31973L0023



Euroopa Liidu Teataja L 077 , 26/03/1973 Lk 0029 - 0033
Soomekeelne eriväljaanne: Peatükk 13 Köide 2 Lk 0167
Kreekakeelne eriväljaanne: Peatükk 13 Köide 2 Lk 0058
Rootsikeelne eriväljaanne: Peatükk 13 Köide 2 Lk 0167
Hispaaniakeelne eriväljaanne: Peatükk 13 Köide 2 Lk 0182
Portugalikeelne eriväljaanne Peatükk 13 Köide 2 Lk 0182


Nõukogu direktiiv,

19. veebruar 1973,

teatavates pingevahemikes kasutatavaid elektriseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

(73/23/EMÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 100,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust,

võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust

ning arvestades, et:

liikmesriikides kehtivad sätted, mille eesmärk on tagada teatavates pingevahemikes toimivate elektriseadmete ohutu kasutamine, võivad erineda ja seeläbi takistada kaubandust;

teatavates liikmesriikides on teatavaid elektriseadmeid käsitlevad ohutuseeskirjad kehtestatud ennetavate ja piiravate meetmete kujul, mis on vastu võetud kohustuslikena;

teistes liikmesriikides viidatakse ohutussätetes sama eesmärgi saavutamiseks standardimisasutuste kehtestatud tehnilistele normidele; sellise süsteemi eeliseks on kiire kohanemine tehnika arenguga, eiramata seejuures ohutusnõudeid;

teatavad liikmesriigid teevad normide heakskiitmiseks haldustoiminguid; selline heakskiitmine ei mõjuta mingil viisil normide tehnilist sisu ega piira nende kohaldamist; seetõttu ei saa selline heakskiitmine ühenduse seisukohast muuta ühtlustatud ja avaldatud normide mõju;

kui elektriseadmed vastavad teatavatele ohutusnõuetele, mis on tunnustatud kõikides liikmesriikides, peaksid need seadmed saama ühenduse piires vabalt liikuda; ilma et see piiraks muid tõendamisvõimalusi, võib vastavust nendele nõuetele tõendada viitega ühtlustatud normidele, milles need nõuded sisalduvad; need ühtlustatud normid tuleks kehtestada ühise kokkuleppega asutuste vahel, kellest iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile, ja need normid tuleks avalikustada võimalikult laialdaselt; sellise ühtlustamisega tuleks kaubanduse huvides kõrvaldada siseriiklike normide vahelistest erinevustest tulenevad takistused;

ilma et see piiraks muid tõendusvõimalusi, võib elektriseadet pidada ühtlustatud normidele vastavaks pädevate organisatsioonide kinnitatud märgiste või väljastatud sertifikaatide põhjal või nende puudumisel tootja vastavusdeklaratsiooni põhjal; kaubandustõkete kõrvaldamise hõlbustamiseks peaksid liikmesriigid tunnustama selliseid märgiseid, sertifikaate või deklaratsioone tõenditena; selleks tuleks kõnealused märgised või sertifikaadid avalikustada eeskätt nende Euroopa Ühenduste Teatajas avaldamise teel;

üleminekumeetmena võib nende elektriseadmete vaba liikumise, mille kohta ühtlustatud normid veel puuduvad, saavutada selliste ohutuseeskirjade või normide kohaldamise teel, mille on juba kehtestanud muud rahvusvahelised asutused või mõni ühtlustatud norme kehtestatavatest asutustest;

on võimalik, et elektriseade lastakse vabasse ringlusse isegi juhul, kui see ei vasta ohutusnõuetele, mistõttu on soovitav kehtestada sobivad sätted selle ohu vähendamiseks,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Käesolevas direktiivis tähendab "elektriseade" mis tahes seadet, mis on mõeldud kasutamiseks pingevahemikus 50–1000 volti vahelduvvoolu puhul ja 75–1500 volti alalisvoolu puhul, välja arvatud II lisas loetletud seadmed ja nähtused.

Artikkel 2

1. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et elektriseadmeid võiks turustada üksnes juhul, kui need on valmistatud ühenduses kehtivate heade ohutustehnikatavade kohaselt ega ohusta nõuetekohase paigaldamise ja hooldamise ja ettenähtud otstarbeks kasutamise korral inimeste, koduloomade ega vara turvalisust.

2. Lõikes 1 osutatud ohutuseesmärkide põhipunktid on loetletud I lisas.

Artikkel 3

Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et kui elektriseade vastab artikli 2 sätetele ja kui artiklites 5, 6, 7 ja 8 sätestatud tingimustest ei tulene teisiti, ei takistata selle vaba liikumist ühenduses ohutusega seotud põhjustel.

Artikkel 4

Elektriseadmete osas tagavad liikmesriigid, et elektrijaotusettevõtted ei sea võrku ühendamise ega elektriseadmete kasutajate elektriga varustamise eeltingimuseks artiklis 2 sätestatutest rangemaid nõudeid.

