30.3.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 81/50


NÕUKOGU ÜHISMEEDE 2005/265/ÜVJP,

23. märts 2005,

Euroopa Liidu eriesindaja määramise kohta Moldovasse

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 14, artikli 18 lõiget 5 ja artikli 23 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

14. juunil 2004 teatas nõukogu Euroopa Liidu valmisolekust olla Moldovas poliitiliselt aktiivsem.

(2)

22. veebruaril 2005 kinnitasid EL ja Moldova veel kord oma soovi teha koostööd, kasutades täiel määral ühistel väärtustel põhineva Euroopa naabruspoliitika uusi võimalusi.

(3)

Moldovas on vaja tagada EL välistegevuse kooskõlastatus ja järjepidevus.

(4)

Seetõttu on asjakohane määrata Moldovasse EL eriesindaja,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISMEETME:

Artikkel 1

Hr Adriaan JACOBOVITS de SZEGED nimetatakse käesolevaga EL eriesindajaks Moldovas.

Artikkel 2

1.   EL eriesindaja volitused põhinevad EL poliitika eesmärkidel Moldovas. Kõnealused eesmärgid hõlmavad järgmist:

a)

aidata kaasa Transnistria konflikti rahumeelsele lahendamisele ja sellele, et see lahendus oleks püsiv, austades Moldova Vabariigi suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust tema rahvusvaheliselt tunnustatud piires;

b)

aidata tugevdada demokraatiat, õigusriiki ning kõikide Moldova Vabariigi kodanike inimõiguste ja põhivabaduste austamist;

c)

edendada ühistel väärtustel ja huvidel põhinevaid häid ja tihedaid suhteid Moldova Vabariigi ja EL vahel ning vastavalt Euroopa naabruspoliitika tegevuskavas sätestatule;

d)

aidata tõkestada Moldovast ja Moldova kaudu toimuvat inimkaubandust ja illegaalset relvaäri ning muude kaupadega kauplemist;

e)

aidata kaasa stabiilsuse ja koostöö tugevdamisele kõnealuses piirkonnas;

f)

edendada EL tõhusust ja nähtavust Moldova Vabariigis ja kõnealuses piirkonnas.

2.   EL eriesindaja toetab kõrge esindaja tegevust Moldova Vabariigis ja kõnealuses piirkonnas ning teeb tihedat koostööd eesistujariigiga, EL missioonide juhtidega ja komisjoniga.

Artikkel 3

1.   Kõnealuse poliitika eesmärkide saavutamiseks on EL eriesindaja volitused järgmised:

a)

suurendada EL panust Transnistria konflikti lahendamisel vastavalt EL heakskiidetud poliitika eesmärkidele ja tihedas koostöös OSCEga, esindades ELi sobival viisil ja kokkulepitud foorumitel ning arendades ja säilitades tihedaid sidemeid kõigi asjaomaste osapooltega;

b)

aidata vajadusel ette valmistada EL panust konflikti võimalikul lahendamisel;

c)

jälgida tähelepanelikult poliitilisi arenguid Moldova Vabariigis, sealhulgas Transnistria piirkonnas, arendades ja säilitades tihedaid kontakte Moldova Vabariigi valitsusega ja teiste riiklike osapooltega, ning pakkuda vajadusel EL nõu ja abi;

d)

aidata edasi arendada EL poliitikat, mis käsitleb Moldova Vabariiki ja kõnealust piirkonda, eelkõige konfliktide ennetamise ja lahendamise osas.

2.   Oma volituste täitmisel hoiab EL eriesindaja end jätkuvalt kursis kõigi EL meetmetega, eelkõige Euroopa naabruspoliitika tegevuskava asjaomaste aspektidega.

Artikkel 4

1.   EL eriesindaja vastutab volituste täitmise eest, toimides kõrge esindaja alluvuses ja temalt saadud tegevusjuhiste kohaselt. EL eriesindaja annab kõigist kulutustest aru komisjonile.

2.   Poliitika- ja julgeolekukomiteel on eriesindajaga eelissidemed ning ta on eriesindaja peamine kontaktorgan nõukogus. Poliitika- ja julgeolekukomitee annab EL eriesindajale tema volituste raames strateegilisi juhtnööre ja poliitilisi suuniseid.

