31992L0023



Official Journal L 129 , 14/05/1992 P. 0095 - 0153
Finnish special edition: Chapter 13 Volume 22 P. 0136
Swedish special edition: Chapter 13 Volume 22 P. 0136


NÕUKOGU DIREKTIIV 92/23/EMÜ,

31. märts 1992,

mootorsõidukite ja nende haagiste rehvide ja nende paigaldamise kohta

EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 100a,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,[1]

koostöös Euroopa Parlamendiga,[2]

võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust[3]

ning arvestades, et:

meetmed tuleb vastu võtta järk-järgult loomaks siseturgu ajavahemikul kuni 31. detsembrini 1992; siseturg hõlmab sisepiirideta ala, kus tuleb tagada kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumine;

ühtse turu loomiseks on oluline täieulatusliku ühtlustamise meetod;

kõnealust meetodit tuleb kasutada kogu EMÜ tüübikinnitusmenetluse läbivaatamisel vastavalt nõukogu 7. mai 1985. aasta resolutsioonile, milles käsitletakse uut lähenemisviisi tehnilisele ühtlustamisele ja standardimisele;

tehnilised nõuded, millele mootorsõidukid ja nende haagised peavad siseriiklike õigusaktide kohaselt vastama, kehtivad muu hulgas ka õhkrehvide kohta;

kõnealused nõuded on liikmesriigiti erinevad; seetõttu on vaja, et kõik liikmesriigid võtaksid lisaks olemasolevatele eeskirjadele või nende asemel vastu ühesugused nõuded, et eelkõige oleks võimalik iga sõidukiliigi suhtes rakendada nõukogu 6. veebruari 1970. aasta direktiivis 70/156/EMÜ (mootorsõidukite ja nende haagiste tüübikinnitust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta)[4] ettenähtud EMÜ tüübikinnitusmenetlust, vastavalt viimastele täiendustele direktiiviga 87/403/EMÜ[5];

tingimused rehvidele peavad kehtestama üldised nõuded, mis puudutavad mitte ainult nende omadusi, vaid samuti ka nõudmisi sõidukite ja nende haagiste varustusele, mis puudutavad nende rehve;

sellest tulenevalt tuleb kehtestada ühine kord EMÜ märgise andmiseks mistahes ühtsetele omadustele vastavale rehvitüübile ja katsenõuded; tagamaks rehvide vaba liikumist ühenduse tasemel, kindlustatakse rehvide vastavus ühtsetele nõudmistele igale rehvile EMÜ märgise kinnitamisega, mis antakse tootjale vastavalt ülalnimetatud korrale; iga liikmesriik võib, kontrollimaks rehvide vastavust ühistele nõuetele, igal ajal läbi viia kontrolle; kuivõrd mittevastavuse teate korral peab liikmesriik tegema vajalikud sammud tagamaks rehvide vastavust nõuetele; need meetmed võivad viia ülalnimetatud EMÜ märgise tühistamiseni;

arvestades, et on soovitav võtta arvesse tehnilisi nõudeid, mis on vastu võetud ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni poolt tema eeskirjas nr 30 ("Ühtsed sätted, mis puudutavad mootorsõidukite ja nende haagiste õhkrehvide heakskiitmist"), koos täiendustega[6] ja tema eeskirjas nr 54 ("Ühtsed sätted, mis puudutavad kommertsveokite ja nende haagiste õhkrehvide heakskiitmist")[7] ja tema eeskirjas nr 64 ("Ühtsed sätted, mis puudutavad ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuvelgede/rehvidega varustatud sõidukite heakskiitmist")[8], mis on lisatud 20. märtsi 1958 kokkuleppele, mis puudutab mootorsõidukite varustuse ja osade kinnitamise ja kinnitamise vastastikuse tunnustamise ühtsete tingimuste vastuvõtmist;

mootorsõidukeid käsitlevate siseriiklike õigusaktide ühtlustamine eeldab iga liikmesriigi territooriumil ühiste nõuete kohaselt tehtud kontrollimiste vastastikust tunnustamist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Käesolevas direktiivis kasutatakse järgmisi mõisteid:

- rehv - mistahes uus õhkrehv, mis on ettenähtud sõidukite varustusse, mille kohta kehtib nõukogu direktiiv 70/156/EMÜ,

- sõiduk - iga sõiduk, mille kohta kehtib nõukogu direktiiv 70/156/EMÜ,

- tootja - sõiduki või rehvide kaubanime või -märgi omanik.

Artikkel 2

1. Liikmesriigid annavad osa EMÜ tüübikinnituse vastavalt I lisa tingimustele igale rehvitüübile, mis vastab II lisa nõuetele ja annavad osa EMÜ tüübikinnituse numbri vastavalt I lisas määratletule.

2. Liikmesriigid peavad andma sõiduki EMÜ tüübikinnituse selle rehvide suhtes vastavalt III lisa tingimustele igale sõidukile, mille kõik rehvid (kaasa arvatud varurehv selle olemasolul) vastavad II lisa nõuetele ja samuti sõidukeid puudutavatele IV lisa nõuetele ja peavad andma EMÜ sõiduki tüübikinnituse numbri nagu on määratletud III lisas.

Artikkel 3

Liikmesriigi tüübikinnitusasutus saadab ühe kuu jooksul alates osa (rehvi) või sõiduki EMÜ tüübikinnituse väljaandmisest või tagasilükkamisest vastava tunnistuse koopia, mille näidised on toodud I ja III lisa liidetes, teistele liikmesriikidele ja nõudmise korral saadab tüübikinnituse saanud rehvi kohta katseprotokolli.

Artikkel 4

Ükski liikmesriik ei tohi keelata või piirata osa EMÜ tüübikinnituse märki kandvate rehvide turuletoomist.

Artikkel 5

Ükski liikmesriik ei tohi keelduda sõidukile EMÜ või siseriikliku tüübikinnituse andmisest rehvidega seotud põhjustel, kui need kannavad osa EMÜ tüübikinnitusmärki ja on kinnitatud IV lisas ettenähtud nõuete kohaselt.

Artikkel 6

Ükski liikmesriik ei tohi sõiduki müügist, registreerimisest, kasutuselevõtmisest või kasutamisest keelduda või seda keelata sõiduki rehvidega seotud põhjustel, kui rehvidel on osa EMÜ tüübikinnitusmärk ning need on kinnitatud IV lisas ettenähtud nõuete kohaselt.

Artikkel 7

1. Kui liikmesriik olulise põhjenduse alusel arvab, et rehvitüüp või sõidukitüüp on ohtlik, kuigi vastavuses käesoleva direktiivi nõuetega, võib ta oma territooriumil ajutiselt keelata selle toote turustamise või allutada selle eritingimustele. Ta teatab sellest viivitamata teistele liikmesriikidele ja komisjonile ning põhjendab oma otsust.

2. Komisjon konsulteerib kuue nädala jooksul asjaomaste liikmesriikidega ning esitab seejärel viivitamata oma arvamuse ja võtab asjakohased meetmed.

3. Kui komisjon on arvamusel, et direktiivide tehnilised kohandused on vajalikud, võtab kas komisjon või nõukogu need kohandused vastu artiklis 10 sätestatud korras. Sel juhul võib kaitsemeetmed võtnud liikmesriik säilitada need meetmed kuni kohanduste jõustumiseni.

Artikkel 8

1. Osa (rehvi) või sõiduki EMÜ tüübikinnituse andnud liikmesriik võtab vajaduse korral koostöös teiste liikmesriikide tüübikinnitusasutustega vajalikud meetmed, et kontrollida tootmisnäidiste vastavust kinnitatud tüübile selleks vajalikus ulatuses. Sel otstarbel võib liikmesriik igal ajal kontrollida rehvide või sõidukite vastavust käesoleva direktiivi nõuetele. Selline kontrollimine piirdub pistelise kontrolliga.

2. Kui EMÜ tüübikinnituse andnud liikmesriik leiab, et teatav hulk samasugust tüübikinnitusmärki kandvaid rehve või sõidukeid ei vasta tema poolt kinnitatud tüübile, siis võtab see liikmesriik vajalikud meetmed tagamaks, et tootmisnäidised vastaksid kinnitatud tüübile. Järjekindla nõuetest kõrvalekaldumise korral võib neid meetmeid laiendada kuni EMÜ tüübikinnituse tühistamiseni. Nimetatud asutused, olles saanud teise liikmesriigi tüübikinnitusasutustelt nõuetest kõrvalekaldumise teate, võtavad samasugused meetmed.

3. Liikmesriikide tüübikinnitusasutused teavitavad üksteist ühe kuu jooksul igast EMÜ tüübikinnituse tühistamisest ja selle põhjustest, kasutades I ja III lisa liidetes toodud vastavat vormi.

Artikkel 9

Iga käesoleva direktiivi rakendamisel vastuvõetud sätete kohane otsus rehvi osa EMÜ tüübikinnituse või sõiduki EMÜ tüübikinnituse andmisest keeldumise või selle tühistamise kohta seoses selle rehvide paigaldusega, mis tähendab ka turustamise või kasutamise keeldu, peab sisaldama üksikasjalikke põhjendusi. Igast sellisest otsusest teatatakse asjaomasele isikule ning samal ajal informeeritakse teda õiguskaitsevahenditest, mis on liikmesriikides kehtivate seaduste alusel tema käsutuses, ning selliste õiguskaitsevahendite kasutamise tähtaegadest.

Artikkel 10

Kõik muudatused, mis on vajalikud lisades esitatud nõuete kohandamiseks tehnika arenguga, võetakse vastu direktiivi 70/156/EMÜ artiklis 13 sätestatud korras.

Artikkel 11

1. Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigusnormid enne 1. juulit 1992 ning teatavad sellest viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need meetmed vastu võtavad, lisavad nad nendesse meetmetesse või nende meetmete ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

Nad rakendavad neid meetmeid alates 1. jaanuarist 1993.

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetavate põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 12

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 31. märts 1992

Nõukogu nimel

eesistuja

Vitor MARTINS

LISADE LOETELU

I LISA Osa tüübikinnituse rakendussätted rehvidele

1. liide Teatis rehvi kohta

2. liide Osa EMÜ tüübikinnitustunnistus rehvile

II LISA[9] Nõuded rehvidele

1. liide Selgitav joonis

2. liide Nimekiri koormusindeksite sümbolitest ja vastavatest lubatud koormuse maksimummassidest (kg)

3. liide Rehvi märgiste paigutus

4. liide Seos rõhuindeksi ja rõhuühikute vahel

5. liide Mõõtevelg, välisläbimõõt ja ristlõike laius teatud mõõdutähistusega rehvidele

6. liide Rehvi mõõtmete mõõtmise meetod

7. liide Koormuse/kiiruse katse protseduur

8. liide Kandevõimeindeksi sõltuvus kiirusest; kommertsveoki radiaal- ja diagonaalrehvide korral

III LISA Sõidukite tüübikinnituse rakendussätted seoses nende rehvide paigaldamisega

1. liide Teatis sõiduki kohta

2. liide EMÜ tüübikinnitustunnistus sõidukile

IV lisa Nõuded sõidukitele nende rehvide paigaldamise suhtes

I LISA

OSA TÜÜBIKINNITUSE RAKENDUSSÄTTED REHVIDELE

1. REHVITÜÜBI OSA EMÜ TÜÜBIKINNITUSE TAOTLEMINE

1.1. Osa EMÜ tüübikinnitustaotluse rehvitüübile esitab rehvi tootja või tema volitatud esindaja.

1.2. Sellega käib kolmes eksemplaris kaasas rehvi kirjeldus, nagu kirjeldatud 1. liites olevas teatises.

1.3. Tüübikinnitusasutuse nõudmisel peab rehvi tootja või tema volitatud esindaja samuti esitama iga rehvitüübi täieliku tehnilise arhiivi, mis sisaldab täpsemalt katseprotokolle, rehvi külgseinte ja turvise jooniseid ja fotosid (kolmes eksemplaris), samuti ka rehvi läbilõike mõõtmelist joonist ja/või ühte või kahte näidist igast rehvitüübist. Fotodel või joonistel peab olema osa EMÜ tüübikinnitusmärgi soovitatav asukoht.

1.4. Tootja või tema esindaja võib taotleda osa EMÜ tüübikinnituse laiendamist, et hõlmata täiustatud rehvitüüpe.

2. PEALDISED

Osa EMÜ tüübikinnituseks esitatud rehvitüübi näidised peavad kandma taotleja selgelt nähtavat ja kustutamatut kaubamärki või nime ja peavad jätma piisavalt ruumi osa EMÜ tüübikinnitusmärgi pealdisele; see ruum peab olema mainitud punktis 1.2 osutatud dokumentides.

3. OSA EMÜ TÜÜBIKINNITUS (REHVID)

3.1. Osa EMÜ tüübikinnitus antakse ja osa tüübikinnituse number väljastatakse iga rehvitüübi suhtes, mis on esitatud punktile 1.1 vastavalt ja täidab käesoleva direktiivi nõudeid.

3.2. Teade rehvitüübile käesoleva direktiivi kohase tüübikinnituse andmise, laiendamise või sellest keeldumise kohta tuleb edastada liikmesriikidele 2. liites esitatud näidisele vastaval vormil.

3.3. Igale kinnitatud rehvitüübile antakse tüübikinnitusnumber. Üks ja seesama liikmesriik ei või anda sama numbrit teisele rehvitüübile.

4. REHVIDE MÄRGISTAMINE SEOSES OSA EMÜ TÜÜBIKINNITUSEGA

4.1. Iga rehv, mis vastab tüübile, millele on antud osa tüübikinnitus vastavalt käesolevale direktiivile, peab kandma osa EMÜ tüübikinnituse märki.

4.2. Osa EMÜ tüübikinnitusmärk koosneb e-tähte ümbritsevast ristkülikust, millele järgneb/järgnevad osa tüübikinnituse andnud liikmesriigi eraldustäht/eraldustähed või number: 1 - Saksa Liitvabariik, 2 - Prantsusmaa, 3 - Itaalia, 4 - Madalamaad, 6 - Belgia, 9 - Hispaania, 11 - Ühendkuningriik, 13 - Luksemburg, 18 - Taani, 21 - Portugal, IRL - Iirimaa, EL - Kreeka. Osa EMÜ tüübikinnituse number koosneb tüübi kohta kirjutatud tunnistusel näidatud osa tüübikinnituse numbrist, millele eelnevad kaks numbrit, mis näitavad käesoleva nõukogu direktiivi viimase muudatuse järjekorranumbrit kuupäeval, kui osa EMÜ tüübikinnitus anti. Muudatuse järjekorranumber käesolevas direktiivis on 00 kommertsveokite rehvidele ja 02 sõiduautode rehvidele.

4.3. Osa EMÜ tüübikinnituse märk ja number, samuti II lisa punktis 3 nõutud täiendavad märgised peavad olema kinnitatud selles punktis kirjeldatud viisil.

4.4. EMÜ märki moodustava ristküliku miinimumpikkus peab olema 12 mm ja miinimumkõrgus 8 mm. Tähed ja number/numbrid peavad olema vähemalt 4 mm kõrged.

4.5. EMÜ märgi näidis on toodud allpool:

a 12 mm

[INSERT IMAGE]

Ülaltoodud EMÜ märki kandev rehv on rehv, mis täidab EMÜ nõudeide, millele EMÜ märk numbriga 479 on antud Iirimaal (IRL) käesoleva direktiivi alusel.

Märkus: number 479 (EMÜ märgi osa tüübikinnituse number) ja tähed IRL (liikmesriigi tähed, mis on andnud EMÜ märgi) on ainult juhendamiseks.

Kinnituse number peab olema paigutatud ristküliku lähedale ja sellest üles- või allapoole või vasakule või paremale. Kinnituse numbri numbrid peavad kõik olema e-tähest samal pool ja suunatud samas suunas.

5. REHVITÜÜBI MUUTMINE

5.1. Igast rehvitüübi muudatusest tuleb teavitada tüübikinnitusasutust, mis kinnitas rehvitüübi. Seejärel võib see tüübikinnitusasutus kas:

5.1.1. leida, et tõenäoliselt ei kahjusta tehtud muudatused märgatavalt nõuetele vastavust ja et igal juhul vastab rehv endiselt nõuetele, või

5.1.2. nõuda tüübikinnituskatseid läbiviivalt tehniliselt teenistuselt täiendavat katsearuannet.

