Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0162

    Komisjoni rakendusotsus (EL) 2022/162, 4. veebruar 2022, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/904 rakenduseeskirjad, mille alusel arvutada, kontrollida ja esitada andmeid teatavate ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähendamise kohta ja liikmesriikides selleks võetud meetmete kohta (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2022/565

    ELT L 26, 7.2.2022, p. 19–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 30/10/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/162/oj

    7.2.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 26/19


    KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2022/162,

    4. veebruar 2022,

    millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/904 rakenduseeskirjad, mille alusel arvutada, kontrollida ja esitada andmeid teatavate ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähendamise kohta ja liikmesriikides selleks võetud meetmete kohta

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta direktiivi (EL) 2019/904 teatavate plasttoodete keskkonnamõju vähendamise kohta, (1) eriti selle artikli 4 lõiget 2 ja artikli 13 lõike 4 esimest lõiku,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiivis (EL) 2019/904 on sätestatud liikmesriikide kohustus võtta meetmeid, et olulisel määral ja järjekindlalt vähendada kõnealuse direktiivi lisa A osas loetletud ühekordselt kasutatavate plasttoodete (edaspidi „ühekordselt kasutatavad plasttooted“) tarbimist. Komisjon peab kehtestama kõnealuse tarbimise vähendamise arvutamise ja kontrollimise metoodika.

    (2)

    Samuti on direktiivis (EL) 2019/904 sätestatud liikmesriikide kohustus esitada komisjonile igal aastal andmed turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta ja teave selliste toodete tarbimise vähendamiseks võetud meetmete kohta, sealhulgas kvaliteedikontrolli aruanne. Komisjon peab kehtestama kõnealuse aruandluse vormi.

    (3)

    Direktiiviga (EL) 2019/904 on liikmesriikidele jäetud ulatuslik kaalutlusõigus otsustada, milliseid meetmeid vastu võtta, et olulisel määral ja järjekindlalt vähendada ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimist. Need meetmed võivad varieeruda sõltuvalt sellest, milline on ühekordselt kasutatavate plasttoodete keskkonnamõju nende olelusringi jooksul, sealhulgas prügina, ning peavad olema proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad.

    (4)

    Tarbimise vähenemise mõõtmisel on asjakohane võtta aluseks turule lastud ühekordselt kasutatavates plasttoodetes sisalduva plasti kaal, kuna see annab ülevaate kõnealuste toodete keskkonnamõjust plastprügi keskkonnareostuse seisukohast. Selle meetodi puhul võetakse arvesse ka kaalu- ja materjalipõhiseid pakendite ja pakendijäätmete mõõtmise meetodeid ja sellest aru andmise vorme, mis on sätestatud komisjoni otsuses 2005/270/EÜ (2).

    (5)

    Tarbimise vähenemise mõõtmisel toote ka asjakohane võtta arvesse turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete arvulist kogust, et toote tasandil jälgida tarbimise vähendamise mõju jäätmetekke ärahoidmisele ja seega ka plastireostuse võimalikku vähenemist keskkonnas.

    (6)

    Võttes arvesse ulatuslikku kaalutlusõigust, mis on liikmesriikidele jäetud direktiivi (EL) 2019/904 artikliga 4, peaksid nad saama arvutada tarbimise vähenemist kas sellistes turule lastud toodetes sisalduva plasti kogukaalu või selliste turule lastud toodete arvulise koguse põhjal. Kuna mõlema meetodiga saadud andmete põhjal on võimalik jälgida ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise suundumusi ja selliste meetmete mõju, mis on võetud jäätmetekke ärahoidmiseks ning kõnealuste toodete asendamiseks koduskasutatavate või alternatiivsete plasti mittesisaldavate toodetega, peaks liikmesriikidel olema võimalus valida kahest meetodist selline, mis on kooskõlas nende tarbimise vähendamise poliitika ja direktiivi (EL) 2019/904 artikli 4 alusel võetud meetmetega.

