31993D0053



Euroopa Liidu Teataja L 013 , 21/01/1993 Lk 0016 - 0017
Soomekeelne eriväljaanne: Peatükk 3 Köide 48 Lk 0018
Rootsikeelne eriväljaanne: Peatükk 3 Köide 48 Lk 0018


Komisjoni otsus,

21. detsember 1992,

millega asutatakse päritolunimetuste, geograafiliste tähiste ja eripärasertifikaatide teaduskomitee

(93/53/EMÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut

ning arvestades, et:

päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste registreerimine võib ühenduse kaitse raames hõlmata selliste probleemide uurimist, mis on seotud ühelt poolt nime üldise laadiga ja teguritega, mida tuleb arvesse võtta põllumajandussaaduste ja -toodete ning toiduainete päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste määratlemisel, ning teiselt poolt kriteeriumide kohaldamisega, mis hõlmavad ausat konkurentsi äritehingutes ja tarbijate eksitamise ohtu nõukogu määruse (EMÜ) nr 2081/92 [1] artiklites 13 ja 14 määratletud tähenduses olukordades, kus esineb vastuolu päritolunimetuse või geograafilise tähise ja kaubamärgi, homonüümide või seaduslikult turustatavate olemasolevate toodete vahel;

eripärasertifikaatide registreerimine võib ühenduse kaitse raames hõlmata põllumajandussaaduste ja -toodete ning toiduainete tavapärase laadi hindamisega seotud probleemide uurimist;

sellistele probleemidele lahenduse otsimine eeldab abi õigusliku või põllumajandusliku taustaga kogemustega kõrgelt kvalifitseeritud ekspertidelt, kellel on eelkõige intellektuaalomandi õiguste alased teadmised;

seepärast on komisjoni abistamiseks asjakohane moodustada teaduskomitee,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Komisjoni abistamiseks moodustatakse teaduskomitee, edaspidi "komitee".

Artikkel 2

Komitee ülesanne on komisjoni taotlusel uurida kõiki määruse (EMÜ) nr 2081/92 ja nõukogu määruse (EMÜ) nr 2082/92 [2] kohaldamisega seotud tehnilisi probleeme, pidades silmas põllumajandussaaduste ja -toodete ja toiduainete nimetuste registreerimist ning vastuolusid liikmesriikide vahel, eelkõige:

1. tegureid, mis tuleb arvesse võtta geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste ning nendega seotud erandite määratlemisel, eelkõige erakordset mainet ja tuntust;

2. üldist laadi;

3. tavapärase laadi hindamist;

4. kriteeriumide hindamist, mis on hõlmavad ausat konkurentsi äritehingutes ja tarbijate eksitamise ohtu olukordades, kus esineb vastuolu päritolunimetuse või geograafilise tähise ja kaubamärgi, homonüümide või seaduslikult turustatavate olemasolevate toodete vahel.

Artikkel 3

1. Komisjon määrab komitee liikmed kõrgelt kvalifitseeritud ekspertide hulgast, kes on pädevad artiklis 2 osutatud valdkondades.

2. Komitee koosneb seitsmest liikmest ja seitsmest asendusliikmest, kellel on luba koosolekutel osaleda.

Artikkel 4

1. Komitee liikmed valivad enda hulgast esimehe ja aseesimehe.

Esimees ja aseesimees valitakse lihthäälteenamuse alusel.

2. Komisjon tagab komiteele sekretariaaditeenused.

Artikkel 5

Komitee menetlused kehtivad üksnes siis, kui kõik liikmed on kohal. Komitee esitab pooldava arvamuse, kui poolthäälte arv ületab vastuhäälte arvu. Kui poolt- ja vastuhääli on võrdselt, käsitatakse hääletamisest loobunute hääli poolthäältena.

Artikkel 6

1. Komitee liikmed määratakse ametisse viieks aastaks ning neid võib uueks ametiajaks tagasi nimetada. Esimehe ja aseesimehe ametiaeg on kaks aastat. Kui nad on oma ametiülesandeid täitnud kaks järjestikust kaheaastast tähtaega, ei või neid kohe tagasi valida. Liikmete töö ei ole tasustatud.

2. Vastavalt viie aasta või kahe aasta lõppedes jäävad liikmed, esimees ja aseesimees ametisse, kuni nad asendatakse või ametisse tagasi nimetatakse.

3. Kui liige, esimees või aseesimees ei ole võimeline oma ametikohuseid täitma või kui ta ametist lahkub, asendatakse ta ülejäänud ametiajaks vastavalt artiklis 3 või 4 sätestatud korras.

Artikkel 7

1. Komitee tuleb kokku komisjoni esindaja taotlusel.

2. Komisjoni esindaja ja ametnikud ning muud asjaomased komisjoni teenistujad võtavad komitee koosolekutest osa.

3. Komisjoni esindaja võib kutsuda kõnealustele koosolekutele osalema juhtisikuid, kellel on uurimisaluses valdkonnas erialane kvalifikatsioon.

Artikkel 8

1. Komitee menetlused on seotud küsimustega, mille kohta komisjon on soovinud arvamust.

Komisjon võib täpsustada tähtaja, mille jooksul selline arvamus tuleb esitada.

2. Kui taotletava arvamuse esitamiseks on vaja komitee liikmete ühehäälset nõusolekut, koostavad liikmed ühisotsused. Kui ühehäälset nõusolekut ei saada, kantakse menetluse käigus vastuvõetud eri seisukohad komitee sekretariaadi vastutusel koostatavasse ettekandesse.

Artikkel 9

Kui komisjoni esindaja teatab komitee liikmetele, et taotletud arvamus on konfidentsiaalset laadi, ei tohi liikmed avalikustada komitee töö käigus saadud teavet.

Brüssel, 21. detsember 1992

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Ray Mac Sharry

[1] EÜT L 208, 24.7.1992, lk 1.

[2] EÜT L 208, 24.7.1992, lk 9.

--------------------------------------------------