5.2. Rehvi turvisemustri muutmist ei loeta II lisas kirjeldatud katsete kordamist tingivaks teguriks.

5.3. Tüübikinnituse kinnitamisest või sellest keeldumisest, muudatuste määratlemisest teatatakse teistele liikmesriikidele punktis 3.2 kindlaks määratud korra kohaselt.

6. REHVIDE TOODANGU VASTAVUS NÕUETELE

6.1. Iga toodangu rehv, mis kannab osa EMÜ tüübikinnitusmärki vastavalt käesolevale direktiivile peab olema valmistatud nii, et see vastab kõigile käesoleva direktiivi asjakohastele nõuetele.

6.2. Punkti 6.1 nõuete täitmises veendumiseks tuleb korraldada tootmise asjakohast kontrollimist.

6.3. Tüübikinnituse omanik peab eelkõige:

6.3.1. tagama toodete kvaliteedi efektiivse kontrollimise protseduuride olemasolu,

6.3.2. omama juurdepääsu iga kinnitatud tüübi vastavuse kontrollimiseks vajalikele kontrollseadmetele,

6.3.3. tagama katsetulemuste andmete registreerimise ning lisatud dokumentide kättesaadavuse ajavahemikus, mis määratakse kindlaks kokkuleppel tüübikinnitusasutusega;

6.3.4. analüüsima iga katsetüübi tulemusi, et kontrollida tootekarakteristikuid ning tagada nende püsivus, võttes arvesse tööstustoodangu korral lubatud kõikumisi,

6.3.5. tagama, et iga rehvitüübi korral viiakse läbi vähemalt käesolevas direktiivis ettenähtud katsed, ning

6.3.6. tagama, et kui kõnealust liiki katses ilmneb mis tahes näidise või katseeksemplari mittevastavus nõuetele, valitakse uued näidised ja katset korratakse. Asjaomase toodangu vastavuse taastamiseks tuleb võtta kõik vajalikud meetmed.

6.4. Osa tüübikinnituse andnud asutus võib igal ajal kontrollida igas tootmisüksuses rakendatavaid nõuetele vastavuse kontrollimise meetodeid.

6.4.1. Iga kontrolli korral tuleb kontrollijale esitada katseraamatud ja tootmise ülevaatuse tulemused.

6.4.2. Kontrollija võib pisteliselt valida proovid, millega tehakse katsed tootja laboris. Näidiste miinimumarvu võib kindlaks määrata tootja enda tehtud kontrollimiste tulemuste alusel.

6.4.3. Kui kvaliteedi tase osutub ebarahuldavaks või kui on vaja kontrollida punkti 6.4.2 alusel tehtud katsete kehtivust, peab kontrollija välja valima näidised, mis saadetakse tüübikatsetusi teinud tehnilisele teenistusele.

6.4.4. Tüübikinnitusasutus võib teha mis tahes käesoleva direktiiviga ettenähtud katseid.

6.4.5. Tüübikinnitusasutuse poolt kinnitatud kontrollimiste tavapärane sagedus on üks kord aastas. Kui selliste kontrollimiste ajal saadakse ebarahuldavaid tulemusi, peab tüübikinnitusasutus tagama, et toodangu nõuetele vastavuse võimalikult kiireks taastamiseks astutakse kõik vajalikud sammud.

7. TOOTMISEST LÕPLIKULT LOOBUMINE

Kui osa tüübikinnituse omanik lõpetab täielikult käesoleva direktiivi kohaselt tüübikinnituse saanud rehvitüübi tootmise, peab ta sellest teatama kõnealuse kinnituse andnud asutusele. Pärast vastava teate saamist peab see asutus teavitama sellest teisi tüübikinnitusasutusi tüübikinnituse vormi koopiaga, mis kannab lõpus suurte tähtedega allkirjastatud ja kuupäevaga varustatud märkust "TOOTMINE LÕPETATUD".

1. liide

TEATIS nr SEOSES REHVI OSA EMÜ TÜÜBIKINNITUSEGA

(DIREKTIIV 92/23/EMÜ)

Vajaduse korral tuleb esitada alljärgnev teave koos sisu loeteluga kolmes eksemplaris. Vajalikus mõõtkavas ja piisavalt üksikasjalikud joonised tuleb esitada A4 formaadis lehel või A4 formaadis voldikul. Juhul, kui on tegemist mikroprotsessori abil juhitavate funktsioonidega, esitatakse ka teave asjakohaste karakteristikute kohta.

0. ÜLDOSA

0.1. Mark (tootja kaubanimi):

0.2. Kaubanduslik(ud) kirjeldus(ed):

0.3. Tüübi identifitseerimisandmed (rehvimõõdu tähistus):

0.5. Taotleja nimi ja aadress:

0.7. Tootjatehase/tehaste aadress(id):

6. REHVID

6.1. Kasutusliik:

6.2. Konstruktsioon:

6.3. Kiirusindeks:

6.4. Koormusindeks (indeksid):

- üksikasetus:

- topeltasetus:

6.5. Kas rehv tuleb paigaldada koos lohviga või ilma:

6.7. Kas rehv on:

6.7.1. Sõiduauto standardne või tugevdatud rehv või T-tüüpi varurehv ajutiseks kasutamiseks:

6.7.2. Kommertsveoki taastatava turvisega rehv:

6.8. Kihiindeksi number (kui on kohaldatav) diagonaalrehvidele:

6.9. Üldmõõtmed: üldine ristlõike laius ja välisläbimõõt:

6.10. Velg/veljed, millele rehvi saab paigaldada:

6.11. Mõõtevelg ja katsevelg:

6.12. Mõõterõhk (baarides):

6.13. Täiendavad koormuse/kiiruse kombinatsioonid, mille korral rakendatakse II lisa punkt 6.2.5:

6.14. Katserõhk, kus tootja nõuab II lisa 7. liite A osa punkti 1.3 rakendamist või PSI rõhuindeks:

6.15. Faktor x, viidatud II lisa punktis 2.20 või vastav tabel II lisa 5. liites:

2. liide

NÄIDIS

(suurim formaat): A4 (210 x 297 mm)

OSA EMÜ TÜÜBIKINNITUSTUNNISTUS

(rehv)

AMETIASUTUSE PITSER

Teade:

- tüübikinnituse,[10]

- tüübikinnituse laiendamise,1

- tüübikinnituse andmisest keeldumise1

kohta osa suhtes seoses direktiiviga 92/23/EMÜ, mis puudutab rehve.

Osa EMÜ tüübikinnituse nr: Laiendamise nr:

I JAGU

0. Üldsätted

0.1. Mark (tootja kaubanimi):

0.2. Kaubanduslik(ud) kirjeldus (ed):

0.3. Tüübi identifitseerimisandmed, mis on märgitud osale (rehvile)a

0.4. Kohaldatavate lisade loetelu:

0.5. Taotleja nimi ja aadress:

0.6. Tootjatehase/tehaste aadress(id):

II JAGU

1. Lisateave

1.1. Velgede nimekiri, millele võib rehve paigaldada:

2. Katsete eest vastutav tehniline teenistus:

3. Katseprotokolli esitamise kuupäev:

4. Katseprotokolli number:

5. Osa tüübikinnituse laiendamise alused (kus sobilik):

6. Märkused (kui on):

7. Koht

8. Kuupäev:

9. Allkiri:

10. Lisatud on nimekiri osa tüübikinnitusdokumentidest, mis on esitatud tüübikinnituse andnud ametiasutusele ja mida on võimalik saada taotluse korral.

II LISA

NÕUDED REHVIDELE

1. MÕISTED

2. Käesolevas direktiivis kasutatakse järgmisi mõisteid:

2.1. rehvitüüp - rehvide kategooria, mille rehvid ei erine üksteisest järgmiste oluliste tunnuste poolest:

2.1.1. tootja kaubanimi või kaubamärk;

2.1.2. rehvimõõdu tähistus;

2.1.3. kasutusliik:

- tavaline: tavaline maanteerehv,

- spetsiaal-: spetsiaalkasutusega rehv, näiteks segakasutusega (nii maanteel kui ka maastikul) ja piiratud kiirusel

- talverehv,

- varurehv ajutiseks kasutamiseks;

2.1.4. konstruktsioon (diagonaal, diagonaal-vöö, radiaal);

2.1.5. kiirusindeks;

2.1.6. koormusindeks;

2.1.7. rehvi ristlõige;

2.2. talverehv - rehv, mille turvisemustri ja konstruktsiooni eesmärk on eelkõige kindlustada tavalisest rehvist paremad sõiduomadused poris ja värskes või sulavas lumes. Lumerehvi turvisemuster koosneb üldiselt soontest (ribidest) ja/või jäikadest plokkelementidest, mis on suuremate vahedega kui tavalisel rehvil;

2.3. rehvi konstruktsioon - rehvi põhimiku tehnilised omadused. Eriti eristatakse alljärgnevaid konstruktsioone:

2.3.1. diagonaal - rehvi konstruktsioon, kus koorti kihid ulatuvad randini ja on asetatud vastasnurkade all, mis on oluliselt väiksemad kui 90 kraadi turvise keskjoone suhtes;

2.3.2. diagonaal-vöö - diagonaalrehvi konstruktsioon, kus põhimik on piiratud vööga, mis koosneb kahest või enamast kihist oluliselt mittevenivast koortmaterjalist, asetatuna vastasnurkade all, mis on lähedased põhimiku omadele;

2.3.3. radiaal - rehvi konstruktsioon, kus koorti kihid ulatuvad rantideni ja on asetatud sisuliselt 90 kraadi all turvise keskjoone suhtes ning põhimik on stabiliseeritud põhimõtteliselt mitteveniva ringvööga;

2.3.4. tugevdatus - rehvi konstruktsioon, kus põhimik on vastupidavam kui vastaval standardrehvil;

2.3.5. varurehv ajutiseks kasutamiseks - rehv, mis erineb mistahes sõidukile normaalsetes sõiduoludes paigaldamiseks mõeldud rehvist; kuid on mõeldud ainult ajutiseks kasutamiseks piiratud sõidutingimustes;

2.3.6. T-tüüpi varuratas ajutiseks kasutamiseks - ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratta tüüp, mis on ettenähtud kasutamiseks kõrgema rehvirõhuga kui standard- või tugevdatud rehvid;

2.4. rant - rehvi osa, mis oma kuju ja konstruktsiooni tõttu sobib veljega ja hoiab rehvi selle peal[11];

2.5. koort - kiud, mis moodustavad rehvi kihtide kanga1;

2.6. kiht - kummiga kaetud paralleelsed koortikihid1;

2.7. põhimik - rehvi osa, mis pole turvis ega kummist küljed, mis rõhu all kannab koormust1;

2.8. turvis - rehvi osa, mis puutub kokku maapinnaga1;

2.9. külg - rehvi osa, välja arvatud turvis, mis on nähtav, kui veljele paigaldatud rehvi küljelt vaadata1;

2.10. külje alaosa - ala rehvi ristlõike maksimaalsest laiusest allpool, mis on nähtav, kui veljele paigaldatud rehvi vaadata küljelt1;

2.11. turvise soon - ruum turvisemustri ribide või plokkide vahel1;

2.12. ristlõike laius - joonkaugus rõhu all rehvi külgede välispindade vahel, välja arvatud tähistusest (märgistusest), kaunistustest ja kaitsevöödest või -ribidest tingitud kõrgendused1;

2.13. üldlaius - joonkaugus rõhu all rehvi külgede välispindade vahel, kaasa arvatud tähistusest (märgistusest), kaunistustest ja kaitsevöödest või -ribidest tingitud kõrgendused1;

2.14. ristlõike kõrgus - vahemaa, mis on võrdne poolega rehvi välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõdu vahest1;

2.15. nominaalne ristlõikesuhe Ra - sajakordne arv, mis on saadud millimeetrites väljendatud ristlõike nimikõrgust väljendava arvu jagamisel millimeetrites väljendatud ristlõike nimilaiust väljendava arvuga;

2.16. välisläbimõõt - uue rõhu all oleva rehvi üldläbimõõt1;

2.17. rehvimõõdu tähistus -

2.17.1. tähistus, mis näitab:

2.17.1.1. ristlõike nimilaiust. See laius peab olema väljendatud millimeetrites, välja arvatud rehvide korral, mille mõõdu tähistus on näidatud 5. liite tabelite esimeses veerus;

2.17.1.2. nominaalset ristlõikesuhet, välja arvatud rehvide korral, mille mõõdu tähistus on näidatud 5. liite tabelite esimeses veerus;

2.17.1.3. tavalist arvu "d" (sümbolit "d"), mis märgib velje nimiläbimõõtu ja mis vastab velje läbimõõdule, väljendatuna kas tollides (arv alla 100 - vt tabelit) või millimeetrites (arv üle 100), kuid mitte mõlemates.

Väärtuste täielik loetelu on toodud alljärgnevas tabelis:

Velje nimiläbimõõt (sümbol "d")

Väljendatud tollides (kood) Samaväärne millimeetrites (viide punktis 6.1.2.1)

10 254

11 279

12 305

13 330

14 356

15 381

16 406

17 432

18 457

19 483

20 508

21 533

22 559

24 610

25 635

14,5 368

16,5 419

17,5 445

19,5 495

20,5 521

22,5 572

24,5 622

2.17.1.4. tähte "T" ristlõike nimilaiuse ees T-tüüpi ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurehvide korral;

2.18. velje nimiläbimõõt (d) - velje läbimõõt millele paigaldamiseks rehv on mõeldud1;

2.19. velg - tugi rehvist ja lohvist koosnevale komplektile või lohvita rehvile, millele toetuvad rehvi randid1;

2.20. teoreetiline velg - mõtteline velg, mille laius on võrdne rehvi ristlõike x-kordse nimilaiusega; väärtuse x määrab kindlaks rehvi tootja;

2.21. mõõtevelg - velg, millele rehv tuleb paigaldada mõõtmete mõõtmiseks;

2.22. katsevelg - velg, millele rehv tuleb paigaldada katsetusteks;

2.23. murenemine - kummitükkide eraldumine turvisest;

2.24. koorti eraldumine - koortkanga eraldumine oma kummikatte küljest;

2.25. kihi eraldumine - naaberkihtide eraldumine;

2.26. turvise eraldumine - turvise eemaldumine põhimikust;

2.27. turvise kulumise indikaatorid - kujutised turvise soontes, mis on mõeldud turvise kulumise astme visuaalseks näitamiseks;

2.28. koormusindeks - üks või kaks arvu, mis näitavad koormust, mida rehv võib kanda üksikasetuses või üksik- ja topeltasetuses kiirusel, mis vastab vastavale kiirusindeksile ja rehvi töötades vastavalt tootja poolt ette nähtud kasutusnõuetele. Nende indeksite ja nende vastavate masside nimekiri on esitatud II lisa 2. liites.

