EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Õiguskindluse pakkumine rahvusvahelises kaubanduses kohtualluvuse kokkuleppeid kasutavatele ELi ettevõtjatele

 

KOKKUVÕTE:

otsus 2009/397/EÜ kohtualluvuse kokkuleppeid käsitlevale konventsioonile allakirjutamise kohta

otsus 2014/887/EL kohtualluvuse kokkuleppeid käsitleva Haagi konventsiooni heakskiitmise kohta rahvusvaheliste tehingute osaliste vahel

MIS ON OTSUSE JA KONVENTSIOONI EESMÄRK?

  • Euroopa Liidu (EL) nimel allkirjastavad ja kiidavad nad heaks 30. juuni 2005. aasta Haagi konventsiooni kohtualluvuse kokkulepete* kohta.
  • Konventsiooniga täpsustatakse eeskirju, millega reguleeritakse rahvusvahelise kaubanduse alaseid vaidlusi, mille puhul on pooled on valinud ainupädeva kohtu.
  • Konventsiooniga pakutakse nendele EL-i ettevõtjatele suuremat õiguskindlust, kes teevad ärikoostööd ettevõtjatega kolmandates riikides, ning tagatakse, et nende kohtualluvuse otsust võetakse arvesse.

PÕHIPUNKTID

Konventsiooni kohaldamisala

  • Konventsiooni kohaldatakse erandliku kohtualluvuse kokkulepete suhtes rahvusvahelistes tsiviil- ja kaubandusasjades, hõlmates konventsiooni kohaldavaid riike.
  • Kohtualluvuse kokkuleppeid loetakse erandlikeks, kui pooled ei sätesta teisiti.
  • Mitmed küsimused on välja jäetud. Nende hulka kuuluvad:
  • Lisaks sellele võivad konventsiooniosalised kohaldamisalast välja jätta teatavad muud küsimused. Selle alusel tegi EL avalduse, et ta ei kohalda konventsiooni teatud kindlustusasjade suhtes.

Kohtualluvuse valimise tunnustamise tagamine

  • Poolte tahe – lepinguosalised võivad sõlmida erandliku kohtualluvuse kokkuleppe, et määrata ühe konventsiooniosalise kohus, mis on pädev vaidluste lahendamiseks. Kokkulepe peab olema koostatud kirjalikult või muul viisil, et hiljem oleks teave kättesaadav.
  • Kohtu pädevus – määratud kohus on ainus kohus, mis on pädev kohtualluvuse kokkuleppega hõlmatud vaidlusi lahendama, välja arvatud juhul, kui ta otsustab, et kokkulepe ei kehti siseriikliku õiguse kohaselt. Iga mittevalitud kohus peab menetluse peatama või kaebuse tagasi lükkama, et mitte rikkuda kohtualluvuse kokkulepet, välja arvatud juhul, kui:
    • kokkulepe on kõnealuse riigi õiguse kohaselt tühine;
    • osaline ei suuda sõlmida kokkulepet asja arutava kohtu siseriikliku õiguse alusel;
    • kokkuleppe rakendamine oleks vastuolus mittevalitud kohtu asukohariigi avaliku korraga;
    • kokkulepet ei saa rakendada või
    • määratud kohus on otsustanud jätta hagi menetlusse võtmata.
  • Tunnustamine ja täitmine – teised konventsiooni kohaldavad riigid peavad valitud kohtu otsust tunnustama ja täitma. Siiski võivad nad täitmise edasi lükata, kui kohtuotsus kuulub läbivaatamisele otsuse teinud kohtu asukohariigis või kui otsuse vaidlustamise tavaline tähtaeg ei ole möödunud. Konventsiooniga määratletakse ka muid olukordi, kus tunnustamisest ja täitmisest võib keelduda (näiteks kui kohtuotsuseni jõuti pettuse tõttu). Tekstis on loetletud ka dokumendid, mis on vajalikud tunnustamise ja täitmise taotlemiseks.

MIS AJAST KONVENTSIOONI KOHALDATAKSE?

Pärast otsuse 2014/887/EL heakskiitmist ratifitseeris EL konventsiooni 15. juunil 2015. aastal, muutes selle siduvaks kõikidele ELi riikidele (välja arvatud Taani) ja teistele riikidele, kes on selle ratifitseerinud alates selle jõustumisest 1. detsembril 2015. aastal.

TAUST

PÕHIMÕISTED

Kohtualluvuse kokkulepe – pooltevaheline kokkulepe, millega määratakse kindlaks, milline kohus (üks või mitu konkreetset kohut) on pädev teatava konkreetse õigussuhtega seotud vaidluses.
Alternatiivne vaidluste lahendamine – vaidluste lahendamine kohtu poole pöördumata.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 26. veebruari 2009. aasta otsus 2009/397/EÜ kohtualluvuse kokkuleppeid käsitlevale konventsioonile Euroopa Ühenduse nimel allakirjutamise kohta (ELT L 133, 29.5.2009, lk 1–13)

Nõukogu 4. detsembri 2014. aasta otsus 2014/887/EL kohtualluvuse kokkuleppeid käsitleva 30. juuni 2005. aasta Haagi konventsiooni Euroopa Liidu nimel heakskiitmise kohta (ELT L 353, 10.12.2014, lk 5–8)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2012. aasta määrus (EL) nr 1215/2012 kohtualluvuse ning kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise kohta tsiviil- ja kaubandusasjades (uuesti sõnastatud) (ELT L 351, 20.12.2012, lk 1–32).

Määruse (EL) nr 1215/2012 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 24.07.2017

Top