EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0305(03)

Sellise koonddokumendi avaldamine, mida on muudetud pärast väikese muudatuse heakskiitmist kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 teise lõiguga 2021/C 76/08

C/2021/1495

OJ C 76, 5.3.2021, p. 23–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.3.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 76/23


Sellise koonddokumendi avaldamine, mida on muudetud pärast väikese muudatuse heakskiitmist kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 teise lõiguga

(2021/C 76/08)

Euroopa Komisjon on kõnealuse väikese muudatuse heaks kiitnud kooskõlas komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 664/2014 (1) artikli 6 lõike 2 kolmanda lõiguga.

Väikese muudatuse heakskiitmise taotlusega saab tutvuda Euroopa Komisjoni andmebaasis eAmbrosia.

KOONDDOKUMENT

JIHOČESKÁ ZLATÁ NIVA

ELi nr: PGI-CZ-0406-AM02 – 28.8.2020

KPN ( ) KGT (X)

1.   Nimetus(ed)

„Jihočeská Zlatá Niva“

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Tšehhi Vabariik

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.3. Juust

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Välimus: juust on rattakujuline, läbimõõduga 180–200 mm ja ligikaudu 10 cm kõrge (kaal ligikaudu 2,8 kg); juustu koorikul on pesemise või kraapimise jäljed. Sinakasroheline hallitus kogu juustul ja osaliselt vahajane juustu pealispind ei ole defektid. Juustu pind võib värvuselt olla kreemjas kuni helepruun.

Sisemus: juustu sisemus on värvuselt kreemjasvalge kuni võikarva, juustu sees on rohelise kuni sinakasrohelise värvusega hallituse korrapärane marmormuster ning äratuntavad torkemärgid.

Juustu konsistents: peenema teraga kui juust „Jihočeská Niva”, (kuivaine rasvasisaldus 50 %); pastataoline; ühtlaselt laagerdunud; võõrhallitus ei ole lubatud.

Maitse ja lõhn: soolane, teravamaitseline, aromaatne, terava järelmaitsega, kultiveeritud Penicillium roqueforti hallitusele omase maitsega.

Turustatava toote kuju: juustu turustatakse tervikuna, poolikuna või eri kaaluga tükkidena.

Füüsikalis-keemilised nõuded

Kuivainesisaldus: 52 %. Lubatud negatiivsed lahknevused kuivainesisalduses: –1 %, positiivsed lahknevused kuivainesisalduses ei ole defekt.

Rasvasisaldus kuivaines: 60 %. Lubatud rasvasisaldus kuivaines: 60 % kuni < 65 %

Soolasisaldus: 2,5–6 %.

Mikrobioloogilised omadused:

juust sisaldab kultiveeritud Penicillium roqueforti hallitust PY või PV, CB või PR1 (kuni PR4). Tootmise huvides on lubatud kasutada ka teistelt tootjatelt pärinevaid kultiveeritud Penicillium roqueforti hallituse kultuure, mis vastavad käesolevas dokumendis esitatud nõuetele. Seoses mikrobioloogiliste nõuetega peab juust vastama ka toiduohutuse ja tootmisprotsessi hügieeni standardnõuetele.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Selle naturaalse hallitusjuustu valmistamiseks kasutatav peamine tooraine on meiereis töödeldud lehmapiim. Kasutatakse üksnes määratletud geograafilisest piirkonnast saadud piima. Muud kasutatavad toorained on: Penicillium roqueforti hallitus PY või PV, CB või PR1 (kuni PR4) (või teistelt tootjatelt pärinevad kultiveeritud Penicillium roqueforti hallituse kultuurid, mis vastavad käesolevas dokumendis esitatud nõuetele), söögisool, piimakultuurid, laap ja kaltsiumkloriid.

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Peamine tooraine, piim, peab olema saadud määratletud geograafilisest piirkonnast. Kogu tootmis- ja laagerdumisprotsess peab toimuma määratletud geograafilises piirkonnas, et maksimaalselt ära kasutada kohalikke pikaajalisi kogemusi ja algupäraseid laagerdumiskeldreid.

Juust valmistatakse meiereis töödeldud 5,35 % rasvasisaldusega lehmapiimast, mille rasvasuse kõrvalekalle võib olla +/–0,15 %, millele lisatakse tavapäraselt kasutatavaid piimhappebaktereid, mis tagavad juustu hea hapnemise kogu tootmis- ja laagerdumisprotsessi jooksul. Juustu „Jihočeská Zlatá Niva“ iseloomuliku maitse annab aastakümneid kasutatud kultiveeritud Penicillium roqueforti hallitus (hallituskultuuri varud on tavaliselt saadaval toiduainetööstuses kasutamiseks). Pärast laabi lisamist ja piima kalgendumist pannakse tekkinud juustuterad rattakujulistesse vormidesse. Vadak nõrutatakse ja piiratud temperatuuril arendatakse välja mikrofloora kultuur. Juust soolatakse kahes etapis: esiteks soolvette kastmise teel ja siis jämedateralise soolaga hõõrudes või soola juustu pinnale kandes. Varem laagerdus juust alati paekivisse uuristatud looduslikes keldrites. Kõnealuse juustu tootmismahu suurenemise tõttu ehitati 2005. aastal konditsioneeritud laagerdumiskeldrid, kus on võimalik temperatuuri ja niiskust kontrollida. Juust laagerdub neis keldrites vähemalt kuus nädalat.

