11.6.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 207/19


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2021/929,

6. mai 2021,

millega reguleeritakse nõukogu peasekretariaadi ja huvide esindajate vahelisi kontakte

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 240,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu lepingu (ELi leping) artikli 11 lõikes 1 nõutakse, et liidu institutsioonid annaksid kodanikele ja esindusühendustele sobival viisil võimaluse teha teatavaks ja vahetada avalikult oma seisukohti liidu tegevuse kõigis valdkondades. Lisaks nõutakse artikli 11 lõikes 2, et liidu institutsioonid peaksid esindusühenduste ja kodanikuühiskonnaga avatud, läbipaistvat ja korrapärast dialoogi.

(2)

Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikli 15 lõikes 1 on sätestatud, et hea valitsemistava edendamiseks ja kodanikuühiskonna osalemise tagamiseks teevad liidu institutsioonid, organid ja asutused oma tööd võimalikult avalikult.

(3)

Kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 298 abistab liidu institutsioone, organeid ja asutusi nende ülesannete täitmisel avatud, tõhus ja sõltumatu Euroopa halduskorraldus.

(4)

Selleks et liidu institutsioonid, organid ja asutused (edaspidi „liidu institutsioonid“) saaksid teha tööd võimalikult avatult, peaks sidusrühmadel olema võimalik esitada otsustusprotsessi käigus oma seisukohti ja eksperditeadmisi, et parandada tehtavate otsuste kvaliteeti ja suurendada neile osaks saavat toetust.

(5)

Selleks et säilitada usaldus liidu poliitilise, seadusandliku ja haldusprotsessi vastu, tuleks huvide esindajatega suhelda läbipaistvalt ja eetiliselt.

(6)

Sel eesmärgil sõlmisid Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjon institutsioonidevahelise kohustuslikku läbipaistvusregistrit käsitleva kokkuleppe (1) (edaspidi „institutsioonidevaheline kokkulepe“).

(7)

Nõukogu on pühendunud sellele, et luua raamistik huvide esindajate ning peasekretariaadi ametnike ja teenistujate (edaspidi „töötajad“) vaheliste läbipaistvate ja eetiliste kontaktide jaoks, kehtestades tingimuslikkuse põhimõtte. Selle põhimõtte kohaselt on läbipaistvusregistrisse kandmine vajalik eeltingimus selleks, et huvide esindajad saaksid teha teatavaid institutsioonidevahelise kokkuleppega hõlmatud tegevusi.

(8)

Nõukogu leiab, et teistele liidu institutsioonidele avatud Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni ühise läbipaistvusregistri loomine on kõige tõhusam viis tingimuslikkuse põhimõtte rakendamiseks. Institutsioonidevahelisele kokkuleppele lisatud käitumisjuhendi järgimine peaks olema läbipaistvusregistrisse kandmise eeltingimus.

(9)

Läbipaistvusregistri organitele tuleks anda õigus võtta ka nõukogu nimel vastu taotlejaid ja registreerituid käsitlevaid üksikotsuseid kooskõlas institutsioonidevahelise kokkuleppega.

(10)

Ühtki käesoleva otsuse sätet ei tohiks tõlgendada nii, nagu annaks see läbipaistvusregistrisse kantud huvide esindajatele eelisjuurdepääsu nõukogu valduses olevatele dokumentidele,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Tingimuslikkuse põhimõte

Käesolevas otsuses sätestatud juhtudel ja kooskõlas institutsioonidevahelise kokkuleppega on läbipaistvusregistrisse kandmine vajalik eeltingimus selleks, et huvide esindajad saaksid teha teatavaid toiminguid.

Artikkel 2

Läbipaistvusregister

1.   Institutsioonidevahelises kokkuleppes määratakse kindlaks selliste huvide esindajate tegevuse ulatus, kes peavad olema registrisse kantud, ning huvide esindajate vastavus läbipaistvusregistrisse kandmise nõuetele ja registrisse kandmise tingimused.