2.28.1. sõiduauto rehvidel peab olema ainult üks koormusindeks;

2.28.2. kommertsveoki rehvidel võib olla üks või kaks koormusindeksit, esimene üksikasetuse jaoks ja teine, kui see on olemas, topeltasetuse jaoks, sel juhul on kaks indeksit eraldatud kaldkriipsuga (/);

2.28.3. rehvitüübil võib olla kas üks või kaks komplekti koormusindekseid sõltuvalt sellest, kas punkti 6.2.5 sätteid rakendatakse või mitte;

2.29. kiirusindeks - väljendatud kiirusindeksi sümboliga vastavalt tabelis 2.29.3 näidatule;

2.29.1. sõiduauto rehvi korral maksimumkiirus, mida rehv suudab taluda;

2.29.2. kommertsveoki rehvi korral kiirus, millel rehv suudab kanda koormusindeksile vastavat massi;

2.29.3. Kiirusindeksid on näidatud alljärgnevas tabelis:

Kiirusindeksi sümbol Vastav kiirus (km/h)

F 80

G 90

J 100

K 110

L 120

M 130

N 140

p 150

Q 160

R 170

S 180

T 190

U 200

H 210

V 240

2.29.4. rehvid, mis sobivad kiirustele üle 240 km/h on märgistatud tähtkoodiga "Z", mis on paigutatud rehvimõõdu tähisesse;

2.29.5. rehvitüübil võib olla kas üks või kaks komplekti kiirusindeksi sümboleid sõltuvalt sellest, kas punkti 6.2.5 sätteid rakendatakse või mitte;

2.30. Tabel: "Kandevõime muutus sõltuvalt kiirusest" - tabel II lisa 8. liites, mis näitab funktsioonina koormusindeksitest ja nimikiirusindeksi sümbolitest koormuse muutusi, millele rehv vastu peab, kui seda kasutatakse kiirustel, mis erinevad selle kiirusindeksi sümbolile vastavatest kiirustest;

2.30.1. koormuse muutused ei kehti sõiduauto rehvide korral ega ka kommertsveoki rehvide korral täiendavatele koormusindeksitele ja kiirusindeksi sümbolile, kui rakendatakse punkti 6.2.5 sätteid;

2.31. maksimaalne kandevõime - suurim mass, mida rehv arvestuslikult võib kanda:

2.31.1. sõiduauto rehvide korral, mis sobivad kiirustele mitte üle 210 km/h, ei tohi maksimaalne kandevõime ületada väärtust, mis on seotud rehvi koormusindeksiga;

2.31.2. sõiduauto rehvide korral, mis sobivad kiirustele üle 210 km/h, kuid mitte üle 240 km/h (kiirusindeksi sümboliga "V" liigitatud rehvid), ei tohi maksimaalne kandevõime ületada protsenti väärtusest, mis on seotud alljärgnevas tabelis näidatud rehvi koormusindeksiga, sõiduki kiiruse suhtes, millele rehv on paigaldatud;

Maksimumkiirus (km/h) Koormus (%)

215 98,5

220 97

225 95,5

230 94

235 92,5

240 91

vahepealsetele maksimumkiirustele on lubatud maksimaalse kandevõime lineaarne interpoleerimine;

2.31.3. kiirustele üle 240 km/h (Z rehvid) ei tohi maksimaalne kandevõime ületada väärtust, mille on määranud rehvi tootja viitega sõiduki maksimaalsele kiirusele, millele rehv on paigaldatud;

2.31.4. kommertsveoki rehvide korral, nii üksik- kui ka topeltasetuses, ei tohi maksimaalne kandevõime ületada protsenti väärtusest, mis on seotud vastava rehvi koormusindeksiga nagu näidatud tabelis "Kandevõime muutumine vastavalt kiirusele" (vt 2.30), viitega rehvi kiirusindeksi sümbolile ja sõiduki kiirusele, millele rehv on paigaldatud. Kui rakendatakse täiendavaid koormusindekseid ja kiirusindeksi sümboleid, arvestatakse ka neid rehvi maksimaalse kandevõime kindlaksmääramisel;

2.32. sõiduauto rehv - rehv, mis on mõeldud eelkõige, aga mitte ainult, sõiduautodele (kategooria M1 mootorsõidukid) ja nende haagistele (01 ja 02);

2.33. kommertsveoki rehv - rehv, mis on mõeldud eelkõige, aga mitte ainult, muudele sõidukitele kui sõiduautod (kategooriate M2, M3, N mootorsõidukid) ja nende haagistele (03, 04);

2.34. rehvi rõhk maapinnale (F/Ac) - keskmine rehvi poolt läbi selle kontaktpinna edastatud koormus maantee pinnale, mis on väljendatud kui suhe staatilistes tingimustes velje teljel toimiva vertikaaljõu (F) ja rehvi kontaktpinna (Ac) vahel, mõõdetuna ettenähtud kasutuse tüübile soovitatava külma rõhu alla pumbatud rehvil. Selle ühik on kN/m2;

2.35. rehvi kontaktpind (Ac) - tasase pinnaga ala, mis jääb rehvi jälje virtuaalsetesse piiridesse. Selle ühik on m2;

2.36. rehvi jälje virtuaalsed piirid - kumer hulknurkne kõver, mis ümbritseb väikseimat ala, mis sisaldab kõiki rehvi ja maapinna kokkupuutepunkte;

2.37. külm rõhk - rehvi siserõhk, kui rehv on välistemperatuuril ja ei sisalda rehvi kasutamisest tingitud rõhu tõusu. Selle ühik on baar kPa.

3. MÄRGISTAMISNÕUDED

3.1. Rehvidel peab olema:

3.1.1. tootja kaubanimi või kaubamärk;

3.1.2. rehvimõõdu tähistus vastavalt punktis 2.17 määratletule;

3.1.3. konstruktsiooni tähis alljärgnevalt:

3.1.3.1. diagonaalrehvidel kas ilma tähiseta või täht "V";

3.1.3.2. radiaalrehvidel täht "R" paigutatuna velje nimiläbimõõdu tähise ette ja, soovi korral, sõna "RADIAL";

3.1.3.3. diagonaal-vöörehvidel täht "B" paigutatuna velje nimiläbimõõdu tähise ette ja lisaks sõnad "BIAS-BELTED";

3.1.4. viide rehvi kiirusindeksile punktis 2.29 näidatud sümboli abil; kiirustele üle 240 km/h sobivate rehvide korral peab rehvi kiirusindeks olema näidatud tähtkoodiga "Z", mis on paigutatud konstruktsiooni tähise ette (vt punkt 3.1.3);

3.1.5. kiri "M + S" (teised võimalused "M.S." või "M ... S") talverehvi korral;

3.1.6. koormusindeks vastavalt punktis 2.28 määratletule;

3.1.6.1. kuid rehvide korral, mis sobivad kiirustele üle 240 km/h, võib koormusindeksi jätta märkimata;

3.1.7. sõna "TUBELESS", kui rehv on mõeldud kasutamiseks ilma lohvita;

3.1.8. sõna "REINFORCED", kui rehv on tugevdatud rehv;

3.1.9. valmistamise kuupäev kolmest numbrist koosneva rühmana, kus kaks esimest näitavad valmistamise nädalat ja viimane aastat;

3.1.10. kommertsveoki rehvide korral, millel võib turvist taastada, sümbol "[INSERT SYMBOL, SEE ORIGINAL]" vähemalt 20 mm läbimõõduga või sõna "REGROOVABLE", mis on pressitud mõlema külje sisse või peale;

3.1.11. kommertsveoki rehvide korral rehvirõhu tähis "PSI" indeksiga (vt 4. liide), mida kasutatakse koormuse/kiiruse katsetel, nagu on selgitatud 7. liite B osas;

3.1.12. täiendavad koormusindeksi(te) ja kiirusindeksi sümbolid juhul, kui rakendatakse punkti 6.2.5 sätteid.

3.2. 3. liites esitatakse näiteid rehvimärgiste paigutusest.

3.3. Rehv peab samuti kandma osa EMÜ tüübikinnituse märki, mille näidis on ära toodud I lisa punktis 4.5.

MÄRGISTE ASUKOHAD

3.4. Punktides 3.1 ja 3.3 mainitud märgised peavad selgelt ja loetavalt olema valatud mõlema külje sisse või peale ja vähemalt ühe külje alaossa alljärgnevalt:

3.4.1. sümmeetriliste rehvide korral peavad kõik eelnimetatud märgised asuma mõlemal küljel, välja arvatud punktides 3.1.9, 3.1.11 ja 3.3 mainitud märgised, mis võivad olla ainult ühel küljel;

3.4.2. asümmeetriliste rehvide korral peavad kõik märgised asuma vähemalt ühe külje välispinnal.

(4.)

(5.)

(6.)

6.1. Nõuded mõõtmetele

6.1.1. Rehvi ristlõike laius

6.1.1.1. Ristlõike laius arvutatakse järgmise valemiga, välja arvatud punktis 6.1.1.2 ettenähtud juhul:

S = S1 + K (A - A1),

kus:

S = "ristlõike laius" väljendatuna millimeetrites[12] ja mõõdetuna mõõteveljel;

S1 = "ristlõike nimilaius" millimeetrites vastavalt rehvi küljel näidatud ettenähtud rehvimõõdu tähistusele;

A = mõõtevelje laius (väljendatud millimeetrites) nagu on näidatud tootjapoolses kirjeldavas märkuses (vt. I lisa 1. liite punkt 6.11);

A1 = teoreetilise velje laius (väljendatud millimeetrites); see võrdub S1 korrutatud faktoriga x, nagu on kindlaks määratud rehvi tootja poolt (vt I lisa 1. liite punkt 6.15); ja K võrdub 0,4.

6.1.1.2. Rehvitüüpidele, mille mõõdu tähistus on toodud 5 A liite või 5 B liite tabelite esimeses veerus, on mõõtevelje laius (A) ja ristlõike laius (S) need, mis on toodud rehvi mõõdu tähistuse kõrval neis tabelites.

6.1.2. Rehvi välisläbimõõt

6.1.2.1. Rehvi välisläbimõõt arvutatakse järgmise valemiga, välja arvatud punktis 6.1.2.2 ettenähtud juhul:

D = d + 0,02 H

kus:

- D on millimeetrites väljendatud välisläbimõõt,

- d on punktis 2.17.1.3 määratletud tavaline arv, väljendatud millimeetrites,

- H on ristlõike nimikõrgus millimeetrites ja võrdub S1 x 0,01 Ra;

kus:

- Ra on nominaalne ristlõikesuhe,

kõik nagu näidatud rehvi küljel rehvimõõdu tähistuses vastavalt punkti 3 nõuetele.

6.1.2.2. Kuid rehvitüüpidel, mille mõõdu tähistus on toodud 5. liite tabelite esimeses veerus, on välisläbimõõt see, mis on toodud rehvi mõõdu tähistuse kõrval neis tabelites.

6.1.3. Rehvi mõõtmete mõõtmise meetod

Rehvi tegelikke mõõtmeid mõõdetakse nii, nagu on ette nähtud 6. liites.

6.1.4. Rehvi ristlõike laius: tolerantsi määratlus

6.1.4.1. Rehvi üldlaius võib olla väiksem kui ristlõike laius, mis on määratud punkti 6.1.1 kohaselt või esitatud 5. liites;

6.1.4.2. See ei või ületada seda väärtust rohkem kui alljärgnevalt:

6.1.4.2.1. diagonaalrehvid: 6 % sõiduauto rehvidel, 8 % kommertsveoki rehvidel;

6.1.4.2.2. radiaalrehvid: 4 %; ja

6.1.4.2.3. lisaks, kui rehvil on spetsiaalne kaitsevöö, võib ülaltoodud tolerantside võrra suurendatud arvu ületada 8 mm võrra.

6.1.4.2.4. Kuid rehvidel ristlõike laiusega üle 305 mm, mis on mõeldud kasutamiseks topeltasetuses, ei tohi nimiväärtust ületada rohkem kui 2 % radiaal- ja 4 % diagonaalrehvidel.

6.1.5. Rehvi välisläbimõõt: tolerantsi määratlus

Rehvi välisläbimõõt ei tohi olla väljaspool väärtusi Dmin ja Dmax, mis saadakse järgmistest valemitest:

Dmin = d + (2H x a)

Dmax = d + (2H x b)

6.1.5.1. 5. liites loetletud mõõtudele:

H = 0,5 (D - d) - (viidete kohta vt. punkt 6.1.2.2).

6.1.5.2. teistele mõõtudele, mida pole loetletud 5. liites:

"H" ja "h" on sellised nagu on määratletud punktis 6.1.2.1.

6.1.5.3. koefitsiendid "a" ja "b" on vastavalt:

6.1.5.3.1. koefitsient "a" = 0,97;

6.1.5.3.2. koefitsient "b" tavalistele, spetsiaal-, talve- või ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurehvidele

Kasutusliik Sõiduauto rehvid Kommertsveoki rehvid

Radiaal Diagonaal Radiaal Diagonaal

Tavaline 1,04 1,08 1,04 1,07

Spetsiaal- - - 1,06 1,09

Talve- 1,04 1,08 1,04 1,07

Ajutiseks kasutamiseks 1,04 1,08 - -

6.1.5.4. Talverehvidel tohib välisläbimõõtu (Dmax), mis on kindlaks tehtud vastavalt ülaltoodule, ületada 1 % võrra.

6.2. Koormuse/kiiruse katse nõue

6.2.1. Rehv peab läbima koormuse/kiiruse katse, mis viiakse läbi vastavuses 7. liites kirjeldatud asjakohase protseduuriga.

6.2.2. Rehv, millel pärast asjakohase koormuse/kiiruse katse läbimist ei ilmne mingit turvise eraldumist, kihi eraldumist, koorti eraldumist, murenemist või purunenud koortkangast, loetakse katse läbinuks.

6.2.3. Rehvi välisläbimõõt, mis on mõõdetud kuus tundi pärast koormuse/kiiruse katset, ei tohi olla rohkem kui 3,5 % suurem enne katset mõõdetud välisläbimõõdust.

6.2.4. Kui kommertsveoki rehvitüübile on esitatud taotlus tüübikinnituseks, rakendatakse koormuse/kiiruse kombinatsioone 8. liites toodud tabelist ja punktis 6.2.1 ettenähtud koormuse/kiiruse katset ei pea läbi viima teistele koormuse ja kiiruse väärtustele peale nimiväärtuste.

6.2.5. Kui kommertsveoki rehvitüübile on esitatud taotlus (vt I lisa 1. liite punkt 6.13) tüübikinnituseks, millel on täiendav koormuse/kiiruse kombinatsioon lisaks sellele, mis allub 8. liite tabelis toodud kandevõime muutusele sõltuvalt kiirusest, tuleb punktis 6.2.1 ettenähtud koormuse/kiiruse katse samuti läbi viia teisel sama tüüpi rehvil täiendaval koormuse/kiiruse kombinatsioonil.

6.2.6. Kui rehvitootja toodab rehvide valikut, ei peeta vajalikuks läbi viia koormuse/kiiruse katset kõigile valiku rehvitüüpidele. Valiku võib teha raskeimatest juhtudest, tüübikinnitusasutuse äranägemisel.

6.3. Turvise kulumise indikaatorid

6.3.1. Sõiduauto rehvide korral peab rehvi turvis sisaldama vähemalt kuus turvise kulumise indikaatorite põikirida, mis on enam-vähem ühtlaselt jaotatud ja paigutatud laiadesse soontesse turvise keskmises piirkonnas, mis katab ligikaudu kolm neljandikku turvise laiusest. Turvise kulumise indikaatorid peavad olema sellised, et neid ei saa ära vahetada kummiharjadega turvise ribide ja plokkide vahel.

6.3.2. Rehvide korral, mis sobivad paigaldamiseks velgedele nimiläbimõõduga 12 tolli või vähem, on lubatud neli rida turvise kulumise indikaatoreid.

6.3.3. Turvise kulumise indikaatorid peavad andma visuaalse hoiatuse, kui vastavate turvise soonte sügavus on vähenenud 1,6 millimeetrini lubatud hälbega +0,6/-0 mm.

