22.1.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 17/39


NÕUKOGU OTSUS 2009/42/ÜVJP,

19. jaanuar 2009,

toetuse kohta ELi tegevusele, millega edendatakse Euroopa julgeolekustrateegia raames relvakaubanduslepingu sõlmimiseni viivat protsessi kolmandates riikides

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 13 lõiget 3 ja artikli 23 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Ülemkogu võttis 12. detsembril 2003. aastal vastu Euroopa julgeolekustrateegia, milles kutsutakse üles arendama välja tõhusal mitmepoolsusel põhinev rahvusvaheline kord. Euroopa julgeolekustrateegias tunnustatakse rahvusvaheliste suhete põhiraamistikuna ÜRO põhikirja. Euroopa Liidu jaoks on esmatähtis ÜRO tugevdamine, andes talle piisavad vahendid oma kohustuste täitmiseks ja tõhusaks tegutsemiseks.

(2)

ÜRO Peaassamblee võttis 6. detsembril 2006. aastal vastu resolutsiooni 61/89 pealkirjaga „Relvakaubandusleping: tavarelvade impordi, ekspordi ja üleandmise ühiste rahvusvaheliste standardite kehtestamine”.

(3)

Oma 11. detsembri 2006. aasta järeldustes tervitas nõukogu õiguslikult siduva rahvusvahelise relvakaubanduslepingu väljatöötamisele suunatud protsessi ametlikku algust ning märkis tunnustavalt, et ÜRO liikmesriikide selge enamus, kaasa arvatud kõik ELi liikmesriigid, toetas eespool nimetatud resolutsiooni. Nõukogu kinnitas taas, et EL ja selle liikmesriigid kavatsevad kõnealuses protsessis aktiivselt osaleda, ning rõhutas, et selles protsessis on suur tähtsus koostööl teiste riikide ja piirkondlike organisatsioonidega.

(4)

ÜRO peasekretär moodustas 28 liikmest koosneva valitsusekspertide töörühma, mis peab jätkama võimaliku relvakaubanduslepingu sõlmimise kaalumist. Töörühm tuli 2008. aastal korduvalt kokku ja esitas oma järeldused ÜRO Peaassamblee 63. istungjärgu ministrite nädala raames. Töörühm järeldas, et on vaja täiendavat kaalumist ning et tegevus peaks toimuma ÜRO raames järk-järgult avatud ja läbipaistval moel. Valitsusekspertide töörühm innustas riike, kellel on selleks võimalused, andma taotluse korral abi seda vajavatele riikidele.

(5)

Nõukogu rõhutas oma 10. detsembri 2007. aasta järeldustes, kui tähtsat ülesannet täidab ÜRO määratud valitsusekspertide töörühm, keda nõukogu innustas protsessi jätkama. Nõukogu väljendas oma kindlat usku, et õiguslikult siduv üldine instrument, mis on kooskõlas riikide asjakohasest rahvusvahelisest õigusest tulenevate olemasolevate kohustustega ja millega kehtestatakse tavarelvade impordi, ekspordi ja üleandmise ühised rahvusvahelised standardid, oleks oluline panus tõkestamaks tavarelvade ebasoovitavat ja vastutustundetut levikut.

(6)

Oktoobris 2008 võttis ÜRO Peaassamblee esimene komitee vastu resolutsiooni „Relvakaubandusleping: tavarelvade impordi, ekspordi ja üleandmise ühtsete rahvusvaheliste standardite kehtestamine”. Kõik ELi liikmesriigid toetasid seda teksti.

(7)

ÜRO Desarmeerimisuuringute Instituut (UNIDIR) toetas seda protsessi, viies läbi kaheosalise uuringu, milles analüüsiti süvitsi ÜRO liikmesriikide seisukohti relvakaubanduslepingu teostatavuse, ulatuse ja esialgsete kriteeriumite kohta. UNIDIRi analüüsid aitasid edasi viia relvakaubanduslepingu üle toimuvaid arutelusid, määrates kindlaks konsensuse ja arvamuste lahknemise valdkonnad, samuti tähelepanuta jäänud teemad. Analüüsid andsid kasuliku panuse valitsusekspertide töörühma töösse. Seetõttu on mõistlik usaldada käesoleva otsuse kohaste tegevuste tehniline elluviimine UNIDIRile.

