2009D0543 — ET — 16.11.2011 — 001.001


Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

►B

KOMISJONI OTSUS,

13. august 2008,

millega kehtestatakse ökoloogilised kriteeriumid välisvärvidele ja -lakkidele ühenduse ökomärgise andmise kohta

(teatavaks tehtud numbri K(2008) 4452 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2009/543/EÜ)

(EÜT L 181, 14.7.2009, p.27)

Muudetud:

 

 

Euroopa Liidu Teataja

  No

page

date

►M1

KOMISJONI OTSUS, 14. november 2011,

  L 297

64

16.11.2011




▼B

KOMISJONI OTSUS,

13. august 2008,

millega kehtestatakse ökoloogilised kriteeriumid välisvärvidele ja -lakkidele ühenduse ökomärgise andmise kohta

(teatavaks tehtud numbri K(2008) 4452 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2009/543/EÜ)



EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, ( 1 ) eriti selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1980/2000 kohaselt võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad sellel märkimisväärselt mõjutada kõige tähtsamate keskkonnaaspektide parandamist.

(2)

Määruses (EÜ) nr 1980/2000 on sätestatud, et ökomärgise andmise eritingimused kehtestatakse tooterühmade kaupa.

(3)

On asjakohane vastu võtta uus otsus, millega kehtestatakse ökoloogilised kriteeriumid välisvärvidele ja -lakkidele ühenduse ökomärgise andmise kohta.

(4)

Ökoloogilised kriteeriumid, samuti neile vastavad hindamise ja vastavuse tõendamise nõuded, peaksid kehtima neli aastat.

(5)

Käesolevas otsuses sätestatud meetmed põhinevad määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 13 alusel moodustatud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni väljatöötatud kriteeriumide eelnõul.

(6)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



Artikkel 1

1.  Tooterühma „Välisvärvid ja -lakid” kuuluvad lõike 2 kohased välitingimustes kasutatavad dekoratiivsed või kaitsvad värvid ja -lakid, puidupeitsid ning muud tooted, mis on ette nähtud ehitiste, õuemööbli, põrandate ja piirdeaedade jaoks nii oma tarbeks kui ka professionaalsetele kasutajatele ning mis on eelkõige välja töötatud välitingimustes kasutamiseks ja mida sellisena ka turustatakse.

Siia kuuluvad muu hulgas põranda pinnakattevahendid ja põrandavärvid; oma tarbeks kasutajate või professionaalsete kasutajate tellimusel turustaja poolt toonitud tooted; toonimissüsteemid, vedelad viimistlusvärvid ja värvipastad, mis võivad olla eelkonditsioneeritud, toonitud või tootja poolt tarbija vajaduste järgi ette valmistatud, sealhulgas puiduvärvid, puidu- ja põrandapeitsid, müüritisevärvid ja metalliviimistlusvahendid (välja arvatud korrosioonivastased viimistlusvahendid ja kruntvärvid), samuti nende komplekttoodete krundid ja alusvärvid.

2.  „Värv” tähendab vedeliku-, pasta- või pulbrikujulist pigmenteeritud pinnakattevahendit, mis moodustab alusele kandmisel kaitsva, dekoratiivse või tehniliste eriomadustega läbipaistmatu kile.

„Lakk” tähendab läbipaistvat pinnakattevahendit, mis moodustab alusele kandmisel kaitsva, dekoratiivse või tehniliste eriomadustega läbipaistva kile.

Pärast alusele kandmist kuivab värv või lakk tahkeks alusega nakkunud kaitsvaks pinnakatteks.

Viimistlusvärvid ja -lakid on värvid ja lakid, mida kantakse ehitistele ning nende detailidele, samuti välimööblile, põrandatele ning aedadele dekoreerimiseks ja kaitsmiseks. Neid saab kohapeal peale kanda. Kuigi nad on põhiotstarbelt dekoratiivsed, on neil ka kaitseülesanne.

Puidupeitsid (lasuurvärvid) on pinnakattevahendid, mis tekitavad dekoratiivse ja puitu ilmastikumõjude eest kaitsva läbipaistva või poolläbipaistva kile, mis lihtsustab hooldamist.

Müüritisevärvid on pinnakattevahendid, mis moodustavad dekoratiivse ja kaitsva kile betoonile, (värvitavale) tellisepinnale, plokkmüüritisele, krohvile, kaltsiumsilikaadile või fiibertsemendile. Need on ette nähtud peamiselt kasutamiseks välitingimustes, aga neid võib kasutada ka sisetingimustes või tuulekastide ja rõdulagede jaoks.

„Toonimissüsteem” on meetod värvilise värvi valmistamiseks, mille puhul alus segatakse värvilise toonijaga.

