19.12.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 360/64


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 1875/2006,

18. detsember 2006,

millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2454/93, millega kehtestatakse rakendussätted nõukogu määrusele (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 12. oktoobri 1992. aasta määrust (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik, (1) eriti selle artiklit 247,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusse (EMÜ) nr 2913/92 (edaspidi “tolliseadustik”) määrusega (EÜ) nr 648/2005 tehtud muudatustega võetakse kasutusele mitmed meetmed, millega parandatakse ühendusse sisenevate või sealt väljuvate kaupade turvalisust. Kõnealused meetmed, millega peab kaasnema kiirem ja paremini suunatav tollikontroll, hõlmavad riskiteabe analüüsi ja elektroonilist vahetust tolliasutuste vahel ning nimetatud asutuste ja komisjoni vahel vastavalt ühisele riskijuhtimise raamistikule; nõude kehtestamist, mille kohaselt tuleb tollile anda saabumis- või väljumiseelset teavet ühenduse tolliterritooriumile sisenevate või sealt väljuvate kaupade kohta; ning volitatud ettevõtja staatuse andmist usaldusväärsetele ettevõtjatele, kes vastavad teatavatele kriteeriumidele ning saavad tollieeskirjadega ette nähtud lihtsustusi ja/või tollikontrolliga seotud hõlbustusi.

(2)

Selliste meetmete tõhusa ja viivitamatu rakendamise tagamiseks on tarvis, et kõnealune tolliasutuste vaheline teabevahetus toimuks infotehnoloogia ja arvutivõrkude abil, kasutades kokkulepitud standardeid ja ühiseid andmekogumeid.

(3)

Silmas pidades edusamme liikmesriikide arvutipõhiste tollivormistussüsteemide osas ning asjaolu, et liikmesriigid ja komisjon kasutavad infotehnoloogiat ja arvutivõrkusid, tuleks selliste süsteemide ühist kasutamist laiendada kaugemale kui uus arvutipõhine transiidisüsteem (NCTS), alustades arvutipõhise ekspordikontrollisüsteemi (ECS) kasutuselevõtmisest.

(4)

Ühise riskijuhtimise raamistiku seisukohast ja tollikontrolli võrdväärse taseme kehtestamiseks kogu ühenduses on vajalik, et riskianalüüs põhineks ühiseid kriteeriume kasutavatel andmetöötlusmeetoditel. Seepärast tuleks riskiteavet vahetada tolliasutuste ja komisjoni vahel ühenduse tolliasutuste riskijuhtimise süsteemi abil, ilma et see piiraks riiklike või rahvusvaheliste kohustuste järgimist ja kohaldades ühiseid esmatähtsaid kontrollivaldkondi ning ühiseid riskikriteeriume ja standardeid ühtlustatud tollikontrolli rakendamiseks erijuhtudel.

(5)

Ettevõtjaid, kes vastavad volitatud ettevõtja staatuse saamise tingimustele, eristudes sedasi positiivses mõttes teistest ettevõtjatest, tuleks käsitada usaldusväärsete partneritena tarneahelas. Volitatud ettevõtjal peaks seega olema võimalus saada kasu tollieeskirjade lihtsustustest, ning kui ta vastab julgeoleku ja turvalisuse tingimustele, ka hõlbustustest seoses julgestuskontrollidega.

(6)

Kõikides liikmesriikides on vaja kehtestada ühised tingimused ja kriteeriumid seoses volitatud ettevõtja sertifikaatide andmise, muutmise ja kehtetuks tunnistamisega või volitatud ettevõtja staatuse peatamisega, samuti volitatud ettevõtja sertifikaatide kohaldamise ja väljaandmise eeskirjad. Julgeoleku kõrge taseme säilitamise tagamiseks peaksid tolliasutused pidevalt jälgima, et volitatud ettevõtjad täidaksid vajalikke nõudeid.

(7)

Volitatud ettevõtjatega seotud teabe säilitamiseks ja vahetamiseks on vaja kehtestada ühtne elektrooniline teabe- ja sidesüsteem ning seda hooldada.

(8)

Põhjaliku riskianalüüsi ja asjakohaste riskipõhiste kontrollimeetmete võimaldamiseks tuleb kehtestada tähtajad ja üksikasjalikud eeskirjad, mis reguleerivad ettevõtjate kohustust anda tolliasutustele saabumis- ja väljumiseelset teavet ühenduse tolliterritooriumile toodavate või sealt väljaviidavate kaupade kohta. Järgides Maailma Tolliorganisatsioonis seoses maailmakaubanduse tagamise ja lihtsustamise standardite raamistiku osana rahvusvahelisel tasandil vastuvõetud samalaadseid meetmeid ja vastavalt muudele rahvusvaheliste lepingute jaoks ette nähtud erikorraldustele on asjakohane arvesse võtta erinevaid transpordivahendeid ning kaupade või ettevõtjate liike.

(9)

Selleks, et tolliasutused saaksid teha tõhusat riskianalüüsi, on vajalik, et saabumis- ja väljumiseelne teave esitatakse elektrooniliselt. Paberkandjal esitatud deklaratsioone ja teatiseid tohiks lubada ainult teatavatel erandjuhtudel.

(10)

Sisenemise ja väljumise ülddeklaratsioonis nõutavad andmed tuleb ühtlustada, et tagada riskianalüüsiks ühtne baas kogu ühenduses ning võimaldada tolliasutuste vaheline tõhus teabevahetus. Kuigi sel juhul tuleks arvesse võtta kaubaveoks kasutatava transpordivahendi liiki ja volitatud ettevõtja staatust, ei tohiks ohtu seada julgeoleku ja turvalisuse meetmeid. Samuti, kuigi ülddeklaratsioonist vabastamine on võib olla põhjendatud kaupade puhul, mis liiguvad Ülemaailmse Postiliidu konventsiooni eeskirjade kohaselt sellele kaubaveole omaste asjaolude tõttu, on siiski vajalik luua tehniline raamistik andmete jaoks, mis esitatakse selle kaubaveo kohta tolliasutustele elektrooniliselt, et saavutada vastastikune kasu.

(11)

Positiivse riskianalüüsi korral tuleks kogu ühenduses kohaldada samaväärset ennetavat kontrolli. Seoses sellega tuleb ettevõtjat või vedajat vastavalt teavitada.

(12)

Eeskirjadesse, millega reguleeritakse ühenduse tolliterritooriumile toodud kaupade esitamist ja ajutist ladustamist, tuleks lisada andmenõuete muudatused.

(13)

Sellest tulenevalt on juhtudel, kui tollideklaratsiooni kasutatakse sisenemise või väljumise ülddeklaratsioonina, samuti asjakohane kohandada üldeeskirju, millega reguleeritakse kaupade tolliprotseduurile suunamise deklaratsioonide esitamise viisi, aega ja kohta.

(14)

Ekspordiprotseduuri ja välistöötlemise ning ka reekspordi tõhusama kontrolli võimaldamiseks turvalisuse, julgeoleku ja tollikontrolli kaalutlustel peaksid tolliasutused asendama praegused paberipõhised protseduurid elektroonilise teabevahetusega eksporditolliasutuste ja väljumistolliasutuste vahel.

(15)

Arvutipõhine ekspordikontrollisüsteem peaks üleminekuajal toimima paralleelselt paberipõhise ekspordiprotseduuriga. Paberipõhine ekspordiprotseduur peaks olema elektroonilise süsteemi varuvariandiks nii üleminekuaja jooksul kui ka pärast seda. Kui tolliasutused vahetavad ekspordiandmeid arvutipõhise ekspordikontrollisüsteemi abil, tuleks kohaldada erisätteid. Selleks et tagada kõnealuse süsteemi nõuetekohane toimimine, tuleks muuta ka olemasolevaid sätteid paberipõhise ekspordiprotseduuri kohta.

(16)

Selleks, et säilitada tollieeskirjade alusel võimalikke lihtsustusi, ilma et see mõjutaks arvutipõhise ekspordikontrollisüsteemi kasutamisest ettevõtjatele tulenevaid eeliseid, tuleks eksportijale anda võimalus valida, kas kasutada ühenduse tolliterritooriumilt ühtse veolepingu alusel väljaviidavaid kaupu käsitlevad sätted.

(17)

Sätteid, mis käsitlevad volitatud ettevõtja staatuse andmist, tuleks kohaldada 1. jaanuarist 2008. aastal, et liikmesriikidel oleks võimalik luua vajalikud haldusstruktuurid.

(18)

Selleks, et anda liikmesriikidele ja ettevõtjatele elektrooniliste süsteemide kohandamiseks piisavalt aega, tuleks andmenõuete ning saabumis- ja väljumiseelse teabe elektroonilise esitamise määratlemist käsitlevas määruses kehtestatud sätteid hakata kohaldama 1. juulil 2009. aastal.

(19)

Seetõttu tuleks komisjoni määrust (EMÜ) nr 2454/93 (2) vastavalt muuta.

(20)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas tolliseadustiku komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EMÜ) nr 2454/93 muudetakse järgmiselt.

1.

Artiklisse 1 lisatakse järgmine punkt:

“12.

ettevõtja – isik, kes oma äritegevuse käigus on seotud tollialaste õigusaktidega hõlmatud tegevusega.”

2.

I osa I jaotisele lisatakse 4. ja 5. peatükk:

“4.   PEATÜKK

Teabevahetus tolliasutuste vahel infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil

Artikkel 4d

1.   Kui liikmesriigid on koostöös komisjoniga välja töötanud elektroonilised süsteemid tolliprotseduuride või ettevõtjatega seotud teabe vahetamiseks, kasutavad tolliasutused selliseid süsteeme teabevahetuseks asjaomaste tolliasutuste vahel, ilma et see piiraks eritingimuste ja asjaomase protseduuri sätete kohaldamist, mida vastavalt vajadusele kohaldatakse mutatis mutandis.

2.   Kui protseduuriga seotud tolliasutused asuvad eri liikmesriikides, peavad andmevahetuseks kasutatavad sõnumid vastama tolliasutuste vahel kokkulepitud ülesehitusele ja andmetele.

Artikkel 4e

1.   Lisaks artikli 4a lõikes 2 esitatud tingimustele kehtestavad ja säilitavad tolliasutused piisavad turvameetmed eri süsteemide tõhusaks, usaldusväärseks ja turvaliseks toimimiseks.

2.   Lõikes 1 sätestatud süsteemiturbe taseme tagamiseks registreeritakse kõik andmete sisestused, muudatused ja kustutused koos andmetega sellise töötlemise eesmärgi, täpse aja ja töötlemise läbiviinud isiku kohta. Algandmeid ja selliselt töödeldud andmeid säilitatakse vähemalt kolm kalendriaastat alates selle aasta lõpust, mida nimetatud andmed käsitlevad, kui ei ole teisiti kindlaks määratud.

3.   Tolliasutused kontrollivad turvalisust regulaarselt.

4.   Asjaomased tolliasutused teavitavad üksteist ja vajaduse korral asjaomaseid ettevõtjaid kõigist turvanõuete rikkumise kahtlustest.

5.   PEATÜKK

Riskijuhtimine

Artikkel 4f

1.   Tolliasutused tegelevad riskijuhtimisega, et eristada tollikontrolliks või -järelevalveks ette nähtud kaupadega seotud riski taset ning otsustada, kas kaubad peavad läbima vastava tollikontrolli, ja kui see on nii, siis määrama kindlaks selle toimumise koha.

2.   Riskitaseme määramine põhineb riskiga seotud sündmuse toimumise tõenäosusel ja selle tagajärgede hindamisel, kui sündmus peaks tõepoolest aset leidma. Tollikontrollile kuuluvaid kaubasaadetisi ja tollideklaratsioone valitakse juhuslikkuse põhimõttel.

Artikkel 4g

1.   Tolliseadustiku artikli 13 lõikes 2 osutatud riskijuhtimine ühenduse tasandil toimub vastavalt ühtsele elektroonilisele riskijuhtimise raamistikule, mis koosneb järgmistest elementidest:

a)

ühenduse tolliasutuste riskijuhtimise süsteem riskijuhtimise rakendamiseks, mis on nähtud ette liikmesriikide tolliasutuste vaheliseks ning nimetatud asutuste ja komisjoni vaheliseks igasuguse riskiteabe vahetuseks, mis aitaks tollikontrolli parandada;

b)

ühised esmatähtsad kontrollivaldkonnad;

c)

ühised riskikriteeriumid ja standardid ühtlustatud tollikontrolli rakendamiseks erijuhtudel.

2.   Tolliasutused vahetavad lõike 1 punktis a osutatud süsteemi abil riskiga seotud teavet järgmistel juhtudel:

a)

tolliasutuse hinnangul on riskid olulised ja tollikontroll vajalik ning kontrolli tulemused näitavad, et tolliseadustiku artikli 4 lõikes 25 osutatud sündmus on toimunud;

b)

kontrolli tulemused ei näita, et tolliseadustiku artikli 4 lõikes 25 osutatud sündmus on toimunud, kuid asjaomane tolliasutus leiab, et oht kujutab endast suurt riski mujal ühenduses.

Artikkel 4h

1.   Ühised esmatähtsad kontrollivaldkonnad hõlmavad konkreetseid tollikäitlusviise, kaubaliike, marsruute, transpordiliike või ettevõtjaid, kes teataval perioodil vajavad ulatuslikumat riskianalüüsi ja tollikontrolli.

2.   Ühiste esmatähtsate kontrollivaldkondade kohaldamine põhineb riskianalüüsi ühtsel lähenemisviisil ja tollikontrolli võrdväärse taseme tagamiseks kontrollitavate kaupade või ettevõtjate valimisega seotud ühistel riskikriteeriumidel ja standarditel.

3.   Ühistes esmatähtsates kontrollivaldkondades teostatud tollikontroll ei piira teisi kontrolle, mida tolliasutused tavaliselt läbi viivad.

Artikkel 4i

1.   Artikli 4g lõike 1 punktis c 2 osutatud ühised riskikriteeriumid ja standardid sisaldavad järgmisi elemente:

a)

riski(de) kirjeldus;

b)

riskifaktorid või -näitajad, mida kasutatakse kaupade või ettevõtjate tollikontrolliks valimisel;

c)

tolliasutuste läbiviidava tollikontrolli olemus;

d)

punktis c nimetatud tollikontrolli kohaldamise kestus.

Esimeses lõigus nimetatud elementide kohaldamisest tulenev teave edastatakse ühenduse tolliasutuste riskijuhtimissüsteemi abil, millele on osutatud artikli 4g lõike 1 punktis a. Tolliasutused kasutavad seda oma riskijuhtimissüsteemides.

2.   Tolliasutused teavitavad komisjoni kooskõlas lõikega 1 läbi viidud tollikontrolli tulemustest.

Artikkel 4j

Ühiste esmatähtsate kontrollivaldkondade kehtestamisel ning ühiste riskikriteeriumide ja standardite kohaldamisel võetakse arvesse järgmisi elemente:

a)

proportsionaalsus riskiga;

b)

kontrolli kohaldamise vajaduse pakilisus;

c)

tõenäoline mõju kaubavoole, igale liikmesriigile ja kontrollimisressurssidele.”

3.

I osale lisatakse IIA jaotis:

“IIA   JAOTIS

VOLITATUD ETTEVÕTJAD

1.   PEATÜKK

Sertifikaatide andmise kord

1.   Jagu

Üldsätted, soodustused

Artikkel 14a

1.   Ilma, et see piiraks tollieeskirjadega ette nähtud lihtsustuste kasutamist, võivad tolliasutused ettevõtja taotluse alusel ja vastavalt tolliseadustiku artiklile 5a välja anda järgmised volitatud ettevõtja sertifikaadid:

a)

volitatud ettevõtja (AEO) sertifikaat (tollialased lihtsustused) – ettevõtjatele, kes taotlevad tollieeskirjadega ette nähtud lihtsustusi ja kes vastavad artiklites 14h, 14i ja 14j sätestatud tingimustele;

b)

volitatud ettevõtja (AEO) sertifikaat (turvalisus ja julgeolek) – ettevõtjatele, kes taotlevad turvalisuse- ja julgeolekualaseid tollikontrolli hõlbustusi kauba sisenemisel ühenduse tolliterritooriumile või kauba lahkumisel ühenduse tolliterritooriumilt ning kes vastavad artiklites 14h–14k sätestatud tingimustele;

c)

volitatud ettevõtja (AEO) sertifikaat (tollialased lihtsustused/turvalisus ja julgeolek) – ettevõtjatele, kes taotlevad punktis a kirjeldatud lihtsustusi ja punktis b kirjeldatud hõlbustusi ning kes vastavad artiklites 14h–14k sätestatud tingimustele.

2.   Tolliasutused võtavad asjakohaselt arvesse ettevõtjate, eriti väikese ja keskmise suurusega ettevõtjate iseärasusi.

Artikkel 14b

1.   Kui artikli 14a lõike 1 punktides a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik taotleb ühte või mitut artiklites 260, 263, 269, 272, 276, 277, 282, 283, 313a, 313b, 324a, 324e, 372, 454a ja 912g osutatud luba, ei kontrolli tolliasutused uuesti nende tingimuste täitmist, mida on volitatud ettevõtja sertifikaadi andmisel juba kontrollitud.

2.   Kui sisenemise ülddeklaratsiooni on esitanud artikli 14a lõike 1 punktis b või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik, võib pädev tolliasutus teatada volitatud ettevõtjale enne kauba saabumist ühenduse tolliterritooriumile, millal on kaubasaadetis pärast julgeoleku ja turvalisuse riskianalüüsi valitud täiendavaks füüsiliseks kontrolliks või mitte. Selline teatis esitatakse üksnes juhul, kui see ei ohusta läbiviidavat kontrolli.

Liikmesriigid võivad teha füüsilist kontrolli isegi siis, kui volitatud ettevõtjat ei ole enne kauba saabumist ühenduse tolliterritooriumile teavitatud saadetise valimisest selliseks kontrolliks.

Kaupade väljaviimisel ühenduse tolliterritooriumilt kohaldatakse esimese ja teise lõigu sätteid mutatis mutandis.

3.   Artikli 14a lõike 1 punktis b või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik, kes impordib või ekspordib kaupu, võib esitada lisa 30A jaotise 2.5 kohaseid lihtsustatud andmenõudeid sisaldavaid sisenemise ja väljumise ülddeklaratsioone.

Vedajatel, ekspediitoritel ja tolliagentidel, kellel on artikli 14a lõike 1 punktis b või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat ja kes tegelevad artikli 14a lõike 1 punktis b või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi omanike nimel kaupade impordi või ekspordiga, on samuti õigus esitada lisa 30A jaotise 2.5 kohaseid lihtsustatud andmenõudeid sisaldavaid sisenemise ja väljumise ülddeklaratsioone.

Volitatud ettevõtja sertifikaadi omanikelt, kellel on õigus esitada lihtsustatud andmenõuetega deklaratsioone, võidakse nõuda täiendavaid andmeid, et tagada kolmandate riikidega sõlmitud rahvusvahelistes kokkulepetes sätestatud vastastikuse tunnustamise süsteemide ja julgeolekumeetmete toimimine.

4.   Volitatud ettevõtja sertifikaadi omanike suhtes viiakse läbi vähem füüsilisi ja dokumendikontrolle kui teiste ettevõtjate suhtes. Teatava konkreetse ohu või muudes ühenduse õigusaktides sätestatud kontrollikohustuste arvesse võtmiseks võivad tolliasutused teisiti otsustada.

Kui pädev tolliasutus valib siiski pärast riskianalüüsi läbivaatuseks kaubasaadetise, mille kohta sisenemise või väljumise ülddeklaratsiooni või tollideklaratsiooni on esitanud volitatud ettevõtja, viib ta vajalikud kontrollid läbi esmajärjekorras. Volitatud ettevõtja taotlusel ja kokkuleppel asjaomase tolliasutusega võib kõnealuseid kontrolle teha mujal kui asjaomase tolliasutuse asukohas.

5.   Lõigetes 1–4 sätestatud soodustusi kohaldatakse juhul, kui asjaomane ettevõtja esitab vajalikud volitatud ettevõtja sertifikaadi numbrid.

2.   Jagu

Volitatud ettevõtja sertifikaadi taotlus

Artikkel 14c

1.   Taotlus volitatud ettevõtja sertifikaadi saamiseks esitatakse paberkandjal või elektrooniliselt vastavalt lisas 1C esitatud näidisele.

2.   Kui tolliasutus leiab taotluse vastuvõtmisel, et see ei sisalda kõiki nõutavaid andmeid, teeb tolliasutus 30 kalendripäeva jooksul taotluse vastuvõtmisest ettevõtjale põhjendatud ettepaneku esitada asjakohane teave.