1. liide

Selgitav joonis

(vt II lisa, punktid 2 ja 6.1)

[INSERT IMAGE:]

Turvis

Turvise sooned

Koort

Kiht

Põhimik

Rant

Velje laius (A)

Ristlõike laius (S)

Üldlaius

Välisläbimõõt (D)

Ristlõike kõrgus (H)

Velje nimiläbimõõt (d)

Külje alaosa

2. liide

NIMEKIRI KOORMUSINDEKSITE SÜMBOLITEST (LI) JA VASTAVATEST LUBATUD KOORMUSE MAKSIMUMMASSIDEST (GK)

(vt II lisa, punkt 2.28)

LI Maksimaalne LI Maksimaalne LI Maksimaalne LI Maksimaalne

0 45 51 195 101 825 151 3 450

1 46,2 52 200 102 850 152 3 550

2 47,5 53 206 103 875 153 3 650

3 48,7 54 212 104 900 154 3 750

4 50 55 218 105 925 155 3 875

5 51,5 56 224 106 950 156 4 000

6 53 57 230 107 975 157 4 125

7 54,5 58 236 108 1 000 158 4 250

8 56 59 240 109 1 030 159 4 375

9 58 60 250 110 1 060 160 4 500

10 60 61 257 111 1 090 161 4 625

11 61,5 62 265 112 1 120 162 4 750

12 63 63 272 113 1 150 163 4 875

13 65 64 280 114 1 180 164 5 000

14 67 65 290 115 1 215 165 5 150

15 69 66 300 116 1 250 166 5 300

16 71 67 307 117 1 285 167 5 450

17 73 68 315 118 1 320 168 5 600

18 75 69 325 119 1 360 169 5 800

19 77,5 70 335 120 1 400 170 6 000

20 80 71 345 121 1 450 171 6 150

21 82,5 72 355 122 1 500 172 6 300

22 85 73 365 123 1 550 173 6 500

23 87,5 74 375 124 1 600 174 6 700

24 90 75 387 125 1 650 175 6 900

25 92,5 76 400 126 1 700 176 7 100

26 95 77 412 127 1 750 177 7 300

27 97,5 78 425 128 1 800 178 7 500

28 100 79 437 129 1 850 179 7 750

29 103 80 450 130 1 900 180 8 000

30 106 81 462 131 1 950 181 8 250

31 109 82 475 132 2 000 182 8 500

32 112 83 487 133 2 060 183 8 750

33 115 84 500 134 2 120 184 9 000

34 118 85 515 135 2 180 185 9 250

35 121 86 530 136 2 240 186 9 500

36 125 87 545 137 2 300 187 9 750

37 128 88 560 138 2 360 188 10 000

38 132 89 580 139 2 430 189 10 300

39 136 90 600 140 2 500 190 10 600

40 140 91 615 141 2 575 191 10 900

41 145 92 630 142 2 650 192 11 200

42 150 93 650 143 2 725 193 11 500

43 155 94 670 144 2 800 194 11 800

44 160 95 690 145 2 900 195 12 150

45 165 96 710 146 3 000 196 12 500

46 170 97 730 147 3 075 197 12 850

47 175 98 750 148 3 150 198 13 200

48 180 99 775 149 3 250 199 13 600

49 185 100 800 150 3 350 200 14 000

50 190

3. liide

REHVI MÄRGISTE PAIGUTUS

(vt II lisa, punkt 3.2)

A OSA: SÕIDUAUTO REHVID

Märgiste näidis, mis peab olema kantud rehvitüüpidele, mis on toodetud pärast käesoleva direktiivi teatavakstegemist.

[INSERT IMAGE:]

TUBELESS M + S

b ( 6 mm

c ( 4 mm

Need märgised määratlevad rehvi:

- millel on ristlõike nimilaius 185,

- millel on nominaalne ristlõikesuhe 70,

- radiaalkonstruktsiooniga (R),

- millel on velje nimiläbimõõt 14,

- millel on kandevõime 580 kg, vastab 2. liites esitatud koormusindeksile 89,

- liigitatud kiirusindeksiga T (maksimaalkiirus 190 km/h),

- paigaldamiseks ilma lohvita,

- talverehvi tüüpi,

- valmistatud 1993. aasta kahekümne viienda nädala jooksul.

Rehvi tähistust moodustavate märgiste asukoht ja kord on järgmised:

a) mõõdu tähistus, mis koosneb ristlõike nimilaiusest, nominaalsest ristlõikesuhtest, konstruktsiooni tüübi sümbolist (kui on rakendatav) ja velje nimiläbimõõdust, peab olema rühmitatud nii, nagu on näidatud ülaltoodud näites: 185/70 R 14;

b) koormusindeks ja kiirusindeksi sümbol on paigutatud mõõdu tähistuse lähedale. Need võivad kas eelneda või järgneda sellele või olla paigutatud sellest üles- või allapoole;

c) sümbolid "tubeless", "reinforced" ja "M + S" võivad olla mõõdu tähistusest eemal.

B OSA: KOMMERTSVEOKI REHVID

[INSERT IMAGE:]

TUBELESS

MÄRGISTE MIINIMUMKÕRGUSED (mm)

Rehvid velje läbimõõduga < 20 tolli või < 508 mm või ristlõike laiusega ( 235 mm või ( 9 tolli Rehvid velje läbimõõduga (20 tolli või ( 508 mm või ristlõike laiusega > 235 mm või > 9 tolli

b 6 9

c 4

d 6

Need märgised määratlevad rehvi:

- millel on ristlõike nimilaius 250,

- millel on nominaalne ristlõikesuhe 70,

- radiaalkonstruktsiooniga (R),

- millel on velje nimiläbimõõt 508 mm, mille sümbol on 20,

- millel on kandevõime 3 250 kg üksikasetuses ja 2 900 kg topeltasetuses, vastab 2. liite koormusindeksitele vastavalt 149 ja 145,

- liigitatud nominaalse kiirusindeksiga J (baaskiirus 100 km/h),

- võimalik kasutada täiendavalt kiirusindeksiga L (baaskiirus 120 km/h) kandevõimega 3 000 kg üksikasetuses ja 2 725 topeltasetuses, vastab 2. liite koormusindeksitele vastavalt 146 ja 143,

- paigaldamiseks ilma lohvita,

- talverehvi tüüpi,

- valmistatud 1991. aasta kahekümne viienda nädala jooksul,

- nõutav pumbata rõhuni 620 kPa koormuse/kiiruse kestvuskatseteks, mille jaoks PSI sümbol on 90.

Rehvi tähistust moodustavate märgiste asukoht ja kord on järgmised:

a) mõõdu tähistus, mis koosneb ristlõike nimilaiusest, nominaalsest ristlõikesuhtest, konstruktsiooni tüübi sümbolist (kui on rakendatav) ja velje nimiläbimõõdust, peab olema rühmitatud nii, nagu näidatud ülaltoodud näites: 250/70 R 20;

b) koormusindeksid ja kiirusindeksi sümbol on paigutatud koos mõõdu tähistuse lähedale. Need võivad eelneda või järgneda sellele või olla paigutatud sellest üles- või allapoole;

c) sümbolid "Tubeless", "M + S" ja "REGROOVABLE" võivad olla mõõdu tähistusest eemal.

d) kui rakendatakse II lisa punkti 6.2.5, peavad täiendavad koormusindeksid ja kiirusindeksi sümbol olema näidatud ringi sees nominaalsete koormusindeksite ja kiirusindeksi sümboli kujutise lähedal rehvi küljel.

4. liide

SEOS RÕHUINDEKSI JA RÕHUÜHIKUTE VAHEL

(vt II lisa, 7. liide, B osa, punkt 1.3)

Rõhuindeks ("PSI") bar kPa

20 1,4 140

25 1,7 170

30 2,1 210

35 2,4 240

40 2,8 280

45 3,1 310

50 3,4 340

55 3,8 380

60 4,2 420

65 4,5 450

70 4,8 480

75 5,2 520

80 5,5 550

85 5,9 590

90 6,2 620

95 6,6 660

100 6,9 690

105 7,2 720

110 7,6 760

115 7,9 790

120 8,3 830

125 8,6 860

130 9,0 900

135 9,3 930

140 9,7 970

145 10,0 1 000

150 10,3 1 030

5. liide

MÕÕTEVELG, VÄLISLÄBIMÕÕT JA RISTLÕIKE LAIUS TEATUD MÕÕDUTÄHISTUSEGA REHVIDELE

(vt II lisa, punktid 6.1.1.2 ja 6.1.2.2)

A OSA: SÕIDUAUTO REHVID

TABEL 1

Diagonaalkonstruktsiooniga rehvid

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius (mm)

Ülimadalrõhu seeria

4.80-10 3,5 490 128

5.20-10 3,5 508 132

5.20-12 3,5 558 132

5.60-13 4 600 145

5.90-13 4 616 150

6.40-13 4,5 642 163

5.20-14 3,5 612 132

5.60-14 4 626 145

5.90-14 4 642 150

6.40-14 4,5 666 163

5.60-15 4 650 145

5.90-15 4 668 150

6.40-15 4,5 692 163

6.70-15 4,5 710 170

7.10-15 5 724 180

7.60-15 5,5 742 193

8.20-15 6 760 213

Madala ristlõikega seeria

5.50-12 4 552 142

6.00-12 4,5 574 156

7.00-13 5 644 178

7.00-14 5 668 178

7.50-14 5,5 688 190

8.00-14 6 702 203

6.00-15 L 4,5 650 156

Ülimadala ristlõikega seeria2

155-13/6.15-13 4,5 582 157

165-13/6.45-13 4,5 600 167

175-13/6.95-13 5 610 178

155-14/6.15-14 4,5 608 157

165-14/6.45-14 4,5 626 167

175-14/6.95-14 5 638 178

185-14/7.35-14 5,5 654 188

195-14/7.75-14 5,5 670 198

Ultramadalristlõige

5.9-10 4,5 483 148

6.5-13 4,5 586 166

6.9-13 4,5 600 172

7.3-13 5 614 184

1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5 2 Järgnevad mõõdu tähistused on lubatud: 185-14/7.35-14 või 185-14 või 7.35-14 või 7.35-14/185-14.

TABEL 2

Radiaalkonstruktsiooniga rehvid

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius1 (mm)

5.60 R 13 4 606 145

5.90 R 13 4,5 626 155

6.40 R 13 4,5 640 170

7.00 R 13 5 644 178

7.25 R 13 5 654 184

5.90 R 14 4,5 654 155

5.60 R 15 4 656 145

6.40 R 15 4,5 690 170

6.70 R 15 5 710 180

140 R 12 4 538 138

150 R 12 4 554 150

150 R 13 4 580 149

160 R 13 4,5 596 158

170 R 13 5 608 173

150 R 14 4 606 149

180 R 15 5 676 174

1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5

TABEL 3

Millimeetermõõdus seeria - radiaalrehvid

Rehvimõõdu tähistus2 Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius1 (mm)

125 R 10 3,5 459 127

145 R 10 4 492 147

125 R 12 3,5 510 178

135 R 12 4 522 184

145 R 12 4 542

155 R 12 4,5 550 155

125 R 13 3,5 536 127

135 R 13 4 548 137

145 R 13 4 566 147

155 R 13 4,5 578 157

165 R 13 4,5 596 167

175 R 13 5 608 178

185 R 13 5,5 624 188

125 R 14 3,5 562 127

135 R 14 4 574 137

145 R 14 4 590 147

155 R 14 4,5 604 157

165 R 14 4,5 622 167

175 R 14 5 634 178

185 R 14 5,5 650 188

195 R 14 5,5 666 198

205 R 14 6 686 208

215 R 14 6 700 218

225 R 14 6,5 714 228

125 R 15 3,5 588 127

135 R 15 4 600 137

145 R 15 4 616 147

155 R 15 4,5 630 157

165 R 15 4,5 646 167

175 R 15 5 660 178

185 R 15 5,5 674 188

195 R 15 5,5 690 198

205 R 15 6 710 208

215 R 15 6 724 218

225 R 15 6,5 738 228

235 R 15 6,5 752 238

175 R 16 5 686 178

185 R 16 5,5 698 188

205 R 16 6 736 208

1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5 2 Teatud rehvidel võib velje läbimõõtu väljendada millimeetrites: 10" = 255 12" = 305 13" = 330 14" = 355 15" = 380 16" = 405 (näide: 125 R 225).

TABEL 4

Seeria 70 - radiaalrehvid*

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius1 (mm)

145/70 R 10 3,5 462 139

155/70 R 10 3,5 474 146

165/70 R 10 4,5 494 165

145/70 R 12 4 512 144

155/70 R 12 4 524 151

165/70 R 12 4,5 544 165

175/70 R 12 5 552 176

145/70 R 13 4 538 144

155/70 R 13 4 550 151

165/70 R 13 4,5 568 165

175/70 R 13 4,5 580 176

185/70 R 13 5 598 186

195/70 R 13 5,5 608 197

205/70 R 13 5,5 625 204

145/70 R 14 4 564 144

155/70 R 14 4 576 151

165/70 R 14 4,5 592 165

175/70 R 14 5 606 176

185/70 R 14 5 624 186

195/70 R 14 5,5 636 197

205/70 R 14 5,5 652 206

215/70 R 14 6 665 217

225/70 R 14 6 677 225

235/70 R 14 6,5 694 239

245/70 R 14 6,5 705 243

145/70 R 15 4 590 144

155/70 R 15 4 602 151

165/70 R 15 4,5 618 165

175/70 R 15 5 632 176

185/70 R 15 5 648 186

195/70 R 15 5,5 656 197

205/70 R 15 5,5 669 202

215/70 R 15 6 682 213

225/70 R 15 6 696 220

235/70 R 15 6,5 712 234

245/70 R 15 6,5 720 239

* Mõõtmelised andmed on kohaldatavad mõnedele olemasolevatele rehvidele. Uutele tüübikinnitustele rakendatakse vastavalt II lisa punktidele 6.1.1.1 ja 6.1.2.1 arvutatud mõõtmeid. 1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 5

Seeria 60 radiaalrehvid*

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius1 (mm)

165/60 R 12 5 504 167

165/60 R 13 5 530 167

175/60 R 13 5,5 536 178

185/60 R 13 5,5 548 188

195/60 R 13 6 566 198

205/60 R 13 6 578 208

215/60 R 13 6 594 218

225/60 R 13 6,5 602 230

235/60 R 13 6,5 614 235

165/60 R 14 5 554 167

175/60 R 14 5,5 562 178

185/60 R 14 5,5 574 188

195/60 R 14 6 590 198

205/60 R 14 6 604 208

215/60 R 14 6 610 215

225/60 R 14 6 620 220

235/60 R 14 6,5 630 231

245/60 R 14 6,5 642 237

265/60 R 14 7 670 260

185/60 R 15 5,5 600 188

195/60 R 15 6 616 198

205/60 R 15 6 630 208

215/60 R 15 6 638 216

225/60 R 15 6,5 652 230

235/60 R 15 6,5 664 236

255/60 R 15 7 688 255

205/60 R 16 6 654 208

215/60 R 16 6 662 215

225/60 R 16 6 672 226

235/60 R 16 6,5 684 232

* Mõõtmelised andmed on kohaldatavad mõnedele olemasolevatele rehvidele. Uutele tüübikinnitustele rakendatakse vastavalt III lisa punktidele 6.1.1.1 ja 6.1.2.1 arvutatud mõõtmeid. 1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5

TABEL 6

Kõrgläbivusrehvid - radiaalrehvid

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Välisläbimõõt1 (mm) Ristlõike laius1 (mm)

27 x 8.50 R 14 7 674 218

30 x 9.50 R 15 7,5 750 240

31 x 10.50 R 15 8,5 775 268

31 x 11.50 R 15 9 775 290

32 x 11.50 R 15 9 801 290

33 x 12.50 R 15 10 826 318

1 Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

B OSA: KOMMERTSVEOKI REHVID

TABEL 1

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID, NORMAALSE PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE VÕI LAMEPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (mm) Ristlõike laius (mm)

6.50 R 20 5.00 860 181

7.00 R 16 5.50 784 198

7.00 R 18 5.50 842 198

7.00 R 20 5.50 892 198

7.50 R 16 ja/või A16 või 1-16 6.00 802 210

7.50 R 17 ja/või A17 või 1-17 6.00 852 210

7.50 R 20 ja/või A20 või 1-20 6.00 928 210

8.25 R 16 ja/või B16 või 2-16 6.50 860 230

8.25 R 17 ja/või B17 või 2-17 6.50 886 230

8.25 R 20 ja/või B20 või 2-20 6.50 962 230

9.00 R 16 ja/või C16 või 3-16 6.50 912 246

9.00 R 20 ja/või C20 või 3-20 7.00 1 018 258

10.00 R 20 ja/või D20 või 4-20 7.50 1 052 275

10.00 R 22 ja/või D22 või 4-22 7.50 1 102 275

11.00 R 16 6.50 980 279

11.00 R 20 ja/või E20 või 5-20 8.00 1 082 286

11.00 R 22 ja/või E22 või 5-22 8.00 1 132 286

11.00 R 24 ja/või E24 või 5-24 8.00 1 182 286

12.00 R 20 ja/või F20 või 6-20 8.50 1 122 313

12.00 R 22 8.50 1 174 313

12.00 R 24 ja/või F24 või 6-24 8.50 1 226 313

13.00 R 20 9.00 1 176 336

14,00 R 20 ja/või G20 või 7-20 10.00 1 238 370

14.00 R 22 10.00 1 290 370

14.00 R 24 10.00 1 340 370

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 2

Kommertsveoki rehvid

DIAGONAALREHVID, NORMAALSE PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE VÕI LAMEPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