(8)

Eespool toodud nõukogu järeldusi arvesse võttes peaks EL seda protsessi toetama, et kinnistada seni tehtud tööd, alustades mõttevahetust valitsusekspertide töörühma töös mitteosalevate riikide ning samuti teiste osalejate, näiteks kodanikuühiskonna ja tööstuse kaasamiseks, eesmärgiga edendada teema mõistmist ja soodustada valitsusekspertide töörühma soovituste täiendamist,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Relvakaubanduslepingu sõlmimiseni viiva protsessi edendamiseks kolmandates riikides toetab Euroopa Liit järgmiste eesmärkide täitmiseks mõeldud tegevusi:

a)

riiklike ja piirkondlike osalejate, ÜRO liikmesriikide, kodanikuühiskonna ja tööstuse teadlikkuse suurendamine relvakaubanduslepingu üle toimuvast rahvusvahelisest arutelust;

b)

ÜRO peasekretäri loodud ja relvakaubanduslepingut käsitleva valitsusekspertide töörühma eesmärgi tugevdamine ja ÜRO tähtsuse suurendamine ainsa foorumina, mis suudab võtta vastu tõeliselt universaalse õigusakti;

c)

kõigi ÜRO liikmesriikide ja piirkondlike organisatsioonide osalemise suurendamine relvakaubanduslepingut käsitlevas protsessis;

d)

arvamustevahetuse soodustamine valitsusekspertide töörühma töös osalevate ja selles mitteosalevate riikide vahel;

e)

arutelu edendamine ÜRO liikmesriikide vahel, eelkõige valitsusekspertide töörühma töös mitteosalevate riikide vahel;

f)

ÜRO liikmesriikide, piirkondlike organisatsioonide, kodanikuühiskonna ja tööstuse vahelise arvamustevahetuse edendamine;

g)

relvakaubanduslepingu võimalike elementide, ulatuse ja mõju kindlaksmääramine ning

h)

nimetatud arutelude tulemuste ja seisukohtade jagamine kogu rahvusvahelise üldsusega.

2.   Eespool nimetatud eesmärkide saavutamiseks viib EL ellu järgmise projekti:

avamisürituse, kuue piirkondlikku seminari, ühe kokkuvõtva lõppseminari ja ühe esimese komitee raames toimuva kõrvalürituse (peaassamblee 64. istungjärgu ajal) korraldamine ning nende tulemuste levitamine.

Projekti üksikasjalik kirjeldus on ära toodud lisas.

Artikkel 2

1.   Käesoleva otsuse rakendamise eest vastutab eesistujariik, keda abistab nõukogu peasekretär/ühise välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja. Komisjon on sellesse täiel määral kaasatud.

2.   Artikli 1 lõikes 2 osutatud projekti tehnilise elluviimisega tegeleb ÜRO Desarmeerimisuuringute Instituut (UNIDIR). UNIDIRi ülesande täitmist kontrollib peasekretär/kõrge esindaja, keda abistab eesistujariik. Sel eesmärgil sõlmib peasekretär/kõrge esindaja UNIDIRiga vajalikud kokkulepped.

3.   Eesistujariik, peasekretär/kõrge esindaja ja komisjon teavitavad üksteist regulaarselt projekti edenemisest kooskõlas oma vastava pädevusega.

Artikkel 3

1.   Lähtesumma artikli 1 lõikes 2 osutatud tegevuste elluviimiseks on 836 260 eurot, mida rahastatakse Euroopa Liidu üldeelarvest.

2.   Lõikes 1 sätestatud summa ulatuses rahastatavaid kulutusi hallatakse vastavalt Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele ühenduse menetlustele ja eeskirjadele.

3.   Komisjon teostab järelevalvet lõikes 2 osutatud ja toetusena antavate kulutuste nõuetekohase haldamise üle. Sel eesmärgil sõlmib komisjon UNIDIRiga rahastamislepingu. Rahastamislepingus sätestatakse, et UNIDIR peab tagama ELi toetuse nähtavuse selliselt, et see vastaks toetuse suurusele.

4.   Komisjon püüab sõlmida lõikes 3 osutatud rahastamislepingu võimalikult kiiresti pärast käesoleva otsuse jõustumist. Komisjon teavitab nõukogu kõigist protsessi käigus ilmnevatest raskustest ning teatab nõukogule rahastamislepingu sõlmimise kuupäeva.

Artikkel 4

Eesistujariik, keda abistab peasekretär/ühise välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja, annab nõukogule aru käesoleva otsuse rakendamise kohta, tuginedes ÜRO Desarmeerimisuuringute Instituudi (UNIDIR) poolt pärast iga piirkondlikku seminari ja pärast lõppseminari koostatud regulaarsetele aruannetele. Komisjon on sellesse täiel määral kaasatud ning annab teavet artikli 1 lõikes 2 osutatud projekti rakendamise finantsaspektide kohta.

