10.8.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 207/30


Rahvusvahelise avaliku õiguse alusel on õiguslik toime ainult ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni originaaltekstidel. Käesoleva eeskirja staatust ja jõustumise kuupäeva tuleb kontrollida ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni staatusdokumendi TRANS/WP.29/343 viimasest versioonist, mis on kättesaadav internetis aadressil

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) eeskiri nr 103 – mootorsõidukite varu-saastekontrolliseadmete tüübikinnituse ühtsete sätete kohta [2017/1446]

Sisaldab kogu kehtivat teksti kuni:

eeskirja algversiooni 4. täiendus – jõustumise kuupäev: 10. juuni 2014

SISUKORD

EESKIRI

1.

Reguleerimisala

2.

Mõisted

3.

Tüübikinnituse taotlemine

4.

Tüübikinnitus

5.

Nõuded

6.

Varu-saastekontrolliseadme tüübi muutmine ja tüübikinnituse laiendamine

7.

Toodangu nõuetele vastavus

8.

Karistused toodangu nõuetele mittevastavuse korral

9.

Tootmise lõpetamine

10.

Tüübikinnituskatsete eest vastutavate tehniliste teenistuste ja tüübikinnitusasutuste nimed ja aadressid

11.

Dokumenteerimine

Liide – Teabedokument nr … varu-saastekontrolliseadmete tüübikinnituse kohta

LISAD

1.

Teatis, mis käsitleb varu-saastekontrolliseadme tüübikinnituse andmist, tüübikinnituse laiendamist, tüübikinnituse andmisest keeldumist, tüübikinnituse tühistamist või tootmise lõpetamist eeskirja nr 103 alusel

2.

Tüübikinnitustähiste kujunduse näited

1.   REGULEERIMISALA

Seda eeskirja kohaldatakse saastekontrolliseadme kui eraldi seadmestiku tüübikinnituse suhtes, mis on ette nähtud eeskirja nr 83 asjaomase versiooni reguleerimisalasse kuuluva mootorsõidukikategooria ühele või mitmele sõidukitüübile varuosana paigaldamiseks.

Käesoleva eeskirja kohaldamise korral loetakse saastekontrolliseadmeteks katalüüsmuundurid ja kübemefiltrid.

2.   MÕISTED

Käesolevas eeskirjas kasutatakse järgmisi mõisteid.

2.1.

„Originaal-saastekontrolliseade“ – saastekontrolliseade või selliste seadmete koost, mille suhtes kehtib sõidukile antud tüübikinnitus ning mille tüübid on esitatud eeskirja nr 83 (1) 2. lisa dokumentides.

2.2.

„Varu-saastekontrolliseade“ – saastekontrolliseade või selliste seadmete koost, millele võib tüübikinnitust taotleda käesoleva eeskirja alusel, välja arvatud punktis 2.1 määratletud seadmed.

2.3.

„Originaal-varu-saastekontrolliseade“ – saastekontrolliseade või selliste seadmete koost, mille tüüp on märgitud eeskirja nr 83 (1) 2. lisa dokumentides, kuid mida sõiduki tüübikinnituse omanik pakub turul eraldi seadmena.

2.4.

„Saastekontrolliseadme tüüp“ – katalüüsmuundurid ja tahkete osakeste filtrid, mis ei erine üksteisest järgmiste oluliste tunnuste poolest.

a)

Kandeelementide arv, struktuur ja materjal

b)

iga kandeelemendi toimimisviis

c)

maht, lauppinna ja kandeelemendi pikkuse suhe

d)

katalüsaatorimaterjali koostis

e)

katalüsaatorimaterjali suhe

f)

elemendi tihedus

g)

mõõtmed ja kuju

h)

termokaitse

2.5.

„Sõidukitüüp“ –

vaata eeskirja nr 83 punkt 2.1.

2.6.

„Varu-saastekontrolliseadme tüübikinnitus“ – tüübikinnitus saastekontrolliseadmele, mis on ette nähtud varuosana ühele või mitmele sõidukitüübile paigaldamiseks, pidades silmas saasteainete heitkoguste piiramist, mürataset ja mõju sõiduki töövõimele ning vajaduse korral pardadiagnostikaseadmele.

2.7.

„Kahjustatud varu-saastekontrolliseade“ – saastekontrolliseade, mis on vananenud või mida on kahjustatud sellisel määral, et see vastab eeskirja nr 83 11. lisa 1. liite punkti 1 nõuetele.