7.00-16 5.50 774 198

7.00-20 5.50 898 198

7.50-16 ja/või A16 või 1-16 6.00 806 210

7.50-17 ja/või A17 või 1-17 6.00 852 210

7.50-20 ja/või A20 või 1-20 6.00 928 213

8.25-16 ja/või B16 või 2-16 6.50 860 234

8.25-17 ja/või B17 või 2-17 6.50 895 234

8.25-20 ja/või B20 või 2-20 6.50 970 234

9.00-16 6.50 900 252

9.00-20 ja/või C20 või 3-20 7.00 1 012 256

9.00-24 ja/või C24 või 3-24 7.00 1 114 256

10.00-20 ja/või D20 või 4-20 7.50 1 050 275

10.00-22 ja/või D22 või 4-22 7.50 1 102 275

11.00-20 ja/või E20 või 5-20 8.00 1 080 291

11.00-22 ja/või E22 või 5-22 8.00 1 130 291

11.00-24 ja/või E24 või 5-24 8.00 1 180 291

12.00-18 8.50 1 070 312

12.00-20 ja/või F20 või 6-20 8.50 1 120 312

12.00-22 ja/või F22 või 6-22 8.50 1 172 312

12.00-24 ja/või F24 või 6-24 8.50 1 220 312

13.00-20 9.00 1 170 342

14.00-20 ja/või G20 või 7-20 10.00 1 238 375

14.00-22 ja/või G22 või 7-22 10.00 1 290 375

14.00-24 ja/või G24 või 7-24 10.00 1 340 375

15.00-20 11.25 1 295 412

16.00-20 13.00 1 370 446

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 3

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID, NORMAALSE PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

8 R 17.5 6.00 784 208

8.5 R 17.5 6.00 802 215

9 R 17.5 6.75 820 230

9.5 R 17.5 6.75 842 240

10 R 17.5 7.50 858 254

11 R 17.5 8.25 900 279

7 R 19.5 5.25 800 185

8 R 19.5 6.00 856 208

8 R 22.5 6.00 936 208

9 R 19.5 6.75 894 230

9 R 22.5 6.75 970 230

9.5 R 19.5 6.75 916 240

10 R 19.5 7.50 936 254

10 R 22.5 7.50 1 020 254

11 R 19.5 8.25 970 279

11 R 22.5 8.25 1 050 279

11 R 24.5 8.25 1 100 279

12 R 19.5 9.00 1 008 300

12 R 22.5 9.00 1 084 300

13 R 22.5 9.75 1 124 320

TABEL 4

DIAGONAALREHVID, NORMAALSE PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

8-19.5 6.00 856 208

9-19.5 6.75 894 230

9-22.5 6.75 970 230

10-22.5 7.50 1 020 254

11-22.5 8.25 1 054 279

11-24.5 8.25 1 100 279

12-22.5 9.00 1 084 300

Lubatud hälve: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 5

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID, LAIA PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

14 R 19.5 10.50 962 349

15 R 19.5 11.75 998 387

15 R 22.5 11.75 1 074 387

16.5 R 19.5 13.00 1 046 425

16.5 R 22.5 13.00 1 122 425

18 R 19.5 14.00 1 082 457

18 R 22.5 14.00 1 158 457

19.5 R 19.5 15.00 1 134 495

21 R 22.5 16.50 1 246 540

TABEL 6

DIAGONAALREHVID, LAIA PÖIAMÕÕDUGA, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) . Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

15 -19.5 11.75 1 004 387

15 -22.5 11.75 1 080 387

16.5-19.5 13.00 1 052 425

16.5-22.5 13.00 1 128 425

18 -19.5 14.00 1 080 457

18 -22.5 14.00 1 156 457

19.5-19.5 15.00 1 138 495

21 -22.5 16.50 1 246 540

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 7

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID, SEERIA 80, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE VÕI LAMEPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

12/80 R 20 8.50 1 008 305

13/80 R 20 9.00 1 048 326

14/80 R 20 10.00 1 090 350

14/80 R 24 10.00 1 192 350

14.75/80 R 20 10.00 1 124 370

15.5/80 R 20 10.00 1 158 384

TABEL 8

RADIAALREHVID, SEERIA 70, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

9/70 R 22.5 6.75 892 229

10/70 R 22.5 7.50 928 254

11/70 R 22.5 8.25 962 279

12/70 R 22.5 9.00 999 305

13/70 R 22.5 9.75 1 033 305

TABEL 9

RADIAALREHVID, SEERIA 80, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

12/80 R 22.5 9.00 1 046 305

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 10

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD VELGEDELE LÄBIMÕÕDUGA 16 TOLLI JA ROHKEM

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

6.00 R 16 C 4.50 728 170

6.00 R 18 C 4.00 782 165

6.50 R 16 C 4.50 742 176

6.50 R 17 C 4.50 772 176

6.50 R 17 LC 4.50 726 166

6.50 R 20 C 5.00 860 181

7.00 R 16 C 5.50 778 198

7.50 R 16 C 6.00 802 210

7.50 R 17 C 6.00 852 210

TABEL 11

DIAGONAALREHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD VELGEDELE LÄBIMÕÕDUGA 16 TOLLI JA ROHKEM

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

6.00-16 C 4.50 730 170

6.00-18 C 4.00 786 165

6.00-20 C 5.00 842 172

6.50-20 C 4.50 748 176

6.50-17 LC 4.50 726 166

6.50-20 C 5.00 870 181

7.00-16 C 5.50 778 198

7.00-18 C 5.50 848 198

7.00-20 C 5.50 898 198

7.50-16 C 6.00 806 210

7.50-17 C 6.00 852 210

8.25-16 C 6.50 860 234

8.90-16. C 6.50 885 250

9.00-16 C 6.50 900 252

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 12

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE VELGEDELE, VELJE LÄBIMÕÕT 12 - 15 TOLLI (SÜVAPÖID)

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

Ülimadalrõhu seeria

5.60 R 12 C 4.00 570 150

6.40 R 13 C 5.00 648 172

6.70 R 13 C 5.00 660 180

6.70 R 14 C 5.00 688 180

6.70 R 15 C 5.00 712 180

7.00 R 15 C 5.50 744 195

Madala ristlõikega seeria

6.50 R 14 C 5.00 640 170

7.00 R 14 C 5.00 650 180

7.50 R 14 C 5.50 686 195

REHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD 15 (SÜVAPÖIAGA) KOONILISTELE VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

7 R 17.5 C 5.25 752 185

8 R 17.5 C 6.00 784 208

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 13

Kommertsveoki rehvid

DIAGONAALREHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Velje läbimõõt 12-15 tolli

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

Ülimadalrõhu seeria

5.20-12 C 3.50 560 136

5.60-12 C 4.00 572 148

5.60-13 C 4.00 598 148

5.90-13 C 4.50 616 158

5.90-14 C 4.50 642 158

5.90-15 C 4.50 668 158

6.40-13 C 5.00 640 172

6.40-14 C 5.00 666 172

6.40-15 C 5.00 692 172

6.40-16 C 4.50 748 172

6.70-13 C 5.00 662 180

6.70-14 C 5.00 688 180

6.70-15 C 5.00 714 180

Madala ristlõikega seeria

5.50-12 C 4.00 552 142

6.00-12 C 4.50 574 158

6.00-14 C 4.50 626 158

6.50-14 C 5.00 650 172

6.50-15 C 5.00 676 172

7.00-14 C 5.00 668 182

7.50-14 C 5.50 692 192

Madalrõhu seeria

7.00-15 C 5.50 752 198

7.50-15 C 6.00 780 210

Millimeetermõõdus seeria

125-12 C 3.50 514 127

165-15 C 4.50 652 167

185-14 C 5.50 654 188

195-14 C 5.50 670 198

245-16 C 7.00 798 248

17-15 C või 5.00 678 178

17-380 C 5.00 678 178

17-400 C 19 x 400 mm 702 186

19-400 C 19 x 400 mm 736 200

21-400 C 19 x 400 mm 772 216

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 14

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID KERGETELE KOMMERTSVEOKITELE, PAIGALDATUD 5 KOONILISTELE (SÜVAPÖIAGA) VELGEDELE

Millimeetermõõdus seeria

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

125 R 12 C 3,50 510 127

125 R 13 C 3,50 536 127

125 R 14 C 3,00 562 127

125 R 15 C 3,50 588 127

135 R 12 C 4,00 522 137

135 R 13 C 4,00 548 137

135 R 14 C 4,00 574 137

135 R 15 C 4,00 600 137

145 R 10 C 4,00 492 147

145 R 12 C 4,00 542 147

145 R 13 C 4,00 566 147

145 R 14 C 4,00 590 147

145 R 15 C 4,00 616 147

155 R 12 C 4,50 550 157

155 R 13 C 4,50 578 157

155 R 14 C 4,50 604 157

155 R 15 C 4,50 630 157

155 R 16 C 4,50 656 157

165 R 13 C 4,50 596 167

165 R 14 C 4,50 622 167

165 R 15 C 4,50 646 167

165 R 16 C 4,50 672 167

175 R 13 C 5,00 608 178

175 R 14 C 5,00 634 178

175 R 15 C 5,00 660 178

175 R 16 C 5,00 684 178

185 R 13 C 5,50 624 188

185 R 14 C 5,50 650 188

185 R 15 C 5,50 674 188

185 R 16 C 5,50 700 188

195 R 14 C 5,50 666 198

195 R 15 C 5,50 690 198

195 R 16 C 5,50 716 198

205 R 14 C 6,00 686 208

205 R 15 C 6,00 710 208

205 R 16 C 6,00 736 208

215 R 14 C 6,00 700 218

215 R 15 C 6,00 724 218

215 R 16 C 6,00 750 218

225 R 14 C 6,50 714 228

225 R 15 C 6,50 738 228

225 R 16 C 6,50 764 228

235 R 14 C 6,50 728 238

235 R 15 C 6,50 752 238

235 R 16 C 6,50 778 238

17 R 15 C või 5,00 678 178

17 R 380 C 5,00 678 178

17 R 400 C 19 x 400 mm 698 186

19 R 400 C 19 x 400 mm 728 200

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 15

Kommertsveoki rehvid

LAIA PÖIA DIAGONAALREHVID MITMEOTSTARBELISTELE VEOAUTODELE MAANTEEL, MAASTIKUL JA PÕLLUMAJANDUSKASUTUSES

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

10,5-18 MPT 9 905 270

10,5-20 MPT 9 955 270

12,5-18 MPT 11 990 325

12,5-20 MPT 11 1 040 325

14,5-20 MPT 11 1 095 355

14,5-24 MPT 11 1 195 355

7,50-18 MPT 5,50 885 208

TABEL 16

LAIA PÖIA RADIAALREHVID MITMEOTSTARBELISTELE VEOAUTODELE MAANTEEL, MAASTIKUL JA PÕLLUMAJANDUSKASUTUSES

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

10.5 R 20 MPT 9 955 276

12.5 R 20 MPT 11 1 040 330

14.5 R 20 MPT 11 1 095 362

14.5 R 24 MPT 11 1 195 362

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 17

Kommertsveoki rehvid

RADIAALREHVID MITTE-JUHTTELGEDELE MAANTEEKASUTUSES

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

5.00 R 8 3.00 467 132

6.00 R 9 4.00 540 160

7.00 R 12 5.00 672 192

7.50 R 15 6.00 772 212

8.25 R 15 6.50 836 234

10.00 R 15 7.50 918 275

TABEL 18

DIAGONAALREHVID MITTE-JUHTTELGEDELE MAANTEEKASUTUSES

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

6.00-9 4.00 540 160

7.00-12 5.00 672 192

7.00-15 5.00 746 192

7.50-15 6.00 772 212

8.25-15 6.50 836 234

10.00-15 7.50 918 275

200-15 6.50 730 205

TABEL 19

DIAGONAALREHVID, SEERIA 75, PAIGALDATUD 15 KOONILISTELE VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

7.25/75-16.5 või 7.25-16.5 5.25 695 182

8.00/75-16.5 või 8.00-16.5 6.00 724 203

8.75/75-16.5 või 8.75-16.5 6.75 752 224

9.50/75-16.5 või 9.50-16.5 7.50 781 245

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 20

Kommertsveoki rehvid

DIAGONAALREHVID

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD LAMEPÖIAGA VÕI POOLITATAVALE VELJELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

3,00-4 2,10 255 81

4,00-4 2,50 312 107

4,00-8 2,50 414 107

5,00-8 3,00 467 132

6,50-10 5,00 588 177

7,00-9 5,00 562 174

7,50-10 5,50 645 207

8,25-10 6,50 698 240

10,50-13 6,00 889 275

10,50-16 6,00 965 275

11,00-16 6,00 952 272

14,00-16 10,00 1 139 375

15 x 4,5-2 3,25 385 122

16 x 6-8 4,33 425 152

18 x 7-81 4,33 462 173

21 x 4 2,32 565 113

21 x 8-9 6,00 535 200

23 x 9-10 6,50 595 225

22 x 4,5 3,11 595 132

23 x 5 3,75 635 155

25 x 6 3,75 680 170

27 x 6 4,33 758 188

27 x 10-12 8,00 690 255

28 x 6 3,75 760 170

28 x 9-15 7,00 707 216

(8,15-15) 7,00 707 216

29 x 7 5,00 809 211

29 x 8 6,00 809 243

9,00-15 6,00 840 249

2,50-15 7,50 735 250

3,00-15 8,00 840 300

1 Märgistatud ka 18 x 7.

RADIAALREHVID

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Välisläbimõõt (millimeetrites) Ristlõike laius (millimeetrites)

6.50 R 10 5.00 588 177

7.00 R 15 5.50 746 197

7.50 R 10 5.50 645 207

15 x 4.5 R 8 3.25 385 122

16 x 6 R 8 4.33 435 152

18 x 7 R 8 4.33 462 173

560 x 165 R 11 5.00 560 175

680 x 180 R 15 5.00 680 189

Lubatud hälbed: vt II lisa punktid 6.1.4 ja 6.1.5.

