30.6.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 169/1


NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 980/2005,

27. juuni 2005,

üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 133,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust, (1)

võttes arvesse Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust, (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Ühendus on alates 1971. aastast teinud üldiste tariifsete soodustuste kava raames arengumaadele kaubandussoodustusi.

(2)

Ühenduse ühine kaubanduspoliitika peab vastama arengupoliitika eesmärkidele, eelkõige arengumaades vaesuse kaotamise ning säästva arengu ja hea valitsemistava edendamise osas, ning neid toetama. Kõnealune kaubanduspoliitika peab järgima Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) nõudeid, eelkõige 1979. aasta üldise tolli- ja kaubanduskokkuleppe (GATTi) lubavat klauslit. (3)

(3)

Komisjoni 7. juuli 2004. aasta teatises nõukogule, Euroopa Parlamendile ning Euroopa majandus- ja sotsiaalkomiteele pealkirjaga “Arengumaad, rahvusvaheline kaubandus ja säästev areng: ühenduse üldiste soodustuste süsteemi (GSP) roll aastatel 2006–2015” on esitatud suunised üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamiseks ajavahemikul 2006–2015.

(4)

Käesolev määrus on esimene, millega kõnealuseid suuniseid rakendatakse. Seda tuleks kohaldada kuni 31. detsembrini 2008.

(5)

Üldiste tariifsete soodustuste kava (edaspidi “kava”) peaks koosnema kõikidele soodustatud riikidele ja territooriumidele tagatud üldisest korrast ning kahest erikorrast, mis võtavad arvesse sarnases olukorras olevate arengumaade mitmesuguseid arenguvajadusi.

(6)

Üldine kord peaks olema kindlustatud kõigile soodustatud riikidele, välja arvatud juhul, kui Maailmapank on nad klassifitseerinud kõrge sissetulekuga riigiks ja nende eksport ei ole piisavalt mitmekesine.

(7)

Säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord põhineb säästva arengu tervikkontseptsioonil, mida tunnustatakse rahvusvahelistes konventsioonides ja dokumentides, nagu ÜRO arenguõiguse deklaratsioonis (1986), Rio de Janeiro keskkonna- ja arengudeklaratsioonis (1992), põhilisi tööalaseid õigusi ja põhimõtteid käsitlevas ILO deklaratsioonis (1998), ÜRO millenniumideklaratsioonis (2000) ning Johannesburgi säästva arengu deklaratsioonis (2002). Sellest tulenevalt peaks kohaldama lisatollimaksusoodustust arengumaade suhtes, mis on haavatavamad, sest nende majandus ei ole piisavalt mitmekesine ning nad ei ole rahvusvahelisse kaubandussüsteemi piisavalt integreeritud, samal ajal kui nad võtavad inim- ja tööõiguste, keskkonnakaitse ning hea valitsemistava põhiliste rahvusvaheliste konventsioonide ratifitseerimise ning tõhusa rakendamise tõttu endale erikohustused. Sellised soodustused on kavandatud eesmärgiga aidata kaasa edasisele majanduskasvule, et seeläbi rahuldada säästva arengu vajadusi. Seetõttu on kõnealuse korra alusel soodustatud riikide jaoks peatatud väärtuselised tollimaksud ja ka koguselised tollimaksud (v.a kui neid kohaldatakse koos väärtuseliste tollimaksudega). Säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatavat stimuleerivat erikorda kohaldatakse erakorraliselt enne kogu määruse jõustumist, et olla kooskõlas WTO eeskirjadega, mis käsitlevad narkootikumide tootmise ja narkokaubanduse vastaseks võitluseks kohaldatavat erikorda.

(8)

Arengumaad, kes käesoleva määruse jõustumise ajal juba vastavad säästvat arengut ja häid valitsemistavasid edendava stimuleeriva erikorraga kehtestatud kriteeriumidele, peaksid kõnealuse korraga ettenähtud soodustusi saama võimalikult kiiresti. Seepärast tuleks nad ajutiselt lisada soodustatud riikide nimekirja. Nende sooduskohtlemist tuleks jätkata, kui komisjon 15. detsembriks 2005 kinnitab nende esitatud taotluse alusel, et nad vastavad soodustuste saamise tingimustele.

(9)

Komisjon peaks jälgima rahvusvaheliste konventsioonide tõhusat rakendamist kooskõlas asjaomaste mehhanismidega ning hindama seost lisatollimaksusoodustuse ja säästva arengu edendamise vahel.

(10)

Erikord vähimarenenud maade jaoks peaks jätkuvalt kindlustama tollimaksuvaba juurdepääsu toodetele, mis on ÜRO tunnustuse ja liigituse kohaselt pärit vähimarenenud maadest. Riigile, mida ÜRO enam ei liigita vähimarenenud maaks, tuleks kehtestada üleminekuperiood, leevendamaks selle korra alusel tagatud tollimaksusoodustuse kaotamisega kaasnevaid kahjulikke mõjusid.

(11)

Soodustused peaksid jätkuvalt olema eristatud sõltuvalt toodete tundlikkusest, eristades mittetundlikke ja tundlikke tooteid, võtmaks arvesse samu tooteid tootvate sektorite olukorda ühenduses.

(12)

Mittetundlike toodete tollimaksud peaksid jätkuvalt olema peatatud, samas kui tundlike toodete suhtes peaksid kehtima vähendatud tollimaksumäärad, et tagada piisav rakendusaste, võttes samal ajal arvesse olukorda ühenduse vastavates tööstusharudes.

(13)

Selline vähendamine peaks olema piisavalt suur, et see motiveeriks ettevõtjaid kasutama kavas pakutavaid võimalusi. Seetõttu peaks väärtuseliste tollimaksude vähendamine olema kindlasummaline 3,5 protsendipunkti enamsoodustusrežiimi tollimaksumäärast. Koguselisi tollimakse tuleks vähendada 30 % võrra. Kui tollimaksude puhul nähakse ette tollimaksu alammäär, ei peaks seda alammäära kohaldama.

(14)

Tollimaksud tuleks täielikult peatada juhul, kui üksiku impordideklaratsiooni puhul on soodusrežiimist tulenevalt väärtuseline tollimaks kuni üks protsent või koguseline tollimaks kuni kaks eurot, sest sel juhul võivad maksude kogumise kulud ületada neist saadava tulu.

(15)

Ühenduse kaubanduspoliitika ühtsust silmas pidades ei tohiks soodustatud riigi suhtes rakendada korraga ühenduse kava ja vabakaubanduslepingut, juhul kui see leping hõlmab vähemalt kõiki neid soodustusi, mida võimaldab hetkel selle riigi suhtes kohaldatav kava.

(16)

Astmestamine peaks põhinema ühise tollitariifistiku jaotistega seotud kriteeriumidel. Jaotistepõhist astmestamist tuleks kohaldada soodustatud riigi suhtes juhul, kui jaotis vastab astmestamiskriteeriumitele kolme järjestikuse aasta jooksul, et suurendada astmestamise prognoositavust ning läbipaistvust, kõrvaldades suurte ja ettearvamatute kõikumiste mõju impordistatistikas.

(17)

Komisjoni 2. juuli 1993. aasta määruses (EMÜ) nr 2454/93 (millega kehtestatakse rakendussätted nõukogu määrusele (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik) (4) sätestatud päritolureegleid, mis käsitlevad päritolustaatusega toodete mõiste määratlust ja sellega seotud protseduure ja halduskoostöö meetodeid, kohaldatakse käesoleva määrusega kehtestatud tollimaksusoodustuste suhtes, kindlustamaks et kava raames saavad soodustusi määratakse ainult need, kellele see kava on määratud kasu tooma.

(18)

Ajutise peatamise põhjuste hulka peaks kuuluma III lisas loetletud konventsioonides sätestatud põhimõtete tõsine ja süstemaatiline rikkumine, et soodustada asjaomaste konventsioonide eesmärkide saavutamist ning kindlustada, et ükski soodustatud riik ei saaks ebaõiglasi eeliseid nende konventsioonide pideva rikkumise kaudu.

(19)

Poliitilise olukorra tõttu Myanmaris peaks kõigi Myanmarist pärit toodete impordi suhtes ettenähtud tollimaksusoodustuste ajutine peatamine jääma jõusse.

(20)

Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed tuleks vastu võtta kooskõlas nõukogu 28. juuni 1999. aasta otsusega 1999/468/EÜ, millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused, (5)

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I PEATÜKK

ÜLDSÄTTED

Artikkel 1

1.   Ühenduse üldiste tariifsete soodustuste kava (edaspidi “kava”) kohaldatakse alates käesoleva määruse jõustumiskuupäevast kuni 31. detsembrini 2008 kooskõlas käesoleva määrusega.

2.   Käesoleva määrusega sätestatakse:

a)

üldine kord,

b)

säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord,

c)

vähimarenenud maade suhtes kohaldatav erikord.

Artikkel 2

I lisas on loetletud artikli 1 lõikes 2 osutatud kordade raames soodustatud riigid.

Artikkel 3

1.   Soodustatud riik kõrvaldatakse kavast, kui Maailmapank on liigitanud selle riigi suure sissetulekuga riikide hulka kolme järjestikuse aasta jooksul ning kui üldiste tariifsete soodustuste kavaga hõlmatud viie suurema jaotise impordi väärtus (soodustatud riigist ühendusse) moodustab vähem kui 75 % soodustatud riigist pärineva ja üldiste tariifsete soodustuste kavaga hõlmatud impordist ühendusse.

2.   Kui soodustatud riigi ja ühenduse vahel on sõlmitud eeliskaubanduskokkulepe, mis hõlmab vähemalt kõiki kõnealusele riigile kehtiva kavaga ettenähtud soodustusi, jäetakse asjaomane riik I lisas esitatud soodustatud riikide nimekirjast välja.

3.   Komisjon teatab soodustatud riigile selle riigi kõrvaldamisest I lisa soodustatud riikide nimekirjast.

Artikkel 4

II lisas on loetletud artikli 1 lõike 2 punktides a ja b osutatud kordadega hõlmatud tooted.

Artikkel 5

1.   Käesoleva määrusega ettenähtud tariifseid soodustusi kohaldatakse selliste toodete impordi suhtes, mis on hõlmatud nende soodustatud päritoluriigis kohaldatava korraga.

2.   Eeskirjad päritolustaatusega toodete mõiste määratluse ning sellega seotud menetluste ja halduskoostöö meetodite kohta artikli 1 lõikes 2 osutatud korra kohaldamiseks on sätestatud määruses (EMÜ) nr 2454/93.

3.   Piirkondlikku kumulatsiooni määruse (EMÜ) nr 2454/93 tähenduses kohaldatakse ka juhul, kui piirkondlikku rühma kuuluvas riigis edasitöödeldud toode on pärit teisest sellesse rühma kuuluvast riigist, kes ei saa kasu lõpptoote suhtes kohaldatavast korrast, tingimusel et mõlemad riigid saavad kasu selle rühma suhtes kohaldatavast piirkondlikust kumulatsioonist.

Artikkel 6

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   ühise tollitariifistiku maksumäärad– nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse (EMÜ) nr 2658/87 tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta (6) I lisa teises osas määratletud tollimaksumäärad, välja arvatud tariifikvootide raames ettenähtud maksumäärad;

b)   jaotis– ühise tollitariifistiku mis tahes jaotis vastavalt määrusele (EMÜ) nr 2658/87. Ainult käesoleva määruse kohaldamisel käsitletakse XI jaotist kahe erineva jaotisena: jaotis XI a, mis hõlmab ühise tollitariifistiku peatükke 50–60 ja jaotis XI b, mis hõlmab ühise tollitariifistiku peatükke 61–63;

c)   komitee– artiklis 28 osutatud komitee.

II PEATÜKK

KORRAD JA TARIIFSED SOODUSTUSED

1. JAOTIS

Üldine kord

Artikkel 7

1.   Ühise tollitariifistiku tollimaksud, välja arvatud maksu põllumajanduskomponendid, peatatakse täielikult II lisas loetletud mittetundlike toodete suhtes.

2.   Ühise tollitariifistiku väärtuselist tollimaksu vähendatakse II lisas loetletud tundlike toodete suhtes 3,5 protsendipunkti võrra. XI a ja XI b jaotisesse kuuluvate toodete puhul vähendatakse nimetatud maksu 20 % võrra.

3.   Kui kooskõlas määruse (EÜ) nr 2501/2001 (7) käesoleva määruse jõustumisele eelneval päeval kohaldatava ühise tollitariifistiku väärtuselise tollimaksu kohta) artikliga 7 arvutatud tollimaksu soodusmääradega nähakse ette käesoleva artikli lõikes 2 osutatud toodete suhtes tollimaksu vähendamist rohkem kui 3,5 protsendipunkti võrra, kohaldatakse kõnealuseid tollimaksu soodusmäärasid.

4.   II lisas loetletud tundlike toodete suhtes vähendatakse ühise tollitariifistiku koguselisi tollimakse, välja arvatud tollimaksu alam- või ülemmäära, 30 % võrra.

5.   Kui ühise tollitariifistiku maksumäärad II lisas loetletud tundlike toodete suhtes sisaldavad väärtuselisi ja koguselisi tollimakse, siis koguselisi tollimakse ei vähendata.

6.   Kui kooskõlas lõigetega 2 ja 4 vähendatud tollimaksude puhul nähakse ette tollimaksu ülemmäär, siis kõnealust ülemmäära ei vähendata. Kui selliste tollimaksude puhul nähakse ette tollimaksu alammäär, siis kõnealust alammäära ei kohaldata.

7.   Lõigetes 1–4 osutatud tariifseid soodustusi ei kohaldata selliste jaotiste toodete suhtes, mille osas tariifsed soodustused on asjaomase päritoluriigi suhtes kaotatud kooskõlas artikliga 14, artikli 21 lõikega 8 ja I lisa C veeruga.

2. JAOTIS

Säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord

Artikkel 8

1.   Kõigi II lisas loetletud toodete suhtes, mis on pärit säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorraga hõlmatud riigist, peatatakse ühise tollitariifistiku väärtuselised tollimaksud.

2.   Lõikes 1 osutatud toodete suhtes kohaldatavad ühise tollitariifistiku koguselised tollimaksud peatatakse täielikult, välja arvatud toodete puhul, mille ühise tollitariifistiku maksumäärad sisaldavad ka väärtuselisi tollimakse. CN-koodidega 1704 10 91 ja 1704 10 99 hõlmatud toodete puhul on koguselise tollimaksu ülemmääraks 16 % tolliväärtusest.

3.   Soodustatud riigi jaoks ei hõlma säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord selle jaotise tooteid, mille osas nimetatud tariifsed soodustused on I lisa C veeru kohaselt tühistatud.

Artikkel 9

1.   Säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra õigus võidakse anda riigile, kes:

a)

on ratifitseerinud III lisa A osas loetletud konventsioonid ja neid tõhusalt rakendanud, ja

b)

on ratifitseerinud vähemalt seitse III lisa B osas loetletud konventsiooni ja neid tõhusalt rakendanud, ja

c)

võtab endale kohustuse 31. detsembriks 2008 ratifitseerida ja tõhusalt rakendada III lisa B osas loetletud seni veel ratifitseerimata ja tõhusalt rakendamata konventsioonid, ja

d)

kohustub hoolitsema konventsioonide ratifitseerimise ning nende rakendusaktide ja -meetmete eest ning nõustub rakendamise dokumentide korrapärase järelevalvega ja läbivaatamisega kooskõlas ratifitseeritud konventsioonide rakendussätetega, ja

e)

on arvatud lõikes 3 määratletud haavatavamate riikide hulka.

2.   Erandina lõike 1 punktidest a ja c, võidakse spetsiifilisi põhiseaduslikke raskusi kogevate riikide suhtes kohaldada säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatavat stimuleerivat erikorda ka siis, kui need riigid ei ole ratifitseerinud ega tõhusalt rakendanud maksimaalselt kahte III lisa A osas loetletud kuueteistkümnest konventsioonist, järgmistel tingimustel:

a)

asjaomane riik on ametlikult kohustunud puuduvaid konventsioonid allakirjutama, ratifitseerima ja neid kohaldama, kui on tehtud kindlaks, et hiljemalt 31. oktoobriks 2005 ei esine vastuolu tema põhiseadusega, ja

b)

kui esineb vastuolu põhiseadusega, on asjaomane riik ametlikult kohustunud puuduva konventsiooni hiljemalt 31. detsembriks 2006 allakirjutama ja ratifitseerima.

Enne 2006. aasta lõppu esitab komisjon nõukogule aruande selle kohta, kas asjaomane riik täidab ülaltoodud kohustusi. Seda, kas asjaomase riigi suhtes kohaldatakse säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatavat stimuleerivat erikorda peale 1. jaanuari 2007, otsustab nõukogu. Kui see on asjakohane, teeb komisjon eeltoodud aruandele toetudes nõukogule ettepaneku kohaldamist jätkata.

