Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1073

Nõukogu rakendusmäärus (EL) 2024/1073, 12. aprill 2024, millega rakendatakse määrust (EL) 2020/1998, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid

ST/7951/2024/INIT

ELT L, 2024/1073, 12.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1073/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1073/oj

European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

L-seeria


2024/1073

12.4.2024

NÕUKOGU RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2024/1073,

12. aprill 2024,

millega rakendatakse määrust (EL) 2020/1998, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 7. detsembri 2020. aasta määrust (EL) 2020/1998, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid, (1) eriti selle artikli 14 lõiget 1,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 7. detsembril 2020 vastu määruse (EL) 2020/1998.

(2)

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja (edaspidi „kõrge esindaja“) tegi 8. detsembril 2020 Euroopa Liidu nimel avalduse kogu maailmas rakendatava inimõiguste rikkujate vastase ELi sanktsioonirežiimi kohta, milles liit ja selle liikmesriigid kinnitasid veel kord oma kindlat pühendumust inimõiguste edendamisele ja kaitsmisele kogu maailmas. Kogu maailmas rakendatava inimõiguste rikkujate vastase ELi sanktsioonirežiimiga rõhutatakse liidu otsustavust suurendada oma rolli inimõiguste raske rikkumise vastu võitlemisel maailmas. Selle saavutamine, et iga inimene saab oma inimõigusi tegelikult kasutada, on liidu jaoks strateegiline eesmärk. Inimväärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdsuse, õigusriigi põhimõtte ja inimõiguste austamine on liidu ning liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika üks põhiväärtus.

(3)

Oma 14. novembri 2022. aasta järeldustes väljendas nõukogu muret ebaproportsionaalse mõju pärast, mida relvakonfliktid jätkuvalt avaldavad naistele ja tütarlastele kogu maailmas, ning seksuaalse ja soolise vägivalla, sealhulgas konfliktidega seotud seksuaalse vägivalla levimuse pärast nii internetis kui ka väljaspool seda. Nõukogu kohustus tõhustama jõupingutusi sellise vägivalla vastu võitlemiseks, et tagada täielik vastutus ja võidelda karistamatuse vastu. Lisaks rõhutas nõukogu oma 2014. aasta juuni järeldustes, et naistevastase vägivalla kõigi vormide vastu võitlemine ja nende likvideerimine nõuab kooskõlastatud poliitikat kõigil asjakohastel tasanditel ning terviklikku lähenemisviisi, mis on suunatud vägivalla tõkestamise, juhtumitest teatamata jätmise, ohvrite kaitse ja toetamise ning vägivallategude toimepanijate vastutusele võtmise kõige olulisematele küsimustele, samuti muudele meetmetele. Piiravate meetmete strateegiline kasutamine tugevdab seda lähenemisviisi, suurendades survet edasiste rikkumiste ärahoidmiseks, ning juhib koos muude inimõigustealases meetmepaketis sisalduvate liidu vahenditega tähelepanu nendele rikkumistele ja nende toimepanijatele.

(4)

7. oktoobril 2023 tegi liidu kõrge esindaja Iisraeli vastu suunatud rünnakute kohta Euroopa Liidu nimel avalduse, milles mõistetakse kõige karmimalt hukka Hamasi poolt Iisraelis toime pandud mitmekordsed ja valimatud rünnakud ning mõistetakse sügavalt hukka inimohvrite põhjustamine.

(5)

Oma 26. ja 27. oktoobri 2023. aasta järeldustes kordas Euroopa Ülemkogu, et mõistab kõige karmimalt hukka Hamasi selle jõhkrate ja valimatute terrorirünnakute eest kogu Iisraelis.

(6)

Seda arvesse võttes tuleks määruse (EL) 2020/1998 I lisas esitatud selliste füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid, lisada kolm üksust.

(7)

Määrust (EL) 2020/1998 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EL) 2020/1998 I lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Luxembourg, 12. aprill 2024

Nõukogu nimel

eesistuja

V. VAN PETEGHEM


(1)   ELT L 410 I, 7.12.2020, lk 1.


LISA

Määruse (EL) 2020/1998 I lisas esitatud füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetelu B jakku („Juriidilised isikud, üksused ja asutused“) lisatakse järgmised kanded:

 

Nimed (transliteratsioon ladina tähestikku)

Nimed

Tuvastamisandmed

Loetellu kandmise põhjused

Loetellu kandmise kuupäev

„24.