2.8.

„Perioodiliselt regenereeruv süsteem“ – katalüüsmuundur, kübemefilter või muud saastekontrolliseadmed, mis peavad sõiduki tavapärase käitamise korral perioodiliselt enne 4 000 km läbimist regenereeruma.

3.   TÜÜBIKINNITUSE TAOTLEMINE

3.1.   Varu-saastekontrolliseadme tüübikinnitustaotluse esitab selle tootja või tootja volitatud esindaja.

3.2.   Igale varu-saastekontrolliseadme tüübikinnitustaotlusele peavad olema lisatud järgmised dokumendid kolmes eksemplaris.

3.2.1.   Varu-saastekontrolliseadme joonised, milles esitatakse eelkõige kõik käesoleva eeskirja punktis 2.3 nimetatud tunnused.

3.2.2.   Sõidukitüübi või -tüüpide kirjeldus, millele varu-saastekontrolliseade on ette nähtud. Tuleb märkida mootori- ja sõidukitüüpi iseloomustavad numbrid ja/või tähised.

3.2.3.   Kirjeldus ja joonised, mis näitavad varu-saastekontrolliseadme asendit väljalaskekollektor(ite) suhtes.

3.2.4.   Tüübikinnitustähise asukoha joonised.

3.2.5.   Märge selle kohta, kas varu-saastekontrolliseade peab olema ühilduv pardadiagnostikaseadme suhtes kehtivate nõuetega.

3.2.6.   Teatise näidis on esitatud liites.

3.3.   Tüübikinnituse taotleja esitab tüübikatsetuste eest vastutavale tehnilisele teenistusele:

3.3.1.

eeskirja nr 83 kohaselt tüübikinnituse saanud sõiduki (sõidukid), mis on varustatud uue originaal-saastekontrolliseadmega. Taotleja valib kõnealuse sõiduki (kõnealused sõidukid) tehnilise teenistuse nõusolekul. Kui see (need) vastab (vastavad) eeskirja nr 83 4. lisa punkti 3.1 või 4a lisa punkti 3.2 nõuetele, vastavalt sellele, kumb kehtis sõidukile tüübikinnituse andmise ajal.

Katsesõiduki (katsesõidukite) heitekontrollisüsteem peab olema vigadeta; iga ülemäära kulunud või rikkis ja heitkoguseid mõjutav originaalosa tuleb parandada või asendada. Katsesõiduk (katsesõidukid) peab (peavad) olema enne heitkoguste mõõtmise katset nõuetekohaselt reguleeritud ja tootja spetsifikatsioonide kohaselt seadistatud;

3.3.2.

ühe varu-saastekontrolliseadme tüübi näidise. Näidisele tuleb selgelt ja kustutamatult märkida taotleja kaubamärk ja toote nimetus;

3.3.3.

varu-saastekontrolliseadme lisanäidise, juhul kui varu-saastekontrolliseade on ette nähtud paigaldamiseks pardadiagnostikaseadmega varustatud sõidukile. Näidisele tuleb selgelt ja kustutamatult märkida taotleja kaubamärk ja toote nimetus. Lisanäidis peab olema kahjustatud punkti 2.7 kohaselt.

4.   TÜÜBIKINNITUS

4.1.   Kui käesoleva eeskirja kohase tüübikinnituse saamiseks esitatud varu-saastekontrolliseade vastab punktis 5 esitatud nõuetele, antakse sellele varu-saastekontrolliseadme tüübile tüübikinnitus.

4.2.   Originaal-varu-saastekontrolliseadmed, millele on osutatud eeskirja nr 83 (2) 2. lisas ja mis on ette nähtud paigaldamiseks sõidukile, mille kohta on koostatud asjakohased tüübikinnitusdokumendid, ei vaja käesoleva eeskirja kohast tüübikinnitust, kui ta vastab punktide 4.2.1 ja 4.2.2 nõuetele.

4.2.1.   Märgistus

Originaal-varu-saastekontrolliseadmel peab olema vähemalt üks järgmistest tunnustest:

4.2.1.1.   sõiduki tootja nimi või kaubamärk;

4.2.1.2.   originaal-varu-saastekontrolliseadme mark ja identifitseerimiseks vajalik osa number, mis on esitatud punktis 4.2.3 nimetatud teabe hulgas.

4.2.2.   Dokumenteerimine

Originaal-varu-saastekontrolliseadmega peab olema kaasas järgmine teave.