Artikkel 5

1.   EL eriesindaja volitustega seotud kulutuste katmise lähtesumma on 278 000 EUR.

2.   Kulutusi, mida rahastatakse lõikes 1 sätestatud summadest, hallatakse vastavalt eelarve suhtes kohaldatavatele Euroopa Ühenduse menetlustele ja eeskirjadele selle erandiga, et ükski eelmakse ei jää ühenduse omandiks.

3.   Kulutuste haldamise kohta sõlmitakse EL eriesindaja ja komisjoni vahel leping. Kulutusi võib rahastada alates käesoleva ühismeetme jõustumise kuupäevast.

4.   Eesistujariik, komisjon ja/või liikmesriigid osutavad vastavalt vajadusele kõnealuses piirkonnas logistilist abi.

Artikkel 6

1.   Oma volituste ja vastavate kättesaadavaks tehtud rahaliste vahendite piires vastutab EL eriesindaja oma meeskonna moodustamise eest, konsulteerides eesistujariigiga, saades abi peasekretärilt/kõrgelt esindajalt, ning täielikus koostöös komisjoniga.

2.   Liikmesriigid ja EL institutsioonid võivad teha ettepaneku töötajate tööle lähetamiseks EL eriesindaja juurde. Liikmesriigi või EL institutsiooni poolt EL eriesindaja juurde tööle lähetatud töötajate töötasu katab vastavalt kas asjaomane liikmesriik või EL institutsioon.

3.   Kõik A-kategooria ametikohad, mis ei ole kaetud lähetamisega, kuulutatakse vastavalt vajadusele välja nõukogu peasekretariaadi poolt ning neist teatatakse liikmesriikidele ja institutsioonidele, et värvata tööle parima kvalifikatsiooniga kandidaate.

4.   EL eriesindaja missiooni ja tema töötajaskonna moodustamiseks ja sujuvaks toimimiseks vajalikud privileegid, immuniteedid ja muud tagatised määratletakse poolte vahel. Liikmesriigid ja komisjon annavad selleks kogu vajaliku toetuse.

Artikkel 7

Üldjuhul annab EL eriesindaja isiklikult aru kõrgele esindajale ning poliitika- ja julgeolekukomiteele ja võib aru anda ka asjaomasele töörühmale. Regulaarsed kirjalikud aruanded saadetakse kõrgele esindajale, nõukogule ja komisjonile. Kõrge esindaja ning poliitika- ja julgeolekukomitee soovitusel võib EL eriesindaja aru anda üldasjade ja välissuhete nõukogule.

Artikkel 8

EL välistegevuse järjepidevuse tagamiseks kooskõlastatakse EL eriesindaja tegevus kõrge esindaja, eesistujariigi ja komisjoni tegevusega. EL eriesindaja korraldab korrapäraseid teabekoosolekuid liikmesriikide esindustele ja komisjoni delegatsioonidele. Asjaomases valdkonnas toimub tihe koostöö eesistujariigiga, komisjoniga ning esinduste juhtidega, kes teevad kõik endast sõltuva aitamaks EL eriesindajat tema volituste täitmisel. EL eriesindaja teeb koostööd ka teiste rahvusvaheliste ja piirkondlike kõnealuses valdkonnas osalejatega.

Artikkel 9

Käesoleva ühismeetme rakendamine ja selle kooskõla EL teiste meetmetega kõnealuses piirkonnas vaadatakse korrapäraselt üle. EL eriesindaja esitab kõrgele esindajale, nõukogule ja komisjonile kaks kuud enne oma volituste lõppemist üksikasjaliku kirjaliku aruande oma volituste täitmise kohta. Aruanne on aluseks käesoleva ühismeetme hindamisel asjaomaste töörühmade ning poliitika- ja julgeolekukomitee poolt. EL eriesindaja tegevuse üldisi prioriteete silmas pidades annab kõrge esindaja poliitika- ja julgeolekukomiteele soovitusi nõukogu otsuse vastuvõtmiseks volituste pikendamise, muutmise või lõpetamise suhtes.

Artikkel 10

Käesolev ühismeede jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval.

Seda kohaldatakse kuni 31. augustini 2005.

Artikkel 11

Käesolev ühismeede avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 23. märts 2005

Nõukogu nimel

eesistuja

J. ASSELBORN