aprillini.

(3)

Direktiivi 2006/21/EÜ artikli 18 lõikes 1 osutatud aruanne peaks esimesel korral hõlmama ajavahemikku 1. maist 2008 kuni 30. aprillini 2011 ning see tuleks komisjonile edastada hiljemalt 1. veebruariks 2012.

(4)

Selleks et vähendada käesoleva otsuse rakendamisega seotud halduskoormust, peaks nõutud teave hõlmama üksnes direktiivi parema rakendamise seisukohalt kasulikke andmeid. Samuti peaks teabe artikli 11 lõikes 3 ja artikli 12 lõikes 6 osutatud juhtumite kohta esitama igal aastal üksnes need liikmesriigid, kus sellised juhtumid vaatlusalusel perioodil aset leidsid.

(5)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2006/21/EÜ artikli 23 lõike 2 kohaselt loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Üksikasjad direktiivi 2006/21/EÜ artikli 7 kohaselt antud lubades sisalduva teabe kohta, mis tehakse kättesaadavaks ühenduse statistikaasutustele, kui nad seda statistiliste andmete saamise eesmärgil taotlevad, on esitatud I lisas.

Artikkel 2

Kui liikmesriigis leiab aset üks või mitu direktiivi 2006/21/EÜ artikli 11 lõikes 3 ja artikli 12 lõikes 6 osutatud juhtumit, edastab asjaomane liikmesriik komisjonile kord aastas II lisas esitatud üksikasjaliku teabe iga juhtumi kohta. Nimetatud teave hõlmab ajavahemikku 1. maist kuni järgmise aasta 30. aprillini ning see edastatakse komisjonile hiljemalt sama aasta 1. juuliks.

Artikkel 3

Liikmesriigid kasutavad direktiivi 2006/21/EÜ artikli 18 lõikes 1 osutatud direktiivi rakendamist käsitleva aruande koostamisel III lisas esitatud küsimustikku.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 29. aprill 2009

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Stavros DIMAS


(1)  ELT L 102, 11.4.2006, lk 15.


I LISA

Teave, mis lisatakse direktiivi 2006/21/EÜ alusel antavate lubade loetellu

1.

Jäätmehoidla nimi ja aadress, loa andev pädev asutus ning kontrolli korraldav pädev asutus.

2.

Põhiteave loa kohta, sealhulgas väljastamise kuupäev, kehtivusaeg, jäätmehoidla kategooria vastavalt direktiivi artiklile 9, käitise kasutusetapi kirjeldus (tegutseb, sulgemisetapis või sulgemisjärgses etapis).

3.

Vajaduse korral teave jäätmeliigi kohta ning käitiste ja seire- ning kontrollimenetluste lühikirjeldus.


II LISA

Teave, mis edastatakse komisjonile vastavalt direktiivi 2006/21/EÜ 18 lõikele 2 artikli 11 lõikes 3 ja artikli 12 lõikes 6 osutatud juhtumite kohta

Iga juhtumi kohta kogutakse ja edastatakse järgmine teave:

1.

Jäätmehoidla nimi ja aadress, loa andev pädev asutus ning kontrolli korraldav pädev asutus.

2.

Teave loa kohta, sealhulgas väljastamise kuupäev, kehtivusaeg, jäätmehoidla kategooria direktiivi artikli 9 kohaselt, jäätmeliik ning käitiste ja seire- ning kontrollimenetluste lühikirjeldus; käitise kasutusetapi kirjeldus (tegutseb, sulgemisetapis või sulgemisjärgses etapis).

3.

Juhtumi kirjeldus, sealhulgas:

a)

juhtumi laad ja kirjeldus, juhtumi avastamise kirjeldus, juhtumi toimumise koht ja aeg;

b)

käitaja poolt pädevatele asutustele ja üldsusele ning vajaduse korral muudele liikmesriikidele, kelle puhul võib ilmneda piiriülene mõju, edastatud teabe kirjeldus ja aeg;

c)

võimalike keskkonna- ja tervisemõjude ning jäätmehoidla stabiilsust mõjutavate tagajärgede hindamine;

d)

juhtumi võimalike põhjuste analüüs.

4.

