Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2024)5605846

    Mid-term evaluation of the European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers 2021-2027

    TAGASISIDEKORJE: HINDAMINE

    Üldhinnangu pealkiri

    Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond koondatud töötajate toetuseks – vahehindamine

    Juhtiv peadirektoraat – vastutav üksus

    Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat – üksus G.2

    Ligikaudne ajakava

    (kavandatud algus- ja lõppaeg)

    2024. aasta I kvartal – 2025. aasta II kvartal

    Lisateave

    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326 

    Käesolev dokument on üksnes informatsiooniks. See ei mõjuta komisjoni lõplikku otsust selle kohta, kas algatust jätkatakse, ega selle lõplikku sisu. Kõik käesolevas dokumendis kirjeldatud algatuse elemendid, sealhulgas ajakava, võivad muutuda.

    Üldhindamise poliitiline taust, eesmärk ja ulatus

    Poliitiline taust

    Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (EGF) toetab suurtest restruktureerimistest mõjutatud (endisi) töötajaid. Selle keskmes on õigeaegne ja sihipärane toetus inimestele, kes kaotavad töö ülemaailmsete majanduslike muutuste tõttu, sealhulgas need, mis tulenevad kaubandusstruktuuri muutustest, finants- ja majanduskriisi tagajärgedest, digiüleminekust või vähese CO2-heitega majandusele üleminekust.

    Ulatuslike restruktureerimiste korral saab fondist abi taotleda. Fond on täienduseks tavapärastele tööotsingu toetamise meetmetele; tugevdades neid ja pakkudes täiendavaid aktiivseid tööturupoliitika meetmeid. Fond aitab kaasa ELi jõupingutustele suurendada töötajate kohanemisvõimet ja aidata neil tööturule naasta. Fond kooskõlastab oma tegevust ELi sotsiaal- ja tööhõivepoliitika laiemate eesmärkidega, mis on esitatud Euroopa sotsiaalõiguste sambas.

    Eesmärk ja ulatus

    Hindamise eesmärk on anda kriitiline vahehinnang 2021.–2027. aasta EGFile. Selles analüüsitakse fondi tulemuslikkust, tõhusust, asjakohasust, sidusust ja ELi lisaväärtust (lisaks sellele, mida ELi liikmesriigid oleksid loonud üksi tegutsedes).

    Kuna fondi kasutatakse praegu vähe, keskendutakse hindamisel aastateks 2021–2027 tehtud muudatustele. Hindamise käigus hinnatakse, kuidas ja mil määral on fond oma eesmärgid võimalikult suures ulatuses saavutanud.

    Hindamise eesmärk on ka uurida fondi vähese kasutamise põhjuseid, hoolimata 2021.–2027. aasta EGFi määrusega kehtestatud lihtsustatud rahastamisnõuetest.

    Hindamine hõlmab ajavahemikku EGFi määruse (2021/691) jõustumisest kuni 2024. aasta lõpuni. Lisaks vähesele kasutuselevõtule on esimesed EGFi sekkumiste lõpparuanded kättesaadavad alles 2024. aasta keskel, seega on konkreetsete tõendite hulk eeldatavasti piiratud.

    Hindamise käigus üritatakse osutada uutele probleemidele ja nende võimalikele lahendustele.

    Eesmärk on koguda teavet, millega tagatakse, et EGF toetab kehtiva õigusraamistiku alusel jätkuvalt tulemuslikult töötajaid, keda mõjutab majanduse ülemaailmne ümberkujundamine, ning viia fondi tegevus seega kooskõlla ELi üldiste sotsiaalpoliitika eesmärkidega.

    B. Parem õigusloome

    Konsulteerimisstrateegia

    2021.–2027. aasta EGFi peamine tunnusjoon on toetusesaajate küsimustiku kasutuselevõtt iga juhtumi lõpuetapis. Need küsimustikud on hindamisprotsessi lahutamatu osa ja neid täidavad EGFi toetusesaajad (EGFis on toetusesaajad määratletud rahastatud meetmetes osalejatena).

    Lisaks toetusesaajate küsimustikele hõlmab kavandatud konsulteerimine järgmist:

    -tagasisidekorje avaldatakse 2024. aasta kolmandas kvartalis neljaks nädalaks portaalis „Avaldage arvamust!“. See on kättesaadav kõigis 24 ELi ametlikus keeles. Vastata saab samuti kõigis ELi 24 ametlikus keeles; konsulteerimise käigus saavad üldsus ja sidusrühmad anda tagasisidet;

    -suunatud intervjuud ja konsultatsioonid, kuhu on kaasatud EGFi kavandamises, haldamises ja rakendamises osalevad riikide ja ELi sidusrühmad, koos EGFi veebipõhise kontaktide loomise seminari ja EGFi kontaktisikute kohtumistega, mis korraldatakse 2024. aasta neljandas kvartalis. EGFi toetusesaajatega konsulteerimiseks kasutatakse EGFi toetusesaajate veebiküsimustikku, mis koostatakse iga EGFi juhtumi kohta.

