Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0040

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE 2021. ja 2022. aasta aruanne tehnilise toe instrumendi rakendamise kohta

COM/2024/40 final

Brüssel,29.1.2024

COM(2024) 40 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

2021. ja 2022. aasta aruanne tehnilise toe instrumendi rakendamise kohta

{SWD(2024) 17 final}


KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

2021. ja 2022. aasta aruanne tehnilise toe instrumendi rakendamise kohta

Tehnilise toe instrument 1 on ELi programm, mille raames pakutakse alates 2021. aastast ELi liikmesriikidele kohandatud tehnilist oskusteavet reformide kavandamiseks ja elluviimiseks. Selle üldeesmärk on edendada ELi majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust, toetades liikmesriike majandusliku ja sotsiaalse taastumise, vastupanuvõime ning ülespoole suunatud majandusliku ja sotsiaalse lähenemise saavutamiseks vajalike reformide elluviimisel. Tehnilise toe instrument tugineb oma eelkäija, struktuurireformi tugiprogrammi (2017–2020) 2 edule ning sellel on märkimisväärselt suurem eelarve.

Tehnilise toe instrumenti haldab Euroopa Komisjoni struktuurireformide toe peadirektoraat ning selle raames võivad toetust saada kõik liikmesriigid, kellel on raskusi reformide kavandamisel ja elluviimisel. See hõlmab nii reforme, mille eesmärk on lahendada majanduspoliitika koordineerimise Euroopa poolaasta protsessis kindlaks tehtud probleeme või rakendada ELi prioriteete, kui ka liikmesriigi omal algatusel ellu viidavaid reforme. Tehnilise toe instrumendi eelarve kavandamisel ei toimu rahaliste vahendite eelnevat eraldamist liikmesriikide või poliitikavaldkondade kaupa.

Tehnilise toe instrumendi raames pakutakse liikmesriikidele tehnilist tuge mitmesugustes poliitikavaldkondades. Nende hulka kuuluvad avaliku sektori finantsjuhtimine ja varade valitsemine, institutsiooniline ja haldusreform, ettevõtluskeskkond, finantssektor, toodete, teenuste ja tööjõuturud, haridus ja koolitus, kestlik areng, tervishoid ja sotsiaalkindlustus. Erilist tähelepanu pööratakse meetmetele, mis aitavad kaasa rohe- ja digipöördele. Tehnilise toe instrumendi raames võidakse toetada ka riiklike taaste- ja vastupidavuskavade 3  koostamist ja rakendamist.

Tehnilise toe instrument ei nõua liikmesriikidelt kaasrahastamist. Instrumendi kogueelarve 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistiku raames on 864,4 miljonit eurot (tabel 1). Lisaks võivad liikmesriigid taotleda ja on taotlenud tehnilist lisatuge kas otsetoetusena 4 või oma taaste- ja vastupidavuskavade raames.

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Kokku

116,4

118,7

121,1

123,5

126,0

128,5

130,4

864,4

Tabel 1. Tehnilise toe instrumendi 2021.–2027. aasta eelarve (miljonites eurodes)

Arukad, kestlikud ja sotsiaalselt vastutustundlikud reformid aitavad tugevdada liikmesriikide majanduse ja ühiskonna vastupanuvõimet. Tehnilise toe instrumendi raames pakutakse toetatavatele liikmesriikide asutustele ainulaadset projektipõhist teenust, et aidata neil reformidega seotud probleeme lahendada. Toetus võib olla näiteks strateegilise ja õigusnõustamise, uuringute, koolituse ja ekspertide lähetamise vormis ning iga projekti puhul võidakse pakkuda rohkem kui üht liiki toetust. Toetust saab kasutada reformiprotsessi igas etapis alates reformi ettevalmistamisest ja kavandamisest kuni edasiaredamise ja elluviimiseni. Seega tugevdab tehnilise toe instrument ELi liikmesriikide institutsioonilist ja haldussuutlikkust. See on vajadustega kohandatud ning võimaldab iga projekti elluviimisel tugineda Euroopa Komisjoni, ELi liikmesriikide ametiasutuste (nt TAIEXi kaudu, mis on Euroopa Komisjoni tehnilise abi ja teabevahetuse vahend 5 ), rahvusvaheliste organisatsioonide või erasektori ekspertide ainulaadsele teadmistepagasile. Väliste erasektori erialateadmiste vajaduse korral sõlmib komisjon otsese või kaudse eelarve täitmise raames lepingu nende teadmiste pakkumiseks 6 . Struktuurireformide toe peadirektoraadi töötajad on täielikult kaasatud iga projekti elluviimise protsessi.

