32002D0739



Euroopa Liidu Teataja L 236 , 04/09/2002 Lk 0004 - 0009


Komisjoni otsus,

3. september 2002,

millega kehtestatakse sisevärvidele ja -lakkidele ühenduse ökomärgise andmise muudetud ökoloogilised kriteeriumid ja muudetakse otsust 1999/10/EÜ

(teatavaks tehtud numbri K(2002) 3202 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2002/739/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, [1] eriti selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 alusel võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad märkimisväärselt mõjutada esmatähtsate keskkonnaaspektide parandamist.

(2) Määruses (EÜ) nr 1980/2000 nähakse ette, et ökomärgise andmise erikriteeriumid kehtestatakse tooterühmade kaupa.

(3) Selles määruses nähakse ka ette, et ökomärgise andmise kriteeriumid ja nende kriteeriumidega seotud hindamise ja vastavuse tõendamise nõuded vaadatakse läbi õigel ajal enne iga tooterühma kriteeriumide kehtivusaja lõppu. Nimetatud läbivaatamise alusel tehakse ettepanek kriteeriumide kehtivusaega pikendada, need tühistada või neid muuta.

(4) Turu arengu arvessevõtmiseks on vaja muuta ökoloogilisi kriteeriume, mis on kehtestatud komisjoni 18. detsembri 1998. aasta otsusega 1999/10/EÜ, millega kehtestatakse värvidele ja lakkidele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid. [2] Ühtlasi tuleb muuta kõnealuse otsuse kehtivusaega, mida on pikendatud otsusega 2001/608/EÜ, [3] ja kõnealuse tooterühma määratlust.

(5) Tuleb vastu võtta uus komisjoni otsus, millega kehtestatakse kõnealusele tooterühmale ökoloogilised erikriteeriumid, mille kehtivusaeg on viis aastat.

(6) Et äriühingutel, kellele on antud ökomärgis või kes on taotlenud oma toodetele ökomärgist enne käesoleva otsuse kohaldamiskuupäeva, oleks piisavalt aega kohandada need tooted uutele kriteeriumidele vastavaks, on asjakohane, et piiratud aja jooksul, mis ei ületa 12 kuud, kehtivad samal ajal nii käesoleva otsusega kehtestatud uued kriteeriumid kui ka otsusega 1999/10/EÜ kehtestatud kriteeriumid.

(7) Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed põhinevad määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 13 alusel moodustatud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni väljatöötatud kriteeriumide projektil.

(8) Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Selleks et värvidele ja lakkidele võiks määruse (EÜ) nr 1980/2000 alusel anda ühenduse ökomärgise, peavad värvid ja lakid kuuluma käesoleva otsuse artiklis 2 määratletud tooterühma "Sisevärvid ja -lakid" ja vastama käesoleva otsuse lisas kindlaksmääratud ökoloogilistele kriteeriumidele.

Artikkel 2

1. Tooterühma "Sisevärvid ja -lakid" kuuluvad lõike 2 kohased sisetingimustes kasutatavad viimistlusvärvid ja -lakid, puidupeitsid ja nendega seotud tooted, mis on mõeldud nii oma tarbeks kui ka professionaalsetele kasutajatele, on välja töötatud sisetingimustes kasutamiseks ja mida sellisena ka turustatakse.

Siia kuuluvad muude toodete hulgas ka põranda pindevahendid ja põrandavärvid; tooted, mida turustajad toonivad vastavalt oma tarbeks kasutaja või professionaalse sisekujundaja tellimusele; vedeliku- või pastakujulised viimistlusvärvisegud, mis võivad olla eelkonditsioneeritud, toonitud või tootja poolt vastavalt tarbija vajadustele ette valmistatud, kaasa arvatud nende komplekttoodete krunt- ja vahevärvid.

2. "Värv" tähendab vedeliku-, pasta- või pulbrikujulist pigmenteeritud pindevahendit, mis moodustab alusele kandmise korral kaitsva, dekoratiivse või tehniliste eriomadustega läbipaistmatu kile.

"Lakk" tähendab läbipaistvat pindevahendit, mis moodustab alusele kandmise korral kaitsva, dekoratiivse või tehniliste eriomadustega läbipaistva kile.

Pärast alusele kandmist kuivab värv või lakk tahkeks alusega nakkunud kaitsvaks pindeks.

