14.5.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 122/10


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 736/2005,

13. mai 2005,

millega täiendatakse määruse (EÜ) nr 2400/96 lisa seoses uue nimetuse kandmisega kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registrisse (Alsace’i mesi) – (KGT)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 14. juuli 1992. aasta määrust (EMÜ) nr 2081/92 põllumajandustoodete ja toiduainete geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta, (1) eriti selle artikli 7 lõike 5 punkti b ja artikli 6 lõigete 3 ja 4 esimest taanet,

ning arvestades järgmist:

(1)

Vastavalt määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõikele 2 avaldati Prantsusmaa taotlus Alsace’i mee registreerimiseks Euroopa Liidu Teatajas. (2)

(2)

Saksamaa esitas määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 7 kohaselt vastuväite nimetuse kandmisele registrisse. Vastuväites öeldi, et Prantsusmaa pole järginud määruse (EMÜ) nr 2081/92 artiklis 2 sätestatud tingimusi. Spetsifikaadis, eriti päritolu tõendamisel, on Saksamaa väitel teatud argumendid geograafilise tähise saamiseks ebapiisavad.

(3)

Komisjon kutsus 6. veebruaril 2003. aastal kõnealustele liikmesriikidele saadetud kirjas neid üles saavutama kokkulepet, mis oleks kooskõlas mõlema riigi sisemenetlustega.

(4)

Kuna Prantsusmaa ja Saksamaa pole kolme kuu jooksul vastavat kokkulepet sõlminud, peab komisjon määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 15 kohaselt võtma vastu otsuse.

(5)

Prantsusmaa ja Saksamaaga võeti Alsace’i mee teemal ühendust. Selle tulemusena täpsustati spetsifikaadis üksikasju seoses kõnealuse nimetusega, mis puudutasid muu hulgas mee keemilisi omadusi ja päritolutõendit. Seega tehti tootekirjelduse kokkuvõtte punktis 4 vastavad muudatused seoses kõnealuse nimetusega.

(6)

Muudetud üksikasjade alusel tuleb nimetus seega kanda kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registrisse.

(7)

Käesolevas määruses ette nähtud meetmed on vastavuses kaitstud geograafilise tähise ja kaitstud päritolunimetuse korraldava komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Komisjoni määruse (EÜ) nr 2400/96 (3) lisa täiendatakse käesoleva määruse I lisas osutatud nimetusega.

Artikkel 2

Spetsifikaadi põhielemente sisaldav kokkuvõte on ära toodud käesoleva määruse II lisas.

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. mai 2005

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Mariann FISCHER BOEL


(1)  EÜT L 208, 24.7.1992, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 806/2003 (ELT L 122, 16.5.2003, lk 1).

(2)  EÜT C 71, 20.3.2002, lk 11.

(3)  EÜT L 327, 18.12.1996, lk 11. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 205/2005 (ELT L 33, 5.2.2005, lk 6).


I LISA

LEPINGU I LISA TOOTED – INIMTOIDUKS ETTENÄHTUD TOODE

Muud loomsed saadused (munad, mesi, piimatooted, v.a või)

PRANTSUSMAA

Alsace’i mesi (KGT)


II LISA

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 2081/92

“ALSACE’I MESI”

(Nr EÜ: FR/00150)

KPN (  )    KGT (X)

Käesolev kokkuvõte on koostatud teabe eesmärgil. Täieliku teabe saamiseks (eriti kaitstud päritolunimetusega ja kaitstud geograafilise tähisega toodete tootjate kohta) soovitame tutvuda käesoleva tootekirjelduse täisversiooniga liikmesriigis või pöörduda Euroopa Komisjoni pädevate talituste poole.

1.

   Liikmesriigi pädev asutus

Nimetus

:

Ministère de l’agriculture et de la pêche – direction des politiques économique et internationale – bureau des signes de qualité et de l’agriculture biologique

Aadress

:

3, rue Barbet de Jouy

F-75349 07 SP

Telefon

:

(33) 149 55 81 01

Faks

:

(33) 149 55 57 85

2.

   Taotleja

2.1.

Nimetus

:

Confédération régionale des apiculteurs d’Alsace

2.2.

Aadress

:

Espace européen de l’entreprisę

2, rue de Rome

F-67300 Schiltigheim

Telefon

:

(33) 388 19 16 78

Faks

:

(33) 388 18 90 42

E-post

:

alsace-qualite@alsace-qualite.com

2.3.

Koosseis tootjad/töötlejad (X)    muu (  )

3.

   Tooteliik Rühm 1.4 Mesi

4.

   Spetsifikaat (artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1.   Nimetus “Alsace’i mesi”

4.2.   Kirjeldus Toode, mida mesilased valmistavad taimesuhkrust, mis esineb taimede eritisena (nektar) või lehetäide eritisena (lehemesi). Iga toodet iseloomustab maksimaalne niiskussisaldus, juhtivus, happelisus, hüdroksümetüülfurfuraali sisaldus (HMF), värvus ja maitsetüüp.

