11.11.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 312/66


KOMISJONI OTSUS,

9. november 2006,

lähitoimeseadmete raadiospektri ühtlustamise kohta

(teatavaks tehtud numbri K(2006) 5304 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2006/771/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta otsust nr 676/2002/EÜ Euroopa Ühenduse raadiospektripoliitika reguleeriva raamistiku kohta (raadiospektrit käsitlev otsus), (1) eriti selle artikli 4 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Tänu lähitoimeseadmete ulatuslikule kasutamisele Euroopa Ühenduses ja mujal maailmas on lähitoimeseadmetel majanduses ja igapäevaelus üha suurem tähtsus, pakkudes selliseid eri tüüpi rakendusi nagu häiresüsteemid, kohalikud sideseadmed, ukseavamissüsteemid või meditsiinilised implantaadid. Lähitoimeseadmetel põhinevate rakenduste arendamine Euroopa Ühenduses võib kaasa aidata ühenduse selliste poliitiliste eesmärkide saavutamisele nagu siseturu väljakujundamine, uuenduste ja teadusuuringute edendamine ning infoühiskonna areng.

(2)

Lähitoimeseadmed on reeglina massiliselt toodetavad ja/või kaasaskantavad seadmed, mida on lihtne kaasa võtta ning piiriüleselt kasutada; seepärast takistavad erinevad spektrile juurdepääsu tingimused nende vaba liikumist, suurendavad tootmiskulusid ning loovad kahjulike häirete ohu muudele raadiorakendustele ja -teenustele. Raadiospekter tuleb muuta ühenduses kättesaadavaks ühtlustatud tehniliste tingimuste alusel, et saada kasu selliste seadmete siseturu hüvedest ning tugevdada Euroopa Liidu tööstuse konkurentsivõimet läbi mastaabisäästu suurendamise ja tarbijate kulude vähendamise.

(3)

Kuna seda tüüpi seadmed kasutavad madala kiirgusvõimsusega raadiospektrit ning on väikese tegevusraadiusega, siis on nende võime teistele spektri kasutajatele häireid tekitada reeglina piiratud. Seetõttu võivad kõnealused seadmed kahjulikke häireid tekitamata jagada sagedusriba teiste teenustega, mille kasutamine kas nõuab või ei nõua vastavat luba, ning nad võivad eksisteerida koos muude lähitoimeseadmetega. Seepärast ei nõua nende kasutamine individuaalset luba vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2002/20/EÜ. (2) Lisaks on Rahvusvahelise Telekommunikatsiooniliidu raadioeeskirjades määratletud raadiosideteenustel lähitoimeseadmete suhtes eelisõigus ning nendelt ei nõuta teatavat tüüpi lähitoimeseadmete kaitsmise tagamist häirete eest. Kuna lähitoimeseadmete kasutajatele ei saa tagada kaitset häirete eest, on selliste seadmete kaitsmine raadiosideteenuste ning muude vastavalt ühenduse või riiklikul tasandil kohaldatavatele määrustele töötavate lähitoimeseadmete kahjulike häirete eest lähitoimeseadmete valmistajate kohustus. Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 1999. aasta direktiivile 1999/5/EÜ raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete ning nende nõuetekohasuse vastastikuse tunnustamise kohta (R&TTE direktiiv) (3) peavad valmistajad tagama lähitoimeseadmete raadiosagedusspektri tõhusa kasutamise, et vältida kahjulikke häireid muudele lähitoimeseadmetele.

(4)

Märkimisväärne hulk neid seadmeid on juba klassifitseeritud või tõenäoliselt klassifitseeritakse tulevikus 1. klassi seadmetena vastavalt R&TTE direktiivi artikli 4 lõike 1 kohaselt vastu võetud komisjoni 6. aprilli 2000. aasta otsusele 2000/299/EÜ (millega luuakse raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete esialgne liigitus ja asjaomased tunnused). (4) Otsusega 2000/299/EÜ tunnustatakse 1. klassi tingimustele vastavate raadioliideste võrdsust, seega võib raadioseadmed tuua turule ning lasta käiku ühenduses ilma piiranguteta.