    (7)

    Kui teatavas liikmesriigis turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete arvuline kogus või kaal ei iseloomusta selliste toodete tarbimist selles liikmesriigis, sest märkimisväärne hulk selliseid tooteid liigub liidusiseselt hulgimüügitasandil, võib see liikmesriik sellise liikumise arvessevõtmiseks kohandada turule kõnealuste toodete kaalu või arvulist kogust.

    (8)

    Kui liikmesriik otsustab kasutada kaalupõhist meetodit, peaks ta esitama ka andmed turule lastud, osaliselt plastist valmistatud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kogukaalu kohta, kuna see teave aitab andmeid võrrelda ja võimaldab saada parema ülevaate mõjust, mida avaldab direktiivi (EL) 2019/904 kohane tarbimise vähendamise nõue.

    (9)

    Selleks et komisjonil oleks lihtsam saada ülevaadet meetmetest, mida liikmesriigid on võtnud ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähendamiseks kooskõlas direktiiviga (EL) 2019/904, peaks aruandevorm sisaldama selliste meetmete eri kategooriate soovituslikku loetelu. Liikmesriigid peavad siiski teatama kõigist võetud meetmetest, isegi kui neid ei ole soovituslikus loetelus sõnaselgelt nimetatud.

    (10)

    Selleks et andmed oleksid täpsed ja neid oleks võimalik tõendada, peaks aruandevorm tagama, et tehakse kindlaks kõik parameetrid, mis on asjakohased ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise arvutamiseks ja kontrollimiseks, selliste turule lastud toodete kohta andmete esitamiseks ja tarbimise vähendamiseks võetud meetmetest teatamiseks, ning selles tuleks sätestada tarbimise vähendamise arvutamiseks ja kontrollimiseks kasutatav metoodika.

    (11)

    Ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise arvutamise ja kontrollimise metoodika, millele on osutatud direktiivi (EL) 2019/904 artikli 4 lõikes 2, ja turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta andmete esitamiseks ja liikmesriikide võetud meetmete kohta teabe esitamiseks kasutatavad vormid, millele on osutatud kõnealuse direktiivi artikli 13 lõikes 4, on sisu poolest tihedalt seotud. Seepärast on asjakohane võtta käesolev õigusakt vastu mõlema kõnealuse sätte alusel, et tagada sidusus ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise arvutamise, kontrollimise ja aruandluse eeskirjade vahel ning teha need eeskirjad hõlpsamini kättesaadavaks.

    (12)

    Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2008/98/EÜ (3) artikli 39 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise arvutamise metoodika

    1.   Liikmesriigid arvutavad kalendriaasta jooksul liikmesriigis turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise emma-kumma järgmise parameetri alusel:

    a)

    liikmesriigis kalendriaastal turule lastud ühekordselt kasutatavates plasttoodetes sisalduva plasti kogukaal;

    b)

    liikmesriigis kalendriaastal turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete arvuline kogus.

    2.   Liikmesriigid arvutavad kalendriaasta jooksul liikmesriigis turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise I lisas esitatud valemitega.

    3.   Kui enne seda, kui ühekordselt kasutatavad plasttooted tehakse kättesaadavaks lõpptarbijale või -kasutajale, toimub nende toodete märkimisväärses koguses eksport, import või muul viisil liikumine liidu piires, võivad liikmesriigid sellise liikumise arvessevõtmiseks kohandada kõnealuste plasttoodete kaalu või arvulist kogust, nagu on osutatud lõikes 1.

    Artikkel 2

    Andmete esitamine

    1.   Liikmesriigid esitavad turule lastud ühekordselt kasutatavaid plasttooteid käsitlevad andmed, millele on osutatud direktiivi (EL) 2019/904 artikli 13 lõike 1 punktis a ja mis on arvutatud kooskõlas käesoleva otsuse artikliga 1, II lisaga kehtestatud vormis.