Viimistlusvärvid ja -lakid on värvid ja lakid, mida kantakse ehitistele ning nende sisseseadele ja sisustusele dekoreerimiseks ja kaitsmiseks. Neid saab kohapeal peale kanda. Kuigi nad on põhiotstarbelt dekoratiivsed, on neil ka kaitseülesanne.

Puidupeitsid (lasuurvärvid) on pinded, mis tekitavad dekoratiivse ja puitu ilmastiku eest kaitsva läbipaistva või poolläbipaistva kile, mis lihtsustab hooldamist.

3. Kõnealusesse tooterühma ei kuulu järgmised tooted:

a) korrosioonivastased pinded;

b) konserveerivad pinded;

c) puidukaitsevahendid;

d) spetsiaalseks tehniliseks või professionaalseks kasutuseks mõeldud pinded, kaasa arvatud erivastupidavusega pinded ja kahekomponendilised tooted;

e) eritooted, kaasa arvatud teatavate plekkide vastased vahendid ja sügavale imbuvad kruntvärvid;

f) fassaadipinded;

g) välitingimustes kasutamiseks väljatöötatud tooted, mida sellisena ka turustatakse.

Artikkel 3

Halduseesmärkidel antakse tooterühmale "Sisevärvid ja -lakid" koodnumber "007".

Artikkel 4

Otsuse 1999/10/EÜ artikkel 3 asendatakse järgmisega:

"Artikkel 3

Tooterühma määratlus ja tooterühma ökoloogilised erikriteeriumid kehtivad 31. augustini 2003."

Artikkel 5

Käesolevat otsust kohaldatakse alates 1. septembrist 2002 kuni 31. augustini 2007.

Tooterühma "Värvid ja lakid" kuuluvate toodete tootjad, kellele on enne 1. septembrit 2002 juba antud ökomärgis, võivad selle märgise kasutamist jätkata 31. augustini 2003.

Tooterühma "Värvid ja lakid" kuuluvate toodete tootjad, kes on enne 1. septembrit 2002 juba taotlenud ökomärgist, võivad ökomärgise saada otsuse 1999/10/EÜ tingimustel. Sel juhul võib ökomärgist kasutada kuni 31. augustini 2003.

Artikkel 6

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 3. september 2002

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Margot Wallström

[1] EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

[2] EÜT L 5, 9.1.1999, lk 77.

[3] EÜT L 214, 8.8.2001, lk 43.

--------------------------------------------------

LISA

RAAMISTIK

Kriteeriumide eesmärk

Käesolevate kriteeriumide eesmärk on eelkõige:

- toodete tõhus kasutamine ja jäätmete minimeerimine,

- keskkonna- ja muude ohtude (nt oht troposfääri osoonile) vähendamine lahustiheitmete vähendamise abil,

- mürgiste või muude saasteainete veeheitmete vähendamine.

Kriteeriumid on kehtestatud sellisel tasemel, mis soodustab väiksema keskkonnamõjuga värvide ja lakkide märgistamist.

Hindamise ja vastavuse tõendamise nõuded

Iga kriteeriumi puhul esitatakse hindamise ja vastavuse tõendamise erinõuded.

Juhul kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks deklaratsioonide, dokumentide, analüüsi- ja katseprotokollide või muude tõendite esitamist, võivad tõendusmaterjalid pärineda vastavalt vajadusele taotlejalt ja/või tema tarnijatelt ja/või nende tarnijatelt jne.

Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid kui need, mis on esitatud iga kriteeriumi puhul, tingimusel et nende samaväärsust on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus.

Vajaduse korral võib pädev asutus nõuda tõendavaid dokumente ja teha sõltumatuid kontrolle.

Pädevatele asutustele soovitatakse taotluste hindamisel ja kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS ja EN ISO 14001 rakendamist (märkus: nende juhtimissüsteemide rakendamist ei nõuta).

KRITEERIUMID

1. Valged pigmendid

a) Valge pigmendi sisaldus (valged anorgaanilised pigmendid, mille murdumisnäitaja on üle 1,8): Värv ei tohi sisaldada üle 38 grammi valget pigmenti 1 m2 kuiva 98 % läbipaistmatusega kile kohta. Seda nõuet ei kohaldata lakkide ja puidupeitside suhtes.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni selle kohta, et valget pigmenti ei ole kasutatud, või andmed valgete pigmentide sisalduse ja kriteeriumi 6a kohase kattevõime kohta ning üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust sellele kriteeriumile.

