Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0909(01)

Teate avaldamine veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi standardmuudatuse heakskiitmise kohta vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artikli 17 lõigetele 2 ja 3

OJ C 304, 9.9.2019, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.9.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 304/7


Teate avaldamine veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi standardmuudatuse heakskiitmise kohta vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artikli 17 lõigetele 2 ja 3

(2019/C 304/06)

Käesolev teade on avaldatud vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 (1) artikli 17 lõikele 5.

STANDARDMUUDATUSE HEAKSKIITMISE TEADE

„Lessini Durello“ / „Durello Lessini“

Viitenumber: PDO-IT-A0447-AM02

Teate kuupäev: 21.5.2019

KINNITATUD MUUDATUSE KIRJELDUS JA PÕHJUSED

1.   Veinitüübid ja valmistamismeetodid

Kirjeldus ja põhjused

Nimetusega kaitstud eri liiki toodetele on lisatud tootmismeetodiga seotud teave:

„Lessini Durello spumante“ – Charmat’ meetod ja klassikaline meetod

„Lessini Durello spumante riserva“ – klassikaline meetod

See muudatus on tingitud vajadusest lubada klassikalise meetodi järgi valmistatud „riserva“ tüüpi vahuveinid tarbimisse enne, kui jõuab lõpule 36 kuu pikkune laagerdumisaeg, mis on ette nähtud pärmi abil valmiva veini puhul. Nõudlus klassikalise meetodi kohaselt valmistatud vahuveini järele, mis on ühtaegu meeldivalt värske ja elav ning jõulise struktuuriga, on suurenenud.

See muudatus puudutab tootespetsifikaadi punkti 1 ja koonddokumendi punkti 1.3 (veini(de) kirjeldus).

2.   Veini valmistamise toimingud – teksti ümbersõnastamine

Kirjeldus ja põhjused

Tüübi „Lessini Durello Spumante“ puhul on välja jäetud viide suhkrusisaldust käsitleva märkega tootetüüpide turustamise kohta ning viide kääritamise kohta üksnes autoklaavi kasutades.

See ümbersõnastamine on tingitud vormilisest muudatusest, mis tuleneb nende viidete loogilisest ümberpaigutamisest tootespetsifikaadi teistesse asjaomastesse artiklitesse.

See muudatus puudutab tootespetsifikaadi punkti 5 ja koonddokumendi punkti 1.3 (veini(de) kirjeldus).

3.   Omadused tarbimisel – märked eri tooteliikide valmistamise meetodite kohta, suhkrusisalduse ja alkoholisisalduse varieerumine

Kirjeldus ja põhjused

Nimetusega hõlmatud kõikide tootetüüpide jaoks on kindlaks määratud asjakohased vahuveini valmistamise meetodid: „Lessini Durello spumante“ – Charmat’ meetod ja klassikaline meetod ning „Lessini Durello Spumante riserva“ – klassikaline meetod.

Kõikide tüüpide puhul on suhkrusisalduse kohta lisatud märge „dosage zéro“.

Tüübi „Lessini Durello Spumante riserva“ puhul on alkoholisisaldust vähendatud 12,00 mahuprotsendilt 11,50 mahuprotsendini.

Tehtud muudatustega on kindlaks määratud eri tootetüübid ning esitatud nende organoleptiliste omaduste üksikasjalik kirjeldus; märgitud füüsikalis-keemilised omadused, mis on kindlaks määratud önoloogiliste ja keemiliste katsete alusel, annavad kinnitust, et nimetusega hõlmatud tooted on kvaliteetsed.

Eeskätt on lisatud spetsiifiline organoleptiline kirjeldus klassikalise meetodi järgi valmistatud vahuveinide kohta, mis on pärmiga käärinud 9–36 kuud, et eristada seda tüüpi toodet tootest „Lessini Durello Spumante riserva“.

Kõikide tüüpide puhul on suhkrusisalduse kohta lisatud märge „dosage zéro“.

See muudatus puudutab tootespetsifikaadi punkti 6 ja koonddokumendi punkti 1.3 (veini(de) kirjeldus).

4.   Pakendamine – lisatud on luba kasutada kuni 15-liitriseid pudeleid

Kirjeldus ja põhjused

Muudatusega suurendatakse nimetusega hõlmatud veinide jaoks kasutatavate pudelite maksimaalset suurust 9 liitrilt 15 liitrini.

Muudatus on tingitud vajadusest kasutada suuremaid pudeleid selleks, et vastata turu nõudmistele.

See muudatus puudutab tootespetsifikaadi artiklit 8; koonddokumenti ei muudetud.

