19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 78/35


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

Euroopa Arengufondi komitee töökorra vastuvõtmise kohta

(2008/215/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse koostöölepingut ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ja teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahel, millele on alla kirjutatud Cotonous 23. juunil 2000 (1) ning mis vaadati läbi 25. juunil 2005. aastal Luxembourgis (edaspidi „AKV-EÜ leping”),

võttes arvesse sisekokkulepet nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate vahel ühenduse abi rahastamise kohta mitmeaastase finantsraamistiku (2008–2013) alusel vastavalt AKV–EÜ lepingule ning finantsabi eraldamise kohta nendele ülemeremaadele ja -territooriumidele, mille suhtes kohaldatakse EÜ asutamislepingu neljandat osa (2) (edaspidi „sisekokkulepe”), ja eelkõige selle artikli 8 lõiget 5,

võttes arvesse nõukogu 14. mai 2007. aasta määrust (EÜ) nr 617/2007 AKV-EÜ koostöölepingu raames 10. Euroopa Arengufondi rakendamise kohta (3) (edaspidi „10. Euroopa Arengufondi rakendamismäärus”),

võttes arvesse nõukogu 27. novembri 2001. aasta otsust 2001/822/EÜ ülemeremaade ja -territooriumide assotsieerimise kohta Euroopa Ühendusega (ülemeremaade ja -territooriumide assotsieerimise otsus) (4) (edaspidi „ülemereterritooriumide assotsieerimise otsus”),

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Käesolevaga võetakse vastu Euroopa Arengufondi komitee töökord, mis on esitatud lisas.

Artikkel 2

Kuni sisekokkuleppe jõustumiseni kohaldatakse Euroopa Arengufondi komitee töökorda ainult 10. EAFi rakendusmääruse II ja III peatükis ning ülemeremaade ja -territooriumide puhul ülemereterritooriumide assotsieerimise otsuse artiklites 20 ja 24 viidatud kavandamise vajaduste ja sellega seotud otsustamismenetluste raames.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D. RUPEL


(1)  EÜT L 317, 15.12.2000, lk 3.

(2)  ELT L 247, 9.9.2006, lk 32.

(3)  ELT L 152, 13.6.2007, lk 1.

(4)  EÜT L 314, 30.11.2001, lk 1. Otsust on muudetud otsusega 2007/249/EÜ (ELT L 109, 26.4.2007, lk 33).


LISA

EUROOPA ARENGUFONDI KOMITEE TÖÖKORD

Artikkel 1

Koosseis

Euroopa Arengufondi komitee (edaspidi „komitee”) koosneb liikmesriikide delegatsioonidest (edaspidi „delegatsioonid”) ning selle eesistuja on komisjoni esindaja.

Komitee tööst võtab osa Euroopa Investeerimispanga esindaja.

Koosolekutel osaleb vaatlejana nõukogu peasekretariaadi esindaja.

Artikkel 2

Komiteele esildise tegemine

1.   Komiteele tehakse esildis sellistel juhtudel ja korras, mis on sätestatud 10. EAFi rakendamismääruses ning, kui see on asjakohane, ülemereterritooriumide assotsieerimise otsuses. Komiteele ülemereterritooriumide assotsieerimise otsuse alusel antavate ülesannete puhul nimetatakse komiteed „EAF-ÜMT komiteeks”.

2.   Lisaks lõikes 1 sätestatud esildise tegemise juhtudele:

a)

esitab komisjon igal koosolekul komiteele loetelu eelneval perioodil vastu võetud otsustest vastavalt 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikele 2 ja artiklile 12;

b)

tuleb komiteed niipea kui võimalik teavitada viivitustest ja raskustest iga-aastaste tegevusprogrammide, eritoetusprogrammide ja erimeetmete rakendamisel, mis võivad kaasa tuua olulisi lisakohustusi või 10. EAFi rakendamismääruse sätete kohaselt kohustusliku esildise tegemist nõudvaid sisulisi muudatusi.

Artikkel 3

Koosoleku kokkukutsumine

1.   Eesistuja kutsub komitee kokku omal algatusel või mõne liikmesriigi taotluse korral.

2.   Kokku võidakse kutsuda ka komitee ühisistungeid teiste komiteedega, et arutada komiteede vastavates vastutusalades ühist huvi pakkuvaid küsimusi.

Artikkel 4

Päevakord

1.   Eesistuja koostab päevakorra eelnõu ja esitab selle komiteele.

2.   Päevakorras tehakse vahet järgmiste küsimuste vahel:

a)

kavandatavad meetmed, mille kohta komiteelt küsitakse arvamust kooskõlas 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikes 3 sätestatud haldusmenetlusega;

b)

10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõigetes 4 ja 5 sätestatud tingimustel komiteele kas komitee eesistuja algatusel või mõne komitee liikme kirjalikul taotlusel esitatavad muud küsimused.

