EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC0328(01)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase muutmistaotluse avaldamine

OJ C 96, 28.3.2017, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.3.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 96/7


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase muutmistaotluse avaldamine

(2017/C 96/08)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51

KAITSTUD PÄRITOLUNIMETUSE/KAITSTUD GEOGRAAFILISE TÄHISE TOOTESPETSIFIKAADI OLULISE MUUDATUSE HEAKSKIITMISE TAOTLUS

Muudatuse heakskiitmise taotlemine kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 esimese lõiguga

„LIMONE INTERDONATO MESSINA“

ELi nr: PGI-IT-02139-3.5.2016

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Taotlejate rühm ja õigustatud huvi

Società Cooperativa Agricola Limone Interdonato di Sicilia

Via Umberto I, n. 369

98026 Nizza di Sicilia (ME)

ITAALIA

Tel +39 0942422119

Società Cooperativa Agricola Limone Interdonato Messina Jonica

Via Sant’Antonio, n. 15

98025 Itala (ME)

ITAALIA

Tel +39 3473632533

Taotlejate rühmadel on seadusekohane õigus esitada muutmistaotlus vastavalt põllumajandus-, toiduainete- ja metsanduspoliitika ministeeriumi (Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali) 14. oktoobri 2013. aasta määruse nr 12511 artikli 13 lõikele 1.

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Tootespetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab

Toote nimetus

Toote kirjeldus

Geograafiline piirkond

Päritolutõend

Tootmismeetod

Seos piirkonnaga

Märgistus

Muu [Õigusaktide ajakohastamine – kontrolliasutus]

4.   Muudatus(t)e liik

Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt oluline.

Sellise registreeritud kaitstud päritolunimetuse (KPN) või kaitstud geograafilise tähise (KGT) tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt oluline ja mille koonddokumenti (või sellega võrdväärset) ei ole avaldatud.

5.   Muudatus(ed)

Toote kirjeldus

Tootespetsifikaadi artiklis 2 ja koonddokumendi punktis 3.2 esitatud märget mahla happesuse kohta:

„Koguhappesus on alla 50 g/l“

muudetakse järgmiselt:

„Koguhappesus on alla 82 g/l“.

Päritolunimetuse registreerimise taotlemise ajal osutatud väärtust muudetakse, et võtta arvesse selliste viljade mahla väärtust, mis on koristatud täielikult valminuna.

Tänu Sitsiilia maaelu arengu programmi aastateks 2007–2013 meetme 124 „Koostöö uute toodete, protsesside ja tehnoloogiate väljatöötamiseks põllumajandus- ja toidusektoris ning metsandussektoris“ CI.B.I. (CI.TRUS B.USINESS I.NTELLIGENCE) raames toimunud rahastamisele teostati hiljuti uuring, mis hõlmas kahe viimase põllumajandusaasta (2013/2014 ja 2014/2015) selliste toodete representatiivset valimit, mis kuuluvad KGTga kaitstud toodete kontrollisüsteemi alla ning milles leiti, et sidruni „Limone Interdonato Messina“ mahla happesuse väärtused vähenevad loomulikul teel olenevalt vilja füsioloogilisest valmimisastmest, saavutades tehnilises kirjelduses osutatud väärtuse (alla 50 g/l) ainult täieliku küpsuse saavutamisel, ehk alates märtsikuust, st alles 1. septembrist kuni 15. aprillini kestva saagikoristusperioodi lõpus.

Kavandamisetapis teostatud järelevalve käigus avastati, et sidrunhappe happesuse väärtus septembrist kuni veebruari lõpuni kestval koristusperioodil on ligikaudu 80 g/l, ja seega ei tohiks viljad olla sidruni „Limone Interdonato Messina“ (KGT) kontrollikavast lähtuvalt turustatavad. Seetõttu taotletakse sidruni „Limone Interdonato Messina“ (KGT) spetsifikaadis esitatud happesuse suhtelise väärtuse suurendamist, sest selle näitaja puhul ei ole võetud arvesse vilja füsioloogilisest valmimisprotsessist tingitud happesuse väärtuse muutumist.