    2.   Liikmesriigid esitavad direktiivi (EL) 2019/904 artikli 13 lõike 1 punktis b osutatud teabe tarbimise vähendamise meetmete kohta käesoleva otsuse III lisaga kehtestatud vormis.

    3.   Liikmesriigid esitavad käesolevas artiklis osutatud andmete ja teabe kvaliteedi kontrolli aruande IV lisaga kehtestatud vormis.

    4.   Komisjon avaldab liikmesriikide esitatud andmed, välja arvatud juhul, kui liikmesriik esitab kvaliteedikontrolli aruandes sisalduva teabe kohta põhjendatud taotluse jätta teatavad andmed avaldamata.

    5.   Võimaluse korral kasutavad liikmesriigid andmete kogumiseks ja komisjonile esitamiseks elektroonilisi registreid.

    Artikkel 3

    Jõustumine

    Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel, 4. veebruar 2022

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 155, 12.6.2019, lk 1.

    (2)  Komisjoni 22. märtsi 2005. aasta otsus 2005/270/EÜ, millega vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 94/62/EÜ pakendite ja pakendijäätmete kohta kehtestatakse andmebaasisüsteemi vormid (ELT L 86, 5.4.2005, lk 6), muudetud komisjoni 17. aprilli 2019. aasta rakendusotsusega (EL) 2019/665 (ELT L 112, 26.4.2019, lk 26).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).


    I LISA

    Ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimise vähenemise arvutamise valemid

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavad plastist joogitopsid, sealhulgas nende korgid ja kaaned (joogitopsid):

    Image 1

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavad plastist toidupakendid (toidupakendid):

    Image 2

    Siin:

    CfB on joogitopsid;

    FC on toidupakendid;

    ConRed on tarbimise vähenemine liikmesriigis kalendriaastas;

    PoMCfB on:

    a)

    liikmesriigis asjaomasel kalendriaastal turule lastud plastjoogitopsides sisalduva plasti kogukaal (tonnides) (vajaduse korral kohandatuna vastavalt artikli 1 lõikele 3), kui tarbimise vähenemise arvutamiseks kasutatakse artikli 1 lõike 1 punktis a osutatud metoodikat, või

    b)

    liikmesriigis asjaomasel kalendriaastal turule lastud ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside koguarv (vajaduse korral kohandatuna vastavalt artikli 1 lõikele 3), kui tarbimise vähenemise arvutamiseks kasutatakse artikli 1 lõike 1 punktis b osutatud metoodikat;

    PoMFC on:

    (i)

    liikmesriigis asjaomasel kalendriaastal turule lastud plastist toidupakendites sisalduva plasti kogukaal (tonnides) (vajaduse korral kohandatuna vastavalt artikli 1 lõikele 3), kui tarbimise vähenemise arvutamiseks kasutatakse artikli 1 lõike 1 punktis a osutatud metoodikat, või

    (ii)

    liikmesriigis asjaomasel kalendriaastal turule lastud plastist toidupakendite koguarv (vajaduse korral kohandatuna vastavalt artikli 1 lõikele 3), kui tarbimise vähenemise arvutamiseks kasutatakse artikli 1 lõike 1 punktis b osutatud metoodikat;

    t2022 on vaatlusalune kalendriaasta 2022;

    t on vaatlusaasta (aasta, mille kohta andmeid kogutakse ja esitatakse).


    II LISA

    Turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta andmete esitamise vorm

     

    Plasti kaal (1) (tonnides)

    Kogukaal (2) (tonnides)

    Tooted (3)

    (tuhandetes ühikutes)

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavad täielikult plastist joogitopsid, sealhulgas nende korgid ja kaaned

     

     

     

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavad täielikult plastist toidupakendid

     

     

     

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavad osaliselt plastist joogitopsid, sealhulgas nende korgid ja kaaned

     

     

     

    Direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavad osaliselt plastist toidupakendid

     

     

     


    (1)  Andmete esitamine on kohustuslik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis a sätestatud metoodikat, ja andmeid võib kohandada vastavalt artikli 1 lõikele 3. Andmete esitamine on vabatahtlik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis b sätestatud metoodikat.