3.  Kõnealusesse tooterühma ei kuulu järgmised tooted:

a) korrosioonivastased pinnakattevahendid;

b) konserveerivad pinnakattevahendid;

c) puidukaitsevahendid;

d) spetsiaalseks tehniliseks või professionaalseks kasutuseks mõeldud pinnakattevahendid, sealhulgas erivastupidavusega pinnakattevahendid;

e) sisetingimustes kasutamiseks väljatöötatud tooted, mida sellisena ka turustatakse.

Artikkel 2

1.  Selleks et värvidele ja lakkidele võiks määruse (EÜ) nr 1980/2000 ja käesoleva artikli lõigete 2 ja 3 alusel anda ühenduse ökomärgis, peavad need kuuluma artiklis 1 määratletud tooterühma „Välisvärvid ja -lakid” ning vastama käesoleva otsuse lisas sätestatud ökoloogilistele kriteeriumidele.

2.  Erikasutuseks ettenähtud kahe komponendiga pinnakattevahendid peavad vastama järgmistele tingimustele:

a) mõlemad komponendid peavad vastama lisas esitatud ökoloogilistele kriteeriumidele (välja arvatud lenduvate orgaaniliste ühendite kriteerium);

b) peab olema lisatud selgitus selle kohta, et kumbagi komponenti ei tohi kasutada eraldi ega segada muude toodetega;

c) kasutusvalmis lõpptoode peab siiski samuti vastama ökoloogilistele kriteeriumidele, sealhulgas lenduvate orgaaniliste ühendite kohta kehtestatud kriteeriumile.

3.  Pinnakattevahendid, mida turustatakse kasutamiseks nii sise- kui ka välitingimustes, peavad vastama nii käesolevas välisvärve ja -lakke käsitlevas otsuses kui ka sisevärve ja -lakke käsitlevas komisjoni otsuses 2009/544/EÜ ( 2 ) kehtestatud kriteeriumidele.

▼M1

Artikkel 3

Tooterühma „välisvärvid ja -lakid” ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad kuni 30. juunini 2013.

▼B

Artikkel 4

Halduseesmärkidel antakse tooterühmale „Välisvärvid ja -lakid” koodnumber „33”.

Artikkel 5

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.




LISA

A.    RAAMISTIK

Kriteeriumide eesmärk

Kriteeriumide eesmärk on eelkõige

 toodete tõhus kasutamine ja jäätmete minimeerimine;

 keskkonna- ja muude ohtude (nt oht troposfääri osoonile) vähendamine lahustite heitkoguste vähendamise abil;

 mürgiste või muude saasteainete veeheite vähendamine. Kriteeriumid on kehtestatud sellisel tasemel, mis soodustab väiksema keskkonnamõjuga välisvärvide ja -lakkide märgistamist.

Hindamise ja vastavuse tõendamise nõuded

Iga kriteeriumi puhul esitatakse hindamise ja vastavuse tõendamise erinõuded.

Juhul kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks deklaratsioonide, dokumentide, analüüsi- ja katsearuannete või muude tõendite esitamist, võivad tõendusmaterjalid pärineda vastavalt vajadusele taotlejalt ja/või tema tarnijatelt ja/või nende tarnijatelt jne.

Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid kui need, mis on osutatud iga kriteeriumi puhul, tingimusel et nende samaväärsust on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus.

Vajaduse korral võib pädev asutus nõuda tõendavaid dokumente ja teha sõltumatuid kontrolle.

Pädevatel asutustel soovitatakse taotluste hindamisel ja kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS ja EN ISO 14001 rakendamist (märkus: nende juhtimissüsteemide rakendamist ei nõuta).

Juhul kui kriteeriumides on viidatud koostisosadele, kuuluvad selle alla nii ained kui ka valmistised. Aine ja valmistise mõisted on esitatud REACH-määruses (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1907/2006) ( 3 ).

Pädevale asutusele tuleb esitada kõigi taotleja kasutusse saabuvate ainete täpne koostis. Tuleb teatada kõikidest ainetest, sealhulgas lisanditest, mille kontsentratsioon on suurem kui 0,01 % toote massist, kui kriteeriumides ei ole täpsustatud madalamat kontsentratsiooni.

B.    ÖKOLOOGILISED KRITEERIUMID

Kõik kriteeriumid, välja arvatud 3. kriteerium, mis käsitleb lenduvate orgaaniliste ühendite suhtes kehtestatud piiranguid, kehtivad pakendis värvi või laki suhtes. Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/42/EÜ ( 4 ) kohaselt on lenduvatele orgaanilistele ühenditele kehtestatud piirväärtused seotud kasutusvalmis tootega ja seega tuleb lenduvate orgaaniliste ühendite maksimumsisaldus välja arvutada kõiki soovitatud lisandeid, nagu värvaineid ja/või vedeldajaid, arvestades. Selle väljaarvutamiseks peavad tooraine tarnijad esitama andmed tahkete ainete sisalduse, lenduvate orgaaniliste ühendite sisalduse ja toote tiheduse kohta.

1. ja 2. kriteerium kehtivad ainult valgete ning heledate värvide (sealhulgas viimistlusvärvide, kruntvärvide, alusvärvide ja/või vahevärvide) suhtes.