3.   Haavatavamaks riigiks peetakse riiki:

a)

mida Maailmapank ei ole kolmel järjestikusel aastal klassifitseerinud suure sissetulekuga riigiks ning kust ühendusse suunduva üldiste tariifsete soodustuste kava raames toimuva impordi viis suurimat jaotist moodustavad väärtuseliselt enam kui 75 % kogu kõnealuse riigi üldiste tariifsete soodustuste kava raames toimuvast impordist, ja

b)

kelle üldiste tariifsete soodustuste kava raames toimuv import ühendusse moodustab väärtuseliselt vähem kui 1 % kogu üldiste tariifsete soodustuste kava raames toimuvast impordist ühendusse.

Kasutatakse teavet, mis oli kättesaadav 1. septembril 2004 ning mis moodustab kolme järjestikuse aasta keskmise.

4.   Komisjon jälgib III lisas loetletud konventsioonide ratifitseerimise ja tõhusa rakendamise seisu. Komisjon esitab enne käesoleva määruse kohaldamistähtaja möödumist ja aegsasti järgmise määruse aruteludeks nõukogule aruande kõnealuste konventsioonide ratifitseerimise seisukorra kohta, sealhulgas järelevalveorganite soovitused.

Artikkel 10

1.   Ilma et see piiraks lõike 3 kohaldamist, antakse säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra õigus juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:

a)

I lisas loetletud riik või territoorium on esitanud vastava taotluse 31. oktoobriks 2005 ja

b)

taotluse läbivaatamisel selgub, et taotlev riik vastab artikli 9 lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud tingimustele.

2.   Taotlev riik esitab komisjonile kirjaliku taotluse ja igakülgset teavet III lisas osutatud konventsioonide ratifitseerimise kohta ning õigusaktide ja meetmete kohta kõnealuste konventsioonide sätete tõhusaks rakendamiseks ning kohustub nõustuma asjakohastes konventsioonides ja seotud õigusaktides ettenähtud järelevalve- ning läbivaatamismehhanismidega ning neid täielikult järgima.

3.   Need riigid, kelle suhtes ajutiselt kohaldatakse säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatavat stimuleerivat erikorda alates käesoleva määruse jõustumiskuupäevast, peaksid samuti esitama 31. oktoobriks 2005 lõigetes 1 ja 2 osutatud taotluse. Komisjon hindab taotlust artikli 11 kohaselt.

Artikkel 11

1.   Kui komisjon saab taotluse koos artiklis 10 osutatud teabega, vaatab ta taotluse läbi. Läbivaatamisel võetakse arvesse asjaomaste rahvusvaheliste organisatsioonide ja asutuste järeldusi. Komisjon võib esitada taotlevale riigile küsimusi, mida ta peab asjakohaseks, ning kontrollida saadud teavet taotleva riigi või muu asjakohase allika abiga.

2.   Komisjon otsustab kooskõlas lõikes 1 osutatud taotluse läbivaatamisega ja artikli 28 lõikes 4 sätestatud korras, kas taotlevale riigile antakse säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra õigus alates 1. jaanuarist 2006.

3.   Komisjon teatab soodustatud riigile kooskõlas lõikega 2 tehtud otsusest. Kui riigile antakse stimuleeriva erikorra õigus, teatatakse sellele riigile kõnealuse otsuse jõustumiskuupäev. Komisjon avaldab 15. detsembril 2005Euroopa Liidu Teatajas nende riikide nimekirja, kellel on õigus saada soodustusi säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra raames.

4.   Kui taotlevale riigile ei anta stimuleeriva erikorra õigust, põhjendab komisjon otsust kõnealuse riigi taotlusel.

5.   Komisjon suhtleb taotleva riigiga taotluse küsimustes tihedas koostöös komiteega toimides artikli 28 lõikes 4 ettenähtud korras.

3. JAOTIS

Vähimarenenud maade suhtes kohaldatav erikord

Artikkel 12

1.   Ilma et see piiraks lõigete 2, 3 ja 4 kohaldamist, peatatakse täielikult ühise tollitariifistiku maksumäärad kõigi toodete suhtes, mis kuuluvad harmoneeritud süsteemi gruppidesse 1–97, välja arvatud grupp 93, ja mis pärinevad I lisa kohaselt vähimarenenud riikide suhtes kohaldatavast erikorrast kasu saavatest riikidest.

2.   Ühise tollitariifistiku maksumäärasid tariifirubriiki 1006 kuuluvate toodete suhtes vähendatakse 1. septembril 2006. aastal 20 % võrra, 1. septembril 2007. aastal 50 % võrra ja 1. septembril 2008. aastal 80 % võrra. Kõnealused maksumäärad peatatakse täielikult alates 1. septembrist 2009.

3.   Ühise tollitariifistiku maksumäärasid vähendatakse CN-koodi 0803 00 19 alla kuuluvate toodete suhtes alates 1. jaanuarist 2002 igal aastal 20 % võrra. Kõnealused maksumäärad peatatakse täielikult alates 1. jaanuarist 2006.

4.   Ühise tollitariifistiku maksumäärasid tariifirubriiki 1701 kuuluvate toodete suhtes vähendatakse 1. juulil 2006. aastal 20 % võrra, 1. juulil 2007. aastal 50 % võrra ja 1. juulil 2008. aastal 80 % võrra. Kõnealused maksumäärad peatatakse täielikult alates 1. juulist 2009.

5.   Kuni ühise tollitariifistiku maksumäärade täieliku peatamiseni kooskõlas lõigetega 2 ja 4 avatakse igaks turustusaastaks tollimaksu nullmääraga üldtariifikvoot vastavalt tariifirubriigi 1006 ja alamrubriigi 1701 11 10 toodetele, mis on pärit kõnealusest erikorrast kasu saavatest riikidest. Turustusaasta 2001/2002 esialgsed tariifikvoodid on 2 517 tonni kooritud riisi ekvivalendina väljendatud tariifirubriigi 1006 toodetele ja 74 185 tonni valge suhkru ekvivalendina väljendatud alamrubriigi 1701 11 10 toodetele. Igal järgneval turustusaastal suurendatakse kvoote 15 % võrra võrreldes eelnenud turustusaasta kvootidega.

6.   Komisjon võtab vastu lõikes 5 osutatud kvootide avamist ja haldamist reguleerivad üksikasjalikud eeskirjad artikli 28 lõikes 4 sätestatud korras. Kõnealuste kvootide avamisel ja haldamisel abistavad komisjoni asjakohaste ühisturu organisatsioonide korralduskomiteed.

7.   Kui Ühinenud Rahvaste Organisatsioon jätab riigi vähimarenenud maade nimekirjast välja, kõrvaldatakse see riik kõnealuse erikorra alusel soodustatud riikide nimekirjast. Komisjon otsustab riigi korrast kõrvaldamise ja vähemalt kolme aasta pikkuse üleminekuaja kehtestamise artikli 28 lõikes 4 sätestatud korras.

Artikkel 13

Artikli 12 lõiget 4 ja artikli 12 lõike 5 neid sätteid, mis käsitlevad tariifi alamrubriigi 1701 11 10 tooteid, ei kohaldata toodetele, mis pärinevad käesolevas jaotises osutatud soodustatud riikidest ja mis on lastud vabasse ringlusse Prantsuse ülemeredepartemangudes.

4. JAOTIS

Ühissätted

Artikkel 14

1.   Artiklites 7 ja 8 osutatud tariifsed soodustused kaotatakse soodustatud riigist pärinevate ja teatavasse jaotisesse kuuluvate toodete suhtes, kui asjakohasesse jaotisesse kuuluvate ja kõnealuses riigis kohaldatava korraga hõlmatud toodete impordi keskmine väärtus ühendusse ületab kõige viimaste andmete (seisuga 1. september 2004) põhjal kolme järjestikuse aasta jooksul 15 % kõikidest I lisas loetletud riikidest ja kõikidelt territooriumidelt pärinevate samasuguste toodete impordi väärtusest ühendusse. Jaotiste XI a ja XI b puhul on kõnealune künnis 12,5 %.

2.   I lisa C veerus on loetletud kooskõlas lõikega 1 kõrvaldatud jaotised.

3.   Jaotiste kõrvaldamist kõnealusest kavast kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2006 kuni 31. detsembrini 2008.

4.   Komisjon teatab soodustatud riigile jaotise kõrvaldamisest.

5.   Lõiget 1 ei kohaldata soodustatud riigi suhtes ühegi jaotiseosas, mis moodustab väärtuseliselt enam kui 50 % kõnealusest riigist pärit üldiste tariifsete soodustuste kava raames toimuvast impordist ühendusse.

6.   Käesoleva artikli kohaldamisel kasutatakse statistilise allikana COMEXTi statistikat.

Artikkel 15

1.   Kui käesoleva peatüki sätete kohaselt vähendatud väärtuseline tollimaks üksiku impordideklaratsiooni kohta on kuni 1 %, peatatakse selline tollimaks täielikult.

2.   Kui käesoleva peatüki sätete kohaselt vähendatud koguseline tollimaks üksiku impordideklaratsiooni kohta on kuni 2 eurot iga üksiku eurodes arvutatud määra kohta, peatatakse selline tollimaks täielikult.

3.   Kui lõigetest 1 ja 2 ei tulene teisiti, ümardatakse kooskõlas käesoleva määrusega arvutatud tollimaksu lõplik soodusmäär esimese kümnendkohani.

III PEATÜKK

AJUTIST PEATAMIST JA KAITSEMEETMEID KÄSITLEVAD SÄTTED

1. JAOTIS

Ajutine peatamine

Artikkel 16

1.   Käesolevas määruses sätestatud sooduskorra kohaldamine võidakse ajutiselt peatada kõigi või teatavate soodustatud riigist pärit toodete suhtes järgmisel põhjusel:

a)

III lisa A-osas loetletud konventsioonides sätestatud põhimõtete rasked ja süstemaatilised rikkumised, toetudes asjakohaste järelevalveorganite järeldusele;

b)

vangide tööna toodetud kaupade eksport;

c)

tõsiste tollikontrolli puuduste ilmnemine narkootikumide (keelatud ainete või lähteainete) ekspordil või transiidil või rahapesu käsitlevate rahvusvaheliste konventsioonide eiramine;

d)

tõsiselt ja süstemaatiliselt ebaausad kaubandustavad, millel on kahjustav mõju ühenduse tööstusele ning mille kõrvaldamiseks soodustatud riik ei ole midagi ette võtnud. Niisuguste ebaausate kaubandustavade puhul, mis on WTO lepingute alusel keelatud või vaidlustatavad, kohaldatakse käesolevat artiklit, toetudes pädeva WTO organi poolt eelnevalt langetatud vastavasisulisele otsusele;

e)

piirkondlike kalastusorganisatsioonide või -kokkulepete, mille liige või osapool on ühendus, kalavarude kaitset ja majandamist käsitlevate eesmärkide tõsine ja süstemaatiline rikkumine.

2.   Ilma et see piiraks lõike 1 kohaldamist, võidakse II peatüki 2. jaotises osutatud stimuleeriv erikord ajutiselt peatada kõigi või teatavate kõnealuse korraga hõlmatud toodete suhtes, mis on pärit soodustatud riigist, eriti kui siseriiklikud õigusaktid ei hõlma enam III lisas osutatud konventsioone, mis on ratifitseeritud artikli 9 lõigetes 1 ja 2 sätestatud nõuete täitmiseks, või kui kõnealuseid õigusakte ei rakendata tõhusalt.

3.   Käesolevas määruses sätestatud sooduskorda ei peatata vastavalt lõike 1 punktile d toodete osas, mille suhtes kohaldatakse määruste (EÜ) nr 384/96 (8) või (EÜ) nr 2026/97 (9) kohaseid dumpinguvastaseid või tasakaalustusmeetmeid neid meetmeid põhjendavate asjaolude korral.

Artikkel 17

1.   Käesolevas määruses sätestatud sooduskorra võib ajutiselt peatada kõigi või teatud soodustatud riigist pärinevate toodete suhtes pettuse, eeskirjade eiramise, toodete päritolu ja sellega seotud menetlusi käsitlevate eeskirjade süstemaatilise täitmata- või tagamatajätmise ning artikli 1 lõikes 2 osutatud korra rakendamiseks ja kontrolliks vajaliku halduskoostöö puudumise puhul.

2.   Lõikes 1 nimetatud halduskoostöö eeldab muu hulgas, et soodustatud riik:

a)

teatab komisjonile ja ajakohastab päritolureeglite rakendamiseks ja nende järgimise kontrolliks vajalikud andmed;

b)

abistab ühendust, teostades liikmesriikide tolliasutuste taotlusel päritolutõendite järelkontrolli, ning teatab selle tulemused õigeaegselt;

c)

abistab ühendust, võimaldades komisjonil kooskõlastatult ja tihedas koostöös liikmesriikide pädevate asutustega täita kõnealuses riigis ühenduse haldus- ja uurimiskoostöö ülesandeid, et kontrollida dokumentide autentsust või artikli 1 lõikes 2 osutatud korra lubamiseks vajalike andmete täpsust;

d)

teostab või korraldab asjakohaseid uurimisi päritolureeglite rikkumise tuvastamiseks ja vältimiseks;

e)

järgib piirkondlikku kumulatsiooni (määruse (EMÜ) nr 2454/93 tähenduses) käsitlevaid päritolureegleid või tagab nende järgimise, kui kõnealune riik saab neist kasu;

f)

abistab ühendust toimingute kontrollimisel, kui võib eeldada päritoluga seotud pettust. Pettust võib eeldada juhul, kui nende toodete import, millele on käesoleva määruse kohaselt kehtestatud sooduskord, oluliselt ületab soodustatud riigi tavalist eksporditaset.

3.   Kui komisjon leiab, et lõigetes 1 ja 2 nimetatud põhjustel on ajutise peatamise õigustamiseks piisavalt tõendeid, võib ta käesoleva määrusega kehtestatud sooduskorra soodustatud riigist pärinevate kõigi või teatud toodete suhtes peatada, tingimusel et ta on eelnevalt:

teavitanud komiteed;

pöördunud liikmesriikide poole, et need võtaksid tarvitusele ettevaatusabinõud, mis on vajalikud ühenduse finantshuvide kaitseks ja/või selle tagamiseks, et soodustatud riik täidab oma kohustusi;

avaldanud Euroopa Liidu Teatajas teadaande, et esineb põhjendatud kahtlustusi selle kohta, kuidas asjaomane soodustatud riik kohaldab sooduskorda ja/või täidab oma kohustusi, mis võib muuta küsitavaks asjaomase riigi õiguse rakendada käesoleva määrusega kehtestatud sooduskorda.

Komisjon teatab asjaomasele soodustatud riigile igast käesoleva lõikega kooskõlas tehtud otsusest enne selle jõustumist. Komisjon teavitab sellest ka nõukogu.

4.   Liikmesriik võib vastavalt lõikele 3 tehtud otsuse 1 kuu jooksul nõukogule esitada. Nõukogu võib kvalifitseeritud häälteenamusega võtta ühe kuu jooksul vastu teistsuguse otsuse.

5.   Peatamisaeg ei või ületada kuut kuud. Peatamisaja lõppedes otsustab komisjon pärast komiteega teavitamist eelnenud peatamismenetluse lõpetada või pikendab seda lõikes 3 sätestatud korra kohaselt.

6.   Liikmesriigid edastavad komisjonile kogu asjakohase teabe, mis võib õigustada soodustuste peatamist või peatamisaja pikendamist.

Artikkel 18

1.   Kui komisjon või liikmesriik saab teavet, mis võib õigustada ajutist peatamist, ja kui komisjon või liikmesriik leiab, et uurimiseks on küllaldane põhjus, teavitab ta komiteed ja taotleb konsultatsioone, mis peavad aset leidma ühe kuu jooksul.

2.   Pärast konsultatsioone võib komisjon vastavalt artikli 28 lõikes 5 sätestatud korrale ühe kuu jooksul teha otsuse algatada uurimine.

Artikkel 19

1.   Kui komisjon otsustab algatada uurimise, avaldab ta Euroopa Liidu Teatajas sellekohase teadaande ning teavitab sellest asjaomast soodustatud riiki. Kõnealuses teadaandes esitatakse saadud teabe kokkuvõte ja märgitakse, et mis tahes asjakohane teave tuleks saata komisjonile. Teadaandes nimetatakse ajavahemik, mis ei tohi ületada 4 kuud alates teadaande avaldamiskuupäevast, mille jooksul huvitatud pooled võivad kirjalikult esitada oma arvamused.

2.   Komisjon võimaldab asjaomasel soodustatud riigil uurimises igati osaleda.

3.   Komisjon hangib mis tahes teavet, mida ta vajalikuks peab, sealhulgas ÜRO ja ILO ning teiste pädevate rahvusvaheliste organisatsioonide asjaomaste järelevalveorganite olemasolevaid hinnanguid, märkusi, otsuseid, soovitusi ja järeldusi. Seda teavet kasutatakse lähtepunktina uurides, kas ajutine peatamine on artikli 16 lõike 1 punktis a nimetatud põhjusel õigustatud. Komisjon võib saadud teavet ettevõtjate ja asjaomase soodustatud riigi abiga kontrollida.

4.   Komisjoni võivad abistada selle liikmesriigi ametnikud, kelle territooriumil kontrollimine toimub, kui kõnealune liikmesriik seda nõuab.

