17.5.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 129/10


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 736/2006,

16. mai 2006,

Euroopa Lennundusohutusameti töömeetodite kohta seoses standardimiskontrollide korraldamisega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. juuli 2002. aasta määrust (EÜ) nr 1592/2002, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühiseeskirju ning Euroopa Lennundusohutusameti loomist, (1) eriti selle artiklit 16,

pärast konsulteerimist määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 54 lõikes 1 osutatud komiteega,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 12 lõike 2 punktis d on sätestatud nõue, et Euroopa Lennundusohutusamet (edaspidi “amet”) peab oma ülesannete täitmiseks teostama vajalikku kontrolli ja uurimist.

(2)

Määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 16 lõikes 1 ja artikli 45 lõikes 1 on sätestatud nõue, et amet abistab komisjoni määruse ning selle rakenduseeskirjade täitmise järelevalves, korraldades liikmesriikide pädevate asutuste standardimiskontrolle.

(3)

Määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 45 lõikes 4 on sätestatud, et kui liikmesriigi pädeva asutuse kontroll hõlmab ettevõtja või ettevõtjate ühenduse kontrolli, peab amet kohaldama kõnealuse määruse artikli 46 sätteid.

(4)

Amet esitab komisjonile määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 45 kohaldamiseks teostatud kontrollide kohta aruande.

(5)

Määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 16 lõikes 4 on sätestatud nõue, et komisjon näeb ette ameti töömeetodid standardimiskontrollide korraldamiseks.

(6)

Kõnealuste töömeetodite puhul tuleks arvesse võtta liikmesriikide õigussätteid ameti poolt läbiviidavates kontrollides osalevate liikmesriikide töötajate volituste ja vastutuse kohta.

(7)

Komisjoni 24. septembri 2003. aasta määrusega (EÜ) nr 1702/2003 (millega nähakse ette õhusõidukite ja nendega seotud toodete, osade ja seadmete lennukõlblikkuse ja keskkonnaohutuse sertifitseerimise ning projekteerimis- ja tootjaorganisatsioonide sertifitseerimise rakenduseeskirjad) (2) nähakse ette riiklike lennuametite võetavad meetmed kõnealuste eeskirjade rakendamisel.

(8)

Komisjoni 20. novembri 2003. aasta määrusega (EÜ) nr 2042/2003 (õhusõidukite ja lennundustoodete ning nende osade ja seadmete jätkuva lennukõlblikkuse ning sellega tegelevate organisatsioonide ja isikute sertifitseerimise kohta) (3) nähakse ette riiklike lennuametite võetavad meetmed kõnealuste eeskirjade rakendamisel.

(9)

Käesoleva määrusega ettenähtud töömeetodid ei piira komisjonile asutamislepinguga antud täidesaatvaid volitusi,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu

Käesoleva määrusega kehtestatakse töömeetodid liikmesriikide riiklike lennuametite standardimiskontrollide korraldamiseks määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 1 lõikes 1 loetletud valdkondades.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   kontroll– määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 16 lõikes 1 ja artiklis 45 osutatud standardimiskontroll, mida amet teostab, et jälgida kõnealuse määruse ja selle rakenduseeskirjade kohaldamist riiklike lennuametite poolt;

b)   riiklikud lennuametid– määruse (EÜ) nr 1592/2002 artiklis 45 osutatud liikmesriikide pädevad asutused;

c)   ameti volitatud töötajad– ametis töötavad isikud, keda amet volitab läbi viima liikmesriikide pädevate asutuste ja ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste kontrolli selleks, et kontrollida määruse (EÜ) nr 1592/2002 kohaldamist kõnealuste asutuste poolt;

d)   liikmesriikide volitatud töötajad– liikmesriikide pädevates asutustes töötavad isikud või liikmesriikide pädevate asutuste volitatud isikud, kes abistavad ametit kontrolli läbiviimisel.

Artikkel 3

Kontrolli läbiviimise põhimõtted

1.   Selleks et hinnata määruse (EÜ) nr 1592/2002 nõuete ja rakenduseeskirjade täitmist, viib amet läbi riiklike lennuametite kontrolle, mille käigus uuritakse eriti määruse (EÜ) nr 1702/2003 lisa osa 21 ja määruse (EÜ) nr 2042/2003 I lisa M osa, II lisa osa 145, III lisa osa 66 ja IV lisa osa 147 sätete täitmist kõnealuste asutuste poolt, ja teeb selle kohta aruande.