    (2)  Andmete esitamine on kohustuslik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis a sätestatud metoodikat, ja andmeid võib kohandada vastavalt artikli 1 lõikele 3. Andmete esitamine on vabatahtlik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis b sätestatud metoodikat.

    (3)  Andmete esitamine on kohustuslik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis b sätestatud metoodikat, ja andmeid võib kohandada vastavalt artikli 1 lõikele 3. Andmete esitamine on vabatahtlik, kui liikmesriik kohaldab artikli 1 lõike 1 punktis a sätestatud metoodikat.


    III LISA

    Tarbimise vähendamise meetmete kohta andmete esitamise vorm

    1.   Meetmed, mille abil vähendatakse direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside, sealhulgas nende korkide ja kaante (edaspidi „SUP CfB“) tarbimist

    Tarbimise vähendamise meetmed

    Meetme täpne kirjeldus (alamkategooriad)

    Meetme kvantitatiivne/kvalitatiivne kirjeldus

    Meetme jõustumine

    Meetme õiguslik laad (vabatahtlik/kohustuslik)

    Meetme ulatus (kohalik, piirkondlik, riiklik või muu)

    Meetme sihtrühm (tootjad, importijad, müüjad, tarbijad)

    Kvantitatiivsed eesmärgid

    Turule lastavate ja tarbijatele kättesaadavaks tehtavate SUP CfB-de osakaalu vähendamise kvantitatiivsed eesmärgid

    Turule lastavatele ja tarbijatele kättesaadavaks tehtavatele SUP CfB-dele alternatiivsete korduskasutatavate toodete osakaalu suurendamise kvantitatiivsed eesmärgid

     

     

     

     

     

    SUP CfB-de säästvate alternatiivide (seahulgas korduskasutatavate plastist joogitopside) kasutuse soodustamine

    Meetmed, millega soodustatakse SUP CfB-dele alternatiivsete korduskasutatavate toodete kasutamist haldusasutustes

    Meetmed, millega kehtestatakse ettevõtjatele kohustused või stiimulid teha SUP CfB-dele alternatiivsed korduskasutatavad tooted avalikel suurüritustel tarbijatele kättesaadavaks

    Meetmed, millega kehtestatakse nn tule-oma-topsiga-süsteemid, mis võimaldavad tarbijatel kasutada oma joogitopsi

    SUP CfB-dele alternatiivsetest korduskasutatavatest toodetest lähtuvate ärimudelite edendamine

    Meetmed, millega kehtestatakse ettevõtjatele kohustused või stiimulid pakkuda lõpptarbijale müügikohas alternatiivseid säästvaid joogitopse

    Tasuta avalike joogiveekohtade edendamine, et innustada inimesi võtma kaasa taastäidetavaid topse või jooma kraanist

     

     

     

     

     

    Majandushoovad

    Ettevõtjatele SUP CfB-de turulelaskmise korral kehtestatavad maksud

    Keskkonnahoidlikud riigihanked

    Tagatisrahasüsteemid

    Subsiidiumid või vähendatud maksud ettevõtjatele, kes lasevad turule SUP CfB-dele alternatiivseid korduskasutatavaid tooteid

    Vahendid, millega tagatakse allahindlused tarbijatele, kes ostavad või võtavad kaasa SUP CfB-dele alternatiivseid korduskasutatavaid tooteid

    SUP CfB-de tootjate laiendatud tootjavastutuse kohustused

     

     

     

     

     

