Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0551

Komisjoni rakendusotsus (EL) 2022/551, 4. aprill 2022, millega muudetakse rakendusotsust (EL) 2021/85 selliseid keskseid vastaspooli käsitleva Ameerika Ühendriikide õigusraamistiku samaväärsuse kohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 648/2012 nõuetega, millele on andnud tegevusloa ja mille üle teeb järelevalvet USA väärtpaberi- ja börsikomisjon (EMPs kohaldatav tekst)

C/2022/1962

ELT L 107, 6.4.2022, p. 82–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/551/oj

6.4.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 107/82


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2022/551,

4. aprill 2022,

millega muudetakse rakendusotsust (EL) 2021/85 selliseid keskseid vastaspooli käsitleva Ameerika Ühendriikide õigusraamistiku samaväärsuse kohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 648/2012 nõuetega, millele on andnud tegevusloa ja mille üle teeb järelevalvet USA väärtpaberi- ja börsikomisjon

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta määrust (EL) nr 648/2012 börsiväliste tuletisinstrumentide, kesksete vastaspoolte ja kauplemisteabehoidlate kohta, (1) eriti selle artikli 25 lõiget 6,

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni rakendusotsuses (EL) 2021/85 (2) on sätestatud, et Ameerika Ühendriikide (USA) õigus- ja järelevalvekorda selliste kesksete vastaspoolte suhtes, mille üle teeb järelevalvet USA väärtpaberi- ja börsikomisjon (SEC) ja mis peavad vastama eeskirjadele, mida kohaldatakse hõlmatud kliiringuasutuste suhtes, ja mille suhtes kohaldatakse SECi reegli 17Ad-22 punktis e sätestatud rangemat raamistikku („hõlmatud kliiringuasutusteks peetavad kesksed vastaspooled“), tuleb käsitada samaväärsena määruses (EL) nr 648/2012 sätestatud nõuetega, kui selliste kesksete vastaspoolte sise-eeskirjad ja protseduurid sisaldavad konkreetseid riskijuhtimismeetmeid, millega tagatakse, et alustamise tagatised arvutatakse ja võetakse kõnealuse rakendusotsuse artiklis 1 sätestatud parameetrite alusel.

(2)

Rakendusotsuse (EL) 2021/85 vastuvõtmisel aga ei hinnanud komisjon, kas hõlmatud kliiringuasutusteks peetavad kesksed vastaspooled peavad täitma õiguslikult siduvaid nõudeid, mis on samaväärsed määruse (EL) nr 648/2012 IV jaotises sätestatud nõuetega, seoses valitsuse spondeeritud asutuste Federal National Mortgage Association (Fannie Mae), Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac) ja Government National Mortgage Association (Ginnie Mae) emiteeritud või garanteeritud hüpoteekväärtpaberitega, millega kaubeldakse To-Be-Announced põhimõttel (TBAd). Liidus TBAsid ei ole. Tegemist on eelkõige forvard- või hilisema ülekandmisega toodetega ning kaubafutuuridega kauplemise komisjoni (CFTC) ja SECi eeskirjade ja tõlgenduse kohaselt ei kuulu TBAd mõistete „vahetustehing“ ja „väärtpaberipõhine vahetustehing“ alla (3). Lisaks toimub TBAdega kauplemine nii puhtalt kahepoolsel alusel kui vähemal määral ka vahemaakleriplatvormidel. Selleks et USAs kohaldatavat TBAde keskse kliirimisega seotud õigus- ja järelevalvekorda saaks käsitada samaväärsena määruse (EL) nr 648/2012 IV jaotises sätestatud nõuetega, peaks selle õigus- ja järelevalvekorra sisuline tulemus olema samaväärne regulatiivsete eesmärkide poolest, mida õigus- ja järelevalvekord saavutab. Kõnealuse samaväärsuse hindamise eesmärk on seega kontrollida, kas USA õigus- ja järelevalvekorraga tagatakse, et TBAsid kliirivad kesksed vastaspooled ei kujuta endast liidus asutatud kliirivatele liikmetele ja kauplemiskohtadele suuremat riski kui liidus tegevusloa saanud kesksed vastaspooled ega tekita seeläbi liidus vastuvõetamatul tasemel süsteemset riski.