4.2.2.1.   Sõiduki tootja nimi või kaubamärk.

4.2.2.2.   Originaal-varu-saastekontrolliseadme mark ja identifitseerimiseks vajalik osa number, mis on esitatud punktis 4.2.3 nimetatud teabe hulgas.

4.2.2.3.   Andmed sõidukite kohta, mille originaal-varu-saastekontrolliseade on sama tüüpi, nagu on osutatud eeskirja nr 83 (3) 2. lisas, kaasa arvatud vajaduse korral märgistus, mis näitab, kas originaal-varu-saastekontrolliseade sobib paigaldamiseks pardadiagnostikaseadmega varustatud sõidukile.

4.2.2.4.   Paigaldamisjuhend (vajaduse korral).

4.2.2.5.   Niisugune teave esitatakse:

a)

originaal-varu-saastekontrolliseadmega kaasas oleval infolehel või

b)

originaal-varu-saastekontrolliseadme müügipakendil või

c)

muul sobival viisil.

Teave peab igal juhul olema esitatud tootekataloogides, mida sõiduki tootja jagab müügikohtades.

4.2.3.   Sõiduki tootja esitab tehnilisele teenistusele ja/või tüübikinnitusasutusele elektroonilisel kujul teabe, mida on vaja vastavate osade numbrite ja tüübikinnitusdokumentide sidumiseks.

Vajalik teave sisaldab järgmist.

a)

sõiduki mark (margid) ja tüüp (tüübid)

b)

originaal-varu-saastekontrolliseadme mark (margid) ja tüüp (tüübid)

c)

originaal-varu-saastekontrolliseadme osanumber (osanumbrid)

d)

asjakohase sõidukitüübi (tüüpide) tüübikinnitusnumber

4.3.   Igale tüübikinnituse saanud varu-saastekontrolliseadme tüübile antakse tüübikinnitusnumber. Selle kaks esimest numbrit (eeskirja praegusel kujul 00) näitavad tüübikinnituse andmise ajaks käesolevasse eeskirja viimati tehtud suuremate tehniliste muudatuste seeriat. Sama kokkuleppeosaline ei tohi anda sama tüübikinnitusnumbrit ühelegi muule varu-saastekontrolliseadme tüübile. Sama tüübikinnitusnumbriga varu-saastekontrolliseadme tüüpi võib kasutada mitme eri sõidukitüübi puhul.

4.4.   Kui tüübikinnituse taotleja suudab tüübikinnitusasutusele või tehnilisele teenistusele tõestada, et varu-saastekontrolliseade on sama tüüpi, nagu on osutatud 05-seeria või hilisema seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 2. lisas, ei sõltu tüübikinnitustunnistuse andmine punkti 5 nõuete täitmise tõendamisest.

4.5.   Teade varu-saastekontrolliseadme tüübile käesoleva eeskirja kohase tüübikinnituse andmise, tüübikinnituse laiendamise või tüübikinnituse andmisest keeldumise kohta edastatakse seda eeskirja kohaldavatele kokkuleppeosalistele vormis, mis vastab käesoleva eeskirja 1. lisas esitatud näidisele.

4.6.   Igale käesoleva eeskirja kohaselt kinnitatud varu-saastekontrolliseadme tüübile vastavale varu-saastekontrolliseadmele tuleb kinnitada tüübikinnituse vormil kindlaksmääratud hästi märgatavasse kohta rahvusvaheline tüübikinnitustähis, millel on:

4.6.1.

ringjoonega ümbritsetud E-täht, millele järgneb tüübikinnituse andnud riigi tunnusnumber (4);

4.6.2.

punktis 4.6.1 ettenähtud ringi lähedal käesoleva eeskirja number, millele järgneb R-täht, mõttekriips ja tüübikinnituse number.

4.7.   Kui varu-saastekontrolliseade vastab varu-saastekontrolliseadme tüübile, mis on käesolevale eeskirjale vastava tüübikinnituse andnud riigis saanud tüübikinnituse ühe või mitme asjaomasele kokkuleppele lisatud muu eeskirja alusel, ei ole punktis 4.6.1 sätestatud sümbolit vaja korrata. sellisel juhul paigutatakse punktis 4.6.1 ettenähtud sümbolist paremale üksteise alla tulpa kõigi nende eeskirjade numbrid ja tüübikinnitusnumbrid ning lisasümbolid, mille kohaselt on antud tüübikinnitus riigis, mis on andnud tüübikinnituse käesoleva eeskirja kohaselt.