    Turustus- ja kasutuspiirangud

    SUP CfB-de turulelaskmise piirangud, et tagada nende asendamine alternatiivsete toodetega, mis on kas korduskasutatavad või ei sisalda plasti või sisaldavad plasti vähem, nagu on osutatud direktiivi (EL) 2019/904 artikli 4 lõike 1 kolmandas lõigus

    SUP CfB-de kättesaadavaks tegemisele piirangute kehtestamine teatavates konkreetsetes kohtades (nt avalikud rannad ja pargid) või teatavate ettevõtjate ja haldusasutuste jaoks

    Tarbijatele SUP CfB-des jookide serveerimisele piirangute kehtestamine

     

     

     

     

     

    Pädevate asutuste ja majandussektorite kokkulepped vastavalt direktiivi (EL) 2019/904 artikli 17 lõikele 3

    Kokkulepped, mis sisaldavad kvantitatiivseid eesmärke turule lastavate SUP CfB-de arvu vähendamiseks

    Kokkulepped, mis sisaldavad kvantitatiivseid eesmärke alternatiivsete korduskasutatavate või plastivabade toodete turulelaskmiseks

    Kokkulepped, mis sisaldavad [asjaomaste majandussektorite] ettevõtjate kohustusi teavitada tarbijaid või kutsuda neid üles kasutama SUP CfB-dele alternatiivseid tooteid või korduskasutussüsteeme

     

     

     

     

    Asjaomane sektor ja kokkulepetele alla kirjutanute arv

    Teadlikkuse suurendamise meetmed [põhitähelepanu SUP CfB-del]

    Kampaaniad, sealhulgas prügikoristuskampaaniate osana, et suurendada teadlikkust SUP CfB-de kahjulikust keskkonnamõjust, mis tuleneb prügistamisest ja muust sobimatust jäätmete kõrvaldamisest

    SUP CfB-de säästvate alternatiivide (nt korduskasutatavate joogitopside) kasutuse soodustamine

    Korduskasutusel põhinevaid süsteeme (nt nn tule-oma-topsiga-süsteem) pakkuvate ürituste soodustamine

     

     

     

     

     

    Muud meetmed

    Täpsustage

     

     

     

     

     

    Vajaduse korral lisage ridu.

     

    2.   Meetmed, mille abil vähendatakse direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavate plastist toidupakendite (edaspidi „SUP FC“) tarbimist

    Tarbimise vähendamise meede

    Meetme täpne kirjeldus (alamkategooriad)

    Meetme kvantitatiivne/kvalitatiivne kirjeldus

    Meetme jõustumine

    Meetme õiguslik laad (vabatahtlik/kohustuslik)

    Meetme ulatus (kohalik, piirkondlik, riiklik või muu)

    Meetme sihtrühm (tootjad, importijad, müüjad, tarbijad)

    Kvantitatiivne eesmärk

    Turule lastavate ja tarbijatele kättesaadavaks tehtavate SUP FC-de osakaalu vähendamise kvantitatiivsed eesmärgid

    Turule lastavatele ja tarbijatele kättesaadavaks tehtavatele SUP FC-dele alternatiivsete korduskasutatavate toodete osakaalu suurendamise kvantitatiivsed eesmärgid

     

     

     

     

     

    SUP FC-de säästvate alternatiivide (seahulgas korduskasutatavate plasttoodete) kasutuse soodustamine

    Meetmed, millega soodustatakse SUP FC-dele alternatiivsete korduskasutatavate toodete kasutamist haldusasutustes

    Meetmed, millega kehtestatakse ettevõtjatele kohustused või stiimulid teha SUP FC-dele alternatiivsed korduskasutatavad tooted avalikel suurüritustel tarbijatele kättesaadavaks

    Meetmed, millega kehtestatakse nn tule-oma-karbiga-süsteemid, mis võimaldavad tarbijatel kasutada oma toidupakendit

