Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32025R0401

Nõukogu määrus (EL) 2025/401, 24. veebruar 2025, millega muudetakse määrust (EL) nr 692/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid vastusena Krimmi ja Sevastopoli ebaseaduslikule annekteerimisele

ST/5466/2025/INIT

ELT L, 2025/401, 24.2.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2025/401/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2025/401/oj

European flag

Euroopa Liidu
Teataja

ET

L-seeria


2025/401

24.2.2025

NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2025/401,

24. veebruar 2025,

millega muudetakse määrust (EL) nr 692/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid vastusena Krimmi ja Sevastopoli ebaseaduslikule annekteerimisele

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 215,

võttes arvesse nõukogu 24. veebruari 2025. aasta otsust (ÜVJP) 2025/397, millega muudetakse otsust 2014/386/ÜVJP, mis käsitleb piiravaid meetmeid vastusena Krimmi ja Sevastopoli ebaseaduslikule annekteerimisele (1),

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni ühisettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 23. juunil 2014 vastu määruse (EL) nr 692/2014 (2).

(2)

Määrusega (EL) nr 692/2014 jõustatakse teatavad nõukogu otsuses 2014/386/ÜVJP sätestatud meetmed (3).

(3)

Nõukogu võttis 24. veebruaril 2025 vastu otsuse (ÜVJP) 2025/397, millega muudetakse otsust 2014/386/ÜVJP.

(4)

Otsusega (ÜVJP) 2025/397 on teatavate eranditega keelatud tarnida Krimmi ja Sevastopolisse liikmesriigi mis tahes ametlikus vääringus nomineeritud pangatähti.

(5)

Otsusega (ÜVJP) 2025/397 on kehtestatud piirangud teatavate selliste kaupade ja tehnoloogia, mis on piiratud ka nõukogu määrusega (EL) nr 833/2014, (4) ekspordile Krimmi ja Sevastopolisse.

(6)

Otsusega (ÜVJP) 2025/397 on keelatud osutada Krimmile ja Sevastopolile arvepidamis-, auditeerimis-ja raamatupidamisteenuseid, maksunõustamis-, ärinõustamis- või juhtimiskonsultatsiooniteenuseid, suhtekorraldus-, ehitus-, arhitektuuri-, inseneri- ja õigusabiteenuseid, IT-nõustamis-, turu-uuringute ja avaliku arvamuse uuringute korraldamise teenuseid ning tehnilise katsetamise ja analüüsi- ning reklaamiteenuseid. Samuti on otsusega keelatud pakkuda Krimmile ja Sevastopolile teatavat ettevõtete juhtimistarkvara ning tööstusdisaini ja -tootmise tarkvara ning nendega seotud intellektuaalomandi õigusi või ärisaladusi.

(7)

Määruses (EL) nr 692/2014 sätestatud piiravate meetmete tulemusliku rakendamise tagamiseks, nendest kõrvalehoidmise vältimiseks ja nende täitmise tagamise tugevdamiseks ning liidu ettevõtjate kaitsmiseks on asjakohane kehtestada mitu horisontaalset sätet ja muuta teatavate kehtivate sätete sõnastust.

(8)

Selleks et tagada kooskõla Euroopa Liidu Kohtu tõlgendusega kohtuasjas C-72/11, (5) muudetakse otsusega (ÜVJP) 2025/397 meetmetest kõrvalehoidmist keelavat sätet selle selgitamiseks, et teadmise ja tahte elemendid ei ole olemas mitte üksnes juhul, kui isik tegutseb sihilikult eesmärgi või tagajärje nimel, milleks on piiravatest meetmetest kõrvalehoidmine, vaid ka juhul, kui isik, kes osaleb tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on piiravatest meetmetest kõrvalehoidmine, on teadlik, et sellisel osalemisel võib olla see eesmärk või tagajärg, ning lepib selle võimalusega.

(9)

Määrust (EL) nr 692/2014 kohaldatakse üksnes selle artiklis 10 määratletud jurisdiktsioonide piires. Samal ajal võib liidu ettevõtjatel, kui neil on võimalik avaldada ja nad avaldavad otsustavat mõju väljaspool liitu asutatud juriidilise isiku, üksuse või asutuse tegevusele, tekkida vastutus piiravaid meetmeid kahjustava kõnealuse juriidilise isiku, üksuse või asutuse tegevuse eest ning nad peaksid kasutama oma mõju, et takistada asjaomase tegevuse elluviimist.

(10)

Selline mõju võib tuleneda omandiõigusest või kontrollist juriidilise isiku, üksuse või asutuse üle. Omandiõigus tähendab, et omatakse vähemalt 50 % juriidilise isiku, üksuse või asutuse varalistest õigusest või enamusotsustusõigust selles. Kontrollile viitavad asjaolud hõlmavad järgmist: õigus või volitus nimetada ametisse või vabastada ametist enamikku haldus-, juhtimis- või järelevalveorgani liikmetest; õigus kasutada kõiki juriidilise isiku, üksuse või asutuse varasid või osa neist; juriidilise isiku, üksuse või asutuse äritegevuse juhtimine ühistel alustel, avaldades konsolideeritud aastaaruande, või õigus rakendada juriidilise isiku, üksuse või asutuse üle valitsevat mõju.

(11)

On asjakohane nõuda, et liidu ettevõtjad teeksid kõik endast oleneva, et väljaspool liitu asutatud juriidilised isikud, üksused või asutused, mida nad omavad või kontrollivad, ei osaleks määruses (EL) nr 692/2014 sätestatud piiravaid meetmeid kahjustavas tegevuses. Kõnealuse tegevuse tulemuseks on see, mida nende piiravate meetmetega püütakse takistada, näiteks et valitsuse kontrolli alt väljas olevatel aladel asuv vastuvõtja saab kaupu, tehnoloogiat, rahastust või teenuseid, mille suhtes kehtivad määruse (EL) nr 692/2014 kohased keelud.

(12)

Kõige endast oleneva tegemise all tuleks mõista kõiki meetmeid, mis on sobivad ja vajalikud, et vältida määruses (EL) nr 692/2014 sätestatud piiravate meetmete kahjustamist. Need meetmed võivad hõlmata näiteks asjakohaste põhimõtete, kontrollimeetmete ja protseduuride rakendamist, et tulemuslikult maandada ja juhtida riske, võttes arvesse selliseid tegureid nagu liidu ettevõtja omandis või kontrolli all oleva juriidilise isiku, üksuse või asutuse asutamiskohaks olev kolmas riik, ärisektor ja tegevuse liik. Samal ajal tuleks kõige endast oleneva tegemist mõista nii, et need hõlmavad üksnes selliseid meetmeid, mis on liidu ettevõtja jaoks teostatavad, võttes arvesse ettevõtja laadi, suurust ja asjakohaseid tegelikke asjaolusid, eelkõige tegeliku kontrolli ulatust väljaspool liitu asutatud juriidilise isiku, üksuse või asutuse üle. Sellised asjaolud hõlmavad olukorda, kus liidu ettevõtja ei saa tema omandis olevat juriidilist isikut, üksust või asutust kontrollida põhjustel, mida ta ise ei vallandanud, näiteks kolmanda riigi õigusaktide tõttu.

(13)

Selleks et suurendada teadlikkust täitmise tagamise meetmetest, on asjakohane, et liikmesriigid teataksid piiravate meetmete rikkumise eest määratud karistustest.

(14)

Kui füüsiline või juriidiline isik teatab vabatahtlikult, täielikult ja aegsasti piiravate meetmete rikkumisest, peaks liikmesriikide pädevatel asutustel olema võimalik seda teatamist karistuste kohaldamisel arvesse võtta kooskõlas riigisisese haldusõiguse või muu riigisisese õiguse või reeglitega. Kohaldatakse meetmeid, mida liikmesriigid on võtnud vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile (EL) 2024/1226 (6) ja selles sisalduvatele nõuetele, mis käsitlevad kergendavaid asjaolusid.

(15)

On asjakohane täpsustada, et liidu ettevõtjad ei saa tugineda neile ette nähtud vastutuskaitsele olukordades, kus nad ei teadnud ja neil ei olnud põhjust arvata, et nad rikuksid oma tegevusega liidu piiravaid meetmeid, kui liidu ettevõtjad ei ole nõuetekohaselt täitnud hoolsuskohustust. Sellise hoolsuskohustuse täitmisel on asjakohane võtta igakülgselt arvesse avalikult või hõlpsasti kättesaadavat teavet. Seetõttu näiteks ei ole liidu ettevõtjal võimalik edukalt tugineda sellisele kaitsele, kui teda süüdistatakse asjaomaste piiravate meetmete rikkumises, sest ta on jätnud lihtsad kontrollitoimingud tegemata.