TABEL 21

Rehvid veoautodele, bussidele, haagistele ja mitmeotstarbelistele sõiduautodele tavalises maanteekasutuses

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD 5 SÜVAPÖIAGA VÕI POOL-SÜVAPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tollides) Ristlõike laius (millimeetrites)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (millimeetrites)2 Pori- ja lumeturvis (millimeetrites)2

6,00-16 LT 6,00 R 16 LT 4,50 173 732 743

6,50-16 LT 6,50 R 16 LT 4,50 182 755 767

6,70-15 LT 6,70 R 15 LT 5,00 191 722 733

7,00-13 LT 7,00 R 13 LT 5,00 187 647 658

7,00-14 LT 7,00 R 14 LT 5,00 187 670 681

7,00-15 LT 7,00 R 15 LT 5,50 202 752 763

7,00-16 LT 7,00 R 16 LT 5,50 202 778 788

7,10-15 LT 7,10 R 15 LT 5,00 199 738 749

7,50-15 LT 7,50 R 15 LT 6,00 220 782 794

7,50-16 LT 7,50 R 16 LT 6,00 220 808 819

8,25-16 LT 8,25 R 16 LT 6,50 241 859 869

9,00-16 LT 9,00 R 16 LT 6,50 257 890 903

D 78-14 LT DR 78-14 LT 5,00 192 661 672

E 78-14 LT ER 78-14 LT 5,50 199 667 678

C 78-15 LT CR 78-15 LT 5,00 187 672 683

G 78-15 LT GR 78-15 LT 6,00 212 711 722

H 78-15 LT HR 78-15 LT 6,00 222 727 739

L 78-15 LT LR 78-15 LT 6,50 236 749 760

F 78-16 LT FR 78-16 LT 5,50 202 721 732

H 78-16 LT HR 78-16 LT 6,00 222 753 764

L 78-16 LT LR 78-16 LT 6,50 236 775 786

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 8 % võrra. 2 Tolerants +8 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 22

Rehvid veoautodele, bussidele, haagistele ja mitmeotstarbelistele sõiduautodele tavalises maanteekasutuses

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD 15 SÜVAPÖIAGA VELGEDELE

TABEL 22.1

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (millimeetrites)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

7-14.5 LT - 6.00 185 677 -

8-14.5 LT - 6.00 203 707 -

9-14.5 LT - 7.00 241 711 -

7-17.5 LT 7 R 17.5 LT 5.25 189 758 769

8-17.5 LT 8 R 17.5 LT 5.25 199 788 799

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 8 % võrra. 2 Tolerants +8 % vahest ülaltoodud välisläbimõõtude ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 22.2

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (mm)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

8,00-16,5 LT 8,00 R 16,5 LT 6,00 203 720 730

8,75-16,5 LT 8,75 R 16,5 LT 6,75 222 748 759

9,50-16,5 LT 9,50 R 16,5 LT 6,75 241 776 787

10-16,5 LT 10 R 16,5 LT 8,25 264 762 773

10-17,5 LT 10 R 17,5 LT 8,25 264 787 798

12-16,5 LT 12 R 16,5 LT 9,75 307 818 831

30 x 9,50-16,5 LT 30 x 9,50 R 16,5 LT 7,50 240 750 761

31 x 10,50-16,5 LT 31 x 10,50 R 16,5 LT 8,25 266 775 787

33 x 10,50-16,5 LT 33 x 12,50 R 16,5 LT 9,75 315 826 838

37 x 10,50-16,5 LT 37 x 14,50 R 16,5 LT 11,25 365 928 939

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 7 % võrra. 2 Tolerants +8 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 23

Rehvid veoautodele, bussidele, haagistele tavalises maanteekasutuses

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD 15 SÜVAPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (millimeetrites)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Kõrgläbivusturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

Tavalise ristlõikega rehvid

7-22,5 7 R 22,5 5,25 178 878 - 894

8-19,5 8 R 19,5 6,00 203 859 - 876

8-22,5 8 R 22,5 6,00 203 935 - 952

9-22,5 9 R 22,5 6,75 229 974 982 992

10-22,5 10 R 22,5 7,50 254 1 019 1 031 1 038

11-22,5 11 R 22,5 8,25 279 1 054 1 067 1 037

11-24,5 11 R 24,5 8,25 279 1 104 1 118 1 123

12-22,5 12 R 22,5 9,00 300 1 085 1 099 1 104

12-24,5 12 R 24,5 9,00 300 1 135 1 150 1 155

12,5-22,5 12,5 R 22,5 9,00 302 1 085 1 099 1 104

12,5-22,5 12,5 R 24,5 9,00 302 1 135 1 150 1 155

Laia pöia rehvid

14-17,5 14 R 17,5 10,50 349 907 - 921

15-19,5 15 R 19,5 11,75 389 1 005 - 1 019

15-22,5 15 R 22,5 11,75 389 1 082 - 1 095

16,5-19,5 16,5 R 19,5 13,00 425 1 052 - 1 068

16,5-22,5 16,5 R 22,5 13,00 425 1 128 - 1 144

18-19,5 18 R 19,5 14,00 457 1 080 - 1 096

18-22,5 18 R 22,5 14,00 457 1 158 - 1 172

19,5-19,5 19,5 R 19,5 15,00 495 1 138 - 1 156

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 6 % võrra. 2 Tolerants +5 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 24

Rehvid veoautodele, bussidele, haagistele tavalises maanteekasutuses

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD 5 SÜVAPÖIAGA VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (mm)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Kõrgläbivusturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

- 8R14LT 7,00 216 667 - -

9-15LT - 8,00 254 744 755 -

10-15LT 10R15LT 8,00 264 773 783 -

10-16LT - 8,00 264 798 809 -

11-14LT - 8,00 279 752 763 -

11-15LT 11R15LT 8,00 279 777 788 -

11-16LT - 8,00 279 803 813 -

12-15LT - 10,00 318 823 834 -

- 9R15LT 8,00 254 744 755 752

24 x 7,50-13LT 24 x 7,50R13LT 6,00 191 597 609 604

27 x 8,50-14LT 27 x 8,50-14LT 7,00 218 674 685 680

28 x 8,50-15LT 28 x 8,50-15LT 7,00 218 699 711 705

29 x 9,50-15LT 29 x 9,50-15LT 7,50 240 724 736 731

30 x 9,50-15LT 30 x 9,50-15LT 7,50 240 750 761 756

31 x 10,50-15LT 31 x 10,50-15LT 8,50 268 775 787 781

31 x 11,50-15LT 31 x 11,50-15LT 9,00 290 775 787 781

32 x 11,50-15LT 32 x 11,50-15LT 9,00 290 801 812 807

33 x 12,50-15LT 33 x 12,50-15LT 10,00 318 826 838 832

35 x 12,50-15LT 35 x 12,50-15LT 10,00 318 877 888 883

37 x 12,50-15LT 37 x 12,50-15LT 10,00 318 928 939 934

31 x 13,50-15LT 31 x 13,50-15LT 11,00 345 775 787 781

37 x 14,50-15LT 37 x 14,50-15LT 12,00 372 928 939 934

31 x 15,50-15LT 31 x 15,50-15LT 12,00 390 775 787 781

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 6 % võrra. 2 Tolerants +6 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 25

Rehvid veoautodele, bussidele, haagistele tavalises maanteekasutuses

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD MITMEOSALISTELE VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (mm)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Kõrgläbivusturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

6,50-20 6,50R20 5,00 184 878 - 1 049

7,00-15TR 7,00R15TR 5,50 199 777 - 962

7,00-17 7,00R17 5,50 199 828 - 843

7,00-18 7,00R18 5,50 199 853 - 868

7,00-20 7,00R20 5,50 199 904 - 919

7,50-15TR 7,50R15TR 6,00 215 808 - 825

7,50-17 7,50R17 6,00 215 859 - 876

7,50-18 7,50R18 6,00 215 884 - 981

7,50-20 7,50R20 6,00 215 935 - 952

8,25-15TR 8,25R15TR 6,50 236 847 855 865

8,25-17 8,25R17 6,50 236 898 906 915

8,25-20 8,25R20 6,50 236 974 982 992

9,00-15TR 9,00R15TR 7,00 259 891 904 911

9,00-20 9,00R20 7,00 259 1 019 1 031 1 038

10,00-15TR 10,00R15TR 7,50 278 927 940 946

10,00-20 10,00R20 7,50 278 1 054 1 067 1 073

10,00-22 10,50R22 7,50 278 1 104 1 118 1 123

11,00-15TR 11,00R15TR 8,00 293 958 972 977

11,00-20 11,00R20 8,00 293 1 085 1 099 1 104

11,00-22 11,00R22 8,00 293 1 135 1 150 1 155

11,00-24 11,00R24 8,00 293 1 186 1 201 1 206

11,50-20 11,50R20 8,00 296 1 085 1 099 1 104

11,50-22 11,50R22 8,00 296 1 135 1 150 1 155

12,50-20 12,00R20 8,50 315 1 125 - 1 146

12,50-24 12,00R24 8,50 315 1 226 - 1 247

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 6 % võrra. 2 Tolerants +6 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 26

Rehvid veoautodele ja haagistele maanteekasutuses piiratud kiirustel

DIAGONAAL- JA RADIAALREHVID, PAIGALDATUD MITMEOSALISTELE VELGEDELE

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (millimeetrites)1 Välisläbimõõt

Diagonaal Radiaal Maanteeturvis (mm)2 Pori- ja lumeturvis (mm)2

13.00-20 13.00R20 9.00 340 1 177 1 200

14.00-20 14.00R20 10.00 375 1 241 1 266

14.00-24 14.00R24 10.00 375 1 343 1 368

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 6 % võrra. 2 Tolerants +6 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 27

Rehvid furgoonelamutele maanteekasutuses

DIAGONAALREHVID

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (mm)1 Välisläbimõõt (mm)2

Rehvid, mis on paigaldatud 15 süvapöiaga velgedele

7-14.5 MH 6.00 185 677

8-14.5 MH 6.00 203 707

9-14.5 MH 7.00 241 711

Rehvid, mis on paigaldatud 5 süvapöiaga ja pool-süvapöiaga velgedele

7.00-15 MH 5.50 202 752

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 8 % võrra. 2 Tolerants +8 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

TABEL 28

Kaeve- ja metsatöörehvid vahelduvas maanteekasutuses

DIAGONAALREHVID

Rehvimõõdu tähistus Mõõtevelje laius (tolli) Ristlõike laius (mm)1 Välisläbimõõt

Veoturvis (mm)2 Spetsiaalturvis (mm)2

Rehvid, mis on paigaldatud 15 süvapöiaga velgedele

7,00-20 ML 5,50 199 919 -

7,50-20 ML 6,00 215 952 -

8,25-20 ML 6,50 236 992 -

9,00-20 ML 7,00 259 1 038 1 063

10,00-20 ML 7,50 278 1 073 1 099

10,00-22 ML 7,50 278 1 123 1 150

10,00-20 ML 7,50 278 1 174 1 200

11,00-20 ML 8,00 293 1 104 1 131

11,00-22 ML 8,00 293 1 155 1 182

11,00-24 ML 8,00 293 1 206 1 233

12,00-20 ML 8,50 315 1 146 1 173

12,00-24 ML 8,50 315 1 247 1 275

13,00-20 ML 9,00 340 1 200 -

13,00-24 ML 9,00 340 1 302 -

14,00-20 ML 10,00 375 1 266 -

14,00-24 ML 10,00 375 1 368 -

Rehvid, mis on paigaldatud täiskoonuselistele randitoega velgedele

11.00-25 ML 8.50 298 1 206 1 233

12.00-21 ML 8.50 315 1 146 1 175

12.00-25 ML 8.50 315 1 247 1 275

13.00-25 ML 10.00 351 1 302

14.00-21 ML 10.00 375 1 266

14.00-25 ML 10.00 375 1 368

Rehvid, mis on paigaldatud 15 süvapöiaga velgedele

9-22.5 ML 6.75 229 992

10-22.5 ML 7.50 254 1 038

11-22.5 ML 8.25 279 1 073

11-24.5 ML 8.25 279 1 123

12-22.5 ML 9.00 300 1 104

Rehvid, mis on paigaldatud 15 süvapöiaga velgedele

14-17.5 ML 10.50 349 921

15-19.5 ML 11.75 389 1 019

15-22.5 ML 11.75 389 1 095

16.5-19.5 ML 13.00 425 1 068

16.5-22.5 ML 13.00 425 1 144 -

18-19.5 ML 14.00 457 1 096 -

18-22.5 ML 14.00 457 1 172 -

19.5-19.5 ML 15.00 495 1 156 -

23-23.5 ML 17.00 584 1 320 -

1 Rehvi üldlaiused võivad ületada ülaltoodud ristlõikelaiusi 8 % võrra. 2 Tolerants +6 % vahest ülaltoodud välisläbimõõdu ja velje nimiläbimõõtude vahel.

6. liide

REHVI MÕÕTMETE MÕÕTMISE MEETOD

(vt II lisa, punkt 6.1.3)

A OSA: SÕIDUAUTODE REHVID

1.1. Rehv paigaldatakse tootja poolt määratud mõõteveljele vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.11.

1.2. Rõhku rehvis reguleeritakse seejärel järgmiselt:

1.2.1. standardsetel diagonaal-vöörehvidel 1,7 baarini;

1.2.2. diagonaalrehvidel allnäidatud rõhuni (bar):

Kihiindeks Kiirusindeks

L, M, N P, Q, R, S T, U, H, V

4 1,7 2,0 -

6 2,1 2,4 2,6

8 2,5 2,8 3,0

1.2.3. standardsetel radiaalrehvidel 1,8 baarini,

1.2.4. tugevdatud rehvidel 2,3 baarini ja

1.2.5. T-tüüpi varurehvidel ajutiseks kasutamiseks: 4,2 baarini.

2. Rehvi, mis on paigaldatud oma veljele, hoitakse ümbritseval ruumitemperatuuril mitte vähem kui 24 tundi, eranditega, mis on toodud II lisa punktis 6.2.3.

3. Rõhk reguleeritakse seejärel uuesti nii, nagu on määratud punktis 1.2.

4. Üldlaiust mõõdetakse nihikuga kuues võrdse vahekaugusega punktis, arvesse võttes kaitseribide või -vööde paksust. Niiviisi saadud suurim mõõtetulemus võetakse üldlaiuseks.

5. Välisläbimõõt määratakse maksimaalse ümbermõõdu mõõtmisega, jagades niiviisi saadud arvu (-ga (3,1416).

B OSA: KOMMERTSVEOKI REHVID

1. Rehv paigaldatakse tootja poolt määratud mõõteveljele vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.11 ja pumbatakse tootja poolt määratud rõhuni vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.12.

2. Veljele paigaldatud rehvi hoitakse ümbritseval laboritemperatuuril vähemalt 24 tundi.

3. Rõhk reguleeritakse seejärel uuesti punktis 1 määratud väärtuseni.

4. Üldlaiust mõõdetakse nihikuga kuues võrdse vahekaugusega punktis, võttes arvesse kaitseribide või -vööde paksust. Nii saadud suurim mõõtetulemus võetakse üldlaiuseks.

5. Välisläbimõõt määratakse kindlaks maksimaalse ümbermõõdu mõõtmisega, jagades nii saadud arvu (-ga (3,1416).

7. liide

KOORMUSE/KIIRUSE KATSE PROTSEDUUR[13]

(vt II lisa punkt 6.2)

A OSA: SÕIDUAUTO REHVID

1. Rehvi ettevalmistamine

1.1. Uus rehv paigaldatakse tootja poolt määratud katseveljele vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.11.

1.2. See pumbatakse vastava rõhuni, nagu on esitatud alljärgnevas tabelis:

Katserõhk (baari)

Kiirusindeks Diagonaalrehvid Radiaalrehvid Diagonaal-vöörehvid

Kihiindeks Standardne Tugevdatud Standardne

4 6 8

L, M, N 2,3 2,7 3,0 2,4 - -

P, Q, R, S 2,6 3,0 3,3 2,6 3,0 2,6

T, U, H 2,8 3,2 3,5 2,8 3,2 2,8

V 3,0 3,4 3,7 3,0 - -

T-tüüpi varurehvid ajutiseks kasutamiseks: 4,2 baarini.

1.3. Tootja võib esitada põhjendatud nõudmise kasutada rehvirõhku, mis erineb punktis 1.2. väljatoodutest. Sel juhul pumbatakse rehv selle rõhuni (vt I lisa 1. liite punkt 6.14).

1.4. Rehvi ja velje komplekti hoitakse katseruumi temperatuuril vähemalt kolm tundi.

1.5. Rehvi rõhk reguleeritakse uuesti nii, nagu on määratud punktides 1.2 või 1.3.

2. Katse läbiviimine

2.1. Rehvi ja velje komplekt paigaldatakse katseteljele ja surutakse sileda ratta väliskülje vastu, mille läbimõõt on 1,70 m 1 % või 2 m 1 %.

2.2. Katseteljele A rakendatakse koormus, mis on võrdne 80 %:

2.2.1. maksimaalsest kandevõimest, mis vastab rehvidele kiiruse sümbolitega L kuni H kaasa arvatud kehtivale koormusindeksile;

2.2.2. maksimaalsest kandevõimest, mis on seotud maksimumkiirusega 240 km/h rehvidele kiiruse sümboliga "V" (vt II lisa punkt 2.31.2).

2.3. Katse jooksul ei tohi rehvirõhku muuta ja katsekoormust tuleb hoida ühtlasena.

2.4. Katse jooksul tuleb temperatuuri katseruumis hoida 20 °C ja 30 °C vahel või tootja nõusolekul kõrgemal temperatuuril.

2.5. Katse viiakse läbi ilma katkestuseta vastavuses järgmiste andmetega:

2.5.1. aeg, mis kulub nullkiiruselt katse algkiiruse saavutamiseks: 10 minutit.

2.5.2. katse algkiirus: ettenähtud maksimumkiirus rehvitüübile, alla 40 km/h juhul, kui sile ratas on läbimõõduga 1,70 m 1 % või alla 30 km/h juhul, kui sile ratas on läbimõõduga 2 m 1 %.

2.5.3. järjestikused kiiruse tõstmise sammud: 10 km/h;

2.5.4. katse kestus igal kiiruse astmel, välja arvatud viimasel: 10 minutit;

2.5.5. katse kestus viimasel kiiruse astmel: 20 minutit;

2.5.6. suurim katsekiirus: ettenähtud maksimumkiirus rehvitüübile, alla 10 km/h juhul, kui sile ratas on läbimõõduga 1,70 m 1 % või võrdne ettenähtud maksimumkiirusega juhul, kui sile ratas on läbimõõduga 2 m 1 %.