    SUP FC-dele alternatiivsetest korduskasutatavatest toodetest lähtuvate ärimudelite (nt tagatisrahasüsteemide) edendamine Meetmed, millega kehtestatakse ettevõtjatele kohustused või stiimulid pakkuda lõpptarbijale müügikohas alternatiivseid SUB FC-sid

    SUP FC-dele alternatiivsetest säästvatest toodetest lähtuvate ärimudelite edendamine

     

     

     

     

     

    Majandushoovad

    Ettevõtjatele SUP FC-de turulelaskmise korral kehtestatavad maksud

    Subsiidiumid või vähendatud maksud ettevõtjatele, kes lasevad turule SUP FC-dele alternatiivseid korduskasutatavaid tooteid

    Keskkonnahoidlikud riigihanked

    Tagatisrahasüsteemid

    Vahendid, millega tagatakse allahindlused tarbijatele, kes ostavad SUP FC-dele alternatiivseid korduskasutatavaid tooteid

     

     

     

     

     

    Turustus- ja kasutuspiirangud

    SUP FC-de turulelaskmise piirangud, et tagada nende asendamine alternatiivsete toodetega, mis on kas korduskasutatavad või ei sisalda plasti või sisaldavad plasti vähem, nagu on osutatud direktiivi (EL) 2019/904 artikli 4 lõike 1 kolmandas lõigus

    SUP FC-de kättesaadavaks tegemisele piirangute kehtestamine teatavates konkreetsetes kohtades (nt avalikud rannad ja pargid) või teatavate ettevõtjate ja haldusasutuste jaoks

    Tarbijatele toidu SUP FC-des tarnimisele piirangute kehtestamine

     

     

     

     

     

    Pädevate asutuste ja majandussektorite kokkulepped vastavalt direktiivi (EL) 2019/904 artikli 17 lõikele 3

    Kokkulepped, mis sisaldavad kvantitatiivseid eesmärke turule lastavate SUP FC-de arvu vähendamiseks

    Kokkulepped, mis sisaldavad kvantitatiivseid eesmärke alternatiivsete korduskasutatavate või plastivabade toodete turulelaskmiseks

    Kokkulepped, mis sisaldavad [asjaomaste majandussektorite] ettevõtjate kohustusi teavitada tarbijaid või kutsuda neid üles kasutama SUP FC-dele alternatiivseid tooteid või korduskasutussüsteeme

     

     

     

     

    Asjaomane sektor ja kokkulepetele alla kirjutanute arv

    Teadlikkuse suurendamise meetmed [põhitähelepanu SUP FC-del]

    Kampaaniad, sealhulgas prügikoristuskampaaniate osana, et suurendada teadlikkust SUP FC-de kahjulikust keskkonnamõjust, mis tuleneb prügistamisest ja muust sobimatust jäätmete kõrvaldamisest

    SUP FC-de säästvate alternatiivide (nt korduskasutatavate toidupakendite) kasutuse soodustamine

    Korduskasutusel põhinevaid süsteeme (nt nn tule-oma-karbiga-süsteem) pakkuvate ürituste soodustamine

     

     

     

     

     

    Muud meetmed

    Täpsustage

     

     

     

     

     

    Vajaduse korral lisage ridu.

     


    IV LISA

    Kvaliteedikontrolli aruande vorm

    1.   Üldteave

    1.1.

    Liikmesriik:

    1.2.

    Andmed ja kirjelduse esitav organisatsioon:

    1.3.

    Kontaktisik/kontaktandmed:

    1.4.

    Vaatlusaasta:

    1.5.

    Esitamise kuupäev / versioon:

    1.6

    Link liikmesriigi avaldatud andmetele (nende olemasolul):

    2.   Andmete kogumises osalenute kirjeldus

    Asutuse nimi

    Põhiülesannete kirjeldus

     

     

    Vajaduse korral lisage ridu.

