EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Läbipaistvad väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingud

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2015/2365 väärtpaberite kaudu finantseerimise ja uuesti kasutamise tehingute läbipaistvuse kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

See suurendab finantsturgude teatud toimingute, näiteks väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute* ning tagatise* uuesti kasutamise* läbipaistvust, et neid oleks võimalik jälgida ja riske kindlaks teha.

PÕHIPUNKTID

Käesoleva määrusega kehtestatakse ELi normid väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute üksikasjadest kauplemisteabehoidlatele teatamise, väärtpaberite kaudu finantseerimise ja kogutulu vahetustehingutest* ühiseks investeerimiseks loodud ettevõtjate investoritele avaldatava teabe ning tagatise uuesti kasutamisega seotud osapoolte minimaalsete läbipaistvustingimuste kohta.

Aruandlus

  • Väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute vastaspooled peavad teatama iga nende sõlmitud väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingu ning tehingu muutmise või lõpetamise üksikasjadest Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) juures käesoleva määruse nõuetega kooskõlas registreeritud või tunnustatud kesksele andmebaasile (kauplemisteabehoidlale).
  • Nendest üksikasjadest tuleb teatada mitte hiljem kui kõnealuse tehingu sõlmimisele, muutmisele või lõpetamisele järgneval tööpäeval.
  • Vastaspooled peavad säilitama andmeid kõigi nende sõlmitud, muudetud või lõpetatud väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta vähemalt viis aastat pärast kõnealuse tehingu lõpetamist.

Seoses sellega peab ESMA töötama välja

  • regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu, määrates kindlaks teatamise üksikasjad väärtpaberite kaudu finantseerimise eri liiki tehingute kohta;
  • rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, määrates kindlaks väärtpaberite kaudu finantseerimise eri liiki tehingute kohta teatamise vormi ja sageduse.

Euroopa Komisjon kontrollib neid tehnilisi standardeid ja võtab need seejärel vastu delegeeritud määruste või rakendusmäärustena.

Läbipaistvus investorite jaoks

  • Ühiseks investeerimiseks loodud ettevõtjate valitsejad peavad regulaarsetes aruannetes edastama üksikasjalikke andmeid selle kohta, kuidas nad kasutavad väärtpaberite kaudu finantseerimise tehinguid ja kogutulu vahetustehinguid, et investorid saaksid olla teadlikud nende kasutamisega seotud riskidest.
  • Ühiseks investeerimiseks loodud ettevõtjate investeerimispoliitika seoses väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute ja kogutulu vahetustehingutega peab olema lepingueelsetes dokumentides selgelt avaldatud.

Uuesti kasutamise läbipaistvus

  • Selleks, et suurendada tagatiskokkuleppe alusel saadud finantsinstrumentide uuesti kasutamise määra läbipaistvust, eriti seoses vastavate riskide ja tagajärgedega, näiteks maksevõimetuse puhul, kehtestatakse käesoleva määrusega minimaalsed teabenõuded.
  • Uuesti kasutamine peaks toimuma vaid juhul, kui
    • on olemas tagatise andnud vastaspoole eelnev nõusolek pandiõigusel põhinevaks tagatiskokkuleppeks või sõnaselge nõusolek tagatise andmiseks omandiõiguse üleandmise teel ning
    • tagatis kantakse üle tagatise andnud vastaspoole kontolt.

Pädevate asutuste vaheline koostöö

  • Pädevad asutused ja ESMA peavad tegema tihedat koostööd ning vahetama teavet eelkõige käesoleva määruse rikkumiste kindlakstegemise ja heastamise eesmärgil. Üksused, millel on juurdepääs kauplemisteabehoidlatele (nt järelevalveasutused) ning Euroopa Keskpankade Süsteemi asjaomased liikmed peavad samuti tegema tihedat koostööd vastavalt teatavatele tingimustele.
  • Pädev asutus võib keelduda koostöö- või teabevahetustaotluse korral tegutsemast üksnes erandjuhtudel.

Ametisaladus

Kogu käesoleva määruse kohaselt saadud, vahetatud või edastatud konfidentsiaalse teabe suhtes kehtivad ametisaladuse hoidmise tingimused.