    Selleks et jõuda võimalikult laia publikuni, teatatakse nendest konsultatsioonidest Euroopa Komisjoni, EGFi korraldusasutuste ja muude asjaomaste organisatsioonide teabevahetuskanalite kaudu. Hindamisaruandele lisatakse kokkuvõtlik aruanne, milles võetakse kokku kõigi konsultatsioonide tulemused.

    Faktiline kokkuvõte, milles esitatakse avaliku konsultatsiooni põhijooned ja tulemused, avaldatakse konsultatsiooni veebilehel kaheksa nädalat pärast konsultatsiooni lõppu.

    Miks me selle konsultatsiooni korraldame? 

    Konsultatsioonide eesmärk on välja selgitada, kas fond saavutab oma eesmärgid, võttes arvesse selle muudetud ülesehitust ning muutuvat institutsioonilist, sotsiaalset ja majanduslikku konteksti.

    Uus ülesehitus hõlmab muu hulgas järgmist: laiendatud kohaldamisala; ühtlustatud taotlemismenetlus; koondatud töötajate madalamad künnised; kohustuslikud horisontaalsed nõuded rohe- ja digioskuste levitamiseks ning EGFi kaasrahastamise määra vastavusse viimine ESF+ kõrgeima kaasrahastamismääraga igas liikmesriigis.

    Üksikasjalikum teave on esitatud ka EGFi veebisaidil 1 .

    Konsultatsioonil on järgmised eesmärgid:

    • koguda sihtrühmadelt ja üldsuselt tõendeid EGFi toetuse abil saavutatud tulemuste kohta;

    • tuua välja EGFi tulemuslikkust, tõhusust, asjakohasust, sidusust ja ELi lisaväärtust soodustavad või takistavad tegurid; ning

    • teha kindlaks saadud õppetunnid.

    Sihtrühm

    toetusesaajad (kohustuslike toetusesaajate küsimustike kaudu);

    EGFi rakendamises osalevad institutsioonid ja organisatsioonid;

    avaliku sektori tööturuasutused;

    ametiühingud ja töötajate esindusorganisatsioonid, osalejate esindajad;

    asutused, kes vastutavad EGFist ühiselt rahastatavate meetmete väljatöötamise ja rakendamise eest;

    akadeemilised ja teadusasutused.

    Andmete kogumine ja metoodika

    Hindamisel kasutatakse mitmesuguseid olemasolevaid allikaid, et järeldused oleksid tasakaalustatud.

    Nende allikate hulka kuuluvad:

    ·dokumentide analüüs (varasemad hindamised ja mõjuhinnangud, eeskirjad, programmdokumendid, kirjanduse ülevaade jne);

    ·programmi seireandmed ja aruanded, näiteks iga kahe aasta tagant esitatavad EGFi aruanded;

    ·liikmesriikide aruanded, näiteks lõpparuanded iga rakendatud EGFi juhtumi kohta;

    ·riiklikud auditiaruanded või -hinnangud.

    EGFi asjakohasuse hindamiseks kasutatakse muid uuringuid, milles keskendutakse restruktureerimisele, üleilmastumisele, töö tulevikule jne.

    Hindamise aluseks on seega kolmikallikameetod, milles on ühendatud kvantitatiivsed andmed (nt seiresüsteemide esitatud andmed) ja kvalitatiivsed tõendid (nt sidusrühmade tagasiside).

    Üks uuendus on see, et EGFi määrusega kehtestati toetusesaajate küsimustikud iga juhtumi lõpuetapis. Need küsimustikud on EGFi hindamise lahutamatu osa.

    Neid täiendavad sidusrühmadega peetavad konsultatsioonid. Sidusrühmi kutsutakse üles kommenteerima, kuidas fond on ajas arenenud ja kuidas selle roll on võrreldes muude aktiivsete tööturupoliitika vahenditega muutunud.

    See hõlmab ka sidusrühmadelt lihtsustamise ja halduskoormuse vähendamise kohta seisukohtade küsimist veebifoorumite ja avalike konsultatsioonide käigus.

    Selle integreeritud metoodika eesmärk on anda fondile selge ja tõenditel põhinev hinnang, esitades teostatavad soovitused fondi edasiseks täiustamiseks.

    (1)  https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326
    Top