5.   Kui komisjoni uurimisest teavitavas teadaandes nõutud teavet märgitud tähtaja jooksul ei esitata või kui uurimist oluliselt takistatakse, võidakse järeldused teha kättesaadavate faktide põhjal.

6.   Uurimine tuleks lõpetada aasta jooksul. Komisjon võib kõnealust tähtaega pikendada artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras.

Artikkel 20

1.   Komisjon esitab komiteele oma järelduste aruande.

2.   Kui komisjon leiab, et järeldused ei õigusta ajutist peatamist, otsustab ta artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras uurimise lõpetada. Sel juhul avaldab komisjon Euroopa Liidu Teatajas teadaande uurimise lõpetamise kohta ja esitab oma põhilised järeldused.

3.   Kui komisjon leiab, et järeldused õigustavad ajutist peatamist artikli 16 lõike 1 punktis a osutatud põhjusel, otsustab ta artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras jälgida ja hinnata olukorda asjaomases soodustatud riigis kuue kuu jooksul. Komisjon teatab kõnealusest otsusest asjaomasele soodustatud riigile ning avaldab Euroopa Liidu Teatajas teadaande, milles teatab, et kavatseb esitada nõukogule ettepaneku ajutise peatamise kohta, kui asjaomane soodustatud riik ei kohustu enne kõnealuse ajavahemiku lõppu võtma meetmeid, et saavutada mõistliku aja jooksul vastavus III lisa A-osas osutatud konventsioonidele.

4.   Kui komisjon peab ajutist peatamist vajalikuks, esitab ta asjakohase ettepaneku nõukogule, kes teeb selle kohta otsuse kvalifitseeritud häälteenamusega ühe kuu jooksul. Lõikes 3 osutatud juhtudel esitab komisjon oma ettepaneku nimetatud lõikes nimetatud perioodi lõpus.

5.   Kui nõukogu teeb otsuse soodustuste ajutise peatamise kohta, jõustub kõnealune otsus kuue kuu möödudes selle vastuvõtmisest, kui enne seda ei otsustata, et otsus ei ole enam põhjendatud.

2. JAOTIS

Kaitseklausel

Artikkel 21

1.   Kui soodustatud riigist pärit toodet imporditakse tingimustel, mis põhjustavad või ähvardavad põhjustada tõsiseid raskusi samasuguste või otseselt konkureerivate toodete tootjale ühenduses, võidakse kõnealuse toote suhtes liikmesriigi taotlusel või komisjoni algatusel igal ajal taaskehtestada tavapärased ühise tollitariifistiku maksumäärad.

2.   Komisjon võtab mõistliku aja jooksul vastu uurimise algatamise ametliku otsuse. Kui komisjon otsustab algatada uurimise, avaldab ta Euroopa Liidu Teatajas selle kohta teadaande. Kõnealuses teadaandes esitatakse saadud teabe kokkuvõte ja märgitakse, et mis tahes asjakohane teave tuleb saata komisjonile. Teadaandes nimetatakse ajavahemik, mis ei ületa nelja kuud alates teadaande avaldamiskuupäevast, mille jooksul huvitatud pooled võivad kirjalikult esitada oma arvamused.

3.   Komisjon hangib kogu vajaliku teabe ning võib saadud teavet asjaomase soodustatud riigi ja muu asjakohase allika abiga kontrollida. Teda võivad abistada selle liikmesriigi ametnikud, kelle territooriumil kontrollimine toimub, kui kõnealune liikmesriik seda taotleb.

4.   Tõsiste raskuste võimalikkust uurides võtab komisjon muu hulgas arvesse järgmisi ühenduse tootjatega seotud asjaolusid, kui sellekohane teave on kättesaadav:

turuosa,

toodang,

varud,

tootmisvõimsus,

pankrotid,

kulutasuvus,

tootmisvõimsuse rakendamine,

tööhõive,

import,

hinnad.

5.   Uurimine lõpetatakse kuue kuu jooksul lõikes 2 osutatud teadaande avaldamisest. Komisjon võib erandjuhtudel ja pärast komiteega konsulteerimist kõnealust tähtaega pikendada artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras.

6.   Komisjon teeb oma otsuse ühe kuu jooksul artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras. Otsus jõustub 1 kuu jooksul selle avaldamisest.

7.   Kui viivitamatut tegutsemist nõudvad erandlikud asjaolud teevad uurimise võimatuks, võib komisjon pärast komitee teavitamist võtta hädavajalikke ennetusmeetmeid.

8.   Kui XI b jaotisesse kuuluvate soodustatud riigist pärit toodete import, millele viidatakse artikli 14 lõikes 1:

a)

kasvab mahult vähemalt 20 % eelmise aastaga võrreldes või

b)

ületab iga kaheteistkümne kuu pikkuse ajavahemiku jooksul 12,5 % kõikidest I lisas loetletud riikidest ja kõikidelt territooriumidelt pärinevate XI b jaotisesse kuuluvate samasuguste toodete impordi väärtusest ühendusse,

kaotab komisjon omal algatusel või liikmesriigi taotlusel ning pärast komitee teavitamist iga aasta 1. jaanuaril käesoleva määruse kohaldamise jooksul XI b jaotise alla kuuluvate toodete suhtes kohaldatavad soodustused, mis on loetletud artiklites 7 ja 8. Seda sätet ei kohaldata riikide suhtes, kes saavad soodustusi artiklis 12 nimetatud vähimarenenud maade suhtes kohaldatava erikorra raames ega riikide suhtes, kelle impordi osa ühendusse vastavalt artikli 14 lõikele 1 ei ületa 8 %. Komisjon teavitab soodustatud riiki soodustuste kaotamisest. Soodustuste kaotamine jõustub kaks kuud pärast komisjoni otsuse avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 22

Kui asutamislepingu I lisaga hõlmatud toodete import põhjustab või ähvardab põhjustada tõsiseid häireid ühenduse turgudel (eriti ühes või mitmes äärepoolseimas piirkonnas) või nende turgude reguleerimismehhanismides, võib komisjon liikmesriigi taotlusel või omal algatusel pärast vastava ühisturu organisatsiooni korralduskomiteega konsulteerimist peatada sooduskorra kohaldamise asjaomaste toodete suhtes.

Artikkel 23

1.   Komisjon teatab asjaomasele soodustatud riigile igast kooskõlas artiklitega 21 või 22 tehtud otsusest võimalikult kiiresti enne selle jõustumist. Komisjon teavitab sellest ka nõukogu ja liikmesriike.

2.   Iga liikmesriik võib kooskõlas artiklitega 21 või 22 tehtud otsuse saata 1 kuu jooksul nõukogule. Nõukogu võib kvalifitseeritud häälteenamusega võtta 1 kuu jooksul vastu teistsuguse otsuse.

3. JAOTIS

Järelevalvemenetlused põllumajandussektoris

Artikkel 24

Soodustatud riikidest pärinevatele gruppidesse 1–24 kuuluvatele toodetele võidakse kehtestada eriline järelevalvemehhanism, et vältida häireid ühenduse turul. Komisjon otsustab omal algatusel või liikmesriigi taotlusel toodete üle, millele nimetatud järelevalvemehhanismi kohaldatakse.

Kõiki kahte kuud ületavaid artiklis 21 nimetatud ajavahemikke vähendatakse kahe kuuni järgmistel juhtudel:

kui soodustatud riik ei vasta pärtiolureeglitele või keeldub artiklis 17 nõutud halduskoostööst või

kui gruppidesse 1–24 kuuluvate toodete import käesoleva määruse kohaste sooduskordade raames ületab oluliselt soodustatud riigi tavalist eksporditaset.

4. JAOTIS

Ühissätted

Artikkel 25

Käesolev peatükk ei mõjuta selliste kaitseklauslite kohaldamist, mis on vastu võetud asutamislepingu artikli 37 alusel ühise põllumajanduspoliitika osana või asutamislepingu artikli 133 alusel ühise kaubanduspoliitika osana, ega muude kaitseklauslite võimalikku kohaldamist.

IV PEATÜKK

MENETLUSSÄTTED

Artikkel 26

Komisjon võtab artikli 28 lõikes 5 sätestatud korras vastu käesoleva määruse lisade muudatused, mille muudavad vajalikuks:

a)

koondnomenklatuuri muudatused;

b)

riikide või territooriumide rahvusvahelise staatuse või nende klassifikatsiooni muutused;

c)

artikli 3 lõike 2 kohaldamine;

d)

asjaolu, et riik on jõudnud artikli 3 lõikes 1 sätestatud künnisteni;

e)

soodustatud riikide lõpliku nimekirja koostamine hiljemalt 15. detsembriks 2005 vastavalt artiklile 11.

Artikkel 27

1.   Liikmesriigid saadavad kuue nädala jooksul pärast iga kvartali lõppu Euroopa Ühenduste Statistikaametile oma statistilised andmed toodete kohta, mille suhtes on käesoleva määrusega ettenähtud tariifsete soodustuste alusel lubatud kohaldada asjakohase kvartali jooksul vaba ringluse tolliprotseduuri. Kõnealused andmed, milles osutatakse koondnomenklatuuri koodidele, ja vastavalt asjaoludele ka TARICi koodidele, näitavad päritoluriikide kaupa väärtusi, koguseid ja muid täiendavaid ühikuid, mida nõutakse vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1172/95 (10) ja komisjoni määruse (EÜ) nr 1917/2000 (11) määratlustele.

2.   Liikmesriigid edastavad kooskõlas määruse (EMÜ) nr 2454/93 artikliga 308d komisjoni taotluse korral talle üksikasjalikud andmed käesoleva määrusega ettenähtud tariifsete soodustuste alusel viimaste kuude jooksul vabasse ringlusse lubatud toodete koguste kohta. Need andmed sisaldavad lõikes 3 osutatud tooteid.

3.   Komisjon jälgib tihedas koostöös liikmesriikidega CN-koodi 0803 00 19, tariifirubriikide 0603, 1006, 1701, 1704 ja 6403 ning CN-koodide 1604 14, 1604 19 31, 1604 19 39, 1604 20 70, 2002 90 ja 2103 20 alla kuuluvate toodete importi, et teha kindlaks, kas artiklites 21 ja 22 osutatud tingimused on täidetud.

Artikkel 28

1.   Käesoleva määruse rakendamisel abistab komisjoni üldiste soodustuste komitee (edaspidi “komitee”).

2.   Komitee võib uurida kõiki käesoleva määruse kohaldamisega seotud küsimusi, mille komisjon on tõstatanud või mida liikmesriik on taotlenud.

3.   Komitee uurib kava mõjusid komisjoni aruande põhjal, mis hõlmab ajavahemikku alates 1. jaanuarist 2006. See aruanne hõlmab kõiki artikli 1 lõikes 2 osutatud sooduskordasid ning see esitatakse aegsasti järgmise määruse aruteluks.

4.   Käesolevale artiklile osutamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 5 ja 7.

Otsuse 1999/468/EÜ artikli 5 lõikega 6 ettenähtud tähtajaks kehtestatakse kolm kuud.

5.   Käesolevale artiklile osutamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 3 ja 7.

6.   Komitee võtab vastu oma töökorra.

V PEATÜKK

LÕPP- JA ÜLEMINEKUSÄTTED

Artikkel 29

Nõukogu määrust (EÜ) nr 552/97, (12) mis osutavad nõukogu määrustele (EÜ) nr 3281/94 (13) ja (EÜ) nr 1256/96, (14) loetakse käesoleva määruse vastavatele sätetele osutavaks. Komisjoni määrused (EÜ) nr 1381/2002 (15) ja (EÜ) nr 1401/2002, (16) mis osutavad määrusele (EÜ) nr 2501/2001, loetakse käesoleva määruse vastavatele sätetele osutavaks.

Artikkel 30

1.   Käesoleva määruse II peatüki jaotises 2 sätestatud säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord ning sätted, mida selle korraga koostoimes kohaldatakse, jõustuvad 1. juulil 2005. Alates oma jõustumisest tühistab see kord määruse (EÜ) nr 2501/2001 IV jaotises sätestatud narkootikumide tootmise ja narkokaubanduse vastaseks võitluseks kohaldatava erikorra ja sama määruse sätted, mida koostoimes selle korraga kohaldatakse. Ülejäänud käesoleva määruse sätted jõustuvad 1. jaanuaril 2006 ja tühistavad sellest kuupäevast need määruse (EÜ) nr 2501/2001 sätted, mis veel kehtivad.

2.   Käesolevat määrust kohaldatakse kuni 31. detsembrini 2008. Kõnealune tähtaeg ei kehti vähimarenenud maade suhtes kohaldatavate erikordade puhul ega käesoleva määruse muude sätete puhul selles osas, nagu neid kohaldatakse koos kõnealuste erikordadega.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

Luxembourg, 27. juuni 2005

Nõukogu nimel

eesistuja

L. LUX


(1)  Arvamus on esitatud 9. märtsil 2005 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  Arvamus on esitatud 9. veebruaril 2005 (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(3)  “Arengumaade diferentseeritud ja soodsam režiim, vastastikkus ja täielikum osalus”, GATTi 28. novembri 1979. aasta otsus (L/4903).

(4)  EÜT L 253, 11.10.1993, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 837/2005 (ELT L 139, 2.6.2005, lk 1).

(5)  EÜT L 184, 17.7.1999, lk 23.

(6)  EÜT L 256, 7.9.1987, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 493/2005 (ELT L 82, 31.3.2005, lk 1).

(7)  Nõukogu 10. detsembri 2001. aasta määrus (EÜ) nr 2501/2001 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise kohta ajavahemikus 1. jaanuar 2002–31. detsember 2004 (EÜT L 346, 31.12.2001, lk 1). Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 1828/2004 (ELT L 321, 22.10.2004, lk 23).

(8)  Nõukogu 22. detsembri 1995. aasta määrus (EÜ) nr 384/96 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed (EÜT L 56, 6.3.1996, lk 1). Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 461/2004 (ELT L 77, 13.3.2004, lk 12).

(9)  Nõukogu 6. oktoobri 1997. aasta määrus (EÜ) nr 2026/97 kaitse kohta subsideeritud impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed (EÜT L 288, 21.10.1997, lk 1). Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 461/2004.

(10)  Nõukogu 22. mai 1995. aasta määrus (EÜ) nr 1172/95 ühenduse ja selle liikmesriikide kaubavahetust kolmandate riikidega käsitleva statistika kohta (EÜT L 118, 25.5.1995, lk 10). Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).

(11)  Komisjoni 7. septembri 2000. aasta määrus (EÜ) nr 1917/2000, millega kehtestatakse teatavad sätted nõukogu määruse (EÜ) nr 1172/95 rakendamiseks väliskaubandusstatistika suhtes (EÜT L 229, 9.9.2000, lk 14). Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 179/2005 (ELT L 30, 3.2.2005, lk 6).

(12)  Nõukogu 24. märtsi 1997. aasta määrus (EÜ) nr 552/97, millega peatatakse ajutiselt Myanmari Liidule antud üldised tariifsed soodustused (EÜT L 85, 27.3.1997, lk 8).

(13)  Nõukogu 19. detsembri 1994. aasta määrus (EÜ) nr 3281/94, millega kohaldatakse üldiste tariifsete soodustuste (1995–1998) nelja-aastast kava teatavate arengumaadest pärit tööstustoodete suhtes (EÜT L 348, 31.12.1994, lk 1). Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2820/98 (EÜT L 357, 30.12.1998, lk 1).

(14)  Nõukogu 20. juuni 1996. aasta määrus (EÜ) nr 1256/1996, millega teatavate arengumaadest pärit põllumajandussaaduste ja -toodete suhtes kohaldatakse üldiste tollisoodustuste mitmeaastaseid kavasid alates 1. juulist 1996 kuni 30. juunini 199920. juuni 1996 (EÜT L 160, 29.6.1996, lk 1). Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 602/98 (EÜT L 80, 18.3.1998, lk 1).

(15)  Komisjoni 29. juuli 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1381/2002, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad vähim arenenud riikidest pärineva toor-roosuhkru tariifikvootide avamiseks ja haldamiseks turustusaastatel 2002/03–2005/06 (EÜT L 200, 30.7.2002, lk 14).

(16)  Komisjoni 31. juuli 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1401/2002, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad vähim arenenud riikidest pärineva riisi tariifikvootide avamiseks ja haldamiseks turustusaastatel 2002/03–2008/09 (EÜT L 203, 1.8.2002, lk 42).


