32002R1040



Euroopa Liidu Teataja L 157 , 15/06/2002 Lk 0038 - 0040


Komisjoni määrus (EÜ) nr 1040/2002,

14. juuni 2002,

milles sätestatakse ühenduse fütosanitaarkontrolliks ettenähtud rahalise toetuse jaotamist käsitlevate sätete üksikasjalikud rakenduseeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2051/97

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. mai 2000. aasta direktiivi 2000/29/EÜ taimedele või taimsetele saadustele kahjulike organismide ühendusse sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate kaitsemeetmete kohta, [1] viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2002/36/EÜ, [2] eriti selle artikli 23 lõike 5 viimast lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1) Vastavalt direktiivile 2000/29/EÜ võib anda liikmesriikidele ühenduse rahalist toetust nende kulutuste katmiseks, mis on otseselt seotud kolmandatest riikidest või teistelt ühenduse aladelt sissetoodud kahjulike organismide tõrjega nende hävitamise eesmärgil või, kui see ei ole võimalik, nende leviku piiramiseks võetud või võetavate vajalike meetmetega.

(2) Liikmesriigid võivad taotleda ühenduse rahalist toetust eelkõige võetud või võetavateks erimeetmeteks, et tõkestada oma territooriumile toodud kahjulike organismide põhjustatud nakkuste levikut. Kõnealuse toetuse ülemmäär on 50 % abikõlblikest kulutustest.

(3) Komisjoni 20. oktoobri 1997. aasta määruse (EÜ) nr 2051/97 (milles sätestatakse ühenduse poolt fütosanitaarkontrolliks ette nähtud rahaliste toetuste jaotamist käsitlevate sätete üksikasjalikud rakenduseeskirjad) [3] kohaldamine on näidanud, et vaja on üksikasjalikumaid rakenduseeskirju ning et eelkõige peaksid olema täpsemalt sõnastatud nõuded teabe kohta, mille liikmesriik peab esitama, et põhjendada ühenduse rahalise toetuse taotlemist.

(4) Uued eeskirjad peaksid täpsustama liikmesriikide poolt ühenduse rahalise abi taotlemiseks esitatavat teavet, eelkõige tõendusi kahjulike organismide likvideerimisprogrammide kohta, mille jaoks fütosanitaarkontrolliks ettenähtud rahalisi toetusi taotletakse.

(5) Vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1258/1999 [4] artikli 3 lõikele 2 rahastab ühenduse eeskirjade kohaselt võetud veterinaar- ja taimetervisemeetmeid Euroopa Põllumajanduse Arendus- ja Tagatisfondi tagatisrahastu. Kõnealuste meetmete finantskontrolli suhtes kohaldatakse eespool nimetatud määruse artikleid 8 ja 9.

(6) Seetõttu tuleks määrus (EÜ) nr 2051/97 kehtetuks tunnistada.

(7) Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taimetervise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

1. Ilma et see piiraks direktiivi 2000/29/EÜ artikli 23 lõike 4 esimese lõigu sätete kohaldamist, esitab kõnealuse direktiivi artikli 1 lõikes 4 osutatud asutus liikmesriikide taotlused ühenduse poolt fütosanitaarkontrolliks ettenähtud rahalise toetuse jaotamiseks vastavalt direktiivi 2000/29/EÜ artikli 23 lõikele 5 kirjalikult hiljemalt iga aasta 30. aprilliks samal aastal läbivaatamiseks, adresseerides need järgmiselt: Euroopa Ühenduste Komisjon, tervise- ja tarbijakaitse peadirektoraat, B-1049 Brüssel, Belgia.

2. Taotlustes on teave kahjulike organismide likvideerimisprogrammi kohta, mille jaoks fütosanitaarkontrolliks ettenähtud rahalist toetust taotletakse, eelkõige:

a) üldine teave asjakohase kahjuliku organismi esinemise kohta, sealhulgas täpne kuupäev, millal on selle esinemist kahtlustatud või kinnitatud, ning ilmnemise eeldatav põhjus;

b) vajalikud võetud või kavandatud meetmed võitluseks asjaomase kahjuliku organismiga, nende arvatav kestus ning saavutatud tulemused, kui need on kättesaadavad, tehtud või tehtavad tegelikud või kavandatavad kulutused ning kõnealuste kulutuste osa, mis on kaetud või kaetakse riiklikest vahenditest; kestus on kuni kaks aastat pärast asjaomase kahjuliku organismi avastamise kuupäeva, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, kui esitatakse veel kaks lisataotlust, kumbki ühe aasta kohta.

