31992L0048



Euroopa Liidu Teataja L 187 , 07/07/1992 Lk 0041 - 0044
Soomekeelne eriväljaanne: Peatükk 3 Köide 43 Lk 0060
Rootsikeelne eriväljaanne: Peatükk 3 Köide 43 Lk 0060


Nõukogu direktiiv 92/48/EMÜ,

16. juuni 1992,

millega nähakse ette vastavalt direktiivi 91/493/EMÜ artikli 3 lõike 1 punkti a alapunktile i ette minimaalsed hügieeninõuded kalatoodete suhtes, mis on püütud teatavate laevade pardale

EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. juuli 1991. aasta direktiivi 91/493/EMÜ (milles sätestatakse kalatoodete tootmise ja turuleviimise tervishoiunõuded), [1] ja eriti selle artikli 3 lõike 1 punkti a alapunkti i,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades, et:

kooskõlas direktiivi 91/493/EMÜ artikli 3 lõike 1 punkti a alapunktiga i on oluline kehtestada hügieeninõuded kalatoodete suhtes, mis on püütud teatavate kalalaevade pardale ja kus, kui see on asjakohane, toimub jahutatud või külmutatud kalatoodete käitlemine nende veretustamiseks, peade eemaldamiseks, rookimiseks ja uimede eemaldamiseks;

oleks vaja kehtestada üldised hügieeninõuded kalalaevadele;

oluline on kehtestada täiendavad hügieeninõuded kalalaevadele, mille pardal kalasaaki hoitakse kauem kui kakskümmend neli tundi;

tuleks ette näha võimalus võtta arvesse teatavate kalalaevade teatavaid spetsiifilisi omadusi;

asjakohane on mainida, et direktiivi 91/493/EMÜ kohaselt läbiviidavad vaatlused ja kontrollid kehtivad samamoodi käesolevas direktiivis viidatud laevade suhtes,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

1. I lisas sätestatud üldised hügieeninõuded kehtivad kalatoodetele, mida käideldakse kalalaevade pardal.

2. II lisas sätestatud täiendavaid hügieeninõudeid kohaldatakse kalalaevadele, mis on konstrueeritud ja varustatud seadmetega selliselt, et säilitada kalatooteid rahuldavates tingimustes pardal kauem kui kakskümmend neli tundi, välja arvatud kalalaevadele, mis on varustatud seadmetega kalade, koorikloomade ja limuste elusana hoidmiseks pardal ilma muude säilitamisvahenditeta.

3. Vajadusel ja artiklis 2 sätestatud korras võib sätestada erandeid I lisa sätetest või neid täiendavaid tingimusi, et võtta arvesse teatavate kalalaevade spetsiifilisi omadusi nende olemasolu korral.

Artikkel 2

Käesoleva direktiivi lisasid võib muuta direktiivi 91/493/EMÜ artiklis 15 sätestatud korras.

Artikkel 3

Tingimusel, et kalalaevadelt pärinevad tooted vastavad otseselt direktiivis 91/493/EMÜ sätestatud hügieeninõuetele, võivad liikmesriigid anda kalalaevadele täiendava tähtaja, mis lõpeb 31. detsembril 1995 ja mille jooksul tuleb saavutada vastavus II lisa punkti 8 alapunktides b ja e sätestatud nõuetele.

Mainitud erandeid võivad saada kalalaevad, mis teostavad püügitegevust 30. juunil 1992 ja on esitanud selleks pädevatele siseriiklikele asutustele nõuetekohaselt põhjendatud avalduse enne 31. detsembrit 1992.

Mainitud avalduses peavad olema esitatud andmed tähtaegade kohta, mille jooksul kalalaevadel on võimalik saavutada vastavus nimetatud nõuetele.

Kui ühenduselt taotletakse finantsabi, võib heaks kiita ainult käesoleva direktiivi nõuetele vastavad projektid.