    3.   Kasutatud meetodite kirjeldus

    a.   Algandmed, mille alusel on arvutatud liikmesriigis turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavaid plastist joogitopse, sealhulgas nende korke ja kaasi käsitlevad andmed

    Andmeallikad

    Kasutatud andmeallikas (jah/ei)

    Kasutatud meetodite kirjeldus

    Osakaal koguandmetes

    Tagatisrahasüsteemidest saadud andmed

     

     

     

    Andmed laiendatud tootjavastutuse süsteemi kohta Andmed, mis on saadud tootjatelt endilt või organisatsioonidelt, kes täidavad laiendatud tootjavastutuse kohustusi tootja nimel

     

     

     

    Keskregistritest saadud andmed turule lastud ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside kohta

     

     

     

    Omavalitsustelt saadud andmed

     

     

     

    Uuringud

     

     

     

    Elektrooniline register

     

     

     

    Haldusaruanded

     

     

     

    Tootmisstatistika – riiklikud koodid

     

     

     

    Maksustatistika

     

     

     

    Tööstusstatistika

     

     

     

    Muud allikad (täpsustage)

     

     

     

    b.   Algandmed, mille alusel on arvutatud liikmesriigis turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavaid toidupakendeid käsitlevad andmed

    Andmeallikad

    Kasutatud andmeallikas (jah/ei)

    Kasutatud meetodite kirjeldus

    Osakaal koguandmetes

    Tagatisrahasüsteemidest saadud andmed

     

     

     

    Andmed laiendatud tootjavastutuse süsteemi kohta Andmed, mis on saadud tootjatelt endilt või organisatsioonidelt, kes täidavad laiendatud tootjavastutuse kohustusi tootja nimel

     

     

     

    Keskregistritest saadud andmed turule lastud ühekordselt kasutatavate toidupakendite kohta

     

     

     

    Omavalitsustelt saadud andmed

     

     

     

    Uuringud

     

     

     

    Koostise analüüsid

     

     

     

    Elektrooniline register

     

     

     

    Haldusaruanded

     

     

     

    Tootmisstatistika – riiklikud koodid

     

     

     

    Maksustatistika

     

     

     

    Tööstusstatistika

     

     

     

    Muud allikad (täpsustage)

     

     

     

    c.   Kui andmed esitatakse kaalupõhiselt artikli 1 lõike 1 punktis a esitatud metoodika alusel ja neid ei ole kogutud kogu turu kohta, siis märkida, kas on kasutatud liikmesriigis turule lastud ühekordselt kasutatavates plasttoodetes sisalduva plasti hinnangulist kaalu ja kõnealuste toodete hinnangulist kogukaalu. Kui jah, siis märkida andmetega hõlmatud plasti kaal protsendina summaarsest kaalust

    Konkreetsed käsitletavad teemad

    Hinnangute kindlaksmääramiseks kasutatud meetodite kirjeldus (5)

    %

     

    Kohustustest kõrvale hiilijad  (1)

     

     

     

    Isikliku kasutusega seotud liikumine liidus, import/eksport  (2)

     

     

     

    Internetimüük  (3)

     

     

     

    Miinimummäära käsitlevad eeskirjad  (4)

     

     

     

    Muu (täpsustage)

     

     

     

    d.   Kui andmed esitatakse lähtuvalt toodete arvulisest kogusest artikli 1 lõike 1 punktis b esitatud metoodika alusel ja andmeid ei ole kogutud kogu turu kohta, siis märkida, kas on kasutatud liikmesriigis turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete hinnangulist arvulist kogust. Kui jah, siis märkida andmetega hõlmatud toodete arvuline kogus protsendina üldkogusest

    Konkreetsed käsitletavad teemad

    Hinnangute kindlaksmääramiseks kasutatud meetodite kirjeldus(5)

    %

    Kohustustest kõrvale hiilijad  (5)

     

     

    Isikliku kasutusega seotud ELi-sisene liikumine, import/eksport  (6)

     

     

    Internetimüük  (7)

     

     