(16)

Kõnealused meetmed kuuluvad Euroopa Liidu toimimise lepingu reguleerimisalasse ja seepärast on nende rakendamiseks vaja liidu tasandi õigusakti, eelkõige tagamaks, et kõik liikmesriigid kohaldaksid nimetatud meetmeid ühetaoliselt.

(17)

Määrust (EL) nr 692/2014 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EL) nr 692/2014 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikkel 2 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 2

1.   Keelatakse:

a)

Krimmist või Sevastopolist pärit kaupade import Euroopa Liitu;

b)

pakkuda otseselt või kaudselt rahastamist või rahalist abi ning kindlustust ja edasikindlustust seoses punktis a osutatud kaupade impordiga.

2.   Lõikes 1 sätestatud keeldu ei kohaldata Krimmist või Sevastopolist pärit kaupade suhtes, mis on esitatud Ukraina ametiasutustele kontrollimiseks, mille vastavust sooduspäritolu andvatele tingimustele on kontrollitud ja millele on väljastatud päritolusertifikaat kooskõlas ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepinguga.“

2)

Lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 2aa

1.   Keelatud on müüa, tarnida, üle kanda või eksportida Krimmi või Sevastopolisse või füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Krimmis või Sevastopolis või kasutamiseks Krimmis või Sevastopolis liikmesriigi ametlikus vääringus nomineeritud pangatähti.

2.   Lõikes 1 sätestatud keeldu ei kohaldata liikmesriigi ametlikus vääringus nomineeritud pangatähtede müügi, tarnimise, ülekandmise ega ekspordi suhtes, kui kõnealune müük, tarnimine, ülekandmine või eksport on vajalik:

a)

Krimmi või Sevastopolisse reisivatele füüsilistele isikutele või nendega koos reisivatele lähimatele pereliikmetele isiklikuks kasutamiseks;

b)

Krimmis või Sevastopolis asuvatele rahvusvahelisest õigusest tuleneva puutumatusega kaitstud rahvusvahelistele organisatsioonidele ametlikuks kasutamiseks või

c)

kodanikuühiskonna ja meediaalaseks tegevuseks, millega otseselt edendatakse demokraatiat, inimõigusi või õigusriiki Krimmis või Sevastopolis ning mida liit, liikmesriigid või V lisas loetletud riigid rahastavad avaliku sektori vahenditest.“

3)

Artiklit 2b muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Keelatud on otse või kaudselt müüa, tarnida, üle anda või eksportida II lisas loetletud kaupu ja tehnoloogiat, olenemata sellest, kas see pärineb liidust või mitte:

a)

füüsilistele või juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis või

b)

kasutamiseks Krimmis või Sevastopolis.

1a.   II lisas on loetletud teatud kaubad ja tehnoloogia, mis sobivad kasutamiseks järgmistes olulistes sektorites:

i)

transport;

ii)

telekommunikatsioon;

iii)

energeetika;

iv)

nafta, gaasi ja mineraalide geoloogiline luure, uurimine ja tootmine.“

;

b)

lõiked 3 ja 4 jäetakse välja.

4)

Artikkel 2c asendatakse järgmisega:

„Artikkel 2c

1.   Keelatud on otse või kaudselt osutada juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis arvepidamis-, auditeerimis- (sealhulgas kohustuslik audit), raamatupidamis- või maksunõustamis-, ärinõustamis-, juhtimiskonsultatsiooni- või suhtekorraldusteenuseid.

2.   Keelatud on otse või kaudselt osutada juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis ehitus-, arhitektuuri- või inseneriteenuseid, õigusabiteenuseid ja IT-nõustamisteenuseid.

2a.   Keelatud on otse või kaudselt osutada juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis turu-uuringute ja avaliku arvamuse uuringute korraldamise teenuseid ning tehnilise katsetamise ja analüüsi- ning reklaamiteenuseid.

2b.   Keelatud on müüa, tarnida, üle anda, eksportida või pakkuda otse või kaudselt juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis IV lisas loetletud ettevõtete juhtimistarkvara ning tööstusdisaini ja -tootmise tarkvara.

3.   Keelatud on:

a)

otse või kaudselt osutada tehnilist abi või vahendamisteenuseid, mis on otseselt seotud artikli 2b lõikes 1a nimetatud sektorite taristuga Krimmis või Sevastopolis, võtmata arvesse kaupade ja tehnoloogia päritolu;

b)

anda otse või kaudselt juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis tehnilist abi või osutada neile vahendus- või muid teenuseid, mis on seotud lõigetes 1, 2, 2a ja 2b osutatud kaupade ja teenustega;

c)

anda otse või kaudselt juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Krimmis või Sevastopolis rahastamist või rahalist abi, mis on seotud lõigetes 1, 2, 2a ja 2b osutatud kaupade ja teenustega, või nendega seotud tehnilise abi andmiseks või vahendus- või muude teenuste osutamiseks;

d)

müüa, litsentsida või muul viisil üle anda otse või kaudselt füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Krimmis või Sevastopolis või kasutamiseks Krimmis või Sevastopolis intellektuaalomandi õigusi või ärisaladusi ning anda õigusi sellisele materjalile või teabele juurdepääsuks või selle taaskasutamiseks, mis on kaitstud intellektuaalomandi õigustega või mis kujutavad endast ärisaladusi, mis on seotud lõikes 2b osutatud tarkvaraga ning selle tarkvaraga varustamise, tootmise, hoolduse ja kasutamisega.

4.   Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata selliste teenuste osutamise suhtes, mis on rangelt vajalikud selleks, et kasutada kohtumenetluses kaitseõigust, või selleks, et kasutada õigust tõhusale õiguskaitsevahendile.

5.   Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata selliste teenuste osutamise suhtes, mis on rangelt vajalikud liikmesriigis toimuvale kohtu-, haldus- ja vahekohtumenetlusele juurdepääsu tagamiseks ning liikmesriigi kohtu- või vahekohtu otsuse tunnustamiseks või täitmiseks tingimusel, et teenuste osutamine on kooskõlas käesoleva määruse ja nõukogu määruse (EL) nr 269/2014 (*1) eesmärkidega.

6.   Lõikeid 2, 2a ja 2b ei kohaldata selliste teenuste müügi, tarnimise, üleandmise, ekspordi või osutamise suhtes, mida on vaja, et lahendada rahvatervisealast hädaolukorda või kiiresti ära hoida või leevendada sellist sündmust, millel on tõenäoliselt ränk ja märkimisväärne mõju inimeste tervisele ja ohutusele või keskkonnale, või loodusõnnetustele reageerimiseks.

7.   Erandina lõikest 2b võivad pädevad asutused anda tingimustel, mida nad peavad asjakohaseks, loa kõnealuses lõikes osutatud teenuste osutamiseks, olles eelnevalt kindlaks teinud, et need teenused on vajalikud, et Ukraina kodanikud saaksid anda panuse rahvusvahelistesse avatud lähtekoodiga projektidesse.