4.8.   Tüübikinnitustähis peab olema kustumatu ja selgesti loetav ka siis, kui varu-saastekontrolliseade on paigaldatud sõidukile.

4.9.   Tüübikinnitustähise kujunduse näited on esitatud käesoleva eeskirja 2. lisas.

5.   NÕUDED

5.1.   Üldnõuded

5.1.1.   Varu-saastekontrolliseade peab olema konstrueeritud, ehitatud ning seda peab saama paigaldada nii, et sõiduk säilitab oma esialgse vastavuse asjaomaste eeskirjade sätetele; saasteainete heitkoguseid peab saama tõhusalt piirata sõiduki kogu tavapärase kasutusaja jooksul harilikes kasutustingimustes.

5.1.2.   Varu-saastekontrolliseade tuleb paigaldada täpselt samale kohale, kus asus originaal-varu-saastekontrolliseade, ning hapnikusondi(de) ja muude andurite asetust väljalaskesüsteemis (kui neid kasutatakse) ei tohi muuta.

5.1.3.   Kui originaal-saastekontrolliseadmel on termokaitsed, peavad samaväärsed kaitsed olema ka varu-saastekontrolliseadmel.

5.1.4.   Varu-saastekontrolliseade peab olema vastupidav, st konstrueeritud, ehitatud ja paigaldatav nii, et see oleks sõiduki kasutustingimusi arvestades piisavalt korrosiooni- ja oksüdatsioonikindel.

5.2.   Heitenõuded

Käesoleva eeskirja punktis 3.3.1 nimetatud sõidukile (sõidukitele), mis on varustatud seda tüüpi varu-saastekontrolliseadmega, millele taotletakse tüübikinnitust, tehakse I tüübi katsetus eeskirja nr 83 vastavates lisades esitatud tingimuste kohaselt, et võrrelda varu-saastekontrolliseadme ja originaal-varu-saastekontrolliseadme töövõimet allpool kirjeldatud menetluse kohaselt.

5.2.1.   Võrdlusaluse kindlaksmääramine

Sõidukile (sõidukitele) tuleb paigaldada originaal-varu-saastekontrolliseade (vt punkt 3.3.1), mis sõidetakse sisse 12 linnavälise sõidutsükliga (I tüübi katse teine osa). Pärast nimetatud eelkonditsioneerimist hoitakse sõidukit (sõidukeid) ruumis, mille temperatuur on suhteliselt konstantne, püsides vahemikus 293–303 K (20–30 °C). Kõnealune konditsioneerimine peab kestma vähemalt kuus tundi, kuni mootoriõli temperatuur ja jahutusvedelik (kui see on olemas) saavutavad ruumi temperatuuri ±2 K. Seejärel tehakse kolm I tüübi heitgaasikatset.

5.2.2.   Heitgaasikatse varu-saastekontrolliseadmega

Katsesõiduki (katsesõidukite) originaal-varu-saastekontrolliseade asendatakse varu-saastekontrolliseadmega (vt punkt 3.3.2), mis sõidetakse sisse 12 linnavälise sõidutsükliga (I tüübi katse teine osa). Pärast nimetatud eelkonditsioneerimist hoitakse sõidukit (sõidukeid) ruumis, mille temperatuur on suhteliselt konstantne, püsides vahemikus 293–303 K (20–30 °C). Kõnealune konditsioneerimine peab kestma vähemalt kuus tundi, kuni mootoriõli temperatuur ja jahutusvedelik (kui see on olemas) saavutavad ruumi temperatuuri ± 2 K. Seejärel tehakse kolm I tüübi heitgaasikatset.

5.2.3.   Varu-saastekontrolliseadmetega varustatud sõidukite saasteainete eraldumise hindamine

Originaal-varu-saastekontrolliseadmega katsesõiduk peab (katsesõidukid peavad) vastama sõiduki (sõidukite) tüübikinnitusnõuetes ette nähtud piirnormidele, kusjuures vajaduse korral võetakse arvesse sõiduki (sõidukite) tüübikinnituse ajal kasutatud halvendustegureid.

Varu-saastekontrolliseadmega varustatud sõiduki(te) heidetega seotud nõuded loetakse täidetuks, kui iga reguleeritud saasteaine (CO, HC, NOx ja tahked osakesed) tulemused vastavad järgmistele tingimustele:

1.

M ≤ 0,85S + 0,4G

2.