Toonimissüsteemide puhul kehtivad 1. ja 2. kriteerium ainult valge värvi suhtes (alus, mis sisaldab kõige enam titaandioksiidi). Juhul kui valge alus ei vasta kriteeriumis 7.a ette nähtud nõudele, mille kohaselt ühe liitri värvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 6 m2, peab see kriteeriumidele vastama pärast toonimist, et valmistada standardvärv RAL 9010.

1 ja 2. kriteerium ei kehti läbipaistvate pinnakattevahendite kohta.

1.    Valged pigmendid

Valge pigmendi sisaldus (valged anorgaanilised pigmendid, mille murdumisnäitaja on üle 1,8). Värv ei tohi sisaldada üle 38 grammi valget pigmenti 1 m2 kuiva 98 % läbipaistmatusega kile kohta. Seda nõuet ei kohaldata lakkide ja puidupeitside suhtes.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni selle kohta, et valget pigmenti ei ole kasutatud, või andmed valgete pigmentide sisalduse ja kattevõime kohta ning üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust sellele kriteeriumile.

2.    Titaandioksiid

Titaandioksiid: Kasutatud titaandioksiidpigmendi tootmisel tekkinud heited ja jäätmed ei tohi ületada järgmisi väärtusi (pärit anorgaaniliste kemikaalide suurtootmise parima kättesaadava tehnoloogia viitedokumendist, august 2007):

 SOx heited (väljendatakse SO2-na): 266 mg 1 m2 kuiva (98 % läbipaistmatusega) kile kohta;

 sulfaatjäätmed: 19 g 1 m2 kuiva (98 % läbipaistmatusega) kile kohta;

 kloriidjäätmed: loodusliku rutiili, tehisrutiili ja ilmeniidiräbu puhul vastavalt 3,9, 6,8 ja 12,5 g 1 m2 kuiva (98 % läbipaistmatusega) kile kohta.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni selle kohta, et titaandioksiidi ei ole kasutatud, või tõendavad dokumendid, mis näitavad heidete ja jäätmete taset kõnealuste parameetrite puhul, titaandioksiidi sisaldust tootes ja kattevõimet, ning üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust sellele kriteeriumile.

3.    Lenduvad orgaanilised ühendid

Lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldus ei tohi ületada järgmisi väärtusi:



Tooteliigitus (direktiiv 2004/42/EÜ)

Lenduvate orgaaniliste ühendite piirväärtused (g/l, sh vesi)

Pinnakattevahendid mineraalsubstraadist välisseinale

40

Puidust ja metallist välisliistude ja -fassaadi värvid, sh kruntvärvid

90

Välisliistude lakid ja puidupeitsid, sh läbipaistmatud puidupeitsid

90

Minimaalse kattega välispuidupeitsid

75

Krundid (kasutamiseks välitingimustes)

15

Siduvad krundid (kasutamiseks välitingimustes)

15

Ühe komponendiga pinnakattevahendid

100

Kahe komponendiga pinnakattevahendid

100

Selles kontekstis on lenduv orgaaniline ühend orgaaniline ühend, mille keemise algtemperatuur normaalrõhu 101,3 kPa korral ei ületa 250 °C vastavalt direktiivile 2004/42/EÜ. Lenduvate orgaaniliste ühendite piirväärtused määratakse direktiivi värvide ja lakkide alaliikide põhjal. Siinkohal on esitatud ainult välispinnakattevahendite kategooriad.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta. Taotleja märgib kõikide toodete puhul lenduvate orgaaniliste ühendite sisalduse.

4.    Lenduvad aromaatsed süsivesinikud

Enne toonimist või selle ajal (kui seda kasutatakse) ei tohi lenduvaid aromaatseid süsivesinikke tootele lisada; siiski võib lenduvaid aromaatseid süsivesinikke sisaldavaid koostisaineid lisada juhul, kui lenduvate aromaatsete süsivesinike sisaldus lõpptootes ei ületa 0,1 % toote massist.

Selles kontekstis on lenduv aromaatne süsivesinik mis tahes orgaaniline ühend, nagu on määratletud direktiivis 2004/42/EÜ, mille keemise algtemperatuur normaalrõhu 101,3 kPa korral ei ületa 250 °C ja mille ilmutatud struktuuri valemis on vähemalt üks aromaatne tuum.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, kinnitades, et lenduvaid aromaatseid süsivesinikke ei ole lisatud muul viisil kui eelvalmistatud koostisaines sisalduvana, ning vajaduse korral koostisaine tarnija deklaratsiooni, milles on kinnitatud lenduvate aromaatsete süsivesinike sisaldust.

5.    Raskmetallid

Toote koostisainena või toonimiseks (kui seda rakendatakse) ei tohi (ainena või kasutatud valmistise koostises) kasutada järgmisi raskmetalle ega nende ühendeid: kaadmium, plii, kroom (VI), elavhõbe, arseen, baarium (välja arvatud baariumsulfaat), seleen, antimon.