8.   Erandina lõigetest 1, 2, 2a, 2b ja 3 võib pädev asutus anda loa neis lõigetes osutatud teenuste müügiks, tarnimiseks, üleandmiseks, ekspordiks või osutamiseks tingimustel, mida ta peab asjakohaseks, kui ta on teinud kindlaks, et see on vajalik:

a)

humanitaartegevuseks, näiteks abi kohaletoimetamine või abi kohaletoimetamise hõlbustamine (sealhulgas meditsiinitarbed, toit või humanitaartöötajate transport ja sellega seotud abi), või evakueerimiseks;

b)

kodanikuühiskonna tegevuseks, mis edendab otse demokraatiat, inimõigusi või õigusriiki Krimmis või Sevastopolis;

c)

Krimmis või Sevastopolis asuvate rahvusvahelisest õigusest tuleneva puutumatusega kaitstud rahvusvaheliste organisatsioonide toimimiseks;

d)

elutähtsa energiavarustuse tagamiseks liidus ning titaani, alumiiniumi, vase, nikli, pallaadiumi ja rauamaagi ostuks, impordiks või transpordiks liitu;

e)

sellise taristu, riistvara ja tarkvara pideva toimimise tagamiseks, mis on hädavajalikud inimeste tervise ja ohutuse või keskkonna kaitseks;

f)

tsiviilotstarbelise tuumavõimekuse loomiseks, käitamiseks, hoolduseks, kütusega varustamiseks ja kütuse ümbertöötamiseks ning ohutuse tagamiseks ning tsiviilotstarbeliste tuumarajatiste valmimiseks vajaliku projekteerimis- ja ehitustöö ning kasutuselevõtmise jätkumiseks, lähtematerjali tarnimiseks, et toota meditsiinilisi radioisotoope ja sarnaseid meditsiinilisi rakendusi või keskkonna kiirgusseireks vajalikku elutähtsat tehnoloogiat, samuti tsiviilotstarbeliseks tuumaenergiaalaseks koostööks, eelkõige teadus- ja arendustegevuse valdkonnas;

g)

Ukrainas, liidus ning Ukraina ja liidu vahel elektroonilise side teenuste osutamiseks liidu telekommunikatsioonioperaatorite poolt, selliste elektroonilise side teenuste toimimiseks, hoolduseks ja turvalisuseks (sealhulgas küberturvalisuseks) vajalike seotud vahendite pakkumiseks ja teenuste osutamiseks ning andmekeskusteenuste osutamiseks liidus.

9.   Asjaomane liikmesriik teavitab teisi liikmesriike ja komisjoni igast lõike 7 ja 8 alusel antud loast kahe nädala jooksul pärast loa andmist.

(*1)  Nõukogu 17. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 269/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustava või ohustava tegevusega (ELT L 78, 17.3.2014, lk 6, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/269/oj).“ "

5)

Artikli 2d lõige 4 jäetakse välja.

6)

Artikli 2e lõike 1 punkt a asendatakse järgmisega:

„a)

vajalikud Krimmis või Sevastopolis asuva, rahvusvahelise õiguse kohaselt puutumatu rahvusvahelise organisatsiooni ametlikel eesmärkidel;“.

7)

Artikkel 3 jäetakse välja.

8)

Artikkel 4 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 4

Keelatud on teadlikult ja tahtlikult osaleda tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on käesolevas määruses sätestatud keeldudest kõrvalehoidmine, sealhulgas osaleda sellises tegevuses ilma sellist eesmärki või tagajärge tahtlikult taotlemata, kuid olles teadlik, et osalemisel võib olla selline eesmärk või tagajärg, ning leppides sellise võimalusega.“

9)

Artikli 6 lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Lepingu või tehingu puhul, mille täitmist on otse või kaudselt, tervikuna või osaliselt mõjutanud käesoleva määrusega kehtestatud meetmed, ei rahuldata ühtki nõuet, sealhulgas hüvitisnõuet ega muud samalaadset nõuet, nagu tasaarvestusnõue või tagatisnõue, eelkõige nõuet, mille eesmärk on mis tahes vormis võlakirja, tagatise või hüvitise, eriti finantstagatise ja -hüvitise pikendamine või väljamaksmine, kui selle esitajaks on:

a)

määruse (EL) nr 269/2014 I lisas loetletud määratud füüsilised või juriidilised isikud, üksused või asutused;

b)

füüsiline või juriidiline isik, üksus või asutus, kes on vahekohtu või kohtu otsusega või haldusotsusega tunnistatud süüdi käesolevas määruses sätestatud keeldude rikkumises;

c)

füüsiline või juriidiline isik, üksus või asutus, kui nõue on seotud kaubaga mille importimine on artikli 2 kohaselt keelatud;

d)

isik, üksus või asutus Krimmis või Sevastopolis;

e)

Venemaa isik, üksus või asutus;

f)

isik, üksus või asutus, kes tegutseb mõne käesoleva lõike punktis a–e osutatud isiku, üksuse või asutuse kaudu või nimel.“

10)

Lisatakse järgmised artiklid:

„Artikkel 6a

Igal artikli 10 punktis c või d osutatud isikul on õigus nõuda liikmesriigi pädevas kohtus peetava kohtumenetluse kaudu sisse mis tahes otsene või kaudne kahju, sealhulgas kohtukulud, mis on artikli 10 punktis d osutatud isikule või tema omanduses olevale või kontrollitavale juriidilisele isikule, üksusele või asutusele tekkinud nõuetest, mille artikli 6 lõike 1 punktis a–f osutatud isikud, üksused või asutused on esitanud kolmandate riikide kohtutele seoses lepingu või tehinguga, mille täitmist on otse või kaudselt, tervikuna või osaliselt mõjutanud käesoleva määrusega kehtestatud meetmed, eeldusel et asjaomasel isikul ei ole asjaomases jurisdiktsioonis tõhusat juurdepääsu õiguskaitsevahenditele. Sellise kahju võib sisse nõuda nendelt artikli 6 lõike 1 punktides a–f osutatud isikutelt, üksustelt või asutustelt, kes esitasid nõude kolmanda riigi kohtutele, või nendelt isikutelt, üksustelt või asutustelt, kelle omandis või kontrolli all kõnealused üksused või asutused on.

Artikkel 6b

Kui ühelgi liikmesriigi kohtul ei ole pädevust liidu õiguse või liikmesriigi õiguse muude sätete alusel, võib liikmesriigi kohus erandkorras arutada artikli 6a alusel esitatud kahju hüvitamise nõuet, tingimusel et asjal on piisav seos selle liikmesriigiga, kelle kohtu poole pöörduti.“

11)

Artikkel 7 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 7

1.   Liikmesriigid ja komisjon teatavad üksteisele käesoleva määruse alusel võetud meetmetest ja jagavad omavahel muud nende käsutuses olevat käesoleva määrusega seotud asjakohast teavet, eelkõige teavet järgmise kohta:

a)

käesoleva määruse kohaselt antud load või loa andmisest keeldumised;

b)

rikkumiste ja täitmise tagamisega seotud probleemid, käesoleva määruse sätete rikkumise korral kohaldatud karistused ning liikmesriikide kohtute tehtud lahendid.

2.   Liikmesriigid edastavad viivitamata üksteisele ja komisjonile muu nende käsutuses oleva asjakohase teabe, mis võib mõjutada käesoleva määruse tulemuslikku rakendamist.

3.   Käesoleva artikli kohaselt esitatud või saadud teavet kasutatakse ainult sel otstarbel, milleks see edastati või saadi, sealhulgas käesolevas määruses sätestatud meetmete tulemuslikkuse tagamiseks.

4.   Iga nõukogu, komisjon või Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja (edaspidi „kõrge esindaja“) valduses oleva dokumendi suhtes, millega tagatakse käesolevas määruses sätestatud meetmete täitmine või hoitakse ära nende rikkumine või neist kõrvalehoidmine, kehtib ametisaladuse hoidmise kohustus ja seda kaitstakse liidu institutsioonide suhtes kohaldatavate normidega. Samasugust kaitset kohaldatakse ka liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni poolt käesoleva määruse muutmiseks esitatud ühiste ettepanekute ja kõigi nendega seotud ettevalmistavate dokumentide suhtes.

Eeldatakse, et esimeses lõigus osutatud dokumentide või ettepanekute avalikustamine kahjustaks liidu või ühe või mitme liikmesriigi julgeolekut või nende rahvusvaheliste suhete korraldamist.“

12)

Lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 7a

1.   Komisjon töötleb isikuandmeid ulatuses, mida on vaja tema nende käesolevast määrusest tulenevate ülesannete täitmiseks, mis on seotud tema panusega käesoleva määruse alusel kehtestatud meetmete nõuetekohasesse rakendamisse, täitmise tagamisse ja nendest kõrvalehoidmise vältimisse.

1a.   Komisjon töötleb isikuandmeid, sealhulgas isikuandmete eriliike ja isikuandmeid, mis on seotud Euroopa parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1725 (*2) artikli 10 lõikes 2 ja artiklis 11 kindlaks määratud süüdimõistvate kohtuotsuste ja süütegudega, et teha kindlaks füüsilised või juriidilised isiku, üksused või asutused, kelle suhtes kohaldatakse käesolevas määruses sätestatud piiravaid meetmeid, et aidata käesoleva määruse artiklis 10 osutatud isikutel käesolevat määrust täita.