Artikkel 4

Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigusnormid enne 1. jaanuari 1993. Liikmesriigid teatavad sellest viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse normidesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

Artikkel 5

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Luxembourg, 16 juuni 1992

Nõukogu nimel

eesistuja

Arlindo Marques Cunha

[1] EÜT L 268, 24.9.1991, lk 15.

--------------------------------------------------

I LISA

Üldised hügieeninõuded kalalaeva pardal asuvatele kalatoodetele

1. Kalatoodete hoidmiseks ettenähtud laevade osad või mahutid ei tohi sisaldada esemeid ega tooteid, mis võiksid anda toiduainetele edasi kahjulikke omadusi või ebanormaalseid tunnuseid. Mainitud osad või mahutid peavad olema konstrueeritud selliselt, et neid saaks hõlpsasti puhastada ja nii, et sulamisvesi ei puutuks kokku kalatoodetega.

2. Kalatoodete hoidmiseks ettenähtud laevade osad või mahutid peavad kasutamise korral olema täiesti puhtad ning eriti ei tohi neid saastata laeva käitamiseks kasutatav kütus või pilsivesi.

3. Kalatooteid tuleb kohe pärast pardale võtmist kaitsta saastumise ja päikese mõju või muu kuumusallika eest. Kalatoodete pesemise korral peab kasutatav vesi olema direktiivi 80/778/EMÜ [1] D ja E lisas sätestatud parameetritele vastav magevesi või puhas merevesi, et mitte kahjustada nende kvaliteeti või tervislikkust.

4. Kalatooteid tuleb käidelda ja hoida sellisel viisil, et muljumine oleks välditud. Tingimusel, et kalatoodete liha ei kahjustata, võib kasutada ogadega tööriistu suurte kalade või käitlejat vigastada võivate kalade liigutamiseks.

5. Kalatooted, välja arvatud elusatena hoitavad kalatooted, peavad läbima külmtöötlemise niipea kui võimalik pärast laadimist. Kuid kalalaevade puhul, kus jahutamine ei ole võimalik praktilistel põhjustel, ei tohi kalatooteid hoida pardal kauem kui kaheksa tundi.

6. Toodete jahutamiseks kasutatav jää peab olema valmistatud joogiveest või puhtast mereveest. Enne kasutamist peab seda hoidma tingimustes, mis välistavad selle saastumise.

7. Pärast kalatoodete mahalaadimist tuleb kalatoodetega vahetult kokkupuutunud mahutid, seadmed ja laevade osad puhastada joogivee või puhta mereveega.

8. Kui kaladel eemaldatakse pead ja/või neid roogitakse pardal, tuleb sellised toimingud teostada hügieeniliselt ning tooted tuleb pesta kohe ja põhjalikult joogiveega või puhta mereveega. Sisikond ja inimeste tervisele ohtu kujutavad osad tuleb eemaldada ja asetada eraldi inimtoiduks mõeldud kalatoodetest. Inimtoiduks mõeldud maks ja kalamari tuleb jahutada või külmutada.

9. Rookimiseks, peade ja uimede eemaldamiseks kasutatavad seadmed ning kalatoodetega kokkupuutuvad mahutid ja seadmed peavad olema valmistatud veekindlast, lagunemiskindlast, siledast ning hõlpsasti puhastatavast ja desinfitseeritavast materjalist või olema kaetud sellise materjaliga. Kasutamisel peavad need olema täiesti puhtad.

10. Kalatoodete käitlemisega tegelevalt personalilt nõutakse kõrge puhtusetaseme hoidmist enda ja oma riiete suhtes.

[1] EÜT L 229, 30.8.1980, lk 11. Direktiivi on viimati muudetud direktiiviga 91/377/EMÜ (EÜT L 377, 31.12.1991, lk 48).

--------------------------------------------------

II LISA

Täiendavad hügieeninõuded artikli 1 lõikes 2 viidatud kalalaevadele

1. Kalalaevad peavad olema varustatud trümmide, tsisternide või mahutitega jahutatud või külmutatud kalatoodete hoidmiseks direktiivis 91/493/EMÜ sätestatud temperatuuril. Mainitud trümmid on eraldatud masinaruumist ja meeskonnale ettenähtud laevaosast vaheseintega, mis on piisavalt hermeetilised vältimaks säilitatavate kalatoodete saastumist.

