EUROOPA KOMISJON
Brüssel,28.2.2025
COM(2025) 57 final
2025/0033(NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU OTSUS
seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alase Euroopa kokkuleppe (AETR) eksperdirühmas ja maanteetranspordi töörühmas seoses ettepanekuga viia AETR kooskõlla määruse (EÜ) nr 561/2006 viimaste peamiste muudatustega
SELETUSKIRI
1.Kavandatav reguleerimisese
Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust, millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alase Euroopa kokkuleppe (AETR) eksperdirühmas ja UNECE maanteetranspordi töörühmas (SC.1) seoses selliste muudatuste kavandatud vastuvõtmisega, millega viiakse AETR kooskõlla liidu õigusaktidega pärast määruse (EÜ) nr 561/2006 muudatuste vastuvõtmist määrustega (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258 ning komisjoni delegeeritud määrusega (EL) 2022/1012, millega täiendatakse määruse (EÜ) nr 561/2006 artikli 8a lõiget 2, mis on üks määrusega (EL) 2020/1054 kehtestatud sätteid.
2.Ettepaneku taust
2.1.Rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alane Euroopa kokkulepe (AETR)
AETRi eesmärk on ühtlustada AETRi osaliste õigusraamistikku kutseliste sõidukijuhtide sõidu- ja puhkeaegade ning sõidukites kasutatava salvestusseadme (sõidumeerik) konstrueerimise ja paigaldamisega seotud vastavate tehniliste nõuete vallas. AETR jõustus 5. jaanuaril 1976. Seda on hiljem muudetud. Viimased sõidu- ja puhkeaja või sõidumeerikutega seotud muudatused võeti vastu 20. septembril 2010.
Kõik liikmesriigid on AETRi osalised.
2.2.AETRi eksperdirühm ja maanteetranspordi töörühm
AETRi eksperdirühm on UNECE sisetranspordi komitee loodud tehniline rühm, mille eesmärk on koostada AETRi muudatusettepanekud. Vastavalt AETRi eksperdirühma asutamise otsusele võib rühmas osaleda ka Euroopa Liit. Seepärast esindab liitu selles eksperdirühmas komisjon.
Maanteetranspordi töörühm (SC.1) on sisetranspordi komitee loodud töörühm, mille eesmärk on edendada rahvusvahelise maanteetranspordi arendamist ja hõlbustamist. See hõlmab maanteetranspordiga seotud eeskirjade ja nõuete ühtlustamist ja lihtsustamist. Maanteetranspordi töörühmas osalevad liikmetena ainult AETRi osalised. Euroopa Liitu kutsutakse töörühma vaatlejana ning seega esindab teda komisjon või Euroopa Liidu delegatsioon ÜROs ja muudes rahvusvahelistes organisatsioonides Genfis.
AETRi muutmise ettepanekuid esitatakse, vaadatakse läbi ja kinnitatakse tavaliselt kõigepealt eksperdirühmas ning seejärel esitatakse need kinnitamiseks UNECE maanteetranspordi töörühmale (SC.1). Kui mõlemas rühmas jõutakse AETRi teatavates muudatustes üksmeelele, esitab AETRi osaline muudatuse AETRi artikli 21 kohaselt ametlikult ÜRO peasekretärile. Kui ÜRO peasekretär on AETRi muutmise ettepanekust kokkuleppeosalistele teada andnud, on neil kuus kuud aega muudatuse suhtes vastuväiteid esitada. Muudatus loetakse vastuvõetuks, kui ükski kokkuleppeosaline ei esita muudatusele nimetatud tähtaja jooksul vastuväiteid.
UNECEs loodud organid (AETRi eksperdirühm ja maanteetranspordi töörühm) on foorum, kus saab AETRi muudatusi esitada, läbi vaadata ja kinnitada, et valmistada ette muudatuse AETRi kohane ametlik esitamine ja vältida vastuväiteid pärast seda, kui muudatus on ÜRO peasekretärile ametlikult esitatud. Seepärast on asjakohane määrata kindlaks liidu seisukoht seoses eksperdirühmas ja UNECE maanteetranspordi töörühmas tehtavate otsustega.