Artikli 14l lõikes 1 ja artikli 14o lõikes 2 osutatud tähtajad hakkavad kehtima kuupäevast, mil tolliasutus on saanud kõik avalduse vastuvõtmiseks vajalikud andmed. Tolliasutused teavitavad ettevõtjat sellest, et avaldus on vastu võetud, ning teatavad kuupäeva, millest alates osutatud tähtaeg kehtima hakkab.

Artikkel 14d

1.   Avaldus esitatakse ühele järgmistest tolliasutustest:

a)

liikmesriigi tolliasutusele, kus on taotleja asjaomase tolliprotseduuriga seotud keskne raamatupidamine ning kus teostatakse taotletava volitatud ettevõtja sertifikaadiga hõlmatud toiminguid vähemalt osaliselt;

b)

liikmesriigi tolliasutusele, kus pädeval tolliasutusel on infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil taotleja arvutisüsteemi kaudu võimalik ligi pääseda taotleja asjaomase tolliprotseduuriga seotud kesksele raamatupidamisele ning kus toimub taotleja põhiline logistiline juhtimistegevus ja kus teostatakse taotletava volitatud ettevõtja sertifikaadiga hõlmatud toiminguid vähemalt osaliselt.

Taotleja keskne raamatupidamine, millele on osutatud punktides a ja b, peab sisaldama andmeid ja dokumentatsiooni, mis võimaldavad tolliasutusel kontrollida volitatud ettevõtja sertifikaadi saamiseks vajalikke tingimusi ja kriteeriume ning teostada nende üle järelevalvet.

2.   Kui lõike 1 alusel ei ole võimalik pädevat tolliasutust määrata, esitatakse avaldus ühele järgmistest tolliasutustest:

a)

liikmesriigi tolliasutusele, kus on taotleja asjaomase tolliprotseduuriga seotud keskne raamatupidamine;

b)

selle liikmesriigi tolliasutusele, kus on võimalik asjaomase tolliprotseduuriga seotud kesksele raamatupidamisele ligi pääseda, nagu on osutatud lõike 1 punktis b, ning kus toimub taotleja põhiline logistiline juhtimistegevus.

3.   Kui osa asjaomaseid andmeid ja dokumentatsiooni hoitakse mõnes teises liikmesriigis kui see, kus asub tolliasutus, kellele avaldus on esitatud vastavalt lõigetele 1 või 2, täidab taotleja nõuetekohaselt lisas 1C esitatud taotluse vormi lahtrid 13, 16, 17 ja 18.

4.   Kui taotlejal on ladustamisrajatis või muud valdused mõnes teises liikmesriigis kui see, kus asub tolliasutus, kellele avaldus on esitatud vastavalt lõigetele 1 või 2, märgib taotleja asjakohase teabe lisas 1C esitatud taotluse vormi lahtrisse 13, et hõlbustada kõnealuse liikmesriigi tolliasutusel asjaomaste tingimuste kontrollimist ladustamisrajatises või muus valduses.

5.   Käesoleva artikli lõigetes 2, 3 ja 4 sätestatud juhtudel kohaldatakse artiklis 14m kehtestatud konsulteerimiskorda.

6.   Taotleja peab tagama kergesti ligipääsetava keskuse või taotleja juhtkonda kuuluva kontaktisiku olemasolu, et muuta tolliasutustele kättesaadavaks kogu teave, mida on vaja ettenähtud nõuetele vastavuse tõendamiseks, et välja anda volitatud ettevõtja sertifikaat.

7.   Võimaluse piires edastavad taotlejad vajalikud andmed tolliasutusele elektrooniliselt.

Artikkel 14e

Liikmesriigid edastavad komisjonile nimekirja oma pädevatest asutustest, kuhu taotlused ning kõik selle hilisemad muudatused tuleb saata. Komisjon edastab kõnealuse teabe teistele liikmesriikidele või muudab selle Internetis kättesaadavaks.

Nende asutuste ülesanne on ka välja anda volitatud ettevõtja sertifikaate.

Artikkel 14f

Taotlusi ei kiideta heaks järgmistel juhtudel:

a)

taotlus ei vasta artiklite 14c ja 14d sätetele;

b)

taotleja on mõistetud või võidakse mõista süüdi oma majandustegevusega seotud raske kuriteo toimepaneku eest või teda süüdistatakse selles või taotluse esitamise hetkel toimub pankrotimenetlus;

c)

taotlejal on tolliasjades seaduslik esindaja, kes taotleja seadusliku esindajana tegutsedes on mõistetud või võidakse mõista süüdi tollieeskirjade rikkumisega seotud raske kuriteo eest või teda süüdistatakse selles;

d)

taotlus esitatakse kolme aasta jooksul pärast volitatud ettevõtja sertifikaadi kehtetuks tunnistamist vastavalt artikli 14v lõikele 4.

3.   Jagu

Volitatud ettevõtja sertifikaadi andmise tingimused ja kriteeriumid

Artikkel 14g

Taotleja ei pea olema asutatud ühenduse tollipiirkonnas järgmistel juhtudel:

a)

kui ühenduse ja ettevõtja asukohaks oleva kolmanda riigi vahelises rahvusvahelises kokkuleppes sätestatakse volitatud ettevõtja sertifikaatide vastastikune tunnustamine ja määratakse kindlaks halduskord, mille alusel võib liikmesriigi tolliasutus vajaduse korral teostada asjakohast kontrolli;

b)

kui artikli 14a lõike 1 punktis b osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi saamise taotluse on teinud lennundus- või laevandusettevõte, mis ei ole asutatud ühenduses, ent mille piirkondlik asutus asub ühenduse territooriumil ja mis saab juba kasu artiklites 324e, 445 või 448 kirjeldatud lihtsustustest.

Esimese lõigu punktis b osutatud juhul loetakse, et taotleja juba vastab artiklites 14h, 14i ja 14j sätestatud tingimustele; ta on kohustatud täitma ka artikli 14k lõikes 2 sätestatud tingimust.

Artikkel 14h

1.   Tolliseadustiku artikli 5a lõike 2 esimeses taandes osutatud andmeid tollieeskirjadele vastavuse kohta käsitatakse nõuetekohasena, kui järgmised isikud ei ole taotluse esitamisele eelnenud viimase kolme aasta jooksul tõsiselt või korduvalt rikkunud tollieeskirju:

a)

taotleja;

b)

isikud, kes vastutavad taotluse esitanud ettevõtte eest või kontrollivad selle juhtimist;

c)

vastavalt vajadusele taotleja seaduslik esindaja tolliküsimustes;

d)

taotluse esitanud ettevõttes tolliküsimuste eest vastutav isik.

Andmeid võib tollieeskirjadele vastavuse kohta lugeda nõuetekohaseks ka juhul, kui pädev tolliasutus peab korduvaid rikkumisi vähetähtsaks, võrreldes tollialaste tegevuste arvu või mahuga, ja kui need ei tekita kahtlust taotleja heausksuse suhtes.

2.   Kui taotluse esitanud ettevõtet kontrollivad isikud on registreeritud või asuvad kolmandas riigis, hindavad tolliasutused nende vastavust tollinõuetele kättesaadavate dokumentide ja andmete põhjal.

3.   Kui taotleja ettevõte on asutatud vähem kui kolm aastat tagasi, hindavad tolliasutused tema vastavust tollinõuetele nende käsutuses olevate dokumentide ja andmete põhjal.

Artikkel 14i

Et tolliasutused saaksid tuvastada, kas taotlejal on nõuetekohane äridokumentide ja vajaduse korral ka transpordiandmete haldamise süsteem vastavalt tolliseadustiku artikli 5a lõike 2 teisele taandele, peab taotleja täitma järgmisi nõudeid:

a)

pidama raamatupidamissüsteemi, mis on vastavuses selles liikmesriigis üldiselt tunnustatud raamatupidamispõhimõtetega, kus raamatupidamisarvestus toimub, ja mis lihtsustab auditipõhiseid tollikontrolle;

b)

võimaldama tolliasutusele füüsilise või elektroonilise ligipääsu oma tolliandmete ja vajaduse korral transpordiandmete haldamise süsteemile;

c)

kasutama logistikasüsteemi, mis eristab ühenduse kaupu ja ühenduseväliseid kaupu;

d)

kohaldama halduskorraldust, mis vastab ettevõtte tüübile ja suurusele ning mis on sobiv kaubavoogude haldamiseks, samuti peab ettevõttel olema sisekontroll, millega on võimalik tuvastada ebaseaduslikke või ebaregulaarseid tehinguid;

e)

vajadusel kohaldama nõuetekohast korda kaubanduspoliitiliste meetmete või põllumajandustoodetega kauplemisega seotud litsentside ja lubade käsitlemiseks;

f)

kohaldama nõuetekohast korda ettevõtte dokumentide ja andmete arhiveerimiseks ning andmete kaotsimineku kaitseks;

g)

tagama, et töötajaid on teadlikud vajadusest teavitada tolliasutusi kohe, kui ilmnevad raskused seoses tollieeskirjade järgmisega, ja määrama kindlaks isikud, kes tolliasutusi sellistest juhtudest teavitavad;

h)

rakendama sobivaid infotehnoloogilisi turvameetmeid oma arvutisüsteemi kaitsmiseks volitamata sissetungide eest ja taotleja süsteemide turvalisuse tagamiseks;

Artikli 14a lõike 1 punktis b osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi taotlemise korral ei pea taotleja täitma käesoleva artikli esimese lõigu punktis c sätestatud nõuet.

Artikkel 14j

1.   Tolliseadustiku artikli 5a lõike 2 kolmandas taandes osutatud tingimust taotleja maksejõulisuse kohta käsitatakse täidetuna, kui tema maksejõulisust on võimalik tõendada viimase kolme aasta kohta.

Maksejõulisus käesoleva artikli mõistes tähendab head rahalist seisu, mis on piisav taotleja kohustuste täitmiseks, võttes nõuetekohaselt arvesse ettevõtte majandustegevuse iseärasusi.

2.   Kui taotleja ettevõte on asutatud vähem kui kolm aastat tagasi, hinnatakse tema maksejõulisust kättesaadavate dokumentide ja andmete põhjal.

Artikkel 14k

1.   Taotleja julgeoleku ja turvalisuse standardid, millele on osutatud tolliseadustiku artikli 5a lõike 2 neljandas taandes, loetakse piisavaks, kui järgmised tingimused on täidetud:

a)

taotletava sertifikaadiga hõlmatud toimingutega seoses kasutatavad hooned on ehitatud materjalist, mis takistavad ebaseaduslikku sisenemist ja kaitsevad ebaseadusliku sissetungi eest;

b)

kasutada tuleb sobivaid sissepääsukontrolli meetmeid, et hoida ära volitamata juurdepääs veoaladele, laadimiskaidele ja lastialadele;

c)

kaupade käitlemise meetmed hõlmavad kaitset mis tahes materjali sisseviimise, vahetamise või kaotamise ning kaubasaadetiste omavolilise avamise eest;

d)

vajaduse korral on välja töötatud keeldude ja piirangutega seotud impordi- ja/või ekspordilitsentside käitlemise ja nende kaupade muudest kaupadest eristamise kord;

e)

taotleja on rakendanud meetmeid, mis võimaldavad tema äripartnereid selgesti tuvastada, et kindlustada rahvusvaheline tarneahel;

f)

taotleja teostab turvalisusega seotud ametikohtadel töötavate isikute suhtes seadusega lubatud piires julgeolekukontrolli ning viib läbi perioodilisi taustauuringuid;

g)

taotleja tagab, et tema asjaomased töötajad osalevad aktiivselt turvateadlikkuse tõstmise programmides.

2.   Kui lennundus- või laevandusettevõte, mis ei ole asutatud ühenduses, ent omab seal piirkondlikku kontorit ja saab kasu artiklites 324e, 445 või 448 osutatud lihtsustustest, esitab taotluse artikli 14a lõike 1 punktis b osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi saamiseks, peab ta vastama ühele järgmistest tingimustest:

a)

omama rahvusvaheliselt tunnustatud turvalisus- ja/või julgeolekusertifikaati, mis on välja antud asjaomaseid transpordisektoreid käsitlevate rahvusvaheliste konventsioonide alusel;

b)

omama kokkuleppelise esindaja staatust, millele on osutatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 2320/2002, (3) ja vastama komisjoni määruses (EÜ) nr 622/2003 (4) sätestatud nõuetele;

c)

omama sertifikaati, mis on välja antud väljaspool ühenduse tolliterritooriumi asuvas riigis, kui kahepoolne kokkulepe ühenduse ja kolmanda riigi vahel tagab sertifikaadi tunnustamise kõnealuses kokkuleppes esitatud tingimustel.

Kui lennundus- või laevandusettevõttel on käesoleva lõike punktis a osutatud sertifikaat, peab ta täitma lõikes 1 sätestatud tingimusi. Sertifikaati väljaandev tolliasutus loeb lõikes 1 sätestatud kriteeriumid täidetuks niivõrd, kuivõrd rahvusvahelise sertifikaadi väljaandmise kriteeriumid on samaväärsed või vastavad lõikes 1 sätestatud kriteeriumidele.

3.   Kui taotleja on registreeritud ühenduses ja on kokkuleppeline esindaja, kellele on osutatud määruses (EÜ) nr 2320/2002, ning täidab määruses (EÜ) nr 622/2003 ette nähtud nõudeid, loetakse lõikes 1 sätestatud kriteeriumid täidetuks selles osas, mille suhtes ettevõtja on kokkuleppelise esindaja staatuse omandanud.

4.   Kui ühenduses registreeritud taotlejal on rahvusvaheliste konventsioonide alusel väljaantud rahvusvaheliselt tunnustatud turvalisus- ja/või julgeolekusertifikaat, ühenduse õigusaktide alusel välja antud Euroopa turvalisus- ja/või julgeolekusertifikaat, Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni rahvusvaheline standard või Euroopa standardiorganisatsioonide Euroopa standard, loetakse lõikes 1 osutatud kriteeriumid täidetuks niivõrd, kuivõrd nende sertifikaatide väljaandmise tingimused on samaväärsed või vastavad käesolevas määruses sätestatud kriteeriumidele.

4.   Jagu

Volitatud ettevõtja sertifikaadi väljaandmise kord

Artikkel 14l

1.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus edastab taotluse kõigi teiste liikmesriikide tolliasutustele viie tööpäeva jooksul alates taotluse kättesaamise päevast vastavalt artiklile 14c, kasutades selleks artiklis 14x osutatud sidesüsteemi.

2.   Kui mõne teise liikmesriigi tolliasutusel on asjakohast teavet, mis võib takistada sertifikaadi andmist, edastab ta selle teabe sertifikaati väljaandvale tolliasutusele 35 kalendripäeva jooksul alates lõikes 1 ette nähtud teavitamisest, kasutades selleks artiklis 14x osutatud sidesüsteemi.

Artikkel 14m

1.   Liikmesriikide tolliasutuste vaheline konsultatsioon on nõutav, kui sertifikaati väljaandev tolliasutus ei ole suuteline kontrollima vastavust ühele või mitmele artiklites 14g–14k osutatud kriteeriumile teabe või kontrollimisvõimaluse puudumise tõttu. Sellisel juhul viivad liikmesriikide tolliasutused konsultatsiooni läbi 60 kalendripäeva jooksul pärast sertifikaati väljaandva tolliasutuse teabe edastamist, et volitatud ettevõtja sertifikaadi väljaandmine või taotluse tagasilükkamine võiks toimuda artikli 14o lõikes 2 sätestatud tähtaja jooksul.

Kui tolliasutus, kelle poole pöörduti, ei reageeri 60 kalendripäeva jooksul, võib sertifikaati väljaandev tolliasutus esimesena nimetatud asutuse vastutusel eeldada, et kriteeriumid, millega seoses konsulteerimist paluti, on täidetud. Kõnealust tähtaega võib pikendada, kui taotleja teeb kohandusi kriteeriumidele vastamiseks ja teatab nendest asjaomastele tolliasutustele.

2.   Kui artiklis 14n osutatud kontrolli tulemusena tuvastab tolliasutus, kelle poole pöörduti, et taotleja ei vasta ühele või mitmele kriteeriumile, edastatakse nõuetekohaselt dokumenteeritud tulemused sertifikaati väljaandvale tolliasutusele, kes lükkab taotluse tagasi. Kohaldatakse artikli 14o lõikeid 4–6.

Artikkel 14n

1.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus kontrollib, kas artiklites 14g–14k kirjeldatud tingimused ja kriteeriumid sertifikaadi väljaandmiseks on täidetud. Tolliasutus dokumenteerib nii kontrollimise käigu kui ka tulemused.

Kui valduste suure hulga korral ei võimalda sertifikaadi väljaandmiseks ette nähtud periood kõigi oluliste valduste kontrollimist ning tolliasutus ei kahtle, et taotleja säilitab ettevõtte turvastandardid, mida kasutatakse üldiselt kõigis selle valdustes, võib ta otsustada kontrollida ainult kõnealuste valduste tüüpilist osa.

2.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus võib võtta arvesse artiklites 14i, 14j ja 14k osutatud valdkondade ekspertide esitatud järeldusi nendes artiklites osutatud tingimuste ja kriteeriumide suhtes. Ekspert ei tohi olla taotlejaga seotud.

Artikkel 14o

1.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus annab välja volitatud ettevõtja sertifikaadi vastavalt lisas 1D sätestatud näidisele.

2.   Volitatud ettevõtja sertifikaat antakse välja 90 kalendripäeva jooksul pärast taotluse saamist vastavalt artiklile 14c. Kõnealust tähtaega võib ühekordselt pikendada 30 kalendripäeva, kui tolliasutus ei suuda tähtajast kinni pidada. Sellistel juhtudel teavitab tolliasutus taotlejat tähtaja pikendamise põhjustest enne 90 kalendripäeva möödumist.

3.   Teise lõike esimeses lauses osutatud tähtaega võib pikendada juhul, kui kriteeriumidele vastavuse kontrollimise käigus teeb taotleja kohandusi kriteeriumidele vastamiseks ja teatab nendest pädevale asutusele.

4.   Kui artiklite 14l, 14m ja 14n kohaselt teostatud kontrolli tulemused põhjustavad tõenäoliselt taotluse tagasilükkamist, teatab sertifikaati väljaandev tolliasutus nendest tulemustest taotlejale ja annab talle enne taotluse tagasilükkamist võimaluse esitada vastuväited 30 kalendripäeva jooksul. Lõike 2 esimeses lauses ette nähtud tähtaeg lükkub vastavalt edasi.

5.   Taotluse tagasilükkamine ei põhjusta tollieeskirjade alusel väljaantud kehtivate volituste automaatset kehtetuks tunnistamist.

6.   Kui taotlus lükatakse tagasi, teavitab tolliasutus taotlejat otsuse põhjustest. Tagasilükkamise otsus edastatakse taotlejale lõigetes 2–4 sätestatud tähtaja jooksul.

Artikkel 14p

Sertifikaati väljaandev tolliasutus teavitab viie tööpäeva jooksul teiste liikmesriikide tolliasutusi volitatud ettevõtja sertifikaadi väljaandmisest, kasutades selleks artiklis 14x osutatud sidesüsteemi. Sama tähtaja jooksul tuleb edastada ka teave taotluse tagasilükkamise kohta.

2.   PEATÜKK

Volitatud ettevõtja sertifikaatide õiguslik tähendus

1.   Jagu

Üldsätted

Artikkel 14q

1.   Volitatud ettevõtja sertifikaat jõustub 10. tööpäeval pärast selle väljaandmist.

2.   Volitatud ettevõtja sertifikaati tunnustatakse kõigis liikmesriikides.

3.   Volitatud ettevõtja sertifikaat antakse määramata tähtajaks.

4.   Tolliasutused jälgivad volitatud ettevõtjate vastavust tingimustele ja kriteeriumidele.

5.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus hindab jätkuvat vastavust järgmistel juhtudel:

a)

oluliste muudatuste korral asjakohastes ühenduse õigusaktides;

b)

kui on põhjendatult alust arvata, et volitatud ettevõtja ei vasta enam asjakohastele tingimustele ja kriteeriumidele.

Kui volitus antakse vähem kui 3 aastat tagasi registreeritud taotlejale, toimub esimese aasta jooksul pärast volituse andmist hoolikas jälgimine.

Kohaldatakse artikli 14n lõiget 2.

Kordushindamise tulemused tehakse artiklis 14x osutatud sidesüsteemide kaudu kättesaadavaks kõigi liikmesriikide tolliasutustele.

2.   Jagu

Volitatud ettevõtja staatuse peatamine

Artikkel 14r

1.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus peatab volitatud ettevõtja staatuse järgmistel juhtudel:

a)

kui tuvastatakse mittevastavus volitatud ettevõtja sertifikaadi omamise aluseks olevatele tingimustele või kriteeriumidele;

b)

kui tolliasutustel on piisavalt alust arvata, et volitatud ettevõtja on toime pannud teo, mis annab alust kriminaalmenetluse alustamiseks ja mis on seotud tollieeskirjade rikkumisega.