(5)

Kuna ühtlustatud spektri olemasolu ning sellega seotud kasutamise tingimused määravad ära 1. klassi klassifikatsiooni, siis käesoleva otsusega tugevdatakse juba loodud klassifikatsiooni järjepidevust.

(6)

Vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõike 2 andis komisjon 11. märtsil 2004. aastal CEPTile volituse (5) lähitoimeseadmete poolt kasutatavate sageduse ühtlustamiseks. Vastuseks sellele volitusele esitas CEPT oma 15. novembri 2004. aasta aruandes (6) nimekirja Euroopa Ühenduses lähitoimeseadmetele kehtivatest vabatahtlikest ühtlustamismeetmetest ning teatas, et liikmesriikidel tuleb võtta siduvamaid kohustusi CEPTis saavutatud sageduse ühtlustamise õigusliku stabiilsuse tagamiseks. Seepärast on vaja luua mehhanism, mis muudaks sellised ühtlustamismeetmed Euroopa Ühenduses õiguslikult siduvaks.

(7)

Liikmesriigid võivad riiklikul tasandil lubada seadmete toimimist pehmematel tingimustel, kui on täpsustatud käesolevas otsuses. Sellisel juhul ei ole kõnealuste seadmete piiranguteta toimimine kogu ühenduse piires võimalik ning seega käsitletaks neid R&TTE direktiivi klassifikatsioonist lähtuvalt 2. klassi seadmetena.

(8)

Ühtlustamine käesoleva otsuse mõistes ei välista liikmesriigi võimalust taotleda, kui see on õigustatud, üleminekuperioodi või raadiospektri jagamist vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõikele 5. See peab aga jääma minimaalseks, kuna vastasel korral piiraksid need 1. klassi klassifikatsiooni hüvesid.

(9)

Käesoleva üldise tehnilise ühtlustamise otsuse kohaldamine ei piira konkreetsete sagedusribade ja eri tüüpi seadmete suhtes kohaldatavaid Euroopa Ühenduse selliseid tehnilise ühtlustamise meetmeid nagu komisjoni 8. juuli 2004. aasta otsus 2004/545/EÜ raadiospektri kasutuse ühtlustamise kohta sagedusalal 79 GHz seoses lähiala liiklusradarite kasutusega ühenduses, (7) komisjoni 17. jaanuari 2005. aasta otsus 2005/50/EÜ raadiosagedusala ajutise kasutuse ühtlustamise kohta seoses sõidukite lähitoimeradarseadmete kasutusega ühenduses, (8) komisjoni 11. juuli 2005. aasta otsus 2005/513/EÜ raadiospektri ühtlustatud kasutamise kohta sagedusalas 5 GHz traadita juurdepääsusüsteemide, sealhulgas raadio-kohtvõrkude (WAS/RLAN) rakendamiseks (9) või komisjoni 20. detsembri 2005. aasta otsus nr 2005/928/EÜ sagedusala 169,4-169,8125 MHz kasutamise ühtlustamise kohta ühenduses. (10)

(10)

Spektri kasutamise suhtes kohaldatakse ühenduse rahva tervisekaitset käsitlevate õigusaktide nõudeid, eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/40/EÜ (11) ja nõukogu soovitust 1999/519/EÜ. (12) Raadioseadmete vastavus tervisekaitse nõuetele tagatakse kõnealuste seadmete vastavusega R&TTE direktiivi põhinõuetele.

(11)

Kiire tehnoloogiline areng ja suurenevad ühiskondlikud nõudmised toovad endaga kaasa lähitoimeseadmete uued rakendused, mis loob vajaduse spektri ühtlustamistingimuste ajakohastamiseks, milles võetakse arvesse uute rakenduste majanduslikke hüvesid ning tööstuse ja kasutajate vajadusi. Liikmesriigid peavad jälgima neid arenguid. Seepärast on käesoleva otsuse regulaarne ajakohastamine vajalik, et vastata uutele turu ja tehnoloogia arengutele. Lisa vaadatakse liikmesriikide poolt kogutud ning komisjonile esitatud teabest lähtuvalt läbi vähemalt kord aastas. Läbivaatamist võib alustada ka juhtudel, kus liikmesriigid kohaldavad R&TTE direktiivi artikli 9 kohaseid meetmeid. Kui läbivaatamine toob välja vajaduse selle otsuse kohandamiseks, võetakse otsus muudatuste kohta vastu raadiospektrit käsitlevas otsuses täpsustatud rakendamismeetmete vastuvõtmise menetluse kohaselt. Ajakohastamine võib hõlmata üleminekuperioode olukorra lahendamiseks.