2.3.Kavandatav akt, mida AETRi eksperdirühm ja maanteetranspordi töörühm arutavad
AETRi eksperdirühm kaalub 2025. aasta juunis kavandatud 38. istungjärgul või järgnevatel istungjärkudel käesolevale ettepanekule lisatud liidu ettepaneku põhjal ettepanekuid AETRi muutmiseks kooskõlas määruse (EÜ) nr 561/2006 viimaste muudatustega. Need hõlmavad uusi sätteid, mis käsitlevad kokkuleppe kohaldamisala, tingimusi, mille alusel on võimalik võtta järjestikuseid lühendatud iganädalasi puhkeperioode, keeldu veeta regulaarset iganädalast puhkeaega sõiduki kabiinis, eeskirju, mille kohaselt peab juht naasma tööandja tegevuskohta või juhi elukohta, tingimusi, mille alusel on võimalik puhata parvlaeval või rongis, muid võimalikke erandeid reisijate juhuveoga tegelevatele sõidukijuhtidele ning ohutute ja turvaliste parkimisalade põhimõtet ja kirjeldusi (edaspidi „kavandatav akt“).
Kavandatava akti eesmärk on parandada sõidukijuhtide töötingimusi ja tagada ettevõtjate vahel aus konkurents, suurendades sellega liiklusohutust. Eksperdirühma ülesanne on vaadata ettepanek läbi, et muudatusettepanekud heaks kiita ja soovitada need maanteetranspordi töörühmal kinnitada. Maanteetranspordi töörühm võiks vajaduse korral anda eksperdirühmale ka suuniseid ja juhiseid. Kui maanteetranspordi töörühm on muudatusettepanekud mitteametlikult kinnitanud, peab kokkuleppeosaline esitama need muudatused ÜRO peasekretärile.
Kui kavandatav õigusakt vastu võetakse, muutub see kokkuleppeosalistele siduvaks kooskõlas kokkuleppe artikli 21 lõikega 6, kus on sätestatud, et „[i]ga vastuvõetuks loetud muudatus jõustub kolme kuu möödumisel päevast, mil see loeti vastuvõetuks.“
3.Liidu nimel võetav seisukoht
Viimati muudeti AETRi oluliselt 2010. aastal ja seda on vaja üldisemalt ajakohastada. Pärast seda muudatust on liit oma õiguslikus ulatuses vastu võtnud järgmised õigusaktid, mis käsitlevad teatavate rahvusvahelist autovedu käsitlevate sotsiaalõigusnormide ühtlustamist liikmesriikides: määrused (EL) 165/2014, (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258.
Muudatused, mis on vajalikud määruse (EL) nr 165/2014 põhisätete, eelkõige aruka sõidumeeriku kasutuselevõttu käsitlevate sätete ülevõtmiseks, on liidu poolt eespool nimetatud foorumitel juba esitatud, ilma et käesolevaks ajaks oleks olnud võimalik ühehäälset kokkulepet saavutada.
4. oktoobril 2024 kinnitas Euroopa Kohus liidetud kohtuasjades C-541/20–C-555/20 määruse (EL) 2020/1054 sätted.
Sellest tulenevalt peab liit määruse (EÜ) nr 561/2006 artikli 2 lõike 3 järgimiseks tegema ettepaneku AETRi sätete ajakohastamiseks vastavalt kõige uuematele liidus selles valdkonnas vastu võetud standarditele.
Kavandatav seisukoht on kooskõlas liidu ainuvälispädevusega autovedusid käsitlevate sotsiaalõigusnormide valdkonnas, eelkõige määruse (EÜ) nr 561/2006 artikliga 23.