Esimese lõigu punktis b osutatud juhtudel võib tolliasutus otsustada mitte peatada volitatud ettevõtja staatust, kui ta peab rikkumist vähetähtsaks, võrreldes tollialaste tegevuste arvu või mahuga, ja kui ei teki kahtlust volitatud ettevõtja heausksuse suhtes.

Enne otsuse langetamist edastavad tolliasutused oma järeldused asjaomasele ettevõtjale. Asjaomasel ettevõtjal on õigus olukorda parandada ja/või esitada oma seisukoht 30 kalendripäeva jooksul pärast järelduste edastamise kuupäeva.

Soodustused tuleb peatada kohe, kui ohu olemusest või tasemest lähtuvalt on seda vaja kodanike turvalisuse ning julgeoleku, rahva tervise või keskkonna kaitseks. Soodustusi peatav tolliasutus teavitab artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kasutades viivitamatult teiste liikmesriikide tolliasutusi, et nad saaksid võtta asjakohaseid meetmeid.

2.   Kui volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik ei paranda lõike 1 esimese lõigu punktis a osutatud olukorda lõike 1 kolmandas lõigus osutatud 30 päeva jooksul, teavitab pädev tolliasutus asjaomast ettevõtjat volitatud ettevõtja staatuse peatamisest 30 kalendripäevaks, et ettevõtja saaks võtta vajalikke meetmeid olukorra parandamiseks. Artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu teavitatakse ka teiste liikmesriikide tolliasutusi.

3.   Kui volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik on pannud toime lõike 1 esimese lõigu punktis b osutatud teo, peatab sertifikaati väljaandev tolliasutus kohtumenetluse ajaks volitatud ettevõtja staatuse. Nimetatud asutus teavitab sellest sertifikaadi omanikku. Artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu teavitatakse ka teiste liikmesriikide tolliasutusi.

4.   Kui asjaomane ettevõtja pole suutnud 30 kalendripäeva jooksul olukorda parandada, kuid tõendab, et soodustuste peatamise tähtaja pikendamise korral on tingimuste täitmine võimalik, peatab sertifikaati väljaandev tolliasutus volitatud ettevõtja staatuse veel 30 kalendripäevaks.

Artikkel 14s

1.   Soodustuste peatamine ei mõjuta tolliprotseduure, mida alustati enne soodustuste peatamise kuupäeva ning mis ei ole veel lõpetatud.

2.   Soodustuste peatamine ei mõjuta automaatselt volitusi, mis ei ole antud seoses volitatud ettevõtja sertifikaadiga, välja arvatud juhul, kui soodustuste peatamise põhjused puudutavad ka neid volitusi.

3.   Soodustuste peatamine ei mõjuta automaatselt mis tahes volitusi tollialaste lihtsustuste kasutamiseks, mis on antud volitatud ettevõtja sertifikaadi alusel ning mille tingimused on jätkuvalt täidetud.

4.   Kui artikli 14a lõike 1 punktis c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi puhul ei vasta asjaomane ettevõtja üksnes artiklis 14k osutatud tingimustele, peatatakse volitatud ettevõtja staatus osaliselt ja tema taotlusel võib välja anda uue artikli 14a lõike 1 punktis a osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi.

Artikkel 14t

1.   Kui asjaomane ettevõtja on tolliasutuse hinnangul piisaval määral võtnud kasutusele vajalikud meetmed volitatud ettevõtjale seatavatele tingimustele ja kriteeriumidele vastamiseks, taastab sertifikaati väljaandev tolliasutus ettevõtja soodustused ning teavitab sellest asjaomast ettevõtjat ning teiste liikmesriikide tolliasutusi. Õigused võib taastada enne artikli 14r lõikes 2 või 4 sätestatud tähtaega.

Artikli 14s lõikes 4 osutatud olukorra puhul taastab soodustusi peatav tolliasutus peatatud sertifikaadi. Seejärel tühistab nimetatud asutus artikli 14a lõike 1 punktis a osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi.

2.   Kui asjaomane ettevõtja ei suuda artikli 14r lõikes 2 või 4 ette nähtud soodustuste peatamise tähtaja jooksul vastavaid meetmeid kasutusele võtta, tunnistab sertifikaati väljaandev tolliasutus volitatud ettevõtja sertifikaadi kehtetuks ning teavitab sellest artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu viivitamatult teiste liikmesriikide tolliasutusi.

Artikli 14s lõikes 4 osutatud olukorra puhul parandatakse esialgset sertifikaati vastavalt ning kehtima jääb üksnes uus artikli 14a lõike 1 punktis a osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat.

Artikkel 14u

1.   Kui volitatud ettevõtja ei vasta ajutiselt ühelegi artiklis 14a sätestatud kriteeriumile, võib ta taotleda volitatud ettevõtja staatuse peatamist. Sellisel juhul teatab volitatud ettevõtja sellest sertifikaati väljaandvale tolliasutusele, märkides tähtaja, milleks ta on võimeline taastama kriteeriumidele vastavuse. Ühtlasi teavitab ta sertifikaati väljaandvat tolliasutust kasutusele võetavatest meetmetest ja neile kuluvast ajast.

Artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu saadab teate saanud tolliasutus teate ka teiste liikmesriikide tolliasutustele.

2.   Kui volitatud ettevõtja ei suuda oma teatises osutatud aja jooksul olukorda parandada, võib sertifikaati väljaandev tolliasutus anda mõistliku ajapikenduse, kui volitatud ettevõtja on toiminud heauskselt. Teiste liikmesriikide tolliasutusi teavitatakse ajapikendusest artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu.

Kõigil muudel juhtudel tunnistatakse volitatud ettevõtja sertifikaat kehtetuks ning väljaandev tolliasutus teavitab artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu viivitamatult teiste liikmesriikide tolliasutusi.

3.   Kui soodustuste peatamise perioodil ei võeta vajalikke meetmeid, kohaldatakse artiklit 14v.

3.   Jagu

Volitatud ettevõtja sertifikaadi kehtetuks tunnistamine

Artikkel 14v

1.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus tunnistab volitatud ettevõtja sertifikaadi kehtetuks järgmistel juhtudel:

a)

volitatud ettevõtja ei suuda täita artikli 14t lõikes 1 osutatud meetmeid;

b)

volitatud ettevõtja poolt tollieeskirjade rikkumisega seotud tõsiste rikkumiste korral, mille puhul puudub edasikaebamisõigus;

c)

volitatud ettevõtja ei suuda artiklis 14u osutatud soodustuste peatamise perioodi jooksul võtta vajalikke meetmeid;

d)

volitatud ettevõtja taotlusel.

Punktis b osutatud juhtudel võib tolliasutus ka otsustada mitte tunnistada kehtetuks volitatud ettevõtja sertifikaati, kui ta peab rikkumisi vähetähtsaks, võrreldes tollialaste tegevuste arvu või mahuga, ja kui ei teki kahtlust volitatud ettevõtja heausksuse suhtes.

2.   Kehtetuks tunnistamine jõustub järgmisel päeval pärast sellest teatamist.

Kui artikli 14a lõike 1 punktis c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi puhul ei vasta asjaomane ettevõtja üksnes artikli 14k tingimustele, tunnistab sertifikaati väljaandev tolliasutus sertifikaadi kehtetuks ja annab välja uue artikli 14a lõike 1 punktis a osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi.

3.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus teavitab volitatud ettevõtja sertifikaadi kehtetuks tunnistamisest viivitamatult teiste liikmesriikide tolliasutusi artiklis 14x osutatud sidesüsteemi kaudu.

4.   Välja arvatud lõike 1 punktis c ja d osutatud kehtetuks tunnistamise juhtudel ei lubata ettevõtjal esitada uut taotlust volitatud ettevõtja sertifikaadi saamiseks kolme aasta jooksul alates sertifikaadi kehtetuks tunnistamisest.

3.   PEATÜKK

Teabevahetus

Artikkel 14w

1.   Volitatud ettevõtja teavitab sertifikaati väljaandvat tolliasutust kõigist pärast sertifikaadi andmist esile kerkinud teguritest, mis võivad mõjutada sertifikaadi jätkuvat kehtimist või sisu.

2.   Kogu sertifikaati väljaandva tolliasutuse käsutuses olev asjakohane teave tehakse kättesaadavaks tolliasutustele teistes liikmesriikides, kus volitatud ettevõtja teostab tolliga seotud tegevusi.

3.   Kui tolliasutus tunnistab kehtetuks volitatud ettevõtja sertifikaadi alusel volitatud ettevõtjale antud eriloa teatavate tollialaste lihtsustuste kasutamiseks, millele on osutatud artiklites 260, 263, 269, 272, 276, 277, 282, 283, 313a ja 313b, 324a, 324e, 372, 454a ja 912g, teatab ta sellest volitatud ettevõtja sertifikaadi väljaandnud tolliasutusele.

Artikkel 14x

1.   Komisjoni ja tolliasutuste poolt ühise kokkuleppe alusel määratletud elektroonilist teabe ja sidesüsteemi kasutatakse teabe- ja sideprotsessiks tolliasutuste vahel ning komisjoni ja ettevõtjate teavitamiseks.

2.   Kasutades lõikes 1 osutatud süsteemi, säilitavad komisjon ja tolliasutused järgmist teavet ja omavad sellele ligipääsu:

a)

taotluste elektrooniliselt edastatud andmed;

b)

volitatud ettevõtja sertifikaadid ning olemasolu korral ka teave neisse tehtud muudatuste, nende kehtetuks tunnistamise või volitatud ettevõtja staatuse peatamise kohta;

c)

kogu muu asjakohane teave.

3.   Sertifikaati väljaandev tolliasutus teavitab oma liikmesriigis asuvaid riskianalüüsi teostavaid asutusi volitatud ettevõtja sertifikaadi andmisest, muutmisest, kehtetuks tunnistamisest, samuti volitatud ettevõtja staatuse peatamisest. Nimetatud asutus teavitab ka kõiki sertifikaati väljaandvaid asutusi teistes liikmesriikides.

4.   Komisjon võib avalikustada volitatud ettevõtjate nimekirja Internetis, olles eelnevalt jõudnud kokkuleppele asjaomase volitatud ettevõtjaga. Kõnealust nimekirja ajakohastatakse.”

4.

I osa VI jaotise 1. peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

5.

I osa VI jaotise 1. peatükki lisatakse 1. jagu:

“1.   Jagu

Kohaldamisala

Artikkel 181b

Kui käesolevas määruses ei ole teisiti sätestatud, kantakse kõik ühenduse tolliterritooriumile toodud kaubad ülddeklaratsiooni kooskõlas tolliseadustiku artikliga 36a (edaspidi “sisenemise ülddeklaratsioon”).

Artikkel 181c

Sisenemise ülddeklaratsioon ei ole vajalik järgmiste kaupade puhul:

a)

elektrienergia;

b)

torujuhtme kaudu sisenev kaup;

c)

kirjad, postkaardid ja trükised, sh elektroonilistel andmekandjatel;

d)

kaubad, mis liiguvad Ülemaailmse Postiliidu konventsiooni eeskirjade kohaselt;

e)

kaubad, mis on kantud vastavalt artiklitele 230, 232 ja 233 mis tahes muu toiminguga tehtud tollideklaratsioonidesse;

f)

kaubad, mis kuuluvad reisija isikliku pagasi hulka;

g)

kaubad, mille puhul on lubatud suuline deklareerimine vastavalt artiklitele 225 ja 227 ning artikli 229 lõikele 1;

h)

ATA- ja CPD-märkmikega kaetud kaubad;

i)

kaubad, mis liiguvad vormi 302 alusel, mis on ette nähtud Põhja-Atlandi lepinguorganisatsiooni liikmesriikide vahelises relvajõudude staatuse konventsiooniga, mis on alla kirjutatud 19. juunil 1951 Londonis;

j)

kaubad, mida veetakse regulaarliinilaevade pardal ja mis on nõuetekohaselt tõendatud vastavalt artiklile 313b;

k)

kaubad, mis on õigus vabastada tollimaksudest vastavalt 18. aprilli 1961. aasta diplomaatiliste suhete Viini konventsioonile, 24. aprilli 1963. aasta konsulaarsuhete Viini konventsioonile või 16. detsembri 1969. aasta erimissioonide New Yorgi konventsioonile.

Esimese lõigu punktides e, f ja g osutatud juhtudel nõutakse sisenemise ülddeklaratsiooni kauba ajutise ladustamise korral. Kohaldatakse artikli 184c esimest lõiku.

Artikkel 181d

Kui ühenduse ja kolmanda riigi vahelise rahvusvahelise lepinguga on ette nähtud ekspordiriigis teostatud turvakontrollide tunnustamine, kohaldatakse lepingus sätestatud tingimusi.”

6.

Artikkel 182 jäetakse välja.

7.

I osa VI jaotise 2. peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

8.

Artikkel 183 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 183

1.   Sisenemise ülddeklaratsioon esitatakse elektrooniliselt. See sisaldab sellist tüüpi deklaratsiooni jaoks lisaga 30A ette nähtud andmeid ning see täidetakse vastavalt kõnealuse lisa selgitavatele märkustele.

Sisenemise ülddeklaratsiooni kinnitab selle koostanud isik.

Artikli 199 lõike 1 sätteid kohaldatakse mutatis mutandis.

2.   Paberipõhise sisenemise ülddeklaratsiooni esitamist võimaldab tolliasutus ainult järgmiste asjaolude korral:

a)

tolliasutuse arvutisüsteem ei tööta;

b)

sisenemise ülddeklaratsiooni esitaja elektrooniline rakendus ei tööta.

Paberipõhiste sisenemise ülddeklaratsioonidega on vajaduse korral kaasas lastinimekirjad või muud asjakohased nimekirjad ning nad sisaldavad sellist liiki deklaratsioonide puhul lisas 30A ette nähtud teavet.

3.   Tolliasutused määravad omavahelise kokkuleppe alusel kindlaks protseduuri, mida tuleb järgida lõike 2 esimese lõigu punktis a osutatud juhtudel.

4.   Lõike 2 esimese lõigu punktis b osutatud paberipõhist sisenemise ülddeklaratsiooni kasutamiseks peab nõusoleku andma tolliasutus.

Paberipõhisele sisenemise ülddeklaratsioonile kirjutab alla selle koostanud isik.

5.   Sisenemise ülddeklaratsiooni saamisel registreerib tolliasutus selle viivitamata.”

9.

Lisatakse artiklid 183a–183d:

“Artikkel 183a

1.   Transiidiprotseduuri andmeid võib kasutada sisenemise ülddeklaratsioonina, kui on täidetud järgmised tingimused:

a)

kaubad tuuakse ühenduse tolliterritooriumile transiidiprotseduuriga;

b)

transiidiandmeid vahetatakse infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil;

c)

andmed hõlmavad sisenemise ülddeklaratsioonis nõutavaid kõiki andmeid.

2.   Kui nõutavaid üksikasju sisaldavad transiidiandmed edastatakse artiklis 184a kehtestatud asjakohaseks tähtajaks, loetakse artiklis 183 sätestatud nõuded täidetuks isegi juhul, kui kaubad vabastati transiidiks väljaspool ühenduse tolliterritooriumi.

Artikkel 183b

Kombineeritud transpordi puhul, kui ühenduse tolliterritooriumile sisenev aktiivne transpordivahend üksnes transpordib teist aktiivset transpordivahendit, lasub sisenemise ülddeklaratsiooni esitamise kohustus kõnealuse teise transpordivahendi käitajal.

Sisenemise ülddeklaratsiooni esitamise tähtaeg vastab piiri ületavale aktiivsele transpordivahendile määratud tähtajale, nagu on sätestatud artiklis 184a.

Artikkel 183c

Mere- või õhutranspordi puhul, kui laeva lastijaotusklauslid või töövõtuleping on olemas, peab sisenemise ülddeklaratsiooni esitama isik, kes on sõlminud lepingu ning välja andnud konossemendi või lennuveokirja tegelikuks kaubaveoks lepinguga ette nähtud laeva või õhusõidukiga.

Artikkel 183d

1.   Artiklites 183b ja 183c osutatud juhtudel peab ühenduse tolliterritooriumile siseneva aktiivse transpordivahendi käitaja esitama sisenemistolliasutusele saabumise eelteate, milles on loetletud kõik kõnealuse transpordivahendiga veetavad saadetised.

Saabumise eelteates täpsustatakse ühenduse tolliterritooriumile siseneva aktiivse transpordivahendi tunnusandmed. Iga saadetise kohta sisaldab see järgmist:

a)

tolliterritooriumile sisenemisel kaupade vedamise eest vastutava isiku tunnusandmed;

b)

sisenemise ülddeklaratsiooni esitava isiku tunnusandmed;

c)

laadimiskoht;

d)

lossimiskoht;

e)

saadetise kordumatu viitenumber, veodokumendi number või viide konossemendile või lennuveokirjale;

f)

vajaduse korral transpordivahendi tunnusandmed või konteineriveo puhul seadme tunnusnumber.

Saabumise eelteade esitatakse samas formaadis ja samal viisil kui sisenemise ülddeklaratsioon või kauba-, lasti- või veomanifesti või lastinimekirja kujul, tingimusel et see sisaldab vajalikke andmeid ja on esitatud sisenemistolliasutusele vastuvõetaval viisil.

2.   Juhtudel, millele ei ole osutatud artiklites 183b ja 183c ning kui ühenduse tolliterritooriumile sisenevatel transpordivahenditel veetavate kaupade sisenemise ülddeklaratsiooni esitab mõni teine isik kui kõnealuse transpordivahendi käitaja, võib kõnesolev isik esitada sisenemistolliasutusele saabumise eelteate.

Saabumise eelteates täpsustatakse piiri ületava transpordivahendi tunnusandmed. Iga saadetise kohta sisaldab see järgmist:

a)

sisenemise ülddeklaratsiooni esitava isiku tunnusandmed;

b)

laadimiskoht;

c)

lossimiskoht;

d)

saadetise kordumatu viitenumber, veodokumendi number või viide konossemendile või lennuveokirjale;

e)

konteineriveo puhul seadme tunnusnumber.

3.   Käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud teade tuleb esitada artikliga 184a vastavale transpordivahendile ette nähtud tähtajaks.

Artikli 184a lõike 1 punktis a osutatud transpordi puhul esitatakse teade vähemalt 24 tundi enne kaupade toomist ühenduse tolliterritooriumile.

4.   Artikli 183 sätteid kohaldatakse saabumise eelteadete suhtes mutatis mutandis.”

10.

Artikli 184 lõikes 1 asendatakse tekst “artikli 183 lõikes 1” tekstiga “artikli 183 lõigetes 1 ja 2”.

11.

I osa VI jaotise 1. peatükki lisatakse 3. ja 4. jagu:

“3.   Jagu

Tähtajad

Artikkel 184a

1.   Meretranspordi puhul esitatakse sisenemise ülddeklaratsioon sisenemistolliasutusele järgmisteks tähtaegadeks:

a)

konteinerveo puhul, v.a punktide c või d kohaldamise korral: vähemalt 24 tundi enne väljumissadamas laadimist;

b)

mahtlasti/tükikauba puhul: vähemalt neli tundi enne saabumist esimesse ühenduse tolliterritooriumil asuvasse sadamasse;

c)

Gröönimaa, Fääri saarte, Ceuta, Melilla, Norra, Islandi või Läänemere, Põhjamere, Musta mere ja Vahemere sadamate ning kõigi Maroko sadamate ja ühenduse tolliterritooriumi, v.a Prantsuse ülemeredepartemangud, Assoorid, Madeira ja Kanaari saared, vahel liikudes: vähemalt kaks tundi enne saabumist esimesse ühenduse tolliterritooriumil asuvasse sadamasse;

d)

ühenduse tolliterritooriumist väljaspool asuva territooriumi ning Prantsuse ülemeredepartemangude, Assooride, Madeira või Kanaari saarte, v.a punktiga c hõlmatud juhud, vahel liikudes, kui reis kestab vähem kui 24 tundi: vähemalt kaks tundi enne saabumist esimesse ühenduse tolliterritooriumil asuvasse sadamasse.

2.   Õhutranspordi puhul esitatakse sisenemise ülddeklaratsioon sisenemistolliasutusele järgmisteks tähtaegadeks:

a)

lühilennu korral: vähemalt õhusõiduki õhkutõusmise hetkel;

b)

pika lennu korral: vähemalt neli tundi enne saabumist esimesse ühenduse tolliterritooriumil asuvasse lennujaama.

Käesoleva lõike mõistes käsitatakse lühilennuna lendu, mille kestus on vähem kui neli tundi alates viimasest kolmandas riigis asuvast lähtelennujaamast kuni esimesse ühenduse lennujaama saabumiseni. Kõik muud lennud loetakse pikkadeks.