Ka koobaltit ei tohi koostisainena kasutada, välja arvatud alküüdvärvide puhul sikatiivina kasutatavad koobaltsoolad. Nende sisaldus ei tohi lõpptootes ületada 0,05 % toote massist, mõõdetuna koobaltmetallina. Samuti ei hõlma käesolev nõue pigmentides sisalduvat koobaltit.

Koostisained võivad siiski 0,01 % ulatuses toote massist sisaldada nende metallide jälgi, kui need pärinevad toorme lisanditest.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, samuti (vajaduse korral) koostisainete tarnijate deklaratsioonid.

6.    Ohtlikud ained

a)  Toode. Toode ei tohi enne ega pärast toonimist (kui seda rakendatakse) olla Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/45/EÜ ( 5 ) liigituse kohaselt väga mürgine, mürgine, keskkonnaohtlik, kantserogeenne, reproduktiivtoksiline, kahjulik, söövitav, mutageenne või ärritav (ainult juhul, kui see on põhjustatud riskilausega R43 tähistatud koostisainetest).

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, samuti toote REACH-määruse II lisa nõuetele vastava ohutuskaardi.

b)  Koostisained (väga mürgised, mürgised, kantserogeensed, mutageensed, reproduktiivtoksilised). Ei tohi kasutada ühtki koostisainet, sealhulgas toonimisel (kui seda rakendatakse), mille puhul on ette nähtud või mille puhul võidakse kasutuse ajal ette näha üks (või mitu) järgmistest riskilausetest:

 R23 (mürgine sissehingamisel);

 R24 (mürgine kokkupuutel nahaga);

 R25 (mürgine allaneelamisel);

 R26 (väga mürgine sissehingamisel);

 R27 (väga mürgine kokkupuutel nahaga);

 R28 (väga mürgine allaneelamisel);

 R33 (kumulatiivse toime oht);

 R39 (väga tõsiste pöördumatute kahjustuste oht);

 R40 (võimalik vähktõve põhjustaja);

 R42 (sissehingamisel võib põhjustada ülitundlikkust);

 R45 (võib põhjustada vähktõbe);

 R46 (võib põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi);

 R48 (pikaajalisel toimel tõsise tervisekahjustuse oht);

 R49 (sissehingamisel võib põhjustada vähktõbe);

 R60 (võib kahjustada fertiilsust);

 R61 (võib kahjustada loodet);

 R62 (võimalik fertiilsuse kahjustamise oht);

 R63 (võimalik loote kahjustamise oht);

 R68 (pöördumatute kahjustuste oht),

mis on ette nähtud nõukogu direktiiviga 67/548/EMÜ ( 6 ) ja selle edasiste muudatustega või Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 1999/45/EÜ ja selle edasiste muudatustega. Tootes konservandina kasutatavaid toimeaineid, mis on tähistatud riskilausega R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39, R40 või R48 (või mitmega sellistest riskilausetest), võib siiski kasutada, kui nende sisaldus ei ületa 0,1 % kogu värvisegu massist.

Alternatiivina võib kaaluda kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise globaalse harmoneeritud süsteemi (Globally Harmonised System, GHS) ( 7 ) kasutamist. Sel juhul ei tohi kasutada koostisaineid, sealhulgas toonimisel (kui seda rakendatakse), mida klassifitseeritakse järgmiselt:

 äge mürgisus (suukaudne) – I, II, III kategooria;

 äge mürgisus (nahakaudne) – I, II, III kategooria;

 äge mürgisus (sissehingamisel) – I, II, III kategooria;

 hingamissüsteemi sensibiliseerimine – I kategooria;

 mutageensed ained – I, II kategooria;

 kantserogeensed ained – I, II kategooria;

 reproduktiivtoksilised ained – I, II kategooria;

 süsteemne mürgisus teatud sihtorgani suhtes (ühekordsel kokkupuutel) – I, II kategooria;

 süsteemne mürgisus teatud sihtorgani suhtes (korduval kokkupuutel) – I, II kategooria,

mis on ette nähtud kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise globaalse harmoneeritud süsteemi dokumendiga ST/SG/AC.10/30 ( 8 ) ja redigeeritud dokumendiga ST/SG/AC.10/34/Add.3. Tootes konservandina kasutatavaid toimeaineid, mille puhul on ette nähtud mis tahes GHS kategooria, võib siiski kasutada, kui nende sisaldus ei ületa 0,1 % kogu värvisegu massist:

 äge mürgisus (suukaudne, nahakaudne, sissehingamisel) – I, II, III (ainult suu- ja nahakaudne),

 süsteemne mürgisus teatud sihtorgani suhtes (ühekordsel ja/või korduval kokkupuutel) – I, II (või nende kombinatsioon) ning

 kantserogeensus, II kategooria.