2.   Lõikes 1 nimetatud eesmärgi täitmiseks võivad standardimiskontrollid hõlmata riikliku lennuameti järelevalve all olevate ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste kontrolli.

3.   Standardimiskontrollid tuleb korraldada läbipaistval, tõhusal, ühtlustatud ja järjepideval viisil.

4.   Amet teostab standardimiskontrolle regulaarselt ja vajadusel pisteliselt.

5.   Käesolev määrus ei piira määruse (EÜ) nr 1592/2002 artiklite 11 ja 47 ning komisjoni otsuse 2001/844/EÜ, ESTÜ, Euratom kohaldamist. (4)

Artikkel 4

Teabevahetus

1.   Riiklikud lennuametid edastavad ametile tema nõudmisel kontrolli teostamiseks vajaliku teabe.

2.   Kui amet esitab teabenõude liikmesriigi lennuametile ja/või ettevõtjale või ettevõtjate ühendusele, märgib ta selles nõude õigusliku aluse ja eesmärgi, täpsustab, millist teavet nõutakse, ning määrab kindlaks teabe esitamise tähtaja.

Artikkel 5

Kontrollirühmade ja rühmajuhtide väljaõppe- ja kvalifikatsioonikriteeriumid

1.   Amet koostab koolitusprogrammid, et tagada oma töötajatele kui võimalikele ameti volitatud töötajatele ning liikmesriikide volitatud töötajatele riiklike lennuametite ja vajaduse korral ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste kontrollimiseks vajalik kvalifikatsioon.

2.   Amet kehtestab kontrollirühmades osalevatele ameti töötajatele ja liikmesriikide töötajatele kvalifikatsioonikriteeriumid. Kõnealused kvalifikatsioonikriteeriumid hõlmavad auditeerimistehnika tundmist ja asjaomaseid kogemusi ning teoreetilisi teadmisi ja praktilisi kogemusi määruses (EÜ) nr 1592/2002 ning selle rakenduseeskirjas käsitletavate asjaomaste tehniliste küsimuste valdkondades.

3.   Rühmajuhtidel on märkimisväärne töökogemus määruse (EÜ) nr 1592/2002 ja selle rakenduseeskirjades käsitletud valdkondades ning vähemalt 5-aastane standardimisalane töökogemus inspektorite ja/või auditeerijatena. Nii rühma juhid kui ka liikmed saavad kehtivate standardimisnõuete ja -protseduuride alase väljaõppe. Rühma liikmetel on vähemalt 5-aastane praktiline kogemus kontrollitavates valdkondades ning nad tunnevad kvaliteedisüsteemi kontrolli põhimõtteid.

Artikkel 6

Kontrollirühmade koostamine

1.   Kontrolli teostavad ameti moodustatud rühmad. Igasse rühma kuulub juht ja vähemalt kaks liiget. Spetsiaalse kontrolli puhul võib amet kontrollirühma suurust kohandada. Rühma juhid on ameti volitatud töötajad. Rühma liikmed on ameti ja/või liikmesriigi volitatud töötajad.

2.   Ameti korraldatud asjakohase koolituse saanud liikmesriikide töötajad, kes vastavad artiklis 5 nimetatud kvalifikatsioonikriteeriumidele ja on võtnud osa riiklike lennuametite ja/või nende kontrolli all olevate ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste kontrollidest, võivad saada oma riigisisestelt asutustelt lähetuse ameti juhitavates kontrollirühmades osalemiseks liikmesriikide volitatud töötajatena. Liikmesriikide volitatud töötajad ei võta osa pädeva asutuse kontrollist selles liikmesriigis, kust nad pärinevad.

3.   Amet tagab, et rühmade koostamisel ei teki huvide konflikti kontrollitavate riigiasutuste või ettevõtjate või ettevõtjate ühendustega. Liikmesriikide volitatud töötajatele annab huvide konflikti puudumise kohase tõendi neid lähetanud riiklik lennuamet.