3.   Raudtee- ja siseveetranspordi puhul esitatakse sisenemise ülddeklaratsioon sisenemistolliasutusele vähemalt kaks tundi enne ühenduse tolliterritooriumil asuvasse sisenemistolliasutusse saabumist.

4.   Maanteetranspordi puhul esitatakse sisenemise ülddeklaratsioon sisenemistolliasutusele vähemalt üks tund enne ühenduse tolliterritooriumil asuvasse sisenemistolliasutusse saabumist.

5.   Juhul kui sisenemise ülddeklaratsiooni ei esitata andmetöötlusmeetodeid kasutades, on lõike 1 punktides c ja d, lõike 2 punktis a ja lõigetes 3 ja 4 kehtestatud tähtaeg vähemalt neli tundi.

6.   Kui tolliasutuse arvutisüsteemis on ajutine tõrge, kehtivad sellest hoolimata lõigetes 1–4 osutatud tähtajad.

Artikkel 184b

Artikli 184a lõigetes 1–4 osutatud tähtajad ei kehti järgmistel juhtudel:

a)

kui ühenduse ja kolmandate riikide vaheliste rahvusvaheliste kokkulepetega on ette nähtud artiklis 181d osutatud turvakontrollide tunnustamine;

b)

kui ühenduse ja kolmandate riikide vaheliste rahvusvaheliste lepingutega on ette nähtud deklaratsiooniandmete vahetamine artikli 184a lõigetes 1–4 osutatud tähtaegadest erinevateks tähtaegadeks;

c)

vääramatu jõu korral.

Artikkel 184c

Kui leitakse, et tollile esitatud kaubad, mille kohta on tarvis esitada sisenemise ülddeklaratsioon, ei ole sellisesse deklaratsiooni kantud, peab isik, kes vedas kaubad sisse või kes vastutas kaupade sisseveo eest ühenduse tolliterritooriumile, viivitamatult esitama sisenemise ülddeklaratsiooni.

Kui ettevõtja esitab sisenemise ülddeklaratsiooni pärast artiklis 184a ette nähtud tähtaegu, ei välista see riiklikes õigusaktides sätestatud karistuste rakendamist.

4.   Jagu

Riskianalüüs

Artikkel 184d

1.   Pärast sisenemise ülddeklaratsioonis sisalduva teabe saamist viib sisenemistolliasutus enne kauba jõudmist ühenduse tolliterritooriumile läbi asjakohase riskianalüüsi eelkõige turvalisuse ja julgeoleku eesmärgil.

Kui sisenemise ülddeklaratsioon on esitatud muule tolliasutusele kui sisenemistolliasutus ning selle andmed on vastavalt tolliseadustiku artikli 36a lõikele 2 ja artikli 36c lõike 1 teisele lõigule tehtud kättesaadavaks, tunnustab sisenemistolliasutus kõnealuse teise tolliasutuse läbiviidud riskianalüüsi tulemusi või arvestab neid tulemusi oma riskianalüüsi läbiviimisel.

2.   Tolliasutus viib riskianalüüsi läbi enne kaupade saabumist, tingimusel et järgitakse artiklis 184a sätestatud tähtaegu.

Artikli 184a lõike 1 punktis a osutatud transpordivahenditega veetavate kaupade puhul viivad tolliasutused siiski läbi riskianalüüsi 24 tunni jooksul pärast sisenemise ülddeklaratsiooni saamist. Kui kõnealune analüüs annab tolliasutusele piisava aluse arvata, et kaupade toomine ühenduse tolliterritooriumile võib kujutada endast ühenduse turvalisusele ja julgeolekule ohtu, mis nõuab kohest sekkumist, teatab tolliasutus ülddeklaratsiooni esitanud isikule ja vajaduse korral isikule, kes vastutab kauba ühenduse tolliterritooriumile transportimise eest, et kaupu ei tohi laadida. Teade esitatakse 24 tunni jooksul pärast sisenemise ülddeklaratsiooni saamist.

3.   Kui artikli 181c punktide a–i alusel tuuakse ühenduse tolliterritooriumile kaupu, mis ei ole sisenemise ülddeklaratsiooni kantud, toimub riskianalüüs kauba esitamisel kaupu käsitleva tollideklaratsiooni alusel.

4.   Tollile esitatud kaubad võib vabastada tollikäitluseks kohe pärast riskianalüüsi läbiviimist, kui selle tulemused lubavad need vabastada.

Artikkel 184e

Kui laev või õhusõiduk külastab ühenduse tolliterritooriumil rohkem kui üht sadamat või lennujaama ja juhul, kui ta liigub nende vahel ilma ühtegi väljaspool ühenduse tolliterritooriumi asuvat sadamat või lennujaama külastamata, esitatakse sisenemise ülddeklaratsioon kõigi veetavate kaupade kohta esimesele ühenduse sadamale või lennujaamale. Kõnealuse esimese sadama või lennujaama tolliasutus viib turvalisuse ja julgeoleku tagamiseks läbi kõigi veetavate kaupade riskianalüüsi. Täiendava riskianalüüsi võib nende kaupade puhul korraldada selles sadamas või lennujaamas, kus nad maha laaditakse.

Ohu kindlakstegemisel võtab tolliasutus esimeses sadamas või lennujaamas sõltuvalt ohu suurusest kas ise keelavaid meetmeid saadetiste puhul, mis kujutavad endast kohest sekkumist nõudvat tõsist ohtu, või edastab riskianalüüsi tulemused järgmistele sadamatele või lennujaamadele.

Järgmistes ühenduse tolliterritooriumi sadamates või lennujaamades nõutakse sisenemise ülddeklaratsiooni ainult selles sadamas või lennujaamas maha laaditavate kaupade kohta. Artikli 184a lõigetes 1 ja 2 kehtestatud tähtaega ei kohaldata.

Artikkel 184f

Kui ühenduse tolliterritooriumi sadamas laaditakse kaup, mis laaditakse maha muus ühenduse tolliterritooriumi sadamas ja neid vedav laev liigub nende sadamate vahel, peatumata vahepeal üheski sadamas väljaspool ühenduse tolliterritooriumi, nõutakse sisenemise ülddeklaratsiooni nende kaupade kohta ainult ühenduse sadamas, kus need maha laaditakse. Artikli 184a lõikes 1 kehtestatud tähtaega ei kohaldata.”

12.

I osa VI jaotise 3. peatüki pealkiri “3. peatükkAjutine ladustamine” asendatakse järgmisega:

13.

Artikkel 186 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 186

1.   Kui kaup esitatakse tollile vastavalt tolliseadustiku artiklile 40, loetakse see ajutiselt ladustatuks ning tolliasutus hoiab sisenemise ülddeklaratsiooni selleks, et kontrollida, kas asjaomased kaubad suunatakse tollikäitlusele. Tolliseadustiku artikli 49 tähenduses loetakse sisenemise ülddeklaratsioon esitatuks kaupade esitamise kuupäeval.

2.   Kui vastavalt tolliseadustiku artiklile 36c on tollideklaratsioon sisenemistolliasutuses esitatud sisenemise ülddeklaratsioonina, aktsepteerib tolliasutus deklaratsiooni kohe pärast kaupade esitamist ja kaubad suunatakse otse deklareeritud protseduurile kõnealuse protseduuri kohta sätestatud asjaomaste tingimuste alusel.

3.   Lõigete 1 ja 2 tähenduses, kui väljumistolliasutusest transiidiprotseduuri alusel transporditavad ühendusevälised kaubad esitatakse tollile sihttolliasutuses ühenduse tolliterritooriumil, loetakse sihttolliasutusele esitatav transiidideklaratsioon ajutise ladustamise jaoks sisenemise ülddeklaratsiooniks.”

14.

Artiklis 187 asendatakse sõnad “artikli 44 lõikes 2” sõnadega “artikli 36b lõikes 3”.

15.

Lisatakse järgmine artikkel 187a:

“Artikkel 187a

1.   Toll võib vastavalt tolliseadustiku artiklile 42 anda suulise taotluse alusel loa kaupade kontrollimiseks isikule, kes vastavalt tollieeskirjadele on volitatud määrama kaupade tollikäitlusviisi. Toll võib siiski olukorda arvestades pidada vajalikuks kirjalikku taotlust.

2.   Proovide ja näidiste võtmist võib tolliasutus lubada ainult lõikes 1 osutatud isiku kirjaliku taotluse põhjal.

3.   Kirjaliku taotluse võib esitada paberkandjal või elektrooniliselt. Asjaomane isik peab sellele alla kirjutama või kinnitama ning esitama pädevale tolliasutusele. Taotlus peab sisaldama järgmisi andmeid:

a)

taotleja nimi ja aadress;

b)

kauba asukoht;

c)

viide ühele järgnevast:

i)

sisenemise ülddeklaratsioon;

ii)

varasem tolliprotseduur;

iii)

transpordivahend;

d)

kõik muud kaupade identifitseerimiseks vajalikud andmed.

4.   Tolliasutus teatab oma otsuse asjaomasele isikule. Kui taotlus käsitleb proovide või näidiste võtmist, määratakse otsuses kindlaks võetava kauba kogus.

5.   Kaupade kontrolli ja proovide või näidiste võtmist jälgib toll, kes täpsustab kasutatava korra.

Asjaomane isik kannab kõik kaupade kontrollimise, proovide või näidiste võtmise ja analüüsiga seotud riskid ning kulud.

6.   Võetud proovid või näidised läbivad formaalsused, mille eesmärk on määrata neile tollikäitlusviis. Kui proovide või näidiste uurimine toob kaasa nende hävimise või pöördumatu kahjustumise, ei loeta tollivõlga tekkinuks.

Kõigile kontrolli põhjustatud jäätmetele ja jääkidele määratakse ühendusväliste kaupade jaoks ette nähtud tollikäitlusviis.”

16.

I osa VI jaotise 4. peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

17.

Artikkel 201 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 201

1.   Tollideklaratsioon esitatakse ühes järgmistest tolliasutustest:

a)

tollieeskirjade kohase kaupade esitamise paiga eest vastutav tolliasutus;

b)

eksportija asukohajärgne järelevalvet teostav tolliasutus või tolliasutus, kus kaup eksportimiseks pakitakse või laaditakse, välja arvatud artiklites 789, 790, 791 ja 794 sätestatud juhud.

Tollideklaratsiooni võib esitada kohe pärast kaupade esitamist või kohe, kui kaubad on tollile kontrollimiseks kättesaadavad.

2.   Toll võib lubada tollideklaratsiooni esitamist enne, kui deklarandil on võimalik kaupu deklaratsiooni esitamise tolliasutuses või muus tolliasutuses või tolli määratud paigas esitada või need kontrollimiseks kättesaadavaks teha.

Toll võib kaupade esitamiseks või kättesaadavaks tegemiseks määrata tähtaja vastavalt olukorrale. Kui kaupu selle tähtaja jooksul ei esitata või kättesaadavaks ei muudeta, loetakse tollideklaratsioon esitamata jäetuks.

Tollideklaratsiooni võib aktsepteerida alles pärast kõnealuste kaupade tollile esitamist või tollile rahuldavalt kontrollimiseks kättesaadavaks tegemist.”

18.

Artikli 212 lõikele 1 lisatakse järgmine lõik:

“Kui tollideklaratsiooni kasutatakse sisenemise ülddeklaratsioonina vastavalt tolliseadustiku artikli 36c lõikele 1, sisaldab deklaratsioon lisaks lisas 37 nõutavatele konkreetse protseduuri andmetele ka lisas 30A sätestatud sisenemise ülddeklaratsiooni andmeid.”

19.

Artiklile 216 lisatakse järgmine lõik:

“Kui vastavalt tolliseadustiku artiklile 182b nõutakse kaupade ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimiseks tollideklaratsiooni, peab deklaratsioon lisaks lisas 37 sätestatud nõutavatele konkreetse protseduuri andmetele sisaldama ka lisas 30A sätestatud ekspordi ülddeklaratsiooni andmeid.”

20.

Artikli 251 punkti 2 alapunkt b asendatakse järgmisega:

“b)

muu kauba puhul:

i)

eksporditolliasutusele on kooskõlas artikliga 792a teatatud, et deklareeritud kaupa ei ole ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud;

ii)

90 päeva jooksul pärast kaupade ekspordiks vabastamise kuupäeva ei ole kaupu ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud või kõnealust eksporti ei õnnestu piisavalt tõendada vastavalt artikli 792b lõikele 2.”

21.

Artikkel 254 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 254

Toll võib deklarandi taotlusel aktsepteerida vabasse ringlusse lubamise deklaratsioone, mis ei sisalda kõiki lisas 37 sätestatud andmeid.

Kõnealused deklaratsioonid sisaldavad vähemalt lisas 30A lihtsustatud deklaratsiooni kohta sätestatud andmeid.”

22.

Artikli 260 lõige 2 asendatakse järgmisega:

“2.   Selline lihtsustatud deklaratsioon peab sisaldama vähemalt lisas 30A lihtsustatud impordideklaratsiooni jaoks sätestatud andmeid.”

23.

Artiklile 261 lisatakse lõige 4:

“4.   Kui asjaomasel isikul on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, kontrollivad kõigi liikmesriikide tolliasutused üksnes seda, kas volitatud ettevõtja deklareerib vabasse ringlusesse lubatavaid kaupu ainult juhuti. Kõik muud käesoleva artikli lõigetega 1 ja 2 ette nähtud nõuded loetakse täidetuks.”

24.

Artikli 262 lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Artiklis 260 osutatud luba sisaldab järgmisi andmeid:

a)

tolliasutus(ed), mis on pädev(ad) vastu võtma lihtsustatud deklaratsioone;

b)

kaup, mille suhtes seda kohaldatakse ja

c)

viide tagatisele, mille asjaomane isik peab andma võimalike tekkivate tollivõlgade katmiseks.

Selles on täpsustatud ka lisadeklaratsioonide vorm ja sisu ning kindlaks määratud nende esitamise tähtaeg selleks määratud tolliasutusele.”

25.

Artiklile 264 lisatakse lõige 3:

“3.   Kui asjaomasel isikul on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, kontrollivad kõigi liikmesriikide tolliasutused üksnes seda, kas volitatud ettevõtja deklareerib vabasse ringlusesse lubatavaid kaupu ainult juhuti. Kõik muud lõigetega 1–3 ette nähtud nõuded loetakse täidetuks.”

26.

Artikli 266 lõige 3 asendatakse järgmisega:

“3.   Lõike 1 punktides a–c osutatud arvelevõtmise võib asendada mis tahes muu samaväärseid tagatisi pakkuva tolliasutuste poolt nõutava formaalsusega. Kõnealune kanne peab hõlmama selle tegemise kuupäeva ja sisaldama lisas 30A kohapealse tollivormistuse jaoks sätestatud andmeid.”

27.

Artikli 268 lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Toll võib deklarandi taotlusel aktsepteerida deklaratsioone kaupade suunamiseks tolliladustamisprotseduurile, ilma et need sisaldaksid kõiki lisas 37 sätestatud andmeid.

Kõnealused deklaratsioonid sisaldavad lisas 30A lihtsustatud deklaratsiooni kohta sätestatud andmeid.”

28.

Artiklile 270 lisatakse lõige 5:

“5.   Kui asjaomasel isikul on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, kontrollivad kõigi liikmesriikide tolliasutused üksnes seda, kas volitatud ettevõtja suunab kaupa protseduurile ainult juhuti. Kõik muud lõigetega 1–3 ette nähtud nõuded loetakse täidetuks.”

29.

Artikkel 271 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 271

Artikli 269 lõikes 1 osutatud loaga on nähakse ette konkreetsed protseduuri läbiviimise eeskirjad, sealhulgas protseduuriga seotud sisenemistolliasutus(ed).

Lisadeklaratsiooni esitamine ei ole vajalik.”

30.

Artikli 275 lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Deklarandi taotlusel võib sisenemistolliasutus aktsepteerida deklaratsioone kaupade suunamiseks muule majandusliku mõjuga tolliprotseduurile kui välistöötlemine või tolliladustamine, ilma et need sisaldaks kõiki lisas 37 osutatud andmeid või et nendega oleksid kaasas teatavad artiklis 220 osutatud dokumendid.

Kõnealused deklaratsioonid sisaldavad lisas 30A lihtsustatud deklaratsiooni kohta sätestatud andmeid.”

31.

Artikkel 279 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 279

1.   Artikliga 792 ette nähtud eksporditolliasutuses läbiviidavaid formaalsusi võib lihtsustada vastavalt käesolevale peatükile.

2.   Käesoleva peatüki suhtes kohaldatakse artikli 792a lõiget 4, artikleid 792a, 792b, 793–793c ning vajaduse korral artikleid 796a–796e.”

32.

Artiklid 280 ja 281 asendatakse järgmistega:

“Artikkel 280

1.   Toll võib deklarandi taotlusel aktsepteerida ekspordideklaratsioone, mis ei sisalda kõiki lisas 37 sätestatud andmeid.

Kõnealused deklaratsioonid sisaldavad vähemalt lisas 30A lihtsustatud deklaratsiooni kohta sätestatud andmeid.

Kui kaupade eest tuleb maksta eksporditollimaksu või kui selle suhtes kohaldatakse muid ühise põllumajanduspoliitika alusel sätestatud meetmeid, peavad ekspordideklaratsioonid sisaldama selliste tollimaksude või meetmete kohaldamiseks vajalikku teavet.

2.   Artiklite 255–259 sätteid kohaldatakse ekspordideklaratsioonide suhtes mutatis mutandis.

Artikkel 281

1.   Kui kohaldatakse artiklit 789, võib lisadeklaratsiooni esitada eksportija asukohajärgsele järelevalvet teostavale tolliasutusele.

2.   Kui allhankija on registreeritud teises liikmesriigis kui eksportija, kohaldatakse lõiget 1 üksnes nõutava teabe elektroonilise vahetamise korral vastavalt artikli 4d sätetele.

3.   Mittetäielikus ekspordideklaratsioonis määratakse tolliasutus, kuhu esitatakse lisadeklaratsioon. Mittetäieliku ekspordideklaratsiooni saanud tolliasutus edastab mittetäieliku ekspordideklaratsiooni andmed tolliasutusele, kellele esitatakse lisadeklaratsioon, nagu on ette nähtud käesoleva artikli lõikega 1.

4.   Lõikes 2 osutatud juhul edastab lisadeklaratsiooni saanud tolliasutus lisadeklaratsiooni andmed tolliasutusele, kellele on esitatud mittetäielik ekspordideklaratsioon.”

33.

Artikli 282 lõige 2 asendatakse järgmisega:

“2.   Lihtsustatud ekspordideklaratsioon sisaldab vähemalt lisas 30A esitatud lihtsustatud ekspordideklaratsiooni jaoks sätestatud andmeid.

Artikleid 255–259 kohaldatakse mutatis mutandis.”

34.

Artikkel 285 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 285

1.   Heakskiidetud eksportija täidab enne kauba äraviimist artiklis 283 osutatud kohtadest järgmisi kohustusi:

a)

teatab eksporditolliasutusele nõuetekohaselt kauba äraviimisest, esitades artiklis 282 osutatud lihtsustatud ekspordideklaratsiooni;

b)

teeb tolliasutusele kättesaadavaks kõik kaupade ekspordiks vajalikud dokumendid.

2.   Heakskiidetud eksportija võib lihtsustatud ekspordideklaratsiooni asemel esitada täieliku ekspordideklaratsiooni. Sel juhul ei nõuta tolliseadustiku artikli 76 lõikega 2 ette nähtud lisadeklaratsiooni.”

35.

Lisatakse artikkel 285a:

“Artikkel 285a

1.   Tolliasutus võib vabastada heakskiidetud eksportija nõudest esitada iga kord kaupade äraviimisel lihtsustatud ekspordideklaratsioon eksporditolliasutusele. Vabastuse võib anda üksnes juhul, kui heakskiidetud eksportija täidab järgmisi tingimusi:

a)

heakskiidetud eksportija teatab eksporditolliasutusele igast äraviimisest viisil ja vormis, mille täpsustab kõnealune asutus;

b)

heakskiidetud eksportija esitab või teeb tolliasutusele kättesaadavaks kogu teabe, mida see peab vajalikuks tõhusa riskianalüüsi jaoks enne kaupade äraviimist artiklis 283 osutatud kohtadest;

c)

heakskiidetud eksportija võtab kaubad oma raamatupidamises arvele.

Punktis c osutatud kande võib asendada teise samaväärseid tagatisi pakkuva formaalsusega, mida nõuab tolliasutus. Kõnealune kanne peab sisaldama tegemise kuupäeva ja kaupade identifitseerimiseks vajalikke andmeid.

2.   Teatavatel konkreetsetel asjaoludel, mis on õigustatud kõnealuste kaupade laadi ja eksporditoimingute kiire käibe tõttu, võib tolliasutus 30. juunini 2009 vabastada heakskiidetud eksportija lõike 1 esimese lõigu punktides a ja b sätestatud nõuetest, kui ta esitab eksporditolliasutusele kogu teabe, mida see peab vajalikuks, et olla võimeline kasutama vajaduse korral oma õigust kontrollida kaupu enne nende väljaviimist.