Metüületüülketoksiimi võib kasutada alküüdvärvides, juhul kui selle sisaldus ei ületa 0,3 % kogumassist.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, samuti toote REACH-määruse II lisa nõuetele vastava ohutuskaardi.

c)  Koostisained (keskkonnaohtlikud). Ühegi koostisaine, sealhulgas toonimisel kasutatava (kui seda rakendatakse) koostisaine sisaldus ei tohi ületada 2 % toote massist, juhul kui selle puhul on ette nähtud või võidakse kasutuse ajal ette näha üks või mitu järgmistest riskilausetest:

 N R50 (väga mürgine veeorganismidele);

 N R50/53 (väga mürgine veeorganismidele, võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet);

 N R51/53 (mürgine veeorganismidele, võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet);

 N R52/53 (kahjulik veeorganismidele, võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet);

 R51 (mürgine veeorganismidele);

 R52 (kahjulik veeorganismidele);

 R53 (võib avaldada pikaajalist veekeskkonda kahjustavat toimet),

mis on ette nähtud direktiiviga 67/548/EMÜ või direktiiviga 1999/45/EÜ.

Alternatiivina võib kaaluda kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise globaalse harmoneeritud süsteemi ( 9 ) kasutamist. Sel juhul ei tohi ühegi lisaaine sisaldus olla üle 2 % toote massist, juhul kui selle puhul on ette nähtud või võidakse kasutuse ajal ette näha üks või mitu järgmistest klassifikatsioonidest:

mürgisus veeorganismidele, kategooriad (ja nende kombinatsioonid):

 akuutne I, II, III;

 krooniline I, II, III, IV,

mis on ette nähtud kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise globaalse harmoneeritud süsteemi dokumendiga ST/SG/AC.10/30 ja redigeeritud dokumendiga ST/SG/AC.10/34/Add.3.

Igal juhul ei tohi selliste koostisainete sisaldus, mille puhul on ette nähtud või võidakse kasutuse ajal ette näha üks või mitu kõnealustest riskilausetest või GHS klassifikatsioonidest, ületada 4 % toote massist.

Käesolev nõue ei kehti ammoniaagi ega aküülammoniaagi puhul.

Käesolev nõue ei mõjuta eespool osutatud kriteeriumi 6.a nõuete täitmise kohustust.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, samuti koostisainete nimekirja ja iga koostisaine REACH-määruse II lisa nõuetele vastava ohutuskaardi.

d)  Alküülfenooletoksülaadid. Alküülfenooletoksülaate ei tohi kasutada enne toonimist või toonimise ajal (kui seda rakendatakse).

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

e)  Isotiasolinooni ühendid. Isotiasolinooni ühendeid ei tohi tootes enne ega pärast toonimist (kui seda rakendatakse) olla rohkem kui 0,05 % toote massist. Puidu pinnakattevahendites ei tohi isotiasolinooni sisaldus olla suurem kui 0,2 % toote massist. Samuti ei tohi 5-kloro-2-metüül-2H-isotiasool-3-ooni (EÜ nr 247–500-7) ja 2-metüül-2H-isotiasool-3-ooni (EÜ nr 220–239-6) segu (3:1) sisaldus ületada 0,0015 % toote massist.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse ja kõnealuste ainete sisalduse (kui neid aineid on kasutatud) kohta.

f) Perfluoritud alküülsulfonaadid (PFAS), perfluoritud karboksüülhapped (PFCA), sealhulgas perfluorooktaanhape (PFOA) ja nendega seotud ained, mis on loetletud OECD PFOSide, PFASide, PFOAde, PFCAde ning nendega seotud ühendite ja potentsiaalselt PFCAks degradeeritavate ainete esialgses nimekirjas (parandatud 2007), ei ole tootes lubatud. OECD nimekiri on esitatud käesoleva dokumendi lisas.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

g)  Formaldehüüd. Ei tohi lisada vaba formaldehüüdi. Formaldehüüdi eritavaid materjale võib lisada ainult sellises koguses, mis tagab, et kogu vaba formaldehüüdi lõppsisaldus pärast toonimist (kui seda rakendatakse) ei ületa 0,001 % toote massist.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta. Samuti peab taotleja esitama tooraine tarnija tehtud katsete tulemused, mis on saadud VdL-RL 03 meetodiga (VdL juhend 03, „Pakendialuse formaldehüüdisisalduse määramine atsetüülatsetooni meetodil”), ning nendest katsetest tulenevate andmete põhjal tehtud arvutused lõpptoote kohta näitamaks, et formaldehüüdi eritavatest ainetest eraldunud formaldehüüdi maksimaalne võimalik sisaldus ei ületa 0,001 % toote massist. Alternatiivina võib formaldehüüdide eraldumist lõpptootest mõõta kõrgefektiivse vedelikkromatograafia abil, kasutades riiklikke standardeid või standardi ISO/IEC 17025 kinnitatud meetodeid.