Al-Quds Brigades

teise nimega Sarāyā al-Quds

سرايا القدس

(kirjapilt araabia keeles)

Aktiivsed piirkonnad: Gaza sektor, Jordani Läänekallas, Lõuna-Liibanon

Al-Qudsi brigaadid on terroristliku organisatsiooni Palestiina Islami Džihaad, kelle suhtes kohaldatakse liidu piiravaid meetmeid, relvastatud tiib.

7. oktoobril 2023 panid Al-Qudsi brigaadide võitlejad koos Hamasiga toime jõhkraid ja valimatuid terrorirünnakuid kogu Iisraelis. Seda tehes panid nad süstemaatiliselt toime ka laialdast seksuaalset ja soolist vägivalda, kasutades seda sõjarelvana.

Eelkõige osalesid Al-Qudsi brigaadide võitlejad rünnakutes näiteks Kfar Aza ja Nahal Ozi kibutside vastu, kus pandi toime seksuaalse ja soolise vägivalla raskeid vorme, sealhulgas vägistamine, naissoost imikute tapmine ning naiste ja tütarlaste sihipärane röövimine.

Seetõttu vastutavad Al-Qudsi brigaadid inimõiguste raske rikkumise, sealhulgas süstemaatilise ja laialdase seksuaalse ja soolise vägivalla eest, mis tekitab tõsist muret ka seoses Euroopa Liidu lepingu artiklis 21 sätestatud ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkidega.

12.4.2024

25.

Nukhba Force

teise nimega Al-Nukhba

نخبة

(kirjapilt araabia keeles)

Aktiivsed piirkonnad: Gaza sektor, Jordani Läänekallas, Lõuna-Liibanon

Nukhba väed on terroristliku organisatsiooni Hamas, kelle suhtes kohaldatakse liidu piiravaid meetmeid, erivägede üksus.

7. oktoobril 2023 panid Nukhba vägede võitlejad toime jõhkraid ja valimatuid terrorirünnakuid kogu Iisraelis. Seda tehes panid nad süstemaatiliselt toime ka laialdast seksuaalset ja soolist vägivalda, kasutades seda sõjarelvana.

Nukhba vägede võitlejad imbusid muu hulgas Kfar Azza kibutsisse ja laskusid tiibvarjudega Re’im (Nova) muusikafestivalile. Mõlemas kohas panid Nukhba vägede võitlejad toime laialdast ja süstemaatilist seksuaalset ja soolist vägivalda, sealhulgas vägistasid ja tapsid naissoost alaealisi, moonutasid surnukehasid ning panid toime suguelundite moonutamist.

Seetõttu vastutavad Nukhba väed inimõiguste raske rikkumise, sealhulgas süstemaatilise ja laialdase seksuaalse ja soolise vägivalla eest, mis tekitab tõsist muret ka seoses Euroopa Liidu lepingu artiklis 21 sätestatud ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkidega.

12.4.2024

26.

Qassam Brigades

teise nimega Izz ad-Din al-Qassam Brigades; AQB

 

Aktiivsed piirkonnad: Gaza sektor, Jordani Läänekallas, Lõuna-Liibanon

Qassami brigaadid on terroristliku organisatsiooni Hamas, kelle suhtes kohaldatakse liidu piiravaid meetmeid, sõjaline tiib.

7. oktoobril 2023 panid Qassami brigaadide võitlejad toime jõhkraid ja valimatuid terrorirünnakuid kogu Iisraelis. Seda tehes panid nad süstemaatiliselt toime ka laialdast seksuaalset ja soolist vägivalda, kasutades seda sõjarelvana, sealhulgas alaealiste ja surnukehade seksuaalne kuritarvitamine, suguelundite moonutamine ning naiste ja tütarlaste sihipärane röövimine.

Seetõttu vastutavad Qassami brigaadid inimõiguste raske rikkumise, sealhulgas süstemaatilise ja laialdase seksuaalse ja soolise vägivalla eest, mis tekitab tõsist muret ka seoses Euroopa Liidu lepingu artiklis 21 sätestatud ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkidega.

12.4.2024“


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1073/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top