Pakkudes kohapealset tuge reformidega seotud probleemide lahendamiseks ning kestliku ja kaasava majanduskasvu ergutamiseks, aitab tehnilise toe instrument liikmesriikidel taastuda COVID-19 pandeemia sotsiaalsetest ja majanduslikest tagajärgedest, leevendada Venemaa Ukraina-vastase agressiooni mõju ning parandada avalike teenuste kvaliteeti.

Tehnilise toe instrument on nõudluspõhine rahastamisvahend, mida rakendatakse aastaste tsüklitena. Eesmärk on toetada liikmesriikide esitatud kõrgeima kvaliteediga taotlusi, et aidata lahenda ELi ja riigi tasandil prioriteetidena käsitletavaid küsimusi. Selleks korraldatakse üldisi taotlusvoore, mille raames tuleb taotlused esitada 31. oktoobriks.

Komisjon võib vajaduse korral korraldada ka täiendavaid suunatud taotlusvoore, et reageerida liikmesriikides tekkinud spetsiifilistele vajadustele, ja toetada kiireloomuliste vajaduste korral liikmesriike erimeetmetega. Komisjon korraldas suunatud taotlusvooru nii 2021. kui ka 2022. aastal.

Tehnilise toe instrumendi 2021. aasta tsükkel

2021. aasta oli tehnilise toe instrumendi rakendamise esimene aasta. Struktuurireformi tugiprogrammi edukale elluviimisele ja selle raames saadud kogemustele tuginedes suurendas struktuurireformide toe peadirektoraat jõudsalt 27 liikmesriigi potentsiaalselt toetatavate asutuste teadlikkust tehnilise toe instrumendist, seeläbi tagades algusest peale suure huvi.

2021. aastal (tabel 2) esitasid liikmesriigid tehnilise toe taotlusi kolme taotlusvooru raames:

·tehnilise toe instrumendi 2021. aasta üldine taotlusvoor;

·eraldi taotlusvoor rohelise eelarvestamise alase koolituse valdkonnas;

·suunatud taotlusvoor ELi liikmesriikide toetamiseks taaste- ja vastupidavuskavade koostamisel.

2021. aasta septembris esitas Kreeka täiendava taotluse erimeetmete mehhanismi raames, et saada tulekahjujärgset toetust seoses kiireloomulise vajadusega taastada elurikkus ja ökosüsteemid Evia saare põlenud aladel.

Esitatud

taotluste arv

Välja valitud

taotluste arv

Välja valitud taotluste jaoks eraldatud eelarve (miljonites eurodes)

Üldine taotlusvoor

706

232

104,3

Rohelise eelarvestamise alane koolitus 7

18

18

0,45

Suunatud taotlusvoor taaste- ja vastupidavuskavade koostamise toetamiseks

38

26

10,49

Erimeetmed

1

1

0,18

Tehnilise toe instrument 2021. aastal KOKKU

763

277

115,42

Tabel 2. Ülevaade tehnilise toe instrumendi kasutamisest 2021. aastal

Tehnilise toe instrumendi 2021. aasta üldise taotlusvooru raames välja valitud 232 taotlust hõlmasid ELi peamisi prioriteete, sealhulgas järgmist 8 :

·125 taotlust olid seotud riiklike taaste- ja vastupidavuskavade koostamise või rakendamisega;

·102 taotlust olid seotud digipöördega;

·68 taotlust olid seotud Euroopa rohelise kokkuleppega;

·16 taotlust olid seotud võrdõiguslikkusega: naiste, puuetega inimeste, roma kogukonna, rändajate, eakate ja LGBTIQ+ kogukonna toetamisega.

Liikmesriikidega 2021. aastal kokku lepitud 27 koostöö- ja toetuskavas kirjeldatakse hõlmatud poliitikavaldkondi ja rakendatavate toetusmeetmete ulatust, samuti esialgset ajakava ja hinnangulist eelarvet.

2021. aastal neljas eri taotlusvoorus tehnilise toe instrumendi raames toetuse andmiseks välja valitud 277 taotlust koondati 263 projektiks: mõnel juhul liideti mitu taotlust üheks projektiks, et saavutada mastaabisääst ja edendada koostoimet kohalikul tasandil. Neist 263 projektist kaks olid suunatud samaaegselt mitme riigi vajaduste täitmisele, sillutades teed mitut riiki hõlmava lähenemisviisi rakendamisele, mida on kavas eelseisvatel aastatel edasi arendada.