I LISA

Ühenduse üldiste tariifsete soodustuste kavaga hõlmatud soodustatud riigid (1) ja territooriumid

A veerg

:

ühenduse väliskaubandusstatistika riikide ja territooriumide nomenklatuuri kood

B veerg

:

riigi nimi

C veerg

:

jaotised, mille suhtes tariifsed soodustused on asjaomases soodustatud riigis kaotatud (artikkel 14)

D veerg

:

vähimarenenud riikide suhtes kohaldatava erikorraga hõlmatud riigid (artikkel 12)

E veerg

:

riigid, mille suhtes kohaldatakse stimuleerivat erikorda säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks


A

B

C

D

E

AE

Araabia Ühendemiraadid

 

 

 

AF

Afganistan

 

X

 

AG

Antigua ja Barbuda

 

 

 

AI

Anguilla

 

 

 

AM

Armeenia

 

 

 

AN

Hollandi Antillid

 

 

 

AO

Angola

 

X

 

AQ

Antarktika

 

 

 

AR

Argentina

 

 

 

AS

Ameerika Samoa

 

 

 

AW

Aruba

 

 

 

AZ

Aserbaidžaan

 

 

 

BB

Barbados

 

 

 

BD

Bangladesh

 

X

 

BF

Burkina Faso

 

X

 

BH

Bahrein

 

 

 

BI

Burundi

 

X

 

BJ

Benin

 

X

 

BM

Bermuda

 

 

 

BN

Brunei Darussalam

 

 

 

BO

Boliivia

 

 

X

BR

Brasiilia

IV jaotis: Valmistoidukaubad; joogid, alkohol ja äädikas; tubakas ja tööstuslikud tubakaasendajad.

 

 

IX jaotis: Puit ja puittooted; puusüsi; kork ja korgist tooted; õlgedest, espartost või muudest punumismaterjalidest tooted; korv- ja vitspunutised.

BS

Bahama

 

 

 

BT

Bhutan

 

X

 

BV

Bouvet’ saar

 

 

 

BW

Botswana

 

 

 

BY

Valgevene

 

 

 

BZ

Belize

 

 

 

CC

Kookossaared (Keelingi saared)

 

 

 

CD

Kongo Demokraatlik Vabariik

 

X

 

CF

Kesk-Aafrika Vabariik

 

X

 

CG

Kongo

 

 

 

CI

Côte d’Ivoire

 

 

 

CK

Cooki saared

 

 

 

CL

Tšiili

 

 

 

CM

Kamerun

 

 

 

CN

Hiina Rahvavabariik

VI jaotis: Keemiatööstuse ja sellega seotud tööstusharude tooted.

 

 

VII jaotis: Plastid ja plasttooted; kautšuk ja kummitooted.

VIII jaotis: Toornahad, nahk, karusnahk ja tooted nendest; sadulsepatooted ja rakmed; reisitarbed, käekotid jms tooted; tooted loomasooltest (v.a jämesiidist).

IX jaotis: Puit ja puittooted; puusüsi; kork ja korgist tooted; õlgedest, espartost või muudest punumismaterjalidest tooted; korv- ja vitspunutised.

X jaotis. Kiumass puidust vm kiulisest tselluloosmaterjalist; ringlusse võetud paber- või papijäätmed ja jäägid; paber ja papp ning tooted nendest.

XI a jaotis: Tekstiil; XI b jaotis: Tekstiiltooted.

XII jaotis: Jalatsid, peakatted, vihma- ja päevavarjud, jalutuskepid, istmega jalutuskepid, piitsad, ratsapiitsad ning nende osad; töödeldud suled ja sulgedest tooted; tehislilled; tooted juustest.

XIII jaotis: Kivist, kipsist, tsemendist, asbestist, vilgust jms materjalist tooted; keraamikatooted; klaas ja klaastooted.

XIV jaotis: Looduslikud ja kultiveeritud pärlid, vääris- ja poolvääriskivid, väärismetallid, väärismetalliga plakeeritud metallid ning nendest valmistatud tooted; juveeltoodete imitatsioonid; mündid.

XV jaotis: Mitteväärismetallid ja nendest valmistatud tooted.

XVI jaotis: Masinad ja mehaanilised seadmed; elektriseadmed; nende osad; helisalvestus- ja taasesitusseadmed, telepildi ja -heli salvestus- ja taasesitusseadmed, nende osad ja tarvikud.

XVII jaotis: Sõidukid, õhusõidukid, veesõidukid ja muud transpordivahendid.

XVIII jaotis: Optika-, foto-, kino-, mõõte-, kontroll-, täppis-, meditsiini- ja kirurgiainstrumendid ning -aparatuur; kellad; muusikainstrumendid; nende osad ja tarvikud.

XX jaotis: Mitmesugused tööstustooted.

CO

Colombia

 

 

X

CR

Costa Rica

 

 

X

CU

Kuuba

 

 

 

CV

Cabo Verde

 

X

 

CX

Jõulusaared

 

 

 

DJ

Djibouti

 

X

 

DM

Dominica

 

 

 

DO

Dominikaani Vabariik

 

 

 

DZ

Alžeeria

V jaotis: Mineraalsed tooted.

 

 

EC

Ecuador

 

 

X

EG

Egiptus

 

 

 

ER

Eritrea

 

X

 

ET

Etioopia

 

X

 

FJ

Fidži

 

 

 

FK

Falklandi saared

 

 

 

FM

Mikroneesia Liiduriigid

 

 

 

GA

Gabon

 

 

 

GD

Grenada

 

 

 

GE

Gruusia

 

 

X

GH

Ghana

 

 

 

GI

Gibraltar

 

 

 

GL

Gröönimaa

 

 

 

GM

Gambia

 

X

 

GN

Guinea

 

X

 

GQ

Ekvatoriaal-Guinea

 

X

 

GS

Lõuna-Georgia ja Lõuna-Sandwichi saared

 

 

 

GT

Guatemala

 

 

X

GU

Guam

 

 

 

GW

Guinea-Bissau

 

X

 

GY

Guyana

 

 

 

HM

Heardi ja McDonaldi saared

 

 

 

HN

Honduras

 

 

X

HT

Haiti

 

X

 

ID

Indoneesia

III jaotis: Loomsed ja taimsed rasvad ja õlid ning nende lõhustamissaadused; töödeldud toidurasvad; loomsed ja taimsed vahad.

 

 

IX jaotis: Puit ja puittooted; puusüsi; kork ja korgist tooted; õlgedest, espartost või muudest punumismaterjalidest tooted; korv- ja vitspunutised.

IN

India

XI a jaotis: Tekstiil.

XIV jaotis: Looduslikud ja kultiveeritud pärlid, vääris- ja poolvääriskivid, väärismetallid, väärismetalliga plakeeritud metallid ning nendest valmistatud tooted; juveeltoodete imitatsioonid; mündid.

 

 

IO

Briti India ookeani ala

 

 

 

IQ

Iraak

 

 

 

IR

Iraani Islamivabariik

 

 

 

JM

Jamaica

 

 

 

JO

Jordaania

 

 

 

KE

Keenia

 

 

 

KG

Kõrgõzstan

 

 

 

KH

Kambodža

 

X

 

KI

Kiribati

 

X

 

KM

Komoorid

 

X

 

KN

Saint Kitts ja Nevis

 

 

 

KW

Kuveit

 

 

 

KY

Kaimanisaared

 

 

 

KZ

Kasahstan

 

 

 

LA

Laose Demokraatlik Rahvavabariik

 

X

 

LB

Liibanon

 

 

 

LC

Saint Lucia

 

 

 

LK

Sri Lanka

 

 

X

LR

Libeeria

 

X

 

LS

Lesotho

 

X

 

LY

Liibüa Araabia Džamahirija

 

 

 

MA

Maroko

 

 

 

MD

Moldova Vabariik

 

 

 

MG

Madagaskar

 

X

 

MH

Marshalli Saared

 

 

 

ML

Mali

 

X

 

MM

Myanmar

 

X

 

MN

Mongoolia

 

 

X

MO

Aomen

 

 

 

MP

Põhja-Mariaanid

 

 

 

MR

Mauritaania

 

X

 

MS

Montserrat

 

 

 

MU

Mauritius

 

 

 

MV

Maldiivid

 

X

 

MW

Malawi

 

X

 

MX

Mehhiko

 

 

 

MY

Malaisia

III jaotis: Loomsed ja taimsed rasvad ja õlid ning nende lõhustamissaadused; töödeldud toidurasvad; loomsed ja taimsed vahad.

 

 

MZ

Mosambiik

 

X

 

NA

Namiibia

 

 

 

NC

Uus-Kaledoonia

 

 

 

NE

Nigeeria

 

X

 

NF

Norfolki saar

 

 

 

NG

Nigeeria

 

 

 

NI

Nicaragua

 

 

X

NP

Nepal

 

X

 

NR

Nauru

 

 

 

NU

Niue saar

 

 

 

OM

Omaan

 

 

 

PA

Panama

 

 

X

PE

Peruu

 

 

X

PF

Prantsuse Polüneesia

 

 

 

PG

Paapua Uus-Guinea

 

 

 

PH

Filipiinid

 

 

 

PK

Pakistan

 

 

 

PM

Saint-Pierre ja Miquelon

 

 

 

PN

Pitcairn

 

 

 

PW

Belau

 

 

 

PY

Paraguay

 

 

 

QA

Katar

 

 

 

RU

Venemaa Föderatsioon

VI jaotis: Keemiatööstuse ja sellega seotud tööstusharude tooted.

X jaotis: Kiumass puidust vm kiulisest tselluloosmaterjalist; ringlusse võetud paber- või papijäätmed ja jäägid; paber ja papp ning tooted nendest.

XV jaotis: Mitteväärismetallid ja nendest valmistatud tooted.

 

 

RW

Rwanda

 

X

 

SA

Saudi Araabia

 

 

 

SB

Saalomoni Saared

 

X

 

SC

Seišellid

 

 

 

SD

Sudaan

 

X

 

SH

Saint Helena

 

 

 

SL

Sierra Leone

 

X

 

SN

Senegal

 

X

 

SO

Somaalia

 

X

 

SR

Suriname

 

 

 

ST

São Tomé ja Príncipe

 

X

 

SV

El Salvador

 

 

X

SY

Süüria Araabia Vabariik

 

 

 

SZ

Svaasimaa

 

 

 

TC

Turks ja Caicos

 

 

 

TD

Tšaad

 

X

 

TF

Prantsuse Lõunaalad

 

 

 

TG

Togo

 

X

 

TH

Tai

XIV jaotis: Looduslikud ja kultiveeritud pärlid, vääris- ja poolvääriskivid, väärismetallid, väärismetalliga plakeeritud metallid ning nendest valmistatud tooted; juveeltoodete imitatsioonid; mündid.

 

 

XVII jaotis: Sõidukid, õhusõidukid, veesõidukid ja muud transpordivahendid.

TJ

Tadžikistan

 

 

 

TK

Tokelau

 

 

 

TL

Ida-Timor

 

X

 

TM

Türkmenistan

 

 

 

TN

Tuneesia

 

 

 

TO

Tonga

 

 

 

TT

Trinidad ja Tobago

 

 

 

TV

Tuvalu

 

X

 

TZ

Tansaania Ühendvabariik

 

X

 

UA

Ukraina

 

 

 

UG

Uganda

 

X

 

UM

Ühendriikide hajasaared

 

 

 

UY

Uruguay

 

 

 

UZ

Usbekistan

 

 

 

VC

Saint Vincent ja Grenadiinid

 

 

 

VE

Venezuela

 

 

X

VG

Briti Neitsisaared

 

 

 

VI

USA Neitsisaared

 

 

 

VN

Vietnam

 

 

 

VU

Vanuatu

 

X

 

WF

Wallis ja Futuna

 

 

 

WS

Samoa

 

X

 

YE

Jeemen

 

X

 

YT

Mayotte

 

 

 

ZA

Lõuna-Aafrika Vabariik

XVII jaotis: Sõidukid, õhusõidukid, veesõidukid ja muud transpordivahendid.

 

 

ZM

Sambia

 

X

 

ZW

Zimbabwe

 

 

 


(1)  See nimekiri võib sisaldada riike, kelle suhtes EL üldiste tariifsete soodustuste kava on ajutiselt peatatud või kes ei ole järginud halduskoostöö nõudeid, mis on eeltingimuseks kaupade suhtes tariifsete soodustuste andmisel. Ajakohastatud nimekirja saab komisjonilt või asjaomase riigi pädevatelt ametiasutustelt.


II LISA

Artikli 1 lõike 2 punktides a ja b osutatud kordadega hõlmatud toodete loetelu

Olenemata kaupade koondnomenklatuuri tõlgendamise eeskirjadest tuleb toodete kirjeldust pidada soovituslikuks ning tariifsed soodustused määratakse kindlaks CN-koodidega. Kui näidatakse CN-koode, millel on prefiks ex, määratakse tariifsed soodustused kindlaks CN-koodi ja kirjelduse põhjal. Tärniga märgitud tooted kantakse loetellu vastavates ühenduse sätetes ettenähtud tingimuste kohaselt.

Veerg “Tundlik või mittetundlik” hõlmab üldise korraga (artikkel 7) ning säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorraga (artikkel 8) hõlmatud tooteid. Kõnealuseid tooteid tähistatakse loetelus lühendiga NS (mittetundlikud tooted artikli 7 lõike 1 tähenduses) või S (tundlikud tooted artikli 7 lõike 2 tähenduses). Lihtsustamiseks loetletakse tooteid rühmade kaupa. Sinna võivad kuuluda tooted, mille puhul ühise tollitariifistiku maksumäärad ei kehti või on peatatud.

CN-kood

Kirjeldus

Tundlik või mittetundlik

0101 10 90

Eluseeslid ja muu

S

 

Elushobused, v.a tõupuhtad aretusloomad:

 

0101 90 19

V.a tapaloomad

S

0101 90 30

Eluseeslid

S

0101 90 90

Elusmuulad ja -hobueeslid

S

0104 20 10

Tõupuhtad aretuskitsed, elusad *

S

0106 19 10

Elusad koduküülikud

S

0106 39 10

Elustuvid

S

0205 00

Hobuse-, eesli-, muula- või hobueesliliha, värske, jahutatud või külmutatud

S

0206 80 91

Hobuse, eesli, muula või hobueesli söödav rups, värske või külmutatud, v.a farmaatsiatoodete tooraineks

S

0206 90 91

Hobuse, eesli, muula või hobueesli söödav rups, külmutatud, v.a farmaatsiatoodete tooraineks

S

 

Maks, külmutatud:

 

0207 14 91

Kana ja kuke liigist (Gallus domesticus)

S

0207 27 91

Kalkuni

S

0207 36 89

Pardi, hane või pärlkana

S

0208

Muu toidukõlblik liha ja rups, värske, jahutatud või külmutatud: (1)

S

0208 10

Küüliku või jänese

S

0208 20 00

Konnakoivad

NS

0208 30 00

Esikloomalise

S

0208 40 00

Vaala, delfiini ja pringli (imetajad seltsist Cetacea); lamantiini ja dugongi (imetajad seltsist Sirenia)

S

0208 50

Roomajate (k.a mao ja kilpkonna)

S

ex 0208 90

Muud, v.a alamrubriigi 0208 90 55 tooted

S

 

Liha, v.a sea- ja veiseliha, k.a toiduks kasutatav jahu ja pulber lihast või rupsist:

 

0210 99 10

Hobuseliha, soolatud, soolvees või kuivatatud

S

0210 99 59

Veise rups, v.a paks vaheliha ja õhuke vaheliha

S

0210 99 60

Lamba ja kitse rups

S

0210 99 80

Rups, v.a linnumaks

S

ex grupp 3 (2)

KALAD JA VÄHID, LIMUSED JA MUUD VEESELGROOTUD, välja arvatud alamrubriiki 0301 10 90 kuuluvad tooted

S

0301 10 90

Dekoratiivsed merekalad

NS

0403 10 51

Jogurt, lõhna- või maitseainetega või puuvilja-, pähkli- või kakaolisandiga

S

0403 10 53

S

0403 10 59

S

0403 10 91

S

0403 10 93

S

0403 10 99

S

0403 90 71

Petipiim, kalgendatud piim ja koor; keefir ja muu fermenteeritud või hapendatud piim ja koor, lõhna- või maitseainetega või puuvilja-, pähkli- või kakaolisandiga

S

0403 90 73

S

0403 90 79

S

0403 90 91

S

0403 90 93

S

0403 90 99

S

ex 0405 20

Piimarasvavõided, v.a alamrubriigi 0405 20 90 tooted

S

0407 00 90

Koorega linnumunad, värsked, konserveeritud või kuumtöödeldud, v.a kodulindude munad

S

0409 00 00

Naturaalne mesi (1)

S

0410 00 00

Mujal nimetamata loomse päritoluga toiduained

S

grupp 5

MUJAL NIMETAMATA VÕI MUJALE LISAMATA LOOMSE PÄRITOLUGA TOIDUAINED

S

ex grupp 6

ELUSPUUD JA MUUD TAIMED; TAIMESIBULAD, -JUURED JMS; LÕIKELILLED JA DEKORATIIVNE TAIMMATERJAL, välja arvatud alamrubriiki 0604 91 40 kuuluvad tooted

S

0604 91 40

Okaspuuoksad

NS

0701

Kartulid, värsked või jahutatud

S

0703 10

Sibul ja šalott, värske või jahutatud

S

0703 90 00

Porrulauk jm sibulköögiviljad, värsked või jahutatud

S

0704

Kapsas, lillkapsas, nuikapsas, lehtkapsas ja muu söödav kapsas perekonnast Brassica, värske või jahutatud

S

0705

Aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.), värske või jahutatud

S

0706

Porgand, naeris, söögipeet, aed-piimjuur, juurseller, redis jms söödav juurvili, värske või jahutatud

S

ex 0707 00 05

Kurk, värske või jahutatud, 16. mai–31. oktoober

S

0708

Kaunviljad, poetatud või poetamata, värsked või jahutatud

S

 

Muu köögivili, värske või jahutatud:

 

ex 0709 10 00

Artišokid, 1. juuli–31. oktoober

S

0709 20 00

Spargel

S

0709 30 00

Baklažaan

S

0709 40 00

Seller (v.a juurseller)

S

0709 51 00

Seened

S

0709 59

S

0709 60 10

Paprika

S

0709 60 99

Perekonna Capsicum või Pimenta viljad, v.a paprika

S

0709 70 00

Spinat, uusmeremaa spinat ja aedspinat

S

0709 90 10

Salatid, v.a aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.)