Seos piirkonnaga

Tegemist on parandusega Euroopa Liidu Teatajas C 74, 28.3.2009, lk-l 70 avaldatud koonddokumendi punktis 5, milles on märgitud, et sidruni „Limone Interdonato Messina“ viljaliha magus maitse tuleneb sidrunhappe vähesest sisaldusest. Täpsustatakse, et sidruni „Limone Interdonato Messina“ magus maitse, mida esitletakse toote eripärana, ei muutu, kuna nimetatud magusus on seotud mahla Brixi kraadidega (glükoos ja fruktoos vedelikus lahustunud suhkruna), ja et sidruni „Limone Interdonato Messina“ puhul on need näitajad keskmiselt kõrgemad kui muude kehtivas spetsifikaadis kindlaks määratud ja Sitsiilias kasvatatavate kultivaride puhul (6,2 %). Tootespetsifikaadi tekst jääb samaks.

Samas on punkti 5 järgmist lõiku:

„Sidruni „Limone Interdonato Messina“ peamised omadused on varajane valmimisaeg ja seetõttu turustamine juba siis, kui Vahemere muudes tsitrusekasvatuspiirkondades ei ole sidrunid veel kollaseks läinud, sidrunhappe vähesest sisaldusest (alla 50 g/l) tulenev viljaliha magus maitse, erakordne vastupanu tsitruseliste haigusele „mal secco“ (Phoma tracheiphila), õhuke väline viljakest, mis on sile, vähekrobeline ja milles on paisunud õlinäärmed.“

muudetud järgmiselt:

„Sidruni „Limone Interdonato Messina“ peamised omadused on varajane valmimisaeg ja seetõttu turustamine juba siis, kui Vahemere muudes tsitrusekasvatuspiirkondades ei ole sidrunid veel kollaseks läinud, viljaliha mahe maitse, erakordne vastupanu tsitruseliste haigusele „mal secco“ (Phoma tracheiphila), õhuke väline viljakest, mis on sile, vähekrobeline ja milles on paisunud õlinäärmed.“

„Vilja peamised tunnustatud omadused, eelkõige varajane valmimisaeg, sidrunihappe vähese sisalduse tõttu mahe viljaliha ja õhuke väline viljakest, on kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud piirkonnale omaste pinnastiku- ja kliimatingimuste, sidrunitaimede ning nende kasvatusmeetodite koosmõju tulemus.“

on muudetud järgmiselt:

„Vilja peamised tunnustatud omadused, eelkõige varajane valmimisaeg, sidrunihappe vähese sisalduse tõttu mahe viljaliha ja õhuke väline viljakest, on kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud piirkonnale omaste pinnastiku- ja kliimatingimuste, sidrunitaimede ning nende kasvatusmeetodite koosmõju tulemus.“

Märgistus

Sidruni „Limone Interdonato Messina“ logo on muudetud ja sellelt on jäetud välja Euroopa Liidu sümbol. Euroopa Liidu sümbol kuulub Euroopa Komisjonile ning see ei tohi olla toote logo osa.

Muu

Ajakohastatud on viiteid määrusele (EL) nr 1151/2012.

Tootespetsifikaati on lisatud puuduvad viited kontrolliasutusele, kelle ülesanne on kontrollida toodete vastavust tootespetsifikaadile.

KOONDDOKUMENT

„LIMONE INTERDONATO MESSINA“

ELi nr: PGI-IT-02139-3.5.2016

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus

„Limone Interdonato Messina“

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.6. Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ja töödeldud kujul

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Kaitstud geograafilise tähisega „Limone Interdonato Messina“ tähistatakse kultivari „Interdonato“, mis on pomerantsipuu klooni ja sidrunipuu klooni looduslik hübriid. Tootel peavad turule viimisel olema järgmised omadused:

—   vili: keskmise kuni raskema kaaluga, vahemikus 80–350 g;

—   kuju: ovaalne, väljatungiva tipuga, viljavarre kinnituskoht madalas lohus;