2023. aasta oktoobri lõpu seisuga oli lõpule viidud 151 tehnilise toe instrumendi 2021. aasta projekti, viiest projektist oli loobutud ja 107 projekti olid veel pooleli. Üks oluline tehnilise toe instrumendi 2021. aasta projekt hõlmas rohelise eelarvestamise tavade kasutuselevõtmist ELi liikmesriikides . Täiendavad näited ja üksikasjalikum teave on esitatud aruandele lisatud komisjoni talituste töödokumendis.

Tehnilise toe instrumendi 2022. aasta tsükkel

Tuginedes tehnilise toe instrumendi 2021. aasta taotlusvooruga seoses saadud kogemustele ja sihtrühmadele suunatud tööle, õnnestus struktuurireformide toe peadirektoraadil tehnilise toe instrumendi rakendamise teisel aastal veelgi suurendada 27 liikmesriigi potentsiaalselt toetatavate asutuste teadlikkust programmist, rõhutades, et valiku tegemisel on määravaks teguriks tehnilise toe taotluste kvaliteet.

Tehnilise toe instrumendi 2022. aasta tsükkel käivitati esimesel tehnilise toe instrumendile pühendatud iga-aastasel konverentsil , mis toimus 30. juunil ja 1. juulil 2021. Sellega algatati liikmesriikidega arutelu 2022. aasta tsükli raames esitatavate võimalike taotluste üle ja selle tulemusena tehti kaks olulist uuendust: mitut riiki hõlmavad projektid, mis on suunatud paljude liikmesriikide ees seisvate ühiste probleemide lahendamisele ja instrumendi Euroopa lisaväärtuse suurendamisele, ning juhtprojektid, mille raames toetatakse paljudes liikmesriikides vajalikke ja ELi prioriteetidega kooskõlas olevaid reforme.

Juhtprojektid hõlbustavad liikmesriikide taotluste esitamist, kuna need hõlmavad osaliselt väljatöötatud toetusalgatusi, mida saab täpsustada ja kohandada vastavalt liikmesriikide vajadustele. Struktuurireformide toe peadirektoraat pakkus välja 12 juhtprojekti teemadel, mis valiti välja pärast põhjalikku konsulteerimist komisjoni poliitikat ellu viivate peadirektoraatide ja kõigi liikmesriikide koordineerivate asutustega, et tagada kooskõla riiklike prioriteetidega ja riikide ametiasutuste pühendumine. Tehnilise toe instrumendi raames 2022. aastaks välja pakutud 12 tehnilise toe juhtprojekti seas olid viis projekti suunatud rohepöördele ja kolm digipöördele.

2022. aastal (tabel 3) esitasid liikmesriigid tehnilise toe taotlusi kahes taotlusvoorus:

·tehnilise toe instrumendi 2022. aasta üldine taotlusvoor;

·suunatud taotlusvoor ELi liikmesriikide toetamiseks Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja tagajärgedega toime tulemisel, eelkõige Ukraina pagulaste vastuvõtmisel ja Venemaalt pärit fossiilkütustest sõltuvuse järkjärgulisel kaotamisel.

Peale selle:

·Horvaatia esitas neli taotlust tehnilise toe instrumendi määruse artikli 7 alusel, mis võimaldab liikmesriikidel taotleda oma kulul tehnilise toe instrumendist lisatuge;

·viis liikmesriiki esitasid taotluse taaste- ja vastupidavusrahastu määruse artikli 7 lõike 2 alusel, mis võimaldab liikmesriikidel teha ettepaneku lisada oma taaste- ja vastupidavuskavasse (hinnanguliste kuludena) tehnilise toe instrumendist tehnilise lisatoena tehtavad maksed.

Esitatud

taotluste arv

Välja valitud

taotluste arv

Välja valitud taotluste jaoks eraldatud eelarve (miljonites eurodes)

Üldine taotlusvoor

512

211

102,40

Ukrainaga seotud suunatud taotlusvoor

32

28

9,28

Tehnilise toe instrument 2022. aastal KOKKU

544

239

111,68

Tehnilise toe instrumendi määruse artikkel 7

4

3

2,76

Taaste- ja vastupidavusrahastu määruse artikli 7 lõige 2

5

5

3,87

Tabel 3. Ülevaade tehnilise toe instrumendi kasutamisest 2022. aastal

Tehnilise toe instrumendi 2022. aasta üldise taotlusvooru raames välja valitud taotlused hõlmasid ELi peamisi prioriteete, sealhulgas järgmist 9 :

·103 taotlust olid seotud riiklike taaste- ja vastupidavuskavade rakendamisega;

·95 taotlust olid seotud digipöördega;

·63 taotlust olid seotud Euroopa rohelise kokkuleppega;

·24 taotlust olid seotud võrdõiguslikkusega: naiste, puuetega inimeste, roma kogukonna, rändajate, eakate ja LGBTIQ+ kogukonna toetamisega.

