20.5.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 134/16


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 768/2006,

19. mai 2006,

millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/36/EÜ ühenduse lennujaamu kasutavate õhusõidukite ohutust käsitleva teabe kogumise ja vahetamise ning teabesüsteemi haldamise osas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiivi 2004/36/EÜ ühenduse lennujaamu kasutavate kolmandate riikide õhusõidukite ohutuse kohta, (1) eelkõige selle artikli 8 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiiviga 2004/36/EÜ on kehtestatud ühtne lähenemisviis rahvusvaheliste ohutusstandardite tõhusale jõustamisele ühenduses, kuna sellega ühtlustatakse kolmandate riikide õhusõidukite rambikontrolli eeskirjad ja kord liikmesriikide lennujaamades. Sellega nõutakse, et liikmesriik viiks ühtlustatud korras läbi kolmanda riigi õhusõiduki rambikontrolli, kui tema rahvusvaheliseks lennuliikluseks avatud lennujaamas maanduva õhusõiduki puhul kahtlustatakse, et see ei vasta rahvusvahelistele ohutusstandarditele, ja osaleks läbiviidud rambikontrolliga seotud teabe kogumises ja vahetamises.

(2)

Direktiivist 2004/36/EÜ tulenevaid liikmesriikide kohustusi ühenduse ees saab suures osas täita osavõtuga 1996. aastal Euroopa tsiviillennunduskonverentsi (ECAC) algatatud välismaiste õhusõidukite ohutuse hindamise programmist (SAFA), mille juhtimine on delegeeritud Ühinenud Lennuametitele (JAA). JAA haldab SAFA andmebaasi, aitab kaasa inspektorite ühtlustatud väljaõppe korraldamisele ja töötajate osavõtule kõnealusest programmist, tagab programmi ja selle vahendite edasiarendamise ettepanekute ja korra väljatöötamise ning kogutud teabe esitamise.

(3)

On vaja täiustada teabe kogumise ja vahetamise süsteemi, mis on esitatud direktiivis 2004/36/EÜ, luues ühtse spetsialiseeritud ekspertasutuse, kelle ülesanne on SAFA süsteemi juhtimine ühenduses.

(4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1592/2002 (2) on asutatud Euroopa Lennundusohutusamet kui ühtne spetsialiseeritud ekspertasutus, kelle ülesanne on abistada komisjoni ning nimetatud määruse ja ühenduse muude õigusaktidega talle antud volituste piires võtta vajalikke meetmeid.

(5)

Seoses praeguse üleminekuga JAA süsteemilt Euroopa Lennundusohutusametile on nimetatud ametile vaja anda SAFA programmiga seotud ülesanded, mida seni täitis JAA. See üleminek peaks aitama tõhustada kõnealust programmi ja tagada selle jätkamist.

(6)

SAFA programmi jätkamiseks ja ühenduse lennujaamu kasutavate õhusõidukite ohutust käsitleva teabe nõuetekohaseks vahetamiseks on vaja, et ühenduse SAFA süsteemi sisestataks võimalikult palju teavet, sealhulgas ka ettekanded nende rambikontrollide kohta, mida ei ole direktiiviga 2004/36/EÜ nõutud, kuid mis on läbi viidud direktiivi 2004/36/EÜ II lisaga kehtestatud korras.

(7)

On vaja, et ühenduse SAFA süsteemiga tagatakse selle lisandväärtuse säilimine, mis saadakse lennutegevuse alasest ja tehnilisest koostööst rahvusvaheliste organisatsioonidega.

(8)

Ühenduse SAFA süsteemi tuleks ka täiendada sobivate meetmetega, mille eesmärk on tagada ühtsete nõuete rakendamine rambikontrolli läbiviimisel, nagu rambikontrolli käsiraamatu alase töö ja JAA väljaarendatud koolitustegevuse jätkamine.

(9)

On saanud selgeks, et tuleb edaspidigi taotleda kolmandate riikide kaasatust, et hõlbustada tsiviillennunduse ohutuse tõstmist kogu Euroopas. Seepärast tuleks sujuva ülemineku tagamiseks soodustada ja edendada kolmandate riikide osalemist asjakohaste lepingute alusel ühenduse SAFA süsteemis.

(10)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EMÜ) nr 3922/1991 (3) artikli 12 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Käesolevas määruses tähendab “ühenduse SAFA süsteem” direktiiviga 2004/36/EÜ ja käesoleva määrusega moodustatud süsteemi õhusõidukite ja lennufirmade lennuohutuse alase teabe kogumiseks, vahetamiseks ja analüüsimiseks.

Artikkel 2

1.   Euroopa Lennundusohutusamet juhib ja kasutab vahendeid ja menetlusi, mis on vajalikud järgmise teabe kogumiseks ja vahetamiseks:

1.

teave, mis on kindlaks määratud direktiivi 2004/36/EÜ artiklites 3, 4 ja 5,

2.

teave, mida annavad kolmandad riigid või rahvusvahelised organisatsioonid, kellega ühendusel on sõlmitud asjakohased lepingud, või organisatsioonid, kellega EASA on sõlminud sellekohased lepingud määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 18 lõike 2 kohaselt.