—   viljakest: õhuke, vähekrobeline, paisunud õlinäärmetega;

—   värvus: tuhmrohelisest kollaseni, kui vili on saanud valmis turule toomiseks, ning kollane, otstest veidi tuhmroheline, kui vili on füüsiliselt valminud;

—   viljaliha: kollase värvusega, keskmise tekstuuriga, milles on väga vähe või ei ole üldse seemneid;

—   mahl: sidrunikollane, mahlasisaldus viljas mitte alla 25 %. Koguhappesus on alla 82 g/l. Brixi kraadi näitaja on 6,2 või rohkem;

—   kaubakategooria: „Extra“ ja „I“.

Kaitstud geograafilise tähisega sidruneid „Limone Interdonato Messina“ koristatakse 1. septembrist kuni 15. aprillini.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

3.4.   Täpsustage tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Kõik tootmisetapid peavad toimuma punktis 4 osutatud tootmispiirkonnas. Saagikoristus toimub punktis 3.2 osutatud ajavahemikus ja käsitsi, viljavarre kinnituskoha vigastamise vältimiseks tuleb kasutada kääre.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Kaitstud geograafilise tähisega sidruneid „Limone Interdonato Messina“, mida vahetult pärast saagikoristust ei turustata, võib säilitada madalal temperatuuril. Selleks kasutatakse külmkambreid, milles hoitakse vilja krõmpsuvuse säilitamiseks kõrget suhtelise niiskuse taset (75–95 %) ning mille õhuvahetus toimub korrapäraselt (külmkambri maht viis korda iga 24 tunni järel), viies nii välja viljade hingamisel tekkiva süsinikdioksiidi ja etüleeni. Sidruneid hoitakse temperatuuril vahemikus 6–11 °C. Viljad tuleb pakendada 30 päeva jooksul pärast saagikoristust.

Sidruneid „Limone Interdonato Messina“ (KGT) antakse tarbimisse puust, plastikust ja/või papist kastides või alustel, viiekilostes võrgust kottides ja kohrutatud papist karpides. Pakendid, kotid ja karbid peavad olema pitseriga suletud, nii et pakendi sisu ei saa pitserit avamata välja võtta. Kui sidruneid „Limone Interdonato Messina“ müüakse lahtiselt, peab igal viljal olema vastav kleebis.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Pakendil oleval märgisel peavad olema: kaitstud geograafiline tähis „Limone Interdonato Messina“ ja logo muust märgisele kantud tekstist suuremate tähtedega; tootja ja/või pakendaja nimi, ärinimi, aadress, turustuskategooria („Extra“ või „I“).

Image

Logol on kujutatud kaks üksteise sees olevat ringi: välimisel ringil on taustal, mis on sama roheline, kui sidrun „Limone Interdonato Messina“ oma küpsuse algjärgus, sõnad „LIMONE INTERDONATO“ ja kaks sidrunit kujutavat fotot. Sisemise ringi keskel on merd kujutaval helesinisel taustal portree kolonel Interdonatost, kes valis välja hiljem tema nime kandva kultivari, Sitsiilia saare kujutis ja sõna „MESSINA“, mis täiendab kaitstud geograafilist tähist.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Sidruni „Limone Interdonato Messina“ tootmispiirkond hõlmab täielikult Messina provintsi järgmisi territooriume: Messina, Scaletta Zanclea, Itala, Alì, Alì Terme, Nizza di Sicilia, Roccalumera, Fiumedinisi, Pagliara, Mandanici, Furci Siculo, S. Teresa di Riva, Letojanni, S. Alessio Siculo, Forza D’Agrò, Taormina ja Casalvecchio Siculo; Giardini Náxos ja Savoca.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Kaitstud geograafilise tähisega sidruni „Limone Interdonato Messina“ kasvatuspiirkond hõlmab suurt osa Messina provintsi idaosas asuva Joonia mere äärde jäävast alast, hõlmates Messina linnast Taorminani jäävate rannikuäärsete kommuunide territooriume.