Kahe eri taotlusvooru raames 2022. aastal tehnilise toe instrumendist toetuse saamiseks välja valitud 239 taotlust koondati 185 projektiks. Nende tulemuseks omakorda oli 270 reformi: samaaegselt mitme riigi vajaduste täitmisele suunatud ja mitut riiki hõlmavate projektide arv suurenes järsult. Mitut riiki hõlmavate projektide puhul nimetatakse projekti iga riigipõhist komponenti reformiks. Seega sisaldab mitut riiki hõlmav projekt mitut riigipõhist reformi. Ühte riiki hõlmavate projektide puhul sisaldab iga projekt ühte reformi.

Tehnilise toe instrumendi 2022. aasta 185 projekti jagunesid järgmiselt: 164 üksikute liikmesriikide eraldiseisvat projekti ja 21 mitut riiki hõlmavat projekti, mis sisaldasid 106 riigipõhist reformi.

Nagu on märgitud teises aastaaruandes taaste- ja vastupidavusrahastu rakendamise kohta 10 ,

·23 liikmesriiki on saanud või saavad üldist toetust seoses taaste- ja vastupidavuskava rakendamise valdkonnaüleste aspektidega, sealhulgas oma kava muutmiseks ja täiendamiseks, ning kõik 27 liikmesriiki saavad taaste- ja vastupidavusrahastu meetmete rakendamiseks konkreetse poliitikavaldkonnaga seotud toetust;

·kaheksa liikmesriiki osalevad mitut riiki hõlmavas ja tehnilise toe instrumendist toetatavas projektis, mille eesmärk on suurendada suutlikkust jagada mõjusalt teavet taaste- ja vastupidavuskavast saadava kasu kohta;

·17 liikmesriiki on saanud või saavad toetust kava „REPowerEU“ raames. Mõnel meetmel on ka digimõõde (nt digipööre energeetikas).

2023. aasta oktoobri lõpu seisuga oli kaks tehnilise toe instrumendi 2022. aasta projekti lõpule viidud ja 183 projekti olid veel rakendamisel. Tehnilise toe instrumendi 2022. aasta oluliste projektide hulka kuuluvad mitut riiki hõlmav projekt, mis käsitleb soolise aspekti arvestamist avalikus poliitikas ja eelarveprotsessides , Rumeenia toetamine eesmärgiga kiirendada ukrainlastest pagulaste juurdepääsu esmatähtsatele teenustele ning ELi finantsjärelevalveasutuste digirahanduse akadeemia . Täiendavad näited ja üksikasjalikum teave on esitatud aruandele lisatud komisjoni talituste töödokumendis.

Projektide elluviimine

Tehnilise toe instrumendi rakendamine eeldab struktuurireformide toe peadirektoraadi pidevat kaasatust alates projekti kavandamisest kuni selle elluviimiseni.

Struktuurireformide toe peadirektoraat osaleb aktiivselt alates projektide kindlaksmääramise varasest etapist: toimub ulatuslik suhtlus riikide ametiasutustega, peadirektoraadi riiklikud koordinaatorid on pidevalt kontaktis vastavate riikide koordineerivate asutustega ning peadirektoraadi kõrged ametnikud kohtuvad liikmesriikide pealinnades vastava riigi ametiasutuste esindajatega.

Kui taotlused on välja valitud ja rakendusviis kindlaks määratud, suhtlevad struktuurireformide toe peadirektoraadi poliitikaametnikud korrapäraselt riikide ametiasutustega, et teha kindlaks soovitavad projektiväljundid ning panna paika nendega seotud meetmed ja tööplaanid. Nad kuuluvad koos (võimalike) valitud tehnilise toe pakkujatega alati konkreetsesse projektimeeskonda ning teevad koostööd projekti igapäevasel juhtimisel. Samuti hõlbustavad nad tulemuslikku teabevahetust (võimalike) tehnilise toe pakkujate ja riikide ametiasutuste vahel, edendades projekti edukuse tagamiseks ühist arusaamist.