S

0709 90 20

Lehtpeet e mangold ja hispaania artišokid

S

0709 90 31

Oliivid, muuks kasutuseks peale õli tootmise *

S

0709 90 40

Kapparid

S

0709 90 50

Apteegitill

S

0709 90 70

Kabatšokid

S

0709 90 90

Muu

S

ex 0710

Külmutatud köögivili (toores või eelnevalt aurutatud või keedetud) (3)

S

ex 0711

Lühiajaliseks säilitamiseks konserveeritud köögivili (nt gaasilise vääveldioksiidiga, soolvees, väävlishapus vees või muus konserveerivas lahuses), kuid kohe tarbimiseks kõlbmatud, v.a alamrubriigi 0711 20 90 tooted

S

ex 0712

Kuivatatud köögivili (tervelt, tükeldatult, viilutatult, purustatult või pulbrina), muul viisil töötlemata, v.a oliivid ja alamrubriigi 0712 90 19 tooted

S

0713

Kuivatatud kaunviljad (poetatud, kooritud või koorimata, tükeldatud või tükeldamata):

S

0714 20 10

Bataadid, värsked, terved, mõeldud inimtoiduks *

NS

0714 20 90

Bataadid, v.a värsked, terved, mõeldud inimtoiduks

S

0714 90 90

Maapirn jms suure inuliinisisaldusega juured ja mugulad; saagopalmi säsi

NS

 

Muud pähklid, värsked või kuivatatud, lüditud või lüdimata, kooritud või koorimata:

 

0802 11 90

Mandlid, koorimata, v.a mõrumandlid

S

0802 12 90

Mandlid, kooritud, v.a mõrumandlid

S

0802 21 00

0802 22 00

Sarapuupähklid (Corylus spp.), kooritud või koorimata

S

0802 31 00

Kreeka pähklid, koorimata

S

0802 32 00

Kreeka pähklid, kooritud

S

0802 40 00

Kastanid (Castanea spp.)

S

0802 50 00

Pistaatsiad

NS

0802 90 50

Piiniapähklid

NS

0802 90 60

Makadaamiapähklid

NS

0802 90 85

Muu

NS

0803 00 11

Jahubanaanid, värsked

S

0803 00 90

Kuivatatud banaanid, k.a jahubanaanid

S

0804 10 00

Datlid, värsked või kuivatatud

S

0804 20

Viigimarjad, värsked või kuivatatud

S

0804 30 00

Ananassid, värsked või kuivatatud

S

0804 40 00

Avokaadod, värsked või kuivatatud

S

 

Tsitrusviljad, värsked või kuivatatud

 

ex 0805 20

Mandariinid (k.a tangeriinid ja satsumad); klementiinid, vilkingid jms tsitrushübriidid: 1. märts–31. oktoober

S

0805 40 00

Greipfruudid

NS

0805 50 90

Laimid (Citrus aurantifolia, Citrus latifolia)

S

0805 90 00

Muu

S

ex 0806 10 10

Värsked lauaviinamarjad, 1. jaanuar–20. juuli ja 21. november–31. detsember, v.a sordist Emperor (Vitis vinifera c.v.), 1.–31. detsember

S

0806 10 90

Muud viinamarjad, värsked

S

ex 0806 20

Kuivatatud viinamarjad, v.a alamrubriigi ex 0806 20 30 alla kuuluvad kuivatatud sultanad, mis ei ole kontaktpakendis netomassiga kuni 2 kg

S

0807 11 00

Arbuusid, värsked

S

0807 19 00

Muud melonid, värsked

S

0808 10 10

Siidriõunad, värsked, lahtiselt, 16. september–15. detsember

S

0808 20 10

Siidripirnid, värsked, lahtiselt, 1. august–31. detsember

S

ex 0808 20 50

Muud pirnid, värsked, 1. mai–30. juuni

S

0808 20 90

Värsked küdooniad

S

ex 0809 10 00

Aprikoosid, värsked, 1. jaanuar–31. mai ja 1. august–31. detsember

S

0809 20 05

Hapukirsid (Prunus cerasus), värsked

S

ex 0809 20 95

Kirsid, v.a hapukirsid (Prunus cerasus), värsked, 1. jaanuar–20. mai ja 11. august–31. detsember

S

ex 0809 30

Virsikud, k.a nektariinid, 1. jaanuar–10. juuni ja 1. oktoober–31. detsember

S

ex 0809 40 05

Ploomid, 1. jaanuar–10. juuni ja 1. oktoober–31. detsember

S

0809 40 90

Laukaploomid

S

 

Muu värske puuvili

 

ex 0810 10 00

Maasikad, 1. jaanuar–30. aprill ja 1. august–31. detsember

S

0810 20

Vaarikad, murakad, mooruspuumarjad ja pamplid

S

0810 30

Mustad, valged ja punased sõstrad ning karusmarjad

S

0810 40 30

Mustikad (marjad liigist Vaccinium myrtillus)

S

0810 40 50

Marjad liikidest Vaccinium macrocarpon ja Vaccinium corymbosum

S

0810 40 90

Muud marjad liigist Vaccinium

S

0810 50 00

Kiivid

S

0810 60 00

Durianid

S

0810 90 95

Muu

S

0811

Külmutatud puuviljad, marjad ja pähklid, kuumtöötlemata, aurutatud või vees keedetud, suhkru- või muu magusainelisandiga või ilma: (4)

S

ex 0812

Lühiajaliseks säilitamiseks konserveeritud puuviljad, marjad ja pähklid (nt gaasilise vääveldioksiidiga, soolvees, väävlishapus vees või muus konserveerivas lahuses), kuid kohe tarbimiseks kõlbmatud, v. a alamrubriigi 0812 90 30 tooted

S

0812 90 30

Papaiad

NS

 

Kuivatatud puuviljad ja marjad, v.a rubriikide 0801–0806 puuviljad; selle grupi pähklite või kuivatatud puuviljade ja marjade segud:

 

0813 10 00

Aprikoosid

S

0813 20 00

Mustad ploomid

S

0813 30 00

Õunad

S

0813 40 10

Virsikud, k.a nektariinid

S

0813 40 30

Pirnid, kuivatatud

S

0813 40 50

Papaiad, kuivatatud

NS

0813 40 95

Muud, kuivatatud

NS

 

Kuivatatud puuviljade segud, v.a rubriikidesse 0801–0806 kuuluvate puuviljade segud:

 

0813 50 12

Papaiadest, tamarindidest, kašuõuntest, litšidest, tšakadest, sapotilli ploomidest, kannatuslille viljadest, karambooladest ja pitahaiadest

S

0813 50 15

Muu

S

0813 50 19

Mustade ploomidega

S

 

Segud, mis koosnevad eranditult rubriikidesse 0801 ja 0802 kuuluvatest kuivatatud pähklitest:

 

0813 50 31

Troopilistest pähklitest

S

0813 50 39

Muu

S

0813 50 91

Muud segud mustade ploomideta või viigimarjadeta

S

0813 50 99

Muu

S

0814 00 00

Tsitrusviljade või meloni (k.a arbuusi) koor, värske, külmutatud, kuivatatud või lühiajaliselt säilitatud soolvees, väävlihapus vees või muus konserveerivas lahuses

NS

0901 12 00

Kohv, röstimata, kofeiinivaba

S

0901 21 00

Kohv, röstitud, kofeiiniga

S

0901 22 00

Kohv, röstitud, kofeiinivaba

S

0901 90 90

Kohvi sisaldavad kohviasendajad

S

0902 10 00

Roheline tee (fermenteerimata), kontaktpakendis massiga kuni 3 kg

NS

0904 12 00

Piprad perekonnast Piper, purustatud või jahvatatud

NS

0904 20 10

Paprika, kuivatatud, purustamata ja jahvatamata

S

0904 20 90

Purustatud või jahvatatud

NS

0905 00 00

Vanill

S

0907 00 00

Nelk (kogu vili, pungad ja varred)

S

0910 20 90

Safran, purustatud või jahvatatud

NS

0910 40

Aed-liivatee, loorberilehed

S

0910 91 90

Maitseainesegud, purustatud või jahvatatud

S

0910 99 99

Muud maitseained, purustatud või jahvatatud, v.a segud

S

ex 1008 90 90

Tšiili hanemalts

S

1105

Kuivatatud kartulist valmistatud peen- ja jämejahu, pulber, helbed ja graanulid

S

 

Peen- ja jämejahu ning pulber:

 

1106 10 00

Rubriigi 0713 kuivatatud kaunviljadest

S

1106 30

Grupi 8 toodetest

S

1108 20 00

Inuliin

S

ex grupp 12

ÕLISEEMNED JA ÕLIVILJAD; MITMESUGUSED TERAD, SEEMNED JA VILJAD; TÖÖSTUSES KASUTATAVAD TAIMED JA RAVIMTAIMED; ÕLED JA SÖÖT, v.a alamrubriikide 1209 21 00, 1209 23 80, 1209 29 50, 1209 29 80, 1209 30 00, ex 1209 91, 1209 99 91, 1210, 1211 90 30, 1212 91 ja 1212 99 20 tooted

S

1209

Seemned, viljad ja eosed külviks:

 

1209 21 00

Lutserniseemned

NS

1209 23 80

Muud aruheina seemned

NS

1209 29 50

Lupiiniseemned

NS

1209 29 80

Muu

NS

1209 30 00

Õite saamiseks kasvatatavate rohttaimede seemned

NS

ex 1209 91

Köögiviljade seemned

NS

1209 99 91

Taimede seemned, mida kasvatatakse peamiselt õite saamiseks, v.a alamrubriiki 1209 30 kuuluvad rohttaimede seemned

NS

1210

Humalakäbid, värsked või kuivatatud, ka jahvatatud, pulbristatud või graanulitena; lupuliin (1)

S

1211 90 30

Tonkaoad, värsked või kuivatatud, tükeldatud või tükeldamata, purustatud või purustamata, pulbristatud või pulbristamata

NS

ex grupp 13

ŠELLAK; KUMMIVAIGUD, VAIGUD JA MUUD TAIMEMAHLAD JA -EKSTRAKTID, v.a alamrubriigi 1302 12 00 tooted

S

1302 12 00

Taimemahlad ja lagritsaekstraktid

NS

1501 00 90

Kodulinnurasv ja -rasvkude, v.a rubriiki 0209 või 1503 kuuluv

S

1502 00 90

Muu veise-, lamba- või kitserasv ja -rasvkude

S

1503 00 19

Rasvasteariin ja oleosteariin, v.a kasutamiseks tööstusliku toorainena

S

1503 00 90

Muu

S

1504

Kalade või mereimetajate rasvad, õlid ja nende fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1505 00 10

Villarasv, töötlemata

S

1507

Sojaõli ja selle fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1508

Maapähkliõli (arahhiseõli) ja selle fraktsioonid, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1511 10 90

Toorõli, v.a kasutamiseks tehnilisel otstarbel või tööstusliku toorainena, v.a toiduainete tootmiseks

S

1511 90

Muu

S

1512

Päevalilleseemne-, safloori- või puuvillaseemneõli ja nende fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1513

Kookospähkli- (kopra-), palmituuma- või babassupalmiõli ja nende fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1514

Rapsi-, rüpsi- või sinepiseemneõli ja nende fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

1515

Muud taimerasvad ja -õlid (sh jojoobiõli) ja nende fraktsioonid, rafineeritud või rafineerimata, kuid keemiliselt modifitseerimata

S

ex 1516

Loomsed või taimsed rasvad või õlid ja nende fraktsioonid, osaliselt või täielikult hüdrogeenitud, molekulisiseselt esterdatud, taasesterdatud või elaidiseeritud, rafineeritud või rafineerimata, kuid muul viisil töötlemata, v.a alamrubriigi 1516 20 10 tooted

S

1516 20 10

Hüdrogeenitud kastoorõli, n-ö opaalvaha

NS

1517

Margariin; Toidusegud või valmistised loomsetest või taimsetest rasvadest või õlidest või selle grupi erinevate rasvade või õlide fraktsioonidest, v.a rubriigi 1516 toidurasvadest või -õlidest ning nende fraktsioonidest

S

1518 00

Loomsed või taimsed rasvad ja õlid ning nende fraktsioonid, keedetud, oksüdeeritud, veetustatud, vääveldatud, läbipuhutud, polümeriseeritud vaakumis kõrge kuumuse juures või inertgaasides või muul viisil keemiliselt modifitseeritud, v.a rubriigi 1516 tooted; mujal nimetamata loomsete või taimsete rasvade või õlide või erinevate käesolevasse gruppi kuuluvate rasvade või õlide fraktsioonide toidukõlbmatud segud või valmistised

S

1521 90 99

Meevaha ja muude putukate vaha, v.a toorvaha

S

1522 00 10

Degraa (parkerasv)

S

1522 00 91

Õlijätted ja -setted; seebirasv

S

1601 00 10

Vorstid jms tooted lihast, rupsist või verest; maksa baasil valmistatud toiduained

S

 

Muud lihast, rupsist või verest tooted või konservid:

 

1602 20 11

Hane- või pardimaks

S

1602 20 19

S

 

Sea:

 

1602 41 90

Tagaosad ja nende jaotustükid, v.a kodusea

S

1602 42 90

Abatükid ja nende jaotustükid, v.a kodusea

S

1602 49 90

Muud, sh segud, v.a kodusea

S

1602 50 31

Veise (1)

S

1602 50 39

S

1602 50 80

S

 

Muud, sh tooted mis tahes loomade verest:

 

1602 90 31

Uluki või küüliku

S

1602 90 41

Põhjapõdra

S

1602 90 69

Muu

S

1602 90 72

S

1602 90 74

S

1602 90 76

S

1602 90 78

S

1602 90 98

S

1603 00 10

Ekstraktid ja mahlad lihast, kalast või vähkidest, limustest või muudest veeselgrootutest, kontaktpakendis netomassiga kuni 1 kg

S

1604

Kalatooted ja -konservid; kaaviar ja kalamarjast valmistatud kaaviariasendajad

S

1605

Tooted või konservid vähkidest, limustest või muudest veeselgrootutest

S

1702 50 00

Keemiliselt puhas fruktoos

S

1702 90 10

Keemiliselt puhas maltoos

S

1704 (5)

Suhkrukondiitritooted (sh valge šokolaad), mis ei sisalda kakaod

S

grupp 18

KAKAO JA KAKAOTOOTED

S

ex grupp19

TOOTED TERAVILJAST, JAHUST, TÄRKLISEST VÕI PIIMAST; VALIKPAGARITOOTED, v.a alamrubriikide 1901 20 00 ja 1901 90 91 tooted

S

1901 20 00

Segud ja tainad rubriigis 1905 nimetatud pagaritoodete valmistamiseks

NS

1901 90 91

Muud, mis ei sisalda piimarasvu, sahharoosi, isoglükoosi, glükoosi ega tärklist või sisaldavad piimarasvu alla 1,5 %, sahharoosi (sh invertsuhkurt) või isoglükoosi alla 5 % ning glükoosi või tärklist alla 5 %, v.a pulbrilised toiduained rubriikide 0401–0404 kaupadest

NS

ex grupp 20

TOOTED KÖÖGI- JA PUUVILJADEST, MARJADEST, PÄHKLITEST VÕI MUUDEST TAIMEOSADEST, v.a CN-koodide 2002, 2005 80 00, 2008 20 19, 2008 20 39, ex 2008 40 ja ex 2008 70 alla kuuluvad tooted

S

2002

Tomatid, toiduks valmistatud või konserveeritud ilma äädika või äädikhappeta (1)

S

2005 80 00

Suhkrumais (1)

S

ex 2008 40

Pirnid või konserveeritud pirnid (v.a 2008 40 11, 2008 40 21, 2008 40 29 ja 2008 40 39, mille kohta joonealust märkust ei kohaldata) (1)

S

ex 2008 70

Virsikud või konserveeritud virsikud (v.a 2008 70 11, 2008 70 31, 2008 70 39 ja 2008 70 59, mille kohta joonealust märkust ei kohaldata) (1)

S

2008 20 19

Ananassid, piirituselisandiga

NS

2008 20 39

NS

ex grupp 21

MITMESUGUSED TOIDUAINED; v.a alamrubriikide 2101 20, 2102 20 19, 2106 10, 2106 90 30, 2106 90 51, 2106 90 55 ja 2106 90 59 tooted

S

2101 20

Tee- ja mateekstraktid, -essentsid ja -kontsentraadid, tooted teest või matest või nende ekstraktidest, essentsidest ja kontsentraatidest