Juhtumi heastamiseks võetud parandusmeetmete kirjeldus, eelkõige:

a)

vajaduse korral hädaolukorra lahendamise kava rakendamise kirjeldus;

b)

pädevate asutuste antud juhiste liik;

c)

muud meetmed (täpsustada).

5.

Edaspidi samalaadi juhtumi ennetamiseks võetud meetmete kirjeldus, eelkõige:

a)

loa tingimustele lisatud uued tingimused;

b)

seire- ja kontrollisüsteemide kohandamine;

c)

teabe edastamise parandamine;

d)

muud meetmed (täpsustada).

6.

Täiendav teave, millest võib teistele liikmesriikidele ja komisjonile direktiivi paremaks rakendamiseks kasu olla.


III LISA

„Küsimustik direktiivi 2006/21/EÜ rakendamist käsitlevate liikmesriikide aruannete koostamiseks

A OSA.   KÜSIMUSED, MILLELE TULEB VASTATA ÜKS KORD ESIMESE ARUANDEPERIOODI KOHTA

1.   Halduskord ja üldteave

Palun märkige pädev asutus / pädevad asutused, kelle vastutusel on:

a)

käitajate koostatud jäätmekavade kontrollimine ja heakskiitmine;

b)

hoidlavälise hädaolukorra lahendamise kavade koostamine A-kategooria käitiste jaoks;

c)

lubade andmine ja ajakohastamine ning rahalise tagatise kehtestamine ja ajakohastamine, ning

d)

jäätmehoidlate kontrollimine.

2.   Jäätmekavad ning suurõnnetuste vältimine ja nendest teavitamine

a)

Palun kirjeldage lühidalt direktiivi artikli 5 lõikes 6 osutatud menetlusi jäätmekavade heakskiitmiseks.

b)

A-kategooria käitiste puhul, mis ei kuulu nõukogu 9. detsembri 1996. aasta direktiivi 96/82/EÜ (1) (ohtlike ainetega seotud suurõnnetuste ohu ohjeldamise kohta) reguleerimisalasse, kirjeldage palun meetmeid, mis on võetud selleks, et:

tuvastada suurõnnetuse oht,

võtta käitise projekteerimisel, kasutamisel ja sulgemisel arvesse vajalikke elemente, ning

piirata kahjulikke tagajärgi inimeste tervisele ja/või keskkonnale.

3.   Luba ja rahaline tagatis

a)

Palun märkige, milliseid meetmeid on võetud, et tagada direktiivi kohase loa olemasolu kõikidel tegutsevatel jäätmehoidlatel enne 1. maid 2012.

b)

Palun kirjeldage lühidalt, milliseid meetmeid on võetud parima võimaliku tehnika tutvustamiseks lubade kehtestamise ja kontrollimise eest vastutavatele asutustele.

c)

Palun märkige, kas direktiivi artikli 1 lõikes 3 osutatud võimalust, mille kohaselt võib mitteohtlike püsi- või tavajäätmete suhtes kehtivaid nõudeid leevendada või selliste nõuete kohaldamisest loobuda, on kasutatud.

d)

Palun selgitage, milliseid meetmeid on võetud loatingimuste korrapärase ajakohastamise tagamiseks direktiivi artikli 7 lõike 4 kohaselt.

e)

Palun kirjeldage üksikasjalikult direktiivi artikli 14 lõikes 1 osutatud menetlust ning rahalise tagatise kehtestamise ja selle korrapärase kohandamisega seotud korda. Kui palju käitisi on juba vastavalt direktiivi sätetele tagatisega kaetud? Kuidas on kavas tagada, et kõik käitised oleksid tagatisega kaetud enne 1. maid 2014?

4.   Üldsuse osalus ja piiriülesed mõjud

a)

Palun selgitage, kuidas analüüsitakse ning võetakse arvesse üldsuse arvamust ja märkusi enne lubade kohta otsuste tegemisel ning hoidlavälise hädaolukorra lahendamise kavade ettevalmistamisel.

b)

Kuidas selliste käitiste puhul, mis võivad avaldada piiriülest mõju, on tagatud, et nõutud teave on tehtud kättesaadavaks asjakohase ajavahemiku jooksul ka tõenäoliselt mõjutatava liikmesriigi asjaomasele üldsusele?

c)

Milline tegutsemiskord on ette nähtud A-kategooria käitistele võimaliku suurõnnetuse korral, et tagada:

nõutud teabe viivitamata edastamine käitaja poolt pädevale asutusele,

üldsuse teavitamine ohutus- ja muudest meetmetest, ning

käitaja esitatud teabe edastamine liikmesriigile juhul, kui käitis võib avaldada piiriülest mõju?