Artikkel 5

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Otsus kaotab kehtivuse 15 kuu möödumisel artikli 3 lõikes 3 nimetatud rahastamislepingu sõlmimisest või kuue kuu möödumisel otsuse vastuvõtmisest, kui selle perioodi jooksul ei ole sõlmitud rahastamislepingut.

Artikkel 6

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 19. jaanuar 2009

Nõukogu nimel

eesistuja

P. GANDALOVIČ


LISA

1.   Eesmärk

Käesoleva nõukogu otsuse üldeesmärk on edendada kõikide sidusrühmade osalemist relvakaubanduslepingu üle toimuvates aruteludes, ühendada käimasolevasse protsessi antavad riiklikud ja piirkondlikud panused ning määrata kindlaks võimaliku relvakaubanduslepingu ulatus ja mõju.

2.   Projekt

2.1   Projekti eesmärk

Projekti abil:

a)

suurendatakse riiklike ja piirkondlike osalejate, ÜRO liikmesriikide, kodanikuühiskonna ja tööstuse teadlikkust relvakaubanduslepingu üle toimuvast rahvusvahelisest arutelust;

b)

tugevdatakse ÜRO peasekretäri loodud ja relvakaubanduslepingut käsitleva valitsusekspertide töörühma eesmärki ja suurendatakse ÜRO tähtsust ainsa foorumina, mis suudab võtta vastu tõeliselt universaalse õigusakti;

c)

suurendatakse kõigi ÜRO liikmesriikide ja piirkondlike organisatsioonide osalemist relvakaubanduslepingut käsitlevas protsessis;

d)

soodustatakse arvamustevahetust valitsusekspertide töörühma töös osalevate ja selles mitteosalevate riikide vahel;

e)

edendatakse arutelu ÜRO liikmesriikide vahel, eelkõige valitsusekspertide töörühma töös mitteosalevate riikide vahel;

f)

edendatakse ÜRO liikmesriikide, piirkondlike organisatsioonide, kodanikuühiskonna ja tööstuse vahelist arvamustevahetust;

g)

määratakse kindlaks relvakaubanduslepingu võimalikud elemendid, ulatus ja mõju ning

h)

jagatakse nimetatud arutelude tulemusi ja seisukohti kogu rahvusvahelise üldsusega.

2.2   Projekti tulemused

Projekti tulemusena:

a)

suureneb teadlikkus ja arusaamine ning suurenevad teadmised relvakaubanduslepingut käsitlevast protsessist;

b)

kaasatakse arutellu uusi osalejaid;

c)

tutvustatakse riiklikke ja piirkondlikke mureküsimusi ja ideid rahvusvahelistel aruteludel ning

d)

esitatakse täiendavaid ideid ja ettepanekuid relvakaubanduslepingu sisu osas, eelkõige lepingu ulatuse ja mõju osas.

2.3   Projekti kirjeldus

Projektiga nähakse ette avamisürituse, kuue piirkondliku seminari, üldisi tulemusi esitava lõppseminari ja ühe esimese komitee raames toimuva kõrvalürituse (peaassamblee 64. istungjärgu ajal) korraldamine. Lõppseminar on üles ehitatud järgmiselt: ühepäevane OSCE riikide seminar ja ühepäevane lõppseminar.

2.3.1   Avamisüritus

Avamisüritus on ühepäevane üritus, millel tutvustatakse projekti eesmärke ja oodatakse kodanikuühiskonna, teadlaste ja valitsusväliste organisatsioonide panust, et tagada toetus projektile.

2.3.2   Piirkondlikud seminarid

1.

Piirkondlikud seminarid toimuvad kahe päeva jooksul sihtpiirkondades kindlaks määratavates asukohtades. Seminarid jagatakse nelja ossa, mis võimaldab esitada ettekandeid ja korraldada arutelusid järgmistel teemadel:

a)

relvakaubanduslepingu ülevaade, taust, osalejad jne;

b)

käimasoleva rahvusvahelise protsessi eritutvustus;

c)

arutelu võimaliku relvakaubanduslepingu ulatuse ja mõju teemal; ning

d)

ideede kogumine edasiseks tegevuseks, soovitused ja ettepanekud relvakaubanduslepingut käsitleva protsessi jätkamiseks.

2.

Kõnealustel piirkondlikel seminaridel osalejad:

a)

piirkonna riikide esindajad;

b)

piirkondlike organisatsioonide, sealhulgas valitsusväliste organisatsioonide esindajad;

c)

kohaliku/piirkonna tööstuse esindajad;

d)

UNIDIRi ja UNODA esindajad (tavarelvastuse teenistusest ja piirkondlikust teenistusest, sealhulgas vajaduse korral kohalikest keskustest);

e)

tehnilised eksperdid ELi liikmesriikidest, sealhulgas tööstuse esindajad;

f)

partnerorganisatsioonide esindajad, muu hulgas nt Stockholmi Rahvusvahelisest Rahu-uuringute Instituudist (Rootsi) või Strateegiliste Uuringute Sihtasutusest (Prantsusmaa).