2.   Käesoleva määruse kohaldamisel määratakse komisjon vastutavaks töötlejaks määruse (EL) 2018/1725 artikli 3 punkti 8 tähenduses seoses töötlemistoimingutega, mis on vajalikud käesoleva artikli lõikes 1 osutatud ülesannete täitmiseks.

3.   Liikmesriikide pädevad asutused, sealhulgas täitevasutused, toll Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 (*3) tähenduses, pädevad asutused Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 575/2013 (*4), Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL (*5) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2015/849 (*6) tähenduses, samuti direktiivis (EL) 2015/849 osutatud rahapesu andmebürood ning selliste ametlike registrite haldajad, kus registreeritakse füüsilised ja juriidilised isikud, üksused ja asutused ning kinnis- ja vallasvara, töötlevad ja vahetavad viivitamata teavet, sealhulgas isikuandmeid, oma liikmesriigi pädevate asutustega, teiste liikmesriikide pädevate asutustega ning komisjoniga, kui selline töötlemine ja teabe vahetamine on vajalik teavet töötleva või saava asutuse ülesannete täitmiseks kooskõlas käesoleva määrusega, eelkõige juhul, kui nad tuvastavad käesolevas määruses sätestatud keeldude rikkumise, neist kõrvalehoidmise või püüde neid rikkuda või neist kõrvale hoida. Käesolev säte ei piira norme, mis käsitlevad õigusasutuste valduses oleva teabe konfidentsiaalsust.

4.   Isikuandmeid töödeldakse kooskõlas käesoleva määruse ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679 (*7) ja määrusega (EL) 2018/1725 ning üksnes niivõrd, kui see on vajalik käesoleva määruse kohaldamiseks ning käesoleva määruse kohaldamisel liikmesriikide endi või liikmesriikide ja komisjoni vahel tehtava koostöö tulemuslikkuse tagamiseks.

(*2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj)."

(*3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik (ELT L 269, 10.10.2013, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj)."

(*4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 575/2013 krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/575/oj)."

(*5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiiv 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse direktiive 2002/92/EÜ ja 2011/61/EL (ELT L 173 12.6.2014, lk 349, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/65/oj)."

(*6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. mai 2015. aasta direktiiv (EL) 2015/849, mis käsitleb finantssüsteemi rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise tõkestamist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 648/2012 ja tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/60/EÜ ja komisjoni direktiiv 2006/70/EÜ (ELT L 141, 5.6.2015, lk 73, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2015/849/oj)."

(*7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119 4.5.2016, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj).“ "

13)

Artikli 8 lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Liikmesriigid kehtestavad õigusnormid käesoleva määruse sätete rikkumise eest kohaldatavate karistuste, sealhulgas asjakohasel juhul kriminaalkaristuste kohta ning võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamise tagamiseks. Ettenähtud karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad ning liikmesriigid võivad neis kooskõlas riigisisese õigusega võtta kergendava asjaoluna arvesse käesoleva määruse sätete rikkumisest vabatahtlikku teatamist. Liikmesriigid näevad ette ka asjakohased meetmed sellise rikkumise tulemusena saadud tulu konfiskeerimiseks.“

14)

Lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 8a

Füüsilised ja juriidilised isikud, üksused ja asutused peavad tegema kõik endast oleneva, et väljaspool liitu asutatud juriidiline isik, üksus või asutus, mis on nende omandis või kontrolli all, ei osaleks tegevuses, mis kahjustab käesolevas määruses sätestatud piiravaid meetmeid.“

15)

II lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse I lisale.

16)

Lisatakse IV lisa vastavalt käesoleva määruse II lisale.

17)

Lisatakse V lisa vastavalt käesoleva määruse III lisale.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 24. veebruar 2025

Nõukogu nimel

eesistuja

K. KALLAS


(1)   ELT L, 2025/397, 24.2.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2025/397/oj.

(2)  Nõukogu 23. juuni 2014. aasta määrus (EL) nr 692/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid vastusena Krimmi ja Sevastopoli ebaseaduslikule annekteerimisele (ELT L 183, 24.6.2014, lk 9, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/692/oj).

(3)  Nõukogu 23. juuni 2014. aasta otsus 2014/386/ÜVJP, mis käsitleb piiravaid meetmeid vastusena Krimmi ja Sevastopoli ebaseaduslikule annekteerimisele (ELT L 183, 24.6.2014, lk 70, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/386/oj).

(4)  Nõukogu 31. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 833/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Venemaa tegevusega, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas (ELT L 229, 31.7.2014, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/833/oj).

(5)  Euroopa Kohtu (kolmas koda) 21. detsembri 2011. aasta otsus kohtuasjas C-72/11, kriminaalasi Mohsen Afrasiabi jt vastu, ECLI:EU:C:2011:874, punkt 67.

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. aprilli 2024. aasta direktiiv (EL) 2024/1226, mis käsitleb liidu piiravate meetmete rikkumisega seotud kuritegude määratlemist ja nende eest mõistetavaid karistusi ning millega muudetakse direktiivi (EL) 2018/1673 (ELT L, 2024/1226, 29.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2024/1226/oj).


I LISA

Määruse (EL) nr 692/2014 II lisa asendatakse järgmisega:

„II LISA

Artiklis 2b osutatud kaupade ja tehnoloogia loetelu

Grupp/CN kood (1)

Toote kirjeldus

Grupp 25

SOOL; VÄÄVEL; MULLAD JA KIVIMID; KROHVIMISMATERJALID, LUBI JA TSEMENT

Grupp 26

MAAGID, RÄBU JA TUHK

Grupp 27

MINERAALKÜTUSED, MINERAALÕLID JA NENDE DESTILLEERIMISSAADUSED; BITUUMENAINED; MINERAALVAHAD

Grupp 28

ANORGAANILISED KEMIKAALID; VÄÄRISMETALLIDE, HARULDASTE MULDMETALLIDE, RADIOAKTIIVSETE ELEMENTIDE JA ISOTOOPIDE ORGAANILISED JA ANORGAANILISED ÜHENDID

Grupp 29

ORGAANILISED KEMIKAALID

3824

Valuvormi- ja kärnisegutugevdid; mujal nimetamata keemiatooted ja keemiatööstuse või sellega seotud tööstusharude valmistised (k.a need, mis kujutavad endast looduslike saaduste segusid)

3826 00

Biodiisel ja selle segud, mis ei sisalda või sisaldavad alla 70 % massist nafta- või bituminoossetest mineraalidest saadud õlisid

4011 20

Uued kummist õhkrehvid bussidele ja veoautodele

4011 30

Uued kummist õhkrehvid õhusõidukitele

4011 80

Uued kummist õhkrehvid ehitus-, kaevandus- ning tööstuslikele tõste- ja teisaldusmasinatele

7106

Hõbe (sh kulla või plaatinaga pinnatud hõbe), survetöötlemata, pooltöödeldud või pulbrina

7107

Hõbedaga plakeeritud mitteväärismetallid, töötlemata või pooltöödeldud

7108

Kuld (sh plaatinaga pinnatud kuld), survetöötlemata, pooltöödeldud või pulbrina

7109

Kullaga plakeeritud mitteväärismetallid ning hõbe, töötlemata või pooltöödeldud

7110

Plaatina, survetöötlemata, pooltöödeldud või pulbrina

7111

Plaatinaga plakeeritud mitteväärismetallid, hõbe ja kuld, töötlemata või pooltöödeldud

7112

Väärismetallide või väärismetalliga plakeeritud metallide jäätmed ja jäägid; muud väärismetalle või väärismetalliühendeid sisaldavad jäätmed ja jäägid, mida kasutatakse peamiselt neist väärismetallide eraldamiseks

Grupp 72

Raud ja teras

Grupp 73

Raud- või terastooted

Grupp 74

Vask ja vasktooted

Grupp 75

Nikkel ja nikkeltooted

Grupp 76

Alumiinium ja alumiiniumtooted

Grupp 78

Plii ja pliitooted

Grupp 79

Tsink ja tsinktooted

Grupp 80

Tina ja tinatooted

Grupp 81

Muud mitteväärismetallid; metallkeraamika; tooted nendest

8207

Vahetatavad tööinstrumendid mehaaniliste või mittemehaaniliste käsi-tööriistade ja tööpinkide jaoks (näiteks pressimiseks, lehtstantsimiseks, sise- ja väliskeermestamiseks, puurimiseks, kammlõikamiseks, freesimiseks, treimiseks või kruvide keeramiseks) sh tõmbesilmad, ekstrudeerimismatriitsid ning tööriistad kivi- ja pinnasepuuride jaoks