4.   Liikmesriigid määravad riikliku koordinaatori, kes abistab ametit kontrolli kõikidel etappidel ja tagab koostöö kontrollirühmadega kogu kontrolli läbiviimise jooksul.

5.   Amet nõuab vajaliku aja jooksul enne kontrolli alustamist teavet riiklikelt lennuametitelt selle kohta, kas liikmesriigi volitatud töötajad on kontrolli korraldamiseks kättesaadavad. Kontrolli kavandamisel püüab amet tasakaalustada erinevate liikmesriikide volitatud töötajate osalemist.

6.   Kulud, mis artikli 9 lõike 1 punkti a kohaselt kaasnevad riikliku koordinaatori ning liikmesriikide volitatud töötajate osalemisega ameti korraldatud kontrollis ja uurimistes, katab amet kooskõlas ühenduse eeskirjadega ja olenemata ühenduse iga-aastasest eelarvemenetlusest.

Artikkel 7

Kontrolli läbiviimine ja aruandlus

Riikliku lennuameti ja vajaduse korral ettevõtja või ettevõtjate ühingu standardimiskontroll hõlmab järgmisi etappe:

a)

vähemalt kümne nädala pikkune ettevalmistav etapp enne kontrolli;

b)

külastusetapp;

c)

kontrollijärgne kaheteistkümne nädala pikkune aruandlusetapp;

d)

aruandlusejärgne kuni kuueteistkümne nädala pikkune järelevalveetapp,

e)

järelevalveetapile järgnev sulgemisetapp.

Artikkel 8

Ettevalmistusetapp

Ettevalmistaval etapil teeb amet järgmist:

a)

esitab vähemalt kümme nädalat enne kontrollkülastust riiklikule lennuametile teatise kontrolli kohta, kogub kontrollkülastuse ettevalmistamiseks vajalikku teavet, määrab kindlaks külastuse kava ja otsustab nii kontrollrühma koosseisu kui ka sellesse tehtavate võimalike muudatuste üle;

b)

edastab riiklikule lennuametile vähemalt kuus nädalat enne kontrollkülastust koos kontrolli käsitleva teatisega kontrollküsitluslehe, mille täidab kontrollitav riiklik lennuamet ning vajaduse korral ettevõtja või ettevõtjate ühendus, mida kontrollitakse riikliku lennuameti kontrolli käigus.

Artikkel 9

Külastusetapp

1.   Külastusetapil teeb amet järgmist:

a)

korraldab sissejuhatava ja kokkuvõtva kohtumise kontrollrühma ja kontrollitava riikliku lennuameti riikliku koordinaatori vahel kas riikliku lennuameti või ameti ruumides; nende kohtumiste teemaks on eelkõige kontrollkülastuse organisatsioonilised küsimused ja üldine korraldus;

b)

korraldab riikliku lennuameti peabüroo ja vajaduse korral piirkondlike büroode kohapealset kontrolli, samuti ava- ja lõpukoosolekuid; riiklike lennuametite kontroll võib hõlmata ka nende kontrolli all olevate ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste kontrolle;

c)

küsitleb kontrollitava riikliku lennuameti töötajaid ning kontrollib dokumente, andmeid, meetmeid ja kõiki muid asjakohaseid materjale, kasutades käesoleva määruse artikli 18 kohaselt rakendatavaid mehhanisme ning tagades kontrolli läbipaistvuse ja järjepidevuse;

d)

esitab lõpukoosolekul kontrollitud riikliku lennuameti kohta esialgse aruande; aruanne peab sisaldama kontrolli ajal kontrollitava riikliku lennuameti esitatud märkusi (kui neid oli) ning nõuet riiklikule lennuametile koheste ja tõhusate parandavate meetmete võtmise kohta, et kõrvaldada kontrolli ajal avastatud oht turvalisusele;

e)

nõudma tõendite esitamist kontrollitava riikliku lennuameti võetud parandavate meetmete kohta punktis a viidatud kokkuvõtval kohtumisel.

2.   Amet võib sellel etapil lõikes 1 osutatud ülesandeid täites küsitleda füüsilisi või juriidilisi isikuid, et koguda uuritava küsimusega seotud teavet. Kui kõnealune küsitlus toimub ettevõtja ruumides, teatab amet sellest kaks nädalat varem selle liikmesriigi riiklikule lennuametile, mille territooriumil küsitlus toimub, samuti lennuametile, kes teostab järelevalvet kõnealuse ülesande üle. Kõnealuse liikmesriigi riikliku lennuameti taotluse korral võivad tema töötajad abistada ameti volitatud töötajaid küsitluse läbiviimisel.