b) Titaandioksiid: Kasutatud titaandioksiidpigmendi tootmisel tekkinud heitmed ja jäätmed ei tohi ületada järgmisi väärtusi:

- SOx heitmed (väljendatakse SO2 — na): 300 mg 1 m2 kuiva 98 % läbipaistmatusega kile kohta,

- sulfaatjäätmed: 20 g 1 m2 kuiva 98 % läbipaistmatusega kile kohta,

- kloriidjäätmed: loodusliku rutiili, tehisrutiili ja ilmeniidiräbu puhul vastavalt 5, 9 ja 18 g 1 m2 kuiva 98 % läbipaistmatusega kile kohta.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni selle kohta, et titaandioksiidi ei ole kasutatud, või tõendavad dokumendid, mis näitavad heitmete ja jäätmete taset kõnealuste parameetrite puhul, titaandioksiidi sisaldust tootes ja kriteeriumi 6a kohast kattevõimet, ning üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust sellele kriteeriumile.

2. Lenduvad orgaanilised ühendid

Lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldus ei tohi ületada järgmisi väärtusi:

- seinavärvid (EN 13300 kohaselt): 30 g/l (miinus vesi),

- muud värvid, mille kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel on vähemalt 15 m2/l: 250 g/l (miinus vesi),

- kõik ülejäänud tooted (kaasa arvatud värvid, mis ei ole seinavärvid ja mille kattevõime on alla 15 m2/l, lakid, puidupeitsid, põrandapinded ja -värvid ning nendega seotud tooted): 180 g/l (miinus vesi). Selles kontekstis on lenduv orgaaniline ühend orgaaniline ühend, mille keemistemperatuur (või keemise algtemperatuur) normaalrõhu korral ei ületa 250 °C.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta. Taotleja märgib kõikide toodete puhul lenduvate orgaaniliste ühendite sisalduse. Vajaduse korral märgitakse ka kriteeriumi 6a kohaselt mõõdetud kattevõime.

3. Lenduvad aromaatsed süsivesinikud

Lenduvate aromaatsete süsivesinike sisaldus ei tohi ületada järgmisi väärtusi:

- seinavärvid (EN 13300 kohaselt): 0,15 % toote massist,

- kõik muud tooted (kaasa arvatud kõik muud värvid, lakid, puidupeitsid, põrandapinded ja -värvid ning nendega seotud tooted): 0,4 % toote massist. Selles kontekstis on lenduv aromaatne süsivesinik, mille keemistemperatuur normaalrõhu korral ei ületa 250 °C ja mille ilmutatud struktuuri valemis on vähemalt üks aromaatne tuum.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta. Taotleja märgib kõikide toodete puhul lenduvate aromaatsete süsivesinike sisalduse.

4. Raskmetallid

Toote ingrediendina (ainena või kasutatud valmistise koostises) ei tohi kasutada järgmisi raskmetalle ega nende ühendeid: kaadmium, plii, kroom(VI), elavhõbe, arseen.

Ingrediendid võivad siiski sisaldada nende metallide jälgi, kui need pärinevad toormes olevatest lisanditest.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

5. Ohtlikud ained

a) Toode: Toode ei tohi olla direktiivi 1999/45/EÜ liigituse kohaselt väga mürgine, mürgine, keskkonnaohtlik, kantserogeenne, reprotoksiline või mutageenne.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, ingredientide nimekirja ja seonduvad dokumendid (näiteks materjali jm ohutuskaardid).

b) Ingrediendid (väga mürgised, mürgised, kantserogeensed, mutageensed ja reprotoksilised): Ei tohi kasutada ingrediente (aineid ja valmistisi), mille puhul on ette nähtud või mille puhul võidakse kasutuse ajal ette näha üks järgmine hoiatusmärge (või mitmest sellisest hoiatusest koostatud liitmärge):

R23 (mürgine sissehingamisel),

R24 (mürgine kokkupuutumisel nahaga),

R25 (mürgine allaneelamisel),

R26 (väga mürgine sissehingamisel),

R27 (väga mürgine kokkupuutumisel nahaga),

R28 (väga mürgine allaneelamisel),

R39 (väga tõsiste pöördumatute tagajärgede oht),

R45 (võib põhjustada vähki),

R46 (võib põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi),

R48 (tõsiste tervisekahjustuste oht pikemaajalise kokkupuute korral),

R60 (võib kahjustada fertiilsust),

R61 (võib kahjustada loodet),

mis on ette nähtud nõukogu 27. juuni 1967. aasta direktiiviga 67/548/EMÜ (ohtlike ainete liigitamist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate õigusnormide ühtlustamise kohta) ja selle edasiste muudatustega või Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 1999. aasta direktiiviga 1999/45/EÜ (ohtlike preparaatide klassifitseerimist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta) [1]