Artikkel 2

1. Artikli 1 lõikes 1 osutatud läbivaatamiseks esitab liikmesriik toimiku, milles on programmi iga aasta kohta:

a) koopia direktiivi 2000/29/EÜ artikli 16 lõike 1 või 2 alusel esitatud asjaomase kahjuliku organismi esinemise või ilmnemise teatisest;

b) teave kontrollide, katsete ja muude toimingute kohta, mis on tehtud asjaomase kahjuliku organismi esinemise laadi ja ulatuse kindlaksmääramiseks, sealhulgas nendeks toiminguteks kasutatud meetod;

c) kohustuslik teadaanne nõutava töötluse kohta, nagu hävitamine, desinfektsioon, desinfestatsioon, steriliseerimine või muu kohaldatav töötlus, ning selle teostamise/tulemuste ametlik kirjeldus ja hinnang, sealhulgas kõnealuseks töötluseks kasutatud meetodi kirjeldus;

d) juhtudel, kui makstakse hüvitust finantskahjude eest, välja arvatud keeldude ja/või piirangute tõttu saamata jäänud tulude hüvitus, nagu on määratletud direktiivi 2000/29/EÜ artikli 23 lõike 2 punktis c, ametlik kinnitus tehtud või tehtavate maksete ja arvutusmeetodi kohta;

e) teave saadetise kohta vastavalt direktiivi 2000/29/EÜ artikli 23 lõike 4 sätetele või kui see ei ole võimalik, siis põhjendus, miks saadetist ei saa identifitseerida.

2. Lisaks esitavad liikmesriigid ka loetelu summadest (välja arvatud käibemaks ja muud maksud), mis on makstud või makstakse vajalike meetmete võtmiseks võitlusel asjakohase kahjuliku organismiga, ning kõnealuste summade osa, mis kaetakse riiklikest vahenditest; iga meetmete liigi kohta esitatakse asjakohased üksikasjad:

a) kontrollide ja analüüside kohta kokkuvõtlik tabel, milles on muu hulgas esitatud nende kuupäevad, kohad ja ühiku hind;

b) lõike 1 punktis c osutatud töötluste kohta töödeldud põllumajandusettevõtete/kohtade loetelu ning töödeldud taimede/piirkondade hulk;

c) lõike 1 punktis d osutatud maksete kohta hüvitise saajate loetelu.

Artikkel 3

1. Iga saadud taotluse puhul määrab komisjon kindlaks, kas fütosanitaarmeetmed on nõuetekohased ja kulutused kõnealustele meetmetele mõistlikud.

2. Asjaomane liikmesriik edastab komisjoni soovi korral mis tahes lisateabe, mida komisjon taotluse läbivaatamiseks vajab.

Artikkel 4

1. Hiljemalt iga aasta 15. septembriks valmistab komisjon ette programmide loetelu, mida käsitatakse vastavana ühenduse rahalise toetuse saamise nõuetele. Tõhusa ja järjekindla panuse kindlustamiseks ning võttes arvesse fütosanitaarolukorda ühenduses, reastab komisjon eespool nimetatud programmid.

Eespool nimetatud reastamisel antakse prioriteet neile programmidele, mis vastavad nii palju kui võimalik järgmistele kriteeriumidele:

- kaitsevad kogu ühenduse huve,

- näitavad suuremat tõhususe tõenäosust,

- esitavad saadetise kohta nõutava teabe.

2. Loetelu, milles märgitakse igale programmile kavandatud ühenduse rahalise toetuse suurus, esitatakse aruteluks alalisele taimetervise komiteele. Vajaduse korral märgitakse ka rahalise toetuse vähenemismäär.

3. Kõik punktis 2 osutatud loetellu võetud programmid kinnitatakse eraldi direktiivi 2000/29/EÜ artiklis 18 sätestatud korras. Selline kinnitamine hõlmab ühenduse rahalise toetuse määra, kõik võimalikud kohaldatavad tingimused ja toetuse ülemmäära. Ühenduse rahalist toetust ei anta, kui artikli 4 lõike 1 sätete kohaselt määratletud abikõlblike kulutuste kogusumma on aastas alla 50000 euro.

Artikkel 5

Kinnitatud programmile ühenduse rahalise toetuse väljamakse saamiseks esitab liikmesriik komisjonile eurodes väljendatud rahalise toetuse väljamakse taotluse hiljemalt selle aasta 30. septembriks, mis järgneb programmi kinnitamise aastale.

Liikmesriigi taotlus sisaldab tõendeid maksete kohta asjakohaste dokumentidena, näiteks arvete või kviitungitena.

Artikkel 6

Määrus (EÜ) nr 2051/97 tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 7

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

Käesolevat määrust kohaldatakse ühenduse rahalise toetuse saamise taotluste suhtes alates 2003. aastast.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 14. juuni 2002

Komisjoni nimel

komisjoni liige

David Byrne

[1] EÜT L 169, 10.7.2000, lk 1.

[2] EÜT L 116, 3.5.2002, lk 16.

[3] EÜT L 287, 21.10.1997, lk 13.

[4] EÜT L 160, 26.6.1999, lk 103.

--------------------------------------------------