Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020JC0006

Ühisettepanek: NÕUKOGU SOOVITUS EUROOPA ÜLEMKOGULE otsuse vastuvõtmise kohta, milles määratakse kindlaks ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024) kaudu saavutatavad liidu strateegilised eesmärgid

JOIN/2020/6 final

Brüssel,25.3.2020

JOIN(2020) 6 final

2020/0047(NLE)

Ühisettepanek:

NÕUKOGU SOOVITUS EUROOPA ÜLEMKOGULE

otsuse vastuvõtmise kohta, milles määratakse kindlaks ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024) kaudu saavutatavad liidu strateegilised eesmärgid


SELETUSKIRI

1.Liidu välistegevusega püütakse saavutada Euroopa Liidu lepingu artiklis 21 sätestatud eesmärke, mis on seotud demokraatia ja õigusriigiga ning inimõiguste ja põhivabaduste universaalsuse ja jagamatusega.

2.Selleks teevad komisjon ja kõrge esindaja nõukogule ettepaneku soovitada Euroopa Ülemkogul võtta vastu Euroopa Ülemkogu otsus, milles määratakse kindlaks ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024) kaudu elluviidavad liidu strateegilised huvid ja eesmärgid vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikli 22 lõikele 1. See otsus ei piira aluslepingutes sätestatud pädevuste jaotust ja otsustamismenetlusi. Eelkõige ei mõjuta see kvalifitseeritud häälteenamust seal, kus seda praegu kohaldatakse.

3.Tegevuskavas määratakse kindlaks eesmärgid, mida püütakse saavutada, ja konkreetsed meetmed, mida tuleks tegevuskava rakendamiseks võtta. Euroopa Ülemkogu otsuse vastuvõtmine annaks raamistiku, mis võimaldaks kindlaks teha konkreetsed ettepanekud meetmete või seisukohtade kohta, mida liit peab võtma oma inimõiguste ja demokraatia alaste eesmärkide rakendamiseks, ning muudaks liidu ja liikmesriikide jaoks lihtsamaks nende eesmärkide saavutamiseks kasutatavate vahendite kindlakstegemise.



Ühisettepanek:

NÕUKOGU SOOVITUS EUROOPA ÜLEMKOGULE

otsuse vastuvõtmise kohta, milles määratakse kindlaks ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024) kaudu saavutatavad liidu strateegilised eesmärgid

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja (ühise välis- ja julgeolekupoliitika valdkonnas) ning komisjon (muudes välistegevuse valdkondades) teevad nõukogule ettepaneku soovitada Euroopa Ülemkogul võtta vastu otsus vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikli 22 lõikele 1.

Tehakse ettepanek, et nõukogu soovitaks Euroopa Ülemkogul võtta vastu käesolevale ettepanekule lisatud Euroopa Ülemkogu otsuse eelnõu.

Top

Brüssel,25.3.2020

JOIN(2020) 6 final

LISA

järgmise dokumendi juurde: Ühisettepanek:

NÕUKOGU SOOVITUS EUROOPA ÜLEMKOGULE

otsuse vastuvõtmise kohta, milles määratakse kindlaks ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024) kaudu saavutatavad liidu strateegilised eesmärgid


LISA

EUROOPA ÜLEMKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 22 lõiget 1,

võttes arvesse nõukogu soovitust

ning arvestades järgmist:

(1)Liidu tegevus rahvusvahelisel areenil tugineb põhimõtetele, millest juhinduti liidu loomisel, arendamisel ja laiendamisel ning mida liit soovib edendada ka ülejäänud maailmas: demokraatia, õigusriik, inimõiguste ja põhivabaduste universaalsus ja jagamatus, inimväärikuse, võrdsuse ja solidaarsuse ning Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhikirja põhimõtete ja rahvusvahelise õiguse austamine.

(2)Euroopa Ülemkogu otsused liidu strateegiliste huvide ja eesmärkide kohta peaksid käsitlema liidu ühist välis- ja julgeolekupoliitikat ning muid liidu välistegevuse valdkondi. Need otsused võivad puudutada liidu suhteid teatava riigi või piirkonnaga või olla oma laadilt teemakesksed.

(3)Komisjoni ja kõrge esindaja kavandatud inimõiguste ja demokraatia tegevuskava eesmärk on tugevdada liidu juhtrolli kogu maailmas inimõiguste ja demokraatia edendamisel ja kaitsel, sõnastada meie püüdlused, määrata kindlaks tegevus- ja rakendamisprioriteedid, maksimeerida liidu rolli üleilmsel tasandil, laiendades liidu inimõigustealaste töövahendite kogumit, ning soodustada üksmeelset ja üheskoos tegutsevat ELi, edendades tõhusamat ja sidusamat tegutsemist.

(4)Eespool nimetatud eesmärke püütakse saavutada viie omavahel seotud ja üksteist tugevdava tegevussuuna kaudu: üksikisikute kaitse ja võimestamine, vastupanuvõimelise, kaasava ja demokraatliku ühiskonna ülesehitamine, üleilmse inimõiguste ja demokraatia süsteemi edendamine, uued tehnoloogiad – võimalustest kinnihaaramine ja väljakutsete vastuvõtmine, tulemuste saavutamine üheskoos tegutsemise kaudu.

(5)On asjakohane kiita tegevuskava heaks Euroopa Ülemkogu otsusega, et liidul ja liikmesriikidel oleks võimalik võtta konkreetseid rakendusmeetmeid,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.Liidu välistegevusega inimõiguste ja demokraatia valdkonnas püütakse saavutada järgmisi strateegilisi eesmärke:

·tugevdada kogu maailmas ELi juhtrolli inimõiguste ja demokraatia edendamisel ja kaitsel;

·määrata kindlaks ELi püüdlused, teha kindlaks tegevusprioriteedid ja keskenduda rakendamisele;

·maksimeerida ELi rolli ülemaailmsel tasandil, laiendades inimõigustealaseid töövahendeid, nende olulisemaid instrumente ja poliitikavaldkondi;

·soodustada üksmeelset ja üheskoos tegutsevat ELi, edendades tõhusamat ja sidusamat tegutsemist.

2.    Lõikes 1 loetletud eesmärkide täitmiseks seatakse esikohale üksikisikute kaitse ja võimestamine, vastupanuvõimelise, kaasava ja demokraatliku ühiskonna ülesehitamine, üleilmse inimõiguste ja demokraatia süsteemi edendamine, uued tehnoloogiad – võimalustest kinnihaaramine ja väljakutsete vastuvõtmine ning tulemuste saavutamine üheskoos tegutsemise kaudu. Sellekohased üksikasjalikud meetmed on sätestatud käesolevale otsusele lisatud inimõiguste ja demokraatia tegevuskavas.

Artikkel 2

Tegevuskava hõlmab ajavahemikku 2020–2024. Liit ja liikmesriigid teevad kättesaadavaks vahendid, mida on vaja tegevuskavas sätestatud eesmärkide täitmiseks.

Artikkel 3

Nõukogu ja komisjon, keda abistab kõrge esindaja, tagavad kooskõla tegevuskava rakendamiseks vastu võetud meetmete ja muude liidu välistegevuse valdkonna meetmete vahel.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Artikkel 5

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel,

Euroopa Ülemkogu nimel    
eesistuja

C. Michel

Top