Sel juhul on kaupade heakskiidetud eksportija raamatupidamises arvele võtmine samaväärne nende vabastamisega.”

36.

Lisatakse artikkel 285b:

“Artikkel 285b

1.   Artikli 285a lõike 1 punktis a osutatud teave esitatakse eksporditolliasutusele artiklitega 592b ja 592c ette nähtud tähtaegadeks.

2.   Artikli 285a lõike 1 punktis c osutatud kanne peab sisaldama lisas 30A koha peal toimuva tollivormistuse kohta sätestatud andmeid.

3.   Tolliasutused tagavad, et artiklite 796a–796e nõuded oleksid täidetud.”

37.

Artikli 286 lõiked 3 ja 4 asendatakse järgmisega:

“3.   Enne kaupade äraviimist täidab heakskiidetud eksportija järgmisi nõudeid:

a)

viima läbi artiklis 285 või 285a kirjeldatud protseduurid;

b)

näitama igal saatedokumendil või muul seda asendaval teabekandjal järgmised andmed:

i)

viide kandele oma dokumentides;

ii)

kõnealuse kande tegemise kuupäev;

iii)

loa number;

iv)

loa väljaandnud tolliasutuse nimi.”

38.

Artikli 287 lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Artiklis 283 osutatud luba sätestab protseduuri läbiviimise üksikasjalikud eeskirjad ja eelkõige järgmise:

a)

kaup, mille suhtes seda kohaldatakse;

b)

artikli 285a lõikes 1 kehtestatud tingimuste täitmise viis;

c)

kaupade vabastamise viis ja aeg;

d)

iga saatedokumendi või seda asendava vahendi sisu ja selle kontrollimise viis;

e)

lisadeklaratsiooni esitamise kord ja tähtaeg.

Kui kohaldatakse artikleid 796a–796e, vabastatakse punktis c osutatud kaubad vastavalt artiklile 796b.”

39.

Artikli 288 lõige 2 asendatakse järgmisega:

“2.   Lõikes 1 osutatud dokument või teabekandja peab sisaldama vähemalt lisas 30A kasutatava korra jaoks sätestatud andmeid. Kõnealuse dokumendi või teabekandjaga on kaasas eksporditaotlus.

Tolliasutused võivad lubada kõnealuse taotluse asendamist üldtaotlusega, tingimusel et ettevõtja on tolliasutusele edastanud kogu teabe, mida see peab vajalikuks tõhusa riskianalüüsi läbiviimiseks ja kaupade kontrollimiseks. Üldtaotlus hõlmab konkreetsel perioodil kavandatavaid eksporditoiminguid. Deklarant viitab kõnealusel dokumendil või vahendil sellele loale.”

40.

Artiklile 289 lisatakse järgmine lõik:

“Deklarant peab siiski tegema tolliasutusele kättesaadavaks teabe, mis on vajalik tõhusaks riskianalüüsiks ja kaupade kontrollimiseks enne kõnealuste kaupade väljaviimist.”

41.

Artiklile 313b lisatakse lõige 3a:

“3a.   Kui transpordiettevõtjal on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, kontrollivad liikmesriikide tolliasutused ainult seda, kas lõike 3 punktide c ja d nõuded on täidetud. Kõik muud käesolevas artiklis sätestatud nõuded loetakse täidetuks.”

42.

Artikkel 367 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 367

Käesolevat alajagu ei kohaldata artikli 372 lõike 1 punktis g osutatud transpordiliikidele ainuomaste lihtsustatud protseduuride suhtes.”

43.

Artikkel 368 jäetakse välja.

44.

Artiklile 373 lisatakse lõige 3:

“3.   Kui asjaomasel isikul on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, loetakse käesoleva artikli lõike 1 punkti c ja lõike 2 punkti b nõuded täidetuks.”

45.

Artiklile 454a lisatakse lõige 5:

“5.   Kui asjaomasel isikul on artikli 14a lõike 1 punktis a või c osutatud volitatud ettevõtja sertifikaat, loetakse käesoleva artikli lõike 2 punktis c ja artikli 373 lõikes 2 osutatud nõuded täidetuks.”

46.

II osa IV jaotise pealkiri asendatakse järgmisega:

47.

II osa IV jaotisele lisatakse 1. peatükk:

“1.   PEATÜKK

Tollideklaratsioonide üldsätted

Artikkel 592a

Artikleid 592b–592f ei kohaldata järgmiste kaupade suhtes:

a)

elektrienergia;

b)

torujuhtme kaudu väljaveetav kaup;

c)

kirjad, postkaardid ja trükised, sh elektroonilistel andmekandjatel;

d)

kaubad, mis liiguvad Ülemaailmse Postiliidu konventsiooni eeskirjade kohaselt;

e)

kaubad, mis on kantud vastavalt artiklitele 231 ja 233 mis tahes muu toiminguga tehtud tollideklaratsioonidesse;

f)

kaubad, mis kuuluvad reisija isikliku pagasi hulka;

g)

kaubad, mille puhul on lubatud suuline deklareerimine vastavalt artiklitele 226 ja 227 ning artikli 229 lõikele 2;

h)

ATA- ja CPD-märkmikega kaetud kaubad;

i)

kaubad, mis liiguvad vormi 302 alusel, mis on ette nähtud Põhja-Atlandi lepinguorganisatsiooni liikmesriikide vahelises relvajõudude staatuse konventsiooniga, mis on alla kirjutatud 19. juunil 1951 Londonis;

j)

kaubad, mida veetakse regulaarliinilaevade pardal ja mis on nõuetekohaselt tõendatud vastavalt artiklile 313b.

Artikkel 592b

1.   Juhul, kui ühenduse tolliterritooriumilt väljuvad kaubad kuuluvad tollideklaratsiooni alla, tuleb see tollideklaratsioon esitada pädevale tolliasutusele järgmisteks tähtaegadeks:

a)

meretranspordi korral:

i)

konteinerveo puhul, v.a alapunktide iii või iv kohaldamise korral, vähemalt 24 tundi enne kaupade lastimist alusele, mille pardal nad väljuvad ühenduse tolliterritooriumilt;

ii)

mahtlasti/tükikauba puhul: vähemalt neli tundi enne lahkumist ühenduse tolliterritooriumil asuvast sadamast;

iii)

ühenduse tolliterritooriumi ning Gröönimaa, Fääri saarte, Ceuta, Melilla, Norra, Islandi ning Läänemere, Põhjamere, Musta mere ja Vahemere sadamate ning kõigi Maroko sadamate, v.a Prantsuse ülemeredepartemangud, Assoorid, Madeira ja Kanaari saared, vahel liikudes: vähemalt kaks tundi enne lahkumist ühenduse tolliterritooriumil asuvast sadamast;

iv)

Prantsuse ülemeredepartemangude, Assooride, Madeira või Kanaari saarte ning ühenduse tolliterritooriumist väljaspool asuva territooriumi, v.a alapunktiga iii hõlmatud juhud, vahel liikudes, kui reis kestab vähem kui 24 tundi: vähemalt kaks tundi enne lahkumist ühenduse tolliterritooriumil asuvast sadamast;

b)

õhutranspordi korral vähemalt 30 minutit enne väljumist ühenduse tolliterritooriumil olevast lennujaamast;

c)

raudtee- ja siseveetranspordi korral vähemalt kaks tundi enne väljumistolliasutusest lahkumist;

d)

maanteetranspordi korral vähemalt üks tund enne väljumistolliasutusest lahkumist;

e)

laevadesse ja õhusõidukitesse nende remontimise või hooldamise eesmärgil paigaldamiseks kavandatud varuosade ja remonditarvikute ning pardal olevate masinate ja aparatuuri töötamiseks vajaliku mootorikütuse, määrdeõli ja gaasi tarnijail, ning laevade ja õhusõidukite pardal tarbitavate toiduainete puhul vähemalt 15 minutit enne transpordivahendi väljumist ühenduse tolliterritooriumil olevast sadamast või lennujaamast;

f)

määruse (EÜ) nr 800/1999 kohaldamise juhtudel vastavalt kõnealuse määruse eeskirjadele.

2.   Juhul, kui tollideklaratsioon ei ole esitatud andmetöötlusmeetodeid kasutades, on lõike 1 punkti a alapunktides iii ja iv ning punktides b–e kehtestatud tähtaeg vähemalt neli tundi.

3.   Kui tolliasutuse arvutisüsteemis on ajutine tõrge, kehtivad sellest hoolimata lõikes 1 osutatud tähtajad.

Artikkel 592c

1.   Ühendvedude puhul, kui kaubad paigutatakse ühenduse tolliterritooriumilt väljaveoks ühelt transpordivahendilt ümber teisele, vastab deklaratsiooni esitamise tähtaeg artiklis 592b sätestatud tähtajale, mis kehtib ühenduse tolliterritooriumilt väljumisel kasutatava transpordivahendi kohta.

2.   Kombineeritud transpordi puhul, kus piiri ületav aktiivne transpordivahend üksnes transpordib teist aktiivset transpordivahendit, vastab deklaratsiooni esitamise tähtaeg artiklis 592b sätestatud tähtajale, mis kehtib piiriületava aktiivse transpordivahendi kohta.

Artikkel 592d

1.   Artiklites 592b ja 592c osutatud tähtaegu ei kohaldata, kui ühenduse ja kolmandate riikide vaheliste rahvusvaheliste kokkulepetega on ette nähtud tollideklaratsioonide vahetamine kõnealustes artiklites osutatud tähtaegadest erinevatel tähtaegadel.

2.   Tähtaeg ei tohi mitte mingil juhul olla lühem ajavahemikust, mis on vajalik riskianalüüsi lõpetamiseks enne kaupade väljaviimist ühenduse tolliterritooriumilt.

Artikkel 592e

1.   Pädev tolliasutus peab tollideklaratsiooni saamisel viima enne kaupade ekspordiks vabastamist läbi vajaliku riskianalüüsi ja tollikontrolli.

2.   Kaubad võib vabastada kohe pärast riskianalüüsi läbiviimist, kui selle tulemused lubavad need vabastada.

Artikkel 592f

1.   Kui leitakse, et tolliasutusele esitatud kaupadel puudub tollideklaratsioon, mis sisaldab väljumise ülddeklaratsioonis vajalikke andmeid, peab kaupu vedav isik või kaupade ühenduse tolliterritooriumilt väljaveo eest vastutav isik esitama viivitamatult tollideklaratsiooni või väljumise ülddeklaratsiooni.

2.   Kui deklarant esitab tollideklaratsiooni pärast artiklites 592b ja 592c ette nähtud tähtaegu, ei välista see riiklikes õigusaktides sätestatud karistuste rakendamist.

Artikkel 592g

Kui ühenduse tolliterritooriumilt viiakse välja kaupu, mille puhul ei pea vastavalt artikli 592a punktides d–j osutatud erandile järgima artiklites 592b ja 592c sätestatud tollideklaratsiooni esitamise tähtaegu, toimub riskianalüüs kauba esitamisel neid kaupu käsitleva tollideklaratsiooni alusel.”

48.

II osa IV jaotise 1. peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

49.

II osa IV jaotise 2. peatükile lisatakse järgmine artikkel:

“Artikkel 787

1.   Ekspordideklaratsioonid peavad vastama käesolevas peatükis, artiklites 279–289, lisades 37 või 30A kehtestatud ülesehitusele ja andmetele. Need tuleb esitada pädevale tolliasutusele andmetöötlustehnikat kasutades.

2.   Tolliasutused aktsepteerivad paberipõhist ekspordideklaratsiooni esitamist vormil, mis vastab lisades 31–34 sätestatud näidisele ning sisaldab lisades 37 ja 30A sätestatud andmete miinimumloetelu kõnealuseks ekspordiprotseduuriks, ainult ühe järgmise asjaolu puhul:

a)

tolliasutuse arvutisüsteem ei tööta;

b)

ekspordideklaratsiooni esitaja elektrooniline rakendus ei tööta.

3.   Tolliasutused määravad omavahelise kokkuleppe alusel kindlaks protseduuri, mida tuleb järgida lõike 2 punktis a osutatud juhtudel.

4.   Paberipõhise ekspordideklaratsiooni kasutamiseks lõike 2 punkti b alusel tuleb saada tolliasutuse luba.

5.   Kaupade ekspordil reisijate poolt, kellel puudub vahetu ligipääs tolli arvutisüsteemile ning kellel seega puudub võimalus ekspordideklaratsiooni esitamiseks andmetöötlustehnika abil eksporditolliasutuses, annab tolliasutus reisijale loa esitada paberipõhine tollideklaratsioon, mille vorm vastab lisades 31–34 sätestatud näidisele ning sisaldab lisades 37 ja 30A sätestatud andmete miinimumloendit ekspordiprotseduuriks.

6.   Käesoleva artikli lõigetes 4 ja 5 osutatud juhtudel peab tolliasutus tagama, et artiklites 796a–796e sätestatud nõuded on täidetud.”

50.

Artikli 791 lõige 2 jäetakse välja.

51.

Artikkel 792 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 792

1.   Kui ekspordideklaratsioon vormistatakse ühtse haldusdokumendi alusel, kasutatakse eksemplare 1, 2 ja 3, ilma et see piiraks artikli 207 kohaldamist. Tolliasutus, kellele ekspordideklaratsioon on esitatud, paneb templi lahtrisse A ja täidab vajaduse korral lahtri D.

Kauba vabastamisel säilitab kõnealune tolliasutus eksemplari 1, saadab eksemplari 2 eksporditolliasutuse liikmesriigi statistikaametile ja, kui artiklite 796a–796e sätteid ei kohaldata, tagastab eksemplari 3 asjaomasele isikule.

2.   Kui ekspordideklaratsiooni töödeldakse eksporditolliasutuses andmetöötlustehnika abil, võib ühtse haldusdokumendi eksemplari 3 asendada tolli arvutisüsteemist väljaprinditud saatedokumendiga. See dokument peab sisaldama vähemalt andmeid, mis on nõutavad artiklis 796a osutatud ekspordi saatedokumendi puhul.

Tolliasutus võib lubada, et deklarant trükib saatedokumendi välja oma arvutisüsteemist.

3.   Kui kogu eksporditoiming viiakse läbi ühe liikmesriigi territooriumil, võib kõnealune liikmesriik loobuda ühtse haldusdokumendi eksemplari 3 või ekspordi saatedokumendi kasutamisest tingimusel, et tolliseadustiku artikli 182b lõike 2 nõuded on täidetud.

4.   Kui tollieeskirjades on ühtse haldusdokumendi eksemplari 3 asendamiseks ette nähtud mõni muu dokument, kohaldatakse kõnealuse muu dokumendi suhtes käesoleva artikli sätteid mutatis mutandis, ilma et see piiraks artiklite 796a–796e kohaldamist.”

52.

Lisatakse artiklid 792a ja 792b:

“Artikkel 792a

1.   Kui ekspordiks vabastatud kaupu ei viida ühenduse tolliterritooriumilt välja, teatab eksportija või deklarant sellest viivitamata eksporditolliasutusele. Vajaduse korral tagastatakse ühtse haldusdokumendi eksemplar 3 kõnealusesse asutusse. Eksporditolliasutus tunnistab ekspordideklaratsiooni kehtetuks.

2.   Kui artikli 793a lõikes 6 või artiklis 793b osutatud juhtudel lõpetab muudatus veolepingus ühenduse tolliterritooriumil veo, mis oleks pidanud lõppema väljaspool ühenduse tolliterritooriumi, võivad kõnealused ettevõtted või asutused täita muudetud lepingut üksnes artikli 793 lõike 2 punkti b teises alapunktis osutatud tolliasutuse või transiitveo puhul lähtetolliasutuse nõusolekul. Sel juhul tuleb ekspordideklaratsiooni eksemplar 3 eksporditolliasutusele tagastada ja nimetatud asutus tunnistab selle kehtetuks.

Artikkel 792b

1.   Eksporditolliasutus võib nõuda eksportijalt või deklarandilt tõendite esitamist kaupade väljaviimise kohta ühenduse tolliterritooriumilt.

2.   Kui 90 päeva jooksul pärast kaupade ekspordiks vabastamise kuupäeva ei ole kaubad ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud või kõnealust eksporti ei õnnestu piisavalt tõendada, siis tunnistatakse ekspordideklaratsiooni kehtetuks. Eksporditolliasutus teatab sellest eksportijale või deklarandile.”

53.

Artikkel 793 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 793

1.   Ühtse haldusdokumendi eksemplar 3 või artikli 792 lõikes 2 osutatud saatedokument ja ekspordiks vabastatud kaubad esitatakse tollile korraga väljumistolliasutuses.

2.   Väljumistolliasutus on viimane tolliasutus enne kaupade väljaviimist ühenduse tolliterritooriumilt.

Erandina esimeses lõigus sätestatust, on väljumistolliasutus üks järgmistest:

a)

torujuhet mööda väljaveetavate kaupade ja elektrienergia puhul eksportija asukohaliikmesriigi määratud asutus;

b)

tolliasutus, mis on pädev kohas, kus kaubad võtab ühtse veolepingu alusel ühenduse tolliterritooriumilt väljavedamiseks üle raudtee-ettevõte, postiasutus, lennundus- või laevandusettevõte, juhul kui järgmised tingimused on täidetud:

i)

kaubad viiakse ühenduse tolliterritooriumilt välja vastavalt raudtee, posti, õhusõiduki või laevaga;

ii)

deklarant või tema esindaja taotleb, et artikli 793a lõikes 2 või artikli 796e lõikes 1 osutatud formaalsused viiakse läbi kõnealuses tolliasutuses.”

54.

Lisatakse artiklid 793a, 793b ja 793c:

“Artikkel 793a

1.   Väljumistolliasutus viib enne kaupade ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimist läbi asjakohased riskipõhised kontrollitoimingud, eelkõige selleks, et tagada esitatud kaupade vastavus deklareeritud kaupadele. Väljumistolliasutus kontrollib kaupade tegelikku väljaviimist.

Kui ekspordideklaratsioon on esitatud mõnes teises tolliasutuses kui väljumistolliasutus ning andmed on edastatud vastavalt tolliseadustiku artikli 182b lõikele 2, võib väljumistolliasutus arvestada kõnealuse teise tolliasutuse poolt läbi viidud kontrollimise tulemusi.

2.   Kui deklarant kannab lahtrisse 44 “RET-EXP” või koodi 30400 või märgib muul moel oma soovi, et eksemplar 3 talle tagastatakse, tõendab väljumistolliasutus kaupade tegeliku väljaviimise eksemplari 3 tagaküljel oleva kinnitusega.

Nimetatud asutus annab kõnealuse eksemplari esitajale või eksemplaril osutatud ja väljumistolliasutuse piirkonnas asuvale vahendajale, kes tagastab selle deklarandile.

Kinnituseks on tempel, millel on kirjas väljumistolliasutuse nimi ja kaupade väljaviimise kuupäev.

3.   Osasaadetiste kaupa eksportimisel läbi sama väljumistolliasutuse antakse kinnitus üksnes neile kaupadele, mida tegelikult eksporditakse.

Osasaadetiste kaupa eksportimisel läbi mitme eri väljumistolliasutuse tõendab eksporditolliasutus või väljumistolliasutus, kus esitati eksemplari 3 originaal, nõuetekohaselt põhjendatud taotluse saamisel kaupade iga osa kohta eksemplari 3, et selle saaks esitada teisele väljumistolliasutusele.

Esimeses või teises lõigus osutatud juhtudel tehakse eksemplari 3 originaalile vastav märge.

4.   Kui kogu eksporditoiming viiakse läbi ühe liikmesriigi territooriumil, võib see liikmesriik näha ette eksemplari 3 kinnitamata jätmise. Sel juhul eksemplari 3 deklarandile ei tagastata.

5.   Kui väljumistolliasutus teeb kindlaks kaupade puudumise, teeb ta märke esitatud ekspordideklaratsiooni koopiale ja teatab sellest eksporditolliasutusele.

Kui väljumistolliasutus teeb kindlaks, et kaupu on rohkem, ei luba ta neid kaupu välja viia enne, kui ekspordiformaalsused on täidetud.

Kui väljumistolliasutus teeb kindlaks kaupade laadiga seotud vastuolu, keelab ta nende kaupade väljaviimise kuni ekspordiformaalsuste täitmiseni ning teatab sellest ka eksporditolliasutusele.

6.   Artikli 793 lõike 2 teise lõigu punktis b osutatud juhtudel kinnitab väljumistolliasutus ekspordideklaratsiooni eksemplari 3 vastavalt artikli 793a lõikele 2 pärast kinnituse “Export” märkimist veodokumendile ja oma templi lisamist. Ekspordideklaratsiooni eksemplarile 3 märgitakse viide veodokumendile ja vastupidi.