5.   Jäätmehoidlate ehitamine ja haldamine

a)

Palun kirjeldage üksikasjalikult, milliseid meetmeid on võetud selle tagamiseks, et jäätmehoidlaid haldab artikli 11 lõikes 1 osutatud pädev isik ning et personal on saanud asjakohase väljaõppe.

b)

Palun kirjeldage lühidalt menetlust, mis on kehtestatud pädeva asutuse teavitamiseks 48 tunni jooksul igast juhtumist, mis tõenäoliselt võib mõjutada jäätmehoidla stabiilsust, ning jäätmehoidla seiremenetluse käigus ilmnenud kõikidest keskkonda oluliselt kahjustavatest mõjudest.

c)

Palun kirjeldage, kuidas pädev asutus kontrollib kooskõlas artikliga 11, et korrapärased aruanded seiretulemuste kohta:

edastatakse käitaja poolt asutusele,

näitavad vastavust loatingimustele.

6.   Sulgemis- ja sulgemisjärgsed toimingud, inventeerimine

a)

Palun selgitage lühidalt korda, mis on kehtestatud selle tagamiseks, et pärast hoidlate sulgemist, ning juhul kui pädev asutus peab seda vajalikuks, kontrollitakse korrapäraselt hoidlate stabiilsust ning võetakse meetmed keskkonnakahju vähendamiseks.

b)

Palun kirjeldage üksikasjalikult, milline meede on võetud direktiivi artikli 20 kohase suletud jäätmehoidlate inventeerimise tagamiseks enne 1. maid 2012.

7.   Kontrollimine

a)

Palun selgitage lühidalt, kas – ja kui, siis kuidas – on direktiivi reguleerimisalasse kuuluvate hoidlate kontrollimisel arvesse võetud keskkonnaekspertiisi miinimumnõudeid. (2)

b)

Palun kirjeldage lühidalt, kuidas on kontrollitegevused kavandatud. Kas ja milliste kriteeriumide alusel on kindlaks määratud esmajärjekorras kontrollitavad käitised? Kas kontrolli sagedus ja liik on kohandatud käitise ja selle keskkonnaga seotud ohtudega?

c)

Palun selgitage, milliseid järgmisi kontrollitoiminguid on tehtud: kohapealne kontroll (tavapärane või mitte), proovide võtmine, sisekontrolli andmete kontroll, jäätmekäitlustoimingute ajakohastatud registri kontroll.

d)

Palun selgitage, milliseid meetmeid on võetud selle tagamiseks, et heakskiidetud jäätmekavasid ajakohastatakse korrapäraselt ja nende täitmist kontrollitakse.

e)

Millised on eeskirjad sanktsioonide kohta, mida kohaldatakse direktiivi artikli 19 kohaselt vastuvõetud siseriiklike õigusnormide rikkumise korral?

B OSA.   KÜSIMUSED, MILLELE TULEB VASTATA KÕIKIDE ARUANDEPERIOODIDE KOHTA

1.   Halduskord ja üldteave

a)

Palun märkige haldusasutus (nimi, aadress, kontaktisik, e-posti aadress), kes vastutab käesoleva küsimustiku vastuste kooskõlastamise eest.

b)

Palun märkige võimaluse korral liikmesriigi territooriumil asuvate kaevandamisjäätmete hoidlate hinnanguline arv, kasutades lisas esitatud tabelit.

c)

Palun märkige liikmesriigi territooriumil tegutsevate A-kategooria jäätmehoidlate arv, mis võivad avaldada mõju keskkonnale või inimeste tervisele teises liikmesriigis.