NS

2102 20 19

Muud mitteaktiivsed pärmid

NS

ex grupp 22

JOOGID, ALKOHOL JA ÄÄDIKAS, v.a alamrubriikide 2204 10 11–2204 30 10, 2207 ja 2208 40 tooted

S

2207

Denatureerimata etüülalkohol alkoholisisaldusega vähemalt 80 % mahust; denatureeritud etüül- jm alkohol, mis tahes alkoholisisaldusega: (1)

S

2302 50 00

Kliid, pebred jm tera- või kaunviljade tuulamis-, jahvatus- vm töötlusjäägid, granuleerimata või granuleeritud

S

2307 00 19

Muu veinisete

S

 

Mujal nimetamata taimset päritolu loomasöödaks kasutatavad tooted, jäätmed ja kõrvalproduktid:

 

2308 00 19

Muud viinamarjade pressimisjäägid

S

2308 00 90

Muu

NS

2309 10 90

Jaemüügiks pakendatud kassi- ja koeratoit, v.a mis sisaldab alamrubriikide 1702 30 51–1702 30 99, 1702 40 90, 1702 90 50 ja 2106 90 55 tärklist, glükoosisiirupit, maltodekstriini või maltodekstriinisiirupit või piimatooteid

S

 

Muud loomasöödana kasutatavad tooted:

 

2309 90 10

Lahustatud tooted kalast või mereimetajatest

NS

2309 90 91

Suhkrupeedi pressimisjäägid lisatud melassiga

S

2309 90 95

Muu

S

2309 90 99

S

grupp 24

TUBAKAS JA TÖÖSTUSLIKUD TUBAKAASENDAJAD

S

2519 90 10

Magneesiumioksiid, v.a kaltsineeritud looduslik magneesiumkarbonaat

NS

2522

Kustutatud, kustutamata ja hüdrauliline lubi, v.a rubriigi 2825 kaltsiumoksiid ja – hüdroksiid

NS

2523

Portlandtsement, aluminaattsement, räbutsement, supersulfaattsement jms hüdraulilised tsemendid, värvitud või värvimata, klinkritena või mitte

NS

grupp 27

MINERAALKÜTUSED; MINERAALÕLID JA NENDE DESTILLEERIMISSAADUSED; BITUUMENAINED; MINERAALVAHAD

NS

2801

Fluor, kloor, broom ja jood

NS

2802 00 00

Sublimeeritud või sadestatud väävel; kolloidväävel

NS

ex 2804

Vesinik, väärisgaasid ja muud mittemetallid, v.a alamrubriigi 2804 69 00 tooted

NS

2806

Vesinikkloriid (soolhape); kloroväävelhape

NS

2807

Väävelhape; ooleum

NS

2808 00 00

Lämmastikhape; sulfolämmastikhapped

NS

2809

Difosforpentaoksiid; fosforhape ja polüfosforhapped, kindla või muutuva keemilise koostisega

NS

2810 00 90

Booroksiidid; boorhapped, v.a diboortrioksiid

NS

2811

Muud anorgaanilised happed ja mittemetallide anorgaanilised hapnikuühendid

NS

2812

Halogeniidid ja mittemetallide halogeniidoksiidid

NS

2813

Mittemetallide sulfiidid; tehniline fosfortrisulfiid

NS

2814

Ammoniaak, veevaba või vesilahusena

S

2815

Naatriumhüdroksiid (kaustiline sooda); kaaliumhüdroksiid (kaustiline potas); naatrium- või kaaliumperoksiid

S

2816

Magneesiumhüdroksiid ja -peroksiid; strontsiumi ja baariumi oksiidid, hüdroksiidid ja peroksiidid

NS

2817 00 00

Tsinkoksiid; tsinkperoksiid

S

2818 10

Kindla või muutuva keemilise koostisega tehiskorund

S

2819

Kroomoksiidid ja -hüdroksiidid

S

2820

Mangaanoksiidid

S

2821

Raudoksiidid ja -hüdroksiidid; muldvärvid, mis sisaldavad keemiliselt seotud rauda massilt üle 70 % Fe2O3 arvestuses

NS

2822 00 00

Koobaltoksiidid ja -hüdroksiidid; tehnilised koobaltoksiidid

NS

2823 00 00

Titaanoksiidid

S

2824

Pliioksiidid; punane ja oranž pliimennik

NS

ex 2825

Hüdrasiin ja hüdroksüülamiin ning nende anorgaanilised soolad; muud anorgaanilised alused; muud oksiidid, hüdroksiidid ja peroksiidid, v.a alamrubriikide 2825 10 00 ja 2825 80 00 tooted

NS

2825 10 00

Hüdrasiin ja hüdroksüülamiin ning nende anorgaanilised soolad

S

2825 80 00

Antimonoksiidid

S

2826

Fluoriidid; fluorosilikaadid, fluoroaluminaadid jm fluori liitsoolad

NS

ex 2827

Kloriidid; kloriidoksiidid ja kloriidhüdroksiidid; bromiidid ja bromiidoksiidid; jodiidid ja jodiidoksiidid, v.a alamrubriikide 2827 10 00 ja 2827 32 00 tooted

NS

2827 10 00

Ammooniumkloriid

S

2827 32 00

Alumiiniumkloriid

S

2828

Hüpokloritid; tehniline kaltsiumhüpoklorit; kloritid; hüpobromitid

NS

2829

Kloraadid ja perkloraadid; bromaadid ja perbromaadid; jodaadid ja perjodaadid

NS

ex 2830

Sulfiidid; polüsulfiidid, v.a alamrubriigi 2830 10 00 tooted

NS

2830 10 00

Naatriumsulfiidid

S

2831

Ditionitid ja sulfoksülaadid

NS

2832

Sulfitid; tiosulfaadid

NS

2833

Sulfaadid; maarjad; peroksosulfaadid

NS

ex 2834

Nitritid; nitraadid, v.a alamrubriigi 2834 10 00 tooted

NS

2834 10 00

Nitritid

S

2835

Fosfinaadid (hüpofosfitid), fosfonaadid (fosfitid) ja fosfaadid; kindla või muutuva keemilise koostisega polüfosfaadid:

S

ex 2836

Karbonaadid; peroksokarbonaadid; ammooniumkarbamaati sisaldav tehniline ammooniumkarbonaat, v.a alamrubriikide 2836 20 00, 2836 40 00 ja 2836 60 00 tooted

NS

2836 20 00

Dinaatriumkarbonaat

S

2836 40 00

Kaaliumkarbonaadid

S

2836 60 00

Baariumkarbonaat

S

2837

Tsüaniidid, tsüaniidoksiidid ja komplekstsüaniidid

NS

2838 00 00

Fulminaadid, tsüanaadid ja tiotsüanaadid

NS

2839

Silikaadid; tehnilised leelismetallsilikaadid

NS

2840

Boraadid; peroksoboraadid (perboraadid)

NS

ex 2841

Oksometall- ja peroksometallhapete soolad, v.a alamrubriigi 2841 61 00 tooted

NS

2841 61 00

Kaaliumpermanganaat

S

2842

Muud anorgaaniliste hapete ja peroksühapete soolad (sh kindla või muutuva keemilise koostisega alumosilikaadid), v.a asiidid

NS

2843

Kolloidsed väärismetallid; kindla või muutuva keemilise koostisega anorgaanilised või orgaanilised väärismetallide ühendid; väärismetallide amalgaamid

NS

ex 2844 30 11

Vähendatud 235 U-sisaldusega uraan, v.a töötlemata metallkeraamika, jäägid ja jäätmed

NS

ex 2844 30 51

Toorium, v.a töötlemata metallkeraamika, jäägid ja jäätmed

NS

2845 90 90

Muud kui deuteerium ja selle ühendid; deuteeriumiga rikastatud vesinik ja selle ühendid; neid aineid sisaldavad segud ja lahused

NS

2846

Haruldaste muldmetallide, ütriumi ja skandiumi või nende metallide segude anorgaanilised või orgaanilised ühendid

NS

2847 00 00

Vesinikperoksiid, uureaga tahkestatud või tahkestamata

NS

2848 00 00

Kindla või muutuva keemilise koostisega fosfiidid, v.a ferrofosfiid

NS

ex 2849

Kindla või muutuva keemilise koostisega karbiidid, v.a alamrubriikide 2849 20 00 ja 2849 90 30 tooted

NS

2849 20 00

Ränikarbiidid

S

2849 90 30

Volframkarbiidid

S

ex 2850 00

Kindla või muutuva keemilise koostisega hüdriidid, nitriidid, asiidid, silitsiidid ja boriidid, v.a rubriigi 2849 karbiidid, v.a alamrubriigi 2850 00 70 tooted

NS

2850 00 70

Silitsiidid

S

2851 00

Muud anorgaanilised ühendid (sh destilleeritud vesi, konduktomeetriline vesi jm samalaadse puhtusastmega vesi); vedel õhk (millest väärisgaasid on eemaldatud või eemaldamata); suruõhk; amalgaamid, v.a väärismetallide amalgaamid

NS

2903

Süsivesinike halogeenderivaadid

S

2904 10 00

Ainult sulforühmi sisaldavad derivaadid, nende soolad ja etüülestrid

NS

2904 20 00

Ainult nitro- või nitrosorühmi sisaldavad süsivesinike derivaadid

S

2904 90

Muud derivaadid

NS

ex 2905

Atsüklilised alkoholid, nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid; v.a alamrubriikide 2905 43 00, 2905 44 ja 2905 45 00 tooted

S

2905 45 00

Glütserool

NS

2906

Tsüklilised alkoholid, nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

2907 11 00

Fenool (hüdroksübenseen) ja selle soolad

NS

2907 12 00

Kresoolid ja nende soolad

NS

2907 13 00

Oktüülfenool, nonüülfenool ja nende isomeerid; nende soolad

NS

2907 14 00

Ksülenoolid ja nende soolad

NS

2907 15 90

Naftoolid ja nende soolad, v.a 1-naftool

S

2907 19 00

Muu

NS

2907 21 00

Resortsinool ja selle soolad

NS

ex 2907 22 00

Hüdrokinoon (kinool)

S

ex 2907 22 00

Muu

NS

2907 23 00

4,4′-isopropülideendifenool (bisfenool A, difenüüloolpropaan) ja selle soolad

NS

2907 29 00

Muu

NS

2908

Fenoolide ja fenoolalkoholide halogeenitud, sulfoonitud, nitreeritud või nitroositud derivaadid

NS

2909

Eetrid, eeteralkoholid, eeterfenoolid, eeteralkoholfenoolid, alkoholperoksiidid, eeterperoksiidid ja ketoonperoksiidid (kindla või muutuva keemilise koostisega) ning nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

S

2910

Kolmeaatomilise tsükliga epoksiidid, epoksüalkoholid, epoksüfenoolid ja epoksüeetrid ning nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

2911 00 00

Atsetaalid ja poolatsetaalid, millel on või ei ole muid hapnikku sisaldavaid funktsionaalrühmi, ning nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

ex 2912

Aldehüüdid, millel on või ei ole muid hapnikku sisaldavaid funktsionaalrühmi; aldehüüdide tsüklilised polümeerid; paraformaldehüüdid, v.a alamrubriigi 2912 41 00 tooted

NS

2912 41 00

Vanilliin (4-hüdroksü-3-metoksübensaldehüüd)

S

2913 00 00

Rubriigi 2912 toodete halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

ex 2914

Ketoonid ja kinoonid, millel on või ei ole muid hapnikku sisaldavaid funktsionaalrühmi ning nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid, v.a alamrubriikide 2914 11 00, 2914 21 00 ja 2914 22 00 tooted

NS

2914 11 00

Atsetoon

S

2914 21 00

Kamper

S

2914 22 00

Tsükloheksanoon ja metüültsükloheksanoonid

S

2915

Küllastunud atsüklilised monokarboksüülhapped, nende anhüdriidid, halogeenanhüdriidid, peroksiidid ja peroksohapped; nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

S

ex 2916 11 00

Akrüülhape

S

ex 2916 11 00

Akrüülhappe soolad

NS

2916 12

Akrüülhappe estrid

S

2916 13 00

Metakrüülhape ja selle soolad

NS

2916 14

Metakrüülhappe estrid

S

2916 15 00

Olehape, linoolhape ja linoleenhape, nende soolad ja estrid

NS

2916 19

Muu

NS

2916 20 00

Ühealuselised tsüklaan-, tsükleen- ja tsükloterpeenkarboksüülhapped, nende anhüdriidid, halogeniidid ja peroksiidid ning vastavad peroksühapped ning nende derivaadid

NS

2916 31 00

Bensoehape, selle soolad ja estrid

NS

2916 32

Bensoüülperoksiid ja bensoüülkloriid

NS

2916 39 00

Muu

NS

ex 2917

Polükarboksüülhapped, nende anhüdriidid, halogeniidid ja peroksiidid ning vastavad peroksühapped; nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid, v.a alamrubriikide 2917 11 00, 2917 12 10, 2917 14 00, 2917 32 00, 2917 35 00 ja 2917 36 00 tooted

NS

2917 11 00

Oblikhape, selle soolad ja estrid

S

2917 12 10

Adiphape ja selle soolad

S

2917 14 00

Maleanhüdriid

S

2917 32 00

Dioktüülortoftalaadid

S

2917 35 00

Ftaalanhüdriid

S

2917 36 00

Tereftaalhape ja selle soolad

S

ex 2918

Karboksüülhapped, millel on muid hapnikku sisaldavaid funktsionaalrühmi, ning nende anhüdriidid, halogeniidid ja peroksiidid ning vastavad peroksühapped; nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid, v.a alamrubriikide 2918 14 00, 2918 15 00, 2918 21 00, 2918 22 00 ja 2918 29 10 tooted

NS

2918 14 00

Sidrunhape

S

2918 15 00

Sidrunhappe soolad ja estrid

S

2918 21 00

Salitsüülhape ja selle soolad

S

2918 22 00

o-atsetüülsalitsüülhape, selle soolad ja estrid

S

2918 29 10

Sulfosalitsüülhapped ja hüdroksünaftohapped; nende soolad ja estrid

S

2919 00

Fosfor(V)hapete estrid ja soolad, sh laktofosfaadid; nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

2920

Muud mittemetallide anorgaaniliste hapete estrid (v.a vesinikhalogeniidide estrid) ja nende soolad; nende halogeen-, sulfo-, nitro- ja nitrosoderivaadid

NS

2921

Funktsionaalse aminorühmaga ühendid

S

2922

Hapniku funktsionaalrühmadega aminoühendid

S

2923

Kvaternaarsed ammooniumsoolad ja hüdroksiidid; kindla või muutuva keemilise koostisega letsitiinid jm fosfoaminolipiidid

NS

2924 19 00

Atsüklilised amiidid (sh atsüklilised karbamaadid) ja nende derivaadid; nende soolad (v.a meprobamaat)

S

2924 21

Ureiinid ja nende derivaadid; nende soolad

S

2924 23 00

2-atseetamidobensoehape (N-atsetüülantraniilhape) ja selle soolad

NS

2924 29 30

Paratsetamool (INN)

S

2924 29 95

Muud funktsionaalse karboksüamidorühmaga ühendid

S

2925

Funktsionaalse karboksüimidorühmaga ühendid (sh sahhariin ja selle soolad) ja funktsionaalse imidorühmaga ühendid

NS

ex 2926

Funktsionaalse nitrilorühmaga ühendid, v.a alamrubriigi 2926 10 00 tooted

NS

2926 10 00

Akrüülnitriil

S

2927 00 00

Diaso-, aso- ja asoksüühendid

S

2928 00 90

Hüdrasiini orgaanilised derivaadid

NS

2929 10

Isotsüanaadid

S

2929 90 00

Muud kui isotsüanaadid

NS

2930 10 00

Väävelorgaanilised ühendid

NS

2930 20 00

NS

2930 30 00

NS

2930 40 90

Väävelorgaanilised ühendid

S

2930 90 13

S

2930 90 16

S

2930 90 20

S

2930 90 70

S

2931 00

Muud elementorgaanilised ühendid

NS

ex 2932

Heterotsüklilised ühendid, millel ei ole muid heteroaatomeid peale hapniku aatomite, v.a alamrubriikide 2932 12 00, 2932 13 00 ja 2932 21 00 tooted

NS

2932 12 00

2-furüülaldehüüd (furfuraldehüüd)

S

2932 13 00

Furfurüülalkohol ja tetrahüdrofurfurüülalkohol

S

2932 21 00

Kumariin, metüülkumariinid ja etüülkumariinid

S

ex 2933

Heterotsüklilised ühendid, millel ei ole muid heteroaatomeid peale lämmastiku aatomite, v.a alamrubriigi 2933 61 00 tooted

NS

2933 61 00

Melamiin

S

2934

Kindla või muutuva keemilise koostisega nukleiinhapped ja nende soolad; muud heterotsüklilised ühendid

NS

2935 00 90

Sulfoonamiidid

S

2938

Glükosiidid, looduslikud või sünteetilised, ning nende soolad, eetrid, estrid ja muud derivaadid