M ≤ G

kus:

M

:

on ühe saasteaine (CO, HC, NOx tahked osakesed) või kahe saasteaine heitkoguste summa (HC + NOx) keskmine väärtus, mis on saadud kolmes I tüübi katses varu-saastekontrolliseadmega.

S

:

on ühe saasteaine (CO, HC, NOx tahked osakesed) või kahe saasteaine heitkoguste summa (HC + NOx) keskmine väärtus, mis on saadud kolmes I tüübi katses originaal-saastekontrolliseadmega.

G

:

ühe saasteaine (CO, HC, NOx tahked osakesed) või kahe saasteaine heitkoguste summa (HC + NOx) piirnorm vastavalt sõiduki(te) tüübikinnituses ettenähtule:

i)

vajaduse korral jagatud punkti 5.4 kohaselt kindlaksmääratud multiplikatiivsete halvendusteguritega või

ii)

vajaduse korral miinus punkti 5.4 kohaselt kindlaksmääratud aditiivsed halvendustegurid.

Juhul kui tüübikinnitust taotletakse ühe sõidukitootja eri tüüpi sõidukitele ning tingimusel, et kõnealustele eri tüüpi sõidukitele on paigaldatud sama tüüpi originaal-saastekontrolliseade, võib I tüübi katse piirduda vähemalt kahe sõidukiga, mis on valitud kokkuleppel tüübikinnituskatsete eest vastutava tehnilise teenistusega.

5.2.4.   Eeskirja nr 83 07-seeria muudatuste kohase tüübikinnitusega sõidukitele paigaldamiseks ette nähtud saastekontrolliseadmete puhul käsitatakse käesoleva eeskirja punktis 5.2.3 osutatud reguleeritud saasteainetena kõiki eeskirja nr 83 07-seeria muudatuste punktis 5.3.1.4 sätestatud saasteaineid.

5.3.   Müra ja sõiduki töövõimega seotud nõuded

Varu-saastekontrolliseade peab vastama eeskirjas nr 59 esitatud tehnilistele nõuetele. Sõiduki tööomadusi võib lisaks eeskirjas nr 59 ettenähtud vasturõhu mõõtmisele kontrollida nii, et mõõdetakse šassiidünamomeetril neelduvat maksimumvõimsust kiiruse juures, mis vastab mootori maksimumvõimsusele. Varu-saastekontrolliseadme puhul väliskeskkonna võrdlustingimuste juures saadud tulemus, nagu määratletud eeskirjas nr 85, ei tohi olla originaal-saastekontrolliseadmega saadud tulemusest rohkem kui 5 % väiksem.

5.4.   Vastupidavusega seotud nõuded

Varu-saastekontrolliseade peab vastama eeskirja nr 83 punktis 5.3.6 esitatud nõuetele.

5.4.1.   Eeskirja nr 83 07-seeria muudatuste kohase tüübikinnitusega sõidukitele paigaldamiseks ette nähtud saastekontrolliseadmete puhul kasutatakse eeskirja nr 83 07-seeria muudatuste punktis 5.3.6 sätestatud vastupidavusnõudeid ja nendega seotud halvendustegureid.

5.5.   Nõuded pardadiagnostikaseadmega ühildumise kohta (kehtivad üksnes varu-saastekontrolliseadmete suhtes, mis on ette nähtud paigaldamiseks pardadiagnostikaseadmega sõidukitele)

Ühildumist pardadiagnostikaseadmega tuleb tõendada üksnes siis, kui originaal-saastekontrolliseadet on jälgitud originaalkonfiguratsioonis.

5.5.1.   Varu-saastekontrolliseadme pardadiagnostikaseadmega ühilduvuse tõendamiseks kasutatakse 05-, 06- või 07- (5) seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 11. lisa 1. liites kirjeldatud protseduure.

5.5.2.   05-, 06 või 07- (5) seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 11. lisa 1. liites sätestatud muudele kui saastekontrolliseadmetele ette nähtud nõudeid ei kohaldata.

5.5.3.   Sõiduki varuosade tootja võib kasutada sama eelkonditsioneerimis- ja katsemenetlust, nagu kasutati esialgse tüübikinnituse puhul. Sel juhul lisab tüübikinnitusasutus taotluse korral ja võrdse kohtlemise põhimõtet järgides tüübikinnitusteatisele liite, milles on märgitud originaalseadme tootja poolt saastekontrolliseadme pardadiagnostikakatses kasutatud eelkonditsioneerimistsüklite arv ja liik ning katsetsüklite liik.