KOONDDOKUMENT

1.   Toote nimetus

Lessini Durello

Durello Lessini

2.   Geograafilise tähise tüüp

KPN – kaitstud päritolunimetus

3.   Viinamarjasaaduste kategooriad

5.

Kvaliteetvahuvein

4.   Veini(de) kirjeldus

Vahuvein „Lessini Durello“ või „Durello Lessini“, mis on valmistatud Charmat’ meetodi järgi

Seda tüüpi toode on peene ja püsiva vahuga, roheliste varjunditega kahvatut õlgkollast värvi ning lõhnas ja maitses on tunda kergelt puuviljaseid nüansse; maitse on värske, meeldiv ja harmooniline, jääksuhkru kogus jääb märkega „dosage zéro“ veinide ja poolkuivade veinide jääksuhkru koguse vahele.

Minimaalne alkoholisisaldus mahuprotsentides on 11,00 % ja suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus 14 g/l.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsent)

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsent)

 

Minimaalne üldhappesus

6,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta)

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta)

 

Vahuvein „Lessini Durello“ või „Durello Lessini“, mis on valmistatud klassikalise meetodi järgi

Seda tüüpi toode on peene ja püsiva vahuga, selle värvus on erineva intensiivsusega õlgkollane ning lõhnas ja maitses on tunda pärmi nüansse; maitse on meeldivalt hapukas ja ühtlane, jääksuhkru kogus jääb märkega „dosage zéro“ veinide ja poolkuivade veinide jääksuhkru koguse vahele. Minimaalne alkoholisisaldus mahuprotsentides on 11,50 % ja suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus on 15 g/l.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsent)

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsent)

 

Minimaalne üldhappesus

5,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta)

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta)

 

„Riserva“ märkega vahuvein „Lessini Durello“ või „Durello Lessini“, mis on valmistatud klassikalise meetodi järgi

Seda tüüpi toode on peene ja tugeva vahuga, selle värvus ulatub erineva intensiivsusega õlgkollasest kuldkollaseni, võimalikud on vasekarva värvusevarjundid; lõhna- ja maitsebuketti iseloomustavad terviklikud ja väljapeetud varjundid. Maitse on harmooniline, jääksuhkru kogus jääb märkega „dosage zéro“ veinide ja poolkuivade veinide jääksuhkru koguse vahele. Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus on 15 g/l.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsent)

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsent)

11,50

Minimaalne üldhappesus

 

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta)

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta)

 

5.   Veinivalmistustavad

a.   Peamised veinivalmistustavad

PUUDUVAD

b.   Maksimaalne saagikus

Durella

112 hektoliitrit hektari kohta

6.   Määratletud geograafiline piirkond

Kontrollitud päritolunimetusega veinide „Lessini Durello“ või „Durello Lessini“ tootmispiirkond hõlmab järgmisi territooriume:

a)

Verona provintsi järgmiste kommuunide territoorium tervikuna: Vestenanova ja San Giovanni Ilarione; järgmiste kommuunide territoorium osaliselt: Montecchia di Crosara, Roncà, Cazzano di Tramigna, Tregnago, Badia Calavena.

b)

Vicenza provintsi järgmiste kommuunide territoorium tervikuna: Arzignano, Castelgomberto, Chiampo, Brogliano, Gambugliano, Trissino; järgmiste kommuunide territoorium osaliselt: Cornedo, Costabissara, Gambellara, Isola Vicentina, Malo, Marano Vicentino, Monte di Malo, Montebello Vicentino, Montecchio Maggiore, Montorso Vicentino, Nogarole Vicentino, San Vito di Leguzzano, Schio, Zermeghedo.

