32004D0005



Euroopa Liidu Teataja L 003 , 07/01/2004 Lk 0028 - 0029


Komisjoni otsus,

5. november 2003,

Euroopa pangandusinspektorite komitee loomise kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

(2004/5/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut

ning arvestades järgmist:

(1) 2001. aasta juunis võttis komisjon vastu otsused 2001/527/EÜ [1] ja 2001/528/EÜ, [2] millega luuakse vastavalt Euroopa väärtpaberituru reguleerijate komitee ja Euroopa väärtpaberikomitee.

(2) Oma 5. veebruari ja 21. novembri 2002. aasta resolutsioonides kiitis Euroopa Parlament heaks neljatasandilise lähenemisviisi, mida toetati Euroopa väärtpaberiturgude reguleerimist uurinud tarkade komitee lõpparuandes, ning kutsus üles laiendama selle lähenemisviisi mõningaid aspekte pangandussektorile ja kindlustussektorile, tingimusel, et nõukogu võtab reformimiskohustuse, et tagada nõuetekohane institutsionaalne tasakaal.

(3) 3. detsembril 2002 kutsus nõukogu komisjoni rakendama nimetatud korda panganduse, kindlustuse ja ametipensionide vallas ning nende valdkondade osas võimalikult kiiresti uusi nõuandvaid komiteesid looma.

(4) Tuleks luua sõltumatu organ, mis tegeleks analüüsi, arutelu ning komisjoni nõustamisega panganduse reguleerimise ja järelevalve vallas.

(5) See organ, mille nimeks saab Euroopa pangandusinspektorite komitee, edaspidi "komitee", peaks aitama ka liikmesriikides ühenduse õigusakte järjekindlalt ja aegsasti kohaldada ning kogu ühenduses järelevalvetavasid ühtlustada.

(6) Komitee peaks edendama panganduse valdkonna koostööd, näiteks infovahetust.

(7) Komitee loomine ei tohi mõjutada pangandusjärelevalve korraldust siseriiklikul ega ühenduse tasandil.

(8) Komitee koosseis peaks peegeldama pangandusjärelevalve korraldust ning arvesse tuleks võtta ka keskpankade rolli siseriikliku ja ühenduse tasandi pangandussektori üldise stabiilsuse kontekstis. Selgelt tuleks määratleda eri liiki osavõtjate vastavad õigused. Eelkõige peaks eesistuja koht ja hääleõigused kuuluma üksnes liikmesriikide pädevatele järelevalveasutustele; üksikuid järelevalve all olevaid institutsioone puudutavatest konfidentsiaalsetest aruteludest osavõttu tuleks vajadusel lubada üksnes pädevatele järelevalveasutustele ning keskpankadele, kes kannavad asjaomaste konkreetsete krediidiasutuste osas konkreetset järelevalve alast vastutust.

(9) Komitee peaks paika panema oma töökorralduse ning säilitama tegevuses tihedad sidemed komisjoniga ning komiteega, mis loodi komisjoni 5. novembri 2003. aasta otsusega Euroopa panganduskomitee loomise kohta. [3]

(10) Komitee peaks tegema koostööd teiste finantssektori komiteedega, eriti otsusega 2004/10/EÜ loodud komiteega, Euroopa Keskpankade Süsteemi pangandusjärelevalve komiteega ning Euroopa pangandusinspektorite kontaktgrupiga. Eelkõige peaks komiteel olema võimalik kutsuda vaatlejaid teistest pangandus- ja finantssektori komiteedest.

(11) Komitee peaks ulatuslikult ja aegsasti ning avatud ja läbipaistval viisil konsulteerima turul osalejate, tarbijate ja lõppkasutajatega.

(12) Kui komitee annab nõu sätete osas, mis on kohaldatavad nii krediidiasutustele kui ka investeerimisühingutele, peaks ta konsulteerima investeerimisühingute järelevalve alal pädevate asutustega, kes ei ole komitees esindatud,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Luuakse ühenduse pangandusjärelevalvega tegelev sõltumatu nõuanderühm, Euroopa pangandusinspektorite komitee (edaspidi "komitee").

Artikkel 2

Komitee ülesanne on komisjoni nõustamine eelkõige panganduse valdkonna rakendusmeetmete eelnõude ettevalmistamisel kas komisjoni taotlusel komisjoni poolt vastavalt asja kiireloomulisusele ettenähtud tähtaja jooksul või komitee omal algatusel.

Komitee aitab kaasa ühenduse direktiivide järjekindlale rakendamisele ning liikmesriikide järelevalvetavade ühtlustamisele kogu ühenduses.

Ta laiendab järelevalve alast koostööd, sealhulgas teabe vahetamist konkreetsete järelevalve all olevate institutsioonide kohta.

Artikkel 3

Komitee koosneb järgmiste organisatsioonide kõrgetasemelistest esindajatest:

a) siseriiklikud ametiasutused, kelle pädevuses on krediidiasutuste järelevalve, edaspidi "pädevad järelevalveasutused";

b) riikide keskpangad, kellel pädeva järelevalveasutusega paralleelselt on konkreetsed tegutsemiskohustused seoses konkreetsete krediidiasutuste järelevalvega;

c) keskpangad, kes otseselt konkreetsete krediidiasutuste järelevalves ei osale, näiteks Euroopa Keskpank.

Iga liikmesriik nimetab oma kõrgetasemelised esindajad, kes osalevad komitee koosolekutel. Euroopa Keskpank nimetab oma kõrgetasemelise esindaja, kes osaleb komitee koosolekutel.

Komisjon osaleb komitee koosolekutel ja nimetab komitee aruteludel osalemiseks kõrgetasemelise esindaja.

Kui vahetatakse konfidentsiaalset teavet konkreetse järelevalve all oleva institutsiooni kohta, võib sellest arutelust osavõttu vajadusel lubada üksnes pädevatele järelevalveasutustele ning keskpankadele, kellel on asjaomaste konkreetsete krediidiasutuste osas konkreetsed järelevalve alased tegutsemiskohustused.

Komitee valib eesistuja pädevate järelevalveasutuste esindajate seast.

Komitee kutsub eksperte ja vaatlejaid oma koosolekutel osalema.

Artikkel 4

Komitee hoiab oma tegevuses tihedaid sidemeid komisjoniga ning komisjoni otsusega 2004/10/EÜ loodud komiteega.

Komitee võib luua töörühmi. Komisjon kutsutakse töörühmades osalema.

Artikkel 5

Enne oma arvamuse edastamist komisjonile konsulteerib komitee aegsasti, ulatuslikult ning avatud ja läbipaistval viisil turul osalejate, tarbijate ja lõppkasutajatega.

Kui komitee annab nõu sätete osas, mis on kohaldatavad nii krediidiasutustele kui ka investeerimisfirmadele, konsulteerib ta kõikide investeerimisfirmade järelevalve alal pädevate asutustega, kes ei ole komitees esindatud.

Artikkel 6

Komitee esitab komisjonile aastaaruande.

Artikkel 7

Komitee võtab vastu oma töökorra ja paneb paika oma töökorralduse, sealhulgas hääleõigused. Hääleõiguse saavad üksnes pädevate järelevalveasutuste esindajad.

Artikkel 8

Komitee alustab tegevust 1. jaanuaril 2004.

Brüssel, 5. november 2003

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Frederik Bolkestein

[1] EÜT L 191, 13.7.2001, lk 43.

[2] EÜT L 191, 13.7.2001, lk 45.

[3] ELT L 3, 7.1.2004, lk 36.

--------------------------------------------------