3.   Kõik delegatsioonid võivad taotleda päevakorrapunkti võtmist komitee koosoleku päevakorda. Päevakorrapunktide kohta käivat teavet võib anda suuliselt.

4.   Päevakord sisaldab eelmise koosoleku protokolli heakskiitmist.

Artikkel 5

Komitee liikmetele saadetav teave

1.   Eesistuja saadab komitee liikmetele sekretariaadi kaudu ühenduse ametlikes keeltes koosolekukutse, päevakorra eelnõu ja kavandatavad meetmed, mille kohta soovitakse komitee arvamust, ning mis tahes muud töödokumendid üldreeglina hiljemalt 15 tööpäeva enne koosoleku kuupäeva.

2.   Kiireloomulistel juhtudel ja siis, kui vastuvõetavaid meetmeid on vaja kohaldada viivitamata, võib eesistuja kas komitee liikme taotlusel või omal algatusel lühendada lõikes 1 sätestatud tähtaega kuni viie tööpäevani enne koosoleku kuupäeva.

3.   Nõuetekohaselt põhjendatud eriti kiireloomulistel juhtudel (tõsine majanduslik, sotsiaalne ja poliitiline olukord, abi saavas riigis toimunud loodusõnnetus, humanitaarkriis või mõned muud kiiret tegutsemist nõudvad välised asjaolud) võib eesistuja komitee liikme taotlusel või omal algatusel teha lõigetes 1 ja 2 sätestatud tähtaegadest erandi.

4.   Lõikeid 2 ja 3 ei kohaldata strateegiadokumentide ja mitmeaastaste sihtprogrammide suhtes ning 10. EAFi rakendamismääruse artiklites 4 ja 5 osutatud vahe- ja lõppläbivaatamiste tõttu strateegiadokumentides ja mitmeaastaste sihtprogrammides tehtavate kohanduste suhtes.

5.   Suulise menetluse korras komiteele tehtava ettepaneku puhul teatavad delegatsioonid komitee sekretariaadile kirjalikult vähemalt kolm tööpäeva enne koosoleku kuupäeva ette järgmist:

a)

päevakorrapunktid, millega nad juba saavad põhimõtteliselt nõustuda ja mis nende ettepanekul võiks lülitada artikli 4 lõikes 1 nimetatud päevakorda A-punktidena (kas kommentaaride ja lisateabe taotlustega või ilma), ja

b)

nende arvates arutelu vajavad punktid, mis nende ettepanekul võiks lülitada päevakorda B-punktidena.

Delegatsioonid vormistavad kõik märkused ja lisateabe taotlused kirjalikult sama tähtaja jooksul.

Komisjon annab lisateavet ja vastab kõikidele märkustele võimaluse korral kirjalikult ja enne komitee koosolekut.

Artikkel 6

Strateegiadokumentide edastamine parlamentaarsele ühisassambleele

Vastavalt 10. EAFi rakendamismääruse artikli 4 lõikele 5 edastab komitee sekretariaat strateegiadokumendid teavitamise eesmärgil parlamentaarsele ühisassambleele samal ajal kui need saadetakse komitee delegatsioonidele.

Artikkel 7

Komitee arvamus

1.   Komiteele arvamuse saamiseks esitatud küsimust arutatakse 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikes 3 ja sisekokkuleppeartikli 8 lõigetes 2 ja 3 sätestatud tingimustel ja korras.

2.   Kui suulise menetluse korral tehakse kavandatavatesse meetmetesse koosoleku ajal sisulisi muudatusi või lisatakse faktilisi andmeid, võib eesistuja kas omal algatusel või liikmesriigi taotlusel lükata teatava päevakorrapunkti hääletamise koosoleku lõppu või hilisemale koosolekule.

3.   Kui eesistuja ei tee lõikes 2 kirjeldatud olukorras otsust lükata hääletamine ühe (või mitme) delegatsiooni taotlusel edasi, võib kõnealune delegatsioon (võivad kõnealused delegatsioonid) esitada reservatsiooni, mida saab tagasi võtta maksimaalselt kolme tööpäeva jooksul alates koosolekule järgnevast päevast. Selle tähtaja möödudes kantakse komitee arvamus protokolli lõplikuna. Komisjon teatab liikmesriikidele lõpliku seisukoha, mille on vastu võtnud liikmesriik/liikmesriigid, kelle delegatsioon esitas komiteele reservatsiooni.