Piirkond on määratletud järgmiselt: idas algab see Vicenza provintsi piiril, Calderina asulas (kõrgus 36 m), edasi järgib geograafilise piirkonna piir Roncà asulasse viivat teed, läbides Binello ja Momello asulad. Piir läbib Roncà aleviku ja jätkub teed pidi, mis ühineb Monteforte Montecchia kohaliku maanteega, kuni Montecchia di Crosara piirkonna piirini. Edasi järgib geograafilise piirkonna piir kommuuni piiri kuni kõrguseni 64 m, seejärel provintsi kohalikku teed Montecchia di Crosara kooperatiivsest veinikeldrist lõuna pool. Piir läheb lühikeste lõikude kaupa Alpone oru kohalikku maanteed pidi põhja suunas kuni sillani, mis ületab samanimelise jõe; piir kulgeb piki silda ja jätkub mööda kommuuni kohalikku maanteed läbi Molino, Castello ja San Pietro asulate, lõuna pool Montecchia di Crosara küla; piir jätkub kuni Rio Albo jõeni (kõrgus 85 m), mis moodustab geograafilise piirkonna piiri kuni kõrguseni 406 m Corgnani ja Tolotti asulatest lõunas, seejärel kulgeb piir piki Cazzano di Tramigna kommuuni piiri. Edasi läheb piir mööda kommuuni kohalikku maanteed Marsilio suunas ja kulgeb samale kõrgusele jäädes piki Rio V. Brà ja V. Magragna jõgesid kuni Caliari asulani 149 m kõrgusel. Alates Caliari asulast kulgeb piir põhja suunas piki Campiano teed kuni Panizzolo asulani (kõrgus 209 m), kus piir jõuab Tramigna jõeni; edasi läheb piir põhja poole piki Tramigna jõge, kuni Tregnago kommuuni piirini, ja jätkub lühikese lõigu ulatuses lääne suunas; seejärel kulgeb piir kuni Rovere asulani (kõrgus 357 m, seejärel 284 m). Pärast seda järgib geograafilise piirkonna piir Tregnano maanteed kuni kõrguseni 295 m, läbib Tregnago küla ja liigub mööda peateed kõrguseni 330 m. Seejärel kulgeb piir piki kommuuni kohalikku maanteed Marcemigo asulani, läbib selle ja tõuseb Morini asula suunas (kõrgus 481 m), seejärel järgib provintsi kohalikku teed San Mauro di Saline suunas (kõrgus 523 m). Piir läheb edasi mööda provintsi kohalikku teed S. Mauro di Saline suunas (kõrgus 523 m). Piir järgib põhja suunas provintsi kohalikku teed S. Mauro di Saline suunas kuni Bettola asulani Badia Calavena kommuuni piiril. Alates Bettola asulast liigub geograafilise piirkonna piir piki kommuuni kohalikku teed allapoole, läbib Canovi, Valle, Antonelli, Riva ja Fornari asulad, jõuab Badia Calavena territooriumile ning alates kõrgusest 451 m kulgeb piki kommuuni kohalikku teed ida suunas, tõuseb Colli asulani (kõrgus 734 m), jõuab Vestenanova territooriumi piirini (kõrgus 643 m) ja jätkub piki kommuuni kohalikku maanteed, läbib Castelvero küla ning kulgeb Vestenavecchia suunas ja jõuab Vestenanova keskusesse; piir jätkub Siveri asula suunas ning kulgeb piki kommuuni kohalikku teed ja jõuab Alberomato asulani; sealt kulgeb piir Bacchi asula suunas, jõuab Vicenza provintsi piirini ja järgib provintsi piiri põhja suunas kuni kõrguseni 474, jätkub edasi piki Chiampo kommuuni põhjapiiri ida suunas ja seejärel lõuna suunas kuni ristumiseni provintsi kohaliku teega, mis ühendab Chiampo ja Nogarole Vicentino asulaid kõrgusel 468 m. Piir järgib seda maanteed, läbib Nogarole asula ja jätkub piki teed, mis viib Selva di Trissino asulast Capitello asulasse, mis asub kõrgusel 543 meetrit, pöördub mööda rada vasakule ja kulgeb kuni ristumiseni veejuhtmega. Edasi järgib piir rada, mis läbib Prizzi kvartali ning ühineb seejärel (kõrgusel 530 m) teega, mis viib Cornedo asulasse, järgib seda teed läbi Pellizzari ja Duello kvartalite kuni ristumiseni kommuuni kohaliku teega, mis viib Caliari, Stella ja Ambrosi kvartalitesse, seejärel piki Cornedosse viivat provintsi kohalikku teed läbi Grigio asula. Cornedos järgib piir riiklikku maanteed nr 246 Nori silla suunas. Vahetult enne silda pöördub piir ida suunas ja järgib kommuuni kohalikku teed, mis kulgeb Colombara, Bastianci, Muzzoloni ja Milani kvartalite servas (kõrgus 547 m); seejärel kulgeb piir mööda pinnasteed kirde suunas kuni Crestani kvartalini (kõrgus 532 m). Seejärel järgib geograafilise piirkonna piir kommuuni kohalikku maanteed, mis viib Mieghi ja Milani (kõrgusel 626 m), Casare di Sopra, Casara di Sotto ja Godeghe kvartalitesse kuni ristumiseni Monte di Malo-Monte Magrè kohaliku maanteega ning järgib seda kuni selle asulani. Edasi järgib piir Magrè teed kuni kõrguseni 294 m ja kulgeb seejärel loode suunas kuni kõrguseni 214 m; seejärel järgib piir Valfreda jõge kuni Raga asulani (kõrgus 414 m) ning jätkub kuni Schio ja Torrebelvicino kommuunide vahelise piirini ning kulgeb mööda seda piiri kuni kõrguseni 216 m. Edasi järgib piir Leogra jõge kuni riikliku maantee nr 46 sillani Schio suunas, seejärel kulgeb see mööda jõeäärset teed kuni kõrguseni 188 m. Edasi kulgeb piir mööda Schio–Vicenza riiklikku maanteed nr 46 kuni Fonte di Castelnovo asulani. Piir läbib Fonte di Castelnovo asula ja kulgeb piki Costabissara teed, mis ühendab Cà de Tommasi ja Pilastro asulaid.