Artikkel 5

Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et nende pädevad haldusasutused käsitavad eeskätt ühtlustatud normide ohutuseeskirjadega kooskõlas olevaid elektriseadmeid artikli 2 sätetele vastavana seoses turustamise ja vaba liikumisega, nagu osutatud vastavalt artiklites 2 ja 3.

Normid loetakse ühtlustatuks siis, kui need on koostatud nende asutuste ühisel kokkuleppel, kellest liikmesriigid on teatanud artiklis 11 sätestatud korras, ja avaldatud siseriiklike menetluste kohaselt. Norme ajakohastatakse kooskõlas tehnika arengu ja heade ohutustehnikatavade muutumisega.

Loend ühtlustatud normidest ja nende viidetest avaldatakse teadmiseks Euroopa Ühenduste Teatajas.

Artikkel 6

1. Kui artiklis 5 määratletud ühtlustatud norme ei ole veel koostatud ja avaldatud, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed tagamaks, et turustamise või vaba liikumise eesmärgil, nagu osutatud vastavalt artiklites 2 ja 3, käsitavad nende pädevad haldusasutused artikli 2 sätetele vastavana ka elektriseadmeid, mis on kooskõlas Elektriseadmete Heakskiitmise Eeskirjade Rahvusvahelise Komisjoni (CEE) ja Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni (IEC) ohutuseeskirjadega, mis on avaldatud lõigetes 2 ja 3 sätestatud korras.

2. Komisjon teatab lõikes 1 osutatud ohutuseeskirjadest liikmesriikidele käesoleva direktiivi jõustumisel ja seejärel iga kord nende avaldamisel. Pärast liikmesriikidega nõu pidamist teatab komisjon eeskirjadest ja eeskätt variantidest, mida ta soovitab avaldada.

3. Liikmesriigid teatavad komisjonile kolme kuu jooksul oma võimalikest vastuväidetest sel viisil teatavaks tehtud eeskirjadele, märkides ohutusega seotud põhjused, mille tõttu ei tohiks neid eeskirju tunnustada.

Need ohutuseeskirjad, mille suhtes ei ole vastuväiteid esitatud, avaldatakse teadmiseks Euroopa Ühenduste Teatajas.

Artikkel 7

Kui artiklis 5 määratletud ühtlustatud normid või artikli 6 kohaselt avaldatud ohutuseeskirjad veel puuduvad, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed tagamaks, et turustamise või vaba liikumise eesmärgil, nagu osutatud vastavalt artiklites 2 ja 3, käsitavad nende pädevad haldusasutused artikli 2 sätetele vastavana ka elektriseadmeid, mis on valmistatud kooskõlas valmistusliikmesriigis kehtivate ohutuseeskirjadega, kui seeläbi tagatakse nende endi territooriumil nõutavaga samaväärne ohutustase.

Artikkel 8

1. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et nende pädevad haldusasutused annavad loa turustamiseks või vaba liikumiseks, nagu osutatud vastavalt artiklites 2 ja 3, elektriseadmetele, mis ei ole küll kooskõlas artiklis 5 osutatud ühtlustatud normide või artiklite 6 ja 7 sätetega, kuid vastavad artikli 2 sätetele.

2. Erimeelsuste korral võib tootja või importija esitada elektriseadme artikli 2 sätetele vastavust käsitleva aruande, mille on koostanud asutus, kellest on teatatud artiklis 11 sätestatud korras.

Artikkel 9

1. Kui mõni liikmesriik otsustab ohutusega seotud põhjustel keelata mis tahes elektriseadme turustamise või tõkestada selle vaba liikumist, teatab ta sellest viivitamata muudele asjaomastele liikmesriikidele ja komisjonile, märkides oma otsuse põhjused ja teatades eelkõige, kas:

- seadme mittevastavus artiklile 2 tuleneb puudustest artiklis 5 osutatud ühtlustatud normides, artiklis 6 osutatud eeskirjades või artiklis 7 osutatud normides,

- seadme mittevastavus tuleneb kõnealuste normide või avaldatud eeskirjade vigasest kohaldamisest või artiklis 2 osutatud heade ohutustehnikatavade eiramisest.

2. Kui teised liikmesriigid esitavad lõikes 1 osutatud otsuse suhtes vastuväiteid, peab komisjon asjaomaste liikmesriikidega viivitamata nõu.

3. Kui kolme kuu jooksul lõikes 1 sätestatud teatamisest ei ole kokkuleppele jõutud, küsib komisjon arvamust mõnelt artiklis 11 sätestatud korras teatatud asutuselt, kelle registrijärgne asukoht on väljaspool asjaomaseid liikmesriike ja kes ei ole osalenud artiklis 8 sätestatud menetluses. Arvamuses piiritletakse artikli 2 sätete eiramise ulatus.

4. Komisjon edastab selle asutuse arvamuse kõikidele liikmesriikidele, kes võivad ühe kuu jooksul esitada komisjonile oma märkusi. Samal ajal võtab komisjon arvesse märkusi, mis asjaosalised on teinud eespool nimetatud arvamuse kohta.