8401

Tuumareaktorid; tuumareaktorite kütteelemendid (kassetid), kiiritamata; seadmed ja aparaadid isotoopide eraldamiseks

8402

Vee või muu vedeliku auru tootvad katlad (v.a keskkütte kuumaveekatlad, mis võivad toota ka madalrõhuauru); ülekuumendatud vee katlad

8403

Keskküttekatlad (v.a rubriiki 8402 kuuluvad katlad)

8404

Rubriikide 8402 ja 8403 katelde abiseadmed (näiteks eelsoojendid (ökonomaiserid), ülekuumendid, tahmaeemaldid, gaasi rekuperaatorid); aurujõuseadmete kondensaatorid

8405

Generaatorgaasi või vesigaasi generaatorid, puhastitega või puhastiteta; atsetüleenigeneraatorid ning samalaadsed vesimenetlusega gaasigeneraatorid, puhastitega või puhastiteta

8406

Auruturbiinid

8407

Sädesüütega sisepõlemis-kolbmootorid ja rootormootorid

8408

Survesüütega sisepõlemis-kolbmootorid (diisel- või pooldiiselmootorid)

8409

Osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8407  ja 8408 mootorites

8410

Hüdroturbiinid, vesirattad ja nende regulaatorid

8411

Turboreaktiivmootorid, turbopropellermootorid ning muud gaasiturbiinid

8412

Muud mootorid ja jõuseadmed

8413

Vedelikupumbad, vedelikukulu mõõtvate seadmetega või ilma nendeta; vedelikutõstukid (-elevaatorid)

8414

Õhu- ja vaakumpumbad, õhu- ja gaasikompressorid, ventilaatorid; ventilaatoritega ventilatsiooni või retsirkulatsiooni varikatted, filtritega või filtriteta

8415

Kliimaseadmed, mis koosnevad mootoriga varustatud ventilaatorist ning seadmetest õhutemperatuuri ja õhuniiskuse reguleerimiseks, k.a seadmed, mis ei võimalda niiskust eraldi reguleerida

8416

Vedelkütuse-, peenestatud tahkekütuse ning gaaskütusepõletid; mehaanilised kihtkolded, k.a nende mehaanilised restid, mehaanilised tuhaeemaldid jms seadmed

8417

Mitte-elektrilised ahjud ja põletuskambrid tööstuslikuks ning laboratoorseks kasutuseks, k.a jäätmepõletusahjud

8418

Külmikud, sügavkülmikud jm külmutusseadmed (elektrilised või mitte); soojuspumbad, v.a rubriiki 8415 kuuluvad kliimaseadmed

8419 19

Mitte-elektrilised kiirboilerid ja mahtboilerid (v.a gaaskütusel kiirboilerid, keskkütteboilerid või -veesoojendid)

8419 40

Destilleerimis- ja rektifikatsiooniseadmed

8419 50

Soojusvahetid (v.a kateldes kasutatavad)

8419 89

Masinad, tööstusotstarbelised ja laboratoorsed seadmed materjalide termiliseks töötluseks (kuumutamine, keetmine, röstimine, steriliseerimine, pastöriseerimine, aurutamine, aurustamine, kondenseerimine, jahutamine jne), elektriliselt või muul viisil köetavad; kodumajapidamises kasutatavad seadmed ja rubriigi 8514 ahjud ja muud seadmed

8419 90

Osad masinatele, tööstusotstarbelistele ja laboratoorsetele seadmetele materjalide termiliseks töötluseks, elektriliselt või muul viisil köetavad, ning mitte-elektrilistele kiirboileritele ja mahtboileritele, mujal nimetamata

8420

Kalandrid jm rullimisseadmed (valtsimisseadmed), v.a seadmed metallide ning klaasi valtsimiseks; nende rullid (valtsid)

8421

Tsentrifuugid, k.a tsentrifugaalkuivatid; seadmed vedelike või gaaside filtreerimiseks või puhastamiseks

8422

Nõudepesumasinad; seadmed pudelite ning muude mahutite pesuks ja kuivatamiseks; seadmed pudelite, purkide, karpide, kottide jms mahutite täitmiseks, korkimiseks, sulgemiseks, kaanetamiseks ja sildistamiseks; seadmed pudelite, purkide, tuubide jms mahutite kapseldamiseks; muud pakendamis- või pakkimisseadmed (k.a kuumkahanevasse kilesse pakkimise seadmed); seadmed jookide gaseerimiseks

8423

Kaalud (v.a kaalud tundlikkusega 5 cg ja täpsemad), k.a kaalutundlikud loendurid ja kaalukontrolli seadmed; igat tüüpi kaaluvihid

8424

Mehaanilised seadmed (käsiajamiga või mitte) vedelike või pulbrite pritsimiseks ja pihustamiseks; tulekustutid (laetud või laadimata); pihustuspüstolid jms seadmed; liivapritsid, aurujoapritsid jms seadmed

8425

Talid ja tõstukid, v.a skipptõstukid; vintsid ja pelid (kepslid); tungrauad

8426

Laevade mastnoolkraanad; kraanad, k.a kaabelkraanad; mobiilsed tõsteraamid, kärutõstukid ning kraanaga varustatud veokid

8427

Kahvellaadurid; muud tõste- või teisaldusmehhanismiga varustatud veokid

8428

Muud tõste-, teisaldus- ning laadimismehhanismid (nt liftid, eskalaatorid, konveierid, köisteed)

8429

Iseliikuvad buldooserid, planeerimisbuldooserid, teehöövlid, planeerijad, skreeperid, mehaanilised kopad, ekskavaatorid, kopplaadurid, tampimismasinad ja teerullid

8430

Muud teisaldus-, profileerimis-, planeerimis-, tasandus-, kaevamis-, tampimis-, puurimis- ning lõikemehhanismid mullatööde tegemiseks ning maakide ja mineraalide kaevandamiseks; vaiarammid ja -tõmburid; lumesahad ja -puhurid

8431

Osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8425 –8430 masinates

8432

Põllu-, aia- ja metsatöömasinad maa ettevalmistamiseks ning kultiveerimiseks; rullid spordiväljakute ja muruplatside korrashoiuks

8435

Pressid, peenestid jm seadmed veini, siidri, puuviljamahlade jms jookide valmistamiseks

8436

Muud põlluharimises, aiapidamises, metsanduses, kodulinnukasvatuses ja mesinduses kasutatavad masinad, k.a idandajad (mehaaniliste või soojendusseadmetega); inkubaatorid ja tibusoojendid (bruuderid)

8437

Seadmed seemne-, tera- ja kaunviljade puhastamiseks, sorteerimiseks ning liigitamiseks; jahu valmistamisel ning tera- ja kuivatatud kaunviljade töötlemisel kasutatavad mehhanismid, v.a farmides kasutatavad seadmed

8439

Paberi- või tsellulooskiumassi valmistamiseks või paberi ja papi tootmiseks ning viimistlemiseks kasutatavad seadmed

8440

Raamatuköitmisseadmed, k.a niitõmblusmasinad

8441

Muud seadmed paberimassi-, paberi- ja papitoodete valmistamiseks, k.a seadmed paberi ja papi lõikamiseks

8442

Seadmed (v.a rubriikides 8456 –8465 nimetatud tööpingid) trükiplaatide, -silindrite jm trükivormide valmistamiseks; trükiplaadid, silindrid jm trükivormid; ettevalmistatud trükiplaadid, -silindrid ja litokivid (näiteks tasandatud, lihvitud või poleeritud)

8443

Trükimasinad, mis kasutavad trükkimiseks trükiplaate, -silindreid jm rubriiki 8442 kuuluvaid trükivorme; muud printerid, kopeer-paljundusseadmed ja faksiaparaadid, ühitatud või ühitamata; nende osad ja tarvikud

8444 00

Seadmed keemiliste tekstiilkiudude ekstrusiooniks, tõmbamiseks, tekstureerimiseks või lõikamiseks

8445

Seadmed tekstiilkiudude töötlemiseks; ketrus-, dubleerimis- ja korrutusmasinad ning muud seadmed tekstiillõnga tootmiseks; haspeldamis- ja poolimis- (k.a koekerimis-) masinad, rubriikidesse 8446  ja 8447 kuuluvatele masinatele tekstiillõnga valmistavad seadmed

