32004E0161



Euroopa Liidu Teataja L 050 , 20/02/2004 Lk 0066 - 0072


Nõukogu ühine seisukoht 2004/161/ÜVJP,

19. veebruar 2004,

millega pikendatakse Zimbabwe vastu suunatud piirangumeetmeid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu asutamislepingut, eriti selle artiklit 15,

ning arvestades järgmist:

(1) Nõukogu kehtestas vastavalt ühisele seisukohale 2002/145/ÜVJP [1] Zimbabwe suhtes keelu tarnida relvi ja nendega seotud materjale, anda sellealast tehnilist väljaõpet ja abi ning tarnida varustust, mida võidakse kasutada siserepressioonideks.

(2) Nõukogu kehtestas vastavalt ühisele seisukohale 2002/145/ÜVJP samuti reisikeelu ja varade külmutamise Zimbabwe valitsuse ja isikute suhtes, kes kannavad laiaulatuslikku vastutust inimõiguste ning sõna-, ühinemis- ja rahumeelse kogunemise vabaduse tõsiste rikkumiste eest.

(3) Ühist seisukohta 2002/145/ÜVJP muudeti ühise seisukohaga 2002/600/ÜVJP, [2] millega kohaldati piirangumeetmeid täiendavate isikute suhtes, kes kannavad laiaulatuslikku vastutust selliste rikkumiste eest.

(4) Ühisele seisukohale 2002/145/ÜVJP lisatud isikute nimekiri, kelle suhtes kohaldatakse piirangumeetmeid, ajakohastati ja asendati nõukogu otsusega 2002/754/ÜVJP [3] pärast muudatusi Zimbabwe valitsuses.

(5) Ühist seisukohta 2002/145/ÜVJP muudeti täiendavalt ja pikendati ühise seisukohaga 2003/115/ÜVJP, [4] mille kehtivus lõpeb 20. veebruaril 2004.

(6) Pidades silmas inimõiguste olukorra jätkuvat halvenemist Zimbabwes, tuleks Euroopa Liidu poolt vastu võetud piirangumeetmeid täiendavalt pikendada 12 kuu võrra.

(7) Kõnealuste piirangumeetmete eesmärk on kaasa aidata isikutel, kelle suhtes neid rakendatakse, loobuda poliitikast, mis viib inimõiguste, sõnavabaduse ja heade valitsemistavade mahasurumiseni.

(8) Ühisele seisukohale 2002/145/ÜVJP (nagu seda on muudetud ja asendatud) lisatud nimekirja isikutest, kelle kohta kehtestatakse piirangumeetmed, tuleks ajakohastada.

(9) Teatavate meetmete rakendamiseks on vaja ühendusepoolset tegevust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISE SEISUKOHA:

Artikkel 1

Käesolevas ühises seisukohas tähendab tehniline abi igasugust tehnilist toetust seoses remontimise, arendamise, valmistamise, monteerimise, testimise, hoolduse või mis tahes muu tehnilise teenindamisega ning mis võib esineda koolituse, nõuannete, väljaõppe, tööpõhimõtete või -oskuste edasiandmise või nõustamisteenuste kujul, hõlmates suulises vormis antud abi.

Artikkel 2

1. Relvade ja igasuguste nendega seotud materjalide, sealhulgas tulirelvade ja laskemoona, sõjaväesõidukite ja -varustuse, poolmilitaarse varustuse ning eespool nimetatu varuosade, samuti siserepressioonideks kasutada võidava varustuse müük, tarnimine või üleandmine Zimbabwele või eksport sinna liikmesriikide või nende territooriumilt pärit kodanike poolt või nende lipu all sõitvaid aluseid või lennukeid kasutades on keelatud, olgu need pärit liikmesriikide territooriumilt või mitte.