3. Samaväärsed katsemeetodid

Kui kasutatakse muud meetodit kui punktis 2 kirjeldatu, tuleb selle samaväärsust tõendada.

B OSA: KOMMERTSVEOKI REHVID[14]

1. Rehvi ettevalmistamine

1.1. Paigaldada uus rehv tootja poolt määratud katseveljele vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.11.

1.2. Kui katsetatakse lohviga rehve, kasutada uut lohvi või lohvi, ventiili ja pöiavöö (vastavalt nõudmisele) kombinatsiooni.

1.3. Pumbata rehv rõhuni, mis vastab rehvi tootja poolt määratud rõhuindeksile, vastavalt I lisa 1. liite punktile 6.14.

1.4. Hoida rehvi ja velje komplekti katseruumi temperatuuril vähemalt kolm tundi.

1.5. Reguleerida rehvi rõhk uuesti punktis 1.3. määratule.

2. Katse käik

2.1. Paigaldada rehvi ja velje komplekt katseteljele ja suruda see sileda mehaanilise katsetrumli väliskülje vastu, mille läbimõõt on 1,70 m 1 % ja mille pind on vähemalt sama lai kui rehvi turvis.

2.2. Rakendada katseteljele seeria katsekoormusi, mida väljendatakse protsendina 2. liites toodud koormusest, mis on kohakuti rehvi küljele valatud koormusindeksiga, vastavuses alljärgnevas tabelis näidatud koormuse/kiiruse katse programmiga. Kui rehvil on olemas koormusindeksid nii üksik- kui ka topeltkasutamiseks, võetakse katsekoormuste aluseks üksikkasutuse baaskoormus.

2.3. Katse jooksul ei tohi rehvirõhku muuta ja katsekoormust tuleb hoida ühtlasena kõigi kolme katsejärgu jooksul.

2.4. Katse jooksul tuleb temperatuuri katseruumis hoida 20 °C ja 30 °C vahel või tootja nõusolekul kõrgemal temperatuuril.

2.5. Koormuse/kiiruse katse programm tuleb viia läbi ilma katkestuseta.

3. Samaväärsed katsemeetodid

Kui kasutatakse muud meetodit kui punktis 2 kirjeldatu, tuleb selle samaväärsust tõendada.

KOORMUSE/KIIRUSE KATSE PROGRAMM

Koormusindeks Rehvi kiirusindeksi sümbol Katsetrumli kiirus (pööret/min)1 Rattale rakendatud koormus protsendina koormusindeksile vastavast koormusest

Radiaalrehv Diagonaalrehv 7 h. 16 h. 24 h.

122 või rohkem F 100 100

G 125 100

J 150 125

K 175 150

L 200 -

M 225 - 66 % 84 % 101 %

121 või vähem F 100 100

G 125 125

J 150 150

K 175 175

L 200 175 70 % 88 % 106 %

4 h. 6 h.

M 250 200 75 % 97 % 114 %

N 275 75 % 97 % 114 %

P 300 75 % 97 % 114 %

1 Spetsiaalkasutusega rehve (vt II lisa punkt 2.1.3) tuleb katsetada kiirusel, mis võrdub 85 % ülalpool ettenähtud katsetrumli kiirusest samaväärsete tavaliste rehvide jaoks.

8. liide

KANDEVÕIME MUUTUS SÕLTUVALT KIIRUSEST

Kommertsveoki rehvid

RADIAAL- JA DIAGONAALREHVID(vt II lisa punktid 2.30, 2.31 ja 6.2.4)

Kiirus (km/h) Kandevõime muutus (%)

Kõik koormusindeksid Koormusindeksid (1) ( 122 Koormusindeksid (1) ( 121

Kiirusindeksi sümbol Kiirusindeksi sümbol Kiirusindeksi sümbol

F G J K L M L M N P (2)

0 +150 +150 +150 +150 +150 +150 +110 +110 +110 +110

5 +110 +110 +110 +110 +110 +110 +90 +90 +90 +90

10 +80 +80 +80 +80 +80 +80 +75 +75 +75 +75

15 +65 +65 +65 +65 +65 +65 +60 +60 +60 +60

20 +50 +50 +50 +50 +50 +50 +50 +50 +50 +50

25 +35 +35 +35 +35 +35 +35 +42 +42 +42 +42

30 +25 +25 +25 +25 +25 +25 +35 +35 +35 +35

35 +19 +19 +19 +19 +19 +19 +29 +29 +29 +29

40 +15 +15 +15 +15 +15 +15 +25 +25 +25 +25

45 +13 +13 +13 +13 +13 +13 +22 +22 +22 +22

50 +12 +12 +12 +12 +12 +12 +20 +20 +20 +20

55 +11 +11 +11 +11 +11 +11 +17,5 +17,5 +17,5 +17,5

60 +10 +10 +10 +10 +10 +10 +15,0 +15,0 +15,0 +15,0

65 +7,5 +8,5 +8,5 +8,5 +8,5 +8,5 +13,5 +13,5 +13,5 +13,5

70 +5,0 +7,0 +7,0 +7,0 +7,0 +7,0 +12,5 +12,5 +12,5 +12,5

75 +2,5 +5,5 +5,5 +5,5 +5,5 +5,5 +11,0 +11,0 +11,0 +11,0

80 0 +4,0 +4,0 +4,0 +4,0 +4,0 +10,0 +10,0 +10,0 +10,0

85 -3 +2,0 +3,0 +3,0 +3,0 +3,0 +8,5 +8,5 +8,5 +8,5

90 -6 0 +2,0 +2,0 +2,0 +2,0 +7,5 +7,5 +7,5 +7,5

95 -10 -2,5 +1,0 +1,0 +1,0 +1,0 +6,5 +6,5 +6,5 +6,5

100 -15 -5 0 0 0 0 +5,0 +5,0 +5,0 +5,0

105 -8 -2 0 0 0 +3,75 +3,75 +3,75 +3,75

110 -13 -4 0 0 0 +2,5 +2,5 +2,5 +2,5

115 -7 -3 0 0 +1,25 +1,25 +1,25 +1,25

120 -12 -7 0 0 0 0 0 0

125 0 -2,5 0 0 0

130 0 -5 0 0 0

135 -7,5 -2,5 0 0

140 -10 -5 0 0

145 -7,5 -2,5 0

150 -10 -5 0

155 -7,5 -2,5

160 -10 -5

1 Koormusindeks kehtib üksikasetuse kohta (vt II lisa punkt 2.28.2). 2 Koormuse muutused ei ole lubatud üle 160 km/h. Kiirusindeksi sümbolitele Q ja üle selle määrab kiirusindeksi sümbolile vastav kiirusindeks (vt II lisa punkt 2.29.3) rehvile lubatud maksimumkiiruse.

III LISA

SÕIDUKITE TÜÜBIKINNITUSE RAKENDUSSÄTTED SEOSES NENDE REHVIDE PAIGALDAMISEGA

1. SÕIDUKITÜÜBI EMÜ TÜÜBIKINNITUSE TAOTLEMINE

1.1. EMÜ tüübikinnitustaotluse seoses sõiduki rehvidega esitab sõiduki tootja või tootja volitatud esindaja.

1.2. Sellega koos tuleb esitada kolmes eksemplaris sõidukitüübi ja selle rehvide kirjeldus rehvimõõdu tähistuse, kiirusindeksi ja koormusindeksi mõttes, kaasa arvatud mistahes ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratas (varurattad), millega see võib olla varustatud, nagu on kirjeldatud 1. liite teatises.

1.3. Tüübikinnituskatsete eest vastutavale tehnilisele teenistusele esitatakse kinnitatava sõidukitüübi näidissõiduk.

1.4. Sõiduki tootja või tema esindaja võib taotleda EMÜ sõiduki tüübikinnituse laiendamist, hõlmamaks täiendavate rehvimõõdu tähistustega, kiirusindeksitega või koormusindeksitega rehve või täiendavat ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratast (-rattaid).

2. SÕIDUKI EMÜ TÜÜBIKINNITUS

2.1. EMÜ tüübikinnitus antakse ja EMÜ tüübikinnituse number väljastatakse igale punktiga 1 vastavuses esitatud sõidukitüübile, mis rahuldas käesoleva direktiivi nõudeid.

2.2. Teade sõidukitüübile käesoleva direktiivi kohase tüübikinnituse andmise, laiendamise või sellest keeldumise kohta edastatakse liikmesriikidele 2. liites esitatud näidisele vastaval vormil.

2.3. Igale kinnitatud sõidukitüübile antakse tüübikinnitusnumber. Üks ja seesama liikmesriik ei tohi anda sama numbrit teisele sõidukitüübile.

3. SÕIDUKITÜÜBI MUUTMINE

3.1. Igast sõidukitüübi muudatusest tuleb teatada tüübikinnituse andnud asutusele. Seejärel võib see asutus kas:

3.1.1. leida, et tõenäoliselt ei kahjusta tehtud muudatused märgatavalt nõuetele vastavust ja et igal juhul vastab sõiduk endiselt nõuetele; või

3.1.2. keelduda muudatuse kinnitamisest.

3.2. Muutusi määratleva tüübikinnituse kinnitamisest või tagasilükkamisest teatatakse teistele liikmesriikidele punktis 2.2 määratletud viisil.

4. TOODANGU VASTAVUS

4.1. Iga seeriasõiduk, millele rakendub käesolev direktiiv, peab olema valmistatud nii, et see on vastavuses käesoleva direktiivi kõigi asjakohaste nõuetega.

4.2. Punkti 4.1 nõuete täitmises veendumiseks tuleb korraldada tootmise asjakohast kontrollimist.

4.3. Tüübikinnituse omanik peab eriti kindlustama protseduuride olemasolu, kontrollimaks efektiivselt ühilduvust sõiduki omaduste ja paigaldatud rehvide omaduste vahel, nagu on kehtestatud käesoleva direktiivi raamides.

4.4. Tüübikinnituse andnud asutus võib igal ajal kontrollida igas tootmisüksuses rakendatavaid nõuetele vastavuse kontrollimise meetodeid.

4.4.1. Iga kontrollimise korral tuleb kontrollijale esitada andmed katsete ja tootmise kohta.

4.5. Tüübikinnitusasutuse poolt kinnitatud kontrollimiste tavapärane sagedus on üks kord aastas. Kui selliste kontrollimiste ajal saadakse ebarahuldavaid tulemusi, peab pädev asutus tagama, et toodangu nõuetele vastavuse võimalikult kiireks taastamiseks astutakse kõik vajalikud sammud.

5. TOOTMISEST LÕPLIKULT LOOBUMINE

Kui osa tüübikinnituse omanik lõpetab täielikult käesoleva direktiivi kohaselt tüübikinnituse saanud sõidukitüübi tootmise, peab ta sellest teatama kõnealuse kinnituse andnud asutusele. Pärast sellekohase teate saamist peab see asutus teavitama sellest teisi tüübikinnitusasutusi tüübikinnitustunnistuse koopiaga, mis kannab lõpus suurte tähtedega allakirjutatud ja kuupäevaga varustatud kirja "TOOTMINE LÕPETATUD".

1. liide

TEATIS nr

VASTAVALT NÕUKOGU DIREKTIIVI 70/156/EMÜ I LISALE, MIS PUUDUTAB EMÜ SÕIDUKI TÜÜBIKINNITUST SELLE REHVIDE PAIGALDAMISE SUHTES

(DIREKTIIV 92/23/EMÜ)

Järgmine teave tuleb vajaduse korral esitada kolmes eksemplaris ja see peab sisaldama sisukorda. Vajalikus mõõtkavas ja piisavalt üksikasjalikud joonised tuleb esitada A4 formaadis lehel või A4 formaadis voldikul. Juhul, kui on tegemist mikroprotsessori abil juhitavate funktsioonidega, esitada ka teave asjakohaste karakteristikute kohta.

0. ÜLDOSA

0.1. Mark (tootja kaubanimi):

0.2. Tüüp ja kaubanduslik kirjeldus/kirjeldused:

0.3. Tüübi identifitseerimisandmed, kui need on märgitud sõidukile (b):

0.3.1. Märgistuse asukoht:

0.4. Sõidukiliik (c):

0.5. Taotleja nimi ja aadress:

0.6. Andmesiltide asukoht, kirjed ja kinnitusviisid:

0.6.1. Veermikul:

0.6.2. Kerel:

0.7. Koostetehase/tehaste aadress(id):

1. SÕIDUKI EHITUSE ÜLDISED KARAKTERISTIKUD

1.3. Telgede ja rataste arv:

1.3.1. Topeltrehvidega telgede arv ja asend:

1.3.2. Juhttelgede arv ja asukoht:

1.3.3. Veoteljed (arv, asukoht, ühendusviis):

1.4. Maksimaalne lubatav kiirus (igale variandile, kui need on olemas):

2. MASSID JA MÕÕTMED (e) (kilogrammides ja millimeetrites) (vajaduse korral vaadata joonist)

2.1. Igale teljele rakenduv suurim tehniliselt lubatud mass:

6. VEDRUSTUS:

6.2. Tavaliselt paigaldatavad rehvid ja veljed:

6.2.1. Sõiduki tootja poolt lisatakse nimekiri kõigist sõidukitüübi asjakohastest variantidest (kui need on olemas) ja vastavatest rehvidest igal variandil kasutamiseks. Rehvide kirjeldus peab sisaldama järgmist teavet:

- rehvimõõdu tähistus,

- minimaalne koormusindeks, mis on sobiv maksimaalse teljekoormusega (iga telg esitada eraldi, kui sõidukile paigaldatakse rohkem kui ühe mõõdutähistusega rehve),

- minimaalse kiirusindeksi sümbol, mis sobib maksimaalse lubatud kiirusega.

6.2.4. Sõiduki tootja poolt soovitatav rehvirõhk (rehvirõhud) (kPa):

6.2.5. Rehvi/velje kombinatsioon(id):

6.2.6. Ajutiseks kasutamiseks ettenähtud varuratta (kui see on olemas) lühikirjeldus:

______________

Märkus: reaalused märkused vt direktiivi 70/156/EMÜ lisast, viimati muudetud direktiiviga 87/403/EMÜ.

2. liide

NÄIDIS[(suurim formaat: A4 (210 x 297 mm)]

EMÜ TÜÜBIKINNITUSTUNNISTUS(sõiduk)

Ametiasutuse pitser

Teade:

- tüübikinnituse[15],

- tüübikinnituse laiendamise1,

- tüübikinnitusest andmisest keeldumise1,

kohta sõidukitüübile direktiivi 92/23/EMÜ suhtes.

EMÜ tüübikinnituse nr: Laiendamise nr:

I JAGU

0. Üldosa

0.1. Mark (tootja kaubanimi):

0.2. Kaubanduslik(ud) kirjeldus(ed):

0.3. Tüübi identifitseerimisandmed, kui need on märgitud sõidukile (b):

0.3.1. Märgistuse asukoht:

0.4. Sõiduki kategooria (c):

0.5. Taotleja nimi ja aadress:

0.6. Andmesiltide asukoht, kirjed ja kinnitusviisid:

0.6.1. Veermikul:

0.6.2. Kerel:

0.7. Koostetehase/tehaste aadress(id):

II JAGU

1. Lisateave

1.1. Lisatud on sõiduki tootja poolt esitatud nimekiri kõigist sõidukitüübi asjakohastest variantidest (kui need on olemas) ja vastavatest rehvidest igal variandil kasutamiseks. Rehvide kirjeldus peab sisaldama ainult järgmist teavet:

- rehvimõõdu tähistus,

- minimaalse kiirusindeksi sümbol, mis sobib maksimaalse lubatud kiirusega,

- minimaalne koormusindeks, mis sobib maksimaalse teljekoormusega (iga telg esitada eraldi, kui sõidukile paigaldatakse rohkem kui ühe mõõdutähistusega rehve).

1.2. Ajutiseks kasutamiseks ettenähtud varuratta (kui see on olemas) lühikirjeldus:

1.2.1. Katsete eest vastutav tehniline teenistus:

1.2.2. Katseprotokolli esitamise kuupäev:

1.2.3. Katseprotokolli number:

1.2.4. Olemasoleva tüübikinnituse laiendamise põhjused (kui on asjakohane):

1.2.5. Märkused (kui on):

1.2.6. Koht:

1.2.7. Kuupäev:

1.2.8. Allkiri:

1.2.9. Lisatud on nimekiri, milles on loetletud tüübikinnituse andnud ametiasutuses asuvad tüübikinnitusdokumendid, mida on võimalik taotluse korral saada.