(12)

Käesolevas otsuses sätestatud meetmed on kooskõlas raadiospektri komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Käesoleva otsuse eesmärk on ühtlustada sagedusalad ning asjaomased tehnilised parameetrid lähitoimeseadmete poolt kasutatava raadiospektri kättesaadavuseks ja tõhusaks kasutamiseks, et kõnealused seadmed võiksid saada eeliseid komisjoni otsuses 2000/299/EÜ sätestatud 1. klassi klassifikatsioonist.

Artikkel 2

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1.   lähitoimeseadmed– raadiosaatjad, mis võimaldavad kas ühe- või kahesuunalist edastust ning mis edastavad väikesel võimsusel lühikeste vahemaade taha;

2.   häirete ja kaitstuse puudumise põhimõte– põhimõte, mille kohaselt ei tohi tekitada häireid mistahes raadiosideteenusele ega nõuda nende seadmete kaitset raadiosideteenuste poolt põhjustatud häirete eest.

Artikkel 3

1.   Liikmesriigid määravad ühiskasutuse ning häirete ja kaitstuse puudumise põhimõtte alusel lähitoimeseadmete sagedusalad, millele suhtes kohaldatakse käesoleva otsuse lisas toodud eritingimusi ning rakendamistähtaega.

2.   Olenemata lõikest 1 võivad liikmesriigid vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõikele 5 taotleda üleminekuperioode ja/või raadiosageduse jagamist.

3.   Käesolev otsus ei piira liikmesriikide õigust lubada sagedusalade kasutamist pehmematel tingimustel, kui on käesoleva otsuse lisas sätestatud.

Artikkel 4

Liikmesriigid jälgivad asjaomaste sagedusalade kasutamist ning teatavad oma tähelepanekutest komisjonile, et võimaldada käesoleva otsuse õigeaegset läbivaatamist.

Artikkel 5

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 9. november 2006

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Viviane REDING


(1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 1.

(2)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 21.

(3)  EÜT L 91, 7.4.1999, lk 10.

(4)  EÜT L 97, 19.4.2000, lk 13.

(5)  Volitus CEPTile lähitoimeseadmete poolt kasutatavate sagedusribade täiendava ühtlustamise analüüsimiseks.

(6)  ECC viimane aruanne komisjonile vastuseks CEPTi volitusele raadiosageduse tuvastamise ja raadiospektri ühtlustamise kohta.

(7)  ELT L 241, 13.7.2004, lk 66.

(8)  ELT L 21, 25.1.2005, lk 15.

(9)  ELT L 187, 19.7.2005, lk 22.

(10)  ELT L 344, 27.12.2005, lk 47.

(11)  ELT L 159, 30.4.2004, lk 1.

(12)  EÜT L 199, 30.7.1999, lk 59.


LISA

Lähitoimeseadmete ühtlustatud sagedusalad ja tehnilised parameetrid

Lähitoimeseadme tüüp

Sagedusala(d)/üksiksagedused

Maksimaalne võimsus/välja tugevus

Täiendavad regulatiivsed parameetrid Raadiohäirete vähendamise nõuded

Muud piirangud

Rakendamistähtaeg

Mittespetsiifilised lähitoimeseadmed (1)

26,957–27,283 MHz

10 mW ekvivalentne kiirgusvõimsus (e.r.p.), millele vastab 42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

Videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

40,660–40,700 MHz

10 mW e.r.p.

 

Videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

433,05–434,79 MHz

10 mW e.r.p.

Töötsükkel: (2) kuni 10 %

Heli- ja häälsignaalid, aga samuti videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

868,0–868,6 MHz

25 mW e.r.p.

Töötsükkel: (2) kuni 1 %

Videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

868,7–869,2 MHz

25 mW e.r.p.

Töötsükkel: (2) kuni 0,1 %

Videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

869,4–869,65 MHz

500 mW e.r.p.