2.   Jäätmekavad ning suurõnnetuste vältimine ja nendest teavitamine

a)

Palun märkige lühidalt:

aruandeperioodi jooksul heakskiidetud või ajutiselt või lõplikult tagasi lükatud jäätmekavade arv, ning

vajaduse ja võimaluse korral jäätmekava lõpliku tagasilükkamise peamised põhjused.

b)

Palun esitage loetelu direktiivi artikli 6 lõikes 3 osutatud hoidlavälise hädaolukorra lahendamise kavadest. Kui kõikide A-kategooria käitiste jaoks ei ole veel koostatud hädaolukorra lahendamise kavasid, märkige palun puuduvate kavade arv ning nende koostamise ajakava.

c)

Kui teie riigis on koostatud püsijäätmete nimistu, nagu osutatud komisjoni 30. aprilli 2009. aasta otsuse 2009/359/EÜ (püsijäätmete mõiste täiendava määratlemise kohta kaevandustööstuse jäätmete käitlemist käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/21/EÜ artikli 22 lõike 1 punkti f rakendamiseks) (3) artikli 2 lõikes 3, lisage palun kõnealuse nimistu koopia koos jäätmete määratlemisel püsijäätmetena kasutatud teabe ja andmete lühikirjeldusega.

3.   Luba ja rahaline tagatis

Palun märkige võimaluse korral lisas esitatud tabelit kasutades käitiste arv, millele on antud luba kooskõlas direktiivi sätetega.

4.   Sulgemis- ja sulgemisjärgsed toimingud, inventeerimine

a)

Palun märkige, kui mitu direktiivi artiklis 12 kirjeldatud sulgemismenetlust on aruandeperioodil tehtud ja/või heaks kiidetud.

b)

Kui palju on teie riigis neid käitisi, mis on suletud ning mille üle teostatakse korrapärast järelevalvet?

5.   Kontrollimine

a)

Palun märkige aruandeperioodil tehtud kontrollimiste arv ning eristage võimaluse korral kontrollimised, mis on tehtud:

A-kategooria käitistes ja muudes käitistes,

püsijäätmete käitlemisega tegelevates käitistes, ja

tavajäätmete käitlemisega tegelevates käitistes.

Kui asjakohasel geograafilisel tasandil (riigi/piirkonna/kohalik) on koostatud kontrollikava, lisage palun aruandele kõnealuse kava / kõnealuste kavade koopia.

b)

Mitu direktiivi sätete täitmatajätmise juhtumit on tuvastatud? Palun märkige täitmatajätmise peamised põhjused ning nõuete täitmise tagamiseks võetud meetmed?

6.   Muu asjakohane teave

a)

Palun kirjeldage kokkuvõtvalt direktiivi rakendamisel tekkinud peamisi raskusi. Kuidas tekkinud probleeme lahendati?

b)

Muud märkused, ettepanekud ja teave direktiivi rakendamise kohta.

LISA (4)

 

Tegutseb

Tegutseb loa alusel (5)

Üleminekuetapis (6)

Sulgemisetapis (7)

Suletud või mahajäetud (8)

A-kategooria (9)

 

 

 

 

 

sh „Seveso” käitised (10)

 

 

 

 

 

Mitte A-kategooria

 

 

 

 

 

Püsijäätmed (11)

 

 

 

 

 

Mitteohtlikud tavajäätmed

 

 

 

 

 

Kokku

 

 

 

 

 


(1)  EÜT L 10, 14.1.1997, lk 13.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. aprilli 2001. aasta soovitus, milles sätestatakse liikmesriikides läbiviidavate keskkonnaekspertiiside miinimumnõuded (EÜT L 118, 27.4.2001, lk 41).

(3)  ELT L 110, 1.5.2009, lk 46.

(4)  Võimaluse korral esitage palun eraldi.

(5)  Selliste käitiste arv, kellel on juba direktiivi nõuetele vastav luba.

(6)  Selliste käitiste arv, mis suletakse enne 2010. aastat ning mis kuuluvad artikli 24 lõike 4 reguleerimisalasse.

(7)  Selliste käitiste arv, mille puhul ei ole sulgemismenetlused veel lõppenud (artikkel 12).

(8)  Võimaluse korral märkida selliste mahajäetud ja suletud hoidlate hinnanguline arv, mis võivad avaldada kahjulikku mõju ning mis kuuluvad direktiivi artikli 20 reguleerimisalasse.

(9)  Käitised, mis on vastavalt direktiivi artiklile 9 klassifitseeritud A-kategooria käitiseks.

(10)  Direktiivi 96/82/EÜ reguleerimisalasse kuuluvad käitised.

(11)  Käitised, kus käideldakse üksnes direktiivis määratletud püsijäätmeid.”