2. Keelatud on:

a) otseselt või kaudselt pakkuda, müüa, tarnida või üle anda ühelegi isikule, üksusele või asutusele Zimbabwes või seal kasutamiseks tehnilist abi, vahendusteenuseid ja muid teenuseid, mis on seotud sõjategevusega ning relvade ja kõigi nendega seotud materjalide, sealhulgas tulirelvade ja laskemoona, sõjaväesõidukite ja varustuse, poolmilitaarse varustuse ja eespool nimetatu varuosade, samuti siserepressioonideks kasutada võidava varustuse pakkumise, valmistamise, hoolduse ja kasutamisega.

b) otseselt või kaudselt pakkuda ühelegi isikule, üksusele või asutusele Zimbabwes või seal kasutamiseks sõjategevusega seotud rahastamist või rahalist abi, sealhulgas eelkõige toetusi, laene ja ekspordikrediidi kindlustust mistahes relvade ja nendega seotud materjalide, samuti siserepressioonideks kasutada võidava varustuse müügi, tarnimise, üleandmise või ekspordi eesmärgil.

Artikkel 3

1. Artiklit 2 ei kohaldata:

a) mittesurmava sõjavarustuse või siserepressioonideks kasutada võidava varustuse müügi, tarnimise, üleandmise või ekspordi suhtes, mis on ette nähtud kasutamiseks ainult humanitaar- või kaitse-eesmärkidel või ÜRO, Euroopa Liidu ja ühenduse institutsiooniloomeprogrammides, või selliste materjalide müügi, tarnimise, üleandmise ja ekspordi suhtes, mis on nähtud ette EL ja ÜRO kriisiohjamise operatsioonideks;

b) sellise varustusega seotud rahastamise või rahalise abi pakkumise suhtes;

c) sellise varustusega seotud tehnilise abi pakkumise suhtes

tingimusel, et asjaomane pädev ametiasutus on sellise ekspordi eelnevalt heaks kiitnud.

2. Artiklit 2 ei kohaldata kaitseriietuse, sealhulgas kuulikindlate vestide ja sõjaväekiivrite suhtes, mille ÜRO, EL, ühenduse ja selle liikmesriikide personal, meedia esindajad, humanitaar- ja arendustöötajad ja nendega seotud personal on ajutiselt eksportinud Zimbabwesse üksnes isiklikuks otstarbeks.

Artikkel 4

1. Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et takistada lisas loetletud füüsilistel isikutel, kelle tegevus kahjustab Zimbabwes tõsiselt demokraatiat, inimõiguste järgimist ja õigusriiki, siseneda oma territooriumile või seda läbida.

2. Lõige 1 ei kohusta liikmesriike keelama omaenda kodanikel siseneda oma riigi territooriumile.

3. Lõiget 1 ei kohaldata juhtudel, kui liikmesriiki seob rahvusvahelise õiguse järgi kohustus, nimelt:

a) rahvusvahelise valitsustevahelise organisatsiooni asukohariigina;

b) ÜRO egiidi all kokku kutsutud rahvusvahelise konverentsi asukohariigina või

c) vastavalt mitmepoolsele privileege ja immuniteete pakkuvale kokkuleppele.

Nõukogu teavitatakse nõuetekohaselt kõigist kõnealustest juhtudest.

4. Lõiget 3 loetakse kehtivaks ka juhtudel, kui liikmesriik on Euroopa Julgeoleku- ja Koostöö Organisatsiooni asukohakohariik.

5. Liikmesriigid võivad teha lõikes 1 kehtestatud meetmetest erandeid, kui reisimine on põhjendatud kiireloomulise humanitaarse vajaduse või osalemisega valitsustevahelistel kohtumistel, sealhulgas Euroopa Liidu toetatud kohtumistel, kus toimuv poliitiline dialoog edendab otseselt demokraatiat, inimõigusi ja õigusriiki Zimbabwes.

6. Lõikes 5 viidatud erandit teha sooviv liikmesriik teavitab nõukogu kirjalikult. Erand loetakse vastuvõetuks, kui üks või mitu liikmesriiki ei esita kirjalikku vastuväidet 48 tunni jooksul alates teate saamisest erandi tegemise ettepaneku kohta. Juhul kui üks või mitu nõukogu liiget esitab vastuväite, võib nõukogu otsustada ette pandud erandi teha kvalifitseeritud häälteenamusega.

7. Juhtudel, kui liikmesriik lubab lisas loetletud isikutel vastavalt lõigetele 3, 4, 5 ja 6 siseneda oma territooriumile või seda läbida, piirdub luba selle eesmärgiga, milleks see on antud, ja asjaomaste isikutega.