8447

Silmkudumis-, keteldusmasinad, seadmed mähitud lõnga, tülli, pitsi, tikandi, punutud paelte, posamentide või võrgu valmistamiseks, seadmed taftingtöötluseks

8448

Rubriikide 8444 , 8445 , 8446 ja 8447 masinate lisaseadmed (näiteks žakaarmasinad, niietõste-, süstikuvahetus- ja automaatpidurdusmehhanismid); osad ja tarvikud, mida kasutatakse üksnes või peamiselt selle rubriigi või rubriikide 8444 , 8445 , 8446 ja 8447 masinates (näiteks värtnad, värtnahargid, kraasid, kammid, ekstrusioonniplid, süstikud, soad, niied ja niieraamid, silmkoemasina nõelad jm)

8449 00 00

Seadmed vildi ja lausriide (k.a vormitud kujul) tootmiseks ja viimistlemiseks, k.a seadmed vildist peakatete valmistamiseks; vormimispakud peakatete valmistamiseks

8450

Pesumasinad, kodumajapidamises või pesulates kasutatavad, k.a kuivatusseadmega pesumasinad

8452

Õmblusmasinad (v.a rubriigi 8440 niitõmblusmasinad raamatute õmblemiseks); spetsiaalselt õmblusmasinatele ettenähtud mööbel, alused ja katted; õmblusmasinanõelad

8453

Seadmed naha ja toornaha eeltöötluseks, parkimiseks ning töötlemiseks, jalatsite jm nahast või toornahast toodete valmistamiseks ja parandamiseks, v.a õmblusmasinad

8454

Metallurgias ja valutööstuses kasutatavad konverterid, valukopad, metallvaluvormid ja valamismasinad

8455

Valtspingid, nende valtsid

8456

Tööpingid mitmesuguste materjalide töötlemiseks osa materjali eemaldamise teel laser- või muu valgus- või kvantkiirguse, ultraheli, elektrilahenduse, elektrokeemiliste menetluste, elektron-, ioonkiirguse või plasmakaare toimel; vesilõikeseadmed

8457

Töötluskeskused, ühe- ja mitmepositsioonilised metallitöötlemise automaattööpingid

8458

Metallitreipingid (k.a treikeskused)

8459

Metallilõikepingid (k.a järjestikuse protsessiga agregaattööpingid) puurimiseks, sisetreimiseks, freesimiseks, sise- ja väliskeermete lõikamiseks, v.a rubriigis 8458 nimetatud treipingid (treikeskused)

8460

Koorimis-, teritus-, lihvimis-, hoon-, soveldus-, poleerpingid jm tööpingid metallide või metallkeraamika viimistlemiseks lihvkivide, abrasiivide ning poleerimisvahendite abil, v.a rubriiki 8461 kuuluvad hambalõike-, hambalihv- ja hambaviimistluspingid

8461

Pikihöövel-, risthöövel-, püsthöövel-, kammlõike-, hambalõike- ja hambalihvpingid ning hambaviimistlus-, mahalõike-, saagpingid jm mujal nimetamata tööpingid metallide või metallkeraamika töötlemiseks

8462

Tööpingid (k.a pressid) metallide sepistamiseks, pressimiseks ja stantsimiseks; tööpingid (k.a pressid) metalli painutamiseks, kantimiseks, õgvendamiseks, lamestamiseks, lõikamiseks, mulgustamiseks ja sälkamiseks; pressid metallide, paagutatud metallikarbiidide või kermetite töötluseks, mujal nimetamata

8463

Muud tööpingid metallide või metallkeraamika töötlemiseks materjali eraldamiseta

8464

Tööpingid kivi, keraamika, betooni, asbesttsemendi jms materjalide töötlemiseks, seadmed klaasi külmtöötlemiseks

8465

Tööpingid puidu, korgi, luu, kõvakummi, tugevate plastide jms kõvade materjalide töötlemiseks (k.a seadmed naelutamiseks, klammerdamiseks, liimimiseks ning muudeks ühendustöödeks)

8466

Osad ja tarvikud, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8456 –8465 masinate juures, sh tööriista või töödeldava detaili kinnitid, jagamispead jm tööpinkide spetsiaalmanused; mis tahes käsiinstrumendi kinnitid

8467

Käsiinstrumendid, pneumaatilise, hüdraulilise või sisseehitatud elektrilise või mitteelektrilise ajamiga

8468

Seadmed ja aparaadid pehme- ja kõvajoodisega jootmiseks või keevitamiseks, lõikevõimelised või mitte, v.a rubriigi 8515 seadmed; gaasiseadmed ja -aparaadid pindade termotöötluseks

8469 00

Kirjutusmasinad, v.a rubriigi 8443 printerid; tekstitöötlusmasinad

8470

Kalkulaatorid ja arvutusfunktsioone täitvad taskuformaadis andmehõive-, andmejäädvustus- ja andmeesitusmasinad; raamatupidamismasinad, kassaaparaadid, postifrankeerimismasinad, piletiautomaadid jms arvutusseadmega masinad

8471

Automaatsed andmetöötlusseadmed ja nende plokid; optilised ning magnetriiderid, seadmed kodeeritud andmete kirjutamiseks andmekandjatele, mujal nimetamata seadmed nende andmete töötlemiseks

8472

Muud kontoriseadmed (näiteks hektograafid ja trafarettpaljundusaparaadid, aadressimasinad, pangatähtede jagamisautomaadid, seadmed raha sorteerimiseks, lugemiseks ja pakendamiseks, pliiatsiteritajad, mulgustid ja klammerdusmasinad)

8473

Osad ja tarvikud (v.a katted, kandekastid jms), mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8469 –8472 seadmete juures

8474

Seadmed pinnase, kivide, maakide vm tahkemineraalide (sh pulbri või pasta kujul) sortimiseks, sõelumiseks, eraldamiseks, uhtmiseks, purustamiseks, peenestamiseks, segamiseks või sõtkumiseks; tahkete mineraalkütuste, keraamiliste segude vm pulbri- või pastalaadsete mineraalide aglomeerimiseks, vormimiseks või valamiseks; liivvaluvormide valmistamise seadmed

8475

Seadmed elektri- ja elektronlampide, -torude, elektronkiiretorude ja gaaslahenduslampide monteerimiseks klaaskolbidesse; seadmed klaasi ja klaasesemete valmistamiseks ning klaasi kuumtöötluseks

8476

Müügiautomaadid (näiteks postmarkide, sigarettide, toidu või joogi müügiks), k.a rahavahetusautomaadid

8477

Käesolevas grupis mujal nimetamata seadmed kummi või plasti töötlemiseks, kummi- ja plasttoodete valmistamiseks

8478

Käesolevas grupis mujal nimetamata seadmed tubakataimede eeltöötluseks ning tubakatoodete valmistamiseks

8479

Käesolevas grupis mujal nimetamata eriotstarbelised seadmed ning mehhanismid

8480

Metallivalus kasutatavad vormikastid; vormialused; mudelid; valuvormid metallide (v.a valuplokkide vormid), metallikarbiidide, klaasi, mineraalmaterjalide, kummi ja plasti valamiseks

8481

Kraanid, klapid, ventiilid jms armatuur torustike, katelde, reservuaaride, paakide jms jaoks, k.a reduktsiooni- ning termoreguleerventiilid

8482

Veerelaagrid

8483

Ülekandevõllid (k.a nukk- ja väntvõllid), vändad; laagrikered ja liugelaagrid; ajamid ja hammasülekanded; kuul- või rull-käigukruvid; käigukastid jm reduktorid, k.a hüdrotransformaatorid; hoo- ning rihmarattad, k.a liitplokid; ühendusmuhvid, liigendühendused (k.a universaalsed)

8484

Mitmekihilised seibid jms tihendid (kihid vähemalt kahest metallist või kombineeritud muude materjalidega); pakitud komplektid kõikvõimalikke seibe ja tihendeid; mehaanilised tihendid

8486

Masinad ja seadmed, mida kasutatakse üksnes või peamiselt pooljuhtkristallide (buulid) või -plaatide (vahvlid), pooljuhtseadiste, elektrooniliste integraallülituste ja lamekuvarite tootmiseks; käesoleva grupi märkuses 11 C nimetatud masinad ja seadmed; nende osad ja tarvikud