Kultivari geobotaaniline asuala on 0–400 meetri kõrgusel üle mere pinna, kuid taimi on võimalik kasvatada ka kõrgemal, rohkete mägijõgede viljakates sängides ja drenaažiks ehitatud veekogumite nõlvadel.

Paiga geomorfoloogia on tihedalt seotud Peloritani mäeahelikuga, mille nõlvad laskuvad Joonia mere suunas ja kõrgemad tipud asuvad üsna ranniku lähedal, moodustades vaatamata suhteliselt tagasihoidlikule kõrgusele mägise ja võrdlemisi järskude nõlvadega reljeefi. Suurem osa pinnasest on üle 40 %-lise langusega ning tasandikulised alad asuvad üksnes mägijõgede kallastel ja ranniku lähistel asuvatel aladel.

Geoloogilisest aspektist vaadatuna on Sitsiilia kirdepoolne ots stratigraafiliselt seotud Calabriaga, ühenduse moodustab graniidi-, kiltkivi- ja kvartsikiht, millele on kuhjunud hilisemad lademed. Ladestu pärineb enamjaolt kambriumi ajastust ning selle moodustavad andesiitporfüriit ja kiltkivi.

Kambriumijärgsel ajastul tekkinud meresetted koosnevad lubjakivi-, dolomiidi-, kiltikivi- ja savikihtidest, millel asetsevad pliotseeni ajastikust pärinevad mergli- ja savikihid, kõige ülemised on liivast ja liivakivist tekkinud ebaühtlased kaljud.

Tektoonilisest vaatepunktist on osutatud geoloogiline struktuur soosinud ühest küljest maastikumustri fragmentatsiooni ja allikate teket ning teisest küljest püsivaid mullakihte ja pakse setteid, mis omakorda on aidanud kaasa põhjavee tekkimisele imbvee baasil.

Need tegurid soodustavad põhjavee kasutamist niisutuseks.

Piirkonnas esineb mitut eri liiki pinnast, millest kõige tüüpilisem on settekivimiline pinnas ja põllumajandustegevuseks väga soodsad äärmiselt viljakad pruunmullad.

Veevarud saavad peamiselt alguse allikatest, mis muutuvad sademete tõttu aeg-ajalt mägijõgedeks; olulisel kohal on ka väävlit, sooli, broomi ja joodi sisaldav põhjavesi, mis leiab suurt kasutust ka termaalveena. Veevarusid saadakse peamiselt eri ilmastikutingimuste tulemusel, allikatest ja kõrge põhjavee puhul rohketest kaevudest. Piirkonnale on iseloomulik vahemereline kliima pehmete talvede ning pikkade kuivuseperioodide ja kõrge temperatuuriga suvedega. Tuultest on esindatud eelkõige lääne- ja kirdetuuled, talvel puhuvad mistraal ja libeccio võivad tuua kaasa suuri torme. Esineb ka sooja ja niisket tuult scirocco, mis puhub lõunast ja kagust võrdlemisi pika aja jooksul. Väga selgelt on tunda scirocco, soe, niiske tuul, mis puhub lõunast ja kagust võrdlemisi pika aja.

Eespool esitatu põhjal võib näha, et „Limone Interdonato Messina“ kasvastuspiirkonna pinnase-, kliima- ja keskkonnatingimused moodustavad eriomase koosluse, mida mujal ei esine. Tõestuseks peaks olema asjaolu, et sama kultivar „Interdonato“, mida kasvatatakse saare muudel nõlvadel ja Calabrias, ei anna nii eripäraseid ja hinnatud vilju kui kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud piirkonnas kasvatatud viljad. Sidruni „Limone Interdonato Messina“ peamised omadused on varajane valmimisaeg ja seetõttu turustamine juba siis, kui Vahemere muudes tsitrusekasvatuspiirkondades ei ole sidrunid veel kollaseks läinud, viljaliha magus maitse, erakordne vastupanu tsitruseliste haigusele „mal secco“ (Phoma tracheiphila), õhuke väline viljakest, mis on sile, vähekrobeline ja milles on paisunud õlinäärmed.