5.5.4.   Et kontrollida kõigi muude pardadiagnostikaseadme poolt jälgitavate osade korrektset paigaldamist ja talitlust, ei tohi pardadiagnostikaseade enne varu-saastekontrolliseadme paigaldamist näidata ühtegi riket ega salvestatud veakoodi. Selle nõude rakendamiseks võib pärast katseid kasutada punktis 5.2.1 kirjeldatud pardadiagnostikaseadme seisundi hindamist.

5.5.5.   Punktis 5.2.2 ette nähtud toimingute jooksul ei tohi rikkeindikaator (vt 05-seeria või hilisema seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 11. lisa punkt 2.5) aktiveeruda.

5.5.6.   Ottomootoriga sõidukite puhul, millel originaalvarustusse kuuluval uuel originaalkatalüüsmuunduril käesoleva eeskirja punkti 5.2.1 kohase tõendamiskatse käigus mõõdetud süsivesinike üldheide ja mittemetaansete süsivesinike heide ületavad sõiduki tüübi kinnitamise käigus mõõdetud väärtusi, lisatakse see vahe pardadiagnostikaseadme läviväärtustele. Pardadiagnostikaseadme läviväärtused on esitatud eeskirja nr 83 11. lisa punktis 3.3.2.

5.5.7.   Pardadiagnostikaseadme muudetud läviväärtusi kohaldatakse pardadiagnostikaseadme ühilduvuskatsete käigus, mis on sätestatud käesoleva eeskirja punktides 5.5–5.5.5. Eelkõige juhul, kui kohaldatakse eeskirja nr 83 11. lisa 1. liite punkti 1 kohast lubatud ületamise määra.

5.6.   Nõuded perioodiliselt regenereeruvatele varusüsteemidele

5.6.1.   Heitenõuded

5.6.1.1.   Käesoleva eeskirja punkti 3.3.1 nimetatud sõidukile (sõidukitele), mis on varustatud selle tüübi perioodiliselt regenereeruva varusüsteemiga, millele taotletakse tüübikinnitust, tehakse eeskirja nr 83 13. lisa punktis 3 kirjeldatud katsed, et võrrelda selle süsteemi toimivust sama sõidukiga, millel on perioodiliselt regenereeruv originaalsüsteem.

5.6.2.   Võrdlusaluse kindlaksmääramine

5.6.2.1.   Sõidukile paigaldatakse uus perioodiliselt regenereeruv originaalsüsteem. Süsteemi toimivus seoses heitkogustega tehakse kindlaks eeskirja nr 83 13. lisa punktis 3 sätestatud katsemenetlusega.

5.6.2.2.   Varuosale tüübikinnitust taotleva isiku taotluse korral võib tüübikinnitusasutus teha iga katsetatava sõiduki puhul kättesaadavaks eeskirja nr 83 1. lisas esitatud teabedokumendi punktides 3.2.12.2.1.11.1 ja 3.2.12.2.6.4.1 sätestatud andmed, järgides seejuures võrdse kohtlemise põhimõtet.

5.6.3.   Heitgaasikatse perioodiliselt regenereeruva varusüsteemiga

5.6.3.1.   Katsesõiduki(te)l asendatakse perioodiliselt regenereeruv originaalsüsteem perioodiliselt regenereeruva varusüsteemiga. Süsteemi toimivus seoses heitkogustega tehakse kindlaks eeskirja nr 83 13. lisa punktis 3 sätestatud katsemenetlusega.

5.6.3.2.   Perioodiliselt regenereeruva varusüsteemi D-teguri kindlakstegemiseks võib kasutada üht eeskirja nr 83 13. lisa punktis 3 osutatud mootoristendimeetoditest.

5.6.4.   Muud nõuded

Perioodiliselt regenereeruvate varusüsteemide suhtes kohaldatakse käesoleva eeskirja punktides 5.2.3, 5.3, 5.4 ja 5.5 sätestatud nõudeid. Neis punktides asendatakse sõna „katalüüsmuundur“ sõnadega „perioodiliselt regenereeruv süsteem“.

6.   VARU-SAASTEKONTROLLISEADME TÜÜBI MUUTMINE JA TÜÜBIKINNITUSE LAIENDAMINE

Igast varu-saastekontrolliseadme muudatusest tuleb teavitada sellele varu-saastekontrolliseadmele tüübikinnituse andnud asutust.