h)  Halogeenitud orgaanilised lahustid. Olenemata kriteeriumidest 6.a, 6.b ja 6.c võib tootes enne toonimist ja selle ajal (kui seda rakendatakse) kasutada ainult selliseid halogeenitud ühendeid, mille kohta on taotlemise hetkeks tehtud riskihindamine ja millele ei ole ette nähtud ühte või mitut järgmistest riskilausetest: R26/27, R45, R48/20/22, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53, R52/53 või R59 vastavalt direktiividele 67/548/EMÜ ning 1999/45/EÜ.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

i)  Ftalaadid. Olenemata kriteeriumidest 6.a, 6.b ja 6.c võib tootes enne toonimist ja selle ajal (kui seda rakendatakse) kasutada ainult selliseid ftalaate, mille kohta on taotlemise hetkeks tehtud riskihindamine ning millele ei ole ette nähtud ühte või mitut järgmistest riskilausetest: R60, R61, R62, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53 või R52/53 vastavalt direktiivile 67/548/EMÜ ja selle parandustele. Tootes ei tohi kasutada di-n-oktüül ftalaate (DNOP), diisononüülftalaate (DINP) ega diisodetsüülftalaate (DIDP).

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

7.    Kasutuskõlblikkus

a)  Kattevõime. Ühe liitri valge või heleda värvi (sealhulgas viimistlusvärvid, kruntvärvid, alusvärvid ja/või vahevärvid) kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 6 m2.

Toonimissüsteemide puhul kehtib see kriteerium ainult valge värvi suhtes (alus, mis sisaldab kõige rohkem titaandioksiidi). Juhul kui valge alus ei vasta kriteeriumile, mille kohaselt ühe liitri värvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 6 m2, peab ta sellele vastama pärast toonimist, et valmistada standardvärv RAL 9010. Seda kriteeriumi ei rakendata kõigi muude toonitud toote valmistamiseks kastutatavate aluste puhul, mis sisaldavad tavaliselt vähem titaandioksiidi ega vasta kriteeriumile, mille kohaselt ühe liitri värvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 6 m2. Toonimissüsteemi kuuluvate värvide puhul peab taotleja soovitama lõppkasutajale toote pakendil ja/või müügikohas, millist tooni ja/või kruntvärvi/alusvärvi (mis on võimaluse korral varustatud Euroopa ökomärgisega) peaks enne tumedama tooni pealekandmist aluseks kasutama.

Ühe liitri eriliste blokeerivate/tihendavate, immutavate/siduvate omadustega ning spetsiaalse alumiiniumile ja galvaniseeritud pindadele nakkuva kruntvärvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 6 m2.

Ühe liitri elastomeerse värvi kattevõime 98 % läbipaistmatusele vastaval varjetasemel peab olema vähemalt 4 m2.

See nõue ei kehti lakkide, puidupeitside, põranda pinnakattevahendite, põrandavärvide, alusvärvide, muude nakkuvate kruntide ja mis tahes muude läbipaistvate pinnakattevahendite puhul.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuande, kasutades meetodit ISO6504/1 („Värvid ja lakid – Varjetaseme määramine”, 1. osa: „Kubelka-Munki meetod valgete ja heledate värvide katsetamiseks”), meetodit 6504/3 (3. osa: „Heledate värvide kontrastsustaseme (läbipaistmatuse) määramine kindlaksmääratud kattevõime puhul”) või NF T 30 073 (või samaväärset) meetodit (kolmemõõtmelise dekoratiivse mõju saamiseks mõeldud ja väga paksu kattekihi andvate värvide puhul). Toonitud toodete valmistamiseks kasutatavate aluste puhul, mille vastavust eespool osutatud nõuetele ei ole hinnatud, peab taotleja esitama tõendid, et lõppkasutajal soovitatakse enne toote pealekandmist kasutada krunti ja/või halli (või muud sobivat tooni) alusvärvi.

b)  Veekindlus. Lakkidel, põranda pinnakattevahenditel ja põrandavärvidel peab ISO 2812-3 meetodil määratuna olema selline veekindlus, et pärast 24-tunnist kokkupuudet ja 16-tunnist taastumist läige või värvus ei muutu.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuande, kasutades meetodit ISO 2812-3 („Värvid ja lakid – Vedelikukindluse määramine”, 3. osa: „Absorbendi kasutamise meetod”).

c)  Nakketugevus. Müüritisevärvid (välja arvatud läbipaistvad krundid) peavad EN 24624 (ISO 4624) nakkekatses saama hindeks „Läbitud” ning põranda pinnakattevahendid, põrandavärvid ja alusvärvid betoonile, puidu ja metalli pinnakattevahendid peavad saama EN 2409 läbilõike nakkekatses hindeks vähemalt „2”. Kui EN 24624 katse ajal on alusmaterjali kohesioonitugevus väiksem kui värvi nakketugevus, loetakse katse läbituks, muul juhul peab värvi nakketugevus olema üle 1,5 MPa.