Teiste peadirektoraatide esindajate alalise võrgustiku kaudu koordineerib struktuurireformide toe peadirektoraat oma tööd teiste komisjoni talitustega. Seda tehakse selleks, et tehnilise toe instrumendi raames pakutav tehniline tugi oleks kooskõlas ELi poliitikaga, kutsuks esile koostoime teiste ELi programmidega, ent ei dubleeriks muid ELi meetmeid. Selline koostöö teiste komisjoni talitustega võimaldab ka hõlbustada juurdepääsu komisjonis olemas olevale või teiste ELi programmide kaudu lihtsasti kättesaadavale tehnilisele oskusteabele.

Struktuurireformide toe peadirektoraadi töötaja on riigi ametiasutuste kõrgemate ametnike kõrval ka iga projekti juhtkomitee liige. Tema ülesanne on tagada projekti jätkuv kooskõla riiklike ja ELi prioriteetidega ning vajaduse korral projekti kohandamine muutuva kontekstiga, et see aitaks kaasa riikliku reformikava elluviimisele.

Hindamine

Tehnilise toe instrumendi programmi ja projektide hindamine annab liikmesriikidele ja nende kodanikele tõendeid tulemuste kohta. Struktuurireformide toe peadirektoraat hindab liikmesriikidele antavat toetust nii programmi kui ka projektide tasandil.

11 Kooskõlas komisjoni parema õigusloome suunistega viiakse läbi tehnilise toe instrumendi vahehindamine (2025. aasta veebruariks) ja järelhindamine (2030. aasta detsembriks), tuginedes kummagi hindamise puhul sõltumatu kolmanda isiku tehtud uuringule. Tehnilise toe instrumendi vahehindamine mängib eeldatavasti olulist rolli käesoleva programmi järeltulija väljatöötamisel.

Lisaks programmi tasandi hindamisele on struktuurireformide toe peadirektoraat kehtestanud tehnilise toe instrumendi raames toetatud projektide kaheetapilise hindamise. Esimene etapp toimub varsti pärast projekti lõpuleviimist ja selle käigus hinnatakse, kas peamised projekti kaasatud sidusrühmad on projekti ja selle elluviimisega rahul. Teise etapi eesmärk on hinnata projekti eeldatud tulemuste saavutamise määra; seda tehakse siis, kui projekti lõpuleviimisest on möödunud vähemalt aasta.

Tehnilise toe instrumendi raames toetatavate projektide kestused võivad varieeruda, kuid keskmiselt kulub sellise projekti lõpuleviimiseks 24 kuud. Kuna 2021. aasta esimesi tehnilise toe instrumendi projekte hakati rakendama 2021. aasta keskel, on käesoleva aruande avaldamise kuupäevaks vaid väheste projektide lõpuleviimisest möödas rohkem kui mõni kuu. Esimesed kättesaadavad vastused hindamisküsimustikele osutavad, et tehnilise toe instrumendi kasulikkust hinnatakse positiivselt. Eelkõige väärtustavad riikide ametiasutused tihedat kaasatust projektide kindlaksmääramisse ja rakendamisse. Riikide ametiasutused hindavad kõrgelt ka struktuurireformide toe peadirektoraadi aktiivset rolli peadirektoraadiga ja tehnilise toe pakkujatega otsekontaktide võimaldamisel.

Teavitamine

Tehnilise toe instrumenti rakendatakse koostöös riikide ametiasutustega, et toetada neid kodanike ja ettevõtjate hüvanguks ellu viidavate reformide kavandamisel ja elluviimisel. Selleks et tagada liidu rahaliste vahendite nähtavus, annab struktuurireformide toe peadirektoraat teavet tehnilise toe instrumendist, selle raames toetatavatest projektidest ja nende tulemustest spetsiaalsete kanalite kaudu ning edastab suunatud teavet eri sihtrühmadele, sealhulgas meediale ja üldsusele.

Sellega seoses on struktuurireformide toe peadirektoraat edukalt lisanud programmi iga-aastasesse tsüklisse tehnilise toe instrumendile pühendatud pressikonverentsi ja aastakonverentsi. Lisaks jagatakse teavet tehnilise toe instrumendi ning sellega seotud projektide tegevuse ja tulemuste kohta laialdaselt reformitoetuse veebisaidil , kus esitatakse üksikasjalikke andmeid poliitikavaldkondade  ja riikide kaupa. Veebisaidil asub ka ühtne veebipõhine avalik andmehoidla , mis sisaldab teavet tehnilise toe instrumendi projektide lõpptulemuste kohta. Struktuurireformide toe peadirektoraat kasutab sotsiaalmeediat, et jagada tehnilise toe instrumendi kohta teavet oma Twitteri/X konto kaudu ( @EU_reforms ).