4.   Delegatsiooni liikme taotlusel võib mõne küsimuse hääletamise edasi lükata, kui konkreetse päevakorrapuntiga seotud dokumendid ei ole liikmetele saadetud artikli 5 lõigetes 1 ja 2 sätestatud tähtaegade jooksul. Sellisel juhul võib eesistuja teha otsuse konsulteerimisaja pikendamiseks, kuid mitte rohkem kui järgmise koosoleku lõppkuupäevani. Vajadusel võib kohaldada käesoleva kodukorra artiklis 11 sätestatud kirjalikku menetlust.

Komitee võib eesistuja ettepanekul või komitee liikme taotlusel liikmete lihthäälteenamusega otsustada asjaomase punkti selle kiireloomulisuse tõttu siiski päevakorda jätta.

5.   Iga-aastaste tegevusprogrammide läbivaatamise raames võivad delegatsioonid taotleda projekti või programmi iga-aastasest tegevusprogrammist tagasivõtmist. Kui kõnealust taotlust toetab delegatsioonide blokeeriv vähemus vastavalt artikli 9 lõikele 3 seoses sisekokkuleppe artikli 8 lõikega 2, võtab komisjon vastu aastase tegevusprogrammi ilma asjaomase projekti või programmita 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikes 3 sätestatud menetluse kohaselt. Kui komisjon ei soovi kooskõlas komitee delegatsioonide seisukohtadega tagasivõetud projekti või programmi käiku lasta, esitatakse see uuesti komiteele väljaspool iga-aastast tegevusprogrammi rahastamisettepaneku vormis, mille komisjon võtab seejärel vastu 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikes 3 sätestatud menetluse kohaselt.

Artikkel 8

Arvamuste vahetamine

1.   Vastavalt 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikele 4 korraldab komitee 10. EAFi rakendamismääruse artikli 14 lõikes 3 osutatud iga-aastaste läbivaatamiste ning aastaaruande üldjärelduste kohta arvamuste vahetamise. Iga delegatsioon võib nõuda arvamuste vahetamist seoses 10. EAFi rakendamismääruse artikli 15 lõikes 2 osutatud hindamistega.

Iga delegatsioon saab nõuda komisjonilt igal ajahetkel teabe esitamist ning arvamuste vahetamist seoses 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõikes 2 kirjeldatud ülesannetega.

2.   Sellised arvamuste vahetamised võivad viia delegatsioonide soovituste koostamiseni, mida komisjon arvesse võtab. Komitee protokoll sisaldab esitatud arvamusi. Arvamus, mida delegatsioonid kvalifitseeritud häälteenamusega toetavad vastavalt artikli 8 lõikele 3 seoses sisekokkuleppe artikli 8 lõikega 2, kantakse protokolli soovitusena.

Artikkel 9

Esindatus ja kvoorum

1.   Iga delegatsioon loetakse üheks komitee liikmeks. Iga liikmesriik määrab oma delegatsiooni koosseisu ja teatab sellest eesistujale.

2.   Delegatsioonide juures võivad eesistuja heakskiidul asjaomase liikmesriigi kulul viibida valitsusvälised eksperdid. Eesistuja heakskiit põhineb delegaatide esitatud eelneval kirjalikul teatel komitee sekretariaadile selle kohta, et nad soovivad ekspertide kohalviibimist seoses teatava päevakorrapunktiga. Kui eesistuja ei esita vastuväiteid eksperdi osalemise kohta enne asjaomase komitee koosolekut, siis loetakse luba antuks.

3.   Delegatsioon võib vajaduse korral esindada maksimaalselt veel ühte liikmesriiki. Esindatav delegatsioon teatab sellest komitee eesistujale hiljemalt enne koosoleku algust kirjalikult.

4.   Komitee aruteludel otsuste vastuvõtmiseks vajalik kvoorum on sama kui 10. EAFi rakendamismääruse artikli 11 lõike 3 kohaselt arvamuse esitamiseks määratud vajalik häälteenamus.

Artikkel 10

Kolmandate isikute osalemine koosolekul

1.   Eesistuja võib nii delegatsiooni taotlusel kui ka omal algatusel teha otsuse kuulata ekspertide arvamusi teatavate küsimuste kohta.

2.   Nimetatud eksperdid ning need, keda nimetatakse artikli 9 lõikes 2, ei viibi juures komitee hääletamise ajal ega osale hääletamisel.

Artikkel 11

Kirjalik menetlus

1.   Kui kavandatavaid meetmeid menetletakse kirjalikult, antakse delegatsioonidele ettepanekute saatmisest kuni seisukoha võtmiseni aega 15 tööpäeva. Kõik komitee delegatsioonid, kes kirjas ettenähtud tähtaja jooksul ei avalda oma vastuseisu ega teata kavatsusest hääletusest hoiduda, loetakse ettepanekuga vaikimisi nõustunuks.