(3)

Hõlmatud kliiringuasutusteks peetavate kesksete vastaspoolte suhtes kohaldatavad esmased eeskirjad on sätestatud 1934. aasta väärtpaberibörsi seaduse (edaspidi „börsiseadus“) paragrahvides 3(a)(23) ja 17A, 2010. aasta Frank-Doddi seaduse VII ja VIII jaotises ning nende alusel SECi poolt vastu võetud määrustes, eelkõige eeskirjas 17Ad-22 („esmased eeskirjad“). Need esmased eeskirjad ei näe aga ette minimaalset realiseerimisperioodi alustamise tagatise arvutamiseks ja võtmiseks. TBAde puhul arvutatakse tagatised kolmepäevase realiseerimisperioodi alusel. Selle kolmepäevase realiseerimisperioodi puhul võetakse arvesse TBA turu (mis on USA suuruselt teine fikseeritud tulumääraga turg) suurt likviidsust ning see põhineb tagatismudelil, mis peab tagama, et tagatised kataksid potentsiaalseid riskipositsioone, mida keskse vastaspoole hinnangul võib esineda kuni kohustusi mittetäitva liikme positsioonide maandamise või likvideerimiseni. Tagatismudelis kasutatakse tagasivaatelist perioodi, mille puhul võetakse arvesse viimast kümmet aastat ja vajaduse korral sellest kümnest aastast varasemaid turustressiperioode, tagamaks, et turustressiperioode võetakse alati arvesse. TBAde tagatiste arvutamise eeskirjades ja menetlustes järgitakse lähenemisviisi, mis on sarnane määruse (EL) nr 648/2012 IV jaotises sätestatud eeskirjadega. Tuginedes hinnangule, mis käsitleb kõnealuste eeskirjade ja menetluste tulemusi ja nende asjakohasust liidus asutatud kliirivate liikmete ja kauplemiskohtade võimalike riskide maandamiseks, võib neid eeskirju ja menetlusi käsitada samaväärsetena määruse (EL) nr 648/2012 IV jaotises sätestatud nõuetega, nagu on täpsustatud komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 153/2013 (4) artikli 26 lõikes 1. Selles sättes nõutakse, et keskne vastaspool arvestaks muude finantsinstrumentide kui börsiväliste tuletislepingute puhul minimaalse realiseerimisperioodina kaks päeva ja börsiväliste tuletislepingute puhul viis päeva, kusjuures tagatis võetakse tavaliselt netopõhiselt.

(4)

Lisaks on delegeeritud määruse (EL) nr 153/2013 artikli 28 lõikes 1 nõutud, et keskne vastaspool kohaldab vähemalt ühte kolmest protsüklilisust piiravast meetmest tagamaks, et alustamise tagatised ei muutuks majanduslikult stabiilsetel aegadel liiga väikeseks ega kasvaks stressiolukorras järsult. Selliste meetmetega tagatakse stabiilsed ja konservatiivsed tagatised. Esmaste eeskirjadega ei ole TBAdele sellist erinõuet ette nähtud. TBAsid kliirivad kesksed vastaspooled on siiski kehtestanud protsüklilisust piirava mõjuga sise-eeskirjad ja protseduurid. Seepärast annavad kesksete vastaspoolte siduvad sise-eeskirjad ja protseduurid sisulisi tulemusi, mis on TBAde puhul samaväärsed protsüklilisuse piiramist käsitlevate liidu eeskirjade mõjuga.

(5)

USAs TBAdega seotud ja hõlmatud kliiringuasutusteks peetavate kesksete vastaspoolte suhtes kohaldatavat õigus- ja järelevalvekorda tuleks seega käsitada liidu eeskirjadega samaväärsena, tingimusel et TBAsid kliiriva ja tunnustamist taotleva keskse vastaspoole siduvad sise-eeskirjad ja protseduurid vastavad teatavatele riskijuhtimise nõuetele. Eelkõige peaks keskne vastaspool arvutama ja võtma alustamise tagatise netopõhiselt kolmepäevase realiseerimisperioodi alusel. Lisaks peaks keskne vastaspool TBAde puhul kohaldama protsüklilisust piiravaid meetmeid, mis on stabiilsete ja konservatiivsete tagatiste võimaldamisel samaväärsed ükskõik millisega delegeeritud määruse (EL) nr 153/2013 artikli 28 lõikes 1 sätestatud kolmest meetmest.