5. Pärast nende märkustega tutvumist koostab komisjon vajaduse korral asjakohased soovitused või arvamused.

Artikkel 10

1. Ilma et see piiraks muid tõendamisvõimalusi, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed tagamaks, et nende pädevad haldusasutused lähtuvad eeldusest, et elektriseade vastab artiklite 5, 6 ja 7 sätetele, kui seadmele on paigaldatud nõuetekohasust tähistav märgis või kui esitatakse vastavussertifikaat või nende puudumisel, eelkõige tööstusseadmete puhul, esitatakse tootja vastavusdeklaratsioon.

2. Artiklis 11 sätestatud korras teatatud asutused kehtestavad märgised või sertifikaadid eraldi või ühisel kokkuleppel. Need asutused avaldavad nende märgiste ja sertifikaatide näidised ja need avaldatakse teadmiseks ka Euroopa Ühenduste Teatajas.

Artikkel 11

Iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile:

- artiklis 5 osutatud asutustest,

- asutustest, kes võivad artikli 10 kohaselt kehtestada märgiseid ja sertifikaate,

- asutustest, kes võivad koostada artikli 8 kohase aruande või esitada artikli 9 kohase arvamuse,

- artikli 5 teise lõigu kohase avaldamise kohast.

Iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile kõikidest muudatustest eespool nimetatud andmetes.

Artikkel 12

Käesolev direktiiv ei kehti kolmandatesse riikidesse eksportimiseks mõeldud elektriseadmete suhtes.

Artikkel 13

1. Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid 18 kuu jooksul selle teatavakstegemisest ja teatavad nendest viivitamata komisjonile.

Taani puhul pikendatakse seda tähtaega siiski viie aastani.

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 14

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 19. veebruar 1973

Nõukogu nimel

eesistuja

A. Lavens

--------------------------------------------------

I LISA

TEATAVATES PINGEVAHEMIKES KASUTATAVATE ELEKTRISEADMETEGA SEOTUD OHUTUSEESMÄRKIDE PÕHIPUNKTID

1. Üldtingimused

a) Põhiomadused, mille tundmine ja arvessevõtmine tagab, et elektriseadet kasutatakse ohutult ja ettenähtud otstarbeks, märgitakse seadmele või, kui see ei ole võimalik, kaasasolevale teabelehele.

b) Tootja nimi, marginimetus või kaubamärk tuleks selgelt trükkida elektriseadmele või, kui see ei ole võimalik, pakendile.

c) Elektriseade koos selle koostisosadega tuleks valmistada nii, et seadet oleks võimalik ohutult ja nõuetekohaselt kokku panna ja toitevõrku ühendada.

d) Elektriseade peaks olema kavandatud ja valmistatud nii, et oleks tagatud kaitse käesoleva lisa punktides 2 ja 3 sätestatud ohtude eest juhul, kui seadet kasutatakse ettenähtud otstarbel ja hooldatakse asjakohaselt.

2. Kaitse elektriseadmest tulenevate ohtude eest

Punkti 1 kohaselt tuleb ette näha tehnilised meetmed tagamaks, et:

a) inimesed ja koduloomad on piisavalt kaitstud kehavigastuste või muu kahju eest, mida võib põhjustada otsene või kaudne kokkupuude elektriga;

b) ei teki ohtlikke temperatuure, elektrikaari ega kiirgust;

c) inimesed, koduloomad ja vara on piisavalt kaitstud mitteelektriliste ohtude eest, mida elektriseade kogemuse kohaselt põhjustab;

d) isolatsioon on eeldatavates oludes sobiv.

3. Kaitse ohtude eest, mida võib põhjustada elektriseadmele avalduv välismõju

Punkti 1 kohaselt tuleb ette näha tehnilised meetmed tagamaks, et:

a) elektriseade vastab eeldatavatele mehhaanilistele nõuetele nii, et inimesed, koduloomad ega vara ei oleks ohus;

b) elektriseade on eeldatavates keskkonnaoludes vastupidav mittemehhaanilistele mõjudele nii, et inimesed, koduloomad ega vara ei oleks ohus;

c) elektriseade ei ohusta inimesi, koduloomi ega vara eeldatavates ülekoormusoludes.

--------------------------------------------------

II LISA

DIREKTIIVI KOHALDAMISALAST VÄLJA JÄÄVAD SEADMED JA NÄHTUSED

Plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavad elektriseadmed

Radioloogias ja meditsiinis kasutatavad elektriseadmed

Kauba- ja inimesetõstukite elektrilised osad

Elektriarvestid

Kodumajapidamistes kasutatavad pistikud ja pistikupesad

Elektritarade toiteseadmed

Elektrilised raadiohäired

Laevades, lennukites või raudteedel kasutatavad elektrilised eriseadmed, mis vastavad nende rahvusvaheliste asutuste koostatud ohutuseeskirjadele, kus liikmesriigid on osalised.

--------------------------------------------------