Taotleja peab hindama krunti ja viimistlusvärvi eraldi või mõlemat ühe komplekttoote osana (võimaluse korral peab katsetamise ajal komplekti kuuluma tooteid, millel on Euroopa ökomärgis, välja arvatud metallpindade jaoks ette nähtud komplekttooted). Viimistlusvärvi eraldi katsetades tuleb seda pidada nakketugevuse seisukohalt halvimaks võimaluseks.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuande, kasutades meetodit EN ISO 2409 või EN 24624 (ISO 4624).

d)  Kulumiskindlus. Põranda pinnakattevahenditel ja põrandavärvidel peab olema niisugune kulumiskindlus, et pärast meetodi EN ISO 7784-2:2006 kohase 1 000 katsetustsükli läbimist 1 000-grammise koormusega ja CS10 rattaga ei ületa kaalukaotus 70 mg.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuande, mis tõendab vastavust kriteeriumile, kasutades meetodit EN ISO 7784-2:2006.

e)  Ilmastikukindlus. Müüritise viimistlusvärve ning puidu ja metalli viimistlusvahendeid, sealhulgas lakke tuleb katsetada kunstlikult loodud ilmastikutingimustes, kasutades muu hulgas UV-luminofoorlampe ja kondensatsiooni või veepihusteid meetodi 11507:2007 kohaselt. Müüritisevärve tuleb katsetada nendes tingimustes tuhande tunni jooksul ning puidu ja metalli viimistlusvahendeid (sealhulgas lakid) 500 tunni jooksul. Katsetingimused on järgmised: UVA 4 h/60 °C + niiskus 4 h/50 °C.

Alternatiivina võib puiduviimistlusvahendeid ja puidulakke katsetada 500 tunni jooksul QUV kiirendatud ilmastikusimuleerijas, kus toodet katsetatakse tsüklilise UV(A) kiirgusega ja veepiserdusega vastavalt meetodile EN 927–6.

Ilmastikutingimuste suhtes katsetatavate näidiste värvimuutus ei tohi olla suurem kui ΔΕ*=4 ja värvi läige ei tohi algsega võrreldes väheneda üle 30 %. Läiget tuleb mõõta meetodi ISO 2813 abil. Värvimuutuse kriteerium ei kehti läbipaistvate lakkide ja aluste puhul.

Müüritise viimistlusvahendite ning puidu ja metalli (vajaduse korral) viimistlusvahendite puhul tuleb pärast ilmastikukindluse katsetamist kontrollida meetodi EN ISO 4628-6:2007 abil ka kriidistumist. Pinnakattevahend peab saama selles katses tulemuseks 1,5 või rohkem (0,5 või 1,0). Standardis on esitatud illustreeritud viiteväärtused.

Müüritise viimistlusvahendite ning puidu ja metalli viimistlusvahendite puhul tuleb pärast ilmastikukindluse katsetamist kontrollida ka järgmisi parameetreid:

 koorumine vastavalt ISO 4628-5:2003-le; koorumistihedus kuni 2, kihtide suurus kuni 2;

 pragunemine vastavalt ISO 4628-4:2003-le; pragude hulk kuni 2, pragude suurus kuni 3;

 mullitamine vastavalt ISO 4628-2:2003-le; mullitamise tihedus kuni 3, mullide suurus kuni 3.

Võimalike toonimisvärvide suure hulga tõttu tehakse neid katseid ainult toonimiseks kasutatava alusvärviga.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades kas meetodit ISO11507:2007 vastavalt täpsustatud parameetritele või meetodit EN 927–6 või mõlemaid (vajaduse korral). Samuti peab taotleja esitama vajaduse korral katsearuanded, kasutades meetodeid EN ISO 4628-2, 4, 5, 6, juhul kui need on rakendatavad. Taotleja peab esitama (vajaduse korral) ka deklaratsiooni selle kohta, et pinnakattevahendi värvimuutus on kooskõlas käesolevas dokumendis esitatud parameetritega.

f)  Veeauru läbilaskvus. Juhul kui on deklareeritud, et välismüüritise- või betoonivärv on nö hingav, tuleb värv klassifitseerida II klassi värviks (keskmine veeauru läbilaskvus) või eelistatavalt katsemeetodi EN ISO 7783-2 põhjal. Võimalike toonimisvärvide suure hulga tõttu tehakse neid katseid ainult kasutatava alusvärviga; see nõudmine ei kehti läbipaistvate kruntvärvide puhul.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades meetodit EN ISO 7783-2.

g)  Vedelike läbilaskvus. Juhul kui on deklareeritud, et välismüüritise- või betoonivärv on vett hülgav või elastomeerne, tuleb värv klassifitseerida III klassi värviks (madal vedelike läbilaskvus) või eelistatavalt katsemeetodi DIN EN 1062-3:1999 põhjal. Võimalike toonimisvärvide suure hulga tõttu tehakse neid katseid ainult kasutatava alusvärviga. Kõik muud müüritisevärvid klassifitseeritakse II (keskmine vedelike läbilaskvus) või kõrgema klassi värvideks katsemeetodi DIN EN 1062-3:1999 põhjal.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades meetodit DIN EN 1062-3:1999.