Artikkel 10

Aruandlusetapp

Amet koostab aruandlusetapil üksikasjaliku lõpparuande kontrolli läbiviimise kohta, milles tuuakse välja kontrolli käigus tehtud tähelepanekud vastavalt käesoleva määruse artiklile 13. Aruanne peab sisaldama kontrollitava riikliku lennuameti esitatud märkusi (kui neid oli). Kontrolli lõpparuanne adresseeritakse kontrollitud riiklikule lennuametile, komisjonile ja asjaomasele liikmesriigile. Komisjon võib aruande edastada kõikide liikmesriikide lennuametitele.

Kui esialgse aruandega nõutakse artikli 9 lõike 1 punktis d nimetatud kohest heastavate meetmete võtmist ja kui asjaomane riiklik lennuamet ei täida seda nõuet, peab lõplik kontrolliaruanne sisaldama tõendeid kõnealuse täitmatajätmise kohta.

Artikkel 11

Järelevalveetapp

Järelevalveetapil teeb amet järgmist:

a)

lepib kuueteistkümne nädala jooksul alates kõnealuse etapi algusest kontrollitava riikliku lennuametiga kokku tegevuskava suhtes, milles määratakse kindlaks heastavad meetmed ja nende rakendamiseks sobilik ajakava, et leida lahendus artikli 7 kohaselt tehtud tähelepanekute suhtes;

b)

jälgib kokkulepitud heastavate meetmete kulgemist; kontrollitav riiklik lennuamet teavitab ametit heastavate meetmete rakendamisest.

Artikkel 12

Sulgemisetapp

Sulgemisetapil teeb amet järgmist:

a)

kontrollib ja kiidab heaks tegevuskava järkjärgulise rakendamise; selleks teavitab kontrollitav riiklik lennuamet ametit heastavate meetmete rakendamisest;

b)

koostab aruande lõplike tähelepanekute kohta, kui kontrollitava riikliku lennuameti võetud meetmed on heaks kiidetud. See lõpparuanne adresseeritakse kontrollitud riiklikule lennuametile, asjaomasele liikmesriigile ja komisjonile. Komisjon võib aruande edastada kõikide liikmesriikide lennuametitele.

Artikkel 13

Kontrolli tulemused

Määruse (EÜ) nr 1592/2002 nõuetele ja rakenduseeskirjadele vastavuse hindamiseks liigitatakse esialgse ja lõpparuande tähelepanekud järgmiselt:

a)

vastavad täielikult nõuetele;

b)

vastavad nõuetele, kuid soovitav on teha parandusi valdkondades [viide asjaomastele rakenduseeskirjadele] suurema tõhususe saavutamiseks;

c)

ei vasta nõuetele; esitatakse objektiivsed tõendid väiksemate puuduste kohta nõuete täitmisel valdkondades [viide asjaomastele rakenduseeskirjadele], kus võivad tekkida standardimisprobleemid;

d)

ei vasta nõuetele; esitatakse objektiivsed tõendid märkimisväärsete puuduste kohta nõuete täitmisel valdkondades [viide asjaomastele rakenduseeskirjadele], kus nõuetele mittevastavus toob lisaks standardimisprobleemidele kaasa ohu turvalisusele, kui puudusi kiiresti ei kõrvaldata;

e)

ei kohaldata;

f)

kinnitamata; kui riiklik lennuamet kohustub esitama vahetult kontrollkülastuse järel tõendid nõuetele vastavuse kohta, mis liigituvad teisiti kui punktide c või d alla, ning kui selline teave ei ole kättesaadav kontrolli läbiviimise ajal.

Artikkel 14

Juurdepääs kontrolliaruannetes sisalduvale teabele

Kui kontrolliaruannetes sisalduv teave hõlmab kolmanda riigi reguleeriva asutuse pädevusalas olevat ettevõtjat, kes kuulub määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 9 kohaselt ühenduse sõlmitud lepingu reguleerimisalasse, tehakse see teave kättesaadavaks kolmandale riigile kui asjakohase lepingu poolele kõnealuse lepingu kohaselt.