Kui ettevõtjad on regulaarsete laevaliinide või otsevedude või -lendude korral väljaspool ühenduse tolliterritooriumi asuvatesse sihtkohtadesse suutelised tagama vedude regulaarsuse, ei nõuta veodokumendil kinnitust “Export” ega templi lisamist.

Artikkel 793b

1.   Transiidiprotseduuri korras ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavaid või väljumistolliasutusse saadetavate kaupade puhul kinnitab lähtetolliasutus eksemplari 3 vastavalt artikli 793a lõikele 2 ja tagastab selle kõnealuses artiklis osutatud isikule.

Kui saatedokument on nõutav, kinnitatakse ka see sõnaga “Export”. Ekspordideklaratsiooni eksemplarile 3 märgitakse viide saatedokumendile ja vastupidi.

Esimest ja teist lõiku ei kohaldata, kui jäetakse ära kaupade esitamine lähtetolliasutuses, nagu on osutatud artikli 419 lõigetes 4 ja 7 ning artikli 434 lõigetes 6 ja 9.

2.   Käesoleva artikli lõike 1 esimeses lõigus osutatud eksemplari 3 kinnitamine ja tagastamine kehtib ka ekspordiks vabastatud kaupade puhul, mida ei suunata transiidiprotseduurile, vaid mis saadetakse väljumistolliasutusele artiklis 445 või artiklis 448 ette nähtud transiidideklaratsioonina kasutatavasse ühtsesse manifesti kantuna ja artikli 445 lõike 3 punkti e või artikli 448 lõike 3 punkti e kohaselt identifitseerituna.

3.   Väljumistolliasutus kontrollib kaupade tegelikku väljaviimist.

Artikkel 793c

1.   Kui aktsiisimaksu peatamise alla kuuluvad kaubad viiakse ühenduse tolliterritooriumilt välja määruses (EMÜ) nr 2719/92 ette nähtud haldus-saatedokumendiga, kinnitab eksporditolliasutus ekspordideklaratsiooni eksemplari 3 vastavalt artikli 793a lõikele 2 ja tagastab selle deklarandile, olles märkinud haldus-saatedokumendi kõigile eksemplaridele kinnituse “Export” ja lisanud kõnealuses artiklis osutatud templi.

Ekspordideklaratsiooni eksemplarile 3 märgitakse viide haldus-saatedokumendile ja vastupidi.

2.   Väljumistolliasutus kontrollib kaupade tegelikku väljaviimist ning saadab haldus-saatedokumendi eksemplari nõukogu direktiivi 92/12/EMÜ artikli 19 lõike 4 kohaselt tagasi.

Artikli 793a lõikes 5 ette nähtud juhul teeb väljumistolliasutus haldus-saatedokumenti vastava märke.”

55.

Artikkel 795 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 795

1.   Kui kaubad on ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud ilma eksporditollideklaratsioonita, esitab eksportija kõnealuse deklaratsiooni tagantjärele oma asukohajärgsele pädevale tolliasutusele.

Kohaldatakse artiklit 790.

Et tolliasutus kõnealuse deklaratsiooni aktsepteeriks, peab eksportija esitama ühe järgmistest:

a)

viite väljumise ülddeklaratsioonile;

b)

veenvad tõendid kaupade laadi ja koguse ning nende ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimise asjaolude kohta.

Deklarandi taotlusel tõendab kõnealune asutus ka vastavalt artikli 793a lõikele 2 või artikli 796e lõikele 1 väljaviimist.

2.   Kui tolliasutus aktsepteerib ekspordideklaratsiooni tagantjärele, ei välista see kahest järgmisest punktist ühe kohaldamist:

a)

siseriiklike õigusaktidega ette nähtud karistused;

b)

tagajärjed, mis tulenevad ühise põllumajandus- või kaubanduspoliitika meetmetest.”

56.

Artikkel 796 jäetakse välja.

57.

II osa IV jaotisele lisatakse 3. peatükk:

“3.   PEATÜKK

Eksporditeabe vahetus tolliasutuste vahel infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil

Artikkel 796a

1.   Eksporditolliasutus annab loa kaupade vabastamiseks, väljastades deklarandile ekspordi saatedokumendi. Ekspordi saatedokument peab vastama lisas 45c esitatud näidisele ja märkustele.

2.   Kui ekspordisaadetis koosneb rohkem kui ühest kaubaartiklist, peab ekspordi saatedokumendile olema lisatud kaubaartiklite loend, mis vastab lisas 45d esitatud näidisele ja märkustele. See moodustab ekspordi saatedokumendi lahutamatu osa.

3.   Kui see on lubatud, võib ekspordi saatedokumendi välja trükkida deklarandi arvutisüsteemist.

Artikkel 796b

1.   Kaupade vabastamisel edastab eksporditolliasutus ekspordi veoste liikumise andmed deklareeritud väljumistolliasutusele, kasutades teadet “Eeldatava ekspordi teade”. Kõnealune teade peab põhinema ekspordideklaratsioonist saadud andmetel, mida tolliasutus on vajaduse korral täiendanud.

2.   Kui kaubad viiakse rohkem kui ühte väljumistolliasutusse rohkem kui ühe saadetisena, tuleb iga üksiksaadetise kohta esitada eraldi “Eeldatava ekspordi teade” ja eraldi ekspordi saatedokument.

Artikkel 796c

Toll võib nõuda, et teade kaupade saabumisest väljumistolliasutusse edastataks neile elektrooniliselt. Sellisel juhul ei ole vaja tollile ekspordi saatedokumenti füüsiliselt esitada, kuid deklarant peab selle säilitama.

Selline teade peab sisaldama lisas 45c osutatud liikumise viitenumbrit.

Artikkel 796d

1.   Väljumistolliasutus veendub, et esitatud kaubad vastavad deklareeritud kaupadele.

Kaupade mis tahes kontrollimisel võtab väljumistolliasutus aluseks eksporditolliasutuselt saadud teate “Eeldatava ekspordi teade”.

Väljumistolliasutus kontrollib kaupade tegelikku väljaviimist ühenduse tolliterritooriumilt.

2.   Väljumistolliasutus edastab teate “Väljaviimise tulemused” eksporditolliasutusele hiljemalt kaupade ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimise päevale järgneval tööpäeval. Eriliste asjaolude korral võib väljumistolliasutus kõnealuse teate hiljem edastada.

3.   Osasaadetiste kaupa eksportimisel, kui kaubad, mida hõlmab “Eeldatava ekspordi teade”, viiakse väljumistolliasutusse ühe saadetisena, kuid seejärel väljuvad ühenduse tolliterritooriumilt kõnealusest väljumistolliasutusest rohkem kui ühe saadetisena, kontrollib kõnealune väljumistolliasutus kaupade tegelikku väljaviimist ja saadab teate “Väljaviimise tulemused” üksnes juhul, kui kõik nimetatud kaubad on ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud.

Erandjuhtudel, kui kaubad, mida hõlmab üks “Eeldatava ekspordi teade”, viiakse väljumistolliasutusse ühe saadetisena, kuid seejärel väljuvad ühenduse tolliterritooriumilt rohkem kui ühe saadetisena ja rohkem kui ühe väljumistolliasutuse kaudu, kinnitab väljumistolliasutus, kuhu saadetis algselt esitati, nõuetekohaselt põhjendatud taotluse saamisel kaupade iga osa kohta ekspordi saatedokumendi koopia.

Tolliasutus annab kõnealuse kinnituse üksnes siis, kui ekspordi saatedokumendil olevad andmed vastavad teatel “Eeldatava ekspordi teade” olevatele andmetele.

Kõnealune ekspordi saatedokumendi koopia esitatakse asjaomasele väljumistolliasutusele koos kaupadega. Iga väljumistolliasutus kinnitab ekspordi saatedokumendi koopia koos artikli 793a lõikes 2 osutatud andmetega ja tagastab selle väljumistolliasutusele, kuhu saadetis algselt esitati. Kõnealune tolliasutus saadab teate “Väljaviimise tulemused” alles siis, kui kõik kaubad on ühenduse tolliterritooriumilt välja viidud.

Artikkel 796e

1.   Artikli 796d lõikes 2 osutatud teate “Väljaviimise tulemused” saamisel tõendab eksporditolliasutus deklarandile kaupade tegelikku väljaviimist, kasutades teadet “Eksporditeatis” või kõnealuse asutuse poolt selleks otstarbeks ette nähtud vormi.

2.   Kui eksportija või deklarant teavitab eksporditolliasutust vastavalt artiklile 792a, et ekspordiks vabastatud kaupu ei ole välja viidud ja neid ei viidagi ühenduse tolliterritooriumilt välja, või kui deklaratsioon tunnistatakse artikli 792b lõike 2 kohaselt kehtetuks, tunnistab eksporditolliasutus viivitamata ekspordideklaratsiooni kehtetuks ja teatab sellest deklareeritud väljumistolliasutusele, kasutades “Ekspordi tühistamise teatist”.”

58.

II osa IV jaotise 2. peatüki asendatakse järgmisega:

59.

Artiklile 806 lisatakse punkt h:

“h)

lisas 30A sätestatud lisaandmed, mis on vajalikud väljumise ülddeklaratsiooni jaoks, kui need on nõutud tolliseadustiku artikli 182c alusel.”

60.

Artiklid 811 ja 814 jäetakse välja.

61.

II osa V jaotise 2. peatükki lisatakse artikli 841 ette järgmine pealkiri:

62.

Artikkel 841 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 841

1.   Kui reekspordiga seoses tuleb esitada tollideklaratsioon, kohaldatakse artikleid 787–796e mutatis mutandis, ilma et see piiraks konkreetsete sätete kohaldamist, mis võivad kehtida, kui kaupade reekspordile eelnevast majanduslikku mõju omavast tolliprotseduurist loobutakse.

2.   Kui kaupade reekspordiks ajutise impordi raames antakse välja ATA-märkmik, võib tollideklaratsiooni esitada muule tolliasutusele kui tolliseadustiku artikli 161 lõikes 5 osutatud tolliasutusele.”

63.

Lisatakse artikkel 841a:

“Artikkel 841a

Kui reekspordi korral ei nõuta tollideklaratsiooni, esitatakse väljumise ülddeklaratsioon vastavalt artiklitele 842a–842e.

Kui sisenemise ülddeklaratsioon on esitatud kaupade ühenduse tolliterritooriumile toomise ajal, ei nõuta väljumise ülddeklaratsiooni ühenduseväliste kaupade reekspordiks järgmistel juhtudel:

a)

kaupu ei laadita neid ühenduse tolliterritooriumile vedanud transpordivahendilt maha;

b)

kaubad laaditakse ümber kohas, kus need olid ühenduse tolliterritooriumile vedanud transpordivahenditelt maha laaditud.

Sellise ümberlaadimisega seotud kauba lühiajalist ladustamist loetakse ümberlaadimise lahutamatuks osaks. Kontrollimeetmete puhul võetakse arvesse olukorra eripära.”

64.

Artikli 842 ette lisatakse järgmine pealkiri:

65.

II osa VI jaotisele lisatakse 1. peatükk:

“1.   PEATÜKK

Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon

Artikkel 842a

Kui ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavad kaubad ei ole hõlmatud tollideklaratsiooniga, esitatakse käesoleva määruse artikli 793 lõikes 2 määratletud väljumistolliasutusele tolliseadustiku artikli 182c kohaselt ülddeklaratsioon (edaspidi “väljumise ülddeklaratsioon”).

Väljumise ülddeklaratsiooni ei nõuta järgmistel juhtudel:

a)

artikli 592a punktides a–j loetletud juhtudel;

b)

kui ühenduse kaubad laaditakse ühenduse tolliterritooriumil mahalaadimiseks muus ühenduse tolliterritooriumil asuvas sadamas või lennujaamas ja veetakse laeva või õhusõidukiga, mis liigub nende sadamate või lennujaamade vahel, peatumata vahepeal väljaspool ühenduse tolliterritooriumi asuvates sadamates või lennujaamades;

c)

kaubad, mida on õigus vabastada tollimaksudest vastavalt 18. aprilli 1961. aasta diplomaatiliste suhete Viini konventsioonile, 24. aprilli 1963. aasta konsulaarsuhete Viini konventsioonile või 16. detsembri 1969. aasta erimissioonide New Yorgi konventsioonile.

Artikkel 842b

1.   Väljumise ülddeklaratsioon esitatakse andmetöötlustehnikat kasutades. See sisaldab sellise deklaratsiooni jaoks lisaga 30A ette nähtud andmeid ning see täidetakse vastavalt kõnealuse lisa selgitavatele märkustele.

Väljumise ülddeklaratsiooni kinnitab selle koostanud isik.

2.   Esimeses lõikes sätestatud tingimustele vastava väljumise ülddeklaratsiooni saamisel registreerib tolliasutus selle viivitamata.

Artikli 199 lõike 1 sätteid kohaldatakse mutatis mutandis.

3.   Paberipõhise väljumise ülddeklaratsiooni esitamist võimaldab tolliasutus ainult järgmiste asjaolude korral:

a)

tolliasutuse arvutisüsteem ei tööta;

b)

väljumise ülddeklaratsiooni esitaja elektrooniline rakendus ei tööta.

Paberipõhiste väljumise ülddeklaratsioonidega on vajaduse korral kaasas lastinimekirjad või muud äridokumendid ning nad sisaldavad lisas 30A ülddeklaratsiooni puhul nõutavat teavet.

4.   Tolliasutused määravad omavahelise kokkuleppe alusel kindlaks protseduuri, mida tuleb järgida lõike 3 punktis a osutatud juhtudel.

5.   Lõike 3 esimese lõigu punktis b osutatud paberipõhise väljumise ülddeklaratsiooni kasutamiseks peab nõusoleku andma tolliasutus.

Paberipõhisele sisenemise ülddeklaratsioonile kirjutab alla selle koostanud isik.

Artikkel 842c

1.   Ühendvedude puhul, kus kaubad paigutatakse ühenduse tolliterritooriumilt välja transportimiseks ühelt transpordivahendilt ümber teisele, vastab väljumise ülddeklaratsiooni esitamise tähtaeg artikli 842d lõikes 1 sätestatud tähtajale, mis kehtib ühenduse tolliterritooriumilt väljumisel kasutatava transpordivahendi kohta.

2.   Kombineeritud transpordi puhul, kui piiri ületav aktiivne transpordivahend üksnes transpordib teist aktiivset transpordivahendit, lasub väljumise ülddeklaratsiooni esitamise kohustus kõnealuse teise transpordivahendi operaatoril.

Deklaratsiooni esitamise tähtaeg vastab piiri ületavale aktiivsele transpordivahendile määratud tähtajale, nagu on ette nähtud artikli 842d lõikes 1.

Artikkel 842d

1.   Väljumise ülddeklaratsioon esitatakse väljumistolliasutusele artikli 592b lõikes 1 sätestatud tähtajaks.

Artikli 592b lõikeid 2 ja 3 kohaldatakse mutatis mutandis.

2.   Pädev tolliasutus viib väljumise ülddeklaratsiooni esitamisel enne kaupade vabastamist ühendusest väljaviimiseks eelkõige julgeoleku ja turvalisuse eesmärgil läbi asjakohased riskipõhised kontrollid aja jooksul, mis vastab artiklis 592b vastava transpordivahendi liigi jaoks sätestatud deklaratsiooni esitamise tähtaja ning kaupade laadimise või väljumise tähtaja vahele.

Kui ühenduse tolliterritooriumilt viiakse välja kaupu, mille puhul ei pea vastavalt artikli 592a punktides a–i osutatud eranditele väljumise ülddeklaratsiooni esitama, toimub riskianalüüs kauba esitamisel neid kaupu käsitlevate dokumentide või muu teabe alusel.

Kaubad võib vabastada väljumiseks kohe, kui riskianalüüs on läbi viidud.

3.   Kui selgub, et ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimiseks ette nähtud kaubad, mille kohta on nõutav väljumise ülddeklaratsioon, ei ole kõnealuse deklaratsiooniga hõlmatud, esitab isik, kes viib kaubad ühenduse tolliterritooriumilt välja või kes kannab vastutust kaupade väljavedamise eest, viivitamata väljumise ülddeklaratsiooni.

Kui isik esitab väljumise ülddeklaratsiooni pärast artiklites 592b ja 592c ette nähtud tähtaegu, ei välista see riiklikes õigusaktides sätestatud karistuste rakendamist.

4.   Kui tollil ei ole läbiviidud kontrollide alusel võimalik kaupu väljaviimiseks vabastada, teatab pädev tolliasutus isikule, kes väljumise ülddeklaratsiooni esitas, ja vajaduse korral isikule, kes vastutab kaupade ühenduse tolliterritooriumilt väljaviimise eest, et kaupu ei vabastata.

Selline teade edastatakse mõistliku aja jooksul pärast nende kaupade riskianalüüsi lõpetamist.

Artikkel 842e

1.   Artikli 842d lõikes 1 osutatud tähtaegu ei kohaldata, kui ühenduse ja kolmandate riikide vaheliste rahvusvaheliste kokkulepetega on ette nähtud tollideklaratsioonide vahetamine kõnealuses artiklis osutatud tähtaegadest erinevatel tähtaegadel.

2.   Tähtaeg ei tohi mitte mingil juhul olla lühem ajavahemikust, mis on vajalik riskianalüüsi lõpuleviimiseks enne kaupade väljaviimist ühenduse tolliterritooriumilt.”

66.

Artikli 843 ette lisatakse järgmine pealkiri:

67.

Artikli 843 lõikes 1 asendatakse sõna “Pealkiri” sõnaga “Peatükk”.

68.

Lisatakse artikkel 865a:

“Artikkel 865a

Kui sisenemise ülddeklaratsiooni on muudetud ja asjaomase isiku käitumine ei viita sellele, et tegemist oleks pettusega, ei teki tollivõlga tolliseadustiku artikli 202 alusel kaupade ebaseaduslikust sissetoomisest, mis enne deklaratsiooni muutmist ei olnud korrektselt deklareeritud.”

69.

Artikli 915 kolmas lõik jäetakse välja.

70.

Lisatakse käesoleva määruse I lisas esitatud lisa 1C.

71.

Lisatakse käesoleva määruse II lisas esitatud lisa 1D.

72.

Lisatakse käesoleva määruse III lisas esitatud lisa 30A.

73.

Lisatakse käesoleva määruse IV lisas esitatud lisa 45c.

74.

Lisatakse käesoleva määruse V lisas esitatud lisa 45d.

Artikkel 2

24 kuu pikkuse üleminekuperioodi jooksul alates 1. jaanuarist 2008 pikendatakse artikli 14o lõike 2 esimeses lauses osutatud volitatud ettevõtja sertifikaadi väljaandmise perioodi 300 kalendripäevale, artikli 14l lõikes 1 osutatud taotluse edastamise perioodi 10 tööpäevale, artikli 14l lõikes 2 osutatud teabe edastamise perioodi 70 kalendripäevale ja artikli 14m lõikes 1 osutatud konsulteerimisaega 120 kalendripäevale.

Artikkel 3

1.   Käesolev määrus jõustub seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

2.   Punkti 3, välja arvatud artikli 14b lõigete 2 ja 3 osas ning artikli 1 punkte 23, 25, 28, 41, 44, 45, 70 ja 71 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2008. Artikli 14b lõikeid 2 ja 3 kohaldatakse alates 1. juulist 2009.

3.   Punkti 3 artikli 14b lõigete 2 ja 3 osas ning artikli 1 punkte 4–16, 18, 19, 21, 22, 24, 26, 27, 29, 30, 32, 33, 36–40, 46–49, 55, 59, 60, 63, 65–68 ja 72 kohaldatakse alates 1. juulist 2009.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 18. detsember 2006

Komisjoni nimel

komisjoni liige

László KOVÁCS


(1)  EÜT L 302, 19.10.1992, lk 1. Määrust on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 648/2005 (ELT L 117, 4.5.2005, lk 13).

(2)  EÜT L 253, 11.10.1993, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 402/2006 (ELT L 70, 9.3.2006, lk 35).

(3)  EÜT L 355, 30.12.2002, lk 1.

(4)  ELT L 89, 5.4.2003, lk 9.


I LISA

“LISA 1C

Image

Image

Selgitavad märkused

1.

   Taotleja Märkige taotleva ettevõtja täielik nimi.

2.

   Õiguslik seisund Märkige asutamisdokumendis osutatud õiguslik seisund.

3.

   Asutamise kuupäev Märkige asutamise kuupäev, kuu ja aasta (numbritega).

4.

   Registreeritud asukoht Märkige täielik aadress, kus teie juriidiline isik asutati, sealhulgas riik.

5.

   Peamine tegevuskoht Märkige täielik aadress, kus toimub teie peamine äritegevus.

6.