Geograafilise piirkonna piir järgib seejärel kommuuni kohalikku teed, mis viib Costabissara asulast Creazzo asulasse, läbides S. Valentino asula, kuni Costabissara kommuuni lõunapiirini; piir jätkub lääne suunas piki Costabissara kommuuni lõunapiiri kuni ühinemiseni teega, mis ühendab Gambugliano ja Sovizzo asulaid ning kulgeb piki Valdiezza teed. Seejärel järgib piir Castelgomberto teed, kuni see ühineb vasakul pool teega, mis viib Busa, Pilotto ja Vallorona kvartalitesse. Peateega ristumisel pöördub piir kahel järjestikul korral vasakule; piir ületab risttee Monteschiavi asula suunas. Ristteel Contrà Vallorona, Rubbo ja Spinati suunas ületab piir tee, mis viib nendesse asulatesse, ja kulgeb otse kuni Vallorona maanteeni. Piir pöördub paremale ja kulgeb piki mäeharja Valdimolino suunas. Seejärel järgib piir teed, mis viib Sant’Urbano asulast Montecchio Maggiore asulasse (Cavallara tee). Seejärel kulgeb piir piki Bastiani teed kuni Castelgomberto asulast tuleva teeni. Piir järgib Bernuffi teed ja suundub vasakule kuni Sant’Urbano külani. Ristteel pöördub piir vasakule ja järgib Sovizzo Alto teed. Casa Cattani kohal pöördub piir paremale Caussa teele; selle tee lõpus pöördub piir paremale ja järgib teed (mis viib Carbonara asulasse) kuni Bastia Bassa asulani, seejärel jätkub piir Campestrini asula suunas, jõudes paremal pool asuva Villa Cordellinani. Seejärel pöördub piir paremale ja jõuab riikliku maanteeni nr 246, pöördub vasakule Montorsina suunas ja jõuab Castelli di Giulietta e Romeo asula lähedusse.

Seejärel järgib piir Montecchio Maggiore ja Montorso teed kuni Chiampo jõe sillani, ületab jõe ja jätkub lõuna suunas kuni Zermeghedo teeni, mis ühineb Mieli maanteega. Ristumisel Mieli maanteega pöördub piir vasakule Belloccheria asula suunas, geograafilise piirkonna piiriks on seejuures joon mäeharja ja Perosa maantee vahel. Seejärel kulgeb piir Montebello asula suunas, läbides Castelletto asula ja jõudes Mira maantee ristteeni. Seejärel järgib piir Contrada Selva maanteed kuni ristumiseni Casa Cavazza ja Zermeghedo maanteega.

Piir kulgeb edasi piki Agugliana teed ja jätkub La Guarda suunas. Umbes 300 meetri kaugusel sellest asulast pöördub piir vasakule teerajale, mis ühineb Gambellara piiriga ning geograafilise piirkonna piir järgib seda rada kuni kõrguseni 143 m.

Seejärel kulgeb piir mööda kõrvalasuvat teed, mis viib Gambellara asulasse, läbib Gambellara lääne suunas, läheb piki Gambellara–Calderina maanteed ja ühineb algse geograafilise piirkonna piiriga Verona provintsi piiri juures.

7.   Peamised veiniviinamarjasordid

’Durella B.’

8.   Seos(ed)

Lessini Durello / Durello Lessini

Traditsiooniline viinamarjakasvatusmeetod (nn Verona pergola) võimaldab kohalikul vanal viinamarjasordil ’Durella’ saavutada optimaalse küpsuse. Kõnealune meetod, liigendatud pinnavorm ja vulkaaniline pinnas, tagavad vahuveinidele iseloomuliku happesuse. Durello veinidele on iseloomulikud mineraalsed ja ränikivi maitse- ja lõhnanüansid, mis vahelduvad enamal või vähemal määral rohelise õuna maitsenüanssidega. Veinidel on intensiivne, varjundirikas mineraalne lõhna- ja maitsebukett, milles on tunda merejoodi ja väävli nüansse.

9.   Olulised lisatingimused (pakendamine, märgistamine, muud nõuded)

PUUDUVAD

Link tootespetsifikaadile

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/13964


(1)  ELT L 9, 11.1.2019, lk 2.


Top