Kiireloomulistel ja eriti kiireloomulistel juhtudel kohaldatakse artikli 5 lõigetes 2 ja 3 sätestatud tähtaegu. Komisjon peab kirjalikult nõuetekohaselt põhjendama kiireloomulisi ja eriti kiireloomulisi juhtusid. Eriti kiireloomulistel juhtudel loetakse delegatsioonide nõusolek kehtivaks ainult juhul, kui seda on sõnaselgelt väljendatud. Kui 48 tunni jooksul ei ole teatisi esitatud, käsitatakse seda hääletusest hoidumisena.

2.   Kui komitee liige siiski nõuab, et kavandatavaid meetmeid arutataks komitee koosolekul, lõpetatakse kirjalik menetlus ja kavandatavad meetmed kantakse üle komitee järgmise istungi päevakorda.

3.   Komisjon teavitab komitee liikmeid kirjaliku menetluse tulemusest niipea, kui asjaomane otsus on vastu võetud.

Artikkel 12

Sekretariaaditeenused

Sekretariaaditeenuseid komiteele osutab komisjon.

Artikkel 13

Koosoleku protokoll ja koondaruanne

Kõigi koosolekute protokollid koostatakse eesistuja juhatusel ning sisaldavad kavandatavate meetmete kohta avaldatud arvamusi ning koosoleku ajal esitatud seisukohti. Protokoll saadetakse komitee liikmetele 15 tööpäeva jooksul.

Delegatsioonid saadavad eesistujale protokolli kohta oma võimalikud kirjalikud märkused. Komiteele antakse sellest teada; lahkarvamuste korral arutab komitee kavandatavat parandust. Lahkarvamuse püsides esitatakse kavandatav parandus protokolli lisana.

Artikkel 14

Osalejate nimekiri

1.   Eesistuja koostab igal koosolekul osavõtjate nimekirja, märkides sellesse ametiasutused ja organid, mille koosseisu koosolekul osalejad kuuluvad. Osavõtjate nimekiri jaotatakse osalejatele koosoleku ajal.

2.   Iga koosoleku alguses teatab delegatsioon, kelle osalemine komitee töös tooks mõne konkreetse päevakorrapunkti puhul kaasa huvide konflikti, sellest eesistujale. Need delegatsioonide liikmed, kes ei kuulu liikmesriigis ühegi konkreetse ametiasutuse ega organisatsiooni koosseisu, kirjutavad alla deklaratsioonile, milles nad kinnitavad, et nende osalemine koosolekul ei too kaasa huvide konflikti.

Sellise huvide konflikti korral peab vastav delegatsiooni liige eesistuja taotlusel asjakohaste päevakorrapunktide arutamise ajaks koosolekult lahkuma.

Artikkel 15

Kirjavahetus

1.   Komiteega seotud kirjad adresseeritakse komisjonile märkega suunata need komitee sekretariaati.

2.   Sekretariaadilt delegatsioonidele adresseeritud kirjad tuleb saata ka asjakohase liikmesriigi alalisele esindajale kõige kiiremal ja usaldusväärsemal elektroonilisel viisil.

3.   Välja arvatud erandlikel asjaoludel, toimub komisjoni ja delegatsioonide vaheline kirjavahetus mõlemas suunas selleks ettenähtud elektroonilisel teel.

Artikkel 16

Läbipaistvus

1.   EAFi komitee suhtes kohaldatakse komisjoni suhtes kohaldatavaid dokumentide üldsusele kättesaadavust käsitlevaid põhimõtteid ja tingimusi. Kui liikmesriik saab vastava taotluse, peab ta toimima vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määruse (EÜ) nr 1049/2001 (üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele) (1) artiklile 5.

2.   Komitee arutelud on kõiki koosolekul osalejaid silmas pidades konfidentsiaalsed.

Artikkel 17

Jooksvad kulud

1.   Komitee jooksvad kulud, kaasa arvatud ühe osavõtja reisikulud liikmesriigi kohta, kannab komisjon.

Kui vastav assigneering võimaldab, katab komisjon vastavasisulise taotluse saamisel selle assigneeringu piires kahe delegatsiooniliikme reisikulud.

2.   Komisjon on volitatud hüvitama artikli 8 lõike 1 kohaselt kutsutud ekspertide majutus- ja reisikulud.

3.   Komisjon annab komiteele tööks vajalikud ruumid ja materiaalsed vahendid.


(1)  EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43.