2. Trümmide, tsisternide või mahutite sisepind on veekindel ning hõlpsasti puhastatav ja desinfitseeritav. See peab olema siledast materjalist või selle puudumise korral olema kaetud heas seisukorras sileda värvikihiga, mis ei anna kalatoodetele edasi inimtervisele kahjulikke aineid.

3. Trümmid peavad olema projekteeritud nii, et sulamisvesi ei saaks puutuda kokku kalatoodetega.

4. Kalatoodete hoidmiseks kasutatavad mahutid peavad tagama nende säilitamise rahuldavates hügieenitingimustes ja eriti võimaldama sulatusvee äravoolu. Kasutamisel peavad need olema täiesti puhtad.

5. Töötekid, seadmed ja trümmid, tsisternid ja mahutid puhastatakse iga kord nende kasutamisel. Selleks kasutatakse joogivett või puhast merevett. Desinfitseerimine ning putukatõrje ja rottide hävitamine toimub vastavalt vajadusele.

6. Puhastus-, desinfitseerimis- ja putukatõrjevahendeid ning kõiki potentsiaalselt mürgiseid aineid hoitakse lukustatud ruumides või kappides. Nende kasutamine ei tohi tekitada kalatoodete saastumise ohtu.

7. Kui kalatooteid külmutatakse laeva pardal, tuleb seda toimingut teostada kooskõlas direktiivi 91/493/EMÜ IV peatüki II jao lõigetes 1 ja 3 sätestatud nõuetega. Kui kasutatakse külmutamist soolvees, ei tohi soolvesi olla kalade saastumise allikaks.

8. Laevad, millel on olemas vajalikud seadmed kalatoodete jahutamiseks kas jääga või mehaaniliste vahenditega jahutatud merevees, peavad vastama järgmistele nõuetele:

a) tsisternid peavad olema varustatud piisavate seadelistega mereveega täitmiseks ja selle äravooluks ning sisaldama seadmeid ühetaolise temperatuuri saavutamiseks kõikides tsisternides;

b) tsisternidel peavad olema temperatuuri registreerimise seadmed, mis on ühendatud kõige kõrgema temperatuuriga tsisterni osas asuva temperatuurianduriga;

c) tsisternide või mahutite süsteem peab toimima nii, et oleks tagatud jahutuskiirus, mis tagab kalade ja merevee segu temperatuuri 3 °C saavutamise hiljemalt kuus tundi pärast lastimist ja 0 °C hiljemalt kuueteistkümne tunni pärast;

d) pärast igakordset lossimist tuleb tsisternid, tsirkulatsioonisüsteemid ja mahutid täielikult tühjendada ja põhjalikult puhastada, kasutades joogivett või puhast merevett. Need tuleks täita ainult puhta mereveega;

e) tsisterni kuupäev ja number tuleb selgelt ära näidata temperatuuri registreerimisdokumentides, mis peavad olema kättesaadavad kontrolli läbiviivatele asutustele.

9. Kontrolli eesmärgil hoiab pädev asutus punktide 7 või 8 kohaselt varustatud laevade nimekirja kaasajastatuna; ilma et see piiraks I lisa punkti 5 teist lauset, ei kuulu mainitud nimekirja teisaldatavate mahutitega laevad, mis ei tegele regulaarselt kalade säilitamisega jahutatud merevees.

10. Laevaomanikud või nende esindajad võtavad tarvitusele kõik abinõud takistamaks töötamist inimestel, kes võivad kalatooteid käsitsi töötlemisel saastada, kuni on tõestatud, et sellised isikud võivad riskita töötada. Mainitud isikute regulaarset meditsiinilist läbivaatust reguleerivad asjaomases liikmesriigis kehtivad siseriiklikud seadused.

--------------------------------------------------