Suhted kolmandate riikidega

  • Käesoleva määrusega antakse komisjonile õigus hinnata kolmandate riikide norme nende riikide kauplemisteabehoidlate tunnustamise eesmärgil ning võimalike kattuvate või käesoleva määrusega vastuolus olevate nõuete vältimiseks.
  • Kolmandas riigis asutatud kauplemisteabehoidla võib osutada liidus asuvatele üksustele teenuseid üksnes pärast seda, kui ESMA on seda tunnustanud. ESMA peab avaldama oma veebisaidil käesoleva määruse kohaselt registreeritud kauplemisteabehoidlate loetelu.

Karistused

ELi riigid peavad tagama, et pädevatel asutustel on õigus kohaldada halduskaristusi ja muid haldusmeetmeid, mis on tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

Karistused peavad täitma teatavaid põhinõudeid seoses järgmisega:

  • kriteeriumid, mis tuleb võtta arvesse karistuse või meetme kohaldamisel;
  • karistuste või meetmete avaldamine;
  • karistuste ja meetmete laad ja liigid;
  • rahaliste halduskaristuste tasemed.

Delegeeritud õigusaktid

Komisjon on vastu võtnud mitmeid delegeeritud õigusakte, millega määrust täiendatakse või muudetakse. Need määrused täiendavad määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega:

Muud delegeeritud määrused käsitlevad

Rakendusaktid

Komisjon võttis vastu ka kolm rakendusakti:

  • määrus (EL) 2019/363, milles sätestatakse tehnilised standardid seoses kauplemisteabehoidlatele väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute üksikasjade aruannete vormingu ja esitamise sageduse kohta. Sellega muudetakse ka määrust (EL) nr 1247/2012 seoses aruandluskoodide kasutamisega tuletislepingute aruandluses.
  • määrus (EL) 2019/364, milles sätestatakse tehnilised standardid seoses kauplemisteabehoidlate registreerimise ja registreeringu laiendamise taotluse vormiga;
  • määrus (EL) 2019/365, milles sätestatakse karistusi, meetmeid ja uurimisi käsitleva teabe vahetamise korra ja vormide rakenduslikud tehnilised standardid.

Edusammud

Komisjon esitab 36 kuu jooksul pärast komisjoni poolt vastu võetud regulatiivsete tehniliste standardite jõustumist Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande. Aruandes käsitletakse käesoleva määruse alusel kehtestatud kohustuste tulemuslikkust, tõhusust ja proportsionaalsust ning sellele võidakse lisada asjakohaseid ettepanekuid.

Samuti esitas komisjon 19. oktoobril 2017 aruande, mis käsitleb rahvusvahelisel tasandil tehtud edusamme väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingutega seotud riskide vähendamisel.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrus jõustub alates 12. jaanuarist 2016, kuid selles nähakse ette järkjärguline kohaldamine järgmiselt:

  • Teatamine kauplemisteabehoidlatele – olenevalt üksuse liigist (nt pank, investeerimisühing, keskne vastaspool) algab kauplemisteabehoidlatele teatamine eraldi järkude kaupa 12–21 kuu möödumisel eespool nimetatud regulatiivsete tehniliste standardite jõustumisest.
  • Vahendite avalikustamise nõudeid perioodilistes aruannetes kohaldatakse alates 13. jaanuarist 2017. Lepingueelsete dokumentide puhul pidi enne 12. jaanuari 2016 asutatud investeerimisfondid avalikustama väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute ja kogutulu vahetustehingute kasutamise lepingueelsetes dokumentides alates 13. juulist 2017, samas kui hiljuti moodustatud fondid pidid seda tegema alates 12. jaanuarist 2016.
  • Läbipaistvusnormid tagatise uuesti kasutamise kohta – uuesti kasutamise norme kohaldatakse alates 13. juulist 2016.