Artikkel 15

Kontrolliaruandele järgnevad meetmed

1.   Amet võib igal ajal või komisjoni nõudmisel viia läbi riikliku lennuameti ning vajadusel ettevõtjate või ettevõtjate ühenduste spetsiaalse kontrolli, et hinnata heastavate meetmete rahuldavat kohaldamist. Sellisest kontrollist tuleb asjaomast riiklikku lennuametit teavitada kaks nädalat ette, kuid artiklitega 8–12 ette nähtud tähtajad ja protseduurid ei kehti, välja arvatud lõpparuande nõue.

2.   Kui aruandlusetapi lõpparuanne sisaldab artikli 13 punktide c, d või f kohaseid mittevastavusi, saadab amet kontrollitud liikmesriigi lennuametile nõudmise selgituste kohta ja/või nõudmise heastavate meetmete võtmise kohta maksimaalselt 2-nädalase tähtajaga artikli 13 punktide d ja f kohaste tulemuste puhul ja 10-nädalase tähtajaga artikli 13 punkti c kohaste tulemuste puhul.

3.   Kui kontrollitava liikmesriigi riikliku lennuameti edastatud selgitused ei rahulda ametit või kui vajaliku aja jooksul ei ole asjakohane asutus esitanud või kohaldanud rahuldavaid heastavaid meetmeid, saadab amet asjaomasele riiklikule lennuametile, komisjonile ja asjaomasele liikmesriigile lisaaruande. Komisjon võib aruande edastada kõikide liikmesriikide lennuametitele.

4.   Pärast lõike 3 kohase aruande esitamist ja ilma et see piiraks asutamislepingu artikli 226 kohaldamist, võib komisjon käesoleva määruse artikli 13 punktide c ja d kohaste tulemuste puhul võtta alljärgnevaid meetmeid:

a)

esitada asjaomasele liikmesriigile märkusi või nõuda täpsemat selgitust kogu tulemuse või selle osa kohta;

b)

nõuda ametilt riiklike lennuametite suhtes mis tahes vajaliku kontrolli korraldamist, et jälgida heastavate meetmete kohaldamist, ning kõnealusest järelkontrollist tuleb vähemalt kaks nädalat ette teatada.

Artikkel 16

Spetsiaalne kontroll

Amet viib komisjoni nõudmisel läbi riikliku lennuameti spetsiaalse kontrolli, kui see on vajalik turvalisuse põhjustel. Sellisest kontrollist tuleb asjaomast riiklikku lennuametit teavitada kaks nädalat ette, kuid artiklitega 7–12 ette nähtud tähtajad ja protseduurid ei kehti, välja arvatud lõpparuande nõue.

Artikkel 17

Standardimiskontrolli kava ja aastaaruanne

Amet koostab iga-aastase kontrollikava kõikide määruse (EÜ) nr 1592/2002 rakenduseeskirjade reguleerimisalasse jäävate valdkondade kohta. Kõnealune iga-aastane kava edastatakse komisjonile ja ameti haldusnõukogule ameti töökava osana määruse (EÜ) nr 1592/2002 artikli 24 lõike 2 punkti c kohaselt.

Enne iga aasta 1. märtsi esitab amet komisjonile aastaaruande, mis sisaldab eelmisel aastal tehtud standardimiskontrolli analüüsi.

Artikkel 18

Töökord

Amet kehtestab kõige hiljem kaks kuud pärast käesoleva määruse jõustumist talle käesoleva määruse artiklite 5–16 kohaselt usaldatud ülesannete täitmiseks sobiva töökorra.

Artikkel 19

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamisele järgneva kuu esimesel kuupäeval.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 16. mai 2006

Komisjoni nimel

asepresident

Jacques BARROT


(1)  EÜT L 240, 7.9.2002, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 1701/2003 (ELT L 243, 27.9.2003, lk 5).

(2)  ELT L 243, 27.9.2003, lk 6. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 706/2006 (ELT L 122, 9.5.2006, lk 16).

(3)  ELT L 315, 28.11.2003, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 707/2006 (ELT L 122, 9.5.2006, lk 17).

(4)  EÜT L 317, 3.12.2001, lk 1.