Artikkel 5

1. Külmutatakse kõik varad ja majandusressursid, mis kuuluvad Zimbabwe valitsuse liikmetele ja lisas loetletud nendega seotud füüsilistele või juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele.

2. Rahalisi vahendeid ega majandusressursse ei anta otseselt ega kaudselt lisas loetletud füüsiliste või juriidiliste isikute, asutuste või üksuste käsutusse ega nende toetuseks.

3. Erandeid võib teha rahaliste vahendite ja majandusressursside korral, mis on:

a) vajalikud põhivajaduste rahuldamiseks tehtavateks kulutusteks, sealhulgas makseteks toiduainete, üüri või hüpoteegi, ravimite ja ravi, maksude, kindlustusmaksete ning kommunaalmaksude eest;

b) mõeldud üksnes mõistlike töötasude maksmiseks ja õigusabi saamisega seotud kulutuste katmiseks;

c) mõeldud üksnes maksude ja teenustasude maksmiseks külmutatud varade ja majandusressursside tavapärase hoiustamise ja haldamise eest;

d) vajalikud erakorralisteks kulutusteks.

4. Lõiget 2 ei kohaldata, kui külmutatud arvetele lisatakse:

a) intresse või muid neilt arvetelt teenitud sissetulekuid või

b) makseid, mis on ette nähtud lepingute, kokkulepete või kohustustega, mis sõlmiti või tekkisid enne kuupäeva, mil kõnealuste arvete suhtes hakati kohaldama piirangumeetmeid,

tingimusel, et kõigi selliste intresside, muude sissetulekute ja maksete suhtes kohaldatakse jätkuvalt lõiget 1.

Artikkel 6

Tegutsedes liikmesriikide või Euroopa Komisjoni ettepanekul, võtab nõukogu lisas sisalduvas nimekirjas vastu muudatused, nagu seda nõuavad poliitilised sündmused Zimbabwes.

Artikkel 7

Et eespool nimetatud meetmete mõju oleks maksimaalne, ergutab Euroopa Liit kolmandaid riike võtma vastu piirangumeetmeid, mis sarnaneksid käesolevas ühises seisukohas sisalduvatele.

Artikkel 8

Käesolev ühine seisukoht jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval.

Ühist seisukohta kohaldatakse alates 21. veebruarist 2004.

Artikkel 9

Käesolev ühine seisukoht kehtib 12 kuud. Selle üle teostatakse pidevat järelevalvet. Ühist seisukohta pikendatakse või muudetakse vastavalt vajadusele, kui nõukogu arvab, et selle eesmärke ei ole saavutatud.

Artikkel 10

Käesolev ühine seisukoht avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 19. veebruar 2004

Nõukogu nimel

eesistuja

M. McDowell

[1] EÜT L 50, 21.2.2002, lk 1.

[2] EÜT L 195, 24.7.2002, lk 1.

[3] EÜT L 247, 14.9.2002, lk 56.

[4] ELT L 46, 20.2.2003, lk 30.

--------------------------------------------------

LISA

Artiklites 4 ja 5 osutatud isikute nimekiri

1. Mugabe, Robert Gabriel | President, sünd. 21.2.1924 |

2. Buka (alias Bhuka), Flora | Riigiminister asepresidendi kantseleis (endine maareformi riigiminister presidendi kantseleis), sünd. 25.2.1968 |

3. Bonyongwe, Happyton | Luure Keskorganisatsiooni peadirektor, sünd. 6.11.1960 |

4. Chapfika, David | Rahandus- ja majandusarengu aseminister |

5. Charamba, George | Teabe- ja avalikustamise talituse alaline sekretär, sünd. 4.4.1963 |

6. Charumbira, Fortune Zefanaya | Kohaliku omavalitsuse, riiklike ehitustööde ja riigi elamumajanduse aseminister, sünd. 10.6.1962 |