ja selle edasiste muudatustega. Tootes konservandina kasutatavaid toimeaineid, mille puhul on ette nähtud üks järgmine hoiatusmärge: R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39 või R48 (või mitmest sellisest hoiatusest koostatud liitmärge), võib siiski kasutada, kui nende sisaldus ei ületa 0,1 % kogu värvisegu massist.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, ingredientide nimekirja ja seonduvad dokumendid (näiteks materjali jm ohutuskaardid).

c) Ingrediendid (keskkonnaohtlikud): Ingredientide (ainete ja valmististe) korral, mille puhul on ette nähtud või mille puhul võidakse kasutuse ajal ette näha üks järgmine hoiatusmärge (või mitmest sellisest hoiatusest koostatud liitmärge):

R50 (väga mürgine veeorganismidele),

R51 (mürgine veeorganismidele),

R52 (kahjulik veeorganismidele),

R53 (võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet),

mis on ette nähtud direktiiviga 67/548/EMÜ või direktiiviga 1999/45/EÜ, ei tohi ingrediendi sisaldus ületada 2,5 % toote massist. Ingredientide korral, mille puhul on ette nähtud või mille puhul võidakse kasutuse ajal ette näha üks kõnealune hoiatusmärge (või mitmest sellisest hoiatusest koostatud liitmärge), ei tohi kõigi ingredientide kogusisaldus ületada 5 % toote massist.

Seda nõuet ei kohaldata ammooniumi, alküülammooniumi ja alküülamiinide suhtes.

See nõue ei piira eespool kriteeriumis 5a sätestatud nõude täitmise kohustust.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, ingredientide nimekirja ja seotud dokumendid (nagu materjali jm ohutuskaardid).

d) Alküülfenooletoksülaadid: Alküülfenooletoksülaate ei tohi kasutada.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

e) Glükooleetrid: Dietüleenglükoolmetüüleetrit (CAS 111–77–3) ei tohi kasutada.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

f) Isotiasolinooni ühendid: Tootes ei tohi olla üle 500 ppm isotiasolinooni ühendeid. 5-kloro-2-metüül-2 H — isotiasool-3-ooni (EC nr 247–500–7) ja 2-metüül-2 H — isotiasool-3-ooni (EC nr 220–239–6) segu (3:1) sisaldus ei tohi ületada 15 ppm.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja kõnealuste ainete sisaldused (kui neid aineid on kasutatud).

g) Formaldehüüdid: Tootes ei tohi olla vaba formaldehüüdi üle 10 mg/kg. Formaldehüüdi eritavaid materjale võib lisada ainult sellises koguses, mis tagab, et kogu vaba formaldehüüdi lõppsisaldus ei ületa 10 mg/kg.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, milles on märgitud Merckoquant'i meetodil mõõdetud formaldehüüdi sisaldus (kui tootes seda esineb) (vt nt RAL-UZ 102, lisa 2). Teise võimalusena võib formaldehüüdi sisaldust määrata VdL-RL 03 meetodi abil ("Pakendialuse formaldehüüdisisalduse määramine atsetüülatsetooni meetodil", VdL juhend 03), sellel juhul ei tohi mõõdetud sisaldus ületada 100 ppm. Võib kasutada ka muid samaväärseid katseid.

6. Kasutuskõlblikkus

a) Kattevõime: Ühe liitri värvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 8 m2.

Teise võimalusena peab ühe kilogrammi paksu viimistluspinde (kolmemõõtmelise dekoratiivse mõju saamiseks mõeldud värv, mis annab väga paksu kattekihi) kattevõime olema 2 m2.