Laagerdunud juustu pealispind pestakse või kaabitakse puhtaks.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Toote biotehnoloogiliste omaduste tõttu tuleb seda marmorja juustumassiga juustu pakendada otse tootmisrajatises. See on vajalik ka toote kvaliteedi ja hügieeni tagamiseks, samuti selleks, et vältida juustu segiajamist mõnes muus piirkonnas toodetud juustuga ning et võimaldada toote paremat jälgitavust.

Terve juustuketas või osa sellest pakendatakse alumiiniumfooliumi või spetsiaalsesse õhku läbilaskvasse kilesse. Osa toodangust lõigatakse tükkideks ning pakendatakse plasttopsidesse, mis suletakse trükikirjalise plastkilega.

Toote pakend peab olema terve, puhas ja nõuetekohaselt märgistatud.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Toote „Jihočeská Zlatá Niva“ nimetus peab olema toote pakendil selgesti nähtav.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Geograafiline piirkond on Lõuna-Böömimaa (Jihočeský kraj), mille piirid on määratletud riigi territoriaalse jaotuse muudetud seaduses nr 36/1960.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Lõuna-Böömimaa on Tšehhi Vabariigi üks vähim saastunud piirkondi. See on alati olnud eelkõige põllumajanduspiirkond. Nii on see jäänud tänapäevani.

Piim pärineb Lõuna-Böömimaalt. Karjamaad asuvad Novohradské Hory, Blanský Lesi ja Šumava kaitsealadel; piirkonna ainulaadne taimestik avaldab piima maitsele positiivset mõju.

Seda mitmekesist ja künklikku, puhaste vooluveekogude, puutumata metsade, aasade ja karjamaadega maastikku iseloomustab väga puhas keskkond, eriti Český Krumlovi piirkonnas ja Šumava eelmäestikus (1990. aastal kuulutatud UNESCO biosfäärikaitsealaks). Lõuna-Böömimaa looduskeskkonna erilist väärtuslikkust kinnitab asjaolu, et suur hulk maastikke on võetud ametlikult kaitse alla; neist kaks piirkonda on UNESCO kaitsestaatusega.

Kaitsealad hõlmavad liigirikkaid karjamaid, eelkõige mesofiilseid rohumaid, kus kasvab piirkonnale omane taimestik. Iseloomulikud on mitmekesised lühikesevarrelised taimed (jusshein, aruhein jne) kõrvuti piirkonnale omaste haruldaste liikidega: endeemiline liik Phyteuma nigrum (must rapuntsel) ning Gentiana pannonica (pannoonia emajuur), Gentiana cruciata (südame-emajuur), Ligusticum mutellina (alpi memmjuur), Arnica montana (mägiarnika), Gentianella praecox subsp. Bohemica (emajuurekese teatav liik), Carex michelii (tarna teatav liik), Andropogon ischaemum (habeheina teatav liik), Veronica teucrium (laialehine mailane), Stachys recta (nõianõgese teatav liik), Koeleria pyramidata (püramiid-haguhein) jt.

Loomulikult on juustu „Jihočeská Zlatá Niva“ kvaliteedile ja omadustele olulist mõju avaldanud ka kohalike elanike põlvest põlve edasi antud juustutootmise kogemused.

Nende tegurite tõttu eristub määratletud piirkond oluliselt naabruses asuvatest piirkondadest.

Juustu „Jihočeská Zlatá Niva“ iseloomustab selle valmimine väga kvaliteetse töötlemise käigus ning toote maitse, mis tugineb kuivaine-, rasva- ja soolasisalduse tasakaalule; juust on valmistatud aastakümnete jooksul muutumatuna püsinud meetodil, mida on kirjeldatud käesoleva dokumendi punktis 3.5. Toote põhitooraine on Lõuna-Böömimaalt saadav piim.

Český Krumlovi juustutehases on marmorja juustumassiga juustu „Jihočeská Zlatá Niva“ toodetud sama tootmismeetodi järgi alates 1951. aastast. Niva juustutootmise ajaloost annavad tunnistust trükitud allikates ilmunud arvukad teated. Juust on saanud oma nime Šumava niitude ja karjamaade järgi, kust pärineb juustu peamine tooraine: lehmapiim. Kohalik ainulaadne taimestik avaldab positiivset mõju piima maitsele ja seega ka lõpptootele.

Marmorja juustumassiga juust „Jihočeská Zlatá Niva“ on Tšehhi turul väga kõrgelt hinnatud nii tavatarbijate kui ka piimatööstuse spetsialistide hulgas. Riiklikel juustumessidel on spetsialistidest koosnev žürii aastaid andnud juustule „Jihočeská Zlatá Niva“ parimaid kohti marmorja juustumassiga juustude arvestuses. Väga kõrgelt hindavad juustu „Jihočeská Zlatá Niva“ ka asjasse pühendamatud tavalised inimesed.

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(viitemääruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

https://isdv.upv.cz/doc/vestnik/2020/vestnik_UPV_202010.pdf#page=157

Riiklik teataja nr 10, 4.3.2020, lk 157 jj.


(1)  ELT L 179, 19.6.2014, lk 17.


Top