NS

ex 2940 00 00

Ramnoos, rafinoos ja mannoos

NS

ex 2940 00 00

Keemiliselt puhtad suhkrud, v.a sahharoos, laktoos, maltoos, glükoos ja fruktoos; suhkrute eetrid ja estrid ning nende soolad, v.a rubriikide 2937, 2938 või 2939 tooted, v.a ramnoos, rafinoos ja mannoos

S

2941 20 30

Dihüdrostreptomütsiin, selle soolad, estrid ja hüdraadid

NS

2942 00 00

Muud orgaanilised kemikaalid

NS

3102

Mineraalsed või keemilised lämmastikväetised (1)

S

3103 10

Superfosfaadid

S

3105

Mineraal- või keemilised väetised, mis sisaldavad kahte või kolme järgmistest toiteelementidest: lämmastik, fosfor ja kaalium; muud väetised; käesoleva grupi tooted tablettidena vms kujul või pakendis brutomassiga kuni 10 kg

S

ex 3201 90 90

Taimset päritolu parkimisekstraktid; tanniinid ja nende soolad, eetrid, estrid jm derivaadid, v.a parkimisekstraktid eukalüptist, parkimisekstraktid gambiiri ja mürobalaani viljadest jm taimset päritolu parkimisekstraktid

NS

3202

Orgaanilised sünteesparkained; anorgaanilised parkained; parkainepreparaadid, mis sisaldavad või ei sisalda looduslikke parkaineid; ensüümipreparaadid eelparkimiseks

NS

3203 00 90

Loomsed värvained ja valmistised nende baasil

NS

3204

Kindla või muutuva keemilise koostisega orgaanilised sünteesvärvained; käesoleva grupi märkuses 3 osutatud orgaaniliste sünteesvärvainete baasil saadud valmistised; fluorestsentsvalgenditena või luminofooridena kasutatavad sünteetilised orgaanilised tooted, kindla või muutuva keemilise koostisega

S

3205 00 00

Lakkpigmendid; käesoleva grupi märkuses 3 osutatud valmistised lakkpigmentide baasil

NS

3206

Muud värvained; käesoleva grupi märkuses 3 osutatud valmistised, v.a rubriikidesse 3203, 3204 ja 3205 00 00 kuuluvad valmistised; luminofooridena kasutatavad anorgaanilised tooted, kindla või muutuva keemilise koostisega

S

3207

Valmis pigmendid, hägustid ja värvid, klaasjad emailid ja glasuurid, angoobid, vedelad läikelakid ning muud keraamika-, emaili- ja klaasitööstuses kasutatavad ained; frittklaas ja klaasipulber, -graanulid või -helbed

NS

3208

Sünteespolümeeride või keemiliselt töödeldud looduslike polümeeride alusel valmistatud ja mittevesikeskkonnas dispergeeritud või lahustatud värvid ja lakid; käesoleva grupi märkuses 4 osutatud lahused

NS

3209

Sünteespolümeeride või keemiliselt töödeldud looduslike polümeeride alusel valmistatud ja vesikeskkonnas dispergeeritud või lahustatud värvid ja lakid

NS

3210 00

Muud värvid ja lakid; naha viimistlemiseks kasutatavad valmis vesipigmendid

NS

3211 00 00

Valmis sikatiivid

NS

3212

Mittevesikeskkonnas dispergeeritud vedelad või pastataolised värvide valmistamisel kasutatavad pigmendid; trükifoolium; värvained jaemüügivormis või -pakendis

NS

3213

Kunstniku-, õppe- ja plakativärvid tablettidena, tuubides, purkides, pudelites, kausikestes vms pakendis

NS

3214

Aknakitt, pookvaha, vaiktsemendid, tihendussegud ja muud mastiksid; maalripahtlid; mittetulekindlad segud ehituste fassaadide, siseseinte, põrandate, lagede jms katmiseks

NS

3215

Trükivärvid, tint ja tušs, kontsentreeritud, kontsentreerimata või tahked

NS

grupp 33

EETERLIKUD ÕLID JA RESINOIDID; PARFÜMEERIA- JA KOSMEETIKATOOTED NING HÜGIEENIVAHENDID

NS

grupp 34

SEEP, ORGAANILISED PINDAKTIIVSED AINED, PESEMISVAHENDID, MÄÄRDEAINED, TEHISVAHAD; VAHAVALMISTISED, POLEERIMIS- JA PUHASTUSVAHENDID, KÜÜNLAD JMS TOOTED; VOOLIMISPASTAD, STOMATOLOOGILINE VAHA JA HAMBARAVIS KASUTATAVAD KIPSISEGUD

NS

3501

Kaseiin, kaseinaadid jm kaseiini derivaadid; kaseiinliimid

S

3502 90 90

Albuminaadid ja muud albumiini derivaadid

NS

3503 00

Želatiin (töödeldud või töötlemata pinnaga) ja selle derivaadid; kalaliim; muud loomsed liimid, v.a rubriigi 3501 kaseiinliimid

NS

3504 00 00

Peptoonid ja nende derivaadid; mujal nimetamata valgud ja nende derivaadid; kroomitud või kroomimata naha pulber

NS

3505 10 50

Esteriseeritud ja eteriseeritud tärklised

NS

3506

Mujal nimetamata valmisliimid ja muud valmisadhesiivid; liimide või adhesiividena kasutamiseks sobivad tooted netomassiga kuni 1 kg

NS

3507

Ensüümid; mujal nimetamata ensüümivalmistised

S

grupp 36

LÕHKEAINED; PÜROTEHNILISED TOOTED; TULETIKUD; PÜROFOORSED SULAMID; TEATAVAD KERGSÜTTIVAD VALMISTISED

NS

grupp 37

FOTO- JA KINOKAUBAD

NS

3801

Tehisgrafiit; kolloid- ja poolkolloidgrafiit; grafiidi või muu süsiniku baasil saadud pasta, briketid, plaadid jm pooltooted

NS

3802

Aktiivsüsi; aktiveeritud looduslikud mineraaltooted; loomne süsi, sh ammendatud loomne süsi

S

3803 00 90

Tallõli, rafineeritud või rafineerimata, v.a. toorõli

NS

3804 00

Puidutselluloosi tootmise jääkleelis, kontsentreeritud, suhkrutest puhastatud, keemiliselt töödeldud või mitte, sh ligniinsulfonaadid, kuid v.a rubriigi 3803 tallõli

NS

3805

Okaspuupuidu utmise või muu töötlemise abil saadud vaigu-, puidu- ning sulfaattärpentin jm terpeenõlid; toordipenteen; sulfittärpentin jm töötlemata paratsümeenid; männiõli, mis sisaldab põhilise komponendina alfa -terpineooli

NS

3806

Kampol- ja vaikhapped, nende derivaadid; kampolpiiritus ja kampolõlid; ümbersulatatud vaigud

NS

3807 00

Puidutõrv; puidukreosoot; puupiiritus; taimsed pigid; vaadipigi ja samalaadsed valmistised kampoli, vaikhapete või taimsete pigide baasil

NS

3808

Insektitsiidid, rodentitsiidid, fungitsiidid, herbitsiidid, idanemist takistavad vahendid, taimekasvuregulaatorid, desinfektsioonivahendid jms jaemüügivormis või -pakendis valmististe või esemetena esitatavad tooted

NS

ex 3809

Viimistlusained, värvikandjad ja värvikinnistid, mida kasutatakse värvimise või värvi kinnitumise kiirendamiseks, ning muud tekstiili-, paberi-, naha- jms tööstuses kasutatavad mujal nimetamata tooted ja valmistised, v.a alamrubriigi 3809 10 tooted

NS

3810

Metallpindade peitsimispreparaadid; jooteräbustid jm pehme- ja kõvajoodisjootmise ning keevitamise abiained; pehme- ja kõvajoodisjootmisel ning keevitamisel kasutatavad metalli- ja muud pulbrid ja pastad; keevituselektroodide ja -varraste täidis- ja kattesegud

NS

3811

Antidetonaatorid, oksüdatsiooniinhibiitorid, vaigutekkeinhibiitorid, viskoossuse regulaatorid, korrosioonitõrjevahendid ja muud naftasaaduste ning naftasaadustega samal eesmärgil kasutatavate vedelike valmislisandid

NS

3812

Kautšuki vulkaniseerimiskiirendid; plasti- ja kummikompaundi mujal nimetamata plastifikaatorid; antioksüdandid ja muud plasti- ja kummikompaundi stabilisaatorid

NS

3813 00 00

Valmistised ja laengud tulekustutite jaoks; laetud tulekustutusgranaadid

NS

3814 00

Mujal nimetamata orgaaniliste lahustite segud ja vedeldid; värvi- ja lakieemaldusvahendid

NS

3815

Mujal nimetamata keemiliste reaktsioonide initsiaatorid, kiirendid ja katalüsaatorid

NS

3816 00 00

Tulekindel tsement, müürimört, betoon jms segud, v.a rubriigi 3801 tooted

NS

3817

Alküülbenseenide segud ja alküülnaftaleenide segud, v.a rubriikide 2707 ja 2902 tooted

S

3819 00 00

Pidurivedelikud jm hüdraulilise jõuülekande vedelikud, mis ei sisalda naftaõlisid või bituminoossetest mineraalidest saadud õlisid või sisaldavad neid alla 70 % massist

NS

3820 00 00

Antifriisid ja jäätumisvastased vedelikud

NS

3821 00 00

Valmis söötmed mikroorganismide kasvatamiseks

NS

ex 3823

Tööstuslikud monokarboksüülrasvhapped; rafineerimisel saadud happelised õlid; tööstuslikud rasvalkoholid, v.a alamrubriikide 3823 11 00, 3823 13 00 ja 3823 19 tooted

S

3823 11 00

Stearhape

NS

3823 13 00

Tallõli rasvhapped

NS

3823 19

Muu

NS

ex 3824

Valuvormi- ja kärnisegutugevdid; keemiatööstuse ja sellega seotud tööstusharude mujal nimetamata tooted ja valmistised (sh need, mis koosnevad looduslike saaduste segudest), v.a alamrubriigi 3824 60 tooted

NS

3825

Keemiatööstuse ja sellega seotud tööstusharude mujal nimetamata jäätmed; olmejäätmed; reoveesetted; muud käesoleva grupi märkuses 6 nimetatud jäätmed

S

3901

Etüleeni polümeerid algkujul

S

3902

Propüleeni ja teiste olefiinide polümeerid algkujul

S

3903

Stüreeni polümeerid algkujul

S

3904

Vinüülkloriidi või muude halogeenitud olefiinide polümeerid algkujul

S

3905

Vinüülatsetaadi või muude vinüülestrite polümeerid algkujul; muud vinüülpolümeerid algkujul

NS

3906 10 00

Polü(metüülmetakrülaat)

S

3906 90 60

Kopolümeer, mis koosneb metüülakrülaadist, etüleenist ja asendajana mitteterminaalset karboksügruppi sisaldavast monomeerist, mis sisaldab vähemalt 50 % massist metüülakrülaati, räniga seotud või sidumata

NS

3906 90 90

Muu

NS

ex 3907

Polüatsetaalid, muud polüeetrid ja epoksüvaigud algkujul; polükarbonaadid, alküüdvaigud, polüallüülestrid ja muud polüestrid algkujul, v.a alamrubriikide 3907 10 00, 3907 60 ja 3907 99 tooted

NS

3907 10 00

Polüatsetaalid

S

3907 60

Polü(etüleentereftalaat)

S

3907 99

Muud polüestrid, v.a küllastumata

S

3908

Polüamiidid algkujul

S

3909

Aminovaigud, fenoolvaigud ja polüuretaanid algkujul

NS

3910 00 00

Silikoonid algkujul

NS

3911

Naftavaigud, kumaroonindeenvaigud, polüterpeenid, polüsulfiidid, polüsulfoonid ja muud käesoleva grupi märkuses 3 osutatud mujal nimetamata tooted algkujul

NS

3912

Mujal nimetamata tselluloos ja selle keemilised derivaadid algkujul

NS

3913

Mujal nimetamata looduslikud polümeerid ja modifitseeritud looduslikud polümeerid algkujul

NS

3914 00 00

Ioonivahetajad, mis põhinevad rubriikide 3901–3913 polümeeridel, algkujul

NS

3915

Plastijäätmed, -lõikmed ja -puru

NS

3916

Plastist monokiud, mille ristlõike mis tahes läbimõõt ületab 1 mm, plastist latid, vardad ja profiilvormid, pinnatöötlusega või ilma, kuid muul viisil töötlemata

NS

3917

Plastist torud ja voolikud ning nende liitmikud

NS

3918

Plastist põrandakatted, isekleepuvad või mitte, rullides või plaatidena; plastist seina- või laekatted, vastavalt käesoleva grupi märkuse 9 määratlusele

NS

3919

Isekleepuvad plastist tahvlid, lehed, kiled, fooliumid, lindid, ribad ja muud lamevormid, rullides või mitte

NS

3920

Muud tahvlid, lehed, kiled, fooliumid ja ribad, plastist, v.a vahtplastist, armeerimata, lamineerimata, tugevdamata ja muul viisil muude materjalidega kombineerimata

S

ex 3921

Muud plastist tahvlid, lehed, kiled, fooliumid ja ribad, v.a alamrubriigi 3921 90 19 tooted

NS

3921 90 19

Muud plastist tahvlid, lehed, fooliumid ja ribad, v.a vahtplastist tooted, polüestritest, v.a gofreeritud lehed ja tahvlid

S

3922

Plastist vannid, dušinurgaalused, kraanikausid, bideed, klosetipotid, prill-lauad ja nende kaaned, loputuskastid jms sanitaartehnikatooted

NS

ex 3923

Plasttooted kaupade veoks või pakkimiseks; plastist korgid, kaaned, kapslid jms sulgurid, v.a alamrubriigi 3923 21 00 tooted

NS

3923 21 00

Etüleeni polümeeridest kotid ja pakendid (sh torbikud)

S

3924

Plastist lauanõud, kööginõud, muud majapidamis- ja tualett-tarbed

NS

3925

Plastist mujal nimetamata ehitusdetailid

NS

3926

Muud plastist ja teistest rubriikidesse 3901–3914 kuuluvatest materjalidest tooted

NS

ex grupp 40

KAUTŠUK JA KUMMITOOTED, v.a rubriigi 4010 tooted

NS

4010

Vulkaniseeritud kummist konveierilindid, ülekanderihmad ning rihmamaterjal

S

ex 4104

Veiste (sh pühvlite) või hobuslaste pargitud või enne kuivatamist järelpargitud, karvata, laustetud või laustmata, kuid edasi töötlemata, v.a alamrubriikide 4104 41 19 ja 4104 49 19 tooted

S

ex 4106 31

4106 32

Muude loomade pargitud või enne kuivatamist järelpargitud, villa või karvata, laustetud või laustmata, kuid edasi töötlemata, v.a alamrubriigi 4106 31 10 tooted

NS

4107

Veiste (sh pühvlite) või hobuslaste pärast parkimist või kuivatamiseelset järelparkimist muul viisil töödeldud nahad, sh pärgamenditud nahk, karvata, laustetud või laustmata, v.a rubriigi 4114 nahk

S

 

Pärast parkimist või kuivatamiseelset järelparkimist muul viisil töödeldud nahad, sh pärgamenditud nahk

 

4112 00 00

Lammaste või lambatallede nahad, villata, laustetud või laustmata, v.a rubriigi 4114 nahk

S

4113 10 00

Kitsede või kitsetallede nahad, villata, laustetud või laustmata, v.a rubriigi 4114 nahk

S

4113 20 00

Seanahad

NS

4113 30 00

Roomajate nahad

NS

4113 90 00

Muu

NS

4114

Seemisnahk (sh rääs-formaldehüüdpargiga); lakknahk ja lamineeritud lakknahk; metallitatud nahk

S

4115 10 00

Komposiitnahk naturaalse naha või nahakiudude baasil, tahvlite, lehtede või ribadena, rullides või mitte

S

4201 00 00

Mis tahes materjalist sadulsepatooted ja rakmed mis tahes loomadele (k.a trengid, ohjad, põlvekaitsmed, suukorvid, sadulakatted, sadulakotid, koeramantlid jms)

NS

4202

Reisikohvrid, käsikohvrid, kosmeetikakohvrikesed, diplomaadikohvrid, portfellid, ranitsad, prillitoosid, binokli-, kaamera-, muusikariista- või püssivutlarid, püstolikabuurid jms tooted; reisikotid, termoskotid toidukaupade ja jookide jaoks, tualett-tarvete kotid, seljakotid, käekotid, kandekotid, rahakotid, rahataskud, kaarditaskud, portsigarid, tubakakotid, tööriistakotid, spordikotid, pudelite kandekastid, ehtekarbid, puudritoosid, lauahõbedakarbid jms tooted nahast või komposiitnahast, lehtplastidest, tekstiilmaterjalidest, vulkaniseeritud kiust või papist, täielikult või osaliselt kaetud nimetatud materjalide või paberiga

S

4203

Nahast või komposiitnahast rõivad ja rõivamanused

S

4204 00

Nahast ja komposiitnahast tooted, mida kasutatakse masinates ja mehaanilistes seadmetes või muuks tehniliseks otstarbeks

NS

4205 00 00

Muud nahast või komposiitnahast tooted

NS

4206

Tooted loomasooltest (v.a jämesiidist), lehtkulla valmistamisel kasutatavast nahast, põiest või kõõlustest