   Kontaktisik Märkige kontaktisiku täielik nimi, telefoni- ja faksinumber ning e-posti aadress, kes on teie ettevõttes määratud isikuks, kellega tolliasutus taotluse kontrollimisel ühendust võtab.

7.

   Postiaadress Täitke ainult juhul, kui see erineb teie registreeritud asukohast.

8, 9 ja 10.

   Käibemaksukohustuslase, ettevõtja registreerimis- ja registrinumbrid Märkige nõutud numbrid.

Ettevõtja registreerimisnumber on tolliasutuses registreeritud tunnusnumber.

Registrinumber on ettevõtjate registreerimisasutuse antud registrinumber.

Kui need numbrid on identsed, märkige ainult käibemaksukohustuslase number.

Kui taotlejal ei ole ettevõtja registreerimisnumbrit, näiteks seda numbrit ei eksisteeri taotleja liikmesriigis, jätke see lahter tühjaks.

11.

   Taotletava sertifikaadi liik Tehke rist asjaomasesse lahtrisse.

12.

   Tegevuse majandusvaldkond Kirjeldage oma tegevust.

13.

   Liikmesriigid, kus viiakse läbi tolliga seonduvat tegevust Märkige asjaomane ISO kahetäheline riigikood/asjaomased ISO kahetähelised riigikoodid.

14.

   Teave piiriületuse kohta Märkige piiriületuseks regulaarselt kasutatavate tolliasutuste nimed.

15.

   Juba antud lihtsustused või hõlbustused, artikli 14k lõikes 4 nimetatud sertifikaadid Juba antud lihtsustuste puhul märkige lihtsustuse liik, asjaomane tolliprotseduur ja volituse number. Asjaomane tolliprotseduur sisestatakse koodina, mida kasutatakse ühtse haldusdokumendi 1. lahtri teises või kolmandas lõigus.

Juba antud hõlbustuste puhul märkige sertifikaadi number.

Kui taotleja omab ühte või mitut artikli 14k lõikes 4 nimetatud sertifikaati, märkige selle sertifikaadi/nende sertifikaatide liik ja number.

16, 17 ja 18.

   Dokumentatsiooni/keskse raamatupidamise kontorid Märkige asjaomaste kontorite täielikud aadressid. Kui kontoritel on üks ja sama aadress, siis täitke ainult lahter 16.

19.

   Taotleja nimi, kuupäev ja allkiri

Allkiri: allakirjutanu peaks lisama oma ametinimetuse. Allakirjutajaks peaks alati olema isik, kes esindab taotlejat tervikuna.

Nimi: taotleja nimi ja tempel.

Lisade arv: taotleja peab esitama järgmise üldise teabe:

1.Ülevaade peamiste omanike/aktsionäride kohta, esitades nende nimed ja aadressid ning proportsionaalse osaluse. Ülevaade direktorite nõukogu liikmetest. Kas omanikud on tolliasutustele teada seoses varasemate rikkumistega?2.Taotleja juhtkonnas tolliküsimuste eest vastutav isik.3.Taotleja majandustegevuse kirjeldus.4.Taotleja eri asukohtade andmed ja tegevuse lühikirjeldus igas asukohas. Täpsustus, kas taotleja ja iga asukoht tegutsevad tarneahelas oma nimel ja enda eest või oma nimel ja mõne teise isiku eest või mõne teise isiku nimel ja tema eest.5.Täpsustus, kas kaubad ostetakse ettevõtetelt ja/või tarnitakse taotlejaga seotud ettevõtetele.6.Taotleja organisatsiooni sisestruktuuri kirjeldus. Palun lisage iga osakonna ja/või talituse ülesannete/pädevuse kohta dokumentatsioon, kui see on olemas.7.Töötajate arv kokku ja iga allüksuse kohta.8.Peamiste ametikohtade täitjate nimed (tegevdirektorid, osakonnajuhid, finantsjuhid, tolliüksuste juhid jne). Kirjeldus tavaolukorras toimimisest, kui pädev töötaja kas ajutiselt või alaliselt ei ole kohal.9.Taotleja organisatsioonis nende inimeste nimed ja ametikohad, kellel on tollialased teadmised. Nimetatud isikute teadmiste taseme hinnang seoses infotehnoloogia kasutamisega tolli- ja äritegevuses ning üldistes kaubandusasjades.10.Nõustumine või mittenõustumine volitatud ettevõtja sertifikaadis oleva teabe avalikustamisega artikli 14x lõikes 4 osutatud volitatud ettevõtjate nimekirjas.

II LISA

“LISA 1D

Image

Selgitavad märkused

Sertifikaadi number

Sertifikaadi number algab alati väljaandva liikmesriigi ISO kahetähelise riigikoodiga, millele järgneb üks järgmistest tähtedest:

 

AEOC volitatud ettevõtja sertifikaat – tollialased lihtsustused,

 

AEOS volitatud ettevõtja sertifikaat – turvalisus ja julgeolek,

 

AEOF volitatud ettevõtja sertifikaat – tollialased lihtsustused/turvalisus ja julgeolek.

Eespool nimetatud tähtedele peab järgnema riiklik volituse number.

1.   Volitatud ettevõtja sertifikaadi omanik

Märgitakse omaniku täielik nimi, nagu on osutatud lisas 1C märgitud taotluse vormi lahtris 1, samuti käibemaksukohustuslase number, nagu on märgitud taotluse vormi lahtris 8, vajaduse korral ettevõtja registreerimisnumber, nagu on märgitud taotluse vormi lahtris 9, ning registrinumber, nagu on märgitud taotluse vormi lahtris 10.

2.   Väljaandev asutus

Liikmesriigi tolliasutuse allkiri, nimi ja tempel.

Liikmesriigi tolliasutuse nimi võib olla märgitud piirkondlikul tasandil, kui tolliasutuse organisatsiooniline ülesehitus seda nõuab.

Viide sertifikaadi liigile

Tehke rist asjaomasesse lahtrisse.

3.   Kuupäev, millal sertifikaat kehtima hakkab

Märkige kuupäev, kuu ja aasta vastavalt artikli 14q lõikele 1.”


III LISA

“30A LISA

1.   Sissejuhatavad märkused tabelitele

1. märkus.   Üldosa

1.1.

Ühenduse tolliterritooriumile sisenevate või sealt väljuvate kaupade kohta esitatavas ülddeklaratsioonis nõutavad andmed on näidatud tabelites 1–5 iga asjaomase olukorra või transpordiviisi jaoks.

1.2.

Tabelites 1–6 on kõik asjaomaste menetluste ja deklaratsioonide jaoks vajalikud üksikasjad. Sellega antakse igakülgne ülevaade mitmesuguste menetluste ja deklaratsioonide puhul esitatavatest nõuetest.

1.3.

Veergude pealkirjad ei vaja selgitusi, need viitavad kõnealustele menetlustele ja deklaratsioonidele. Ajutise ladustamise korral kasutatakse tabeli 1 veerus “Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon” esitatud andmeid.

1.4.

“X” tabeli lahtris näitab, et asjaomase veeru pealkirjas kirjeldatud menetlusel või deklaratsioonis tuleb kõnealune üksikasi esitada deklaratsiooni kaubaartikli tasandil. “Y” tabelite lahtris näitab, et asjaomase veeru pealkirjas kirjeldatud menetlusel või deklaratsioonis tuleb kõnealune üksikasi esitada deklaratsiooni päise tasandil. “Z” tabeli lahtris näitab, et asjaomase veeru pealkirjas kirjeldatud menetlusel või deklaratsioonis tuleb kõnealune üksikasi esitada deklaratsiooni veoaruande tasandil. Kõnealuste sümbolite “X”, “Y” ja “Z” kombinatsioonid tähendavad, et asjaomase veeru pealkirjas kirjeldatud menetlusel või deklaratsioonis võidakse kõnealuse üksikasja esitamist nõuda deklaratsiooni igal kõnealusel tasandil.

1.5.

Sõnade “sisenemisel ja väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid” kasutamine käesolevas lisas viitab vastavalt tolliseadustiku artiklite 36a lõikes 1 ja 182a lõikes 1 sätestatud ülddeklaratsioonidele.

1.6.

Alajaos 4 esitatud kirjeldusi ja märkusi sisenemisel ja väljumisel esitatavate ülddeklaratsioonide ning lihtsustatud menetluse kohta rakendatakse tabelites 1–6 esitatud andmeväljade suhtes.

2. märkus.   Sisenemise ülddeklaratsioonina kasutatav tollideklaratsioon

2.1.

Kui tolliseadustiku artikli 62 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni kasutatakse ülddeklaratsioonina vastavalt tolliseadustiku artikli 36c lõikele 1, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale 37. või 37A lisas nimetatud erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade esitada ka tabelite 1–4 veerus “Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

Kui tolliseadustiku artikli 76 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni kasutatakse ülddeklaratsioonina vastavalt tolliseadustiku artikli 36c lõikele 1, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade, mis on nimetatud tabelis 6, esitada ka tabelite 1–4 veerus “Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

2.2.

Kui kohaldatakse artikli 14b lõiget 3 ning kui tolliseadustiku artikli 62 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni kasutatakse ülddeklaratsioonina vastavalt tolliseadustiku artikli 36c lõikele 1, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale 37. või 37A lisas nimetatud erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade esitada ka tabeli 5 veerus “Volitatud ettevõtja poolt sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

Kui kohaldatakse artikli 14b lõiget 3 ning kui tolliseadustiku artikli 76 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni kasutatakse ülddeklaratsioonina vastavalt tolliseadustiku artikli 36c lõikele 1, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade, mis on nimetatud tabelis 6, esitada ka tabeli 5 veerus “Volitatud ettevõtja poolt sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

3. märkus.   Ekspordi tollideklaratsioon

3.1.

Kui tolliseadustiku artikli 182b kohaselt nõutakse tolliseadustiku artikli 62 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale 37. või 37A lisas nimetatud erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade esitada ka tabelite 1 ja 2 veerus “Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

Kui tolliseadustiku artikli 182b kohaselt nõutakse tolliseadustiku artikli 76 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade, mis on nimetatud tabelis 6, esitada ka tabelite 1 ja 2 veerus “Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

3.2.

Kui kohaldatakse artikli 14b lõiget 3 ning kui tolliseadustiku artikli 182b kohaselt nõutakse tolliseadustiku artikli 62 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale 37. või 37A lisas nimetatud erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade esitada ka tabeli 5 veerus “Volitatud ettevõtja poolt väljumisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

Kui kohaldatakse artikli 14b lõiget 3 ning kui tolliseadustiku artikli 182b kohaselt nõutakse tolliseadustiku artikli 76 lõikes 1 sätestatud tollideklaratsiooni, tuleb kõnealuses deklaratsioonis peale erimenetluse jaoks nõutavate üksikasjade, mis on nimetatud tabelis 6, esitada ka tabeli 5 veerus “Volitatud ettevõtja poolt väljumisel esitatav ülddeklaratsioon” sätestatud üksikasjad.

4. märkus.   Muud eriasjaolud seoses sisenemisel ja väljumisel esitatavate ülddeklaratsioonidega ning teatavat tüüpi kaubavedudega. Märkus tabelitele 2–4.

4.1.

Tabeli 2 veergudes “Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon – posti- ja kullersaadetised” ja “Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon – posti- ja kullersaadetised” on nõuded andmete kohta, mida võib elektrooniliselt esitada tollile ohu hindamiseks enne posti- ja kullersaadetiste partii väljumist või saabumist.

4.2.

Käesolevas lisas tähendab postisaadetis üksikut saadetist kaaluga kuni 50 kg, mida veetakse postisüsteemis vastavalt Ülemaailmse Postiliidu konventsiooni reeglitele, ning neid veavad isikud või neid veetakse isikute nimel, kes tegutsevad kõnealuste aktidega sätestatud õiguste ja kohustuste raames.

4.3.

Käesolevas lisas tähendab kullersaadetis üksiksaadetist, mida veetakse kullersaadetise/kindla saabumistähtajaga saadetise ühtse teenusena, mis hõlmab pakkide vastuvõtmist, vedu, tollivormistust ja kättetoimetamist, kusjuures kogu teenuse vältel jälgitakse saadetise kulgemist ja hoitakse saadetist kontrolli all.

4.4.

Tabeli 2 veerus “Väljumine – laevade ja lennukite varud” on nõuded andmete kohta, mis esitatakse laevade ja lennukite varude väljumise ülddeklaratsioonides.

4.5.

Tabelites 3 ja 4 esitatakse maantee- ja raudteevedudega seotud vajalikku teavet sisenemisel esitatavate ülddeklaratsioonide jaoks.

4.6.

Tabelis 3 esitatud teavet maanteevedude kohta rakendatakse ka mitmeliigilistele vedudele, kui alajaost 4 ei tulene teisiti.

5. märkus.   Lihtsustatud menetlus

5.1.

Artiklites 254, 260, 266, 268, 275, 280, 282, 285, 285a, 288 ja 289 viidatud lihtsustatud tollimenetluste deklaratsioonides iga kaubaliigi kohta esitatavad andmed on näidatud tabelis 6.

5.2.

Teatud üksikasjade esitamise vähendatud vormiga lihtsustatud menetluse puhul ei piirata ega mõjutata 37. ja 38. lisas esitatud nõudeid, kaasa arvatud nõudeid täiendavas deklaratsioonis esitatavatele andmetele.

2.   Sisenemisel ja väljumisel esitatava ülddeklaratsiooni nõuded

2.1.   Lennu-, mere- ja siseveetranspordi ning muude transpordiliikide korral või tabelites 2–4 märkimata transpordiliikide korral – tabel 1.

Nimetus

Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 3.1)

Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 2.1)

Kaubaartiklite arv

Y

Y

Saadetise kordumatu viitenumber

X/Y

X/Y

Veodokumendi number

X/Y

X/Y

Kauba saatja

X/Y

X/Y

Ülddeklaratsiooni esitav isik

Y

Y

Kauba saaja

X/Y

X/Y

Vedaja

 

Z

Teavitatav pool

 

X/Y

Piiriületuseks kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus

 

Z

Reisi viitenumber

 

Z

Esimese saabumiskoha kood

 

Z

Tolliterritooriumi esimesse saabumiskohta saabumise kuupäev ja kellaaeg

 

Z

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Y

Y

Väljumistolliasutus

Y

 

Kauba asukoht

Y

 

Laadimiskoht

 

X/Y

Mahalaadimiskoha kood

 

X/Y

Kauba kirjeldus

X

X

Pakkeüksuste liik (kood)

X

X

Pakkeüksuste arv

X

X

Saatja markeering

X/Y

X/Y

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

X/Y

X/Y

Kaubaartikli järjekorranumber

X

X

Kauba kood

X

X

Brutomass (kg)

X/Y

X/Y

ÜRO ohtlike kaupade kood (UNDG kood)

X

X

Tollitõkendi number

X/Y

X/Y

Veokulude makseviisi kood

X/Y

X/Y

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Y

Allkiri/autentimine

Y

Y

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Y

Y


2.2.   Posti- ja kullersaadetised, laevade ja lennukite varud – tabel 2

Nimetus

Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon – posti- ja kiirsaadetised

(vt märkused 3.1 ja 4.1 kuni 4.3)

Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon – laevade ja lennukite varud

(vt märkused 3.1 ja 4.4)

Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon – posti- ja kullersaadetised

(vt märkused 2.1 ja 4.1 kuni 4.3)

Saadetise kordumatu viitenumber

 

X/Y

 

Veodokumendi number

 

X/Y

 

Kauba saatja

X/Y

X/Y

X/Y

Ülddeklaratsiooni esitav isik

Y

Y

Y

Kauba saaja

X/Y

X/Y

X/Y

Vedaja

 

 

Z

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Y

 

Y

Väljumistolliasutus

Y

Y

 

Kauba asukoht

Y

Y

 

Laadimiskoht

 

 

Y

Mahalaadimiskoha kood

 

 

X/Y

Kauba kirjeldus

X

X

X

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

 

X/Y

 

Kaubaartikli järjekorranumber

X

X

X

Kauba kood

X

X

X

Brutomass (kg)

X/Y

X/Y

X/Y

ÜRO ohtlike kaupade kood (UNDG kood)

X

 

X

Veokulude makseviisi kood

X/Y

X/Y

X/Y

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Y

Y

Allkiri/autentimine

Y

Y

Y

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Y

Y

Y


2.3.   Maanteetransport – sisenemisel esitatavas ülddeklaratsioonis olevad andmed – tabel 3

Nimetus

Maanteetransport – sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 2.1)

Kaubaartiklite arv

Y

Saadetise kordumatu viitenumber

X/Y

Veodokumendi number

X/Y

Kauba saatja

X/Y

Ülddeklaratsiooni esitav isik

Y

Kauba saaja

X/Y

Vedaja

Z

Piiriületuseks kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus

Z

Esimese saabumiskoha kood

Z

Tolliterritooriumi esimesse saabumiskohta saabumise kuupäev ja kellaaeg

Z

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Y

Laadimiskoht

X/Y

Mahalaadimiskoha kood

X/Y

Kauba kirjeldus

X

Pakkeüksuste liigi kood

X

Pakkeüksuste arv

X

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

X/Y

Kaubaartikli järjekorranumber

X

Kauba kood

X

Brutomass

X/Y

Veokulude makseviisi kood

X/Y

ÜRO ohtlike kaupade kood (UNDG kood)

X

Tollitõkendi number

X/Y

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Allkiri/autentimine

Y

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Y


2.4.   Raudteetransport – sisenemisel esitatavas ülddeklaratsioonis olevad andmed – tabel 4

Nimetus

Raudteetransport – sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 2.1)

Kaubaartiklite arv

Y

Saadetise kordumatu viitenumber

X/Y

Veodokumendi number

X/Y

Kauba saatja

X/Y

Sisenemise ülddeklaratsiooni esitav isik

Y

Kauba saaja

X/Y

Vedaja

Z

Piiriületuseks kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus

Z

Reisi viitenumber

Z

Esimese saabumiskoha kood

Z

Tolliterritooriumi esimesse saabumiskohta saabumise kuupäev ja kellaaeg

Z

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Y

Laadimiskoht

X/Y

Mahalaadimiskoha kood

X/Y

Kauba kirjeldus

X

Pakkeüksuste liigi kood

X

Pakkeüksuste arv

X

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

X/Y

Kaubaartikli järjekorranumber

X

Kauba kood

X

Brutomass

X/Y

Veokulude makseviisi kood

X/Y

ÜRO ohtlike kaupade kood (UNDG kood)

X

Tollitõkendi number

X/Y

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Allkiri/autentimine

Y

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Y


2.5.   Volitatud ettevõtjad – sisenemisel ja väljumisel esitatavates ülddeklaratsioonides olevatele andmetele esitatavad vähendatud nõuded – tabel 5

Nimetus

Väljumisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 3.2)

Sisenemisel esitatav ülddeklaratsioon

(vt märkus 2.2)

Saadetise kordumatu viitenumber

X/Y

X/Y

Veodokumendi number

X/Y

X/Y

Kauba saatja

X/Y

X/Y

Ülddeklaratsiooni esitav isik

Y

Y

Kauba saaja

X/Y

X/Y

Vedaja

 

Z

Teavitatav pool

 

X/Y

Piiriületuseks kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus

 

Z

Reisi viitenumber

 

Z

Esimese saabumiskoha kood

 

Z

Tolliterritooriumil esimesse saabumiskohta saabumise kuupäev ja kellaaeg

 

Z

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Y

Y

Väljumistolliasutus

Y

 

Laadimiskoht

 

X/Y

Kauba kirjeldus

X

X

Pakkeüksuste arv

X

X

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

X/Y

X/Y

Kauba kood

X

X

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Y

Allkiri/autentimine

Y

Y

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Y

Y

3.   Nõuded lihtsustatud menetluse puhul – tabel 6

Nimetus

Kohapealne ekspordi tollivormistus

(vt märkus 3.1)

Lihtsustatud ekspordideklaratsioon

(vt märkus 3.1)

Mittetäielik ekspordideklaratsioon

(vt märkus 3.1)

Kohapealne impordi tollivormistus

(vt märkus 2.1)

Lihtsustatud impordideklaratsioon

(vt märkus 2.1)

Mittetäielik impordideklaratsioon

(vt märkus 2.1)

Deklaratsioon

 

Y

Y

 

Y

Y

Kaubaartiklite arv

 

Y

Y

 

Y

Y

Saadetise kordumatu viitenumber

X

X

X

X

X

X

Veodokumendi number

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

Kauba saatja/eksportija

X/Y

X/Y

X/Y

 

 

 

Kauba saaja

 

 

 

X/Y

X/Y

X/Y

Deklarant/esindaja

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Deklarandi/esindaja staatuse kood

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Rahaühiku kood

 

 

 

X

X

X

Väljumistolliasutus

Y

Y

Y

 

 

 

Täiendava deklaratsiooni tolliasutus

 

 

Y

 

 

 

Kauba kirjeldus

X

X

X

X

X

X

Pakkeüksuste liik (kood)

X

X

X

X

X

X

Pakkeüksuste arv

X

X

X

X

X

X

Saatja markeering

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

X/Y

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

 

 

 

X/Y

X/Y

X/Y

Kaubaartiklite järjekorranumber

 

X

X

 

X

X

Kauba kood

X

X

X

X

X

X

Brutomass (kg)

 

 

 

X

X

X

Menetlus

X

X

X

X

X

X

Netomass (kg)

X

X

X

X

X

X

Kaubaartikli maksumus

 

 

 

X

X

X

Lihtsustatud menetluse viitenumber

X

 

 

X

 

 

Loa number

X

X

 

X

X

 

Lisaandmed

 

 

 

X

X

X

Deklaratsiooni kuupäev

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Allkiri/autentimine

Y

Y

Y

Y

Y

Y

4.   Andmevälju selgitavad märkused

Deklaratsioon

Sisestada koodid, mis on esitatud ühtse haldusdokumendi (SAD) 38. lisa lahtri 1 alajaotistes 1 ja 2.