(6)

Komisjon järeldab, et SECi õigus- ja järelevalvekorda, mida kohaldatakse hõlmatud kliiringuasutusteks peetavate kesksete vastaspoolte suhtes ning mis sisaldab nõudeid, mis on sätestatud esmastes eeskirjades ning kliiringuasutusteks peetavate kesksete vastaspoolte siduvates sise-eeskirjades ja menetlustes, tuleb käsitada õiguslikult siduvate nõuetena, mis on samaväärsed määruse (EL) nr 648/2012 IV jaotises sätestatud nõuetega, nagu on täpsustatud delegeeritud määruses (EL) nr 153/2013, kuivõrd see kord vastab teatavatele riskijuhtimisega seotud nõuetele.

(7)

Selleks et Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) saaks neid tunnustada, peavad TBAsid kliirivad kesksed vastaspooled järgima hõlmatud kliiringuasutusteks peetavate kesksete vastaspoolte suhtes kohaldatavaid eeskirju ja teatavatele riskijuhtimisstandarditele vastavaid õiguslikult siduvaid nõudeid. ESMA peaks kooskõlas määruse (EL) nr 648/2012 artikli 25 lõike 2 punktiga b kontrollima, et kõnealused riskijuhtimisstandardid kajastuvad SECi järelevalve all olevate ja liidus tunnustamist taotlevate TBAsid kliirivate kesksete vastaspoolte sise-eeskirjades ja menetlustes. Eelkõige peaks ESMA kontrollima seda, et keskne vastaspool kohaldab TBAde suhtes netopõhiselt kolme päeva pikkust realiseerimisperioodi ning et keskne vastaspool kohaldab protsüklilisust piiravaid meetmeid, mis on stabiilsete ja konservatiivsete tagatiste pakkumisel samaväärsed mõnega delegeeritud määruse (EL) nr 153/2013 artikli 28 lõikes 1 sätestatud kolmest meetmest.

(8)

Seepärast tuleks rakendusotsust (EL) 2021/85 vastavalt muuta.

(9)

Tagamaks, et ESMA saab viivitamata alustada TBAsid kliirivate kesksete vastaspoolte tunnustamismenetlust, peaks käesolev otsus jõustuma võimalikult kiiresti.

(10)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas Euroopa väärtpaberikomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Rakendusotsuse (EL) 2021/85 artiklit 1 muudetakse järgmiselt:

(1)

punkt c asendatakse järgmisega:

„c)

hüpoteekväärtpaberite puhul, millega kaubeldakse TBA (To-Be-Announced) põhimõttel, kolmepäevane realiseerimisperiood, mis arvutatakse netopõhiselt;“;

(2)

lisatakse punkt d:

„d)

punktides a, b ja c osutatud lepingute puhul protsüklilisust piiravad meetmed, mis on samaväärsed vähemalt ühega järgmistest:

i)

meetmed, millest tulenevalt kohaldatakse tagatispuhvrit, mille maht on vähemalt 25 % arvutatud tagatistest ja mida keskne vastaspool võib ajutiselt kasutada, kui arvutatud võimendustagatise nõuded märkimisväärselt suurenevad;

ii)

meetmed, millest tulenevalt määratakse vähemalt 25 % kaal halvenenud turutingimustele tagasivaatelisel perioodil;

iii)

meetmed, millega tagatakse, et võimendustagatise nõuded ei ole väiksemad kui nõuded, mille arvutamisel oleks aluseks võetud kümneaastase tagasivaatelise perioodi põhjal hinnatud volatiilsust.“

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 4. aprill 2022

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 201, 27.7.2012, lk 1.

(2)  Komisjoni 27. jaanuari 2021. aasta rakendusotsus (EL) 2021/85 selliseid keskseid vastaspooli käsitleva Ameerika Ühendriikide õigusraamistiku samaväärsuse kohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 648/2012 nõuetega, millele on andnud tegevusloa ja mille üle teeb järelevalvet USA väärtpaberi- ja börsikomisjon (ELT L 29, 28.1.2021, lk 27).

(3)  U.S Federal Register, Vol. 77 nr 156, 13. august 2012, II osa, Commodity Futures Trading Commission 17 CFR 1. osa, Securities and Exchange Commission, 17 CFR osad 230, 240 ja 241 Further Definition of „Swap,“ „Security-Based Swap,“ and „Security-Based Swap Agreement“; Mixed Swaps; Security-Based Swap Agreement Recordkeeping; lõppeeskiri.

(4)  Komisjoni 19. detsembri 2012. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 153/2013, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 648/2012 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kesksete vastaspoolte suhtes kohaldatavaid nõudeid (ELT L 52, 23.2.2013, lk 41).


Top