7. Chigwedere, Aeneas Soko | Haridus-, spordi- ja kultuuriminister, sünd. 25.11.1939 |

8. Chihuri, Augustine | Politseiülem, sünd. 10.3.1953 |

9. Chikowore, Enos C. | ZANU (PF) poliitbüroo maa- ja ümberasumissekretär, sünd. 1936 |

10. Chinamasa, Patrick Anthony | Justiits-, õigus- ja parlamentaarküsimuste minister, sünd. 25.1.1947 |

11. Chindori-Chininga, Edward Takaruza | Endine kaevanduste ja mäetööstuse arendamise minister, sünd. 14.3.1955 |

12. Chipanga, Tongesai Shadreck | Siseministri asetäitja |

13. Chiwenga Constantine | Zimbabwe Kaitsejõudude ülem, kindral (endine maaväe ülem, kindralleitnant), sünd. 25.8.1956 |

14. Chiwewe, Willard | Presidendi kantselei esimene sekretär eriküsimustes (endine välisministeeriumi esimene sekretär), sünd. 19.3.1949 |

15. Chombo, Ignatius Morgan Chiminya | Kohaliku omavalitsuse, riiklike ehitustööde ja riigi elamumajanduse minister, sünd. 1.8.1952 |

16. Dabengwa, Dumiso | ZANU (PF) poliitbüroo komitee juhtivliige, sünd. 1939 |

17. Goche, Nicholas Tasunungurwa | Riikliku julgeoleku riigiminister presidendi kantseleis (endine julgeolekuminister), sünd. 1.8.1946 |

18. Gula-Ndebele, Sobuza | Valimiste järelevalvekomisjoni esimees |

19. Gumbo, Rugare Eleck Ngidi | Riigiminister riikliku ja riigi osalusega ettevõtluse alal presidendi kantseleis (endine siseministri asetäitja), sünd. 8.3.1940 |

20. Hove, Richard | ZANU (PF) poliitbüroo majandussekretär, sünd. 1935 |

21. Hungwe, Josaya (alias Josiah) Dunira | Masvingo provintsi kuberner, sünd. 7.11.1935 |

22. Kangai, Kumbirai | ZANU (PF) poliitbüroo komitee liige, sünd. 17.2.1938 |

23. Karimanzira, David Ishemunyoro Godi | ZANU (PF) poliitbüroo rahandussekretär, sünd. 25.5.1947 |

24. Kasukuwere, Saviour | ZANU (PF) poliitbüroo noorsooküsimuste asesekretär, sünd. 23.10.1970 |

25. Kuruneri, Christopher Tichaona | Rahandus- ja majandusarengu minister (endine rahandus- ja majandusarengu aseminister), sünd. 4.4.1949 |

26. Langa, Andrew | Transpordi- ja sideministri asetäitja |

27. Lesabe, Thenjiwe V. | ZANU (PF) poliitbüroo naisküsimuste sekretär, sünd. 1933 |

28. Machaya, Jason (alias Jason) Max Kokerai | Kaevanduste ja mäetööstuse arendamise aseminister, 13.6.1952 |

29. Made, Joseph Mtakwese | Põllumajandus- ja maapiirkondade arendamise minister (endine maade, põllumajanduse ja maapiirkondade ümberasustamise minister), sünd. 21.11.1954 |

30. Madzongwe, Edna (alias Edina) | ZANU (PF) poliitbüroo tootmise ja tööjõu asesekretär, sünd. 11.7.1943 |

31. Mahofa, Shuvai Ben | Noorsoo arendamise, soolise võrdõiguslikkuse ja töökohtade loomise aseminister, sünd. 4.4.1941 |

32. Mahaso, Tafataona | Meedia teabekomisjoni esimees |

33. Makoni Simbarashe | ZANU (PF) poliitbüroo majandusküsimuste asepeasekretär (endine rahandusminister), sünd. 22.3.1950 |

34. Malinga, Joshua | ZANU (PF) poliitbüroo asesekretär puuetega ja ebasoodsas olukorras olevate inimeste alal, sünd. 28.4.1944 |

35. Mangwana, Paul Munyaradzi | Avalike teenuste, tööjõu ja sotsiaalse heaolu minister (endine riikliku ja riigi osalusega ettevõtluse riigiminister presidendi kantseleis), sünd. 10.8.1961 |

36. Mangwende, Witness Pasichigare Madunda | Harare provintsi kuberner (endine transpordi- ja sideminister), sünd. 15.10.1946 |

37. Manyika, Elliot Tapfumanei | Portfellita minister (endine noorsoo arendamise, soolise võrdõiguslikkuse ja töökohtade loomise minister), sünd. 30.7.1955 |