Kuusemesi on roheka varjundiga tumepruuni värvi, sellel on kerge vaigulõhn ja hõrkjas aroom.

Kastanimee värvus varieerub helepruunist tumepruunini, sellel on küpse õuna lõhn ja õrnalt parkunud maitse.

Akaatsiamesi on heledat värvi, akaatsiaõie maheda lõhnaga, robiinia aroomiga ja mesilastaru maiguga.

Pärnaõiemee värvus varieerub helekollasest tumekollaseni, sellel on kergelt hõrk mentooli lõhn ja maitse.

Silmatorkava värvusega metsamesi on lehemee ja nektari segust tulenevalt üsna terava lõhnaga. Sellele on iseloomulik kergelt parkunud, intensiivne maitse.

Lillemee värvus varieerub heledast tumedani, selle lõhn on tänu eri nektarite koosmõjule kompleksne. Mee suhkrusisaldus on väga kõrge.

4.3.   Geograafiline piirkond Tootmiseks kasutatavad mesilastarud peavad paiknema Alsace’is. Kuusemee tootmisala on piiratud Vosges’i ja Jura massiivide Alsace’i poole jäävate nõlvadega. Kastanimett kogutakse Vosges’i alumistel mäekinkudel (Alam-Reini ja Ülem-Reini piirkond, Brumathi ja Haguenau’ metsad). Pärnaõiemesi pärineb Hardti metsadest (Ülem-Rein).

Kuna mee kvaliteet ja liik sõltub suuresti kogumisalast, peab viimane olema piiritletud. Kui päritolukindlus on seega tagatud, võib mee eraldamine toimuda mujal.

4.4.   Päritolutõend Mesinikud ja tootmisüksused määratakse kindlaks, registreeritakse ja neid kontrollitakse. Tootmisüksused peavad asuma Alsace’i regioonis. Mee päritolukindlus tagatakse järgnevalt: kõik sildid on loendatud ning nende loendit võrreldakse kogumisdeklaratsioonide ja laoseisudega.

Päritolu kontrollitakse ka mikroskoopiliste omaduste analüüsi teel. Analüüsitud kogused moodustavad Alsace’i mee kogutoodangust 30 % tootenimetuse kohta.

4.5.   Tootmismeetod Tarud paigutatakse piirkonda, kus asuvad vastava meeliigi (akaatsia-, pärnaõie-, kuuse-, kastani-, metsamesi või eri lillede mesi) saamiseks vajalikud metsa- või lillevarud. Mesi eraldatakse küpsena ja külmalt, nõrutatakse, ladustatakse ja pakendatakse. Iga partii läbib füüsikalis-keemilise ja organoleptilise analüüsi. Muu hulgas peab mesi vastama tootekirjelduse kokkuvõttes osutatud füüsikalis-keemilistele ja organoleptilistele omadustele.

4.6.   Seos piirkonnaga

 

Toote omapära:

Igal meel on regiooni floora mitmekülgsusest tulenevalt erinevad füüsikalis-keemilised ja organoleptilised omadused (määratletud tootekirjelduses). Alsace’i meeliikide rohkus on otseselt tingitud piirkonna ökosüsteemist – regioon koosneb okaspuudega kaetud mägialast, viinapuuväätidega, nurmedega, seedri- ja kastanimetsadega kaetud künkalisest alast ja kiltmaast ning heinamaade ja istandikega kaetud lausmaast. Taoline ökosüsteemi mitmekülgsus tingib laia tootegamma ning võimaldab koguda mett kevade algusest sügiseni.

 

Ajalooline ja praegune maine:

Mee tootmisest Alsace’is on tõendeid alates VII sajandist.

XVI sajandil avaldatakse mitmeid meega seotud väljaandeid, nende hulgas 1580. aastast pärinev mesindusuurimus, mida järgiti ligikaudu kaks sajandit.

XIX sajandi teisel poolel võib Alsace’i mesinduses täheldada uut arenguetappi; XX sajandi alguses loendati Alsace’is üle 50 000 taru.

Praegu iseloomustab Alsace’i mesindust väga suur mesinike hulk (ligikaudu 4 000), kes on koondunud detsentraliseeritud, püramiidi mudelil töötavatesse ametiühingutesse. Meetootmise populaarsust Alsace’is tõestab Colmaris peetav regionaalne meekonkurss.

4.7.   Kontrolliasutus

Nimi

:

Certiqual, Alsace’i kvaliteettoodete sertifitseerimisühendus

Aadress

:

Espace européen de l’entreprise

2, rue de Rome

F-67300 Schiltigheim

Telefon

:

(33) 388 19 16 79

Faks

:

(33) 388 19 55 29

E-post

:

certiqual2@wanadoo.fr

4.8.   Märgistus Alsace’i mesi, kohustuslik viide meeliigile (akaatsia-, pärnaõie-, kuuse-, kastani-, metsamesi, lillemesi)

Garanteeritud värskus, kvaliteet ja maitse; tooteomadused tunnustatud Certiqual F-67309 Schiltigheim poolt.

4.9.   Siseriiklikud nõuded