Seda nõuet ei kohaldata lakkide, puidupeitside, põrandapinnete, vahevärvide ja liimkruntide suhtes.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja ja/või tema tarnijad esitavad katseprotokolli, mille puhul on kasutatud ISO 6504/1 meetodit ("Värvid ja lakid. Varjetaseme määramine", 1. osa: "Kulbeka-Munki meetod valgete ja heledate värvide katsetamiseks"), ISO 6504/3 meetodit (3. osa: "Heledate värvide kontrastsustaseme (läbipaistmatuse) määramine kindlaksmääratud kattevõime puhul") või NF T 30073 (või samaväärset) meetodit (kolmemõõtmelise dekoratiivse mõju saamiseks mõeldud ja väga paksu kattekihi andvate värvide puhul).

b) Märgpuhastuskindlus: Standardile EN 13300 vastavate seinavärvidel, mille kohta väidetakse (kas tootel või seoses turustamisega), et need on pestavad või puhastatavad, peab EN 13300 ja EN ISO 11998 meetodil mõõdetuna olema vähemalt 3. klassi märgpuhastuskindlus (kulumine pärast 200 tsükli läbimist mitte üle 70 mikroni). Juhul kui on deklareeritud, et värv on harjamiskindel, peab sellel värvil olema vähemalt 2. klassi märgpuhastuskindlus (kulumine pärast 200 tsükli läbimist mitte üle 20 mikroni).

Põrandapinnetel ja -värvidel peab olema vähemalt 1. klassi märgpuhastuskindlus (kulumine pärast 200 tsükli läbimist mitte üle 5 mikroni).

Hindamine ja tõendamine: Taotleja ja/või tema tarnijad esitavad EN 13300 kohase katseprotokolli, mille puhul on kasutatud EN ISO 11998 meetodit (puhastatavuse ja puhastuskindluse katse).

c) Veekindlus: Lakkidel ning põrandapinnetel ja -värvidel peab EN ISO 2812-1 meetodil 2 määratuna olema selline veekindlus, et pärast 24-tunnist kokkupuudet ja 16-tunnist taastumist läige või värvus ei muutu.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja ja/või tema tarnijad esitavad katseprotokolli, mille puhul on kasutatud ISO 2812/1 meetodit 2 ("Värvid ja lakid. Vedelikukindluse määramine", 1. osa: "Üldised meetodid").

d) Nakketugevus: Põrandapinded, põrandavärvid ja kruntvärvid peavad EN 2409 nakketeimis saama vähemalt 2 hindepunkti.

Hindamine ja tõendamine: Taotleja ja/või tema tarnijad esitavad katseprotokolli, mille puhul on kasutatud EN ISO 2409 meetodit.

e) Kulumiskindlus: Põrandapinnetel ja -värvidel peab EN 13300 meetodil määratuna olema vähemalt 1. klassi märgpuhastuskindlus (kulumine pärast 200 tsükli läbimist mitte üle 5 mikroni).

Hindamine ja tõendamine: Taotleja ja/või tema tarnijad esitavad katseprotokolli, mille puhul on kasutatud standardis EN 13300 (EN ISO 7784) nimetatud meetodit ja mis näitab vastavust sellele kriteeriumile.

7. Tarbija teavitamine

Pakendile märgitakse või lisatakse järgmine teave:

- toote kavandatud kasutus, alus ja kasutustingimused. Selles sisalduvad soovitused ettevalmistustööde (nt aluse õige ettevalmistus), välitingimustes kasutamise (vajaduse korral) ja temperatuuri kohta,

- soovitused puhastusvahendite ja asjakohase jäätmehoolduse kohta (veereostuse vältimiseks). Neid soovitusi kohandatakse vastavalt asjaomasele tootetüübile ja kasutusalale ja vajaduse korral võib neis kasutada piktogramme,

- soovitused toote hoiutingimuste kohta pärast avamist (tahkete jäätmete tekke piiramiseks), kaasa arvatud ohutusteave vajaduse korral,

soovitused maalrite ennetuskaitse meetmete kohta eeskätt seoses töötamisega suletud ruumis või 2. klassi ja suure kuivainesisaldusega värvidega. Pakendile märgitakse või lisatakse järgmine (või samaväärne) tekst:

"Lisateavet sellele tootele lillemärgi andmise kohta vt veebileheküljelt http://europa.eu.int/ecolabel"

.

Hindamine ja tõendamine: Taotlusele lisatakse toote pakendi näidis ja asjakohane deklaratsioon sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

8. Ökomärgisel esitatav teave

Ökomärgise 2. lahtrisse märgitakse järgmine tekst:

"Tõhus siseviimistlusel

Piiratud ohtlike ainete sisaldus

Väike lahustisisaldus"

Hindamine ja tõendamine: Taotleja esitab toote pakendi näidise, millel on ökomärgis, ja sellele kriteeriumile vastavuse deklaratsiooni.

[1] EÜT L 200, 30.7.1999, lk 1.

--------------------------------------------------