38. Manyonda, Kenneth Vhundakai | Tööstus- ja rahvusvahelise kaubanduse minister, sünd. 10.8.1934 |

39. Marumahoko, Rueben | Energeetika aseminister, sünd. 4.4.1948 |

40. Masawi, Ephrahim Sango | Kesk-Mashonalandi provintsi kuberner |

41. Masuku, Angeline | Lõuna-Matabelelandi provintsi kuberner, (ZANU (PF) poliitbüroo sekretär puuetega ja ebasoodsas olukorras olevate inimeste alal), sünd, 14.10.1936 |

42. Mathema, Cain | Bulawayo provintsi kuberner |

43. Mathuthu, T. | ZANU (PF) poliitbüroo transpordi ja sotsiaalhoolekande asesekretär |

44. Midzi, Amos Bernard (Mugenva) | Kaevanduste ja mäetööstuse arendamise minister (endine energeetikaminister), sünd. 4.7.1952 |

45. Mnangagwa, Emmerson Dambudzo | Parlamendi spiiker, sünd. 15.9.1946 |

46. Mohadi, Kembo Campbell Dugishi | Siseminister (endine kohaliku omavalitsuse, riiklike ehitustööde ja riigi elamumajanduse minister), sünd. 15.11.1949 |

47. Moyo, Jonathan | Teabe- ja avalikustamise riigiminister presidendi kantseleis, sünd. 12.1.1957 |

48. Moyo, July Gabarari | Energeetikaminister (endine avalike teenuste, tööjõu ja sotsiaalhoolekande minister), sünd. 7.5.1950 |

49. Moyo, Simon Khaya | ZANU (PF) poliitbüroo õigusküsimuste asesekretär, sünd. 1945 |

50. Mpofu, Obert Moses | Põhja-Matabelelandi provintsi kuberner (ZANU (PF) poliitbüroo riikliku julgeoleku asesekretär), sünd. 12.10.1951 |

51. Msika, Joseph W. | Asepresident, sünd. 6.12.1923 |

52. Msipa, Cephas George | Midlandsi provintsi kuberner, sünd. 7.7.1931 |

53. Muchena, Olivia Nyembesi (alias Nyem-bezi) | Teaduse ja tehnoloogia riigiminister presidendi kantseleis (endine riigiminister asepresident Msika kantseleis), sünd. 18.8.1946 |

54. Muchinguri, Oppah Chamu Zvipange | ZANU (PF) poliitbüroo soolise võrdõiguslikkuse ja kultuurisekretär, sünd. 14.12.1958 |

55. Mudede, Tobaiwa (Tonneth) | Statistikabüroo juhataja, sünd. 22.12.1942 |

56. Mudenge, Isack Stanilaus Gorerazvo | Välisminister, sünd. 17.12.1941 |

57. Mugabe, Grace | Robert Gabriel Mugabe abikaasa, sünd. 23.7.1965 |

58. Mugabe, Sabina | ZANU (PF) poliitbüroo komitee juhtivliige, sünd. 14.10.1934 |

59. Mujuru, Joyce Teurai Ropa | Veevarude ja infrastruktuuri arendamise minister (endine põllumajandusresursside ja veemajanduse arendamise minister), sünd. 15.4.1955 |

60. Mujuru, Solomon T:R: | ZANU (PF) poliitbüroo komitee juhtivliige, sünd. 1.5.1949 |

61. Mumbengegwi, Samuel Creighton | Tööstus- ja rahvusvahelise kaubanduse minister (endine kõrgharidus- ja tehnoloogiaminister), sünd. 23.10.1942 |

62. Murerwa, Herbert Muchemwa | Kõrg- ja kolmanda taseme hariduse minister (endine rahandus- ja majandusarengu minister), sünd. 31.7.1941 |

63. Mushohwe, Christopher Chindoti | Transpordi- ja sideminister (endine transpordi- ja sideministri asetäitja), sünd. 6.2.1954 |

64. Mutasa, Didymus Noel Edwin | Korruptsiooni- ja monopolidevastase võitluse eest vastutav eriasjade minister presidendi kantseleis (endine ZANU (PF) poliitbüroo välissuhete sekretär), sünd. 27.7.1935 |