IV LISA

NÕUDED SÕIDUKITELE NENDE REHVIDE PAIGALDAMISE SUHTES

1. MÕISTED

2. Käesolevas direktiivis kasutatakse järgmisi mõisteid:

2.1. sõiduki tüübikinnitus - sõiduki tüübikinnitus selle rehvide suhtes, kaasa arvatud varurehvid ajutiseks kasutamiseks;

2.2. sõidukitüüp - sõidukid, mis ei erine üksteisest, vähemalt sõidukitüübi iga variandi osas, järgmiste oluliste tunnuste poolest, mis mõjutaksid rehvimõõdu tähistust, kiirusindeksi sümbolit või koormusindeksit;

2.3. velg - velje pöiast ja kilbist koosnev komplektne velg;

2.4. varuvelg ajutiseks kasutamiseks - velg, mis erineb sõidukitüübi ühest tavalisest veljest;

2.5. ratas - velje ja rehvi komplekt;

2.6. tavaline ratas - ratas, mida võib sõidukile paigaldada tavaliseks kasutuseks;

2.7. varuratas - ratas, mis on mõeldud tavalise ratta väljavahetamiseks viimase rikke korral. Varuratas võib olla üks alljärgnevatest:

2.7.0. "tavaline varuratas" on ratas, mis on vastavuses sõidukitüübi tavalise rattaga;

2.7.1. "varuratas ajutiseks kasutamiseks" on ratas, mis erineb sõidukitüübi tavalistest ratastest põhiomaduste osas (näiteks rehvimõõdu tähistus, funktsionaalsed mõõtmed, kasutustingimused või konstruktsioon). See on mõeldud ajutiseks kasutamiseks piiratud tingimustes. Varurattad ajutiseks kasutamiseks võivad kuuluda järgmistesse kategooriatesse:

2.7.1.1. 1. kategooria

ratas koosneb veljest, mis on vastavuses tavalise ratta veljega ja rehvist, mille põhiomadused (näiteks mõõtmed, konstruktsioon) erinevad tavalisest rehvist;

2.7.1.2. 2. kategooria

ratas koosneb veljest ja rehvist, millel on mõlemal tavalisest rattast erinevad põhiomadused ja mis on mõeldud sõiduki varustusse ajutiseks kasutamiseks määratud rõhuni pumbatud rehviga;

2.7.1.3. 3. kategooria

ratas koosneb tavalisest veljest ja rehvist, mille põhiomadused erinevad tavalisest rehvist ja mis on mõeldud sõiduki varustusse kokkuvolditud ja mitte täispumbatud rehviga;

2.7.1.4. 4. kategooria

ratas koosneb veljest ja rehvist, millel on mõlemal tavalisest rattast erinevad põhiomadused ja mis on mõeldud sõiduki varustusse kokkuvolditud ja mitte täispumbatud rehviga;

2.8. maksimaalne mass - tähendab sõiduki tootja poolt antud maksimumväärtust, mis on sõidukile tehniliselt lubatav;

2.9. maksimaalne teljekoormus - sõiduki tootja poolt antud maksimumväärtus, mis on tehniliselt lubatav kogu vertikaalsele jõule kõnealuse telje rehvide kontaktpindade ja maapinna vahel, ja mis tuleneb selle telje poolt toetatavast sõiduki massi osast. Teljekoormuste summa võib olla suurem kui sõiduki maksimaalsele massile vastav väärtus;

2.10. funktsionaalsed mõõtmed - velgede ja/või rehvide mõõtude tähistusest (näiteks läbimõõt, laius, ristlõike suhe) ja ratta sõidukile paigaldamisest (näiteks velje nihud) tulenevad mõõtmed;

2.11. lubatud maksimumkiirus - tähendab sõidukitüübile kinnitatud maksimaalset kiirust, kaasa arvatud seeriatootmise vastavuse kontrollimistel lubatud hälve.

3. NÕUDED SÕIDUKITELE NENDE REHVIDE PAIGALDAMISE SUHTES

3.1. Üldsätted

3.1.1. Vastavalt punkti 3.7.4 sätetele peab iga sõidukile paigaldatud rehv, kaasa arvatud iga varurehv, kandma osa EMÜ tüübikinnituse märki või tüübikinnituse märki, mis näitab vastavust EMÜ määrustega nr 30 või 54, nagu on esitatud käesoleva direktiivi deklaratiivses osas.

3.2. Rehvi sobivus

3.2.1. Kõik sõidukile paigaldatud rehvid, välja arvatud mistahes varurehv ajutiseks kasutamiseks, peavad olema sama konstruktsiooniga (vt II lisa punkt 2.3).

3.2.2. Kõik ühele teljele paigaldatud rehvid peavad olema sama tüüpi (vt II lisa punkt 2.1).

3.2.3. Ruum, kus ratas pöörleb, peab olema selline, mis lubab takistamatut liikumist vedrustuse ja rooliseadme tekitatud tõkete piires, kui kasutatakse sõiduki tootja poolt antud maksimaalset lubatud rehvimõõtu.

3.3. Kandevõime

3.3.1. Vastavalt punkti 3.7 sätetele, on iga sõidukile paigaldatud rehvi, sealhulgas varurehvi (kui see on olemas) maksimaalne kandevõime (vt II lisa punkt 2.31):

3.3.1.1. juhul, kui sõidukile on paigaldatud sama tüüpi rehvid üksikasetuses: vähemalt võrdne poolega maksimaalsest teljekoormusest (vt punkt 2.9) enimkoormatud teljele, nagu on teatatud sõiduki tootja poolt;

3.3.1.2. juhul, kui sõidukile on paigaldatud rohkem kui ühte tüüpi rehvid üksikasetuses: vähemalt võrdne poolega maksimaalsest teljekoormusest (vt punkt 2.9) enimkoormatud teljele, nagu teatatud sõiduki tootja poolt, asjakohase telje suhtes;

3.3.1.3. juhul, kui sõidukile on paigaldatud sõiduauto rehvid topeltasetuses: vähemalt võrdne 0,27kordse maksimaalse teljekoormusega, nagu teatatud sõiduki tootja poolt, asjakohase telje suhtes;

3.3.1.4. juhul, kui sõidukile on paigaldatud kommertsveoki rehvid topeltasetuses: vähemalt võrdne 0,25kordse maksimaalse teljekoormusega topeltasetuse koormusindeksi suhtes, nagu teatatud sõiduki tootja poolt, asjakohase telje suhtes.

3.4. Kiirussuutlikkus

3.4.1. Iga rehv, mis on tavaliselt sõidukile paigaldatud, peab omama kiirusindeksi sümbolit (vt II lisa punkt 2.29), mis oleks ühilduv sõiduki maksimaalse lubatud kiirusega (nagu teatatud sõiduki tootja poolt) või vastava koormuse/kiiruse kombinatsiooniga (vt II lisa punkt 2.30).

3.4.2. Ülaltoodud määratlus ei kehti:

3.4.2.1. ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurataste korral, kui kehtib punkt 3.8;

3.4.2.2. ajutiselt talverehvidega varustatud sõidukitele, mis on tavaliselt varustatud tavaliste rehvidega.

Siiski, sel juhul peab lumerehvide kiirusindeksi sümbol vastama kiirusele, mis on suurem kui sõiduki maksimaalne lubatud kiirus (nagu teatatud sõiduki tootja poolt) või mitte väiksem kui 160 km/h (või mõlemad).

Kui sellest hoolimata on sõidukite maksimaalne lubatud kiirus (nagu teatatud sõiduki tootja poolt) suurem kui kiirus, mis vastab talverehvide kiirusindeksi sümbolile, peab sõiduki sees silmatorkaval kohal olema välja pandud juhile kergesti nähtav hoiatussilt, mis määratleb talverehvide maksimaalse lubatud kiirussuutlikkuse.

3.5. Varurehv

3.5.1. Juhul, kui sõiduk on varustatud varurattaga, peab selle rehv olema:

3.5.1.1. sama tüüpi, nagu üks sõidukile paigaldatud või tüübikinnitusega rehv,

3.5.1.2. sellist tüüpi varuratas ajutiseks kasutamiseks, mis sobib kasutamiseks sõidukil mistahes kohas. Siiski, ükski sõiduk peale M1 kategooria sõiduki ei tohi olla varustatud ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurattaga.

3.5.2. Iga sõiduk, mis on varustatud ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurattaga, peab olema varustatud täiendava, selgelt ja pidevalt nähtava infoga ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurattal või sõidukil varuratta lähedal või juhi käsiraamatus. Esitatakse vähemalt järgmised andmed:

3.5.2.1. juhend sõita ettevaatlikult, kui ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratas on paigaldatud ning paigaldada tavaline ratas niipea kui võimalik;

3.5.2.2. teade, et sõiduki kasutamine ei ole lubatud, kui samaaegselt on paigaldatud rohkem kui üks ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratas;

3.5.2.3: selge viide rehvirõhule, mis on määratud sõiduki tootja poolt ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurattale;

3.5.2.4. sõidukitele, mis on varustatud 3. või 4. kategooria ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratastega, kirjeldus rehvi pumpamise kohta ajutiseks kasutamiseks määratud rõhuni punktis 3.6 mainitud seadme abil.

3.6. Ajutiseks kasutamiseks ettenähtud varuratta pumpamisseadme lühikirjeldus:

3.6.1. sõidukid, mis on varustatud 3. või 4. kategooria ajutiseks kasutamiseks mõeldud varuratastega, peavad olema varustatud seadmega, mis võimaldab rehvi pumpamist ajutiseks kasutamiseks määratud rõhuni maksimaalselt viie minuti jooksul.

3.7. Erijuhud

3.7.1. Kategooriate 01 ja 02 haagiste korral, mille töökiirus on piiratud 100 km/h või vähemaga ja mis on varustatud sõiduauto rehvidega üksikasetuses, peab iga rehvi maksimaalne kandevõime olema vähemalt võrdne 0,45kordse maksimaalse teljekoormusega enimkoormatud teljele, nagu teatatud haagise tootja poolt. Topeltasetuses rehvidele on see kordaja 0,24.

3.7.2. Mõnede eriotstarbeliste sõidukite korral, millele on paigaldatud kommertsveoki rehvid, ei kehti tabel "Kandevõime muutus sõltuvalt kiirusest" (vt punkt 2.30 ja II lisa 8. liide). Neil juhtudel kontrollitavad rehvide maksimaalsed kandevõimed maksimaalsete teljekoormuste suhtes (vt punktid 3.3.1.2 ja 3.3.1.4 käesolevas liites) on määratud koormusindeksile vastava koormuse korrutamisega vastava kordajaga, mis sõltub rohkem sõiduki tüübist ja selle kasutusest kui sõiduki lubatud maksimaalkiirusest. Neil juhtudel ei kehti käesoleva liite punkt 3.4.1. Asjakohased kordajad on alljärgnevad:

3.7.2.1. 1,10 M3 kategooria sõidukite korral, kui sõiduk veab seisvaid reisijaid ja töökiirus ei ületa 60 km/h. Siiski, töökorralduslikel põhjustel võivad liikmesriigid lubada töökiiruse tõstmist kuni 80 km/h.

3.7.2.2. 1,15 selliste sõidukite korral (M3), kui need on mõeldud kasutamiseks ainult linnamarsruutidel sagedaste peatustega;

3.7.2.3. 1,10 N kategooria kommunaalmajanduse töösõidukite korral, mida kasutatakse madalatel kiirustel lühikestel vahemaadel linnades ja eeslinnades, näiteks tänavapühkimiseks või prügikoristuseks.

3.7.3. Kui M1 kategooria mootorsõiduk veab haagist, tohib haagise haakeseadisele mõjuv koormus põhjustada rehvi maksimaalse kandevõime ületamist, kuid mitte rohkem kui 15 % võrra, eeldusel, et töökiirus on piiratud 100 km/h või vähemaga ja kasutatakse vähemalt 0,2 bar võrra suurendatud rehvirõhku.

3.7.4. Sõidukile, millele paigaldatud rehvid ei ole sõiduauto rehvid ega kommertsveoki rehvid eriliste kasutustingimuste puhuks (nt põllumajandusrehvid, veoautode rehvid, mootorratta rehvid), ei kehti II lisa nõuded tingimusel, et tüübikinnitusasutus leiab, et paigaldatud rehvid sobivad sõiduki töötingimustega.

3.8. Ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurataste tehnilised andmed

3.8.1. Iga ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurehv peab omama vähemalt 120 km/h võrdset kiirusindeksit (kiirusindeksi sümbol L).

3.8.2. Ajutiseks kasutamiseks sõidukile paigaldatuna peab ratta välisküljel olema erilaadne värvus või värvusmuster, mis selgesti eristub tavaliste rataste värvusest (värvustest). Kui ajutiseks kasutamiseks mõeldud varurattale saab kinnitada ilukilpi, et tohi see ilukilp varjata erilaadset värvust või värvusmustrit.

3.8.3. Maksimaalse kiiruse hoiatussümbol peab olema pidevalt nähtav ratta välisküljel silmapaistval kohal ja vastavuses alloleva joonisega:

[INSERT IMAGE:]

Numbrid kontrastvärviga taustal

3 mm (min)

5 mm (min)

30 mm (min)

5 mm (min)

50 mm (min)

Mõõtkava - täismõõdus (1 : 1)

[1] EÜT C 95, 12.4.1990, lk 101.

[2] EÜT C 284, 12.11.1990, lk 81 ja 12. veebruari 1992. aasta otsus (Euroopa Ühendeuste Teatajas seni avaldamata).

[3] EÜT C 225, 10.9.1990, lk 9.

[4] EÜT L 42, 23.2.1970, lk 1.

[5] EÜT L 220, 8.8.1987, lk 44.

[6] Euroopa Majanduskomisjoni dokument E/ECE/324 (E3/ECE/TRANS/505) REV 1 - ADD 29 1. aprillist 1975 ja selle muudatused 01, 02 ning täiendused.

[7] Euroopa Majanduskomisjoni dokument E/ECE/324 (E/ECE/TRANS/505) REV 1 - ADD 53 ning täiendused.

[8] Euroopa Majanduskomisjoni dokument E/ECE/324 (E/ECE/TRANS/505) REV 1 - ADD 63 ning täiendused.

[9] Tehnilised nõuded rehvidele vastavad Euroopa Majanduskomisjoni eeskirjades nr 30 ja 54 esitatutele.

[10] Mittevajalik maha tõmmata.

a Tüübi identifitseerimisandmed, kui neid kasutatakse, peavad olema ainult neil rehvidel, mida hõlmab üksik tüübikinnitus.

- mõõdu tähistus,

- kasutusliik,

- koormusindeks,

- kiirusindeks,

- kas rehvi tohib või ei tohi kasutada lohvita,

- kas rehv on või ei ole "tugevdatud" või "T-tüüpi varurehv ajutiseks kasutamiseks" sõiduauto rehvide korral,

- kas rehv on või ei ole taastatava turvisega kommertsveoki rehvide korral,

- lisakoormusindeks/indeksid ja kiirusindeksi sümbol.

[11] Vt selgitavat joonist, 1. liide.

[12] Kordaja üleminekul tollidelt millimeetritele on 25,4.

[13] Sõiduauto rehvide korral, mis on mõeldud sõidukitele, mis on ettenähtud maksimaalkiirustele üle 240 km/h (Z indeksiga rehvid), peab rehvi tootja kuni ühtsete katseprotseduuride kokkuleppimiseni kinnitama tehnilisele teenistusele, et tema katseprotseduur ja tulemused on vastuvõetavad.

[14] Kommertsveoki rehvide korral, mis on mõeldud sõidukitele, mis on ettenähtud maksimumkiirustele üle 150 km/h, peab rehvi tootja kuni ühtsete katseprotseduuride kokkuleppimiseni kinnitama tehnilisele teenistusele, et tema katseprotseduur ja tulemused on vastuvõetavad.

[15] Mittevajalik maha tõmmata.Reaalused märkused vt direktiivi 70/156/EMÜ lisast, viimati muudetud direktiiviga 87/403/EMÜ.