2.   Läbipaistvusregistri juhatuses esindab nõukogu selle peasekretär. Juhatus teeb otsuse konsensuse alusel ja teda abistab ühissekretariaat institutsioonidevahelises kokkuleppes kindlaks määratud tingimustel.

3.   Juhatusele ja sekretariaadile antakse õigus võtta kooskõlas institutsioonidevahelise kokkuleppega nõukogu nimel vastu taotlejaid ja registreerituid käsitlevaid üksikotsuseid.

Artikkel 3

Kohtumised nõukogu peasekretariaadi töötajatega

1.   Huvide esindajate ning nõukogu peasekretariaadi peasekretäri ja peadirektorite vaheliste kohtumiste tingimuseks on huvide esindajate eelnev läbipaistvusregistrisse kandmine.

2.   Huvide esindajatega kontaktide korral peavad nõukogu peasekretariaadi töötajad kinni nõukogu määrusega (EMÜ, Euratom, ESTÜ) nr 259/68 kehtestatud Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjades ning liidu muude teenistujate teenistustingimustes (2) sätestatud reeglitest ja käitumisnormidest ning muudest nõukogu peasekretariaadi asjakohastest sisereeglitest. Nõukogu peasekretär võtab käesolevas otsuses sätestatud põhimõtete kohaselt töötajate jaoks vastu täiendavad juhised, mis võivad olla vajalikud kõnealuste reeglite ja standardite rakendamiseks.

3.   Nõukogu peasekretär võtab meetmeid, et suurendada töötajate teadlikkust reeglitest, mida kohaldatakse kontaktide korral huvide esindajatega.

Artikkel 4

Temaatilised teabekoosolekud

Selleks et huvide esindajad saaksid osaleda temaatilistel teabekoosolekutel, mille korraldab asjakohasel juhul nõukogu peasekretariaat pärast konsulteerimist nõukogu eesistujariigiga, peavad nad olema enne kantud läbipaistvusregistrisse.

Artikkel 5

Avalikud üritused

Selleks et huvide esindajad saaksid oma tööst tulenevalt osaleda nõukogu peasekretariaadi korraldatavatel avalikel üritustel kõnelejatena, peavad nad olema kantud läbipaistvusregistrisse.

Artikkel 6

Pääs nõukogu ruumidesse

1.   Artiklites 3, 4 ja 5 osutatud tegevuse tegemiseks annab nõukogu peasekretariaat huvide esindajatele nimelised läbipääsuload, mis annavad neile ajutise pääsu nõukogu ruumidesse, tingimusel et nad on enne läbipaistvusregistrisse kantud ja et järgitakse nõukogu julgeolekureegleid. Huvide esindajad ei osale nõukogu istungitel ega selle ettevalmistavate organite koosolekutel, välja arvatud juhul, kui nende kohalolek on lubatud nõukogu otsuse 2009/937/EL (3) (nõukogu kodukord) kohaselt.

2.   Nõukogu peasekretariaat määrab kindlaks huvide esindajatele sissepääsulubade väljastamiseks kindlaks turva- ja identifitseerimisnõuded.

Artikkel 7

Juurdepääs dokumentidele

Huvide esindajate juurdepääsu nõukogu dokumentidele reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1049/2001 (4).

Artikkel 8

Rakendamine

Nõukogu peasekretariaat võtab käesoleva otsuse rakendamiseks vajalikud meetmed.

Artikkel 9

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 6. mai 2021

Nõukogu nimel

eesistuja

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni institutsioonidevaheline kohustusliku läbipaistvusregistrit käsitlev kokkulepe (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

(2)  EÜT L 56, 4.3.1968, lk 1.

(3)  Nõukogu 1. detsembri 2009. aasta otsus 2009/937/EL, millega võetakse vastu nõukogu kodukord (ELT L 325, 11.12.2009, lk 35).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43).