8487

Mujal käesolevas grupis nimetamata seadmete ja mehhanismide osad, mis ei sisalda elektrilisi koostiselemente, isolaatoreid, poole, kontakte, juhtmeid jms

8501

Elektrimootorid ja -generaatorid (välja arvatud generaatorseadmed)

8502

Voolugeneraatorseadmed ja pöörlevad muundurid

8503

Mujal nimetamata osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt elektrimootorites ja -generaatorites, voolugeneraatorseadmetes või pöörlevates muundurites

8504

Trafod, staatilised muundurid (näiteks alaldid) ja induktiivpoolid ehk drosselid; nende osad

8505

Elektromagnetid (v.a meditsiinilistel eesmärkidel kasutatavad magnetid); püsimagnetid, pärast magneetimist püsimagnetitena kasutamiseks ettenähtud tooted; elektro- või püsimagnetitega klammerdid jms kinnitusvahendid; elektromagnetilised ühendusmuhvid, sidurid, kiirusregulaatorid, pidurid; elektromagnetilised tõsteseadmed; nende osad

8507

Akud, sh nende separaatorid, nii täisnurksed kui muukujulised; nende osad (v.a kasutamiskõlbmatud ja kõvakummist või tekstiilmaterjalidest valmistatud)

8511

Elektrilised süüte- ja käivitusseadised säde- või survesüütega sisepõlemismootorite jaoks (näiteks süütemagneetod, magnetodünamod, süütepoolid, süüteküünlad, starterid); neis mootoreis kasutatavad alalis- ja vahelduvvoolugeneraatorid ja tagasivoolureleed; nende osad

8514

Elektrilised tööstus- ja laboriahjud (sh dielektrilised ja induktsioonahjud); muud tööstus- või laboriseadmed materjalide kuumtöötlemiseks induktsiooni või dielektriliste kadude abil; nende osad

8515

Elektrilised (k.a elektriliselt soojendatud gaasil töötavad), laser-, valgus-, footon- või elektronkiirgusel, ultrahelil, magnetimpulsil või plasmakaarel töötavad joote- või keevitusseadmed, lõikevõimelised või mitte; elektriaparaadid metallide või metallkeraamiliste materjalide kuumpihustamiseks; nende osad (v.a kuumpihustuspüstolid)

8517

Telefonid, sh mobiilside- või muu juhtmeta võrgu (raadiovõrgu) nutitelefonid ja muud telefonid; muud seadmed kõne, pildi või muude andmete edastamiseks või vastuvõtmiseks, sh juhtmega või juhtmeta kommunikatsioonivõrgu (nt koht- või laivõrgu) lõppseadmed, v.a rubriikide 8443 , 8525 , 8527 ja 8528 ülekande-, saate- ja vastuvõtuseadmed

8525

Ringhäälingu ja televisiooni saateaparaadid, vastuvõtuseadmetega või vastuvõtuseadmeteta, helisalvestus või -taasesitusaparatuuriga või ilma; telekaamerad, digitaalkaamerad ja salvestavad videokaamerad

8526

Radarseadmed (raadiolokatsiooniseadmed), raadionavigatsiooni abiseadmed ja raadiokaugjuhtimisseadmed

8527

Ringhäälingu vastuvõtuaparaadid, samasse korpusesse paigaldatud helisalvestus või -taasesitusseadmetega või ajanäitajaga või ilma nendeta

8528

Monitorid ja projektorid ilma televisiooni vastuvõtuseadmeta; televisiooni vastuvõtuseadmed, mis võivad sisaldada ka ringhäälingu raadiovastuvõtjat, heli- või videosalvestusseadmeid või heli- või videotaasesitusseadmeid

8529

Osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8525 –8528 aparaatides

8530

Elektrisignalisatsiooniseadmed, elektrilised ohutuskontrolliseadmed ja liikluskorraldusseadmed raudteede, trammiteede, maanteede, siseveeteede, parkimisplatside, sadamate ja lennuväljade jaoks; nende osad (v.a rubriigi 8608 mehaanilised või elektromehaanilised seadmed)

8531

Elektrilised heli- ja visuaalsignalisatsiooniseadmed; nende osad (näiteks kellad, sireenid, näitpaneelid, valve- või tuletõrjesignalisatsiooniseadmed) (v.a mootorsõidukid, jalgrattad või liikluskorraldusseadmed)

8532

Elektrikondensaatorid, fikseeritud või muudetava mahtuvusega; nende osad

8533

Elektritakistid (resistorid), sh reostaadid ja potentsiomeetrid, v.a soojustakistid; nende osad

8534

Trükilülitused

8535

Elektrilised lülitusseadmed vooluahelatele, elektrikatkestid ja kaitseseadmed vooluahelatele (näiteks lülitid, sulavkaitsmed, piksepingelahendid, pingepiirikud, liigpingepiirikud, pistikud ja muud pistikühendused, harukarbid), pingele üle 1 000  V (v.a rubriigi 8537 jaotuskilbid, alused, juhtimisseadmed jne)

8536

Elektrilised lülitusseadmed, katkestid ja kaitseseadmed vooluahelatele (näiteks lülitid, releed, sulavkaitsmed, liigpingepiirikud, pistikud, pistikupesad, lambipesad ja muud pistikühendused, harukarbid), pingele kuni 1 000  V (v.a rubriigi 8537 jaotuskilbid, alused, juhtimisseadmed jne)

8537

Puldid, paneelid, konsoolid, alused, jaotuskilbid jms, mille külge on monteeritud vähemalt kaks rubriigi 8535 või 8536 voolulülitus- ja jaotusseadet, kaasa arvatud komplektid, milles on grupi 90 aparaate ja instrumente, ning arvjuhtimisseadmed (v.a kommutatsiooniseadmed tavatelefoni- ja telegraafiaparaatide ja videotelefonide jaoks)

8538

Mujal nimetamata osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriigi 8535 , 8536 või 8537 seadmetes

8539

Elektrihõõglambid ja gaaslahenduslambid, sh hermeetilised suundvalguslambid, ultraviolettlambid ja infrapunased lambid; kaarlambid; nende osad

8540

Termokatoodiga, külmkatoodiga või fotokatoodiga elektronlambid ja elektronkiiretorud (näiteks vaakumlambid, aur- või gaastäitega lambid ja torud, elavhõbealaldid, elektronkiiretorud, telekaamerate kineskoobid); nende osad

8541

Dioodid, transistorid jms pooljuhtseadised; valgustundlikud pooljuhtseadised, sh fotogalvaanilised elemendid, mooduliteks ühendatud või ühendamata, paneelideks monteeritud või monteerimata (v.a fotogalvaanilised generaatorid); valgusdioodid, alusele monteeritud piesoelektrilised kristallid; nende osad

8542

Elektroonsed integraallülitused; nende osad

8543

Grupis 85 mujal nimetamata elektriseadmed, mis täidavad iseseisvaid tööoperatsioone; nende osad

8544

Isoleeritud traat (sh emailtraat ja anooditud traat), kaablid (sh koaksiaalkaablid) elektriseadmetes kasutamiseks jm isoleeritud elektrijuhtmed (sh emailtraat ja anooditud traat), pistikutega või pistikuteta; individuaalvarjestusega kiududest koosnevad kiudoptilised kaablid (komplektis elektrijuhtmete või pistikutega või ilma nendeta)

8545

Süsielektroodid, süsiharjad, kaarlambi- ja primaarelemendisöed jms elektrotehnikatooted grafiidist vm süsiniku erimist, metallosadega või metallosadeta

8546

Elektriisolaatorid, kõikvõimalikest materjalidest (v.a isolatsioonivahendid)

8547

Elektrimasinate, -aparaatide ja -seadmete isolatsioonivahendid, valmistatud täielikult isoleermaterjalist peale mõne väiksema metallosa (näiteks keermestatud kruvipesa), mis on sisse pandud vormimise käigus üksnes montaaži otstarbel, v.a rubriigi 8546 isolaatorid; mitteväärismetallist, isoleermaterjalidega vooderdatud torud juhtmetele ning nende ühendusdetailid

8548

Mujal grupis 85 nimetamata elektrilised osad ja manused seadmetele ja aparaatidele

8549

Elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmed ja jäägid

Grupp 86

Raudtee- või trammivedurid, -veerem ning nende osad; raudtee- või trammiteeseadmed ja -tarvikud ning nende osad; mitmesugused mehaanilised (sh elektromehaanilised) liikluskorraldusseadmed

8701

Traktorid (v.a rubriigi 8709 traktorid)