65. Mutinhiri, Ambros (alias Ambrose) | Noorsoo arendamise, soolise võrdõiguslikkuse ja töökohtade loomise minister, eru-brigaadikindral |

66. Mutiwekuziwa, Kenneth Kaparadza | Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arendamise aseminister, sünd. 27.5.1948 |

67. Muzenda, Tsitsi V. | ZANU (PF) poliitbüroo komitee juhtivliige, sünd. 28.10.1922 |

68. Muzonzini, Elisha | Brigaadikindral (endine Luure Keskorganisatsiooni peadirektor), sünd. 24.6.1957 |

69. Ncube, Abedinico | Välisministri asetäitja, sünd. 13.10.1954 |

70. Ndlovu, Naison K. | ZANU (PF) poliitbüroo tootmise ja tööjõu sekretär, sünd. 22.10.1930 |

71. Ndlovu, Sikhanyiso | ZANU (PF) poliitbüroo komissariaadi asesekretär, sünd. 20.9.1949 |

72. Nhema, Francis | Keskkonna- ja turismiminister, sünd. 17.4.1959 |

73. Nkomo, John Landa | Eriasjade minister presidendi kantseleis |

74. Nyambuya, Michael Reuben | Kindralleitnant, Manicalandi provintsi kuberner |

75. Nyoni, Sithembiso Gile Glad | Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arendamise minister (endine mitteametliku sektori riigiminister), sünd. 20.9.1949 |

76. Parirenyatwa, David Pagwese | Tervishoiu- ja lastekaitse minister (endine ministri asetäitja), sünd. 2.8.1950 |

77. Pote, Selina M. | ZANU (PF) poliitbüroo soolise võrdõiguslikkuse ja kultuuri sekretär |

78. Rusere, Tinos | Veevarude ja infrastruktuuri arendamise minister (endine põllumajandusressursside ja veemajanduse arendamise minister), sünd. 10.5.1945 |

79. Sakupwanya, Stanley | ZANU (PF) poliitbüroo tervishoiu ja lastekaitse asesekretär |

80. Samkange, Nelson Tapera Crispen | Lääne-Mashonalandi provintsi kuberner |

81. Sekeramayi, Sydney (alias Sidney) Tigere | Kaitseminister, sünd. 30.3.1944 |

82. Shamu, Webster | Poliitika rakendamise riigiminister presidendi kantseleis, sünd. 6.6.1945 |

83. Shamuyarira, Nathan Marwirakuwa | ZANU (PF) poliitbüroo teabe- ja avalikustamissekretär, sünd. 29.9.1928 |

84. Shiri, Perence | Kindralleitnant (lennuvägi), sünd. 1.11.1955 |

85. Shamba, Isaiah Masvayamwando | Hariduse, spordi ja kultuuri aseminister, sünd. 3.1.1949 |

86. Sibanda, Jabulani | Riikliku Sõjaveteranide Assotsiatsiooni esimees, sünd. 31.12.1970 |

87. Sibanda, Misheck Julius Mpande | Valitsussekretär (Charles Utete (nr 93) ametijärglane), sünd. 3.5.1949 |

88. Sibanda, Phillip Valerio (alias Valentine) | Zimbabwe Rahvaarmee ülem, kindralleitnant, sünd. 25.8.1956 |

89. Sikosana, Absolom | ZANU (PF) poliitbüroo noorsoosekretär |

90. Stamps, Timothy | Tervishoiunõunik presidendi kantseleis, sünd. 15.10.1936 |

91. Tawengwa, Solomon Chirume | ZANU (PF) poliitbüroo rahanduse asesekretär, sünd. 15.6.1940 |

92. Tungamirai, Josiah T. | Põlisrahvaste asjade ja nende õiguste riigiminister, erukindralleitnant (lennuvägi) (endine ZANU (PF) poliitbüroo põlisrahvaste asjade ja nende õiguste sekretär), sünd. 8.10.1948 |

93. Utete, Charles | Presidendi maareformikomitee esimees (endine valitsussekretär), sünd. 30.10.1938 |

94. Zimonte, Paradzai | Vanglate ülem, sünd 4.3.1947 |

95. Zvinavashe, Vitalis | Erukindral (endine kaitsestaabi ülem), sünd. 27.9.1943 |

--------------------------------------------------