Delegeeritud ja rakendusmäärusi kohaldatakse alates 11. aprillist 2019. Ühendkuningriigi (1) üksusi käsitlevat delegeeritud määrust hakatakse kohaldama siis, kui peamise määruse kohaldamine Ühendkuningriigis (1) pärast Brexitit enam ei kehti.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Väärtpaberite kaudu finantseerimise tehing: see mõiste võib viidata mitmele tehingule, sealhulgas järgmistele:
  • repotehing (kui vastaspool võõrandab väärtpaberid (st finantsvara, nagu aktsiad või riikide võlakirjad) ja kohustub need edaspidi tagasi ostma algse hinnaga, millele on lisatud tootlussumma raha kasutamise eest);
  • laenava vastaspoole poolt väärtpaberite laenuks andmine tasu eest finantsinstrumentide või rahaliste vahendite kujul klientide või vastaspoolte antud tagatise vastu;
  • ostu- ja tagasimüügi tehing või müügi- ja tagasiostu tehing ning
  • võimenduslaenu tehing (nt tehing, mille puhul vastaspool annab laenu seoses väärtpaberite ostu, müügi, hoidmise või kauplemisega, ent see ei hõlma muid laene, mille tagatiseks on väärtpaberid).
Tagatis: vara (nt väärtpaberid), mille laenuvõtja lubab laenuandjale kohustuste täitmise kindlustamiseks järgmistel viisidel:
  • täieliku omandiõiguse üleminek tagatiseandjalt tagatisesaajale (omandiõiguse üleandmine) või
  • valduse üleandmine tagatiseandjalt tagatisesaajale tagatisõiguse alusel, kui vara täielik omandiõigus jääb tagatiseandjale (pandiõigusel põhinev tagatiskokkulepe).
Uuesti kasutamine: tagatiskokkuleppe alusel saadud finantsinstrumentide oma nimel ja oma arvel või teise vastaspoole arvel kasutamine tagatise saanud vastaspoole poolt.
Kogutulu vahetustehing: finantskokkulepe, mille puhul kantakse üle alusvara (st finantsinstrument nagu aktsia või kaup, mis on tuletise hinna aluseks) krediidirisk (nt laenuvõtja laenu tagasimaksmise võime) ja tururisk.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2015. aasta määrus (EL) 2015/2365, mis käsitleb väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute ja uuesti kasutamise läbipaistvust ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012 (ELT L 337, 23.12.2015, lk 1–34)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 30. jaanuari 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/463, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses selliste üksuste loeteluga, kelle suhtes kohaldatakse erandit (ELT L 80, 22.3.2019, lk 16–17)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/363, milles sätestatakse rakenduslikud tehnilised standardid seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2015/2365 kohaselt kauplemisteabehoidlatele väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute üksikasjade kohta esitatavate teadete vormingu ja selliste teadete esitamise sagedusega ning muudetakse komisjoni rakendusmäärust (EL) nr 1247/2012 seoses teavitamiskoodide kasutamisega tuletuslepingutest teavitamisel (ELT L 81, 22.3.2019, lk 85–124)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/364, millega kehtestatakse rakenduslikud tehnilised standardid seoses kauplemisteabehoidlate registreerimise ja registreeringu laiendamise taotluse vormiga kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2015/2365 (ELT L 81, 22.3.2019, lk 125–127)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/365, milles sätestatakse karistusi, meetmeid ja uurimisi käsitleva teabe vahetamise korra ja vormide rakenduslikud tehnilised standardid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2015/2365 (ELT L 81, 22.3.2019, lk 128–133)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/356, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, millega määratakse kindlaks väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta kauplemisteabehoidlatele esitatavad üksikasjad (ELT L 81, 22.3.2019, lk 1–21)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/357, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, milles käsitletakse juurdepääsu väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta kauplemisteabehoidlates hoitavatele andmetele (ELT L 81, 22.3.2019, lk 22–29)

Komisjoni 13. detsembri 2018. Aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/358, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute puhul kauplemisteabehoidlate poolt andmete kogumist, kontrollimist, summeerimist, võrdlemist ja avaldamist (ELT L 81, 22.3.2019, lk 30–44)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/359, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 regulatiivsete tehniliste standarditega, millega määratakse kindlaks kauplemisteabehoidla registreerimise ja registreeringu laiendamise taotluse üksikasjad (ELT L 81, 22.3.2019, lk 45–57)

Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/360, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve poolt kauplemisteabehoidlatelt võetavate tasudega (ELT L 81, 22.3.2019, lk 58–68)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta määrus (EL) nr 648/2012 börsiväliste tuletisinstrumentide, kesksete vastaspoolte ja kauplemisteabehoidlate kohta (ELT L 201, 27.7.2012, lk 1–59)

Määruse (EL) nr 648/2012 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule vastavalt 25. novembri 2015. aasta määruse (EL) 2015/2365 (mis käsitleb väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute ja uuesti kasutamise läbipaistvust ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012) artikli 29 lõikele 3 (COM(2017) 604 final, 19.10.2017)

Viimati muudetud: 05.06.2019



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top