Kaubaartiklite arv (1)

Deklaratsioonis või ülddeklaratsioonis deklareeritud kaubaartiklite koguarv.

[Viide: SAD, lahter 5]

Saadetise kordumatu viitenumber

Kaubale nii importimisel kui ka eksportimisel omistatav kordumatu viitenumber. Kasutatakse WCO (ISO15459) koode või nendega samaväärseid koode.

Ülddeklaratsioonid: saadetise kordumatu viitenumber võib asendada veodokumendi numbrit, kui viimane ei ole kättesaadav.

Lihtsustatud menetlus: selle numbri võib teatada, kui see on teada.

Selle andmevälja abil luuakse ühendus teiste kasulike teabeallikatega.

[Viide: SAD, lahter 7]

Veodokumendi number

Viide veodokumendile, mis käsitleb kaupade vedu tolliterritooriumile või sealt välja.

Number sisaldab 38. lisas sätestatud veodokumendi tüübi koodi, millele järgneb asjaomase dokumendi tunnusnumber.

Sellel andmeväljal esitatu on alternatiiv saadetise kordumatule viitenumbrile (unique consignment reference number, UCR), kui viimast ei ole teada. Selle andmevälja abil luuakse ühendus teiste kasulike teabeallikatega.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid laevade ja lennukite varude korral: arve või lastinimekirja number.

Sisenemisel esitatavad ülddeklaratsioonid maanteetranspordi korral: selle numbri võib teatada, kui see on teada, ning see võib sisaldada viidet nii TIR-märkmikule kui ka rahvusvahelisele kaupade autoveolepingu konventsioonile.

[Viide: SAD, lahter 44]

Kauba saatja (2)

Kaupa saatev lepingupool, nii nagu veolepingus on ette näinud veo tellinud lepingupool.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: see teave tuleb esitada, kui see isik erineb ülddeklaratsiooni esitavast isikust.

Kauba saatja/eksportija (2)

Lepingupool, kes teeb ekspordideklaratsiooni või kelle nimel see tehakse ja kes on kauba omanik või kellel on kauba suhtes deklaratsiooni vastuvõtmise hetkel samasugune käsutusõigus.

[Viide: SAD, lahter 2]

Ülddeklaratsiooni esitav isik (3)

Sisenemise ülddeklaratsioonid: üks tolliseadustiku artikli 36b lõigetes 3 ja 4 nimetatud isikutest.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: tolliseadustiku artikli 182d lõikes 3 määratletud lepingupool. Seda teavet ei ole vaja esitada, kui vastavalt tolliseadustiku artikli 182a lõikele 1 koostatakse ekspordi tollideklaratsioon.

Märkus: need andmed on deklaratsiooni esitava isiku määratlemiseks.

Kauba saaja (3)

Lepingupool, kellele kaup tegelikult saadetakse.

Sisenemise ülddeklaratsioonid: see teave tuleb esitada, kui see isik erineb ülddeklaratsiooni esitavast isikust. Kui kaupade vedu toimub tingimusveokirja alusel, millega “tellitakse blankoindosso”, ehk kauba saaja ei ole teada, siis asendatakse kauba saaja andmed koodiga 10600.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: artiklis 789 viidatud juhtudel esitatakse see teave, kui see on teada.

[Viide: SAD, lahter 8]

Deklarant/esindaja (3)

Nõutakse siis, kui see isik erineb kauba saatjast/eksportijast ekspordil või kauba saajast impordil.

[Viide: SAD, lahter 14]

Deklarandi/esindaja staatuse kood

Deklaranti või esindaja staatust näitav kood. Kasutatakse koode, mis on esitatud SAD 38. lisa lahtris 14.

Vedaja (3)

Lepingupool, kes transpordib kaupa tolliterritooriumile sisenemisel. See teave tuleb esitada, kui see isik erineb ülddeklaratsiooni esitavast isikust. Neid andmeid ei ole vaja esitada, kui seda saab automaatselt ja kindlalt tuletada ettevõtja muudest andmetest.

Teavitatav lepingupool (3)

Lepingupool, kellele teatatakse kauba saabumisest selle sisenemisel. Need andmed tuleb esitada, kui see on asjakohane. Kui kaupade vedu toimub tingimusveokirja alusel, millega “tellitakse blankoindosso” ning mille puhul ei ole märgitud kauba saaja vaid kood 10600, tuleb teavitatav lepingupool alati esitada.

Piiriületuseks kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus

Kauba vedamiseks üle ELi tolliterritooriumi piiri kasutatava aktiivse transpordivahendi tunnusandmed ja riiklik kuuluvus. Tunnusandmete märkimisel kasutatakse SAD 37. lisa lahtris 18 esitatud määratlusi. Riikliku kuuluvuse märkimiseks kasutatakse SAD 38. lisa lahtris 21 esitatud koode.

Raudteetransport: esitatakse kaubavaguni number.

Reisi viitenumber (4)

Kui see on asjakohane, esitatakse transpordivahendi reisi tunnusandmed, näiteks merereisi number, lennu number, reisi number.

Raudteetransport: esitatakse rongi number. Kui need andmed on asjakohased, esitatakse need ka mitmeliigiliste vedude korral.

Esimese saabumiskoha kood

Tolliterritooriumi esimese saabumiskoha tunnusandmed. Meretranspordi puhul on see sadam, lennutranspordi puhul lennujaam ja maanteetranspordi puhul piiripunkt.

Kood moodustatakse järgmise näidise kohaselt: viiekohaline UN/LOCODE + kuuekohaline riiklik kood.

Maantee- ja raudteetransport: kood moodustatakse 38. lisas tolliasutuse jaoks ette nähtud näidise kohaselt.

Tolliterritooriumi esimesse saabumiskohta saabumise kuupäev ja kellaaeg

Kuupäev ja kellaaeg/graafikujärgne kuupäev ja kellaaeg, mil lennuk saabub esimesse lennujaama, maanteeveok esimesse piiripunkti või laev esimesse sadamasse, esitatakse koodi n12 abil (CCYYMMDDHHMM). Esimesse saabumiskohta saabumine märgitakse kohaliku aja järgi.

Marsruudil läbitavate riikide koodid

Koodidega näidatakse riigid kronoloogilises järjekorras, läbi mille veos kulgeb vedamisel esimesest lähteriigist viimasesse sihtriiki. See hõlmab ka kaupade algset lähteriiki ja viimast sihtriiki. Kasutatakse SAD 38. lisa lahtris 2 esitatud koode. Esitatakse kõik teadaolevad andmed.

Posti- ja kullersaadetiste väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: esitatakse üksnes kaupade viimane sihtriik.

Posti- ja kullersaadetiste sisenemisel esitatavad ülddeklaratsioonid: esitatakse üksnes kaupade algne lähteriik.

Rahaühiku kood

SAD 38. lisa lahtris 22 esitatud kood valuuta jaoks, milles on koostatud kaubaarve.

Seda teavet kasutatakse koos kaubaartikli maksumusega imporditollimaksude arvutamiseks.

Impordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis. [Viide: SAD, lahtrid 22 ja 44.]

Väljumistolliasutus

SAD 38. lisa lahtris 29 esitatud kood väljumistolliasutuse jaoks kooskõlas artikli 793 lõikega 2.

Posti- ja kiirsaadetiste väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: neid andmeid ei ole vaja esitada, kui neid saab automaatselt ja kindlalt tuletada ettevõtja muudest andmetest.

Täiendava deklaratsiooni tolliasutus

Mittetäielikud ekspordideklaratsioonid: neid andmeid võib kasutada üksnes artikli 281 lõikes 3 viidatud juhul.

Kauba asukoht (4)

Täpne asukoht, kus kauba saab üle vaadata.

[Viide: SAD, lahter 30]

Laadimiskoht (5)

Sadama, lennujaama, lastiterminali, raudteejaama või muu koha nimi, kus kaup laaditakse vedamiseks ette nähtud transpordivahendile, ja asjaomase riigi nimi.

Posti- ja kiirsaadetiste sisenemisel esitatavad ülddeklaratsioonid: neid andmeid ei ole vaja esitada, kui neid saab automaatselt ja kindlalt tuletada ettevõtja muudest andmetest.

Maantee- ja raudteetransport: see võib olla kaupade lepingujärgse ülevõtmise koht või TIR-lähtetollipunkt.

Mahalaadimiskoht (5)

Sadama, lennujaama, lastiterminali, raudteejaama või muu koha nimi, kus kaup vedamiseks kasutatud transpordivahendilt maha laaditakse, ja asjaomase riigi nimi.

Maantee- ja raudteetransport: kui kood ei ole teada, tuleb esitada kohanimi võimalikult täpsel kujul.

Märkus: see andmeväli annab kasulikku teavet menetluse korraldamiseks.

Kauba kirjeldus

Ülddeklaratsioonid: vabalt sõnastatud kirjeldus, mis on piisavalt üksikasjalik, et toll saaks kauba identifitseerida. Üldsõnalised kirjeldused (nt “koondsaadetis”, “üldine last” või “osad”) ei ole lubatud. Komisjon avaldab kõnealuste üldiste mõistete nimekirja. Seda teavet ei ole vaja esitada, kui on esitatud kauba kood.

Lihtsustatud menetlus: kirjeldus on oluline tollitariifi jaoks.

[Viide: SAD, lahter 31]

Pakkeüksuste liik (kood)

Kood, mis iseloomustab pakkeüksuste tüüpi, nagu on ette nähtud SAD 38. lisa lahtris 31 (ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (UN/ECE) soovitus 21, VI lisa).

Pakkeüksuste arv

Üksikartiklite arv, mis on pakitud nii, et neid ei saa eraldada ilma eelnevalt pakendit avamata, või detailide/tükkide arv, kui need on pakendamata. Puistekauba puhul seda teavet ei tule esitada.

[Viide: SAD, lahter 31]

Saatja markeering

Transpordi- või pakkeühikute markeeringute ja numbrite vabas vormis kirjeldus.

See teave tuleb esitada ainult pakendatud kauba kohta, kui see on asjakohane. Konteinerkauba puhul võib konteineri number asendada saatja markeeringut, mille ettevõtja võib võimaluse korral siiski esitada. Saadetise kordumatu viitenumber (UCR) või viited veodokumendis, mis võimaldavad kõik saadetise pakkeüksusi selgelt identifitseerida, võivad asendada saatja markeeringut.

Märkus: see andmeväli võimaldab saadetist identifitseerida, kuid sel ei ole tähtsust turvalisuse seisukohast.

[Viide: SAD, lahter 31]

Konteineri tunnusnumber konteinerveo puhul

Markeeringud (tähed ja/või numbrid) konteineri identifitseerimiseks.

[Viide: SAD, lahter 31]

Kaubaartiklite järjekorranumber (6)

Kaubaartiklite järjekorranumber on jooksev number deklaratsioonis või ülddeklaratsioonis esitatud kaubanimetuste hulgas.

Kasutatakse ainult siis, kui kaubanimetusi on rohkem kui üks.

Märkus: see arvutisüsteemis automaatselt loodav element aitab deklaratsioonis esitatud kaupa identifitseerida.

[Viide: SAD, lahter 32]

Kauba kood

Asjaomasele kaubaartiklile vastav tariifne klassifikatsioon

Sisenemise ülddeklaratsioonid: CN-koodi neli esimest numbrit. Seda teavet ei ole vaja esitada, kui on esitatud kauba kirjeldus.

Impordi lihtsustatud menetlus: kümnekohaline TARICi kood. Ettevõtjad võivad sellele lisada täiendavad TARICi koodid, kus need on asjakohased. Impordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid: CN-koodi neli esimest numbrit. Seda teavet ei ole vaja esitada, kui on esitatud kauba kirjeldus.

Väljumisel esitatavad ülddeklaratsioonid laevade ja lennukite varude korral: komisjon avaldab kaupade lihtsustatud erinomenklatuuri.

Ekspordi lihtsustatud menetlus: kaheksakohaline CN-kood. Ettevõtjad võivad sellele lisada täiendavad TARICi koodid, kui need on asjakohased. Ekspordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

[Viide: SAD, lahter 33]

Brutomass (kg)

Kauba mass (kogumass) koos pakendiga, kuid deklaratsioonis ei näidata vedaja seadmeid.

Võimaluse korral võib ettevõtja esitada kõnealuse massi deklareeritava kaubaartikli tasandil.

Impordi lihtsustatud menetlus: see teave esitatakse üksnes siis, kui see on vajalik imporditollimaksude arvutamiseks.

Impordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

[Viide: SAD, lahter 35]

Menetlus

SAD 38. lisa lahtri 37 alajaotistes 1 ja 2 ette nähtud menetluse kood.

Impordi ja ekspordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid loobuda nõudest esitada SAD 38. lisa lahtri 37 alajaotises 2 määratletud koodid, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

Netomass (kg)

Kauba mass ilma pakendita.

Impordi ja ekspordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

[Viide: SAD, lahter 38]

Kaubaartikli maksumus

Asjaomases deklaratsiooni kirjes deklareeritava kaubaartikli hind. Seda teavet kasutatakse koos valuuta koodiga imporditollimaksude arvutamiseks.

Impordi lihtsustatud deklaratsioonide ja kohapealse tollivormistuse puhul võivad liikmesriigid sellest nõudest loobuda, kui kõnealuste menetluste lubade tingimustes on ette nähtud, et nad võivad seda teavet nõuda täiendavas deklaratsioonis.

[Viide: SAD, lahter 42]

Lihtsustatud menetluse viitenumber

See on viitenumber, millega kantakse dokumenti artiklites 266 ja 285a kirjeldatud menetlused. Liikmesriigid võivad sellest nõudest loobuda, kui on olemas muud rahuldavad saadetiste jälgimise süsteemid.

Lisaandmed

Sisestada kood 10100, kui kohaldatakse määruse nr 1147/2002 (7) artikli 2 lõiget 1 (lennukõlblikkussertifikaatidega imporditud kaubad).

[Viide: SAD, lahter 44]

Loa number

Lihtsustatud menetluste loa number. Liikmesriigid võivad sellest nõudest loobuda, kui nad on veendunud, et nende arvutisüsteemid suudavad selle teabe kindlalt leida deklaratsiooni muude andmete, näiteks ettevõtja nime järgi.

ÜRO ohtlike kaupade kood

ÜRO ohtlike kaupade tunnusnumber (UNDG) on kordumatu neljakohaline seerianumber, mille ÜRO on andnud sagedamini veetavate ohtlike kaupade loetelusse kantud ainetele ja kaubaartiklitele.

See tuleb esitada ainult siis, kui see on asjakohane.

Tollitõkendi number (8)

Veoseadmetele kinnitatud tollitõkendite tunnusnumbrid, kui see on asjakohane.

Veokulude makseviisi kood

Kasutatakse järgmisi koode:

A

Sularahamakse

B

Krediitkaardimakse

C

Tšekimakse

D

Muu (nt otsekorraldus arvelduskontole)

H

Elektrooniline krediidi ülekanne

Y

Vedajale avatud arvelduskonto

Z

Ette maksmata

See teave esitatakse ainult siis, kui see on teada.

Deklaratsiooni kuupäev (9)

Kuupäev, mil vastavad deklaratsioonid on välja antud ja, kui see on asjakohane, millal need on allkirjastatud või muul viisil autenditud.

Artiklite 266 ja 285a kohaselt on kohapealse tollivormistuse puhul selleks dokumentidesse kandmise kuupäev.

[Viide: SAD, lahter 54]

Allkiri/autentimine (9)

[Viide: SAD, lahter 54]

Muu eriasjaolu tunnusnumber

Kood, mis näitab asjaomase ettevõtja puhul kehtivaid eriasjaolusid:

A

Posti- ja kiirsaadetised

B

Laevade ja lennukite varud

C

Maanteetransport

D

Raudteetransport

E

Volitatud ettevõtjad

Seda andmevälja kasutatakse üksnes siis, kui ülddeklaratsiooni esitav isik soovib eritingimusi, mis ei ole esitatud tabelis 1.

Neid andmeid ei ole vaja esitada, kui neid saab automaatselt ja kindlalt tuletada ettevõtja muudest andmetest.


(1)  Selle moodustab arvutisüsteem automaatselt.

(2)  Koodina, kui see on olemas.

(3)  Koodina, kui see on olemas.

(4)  Teave, mis tuleb esitada, kui see on asjakohane.

(5)  Koodina, kui see on olemas.

(6)  Selle moodustab arvutisüsteem automaatselt.

(7)  EÜT L 170, 29.6.2002, lk 8.

(8)  Teave, mis tuleb esitada, kui see on asjakohane.

(9)  Selle moodustab arvutisüsteem automaatselt.”


IV LISA

“LISA 45c

EKSPORDI SAATEDOKUMENT

I   peatükk

Ekspordi saatedokumendi näidis

Image

II   peatükk

Ekspordi saatedokumendi selgitavad märkused ja üksikasjalikud andmed

Ekspordi saatedokument trükitakse ekspordideklaratsiooni andmete põhjal, mida on vajaduse korral deklarant/esindaja muutnud ja/või eksporditolliasutus kontrollinud, ning see täidetakse järgmist teavet kasutades.

1.   MRN (liikumise viitenumber)

Teave esitatakse tähtnumbriliselt 18kohalisena järgmise näidise kohaselt:

 

Sisu

Välja liik

Näited

1

Ekspordideklaratsiooni ametliku aktsepteerimise aasta kaks viimast numbrit (YY)

Numbriline 2

06

2

Ekspordiriigi tunnus (kahetäheline kood vastavalt 38. lisa ühtse haldusdokumendi 2. lahtrile)

Täheline 2

PL

3

Eksporditoimingu kordumatu tunnus aasta ja riigi kohta

Tähtnumbriline 13

9876AB8890123

4

Kontrollarv

Tähtnumbriline 1

5

Väljad 1 ja 2 täidetakse vastavalt eespool määratletule.

Väljale 3 märgitakse ekspordikontrollisüsteemi toimingu tunnus. Selle välja täitmise eest vastutavad riiklikud haldusasutused, kuid igal asjaomases riigis teostatud eksporditoimingul peab olema kordumatu number. Kui riiklikud haldusasutused soovivad, et MRN-number sisaldaks pädeva asutuse viitenumbrit, võivad nad selle asutuse riikliku numbri lisamiseks kasutada kuni kuut esimest numbrit.

Väljale 4 märgitakse arv, mis on kogu MRN-numbri kontrollarv. See väli võimaldab leida vigu kogu MRN-numbri osas.

MRN trükitakse ka vöötkoodina, kasutades standardi “Kood 128” märgistikku B.

2.   Tolliasutus

Eksporditolliasutuse viitenumber.

Ekspordi saatedokumenti ei tohi teha muudatusi, täiendusi ega kustutusi, kui käesolevas määruses ei ole sätestatud teisiti.”


V LISA

“LISA 45d

KAUBAARTIKLITE NIMEKIRI

I   peatükk

Kaubaartiklite nimekirja näidis

Image

II   peatükk

Kaubaartiklite nimekirja selgitavad märkused ja üksikasjalikud andmed

Kui ekspordisaadetis koosneb rohkem kui ühest kaubaartiklist, tuleb kaubaartiklite nimekiri alati arvutisüsteemi abil välja trükkida ja lisada see ekspordi saatedokumendile.

Kaubaartiklite nimekirja lahtreid peab olema võimalik lisada.

Üksikasjalikud andmed trükitakse järgmiselt:

1.

MRN – liikumise viitenumber lisa 45c määratluse kohaselt.

2.

Eri lahtrite üksikasjalikud andmed kaubaartiklite kaupa trükitakse järgmiselt:

a)

kaubaartikli nr – kõnealuse kaubaartikli järjekorranumber;

b)

ülejäänud lahtrid täidetakse vastavalt 37. lisa selgitavate märkuste nõuetele ja võimaluse korral kodeeritult.”