NS

grupp 43

KARUSNAHK JA TEHISKARUSNAHK; NENDEST VALMISTATUD TOOTED

NS

4407

Pikikiudu saetud või lõhestatud ja spoonihööveldatud või -kooritud puit, hööveldatud, lihvitud ja pikijätkatud või mitte, paksusega üle 6 mm

NS

4408

Spoon vineerimiseks (sh spoonihööveldatud kihtpuitmaterjal), vineeri vms kihtpuitmaterjali valmistamiseks ning muu pikuti saetud, spoonihööveldatud või kooritud puit, hööveldatud, lihvitud, servjätkatud, pikijätkatud või mitte, paksusega kuni 6 mm

NS

4410

Puitlaastplaadid jms plaadid (nt orienteeritud kihtidega plaadid ja vahvelplaadid) puidust või muust puitmaterjalist, vaikude vms orgaaniliste sideainetega aglomeeritud või aglomeerimata

S

4411

Puitkiudplaadid puidust või muust puitmaterjalist, vaikude vms orgaaniliste sideainete abil kokku ühendatud või mitte

S

4412

Vineer, spoonitud plaadid jms kihtpuitmaterjal

S

4414 00 10

Puitraamid maalidele, fotodele, peeglitele jms käesoleva grupi lisamärkuses 2 osutatud troopilisest puidust

NS

4415

Puidust pakk-kastid, karbid, salved, trumlid jms puitpakendid; puidust kaablitrumlid; puitalused, äärtega puitalused jms kaubaalused; kaubaaluste puidust ääred

NS

4418 10

Puidust tisleri- ja puusepatooted, sh puidust kärgpaneelid, koosteparketikilbid, katusesindlid ja katuselaastud

S

4418 30 10

S

4418 20 10

Uksed, ukseraamid ja -piidad ning lävepakud käesoleva grupi lisamärkuses 2 osutatud troopilisest puidust

S

4420 10 11

Puitmarketrii ja -intarsia; puitlaekad ja kastikesed juveeltoodete, terariistade jms hoidmiseks; puidust kujukesed jm dekoratiivesemed; puidust mööbliesemed, mis ei kuulu gruppi 94

S

4420 90 10

S

4420 90 91

S

4421 90 91

Muud puittooted: v.a puitkiudplaatidest

NS

ex grupp 45

KORK JA KORGIST TOOTED, v.a rubriigi 4503 tooted

NS

4503

Looduslikust korgist tooted

S

grupp 46

ÕLGEDEST, ESPARTOST JA MUUDEST PUNUMISMATERJALIDEST TOOTED; KORV- JA VITSPUNUTISED

S

grupp 50

SIID

S

ex grupp 51

LAMBAVILL, MUUDE LOOMADE VILL, LOOMAKARVAD, HOBUSEJÕHVIST LÕNG JA RIIE, v.a rubriigi 5105 tooted

S

grupp 52

PUUVILL

S

grupp 53

MUUD TAIMSED TEKSTIILKIUD; PABERLÕNG JA PABERLÕNGAST RIIE

S

grupp 54

KEEMILISED FILAMENTKIUD

S

grupp 55

KEEMILISED STAAPELKIUD

S

grupp 56

VATT, VILT JA LAUSRIIE; ERILÕNGAD; NÖÖRID; PAELAD; KÖIED JA TROSSID NING TOOTED NENDEST

S

grupp 57

VAIBAD JA MUUD TEKSTIILPÕRANDAKATTED

S

grupp 58

ERIRIIE; TAFTINGRIIE; PITS; SEINAVAIBAD; POSAMENDID; TIKANDID

S

grupp 59

IMPREGNEERITUD, PEALISTATUD, KAETUD VÕI LAMINEERITUD TEKSTIILRIIE; TEKSTIILTOOTED TÖÖSTUSLIKUKS OTSTARBEKS

S

grupp 60

SILMKOELISED JA HEEGELDATUD KANGAD (TRIKOOKANGAD)

S

grupp 61

SILMKOELISED JA HEEGELDATUD RÕIVAD NING RÕIVAMANUSED (TRIKOOTOOTED)

S

grupp 62

RÕIVAD NING RÕIVAMANUSED, V.A SILMKOELISED VÕI HEEGELDATUD

S

grupp 63

MUUD TEKSTIILIST VALMISTOOTED; KOMPLEKTID; KANTUD RÕIVAD JA KASUTATUD TEKSTIILTOOTED KALTSUD

S

grupp 64

JALATSID, KEDRID JMS TOOTED; NENDE OSAD

S

grupp 65

PEAKATTED JA NENDE OSAD

NS

grupp 66

VIHMA- JA PÄEVAVARJUD, JALUTUSKEPID, ISTMEGA JALUTUSKEPID, PIITSAD, RATSAPIITSAD JA NENDE OSAD

S

grupp 67

TÖÖDELDUD SULED JA UDUSULED NING TOOTED NENDEST; TEHISLILLED, TOOTED JUUSTEST

NS

grupp 68

KIVIST, KIPSIST, TSEMENDIST, ASBESTIST, VILGUST JMS MATERJALIST TOOTED

NS

grupp 69

KERAAMIKATOOTED

S

grupp 70

KLAAS JA KLAASTOOTED

S

7113

Juveeltooted ning nende osad, väärismetallist või väärismetalliga plakeeritud metallist

NS

7114

Hõbesepa- ja kullassepatooted ning nende osad, väärismetallist või väärismetalliga plakeeritud metallist

NS

7115 90

Muud tooted väärismetallist või väärismetalliga plakeeritud metallist, v.a plaatinast traatvõrgu- või võrekujulised katalüsaatorid

NS

7116 20 19

Muu

NS

7116 20 90

Muud tooted kui täielikult looduslikest või kultiveeritud pärlitest, vääris- või poolvääriskividest (looduslikest, tehislikest või taastatud) valmistatud tooted

NS

7117

Juveeltoodete imitatsioonid

S

7202

Rauasulamid

S

grupp 73

RAUD- JA TERASTOOTED

NS

grupp 74

VASK JA VASKTOOTED

S

7505 12 00

Niklisulamitest vardad, latid, profiilid

NS

7505 22 00

Niklisulamitest traat

NS

7506 20 00

Niklisulamitest plaadid, lehed, ribad ja foolium

NS

7507 20 00

Niklist toruliitmikud

NS

ex grupp 76

ALUMIINIUM JA ALUMIINIUMTOOTED, v.a rubriigi 7601 tooted

S

ex grupp 78

PLII JA PLIITOOTED, v.a rubriigi 7801 tooted

S

ex grupp 79

TSINK JA TSINKTOOTED, v.a rubriikide 7901 ja 7903 tooted

S

ex grupp 81

MUUD MITTEVÄÄRISMETALLID; METALLKERAAMIKA; TOOTED NENDEST, v.a alamrubriikide 8101 10 00, 8101 94 00, 8102 10 00, 8102 94 00, 8104 11 00, 8104 19 00, 8107 20 00, 8108 20 00, 8108 30 00, 8109 20 00, 8110 10 00, 8112 21 90, 8112 30 20, 8112 51 00, 8112 59 00, 8112 92 ja 8113 00 20 tooted

S

grupp 82

MITTEVÄÄRISMETALLIST TÖÖRIISTAD, TERARIISTAD, LUSIKAD JA KAHVLID; NENDE MITTEVÄÄRISMETALLIST OSAD

S

grupp 83

MITMESUGUSED MITTEVÄÄRISMETALLIST TOOTED

S

ex grupp 84

TUUMAREAKTORID, KATLAD, MASINAD JA MEHAANILISED SEADMED; NENDE OSAD, v.a alamrubriikide 8401 10 00 ja 8407 21 10 tooted

NS

8401 10 00

Tuumareaktorid

S

8407 21 10

Ujuvvahendite käiturid, päramootorid, töömahuga kuni 325 cm3

S

ex grupp 85

ELEKTRIMASINAD JA -SEADMED NING NENDE OSAD; HELISALVESTUS- JA TAASESITUSSEADMED, TELEPILDI JA -HELI SALVESTUS- JA TAASESITUSSEADMED, NENDE OSAD JA TARVIKUD, v.a alamrubriikide 8516 50 00, 8519, 8520 32 99, 8520 39 90, 8521, 8525, 8527, 8528 12, 8528 21 bis 8528 30, 8529, 8540 11 and 8540 12 tooted

NS

8516 50 00

Mikrolaineahjud

S

8519

Plaadimängijad, kassettpleierid jm helitaasesitusseadmed, ilma helisalvestusseadmeta

S

8520 32 99

Digitaalsed, v.a kassett-tüüpi

S

8520 39 90

Magnetofonid jm helisalvestusaparaadid, v.a magnetlindiga ketastel, salvestuse või taasesitusega ühel kiirusel (19 cm/s) või mitmel kiirusel (ainult kuni 19 cm/s)

S

8521

Videosignaalide salvestus- või taasesitusaparatuur, videotuuneriga või ilma

S

8525

Raadiotelefoniside, raadiotelegraafi, ringhäälingu või televisiooni saateaparaadid, vastuvõtuseadmetega või ilma, helisalvestus- või helitaasesitusaparatuuriga või ilma; telekaamerad, videofotoaparaadid jm salvestavad videokaamerad

S

8527

Raadiotelefoniside, raadiotelegraafi ja ringhäälingu vastuvõtuaparaadid, samasse korpusesse monteeritud helisalvestus- või taasesitusseadmete või ajanäitajaga või ilma nendeta

S

ex 8528

Televisiooni vastuvõtuseadmed, mis sisaldavad või ei sisalda ringhäälingu raadiovastuvõtjat, heli- või videosalvestusseadmeid või heli- või videotaasesitusseadmeid, v.a alamrubriigi 8528 13 00 tooted, videomonitorid ja -projektorid

S

8529

Osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8525–8528 aparaatides

S

8540 11

Kineskoobid, sh videomonitoridele

S

8540 12 00

S

grupp 86

RAUDTEE- VÕI TRAMMIVEDURID, -VEEREM NING NENDE OSAD; RAUDTEE- VÕI TRAMMITEESEADMED JA -TARVIKUD NING NENDE OSAD; MITMESUGUSED MEHAANILISED (SH ELEKTROMEHAANILISED) LIIKLUSKORRALDUSSEADMED

NS

8701

Traktorid (v.a rubriigi 8709 traktorid)

NS

8702

Mootorsõidukid vähemalt 10 inimese veoks, k.a juht

S

8703

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid põhiliselt reisijateveoks (v.a rubriigis 8702 nimetatud), k.a universaalid ja võidusõiduautod

S

8704

Mootorsõidukid kaubaveoks

S

8705

Eriotstarbelised mootorsõidukid, v.a sõidukid põhiliselt reisijate- või kaubaveoks (nt tehnoabiautod, autokraanad, tuletõrjeautod, betoonisegamisautod, tänavapühkimis- ja tänavakastmisautod, liikuvad töökojad, röntgeniautod)

S

8706 00

Rubriikide 8701–8705 mootorsõidukite šassiid koos mootoriga

S

8707

Rubriikide 8701–8705 mootorsõidukite kered (k.a kabiinid)

S

8708

Rubriikide 8701–8705 mootorsõidukite osad ja tarvikud

S

8709

Tõste- ja teisaldusseadmeta iseliikuvad veokärud, mida kasutatakse tehastes, ladudes, sadamates või lennujaamades lühikesteks kaubavedudeks; raudteejaama platvormil kasutatavad traktorid; eespool osutatud sõidukite osad

S

8710 00 00

Tankid jm soomusmasinad, mootoriga, relvadega või relvadeta, ning nende osad

NS

8711

Mootorrattad (k.a mopeedid) ja abimootoriga jalgrattad, külgkorviga või ilma; külgkorvid

S

8712 00

Jalgrattad jm rattad (k.a velorikšad ja kolmerattalised veojalgrattad), mootorita

S

8714

Osad ja tarvikud rubriikide 8711–8713 sõidukitele

S

8715 00

Lapsevankrid ja nende osad

NS

8716

Haagised ja poolhaagised ning muud mehaanilise jõuallikata sõidukid; nende osad

NS

grupp 88

ÕHUSÕIDUKID, KOSMOSEAPARAADID JA NENDE OSAD

NS

grupp 89

LAEVAD, PAADID JA UJUVKONSTRUKTSIOONID

NS

grupp 90

OPTIKA-, FOTO-, KINO-, MÕÕTE-, KONTROLL-, TÄPPIS-, MEDITSIINI- JA KIRURGIAINSTRUMENDID JA -APARATUUR; NENDE OSAD JA MANUSED

S

grupp 91

KELLAD JA NENDE OSAD

S

grupp 92

MUUSIKARIISTAD; NENDE OSAD JA TARVIKUD

NS

ex grupp 94

MÖÖBEL; VOODIVARUSTUS, MADRATSID, MADRATSIALUSED, PADJAD JA MUUD TÄISTOPITUD MÖÖBLILISANDID; MUJAL NIMETAMATA LAMBID JA VALGUSTID; SISEVALGUSTUSEGA SILDID, VALGUSTABLOOD JMS; KOKKUPANDAVAD EHITISED, v.a rubriigi 9405 tooted

NS

9405

Mujal nimetamata lambid ja valgustid, sh prožektorid ja punktvalgustid, ning nende osad; mujal nimetamata sisevalgustusega sildid, valgustablood jms ning nende osad

S

ex grupp 95

MÄNGUASJAD, MÄNGUD JA SPORDIINVENTAR; NENDE OSAD JA TARVIKUD, v.a rubriigi 9503 tooted

NS

9503

Muud mänguasjad; vähendatud suurusega (“mõõtkavas”) mudelid jms meelelahutuslikud mudelid, liikuvad või liikumatud; mitmesugused mosaiikpildid

S

grupp 96

MITMESUGUSED TÖÖSTUSTOOTED

NS


(1)  Nende toodete suhtes ei kohaldata II peatüki 1. jaotises osutatud korda.

(2)  CN-koodi 0306 13 alla kuuluvate toodete puhul on tollimaks säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra alusel 3,6 %.

(3)  CN-koodi 0710 80 85 alla kuuluvate toodete suhtes ei kohaldata II peatüki 1. jaotises osutatud korda.

(4)  CN-koodide 0811 10 ja 0811 20 alla kuuluvate toodete suhtes ei kohaldata II peatüki 1. jaotises osutatud korda.

(5)  CN-koodide 1704 10 91 ja 1704 10 99 alla kuuluvate toodete korral võib koguseline tollimaks olla säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatava stimuleeriva erikorra alusel kuni 16 % tolliväärtusest.


III LISA

Artiklis 9 osutatud konventsioonid

A OSA

ÜRO ja ILO konventsioonid põhiliste inim- ja tööõiguste kohta

1.

Kodaniku- ja poliitiliste õiguste rahvusvaheline pakt

2.

Majanduslike, sotsiaalsete ja kultuuriliste õiguste rahvusvaheline pakt

3.

Rahvusvaheline konventsioon rassilise diskrimineerimise kõigi vormide likvideerimise kohta

4.

Konventsioon naiste diskrimineerimise kõigi vormide likvideerimise kohta

5.

Piinamise ning muude julmade, ebainimlike või inimväärikust alandavate kohtlemis- ja karistamisviiside vastane konventsioon

6.

Lapse õiguste konventsioon

7.

Genotsiidi vältimise ja karistamise konventsioon

8.

Konventsioon, mis käsitleb vanuse alammäära tööle lubamisel (nr 138)

9.

Lapsele sobimatu töö ja muu talle sobimatu tegevuse viivitamatu keelustamise konventsioon (nr 182)

10.

Sunniviisilise töö kaotamise konventsioon (nr 105)

11.

Sunniviisilise või kohustusliku töö konventsioon (nr 29)

12.

Konventsioon mees- ja naistöötajate võrdse tasustamise kohta võrdväärse töö eest (nr 100)

13.

Konventsioon, mis käsitleb kutsealal ja muus töövaldkonnas diskrimineerimise keelustamist (nr 111)

14.

Ühinemisvabaduse ja organiseerumisõiguse kaitse konventsioon (nr 87)

15.

Organiseerumisõiguse ja kollektiivse läbirääkimisõiguse kaitse konventsioon (nr 98)

16.

Apartheidikuriteo tõkestamise ning selle eest karistamise rahvusvaheline konventsioon

B OSA

Konventsioonid keskkonna ja valitsemistava põhimõtete kohta

17.

Osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokoll

18.

Ohtlike jäätmete riikidevahelise veo ja nende kõrvaldamise kontrolli Baseli konventsioon

19.

Orgaaniliste püsisaasteainete piiramise Stockholmi konventsioon

20.

Loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioon

21.

Bioloogilise mitmekesisuse konventsioon

22.

Cartagena bioloogilise ohutuse protokoll

23.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni kliimamuutuste raamkonventsiooni Kyoto protokoll

24.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni narkootiliste ainete ühtne konventsioon (1961)

25.

Psühhotroopsete ainete Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioon (1971)

26.

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastane Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioon (1988)

27.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni korruptsioonivastane konventsioon (Mehhiko)