8702

Mootorsõidukid vähemalt 10 inimese veoks, k.a juht

8703 10

Mootorsõidukid vähem kui 10 inimese veoks lumel; golfiautod jms sõidukid

Ex87 03 23

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, ainult sädesüütega sisepõlemis-kolbmootoriga, silindrite töömahuga üle 1 900  cm3, kuid mitte üle 3 000  cm3 (v.a kiirabiautod)

Ex87 03 24

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, ainult sädesüütega sisepõlemis-kolbmootoriga, silindrite töömahuga üle 3 000  cm3 (v.a kiirabiautod)

Ex87 03 32

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, ainult diiselmootoriga, silindrite töömahuga üle 1 900  cm3, kuid mitte üle 2 500  cm3 (v.a kiirabiautod)

Ex87 03 33

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, ainult diiselmootoriga, silindrite töömahuga üle 2 500  cm3 (v.a kiirabiautod)

8703 40

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, nii sädesüütega sisepõlemis-kolbmootori kui ka elektrimootoriga käitatavad (v.a pistikhübriidsõidukid)

8703 50

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, nii diiselmootori kui ka elektrimootoriga käitatavad (v.a pistikhübriidsõidukid)

8703 60

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, nii sädesüütega sisepõlemis-kolbmootori kui ka elektrimootoriga käitatavad sõidukid, mida saab laadimiseks pistikuga välise toiteallika külge ühendada

8703 70

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, nii diiselmootori kui ka elektrimootoriga käitatavad sõidukid, mida saab laadimiseks pistikuga välise toiteallika külge ühendada

8703 80

Sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, ainult elektrimootoriga käitatavad

8703 90

Sõiduautod ja muud sõidukid peamiselt vähem kui 10 inimese veoks, k.a universaalid ja võidusõiduautod, käitatavad muu mootoriga kui sisepõlemis-kolbmootor või elektrimootor

8704

Mootorsõidukid kaubaveoks

8705

Eriotstarbelised mootorsõidukid, v.a sõidukid põhiliselt reisijate- või kaubaveoks (nt tehnoabiautod, autokraanad, tuletõrjeautod, betoonisegamisautod, tänavapühkimis- ja tänavakastmisautod, liikuvad töökojad, röntgeniautod)

8706 00

Rubriikide 8701 –8705 mootorsõidukite šassiid koos mootoriga

8708 99

Osad ja tarvikud rubriikide 8701 kuni 8705 kohastele mootorsõidukitele (traktorid, mootorsõidukid vähemalt kümne inimese veoks, sõiduautod ja muud mootorsõidukid peamiselt reisijateveoks, mootorsõidukid kaubaveoks ja eriotstarbelised mootorsõidukid), mujal nimetamata

8709

Tõste- ja teisaldusseadmeta iseliikuvad veokärud, mida kasutatakse tehastes, ladudes, sadamates ja lennujaamades lühikesteks kaubavedudeks; raudteejaama platvormil kasutatavad traktorid; eelnimetatud sõidukite osad

8710 00 00

Tankid jm soomusmasinad, ka relvadega varustatud, ning nende osad

8716

Haagised ja poolhaagised; muud mehaanilise jõuallikata sõidukid; nende osad

Grupp 88

Õhusõidukid, kosmoseaparaadid ja nende osad

Grupp 89

Laevad, paadid ja ujuvkonstruktsioonid

9013

Vedelkristallseadmed (v.a muudes rubriikides täpsemalt kirjeldatud seadmed); laserid (v.a laserdioodid); mujal käesolevas grupis nimetamata optilised seadmed ja instrumendid

9014

Suundkompassid; muud navigatsiooniinstrumendid ja -seadmed

9015

Geodeetilised (k.a fotogramm-meetrilised) instrumendid, hüdrograafia-, okeanograafia-, hüdroloogia-, meteoroloogia- ja geofüüsikainstrumendid ja -seadmed (v.a kompassid); kaugusmõõturid

9025

Areomeetrid jm vedelikesse asetatavad mõõteriistad, termomeetrid, püromeetrid, baromeetrid, hügromeetrid ja psühromeetrid, salvestusseadmega või salvestusseadmeta, nende instrumentide mis tahes kombinatsioonid

9026

Instrumendid ja seadmed vedeliku või gaasi vooluhulga, taseme, rõhu jms parameetrite mõõtmiseks või kontrollimiseks (nt kulumõõturid, tasemenäitajad, manomeetrid, soojusemõõturid), v.a rubriigi 9014 , 9015 , 9028  ja 9032 instrumendid ja seadmed

9027

Instrumendid ja seadmed füüsikaliseks või keemiliseks analüüsiks (nt polari-, refrakto- ja spektromeetrid, gaasi- ja suitsuanalüsaatorid); instrumendid ja seadmed viskoossuse, poorsuse, paisumise, pindpinevuse jms omaduste mõõtmiseks ja kontrollimiseks; instrumendid ja seadmed soojus-, heli- või valgushulga mõõtmiseks ja kontrollimiseks (sh eksponomeetrid); mikrotoomid

9028

Seadmed gaasi, vedeliku või elektri kulu või tootmismahu mõõtmiseks, sh nende kalibreerimisseadmed

9029

Pöördeloendurid, tootehulgaloendurid, taksomeetrid, läbisõidumõõturid, sammuloendurid jms; kiirusmõõdikud ning tahhomeetrid (v.a rubriigi 9014 või 9015 mõõteriistad); stroboskoobid

9030

Ostsilloskoobid, spektraalanalüsaatorid jm instrumendid ja seadmed elektriliste suuruste mõõtmiseks või kontrollimiseks (v.a rubriigi 9028 arvestid); instrumendid ja seadmed alfa-, beeta-, gamma-, röntgeni-, kosmilise vm ioniseeriva kiirguse mõõtmiseks või tuvastamiseks

9031

Mõõte- või kontrollinstrumendid ja -seadmed, mujal käesolevas grupis nimetamata; profiilprojektorid

9032

Automaatregulatsiooni- ja automaatkontroll-instrumendid ning -seadmed

9033

Käesolevas grupis masinate, seadmete, instrumentide ja aparatuuri osad ja tarvikud (mujal käesolevas grupis nimetamata)

Grupp 98

Täielik tööstuslik sisseseade


(1)  Kombineeritud nomenklatuur (CN) avaldatakse igal aastal nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse (EMÜ) nr 2658/87 tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta (EÜT L 256, 7.9.1987, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj) ajakohastatud lisana. Käesolevas lisas kasutatud mõisted „grupp“ või „grupid“ viitavad kombineeritud nomenklatuuri vastavatele gruppidele.“


II LISA

Määrusele (EL) nr 692/2014 lisatakse järgmine lisa:

„IV LISA

Artikli 2c lõikes 2b osutatud tarkvara loetelu

Tarkvara ettevõtete juhtimiseks, st süsteemid, mis esindavad ja suunavad digitaalselt kõiki ettevõttes toimuvaid protsesse, sealhulgas:

ettevõtte ressursiplaneerimine,

kliendisuhete haldamine,

otsuseinformaatika,

tarneahela juhtimine,

ettevõtte andmeladu,

elektrooniline hooldusjuhtimissüsteem,

projektijuhtimise tarkvara,

toodete olelusringi juhtimine,

eespool nimetatud tarkvarakomplektide tüüpilised komponendid, sealhulgas arvepidamise, sõidukipargi haldamise, logistika ja inimressursside tarkvara.

Projekteerimis- ja tootmistarkvara, mida kasutatakse arhitektuuri, inseneriteaduse, ehituse, tootmise, meedia, hariduse ja meelelahutuse valdkonnas, sealhulgas:

ehitusteabe modelleerimine,

raalprojekteerimine (CAD),

arvutipõhine tootmine (CAM),

tellimuspõhine tooteprojekteerimine,

eespool nimetatud tarkvarakomplektide tüüpilised komponendid.“


III LISA

Määrusele (EL) nr 692/2014 lisatakse järgmine lisa:

„V LISA

Artikli 2aa lõike 2 punktis c osutatud riikide loetelu

AMEERIKA ÜHENDRIIGID

JAAPAN

ÜHENDKUNINGRIIK

LÕUNA-KOREA

AUSTRAALIA

KANADA

UUS-MEREMAA

NORRA

ŠVEITS

LIECHTENSTEIN

ISLAND“.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2025/401/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top