Sellisel juhul võib tüübikinnitusasutus:

a)

otsustada, et tehtud muudatused ei avalda tõenäoliselt märgatavat kahjulikku mõju ja varu-saastekontrolliseade vastab endiselt nõuetele, või

b)

nõuda tüübikinnituskatsete eest vastutavalt tehniliselt teenistuselt täiendavat katsearuannet mõnede või kõikide käesoleva eeskirja punktis 5 nimetatud katsete kohta.

Tüübikinnituse andmisest või andmata jätmisest teatatakse käesolevat eeskirja rakendavatele kokkuleppeosalistele punktis 4.3 kindlaksmääratud korras.

Tüübikinnituse laienduse andnud pädev asutus määrab igale laienduse kohta koostatud teatisevormile seerianumbri.

7.   TOODANGU NÕUETELE VASTAVUS

Toodangu nõuetele vastavusega seotud menetluste korral tuleb järgida kokkuleppe 2. liites (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) kehtestatud korda, milles nähakse ette järgmised nõuded.

7.1.   Käesoleva eeskirja kohaselt tüübikinnituse saanud varu-saastekontrolliseadmeid toodetakse nii, et oleks täidetud käesoleva eeskirja punkti 2.3 kohaste oluliste tunnustega seotud nõuded. Need peavad vastama punktis 5 esitatud nõuetele ja vajaduse korral ka käesolevas eeskirjas nimetatud katsete tingimustele.

7.2.   Tüübikinnitusasutus võib teha kõiki käesoleva eeskirjaga ette nähtud kontrollimisi ja katseid. Eelkõige võib teha käesoleva eeskirja punktis 5.2 (heitenõuded) kirjeldatud katseid. Sellisel juhul võib tüübikinnituse omanik alternatiivina paluda, et võrdlusaluseks kasutataks originaal-saastekontrolliseadme asemel varu-saastekontrolliseadet, mida kasutati tüübikinnituskatses (või mõnda muud näidist, mille vastavus kinnitatud tüübile on tõendatud). Kontrollitava näidisega mõõdetud heitkoguste keskmised väärtused ei tohi olla üle 15 % suuremad kui võrdlusnäidisega mõõdetud keskmised väärtused.

8.   KARISTUSED TOODANGU NÕUETELE MITTEVASTAVUSE KORRAL

8.1.   Käesoleva eeskirja kohaselt varu-saastekontrolliseadmele antud tüübikinnituse võib tühistada, kui punkti 7 nõudeid ei täideta.

8.2.   Kui käesolevat eeskirja kohaldav kokkuleppeosaline tühistab tüübikinnituse, mille ta on eelnevat andud, teatab ta sellest kohe teistele käesolevat eeskirja kohaldavatele kokkuleppeosalistele, kasutades selleks käesoleva eeskirja 1. lisas esitatud näidisele vastavat teatist.

9.   TOOTMISE LÕPETAMINE

Kui tüübikinnituse omanik lõpetab täielikult käesoleva eeskirja kohaselt tüübikinnituse saanud varu-saastekontrolliseadme tüübi tootmise, teatab ta sellest tüübikinnituse andnud asutusele. Pärast asjaomase teatise saamist teavitab kõnealune asutus sellest teisi käesolevat eeskirja kohaldavaid kokkuleppeosalisi käesoleva eeskirja 1. lisas esitatud näidisele vastava teatisega.

10.   TÜÜBIKINNITUSKATSETE EEST VASTUTAVATE TEHNILISTE TEENISTUSTE JA TÜÜBIKINNITUSASUTUSTE NIMED JA AADRESSID

Käesolevat eeskirja kohaldavad kokkuleppeosalised edastavad Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni sekretariaadile tüübikinnituskatsete eest vastutavate tehniliste teenistuste nimed ja aadressid ning nende tüübikinnitusasutuste nimed ja aadressid, kes annavad tüübikinnitusi ja kellele tuleb saata vormikohased teatised teistes riikides välja antud tüübikinnituste, nende laiendamise, nende andmisest keeldumise või tühistamise kohta.

11.   DOKUMENTEERIMINE

11.1.   Igale uuele varu-saastekontrolliseadmele märgitakse kustumatult tootja ärinimi või kaubamärk ja järgmised andmed:

11.1.1.

sõidukid (ja nende tootmisaastad), millel kasutamiseks on varu-saastekontrolliseadmele tüübikinnitus antud, sealhulgas vajaduse korral märgistus, mis näitab, kas varu-saastekontrolliseade sobib paigaldamiseks pardadiagnostikaseadmega varustatud sõidukile;

11.1.2.