h)  Seentevastased omadused. Juhul kui on deklareeritud, et müüritise viimistlusvahendil on seentevastased omadused, peab pinnakattevahend saama meetodiga BS 3900:G6 katsetades tulemuseks vähemalt 2 (seentega kaetud alla 10 %). Võimalike toonimisvärvide suure hulga tõttu tehakse neid katseid ainult kasutatava alusvärviga.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades meetodit BS 3900:G6.

i)  Pragude katvus. Juhul kui on deklareeritud, et müüritise- (või betooni-)värvil on elastomeersed omadused, peab see olema klassifitseeritud vähemalt A1 klassi värviks 23 °C juures vastavalt meetodile DIN EN 1062-7:2004. Võimalike toonimisvärvide suure hulga tõttu tehakse neid katseid ainult kasutatava alusvärviga.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades meetodit DIN EN 1062-7:2004.

j)  Leelisekindlus. Pärast 24-tunnist mõjutamist 10 % NaOH lahusega (meetod ISO 2812-4:2007) ei tohi müüritisevärvidele ja -kruntidele tekkida mingit kahjustust. Hindamine tehakse pärast 24-tunnist kuivamist ja taastumist.

Hindamine ja tõendamine: taotleja peab esitama katsearuanded, kasutades meetodit ISO 2812-4:2007.

8.    Tarbija teavitamine

Pakendile märgitakse või lisatakse järgmine teave:

 toote kavandatud kasutus, aluspind ja kasutustingimused. See hõlmab soovitusi ettevalmistustööde (nt aluspinna õige ettevalmistus), välitingimustes kasutamise (vajaduse korral) ja temperatuuri kohta;

 soovitused töövahendite puhastamise ja asjakohase jäätmehoolduse kohta (veereostuse vältimiseks). Neid soovitusi kohandatakse vastavalt asjaomasele tooteliigile ja kasutusalale ning vajaduse korral võib neis kasutada piktogramme;

 soovitused toote hoiutingimuste kohta pärast avamist (tahkete jäätmete tekke piiramiseks), sealhulgas vajaduse korral ohutusteave;

 tumedamate pinnakattevahendite puhul, mille suhtes kriteerium 7.a ei kehti, antakse soovitusi õige krundi ja alusvärvi kohta (võimalusel eelistades Euroopa ökomärgisega toodet);

 tekst, milles rõhutatakse, et kasutamata jäänud pinnakattevahendi keskkonnaohutuks kõrvaldamiseks on vaja erikäitlust ja seetõttu ei tohi seda visata majapidamisjäätmete hulka ega ära valada. Jäätmekäitluse ja -kogumise kohta tuleb teavet küsida kohalikult pädevalt asutuselt;

 soovitused maalrile ennetavate kaitsemeetmete kohta. Pakendile märgitakse või lisatakse järgmine (või samaväärne) tekst:

 „Lisateavet sellele tootele lillemärgi andmise kohta vaata veebilehelt http://ec.europa.eu/environment/ecolabel.”

Hindamine ja tõendamine: taotlusele lisatakse toote pakendi näidis ja asjakohane deklaratsioon nendele kriteeriumidele vastavuse kohta.

9.    Ökomärgisel esitatav teave

Ökomärgise 2. lahtrisse märgitakse järgmine tekst:

 tõhus välitingimustes kasutamisel;

 piiratud ohtlike ainete sisaldus;

 väike lahustisisaldus.

Hindamine ja tõendamine: taotleja esitab toote pakendi näidise, millel on ökomärgis, ja deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.



( 1 ) EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

( 2 ) Vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 39.

( 3 ) ELT L 396, 30.12.2006, lk 1.

( 4 ) ELT L 143, 30.4.2004, lk 87.

( 5 ) EÜT L 200, 30.7.1999, lk 1.

( 6 ) EÜT 196, 16.8.1967, lk 1.

( 7 ) 27. juunil 2007 võttis Euroopa Komisjon vastu ettepaneku, mis käsitleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust ainete ja segude klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise ning direktiivi 67/548/EMÜ ja määruse (EÜ) nr 1907/2006 muutmise kohta (KOM(2007) 355 (lõplik)). Lisateavet olemasoleva süsteemi ja GHSi kattuvuse kohta vt vastuvõetud ettepaneku III köite VII lisa: http://ec.europa.eu/enterprise/reach/docs/ghs/ghs_prop_vol_iii_en.pdf

( 8 ) ÜRO ohtlike kaupade veo ning kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise globaalse harmoneeritud süsteemi (GHS) ekspertide komitee: http://www.unece.org/trans/main/dgdb/dgcomm/ac10rep.html

( 9 ) Vt joonealune märkus 5.