4.3.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 63/25


KOMISJONI OTSUS,

27. veebruar 2006,

digitaalsete raamatukogude alase kõrgetasemelise eksperdirühma moodustamise kohta

(Käesolev tekst tühistab ja asendab ELTs L 46, 16. veebruar 2006, lk 32 avaldatud teksti)

(2006/178/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikliga 157 on ühendusele ja liikmesriikidele tehtud ülesandeks tagada ühenduse tööstuse konkurentsivõime jaoks vajalikud tingimused. Artikliga 151 on ette nähtud, et ühendus aitab kaasa liikmesriikide kultuuri õitsengule, ühtlasi respekteerides nende rahvuslikku ja piirkondlikku mitmekesisust ning samal ajal rõhutades ühist kultuuripärandit.

(2)

Komisjoni teatises “i2010 – Euroopa infoühiskond majanduskasvu ja tööhõive eest” (1) tehti teatavaks digitaalsete raamatukogude alane algatus.

(3)

Komisjoni teatises “i2010: digitaalsed raamatukogud” (2) (edaspidi “teatis”) antakse teada otsus moodustada digitaalsete raamatukogude alane kõrgetasemeline eksperdirühm, kes nõustab komisjoni, kuidas tulla kõige paremini toime keeruliste Euroopa tasandi korralduslike, õiguslike ja tehniliste ülesannetega.

(4)

Komisjoni poolt 1. veebruaril 2006 vastu võetud valges raamatus Euroopa teabevahetuspoliitika kohta (3) on toodud välja oluline osa, mida digitaalsed raamatukogud võivad täita, tagades infotehnoloogia abil Euroopa kodanikele vaba juurdepääsu Euroopat käsitlevale teabele.

(5)

Nimetatud rühm peaks andma oma panuse ühisesse strateegilisse nägemusse Euroopa digitaalsete raamatukogude kohta.

(6)

Rühm tuleb moodustada digitaalsete raamatukogude alal kõrgelt kvalifitseeritud ekspertidest, kes on nimetatud ametisse isikuliselt.

(7)

Seetõttu tuleb luua kõrgetasemeline eksperdirühm ning määrata selle pädevus ja üksikasjalik struktuur,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Käesolevaga moodustab komisjon kõrgetasemelise eksperdirühma (edaspidi “rühm”).

Artikkel 2

Ülesanne

Komisjon võib konsulteerida rühmaga igas küsimuses, mis on seotud teatises osutatud digitaalsete raamatukogude algatuse elluviimisega.

Rühma ülesanded on järgmised:

nõustada komisjoni, kuidas tulla kõige paremini toime keeruliste Euroopa tasandi korralduslike, õiguslike ja tehniliste ülesannetega;

anda oma panus ühisesse strateegilisse nägemusse Euroopa digitaalsete raamatukogude kohta.

Artikkel 3

Koosseis ja ametisse nimetamine

1.   Rühma liikmed nimetab ametisse infoühiskonna ja meedia peadirektoraadi peadirektor või tema esindaja. Liikmed nimetatakse ametisse kui digitaalsete raamatukogude alal pädevad kõrgetasemelised asjatundjad.

2.   Rühm koosneb 20 liikmest.

3.   Kohaldatakse järgmisi sätteid:

liikmed nimetatakse ametisse isiklikult kui digitaalsete raamatukogude alal pädevad kõrgetasemelised eksperdid ning nende ülesanne on nõustada komisjoni sõltumata mis tahes välistest mõjudest;

liikmed määratakse ametisse, et tagada võimalikult suures ulatuses õige tasakaal

pädevuste osas,

geograafilise päritolu osas,

sugude osas.

Rühma kuuluvad eksperdid, kes esindavad järgmisi valdkondi:

ühiskondlikku mälu koondavad asutused (raamatukogud, arhiivid, muuseumid);

autorid, kirjastajad ja infosisu pakkujad;

info- ja sidetehnoloogiate (sh otsingumootorite ja tehnoloogia) pakkujad;

teadus- ja uurimisasutused, akadeemilised ringkonnad.

Liikmetel ei ole lubatud määrata asendusliiget neid asendama.

Liikmete ametiaeg on kaks aastat ning seda on võimalik pikendada. Nad jäävad ametisse kuni nende asendamiseni või kuni nende volitus lõpeb.

Liikmeid, kes ei suuda rühma töös enam tõhusalt osaleda, kes lahkuvad ametist või kes ei täida asutamislepingu artikli 287 või käesoleva artikli esimeses või viiendas taandes nimetatud tingimusi, võib nende volituste lõpuni asendada.

Liikmed kirjutavad igal aastal alla kohustusele tegutseda lähtuvalt avalikest huvidest ning avaldusele erapooletust kahjustada võivate huvide puudumise või olemasolu kohta.

Liikmete nimed avaldatakse infoühiskonna ja meedia peadirektoraadi veebilehel. Liikmete nimed kogutakse kokku, vaadatakse läbi ja avaldatakse vastavalt määrusele (EÜ) 45/2001.

Artikkel 4

Töökorraldus

1.   Rühma esimees on komisjoni esindaja.

2.   Kokkuleppel komisjoniga võib luua alamrühmi, kes tegelevad eriküsimuste lahendamisega ekspertrühma antud volituste alusel; alamrühmad saadetakse laiali kohe, kui nende ülesanded on täidetud.

3.   Komisjoni esindaja võib juhul, kui see on kasulik ja/või vajalik, kutsuda rühma või alamrühma aruteludes osalema eksperte või vaatlejaid, kes on pädevad päevakorras olevates küsimustes.

4.   Rühma või alamrühma aruteludes osalemisel saadud teavet, mille kohta komisjon märgib, et see on konfidentsiaalne, ei tohi avaldada.

5.   Rühm ja selle alamrühmad kohtuvad tavapäraselt komisjoni tööruumides vastavalt komisjoni kehtestatud korrale ja ajakavale. Komisjon tagab sekretariaaditeenused. Teised komisjoni ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad koosolekutel osaleda.

6.   Rühm võtab oma töökorra vastu komisjoni poolt vastuvõetud töökorra standardeeskirjade (4) alusel.

7.   Komisjon võib asjaomase dokumendi algkeeles avaldada kokkuvõtteid, järeldusi või väljavõtteid järeldustest või rühma töödokumente.

Artikkel 5

Koosolekute kulud

Kooskõlas komisjonis kehtivate normidega võib komisjon hüvitada liikmete, ekspertide ja vaatlejate sõidu- ja elamiskulud, mis on seotud rühma tegevusega. Ametiülesannete eest liikmeid ei tasustata.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval. Seda kohaldatakse 31. detsembrini 2008. Võimaliku pikendamise kohta teeb komisjon otsuse enne nimetatud kuupäeva.

Brüssel, 27. veebruar 2006

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Viviane REDING


(1)  KOM(2005) 229 (lõplik).

(2)  KOM(2005) 465 (lõplik).

(3)  KOM(2006) 35 (lõplik).

(4)  SEK(2005) 1004, III lisa.