EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2015/1017 – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond, Euroopa investeerimisnõustamise keskus ja Euroopa investeerimisprojektide portaal

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega luuakse järgmised ning sätestatakse nende eesmärgid ja rakendamisraamistik:
    • Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (EFSI),
    • Euroopa Liidu tagatis ja ELi tagatisfond,
    • Euroopa investeerimisnõustamise keskus ja
    • Euroopa investeerimisprojektide portaal.

PÕHIPUNKTID

EFSI eesmärk on toetada strateegilisi investeeringuid põhivaldkondades, nagu taristud, energiatõhusus, taastuvenergia, teadustegevus ja innovatsioon, ning parandada rahastamise kättesaadavust kuni 3000 töötajaga üksustele, keskendudes eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele (VKEd) ja väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele*. See saavutatakse ELi tagatise abil Euroopa Investeerimispanga (EIP) ja Euroopa Investeerimisfondi (EIF) (mis moodustavad koos Euroopa Investeerimispanga grupi) riskivõtmisvõime suurendamise teel. EFSI üldeesmärk oli mobiliseerida 2020. aasta lõpuks 500 miljardi euro väärtuses täiendavaid investeeringuid.

EFSI juhtimisstruktuur koosneb

  • juhatusest,
  • investeeringute komiteest ja
  • tegevdirektorist.

Kõlblikkustingimused

EFSIst toetuse saamiseks on kõlblikud projektid, mis

  • on majanduslikult ja tehniliselt elujõulised;
  • kaasavad võimaluse korral maksimaalselt erasektori kapitali;
  • on kooskõlas ELi poliitikaga ning
  • võimaldavad täiendavust*, aidates kõrvaldada turutõrkeid või lahendada mitteoptimaalseid investeerimisolukordi.

ELi tagatis ja tagatisfond

ELi tagatis on tagasivõtmatu, tingimusteta ja esimesel nõudmisel realiseeritav tagatis EIP-le ja EIFile, mille eesmärk on suurendada suurema riskiga projektide mahtu või toetada muidu täiendavaid projekte. ELi tagatise maksimumsumma on 26 miljardit eurot.

ELi tagatisfond on likviidsuspuhver, millest tuleb EIP grupile maksta EFSI toetusega toimingu makseviivituse korral. Seda rahastatakse ELi eelarvest ja EFSI tagatisega toimingutest saadud tulust.

Euroopa investeerimisnõustamise keskus

  • Keskuse eesmärk on anda nõuandvat tuge avaliku ja erasektori projektiarendajatele investeerimisprojektide väljaselgitamiseks, ettevalmistamiseks ja arendamiseks.
  • See on mitmesugust nõu ja tehnilist abi pakkuvate programmide ja algatuste ühtne kontaktpunkt.
  • EL on toetanud Euroopa investeerimisnõustamise keskuse tegevuskulude katmist 2020. aasta lõpuni igal aastal kuni 20 miljoni euroga.

Euroopa investeerimisprojektide portaal

See on üldsusele kättesaadav kasutajasõbralik andmebaas, kus on üksikasjalikku teavet ELis praegu ja edaspidi teostatavate investeerimisprojektide kohta.

EFSI pikendamine

EFSI loodi 2015. aastal algselt kolmeks aastaks. Algset määrust (EL) 2015/1017 muudeti 2017. aasta detsembris määrusega (EL) 2017/2396, millega

EFSI-le järgnev programm „InvestEU“

  • Programm „InvestEU“ (määrus (EL) 2021/523, vt kokkuvõte) tugineb EFSI tulemuslikule mudelile. See koondab ühe katuse alla EFSI ja veel 13 ELi rahastamisvahendit. See koosneb InvestEU fondist, nõustamiskeskusest ja portaalist.
  • InvestEU fondi eesmärk on mobiliseerida üle 372 miljardi euro väärtuses avaliku ja erasektori investeeringuid 26,2 miljardi euro suuruse ELi eelarve tagatise kaudu, mis on tagatiseks rakenduspartnerite, nagu EIP grupi ja teiste finantsasutuste investeeringutele.
  • InvestEU nõustamiskeskus annab tehnilist tuge ja abistab investeerimisprojektide ettevalmistamisel, arendamisel, struktureerimisel ja rakendamisel, sh suutlikkuse suurendamisel.
  • InvestEU portaal toob investorid ja projektiarendajad kokku ühtsele liiduülesele platvormile kergesti kättesaadava ja kasutajasõbraliku andmebaasiga ELis pakutavate investeerimisvõimaluste kohta.

MIS AJAST MÄÄRUSI KOHALDATAKSE?

  • Määrust (EL) 2015/1017 kohaldatakse alates 4. juulist 2015.
  • Määrust (EL) 2017/2396 kohaldatakse alates 30. detsembrist 2017.
  • Määrust (EL) 2021/523 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjad – ehkki seda mõistet ei ole ELis ühtselt määratletud, loetakse sellisteks keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjateks neid, kellel on ligikaudu 250–3000 töötajat.
Täiendavus: EFSI kohaldamisel tähendab see mõiste toetust toimingutele, millega kõrvaldatakse turutõrkeid või lahendatakse mitteoptimaalseid investeerimisolukordi ning mida EIP grupi poolt või olemasolevate ELi rahastamisvahendite abil ei oleks üldse või samas ulatuses saavutatud ilma EFSI toetuseta ajavahemikul, mil on võimalik kasutada ELi tagatist.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. juuni 2015. aasta määrus (EL) 2015/1017, mis käsitleb Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi, Euroopa investeerimisnõustamise keskust ja Euroopa investeerimisprojektide portaali ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1291/2013 ja (EL) nr 1316/2013 – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (ELT L 169, 1.7.2015, lk 1–38)

Määruse (EL) 2015/1017 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Keskpangale, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele, Regioonide Komiteele ja Euroopa Investeerimispangale – Euroopa investeerimiskava: ülevaade ja edasised sammud (COM(2018) 771 final)

Komisjoni talituste töödokument – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi, Euroopa investeerimisnõustamise keskuse ja Euroopa investeerimisprojektide portaali hindamine – Lisatud dokumendile „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse programm „InvestEU““ (SWD(2018) 316 final)

Komisjoni talituste töödokument – Mõjuhinnang, mis on lisatud dokumendile „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse programm „InvestEU““ (SWD(2018) 314 final)

Viimati muudetud: 20.07.2021

Top