2.   Juhtimine hõlmab järgmisi ülesandeid:

1.

koguda liikmesriikidest ohutusteabe alaseid andmeid ühenduse lennujaamu kasutavate õhusõidukite kohta;

2.

arendada, hallata ja pidevalt ajakohastada keskandmebaasis järgmist teavet:

a)

kogu teave, mida liikmesriigid on kohustatud koguma ja kättesaadavaks tegema direktiivi 2004/36/EÜ artiklite 3, 4 ja 5 alusel,

b)

kogu muu teave õhusõidukite ja lennufirmade lennuohutuse kohta;

3.

näha ette andmebaasi rakenduse vajalikud muudatused ja täiustused;

4.

analüüsida keskandmebaasis olevat teavet ja muud asjakohast teavet õhusõidukite ja lennufirmade lennuohutuse kohta ja selle põhjal:

a)

anda komisjonile ja liikmesriikide pädevatele asutustele soovitusi viivitamatute meetmete võtmiseks või edasise poliitika kohta;

b)

teatada võimalikest ohtudest komisjonile ja liikmesriikide pädevatele asutustele;

c)

teha vajaduse korral komisjonile ja liikmesriikide pädevatele asutustele ettepanekuid ohutuse tõstmiseks koordineeritud meetmete abil ja tagada tehniline koostöö selliste meetmete võtmisel;

5.

korraldada teabevahetust teiste Euroopa institutsioonide ja asutuste, rahvusvaheliste organisatsioonide ja riikide lennundusametitega;

6.

anda komisjonile nõu ühenduse SAFA süsteemi edasise arendamise ja strateegia kohta.

Artikkel 3

1.   Liikmesriigid sisestavad keskandmebaasi viivitamatult järgmised andmed:

1.

direktiivi 2004/36/EÜ artikli 4 lõikes 4 nimetatud rambikontrolli ettekanded,

2.

ettekanded nende rambikontrollide kohta, mida direktiiviga 2004/36/EÜ ei ole nõutud, kuid mis viiakse läbi direktiivi 2004/36/EÜ II lisaga kehtestatud korras.

2.   Liikmesriigid edastavad Euroopa Lennundusohutusametile kogu teabe, mis hõlbustab direktiivi 2004/36/EÜ rakendamist ja aitab Euroopa Lennundusohutusametil täita ülesandeid, mis talle antakse käesoleva määrusega, sealhulgas teabe, mis kuulub direktiivi 2004/36/EÜ artiklis 3 nimetatud teabe hulka.

Artikkel 4

Euroopa Lennundusohutusamet:

1.

esitab komisjonile ettepaneku rambikontrolli korra käsiraamatu kohta ning teeb vajaduse korral ettepanekuid käsiraamatu ja direktiivi 2004/36/EÜ lisade edasiarendamiseks ja kaasajastamiseks;

2.

ühenduse SAFA süsteemi paremaks mõistmiseks ja rambikontrolli ühesuguse taseme saavutamiseks töötab välja kontrollijate koolituskavad ja hoolitseb asjakohaste õppekursuste ja seminaride korraldamise eest;

3.

kontrollijatele praktiliste kogemuste võimaldamiseks ja rambikontrolli korra ühtlustamise toetamiseks aitab täita ja koordineerib kontrollijate vahetuskava.

Artikkel 5

1.   Euroopa Lennundusohutusamet koostab iga aasta ja edastab komisjonile:

1.

ettekande ühenduse SAFA süsteemi kohta, milles esitab vähemalt järgmise teabe:

a)

süsteemi arendamise, sh teabe hankimise ja vahetamise, andmebaasi, rambikontrolli käsiraamatu ja koolitustegevuse hetkeseis;

b)

aasta jooksul läbiviidud kontrollimiste kokkuvõte;

c)

kontrollimistulemuste analüüs leidude kategooria esitamisega;

d)

aasta jooksul võetud meetmed; ning

e)

lisad, milles esitatakse kontrollimiste loendid, liigitatuna tegutsemisriigi, õhusõiduki tüübi, ettevõtja ning leidude ja kontrollimisobjektide suhtarvude järgi;

2.

ettepaneku avaliku koondaruande kohta, milles esitatakse direktiivi 2004/36/EÜ artikli 5 kohaselt saadud teabe analüüs.

2.   Komisjon küsib direktiivi 2004/36/EÜ artikli 10 lõikes 5 nimetatud korra alusel nõu esimeses lõigus nimetatud ühenduse SAFA süsteemi käsitleva ettekande kohta lennuohutuskomiteelt.

Artikkel 6

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikleid 1–5 rakendatakse alates 1. jaanuarist 2007.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 19. mai 2006

Komisjoni nimel

asepresident

Jacques BARROT


(1)  ELT L 143, 30.4.2004, lk 76.

(2)  EÜT L 240, 7.9.2002, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1643/2003 (ELT L 245, 29.9.2003, lk 7).

(3)  EÜT L 373, 31.12.1991, lk 4. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1592/2002 (EÜT L 240, 7.9.2002, lk 1).