Oma 31. märtsi 1971. aasta otsuses kohtuasjas 22/70 AETRi kohta tõdes Euroopa Liidu Kohus, et autoveol töötava sõiduki meeskonna töö kuulub liidu ainuvälispädevusse. Seda pädevust on seejärel rakendatud mitmes liidu kaasseadusandja vastuvõetud õigusaktis, sealhulgas määrustes (EÜ) nr 561/2006 ja (EL) nr 165/2014. Kuna AETRi reguleerimisese kuulub määruse (EL) nr 165/2014 kohaldamisalasse, on vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 3 lõikele 2 õigus pidada läbirääkimisi AETRi ja selle muudatuste üle ning neid sõlmida üksnes liidul.
4.Õiguslik alus
4.1.Menetlusõiguslik alus
4.1.1.Põhimõtted
Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõikega 9 on ette nähtud võtta vastu otsused, millega „kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.“
ELi toimimise lepingu artikli 218 lõiget 9 kohaldatakse olenemata sellest, kas liit on asjaomase organi liige või asjaomase lepingu osaline.
Kui asjaomane valdkond kuulub liidu pädevusse, siis ei takista asjaolu, et Euroopa Liit ei ole rahvusvahelise kokkuleppe osaline, tal teostamast oma pädevust nii, et ta kehtestab oma institutsioonidega selle kokkuleppega loodud organis liidu nimel võetava seisukoha eelkõige asjaomase kokkuleppe osaliseks olevate liikmesriikide vahendusel, kes tegutsevad ühiselt liidu huvides.
Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslik toime asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, aga mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“.
4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul
AETRi eksperdirühm ja maanteetranspordi töörühm (SC.1) on UNECE sisetranspordi komitee loodud organid.
Kavandatavad muudatused on õigusliku toimega aktid. Vastavalt AETRi artikli 21 lõikele 6 muutuvad kavandatavad muudatused rahvusvahelise õiguse raames siduvaks.
Kavandatav akt ei täienda ega muuda lepingu institutsioonilist raamistikku.
Seega on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.
4.2.Materiaalõiguslik alus
4.2.1.Põhimõtted
ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mida liidu nimel võetav seisukoht puudutab. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.
4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul
Kavandatava akti peamine eesmärk ja sisu on seotud transpordipoliitikaga.
Seepärast on esildatud otsuse materiaalõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikkel 91.
4.3.Järeldus
Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikkel 91 koostoimes ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.
2025/0033 (NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU OTSUS
seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alase Euroopa kokkuleppe (AETR) eksperdirühmas ja maanteetranspordi töörühmas seoses ettepanekuga viia AETR kooskõlla määruse (EÜ) nr 561/2006 viimaste peamiste muudatustega
EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 91 koostoimes artikli 218 lõikega 9,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut
ning arvestades järgmist:
(1)Rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alane Euroopa kokkulepe (AETR) jõustus 5. jaanuaril 1976. Liidul on AETRiga hõlmatud sisulistes küsimustes ainupädevus.
(2)Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 561/2006 artikli 2 lõike 3 teisele lõigule tuleks AETRi sätted viia vastavusse kõnealuse määruse sätetega. Määrust (EÜ) nr 561/2006 muudeti Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrustega (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258. Lisaks täiendatakse komisjoni delegeeritud määrusega (EL) 2022/1012 määruse (EÜ) nr 561/2006 artikli 8a lõiget 2, mis on üks määrusega (EL) 2020/1054 kehtestatud sätteid. Seepärast peaks liit tegema ettepaneku muuta AETRi, et kajastada määrustega (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258 tehtud muudatusi ning delegeeritud määrusega (EL) 2022/1012 tehtud täiendusi. Need hõlmavad uusi sätteid, mis käsitlevad kokkuleppe kohaldamisala, tingimusi, mille alusel on võimalik võtta järjestikuseid lühendatud iganädalasi puhkeperioode, keeldu veeta regulaarset iganädalast puhkeaega sõiduki kabiinis, eeskirju, mille kohaselt peab juht naasma tööandja tegevuskohta või juhi elukohta, tingimusi, mille alusel on võimalik puhata parvlaeval või rongis, muid võimalikke erandeid reisijate juhuveoga tegelevatele sõidukijuhtidele ning ohutute ja turvaliste parkimisalade põhimõtet ja kirjeldusi (edaspidi „kavandatav akt“).
