Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Keemiliste ainete ja nende segude klassifitseerimine, pakendamine ja märgistamine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 1272/2008 – ainete ja nende segude klassifitseerimine, märgistamine ja pakendamine

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Selles sätestatakse keemiliste ainete ja segude klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise (CLP) ühtsed nõuded vastavalt ÜRO ühtsele ülemaailmsele süsteemile (GHS). Nende alusel peavad ettevõtjad oma ohtlikud kemikaalid enne nende turuleviimist asjakohaselt klassifitseerima, märgistama ja pakendama.

Peamised valdkonnad, mida käesolev määrus ei hõlma, on: radioaktiivsed ained ja segud, kosmeetika, ravimid ja teatud meditsiiniseadmed, toit ning ohtlike kaupade vedu.

PÕHIPUNKTID

Liigitamine

Ained ja segud klassifitseeritakse vastavalt konkreetsetele ohukategooriatele (ohuliik) ja ohuklassidele (ohutase):

  • füüsikalis-keemiline oht (nt tuleohtlik vedelik);
  • terviseoht (nt akuutne toksilisus ja kantserogeensus);
  • keskkonnaoht (nt osoonikihile ja veekeskkonnale).

Ohtlike ainete ja segude klassifitseerimise ja märgistamise kriteeriumid on määratletud I lisas.

Märgistamine

Ained ja segud peavad olema märgistatud järgmise teabega:

  • tarnija nimi;
  • aine või segu nimetus ja/või tunnuskood;
  • toote nimikogus pakendis;
  • ohupiktogrammid (graafiline kujundus, mis kombineerib sümbolid ja muud visuaalsed elemendid);
  • tunnussõnad ohutaseme kohta („Ettevaatust“ või „Hoiatus“);
  • ohulaused („Süttimis- või laialipaiskumisoht“, „Allaneelamisel surmav“ jne);
  • hoiatuslaused („Hoida üksnes originaalpakendis“, „Hoida niiskuse eest“, „Hoida lastele kättesaamatus kohas“ jne).

Pakend

Ohtlike ainete ja segude pakend peab:

  • vältima sisu väljapääsemist;
  • olema valmistatud materjalist, mis talub sisuga kokkupuudet;
  • olema tugev ja vastupidav, ning
  • olema suletavate kinnitusseadistega.

Teatud juhtudel on nõutavad lastekindla turvasulguriga ja reljeefse hoiatusmärgisega pakendid.

Ühtlustamine

Tööstusharusiseselt tuleks jõuda konsensusele kõigi ainete klassifitseerimise osas (eneseklassifikatsioon). Eriti tõsiste ohtude korral (näiteks kantserogeensete, mutageensete või reproduktiivtoksiliste ainete puhul) võivad Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid siiski teha ettepanekuid ühtlustatud klassifikatsioonide kohta, mille Euroopa Komisjon muudab seejärel õigusaktiga kohustuslikuks.

Teavitamine

Euroopa Kemikaaliametit (ECHA) tuleb teavitada iga turule viidud REACH-i määruse kohaselt registreeritud või ohtliku aine klassifikatsioonist ja märgistusest, et lisada see klassifitseerimis- ja märgistusloendisse, mida Euroopa Kemikaaliamet korrapäraselt täiendab.

Teabe esitamine mürgistuskeskustele

Liikmesriikidelt nõutakse ohtlike segude (pesuvahendid, värvid, liimid jne) koostise kohta teabe vastuvõtmiseks määratud asutuste (mida sageli nimetatakse mürgistuskeskusteks) loomist. Ohtlike keemiatoodete tarnijad peavad edastama teavet riiklikele mürgistuskeskustele tervisehädaolukorras reageerimiseks.

Lisad

Määrusel on kaheksa lisa:

  • I lisa – ohtlike ainete ja segude klassifitseerimise ja märgistamise nõuded;
  • II lisa – teatavate ainete ja segude märgistamise ja pakendamise erieeskirjad;
  • III lisa – ohutuslausete loetelu, täiendav ohuteave ja täiendavad märgistuselemendid;
  • IV lisa – hoiatuslausete loetelu;
  • V lisa – ohupiktogrammid;
  • VI lisa – teatavate ohtlike ainete ühtne klassifitseerimine ja märgistamine;
  • VII lisa – tabel, mille alusel võetakse direktiivi 67/548/EMÜ klassifikatsioonid üle käesoleva määruse kohasteks klassifikatsioonideks;
  • VIII lisa – ühtlustatud teave tervisealases hädaolukorras tegutsemise ja ennetusmeetmete kohta.

Määruse muudatused

Alates selle vastuvõtmisest 2008. aastal, on määrust muudetud ligikaudu kord aastas, kusjuures ohtlike ainete ühtlustatud klassifikatsiooni ja märgistust ajakohastatakse tehnika arenguga kohandamise (ATP) kaudu. Komisjon võtab ATP vastu pärast ECHA riskihindamise komitee teaduslikku arvamust. ATP kaudu võib rakendada ka muid õigusteksti muudatusi, näiteks neid, millega rakendatakse GHS-i muudatusi ja lisatakse määrusesse VIII lisa (vt ka määruse (EÜ) nr 1272/2008 konsolideeritud versiooni). Enamik tehtud muudatustest on seotud määruse lisadega.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 20. jaanuarist 2009. Määrust kohaldatakse kohustuslikus korras ainetele 1. detsembrist 2010 ja segudele 1. juunist 2015.

TAUST

Käesolev määrus täiendab kemikaalide registreerimise, hindamise, autoriseerimise ja piiramise süsteemi REACH. Sellega asendatakse ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 67/548/EMÜ keemiliste ainete kohta ja direktiiv 1999/45/EÜ ohtlike valmististe kohta.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist ning millega muudetakse direktiive 67/548/EMÜ ja 1999/45/EÜ ja tunnistatakse need kehtetuks ning muudetakse määrust (EÜ) nr 1907/2006 (ELT L 353, 31.12.2008, lk 1–1355)

Määruse (EÜ) nr 1272/2008 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/27/EL, millega muudetakse nõukogu direktiive 92/58/EMÜ, 92/85/EMÜ, 94/33/EÜ ja 98/24/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/37/EÜ, et kohandada neid määrusega (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist (ELT L 65, 5.3.2014, lk 1–7)

Komisjoni 21. mai 2010. aasta määrus (EL) nr 440/2010 Euroopa Kemikaaliametile vastavalt ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist käsitlevale Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1272/2008 makstavate lõivude kohta (ELT L 126, 22.5.2010, lk 1–5)

Viimati muudetud: 31.07.2023

Top