Paigaldamisjuhend (vajaduse korral).

11.2.   Niisugune teave esitatakse:

a)

varu-saastekontrolliseadmega kaasas oleval infolehel või

b)

varu-saastekontrolliseadme müügipakendil või

c)

muul sobival viisil.

Igal juhul peab see teave olema kättesaadav varu-saastekontrolliseadme tootja poolt müügikohtades jaotatavates tootekataloogides.


(1)  06-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 2. lisa muudetakse vastavalt: 07-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 1. lisa punkt 3.2.12.2.1.

(2)  06-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 2. lisa muudetakse vastavalt: 07-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 1. lisa punkt 3.2.12.2.1.

(3)  06-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 2. lisa muudetakse vastavalt: 07-seeria muudatustega muudetud eeskirja nr 83 1. lisa punkt 3.2.12.2.1.

(4)  1958. aasta kokkuleppe osaliste tunnusnumbrid on esitatud sõidukite ehitust käsitleva konsolideeritud resolutsiooni (R.E.3) 3. lisas, dokument TRANS/WP.29/78/Rev.2.

(5)  Vastavalt sellele, milline neist kehtis sõidukile tüübikinnituse andmise ajal.


LIIDE

Teabedokument nr … varu-saastekontrolliseadmete tüübikinnituse kohta

Kõik joonised tuleb esitada sobivas mõõtkavas ja piisavalt üksikasjalikult A4-formaadis paberil või A4-formaati voldituna. Kui lisatakse fotod, peavad need olema piisavalt üksikasjalikud.

Kui süsteemil, osadel või eraldi seadmestikel on elektroonilisi juhtseadiseid, tuleb esitada teave ka nende tööomaduste kohta.

1.   ÜLDTEAVE

1.1.   Mark (tootja kaubanimi):

1.2.   Tüüp:

1.2.1.   Kaubanimi/kaubanimed (olemasolu korral):

1.5.   Tootja nimi ja aadress:

1.7.   Osade ja eraldi seadmestike puhul ECE tüübikinnitustähise asukoht ja kinnitusviis:

1.8.   Koostetehas(t)e aadress(id):

2.   SEADME KIRJELDUS

2.1.   Varu-saastekontrolliseadme mark ja tüüp:

2.2.   Varu-saastekontrolliseadme joonised, millel märgitakse eelkõige kõik käesoleva liite punktides 2.3–2.3.2 nimetatud tunnused:

2.3.   Sõidukitüübi või -tüüpide kirjeldus, millele varu-saastekontrolliseade on ette nähtud.

2.3.1.

Mootori ja sõiduki tüüpi iseloomustav number ja/või tähis (mootorite ja sõidukite tüüpe iseloomustavad numbrid ja/või tähised):

2.3.2.

Kas varu-saastekontrolliseade peab olema ühilduv pardadiagnostikaseadme suhtes kehtivate nõuetega? Jah/ei (mittevajalik maha tõmmata).

Kirjeldus ja joonised, mis näitavad varu-saastekontrolliseadme asendit väljalaskekollektor(ite) suhtes:


1. LISA

Image Tekst pildi Image Tekst pildi

2. LISA

TÜÜBIKINNITUSTÄHISTE KUJUNDUSE NÄITED

NÄIDIS A

(vt käesoleva eeskirja punkt 4.6)

Image

Eespool kujutatud tüübikinnitustähis, mis on kinnitatud varu-saastekontrolliseadme osale, näitab, et asjaomane varu-saastekontrolliseadme tüüp on saanud tüübikinnituse Madalmaades (E 4) eeskirja nr 103 alusel ja tüübikinnitusnumbri 001234 all. Tüübikinnitusnumbri kaks esimest kohta näitavad, et kinnitus on antud vastavalt eeskirja nr 103 algversiooni nõuetele.

NÄIDIS B

(vt käesoleva eeskirja punkt 4.7)

Image

Eespool kujutatud tüübikinnitustähis, mis on kinnitatud varu-saastekontrolliseadme osale, näitab, et asjaomane tüüp on saanud tüübikinnituse Madalmaades (E 4) vastavalt eeskirjadele nr 103 ja 59 (1).

Tüübikinnitusnumbri kaks esimest kohta näitavad, et kinnitus anti vastavalt eeskirjade nr 103 ja 59 algversiooni nõuetele.


(1)  Teine number on esitatud vaid näitena.