(3)AETRi artikli 21 kohaselt võib iga kokkuleppeosaline esitada Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) peasekretärile AETRi muudatusettepanekud. Enne ettepanekute esitamist ÜRO peasekretärile esitatakse, vaadatakse läbi ja kinnitatakse need tavaliselt kõigepealt ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) maanteetranspordi töörühmas (SC.1). UNECE on AETRi raames loonud AETRi eksperdirühma. Eksperdirühm on volitatud välja töötama ja esitama UNECE maanteetranspordi töörühmale ettepanekuid AETRi muutmise kohta. Liit teeb selle otsuse alusel ettepaneku, et AETRi eksperdirühm arutaks oma kavandatud 38. istungjärgul 2025. aasta juunis ja järgnevatel istungjärkudel ning UNECE maanteetranspordi töörühma kavandatud 120. istungjärgul 2025. aasta oktoobris ja sellele järgnevatel istungjärkudel AETRi muudatusi, mis on seotud rahvusvahelisel autoveol töötavate sõidukijuhtide töötingimuste parandamisega, mis tulenevad määrustega (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258 ning delegeeritud määrusega (EL) 2022/1012 määrusesse (EÜ) nr 561/2006 tehtud hiljutistest muudatustest.
(4)On asjakohane määrata kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel AETRi eksperdirühmas ja maanteetranspordi töörühmas, kuna muudatusettepanekud, mille nad peavad välja töötama ja kinnitama, oleksid vastavalt AETRi artikli 21 lõikele 6 rahvusvahelise õiguse alusel siduvad.
(5)Liikmesriigid ei tohiks esitada vastuväiteid teatele, mille ÜRO peasekretär esitab AETRi artikli 21 lõike 1 alusel käesoleva otsuse lisas esitatud muudatusettepanekute kohta. Kui ÜRO peasekretäri esitatud teade ei piirdu käesoleva otsuse lisas esitatud muudatusettepanekutega, ei tohiks liikmesriigid esitada vastuväiteid nende muudatusettepanekute suhtes, mis on esitatud käesoleva otsuse lisas.
(6)Liidu seisukohta väljendab AETRi eksperdirühmas komisjon ning maanteetranspordi töörühmas teevad seda liidu huvides ühiselt tegutsevad liikmesriigid,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:
Artikkel 1
Seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) rahvusvahelisel autoveol töötava sõiduki meeskonna töö alase Euroopa kokkuleppe (AETR) eksperdirühma ja UNECE maanteetranspordi töörühma (SC.1) järgnevatel istungjärkudel seoses ettepanekuga viia AETR kooskõlla määruse (EÜ) nr 561/2006 hiljutiste muudatustega, mis tehti määrustega (EL) 2020/1054 ja (EL) 2024/1258 ning delegeeritud määrusega (EL) 2022/1012, on esitatud käesoleva otsuse lisas.
Esimeses lõigus osutatud seisukoha vormilistes ja väiksemates muudatustes võidakse kokku leppida ilma nõukogu täiendava otsuseta.
Artikkel 2
Artiklis 1 osutatud seisukoha esitavad AETRi eksperdirühmas komisjon ja UNECE maanteetranspordi töörühmas liidu huvides ühiselt tegutsevad liikmesriigid.
Artikkel 3
Kui UNECE maanteetranspordi töörühm on käesoleva otsuse lisas esitatud muudatusettepaneku kinnitanud, esitavad liidu huvides ühiselt tegutsevad liikmesriigid selle ÜRO peasekretärile vastavalt AETRi artikli 21 lõikele 1.
Liikmesriigid ei esita vastuväiteid teatele, mille ÜRO peasekretär esitab AETRi artikli 21 lõike 1 alusel käesoleva otsuse lisas esitatud muudatusettepanekute kohta.
Artikkel 4
Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile ja liikmesriikidele.
Brüssel,