Taotlus registreerida sidrun „Limone Interdonato Messina“ kaitstud geograafilise tähisena on seotud toote mainega, mis põhineb tootele kasvatuspiirkonnas alati osaks saanud tuntusel. Garibaldi võitluste kangelane kolonel Interdonato valis 1875. aastal välja erilise kultivari, mille viljad erinesid muudest samalaadsetest oma varajase küpsemisaja, suuruse, pikliku ja ovaalse kuju, vähese happesusega mahla ja väga sileda koore poolest. Sellest ajast peale on piirkonna elanikud vilja hinnanud ja tunnustanud, nimetades seda kas eriliseks sidruniks (limone speciale) või peeneks sidruniks (fino), ning neid määratlusi kasutatakse veel praegugi seoses nimetusega „Limone Interdonato“.

Vilja peamised tunnustatud omadused, eelkõige varajane valmimisaeg, sidrunihappe vähese sisalduse tõttu mahe viljaliha ja õhuke väline viljakest, on kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud piirkonnale omaste pinnastiku- ja kliimatingimuste, sidrunitaimede ning nende kasvatusmeetodite koosmõju tulemus. Lisaks eripärastele põllumajandustavadele, mida kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud piirkonnas kultivari „Interdonato“ kasvatamiseks rakendatakse, tuleb rõhutada väetamist orgaanilise väetise, sõnnikuga, ning aeglaselt lagunevate lämmastikväetistega. Kuna teaduslikult on tõestatud, et lämmastikväetiste lisamine mõjutab oluliselt vilja väliskesta krobelisust, võimaldab orgaaniliste väetiste kasutamine ja väetiste aeglane lagunemine mullas sidrunipuul neid järkjärguliselt omistada, soodustades nii õlinäärmete paisumist. Teine märkimist vääriv tehniline eripära on pideva ja kohase niisutuse tagamine vilja kasvu ja valmimise igas etapis, mis toimub suures osas suvel. Seega on sidruni „Limone Interdonato Messina“ esinemine Joonia-Messina aladel seotud kasvatuspiirkonnale iseloomulikest looduslikest tingimustest ja inimtegevusest tuleneva loodusliku evolutsiooni tulemus, mida ei esine kusagil mujal. Katsed levitada kultuuri Catania piiriäärsetel aladel või Messina provintsi Türreeni mere äärde jäävatel läänepoolsetel nõlvadel on läbi kukkunud, kuna sidrun „Interdonato“ on püsivate omadustega ja tootlik üksnes oma algses keskkonnas. Vilja varajane valmimine tuleneb kahtlemata kultivaris „Interdonato“ sisalduvast pomerantsipuu kloonist. Kokkuvõtteks võib kinnitada, et alates 19. sajandist on sidruni „Interdonato“ kasvatamine kujundanud Messina provintsi Joonia mere poole jäävat külge, andes sellele nime „alati roheliste aedade maa“, avaldanud mõju majandusele, tavadele, sotsiaalstruktuurile, üritustele, kultuurile, kommetele ja tavadele.

Viide spetsifikaadi avaldamisele:

(Kõnealuse määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

Taotluse esitanud asutus on algatanud riikliku vastuväite esitamise menetluse, avaldades kaitstud geograafilise tähise „Limone Interdonato Messina“ spetsifikaadi muutmise taotluse 16. märtsi 2016. aasta Itaalia Vabariigi Teatajas (Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana) nr 63. Toote spetsifikaadi täielik tekst on saadaval järgmisel veebisaidil:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

otse põllumajandus-, toiduaine- ja metsanduspoliitika ministeeriumi avalehel (www.politicheagricole.it), klõpsates linki „Prodotti DOP e IGP“ [KPNi või KGTga tooted] (ekraani ülemises paremas osas), seejärel linki „Prodotti DOP, IGP e STG“ [KPNi, KGT või GTTga tooted] (ekraani vasakus ääres) ja lõpuks „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE“ [ELile hindamiseks esitatud spetsifikaadid].


(1)  EÜT L 343, 14.12.2012, lk 1.


Top