3.

Piirkonna suurusest sõltuvalt oodatakse igale seminarile 30 kuni 40 osalejat.

4.

Pärast iga seminari koostatakse aruanne, milles tehakse kokkuvõte aruteludest ja soovitustest. Kõnealune aruanne tehakse kättesaadavaks internetis ja elektroonilistel andmekandjatel.

5.

Piirkondlikud seminarid toimuvad vastavalt järgmistele gruppidele:

a)

üks seminar Kesk-, Põhja- ja Lääne-Aafrika jaoks;

b)

üks seminar Ida- ja Lõuna-Aafrika jaoks;

c)

üks seminar Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna jaoks;

d)

üks seminar Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna jaoks;

e)

üks seminar OSCE riikide jaoks;

f)

üks seminar Lähis-Ida jaoks.

6.

Ettepanekud seminaride võimalikeks asukohtadeks:

a)

Dakar ja Nairobi või Addis Abeba (kummagi Aafrikat hõlmava seminari jaoks);

b)

México või Rio de Janeiro (Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna jaoks);

c)

Phnom Penh või New Delhi (Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna jaoks);

d)

Ammān või Kairo (Lähis-Ida jaoks);

e)

Brüssel või Viin (OSCE riikide jaoks).

7.

Lõplike asukohtade kindlaksmääramisel võetakse arvesse ressursside maksimeerimist ja kohalikul tasandil kasutada olevat abi. Eesistujariik, keda abistab peasekretär/kõrge esindaja, vastutab lõpliku asukohavaliku eest, tuginedes UNIDIRi soovitustele.

2.3.3   Kokkuvõttev lõppseminar

Kokkuvõttev lõppseminar korraldatakse pärast kõigi kuue piirkondliku seminari toimumist, et esitada relvakaubanduslepingu protsessi käsitlevate arutelude tulemused, sellealased soovitused ja ideed rahvusvahelisele üldsusele. Lõppseminar on üles ehitatud järgmiselt: ühepäevane OSCE riikide seminar ja ühepäevane lõppseminar.

2.3.4   Esimese komitee raames toimuv kõrvalüritus (peaassamblee 64. istungjärgu ajal)

Kõrvalüritus korraldatakse esimese komitee raames (peaassamblee 64. istungjärgu ajal), et esitada New Yorki kogunenud sidusrühmadele projekti selle hetke tulemused.

2.3.5   Väljundid – avaldamine

Pärast iga seminari koostatakse lühike aruanne, milles tehakse kokkuvõte arutelude tulemustest ning relvakaubanduslepingu protsessiga seoses tehtud ettepanekutest ja ideedest. Seminaride aruanded tehakse kättesaadavaks internetis ja neid levitatakse elektroonilistel andmekandjatel.

Lõpparuanne, millesse on koondatud kuue piirkondliku seminari kokkuvõtlikud aruanded, koostatakse kokkuvõtva lõppseminari ajal ja esitatakse osalejatele märkuste tegemiseks. See tehakse kättesaadavaks internetis ning seda levitatakse elektroonilistel andmekandjatel.

3.   Kestus

Käesoleva projekti eeldatav rakendamisaeg on 15 kuud.

4.   Kasusaajad

Projekti kasusaajad on:

a)

kõik ÜRO liikmesriigid, eelkõige valitsusekspertide töörühma töös mitteosalevad riigid;

b)

kodanikuühiskond ja tööstus;

c)

asjaomased piirkondlikud organisatsioonid.

5.   Rakendusasutus

Eesistujariik, keda abistab peasekretär/kõrge esindaja, vastutab käesoleva projekti rakendamise ja järelevalve eest. Eesistujariik usaldab otsuse tehnilise rakendamise ÜRO Desarmeerimisuuringute Instituudile (UNIDIR).

Projekti rakendamisel teeb UNIDIR koostööd UNODAga, Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudiga (Rootsi) või Strateegiliste Uuringute Sihtasutusega (Prantsusmaa). UNIDIR teeb vajaduse korral koostööd piirkondlike organisatsioonide, valitsusväliste organisatsioonide ja tööstusega.

UNIDIR tagab ELi toetuse nähtavuse selliselt, et see on kooskõlas toetuse suurusega.

6.   Projekti kulude katmiseks ette nähtud lähtesumma.

Projekti kogumaksumus on 836 260 eurot.