Töötsükkel: (2) kuni 10 %

Kanalsamm: peab olema 25 kHz, kuid kiireks andmeedastuseks võib kogu sagedusala kasutada ka ühe kanalina

Videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

869,7–870 MHz

5 mW e.r.p.

Häälerakendused lubatud kõrgetasemeliste raadiohäirete vähendamise vahenditega

Heli-videorakendused on välistatud

1. juuni 2007

2 400–2 483,5 MHz

10 mW ekvivalentne isotroopne kiirgusvõimsus (e.i.r.p.)

 

 

1. juuni 2007

5 725–5 875 MHz

25 mW e.i.r.p.

 

 

1. juuni 2007

Häiresüsteemid

868,6–868,7 MHz

10 mW e.r.p.

Kanalisamm: 25 kHz

Kiireks andmeedastuseks võib kogu sagedusala kasutada ühe kanalina

Töötsükkel: (2) kuni 0,1 %

 

1. juuni 2007

869,25–869,3 MHz

10 mW e.r.p.

Kanalisamm: 25 kHz

Töötsükkel: (2) alla 0,1 %

 

1. juuni 2007

869,65–869,7 MHz

25 mW e.r.p.

Kanalisamm: 25 kHz

Töötsükkel: (2) alla 10 %

 

1. juuni 2007

Sotsiaalhäiresüsteemid (3)

869,20–869,25 MHz

10 mW e.r.p.

Kanalisamm: 25 kHz

Töötsükkel: (2) alla 0,1 %

 

1. juuni 2007

Induktiivsed rakendused (4)

20,05–59,75 kHz

72 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

59,75–60,25 kHz

42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

60,25–70 kHz

69 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

70–119 kHz

42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

119–127 kHz

66 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

127–135 kHz

42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

6 765–6 795 kHz

42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

13,553–13,567 MHz

42 dBμA/m 10 meetri kaugusel

 

 

1. juuni 2007

Aktiivsed meditsiinilised implantaadid (5)

402–405 MHz

25 μW e.r.p.

Kanalisamm: 25 kHz

Muud kanaliseerimispiirangud: üksikud saatjad võivad ribalaiuse laiendamiseks kombineerida kõrvalasuvaid kanaleid

 

1. juuni 2007

Juhtmevabad helirakendused (6)

863–865 MHz

10 mW e.r.p.

 

 

1. juuni 2007


(1)  See kategooria on saadaval mis tahes tüüpi rakendusteks, mis vastavad tehnilistele tingimustele (tüüpilised kasutusviisid on telemeetria, kaugkäsud, häiresignalisatsioon, andmed üldiselt ja muud sarnased rakendused).

(2)  Töötsükkel – suhteline ajaühik ühetunnise perioodi kohta, mille jooksul seade on saaterežiimil.

(3)  Sotsiaalhäireseadmeid kasutatakse kodus elavate eakate või puuetega inimeste abistamiseks, kui nad vajavad abi.

(4)  Sellesse kategooriasse kuuluvad näiteks sõidukite immobilaiserid, loomatuvastusseadmed, häiresüsteemid, juhtmetuvastus, jäätmekäitlus, isikutuvastus, juhtmevaba häälside, ligipääsusüsteemid, lähedustajurid, vargusvastased süsteemid, sh raadiosagedusel põhinevad vargusvastased induktiivsüsteemid, andmeedastus pihuseadmetele, automaatne tootetuvastus, juhtmeta juhtimissüsteemid ja automaatne teekasutusmaksu arvestamine.

(5)  See kategooria hõlmab nõukogu 20. juuni 1990. aasta direktiivis 90/385/EMÜ (aktiivseid siirdatavaid meditsiiniseadmeid ja nende lisaseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta) määratletud aktiivsete siirdatavate meditsiiniseadmete raadioosi.

(6)  Juhtmevabade audiosüsteemide rakendused, nagu näiteks juhtmeta kõlarid, juhtmeta kuularid, juhtmeta kaasaskantavad kuularid (näiteks kehal kantavad CD-, kasseti- ja raadioseadmed), sõidukis kasutamiseks mõeldud juhtmeta kuularid (näiteks raadio või mobiiltelefoniga kasutamiseks, jms), kontserdil või muudel lavaetendustel kasutavad kõrvasisesed monitorid.