Kokkuvõte

Tehnilise toe instrumendi rakendamise kahel esimesel aastal pakuti tehnilist tuge reformide kavandamiseks ja rakendamiseks kõigis liikmesriikides. Saadud taotluste arv ületas järjepidevalt nende taotluste arvu, mida oli võimalik programmi raames rahuldada. See näitab riikide ametiasutuste huvi tehnilise toe instrumendi pakutavate võimaluste vastu.

See, et mitut riiki hõlmavate projektide arv on kahe aasta jooksul kasvanud, osutab, et tehnilise toe instrumendi programmi abil saab luua täiendavat Euroopa lisaväärtust ning hõlbustada heade tavade vahetamist ja vastastikust õppimist riikide ametiasutuste vahel.

Struktuurireformide toe peadirektoraat tõhustas tehnilise toe instrumendi tegevusega seotud teavitustegevust, et suurendada aruandekohuslust ja teavitada riikide ametiasutusi instrumendi pakutavatest võimalustest. Teavitustegevuse eesmärk oli laiendada riikide ametiasutuste arusaamist tehnilise toe instrumendiga kaasnevatest võimalustest ja võimaldada neil kavandada projekte, et kasutada seda instrumenti optimaalselt oma riigi konkreetsete vajaduste täitmiseks.

Kõige olulisem on see, et struktuurireformide toe peadirektoraadi töötajad tegid kõigil tasanditel ühiseid jõupingutusi, toetamaks liikmesriike rakendusetapis, et tagada projektide edukas elluviimine ja nende väljundite jätkuv vastavus liikmesriikide eesmärkidele. Samuti teeb struktuurireformide toe peadirektoraat riikide ametiasutustega koostööd, mis ulatub konkreetsete projektide rakendamisest (st projektide väljundite saavutamisest) kaugemale, ning võib toetada ametiasutusi reformikavade elluviimiseks projektide tulemustega edasisel tegelemisel.

Arvestades, et tehnilise toe instrumendi esimese tsükli rakendamine algas 2021. aastal, on projektide raames kohapeal saavutatut veel liiga vara hinnata. Projektide tasandil toetatud ametiasutustelt ja riikide tasandil koordineerivatelt asutustelt saadud tagasiside põhjal võib siiski öelda, et liikmesriigid hindavad üldiselt kõrgelt tehnilise toe instrumendi kaudu antavat toetust, eriti aga aktiivset rolli, mida nad saavad etendada projektide kavandamisel ja elluviimisel, ning struktuurireformide toe peadirektoraadi tõhusat teavitustegevust.

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 10. veebruari 2021. aasta määrus (EL) 2021/240, millega luuakse tehnilise toe instrument (ELT L 57, 18.2.2021, lk 1–16; edaspidi „tehnilise toe instrumendi määrus “).

(2)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määrus (EL) 2017/825, millega luuakse struktuurireformi tugiprogramm ajavahemikuks 2017–2020 ning muudetakse määrusi (EL) nr 1303/2013 ja (EL) nr 1305/2013 (ELT L 129, 19.5.2017, lk 1–16; edaspidi „struktuurireformi tugiprogrammi määrus “).

(3)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. veebruari 2021. aasta määrus (EL) 2021/241, millega luuakse taaste- ja vastupidavusrahastu (ELT L 57, 18.2.2021, lk 17–75; edaspidi „taaste- ja vastupidavusrahastu määrus “), artikli 7 lõige 2.

(4)

Tehnilise toe instrumendi määruse artikkel 7.

(5)

  https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/funding-and-technical-assistance/taiex_et

(6)

Tehnilise toe rahastamisvahendiga seoses kaudse eelarve täitmise raames ELi rahalisi vahendeid haldavate üksuste loetelu on esitatud tehnilise toe instrumendi veebisaidil .

(7)

2022. aastal ühines koolituskavaga veel viis liikmesriiki.

(8)

Üks tehnilise toe taotlus võib aidata kaasa mitme ELi prioriteedi rakendamisele.

(9)

Üks tehnilise toe taotlus võib aidata kaasa mitme ELi prioriteedi rakendamisele.

(10)

  https://commission.europa.eu/publications/recovery-and-resilience-facility-annual-report-2023_et .

(11)

Tehnilise toe instrumendi määruse artikkel 16.

Top