    Miinimummäära käsitlevad eeskirjad  (8)

     

     

    Muu (täpsustage)

     

     

    4.   Andmete tõendamise ja kontrolli süsteem

    a.   Liikmesriigi turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta esitatud andmete tõendamine

    Tõendamis- ja kontrollimenetlused

    Kohaldatakse kõikide järgmisi aspekte käsitlevate asjakohaste andmete suhtes

    Vajaduse korral lisamärkused

    Turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavad joogitopsid, sealhulgas nende korgid ja kaaned (jah/ei)

    Turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavad toidupakendid (jah/ei)

    Andmete täielikkuse kontroll

     

     

     

    Ristkontrollid

     

     

     

    Aegridade kontroll

     

     

     

    Auditikontrollid

     

     

     

    Muu (täpsustage)

     

     

     

    b.   Liikmesriigi turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta esitatud andmete täpsust mõjutavate põhitegurite kirjeldus

    Andmete usaldusväärsust [täpsust] mõjutada võivad tegurid

    Tegurid, mis on asjakohased järgmisi aspekte käsitlevate andmete puhul

    Kirjeldus selle kohta, kuidas mõjutab tegur andmete täpsust ja missuguste meetoditega minimeeritakse seda mõju

    Turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 1 osutatud ühekordselt kasutatavad joogitopsid, sealhulgas nende korgid ja kaaned (jah/ei)

    Turule lastud, direktiivi (EL) 2019/904 lisa A osa punktis 2 osutatud ühekordselt kasutatavad toidupakendid (jah/ei)

    Valikuvead (9)

    (nt variatsioonikordajad)

     

     

     

    Kaetusvead (10)

    (nt miinimummäära käsitlevad eeskirjad, piirkondlik kaetus)

     

     

     

    Mõõtmisvead  (11)

     

     

     

    Andmekogumise katsetamise vahendid (12)

    (nt küsimustikud)

     

     

     

    Andmetöötlusvead (13)

     

     

     

    Vastamata jätmisest tulenevad vead (14)

     

     

     

    Mudeli eelduste vead (15)

     

     

     

    Muu (täpsustage)

     

     

     

     

    c.   Selgitus liikmesriigi turule lastud ühekordselt kasutatavate plasttoodete kohta andmete kogumiseks tehtud uuringute ulatuse ja tulemuste kehtivuse kohta

    Vajaduse korral lisage ridu.

    d.   Esitatud andmete ja eelmiste aruandeaastate andmete erinevus

    Olulised metodoloogilised erinevused asjaomase vaatlusaasta puhul kasutatud arvutusmeetodi ja eelmiste vaatlusaastate puhul kasutatud arvutusmeetodi vahel, kui neid erinevusi on (lisage eelkõige tagasiulatuvad muudatused, nende laad ja see, kas konkreetse aasta puhul on vaja teha märge aegrea katkemise kohta).

    Vajaduse korral lisage ridu.

    e.   Kui liikmesriigi turule lastud ühekordselt kasutatavates plasttoodetes sisalduva plasti kaal ja toodete kogukaal või liikmesriigi turule lastud selliste toodete arvuline kogus on eelmise aruandeaastaga võrreldes suurenenud rohkem kui 10 %, selgitada erinevuse põhjuseid

    Turule lastud ühekordselt kasutatavad plasttooted

    Erinevus (%)

    Erinevuse peamine põhjus

     

     

     

    Vajaduse korral lisage ridu.

    5.   Konfidentsiaalsus

    Põhjendus selle kohta, miks taotletakse kvaliteedikontrolli aruande konkreetsete osade avaldamata jätmist vastavalt artikli 2 lõikele 4, ja avaldamisele mittekuuluvate osade loetelu.

    Vajaduse korral lisage ridu.

    6.   Peamised riigi veebisaidid, viitedokumendid ja väljaanded

    Esitage selle andmekogumisega seotud peamiste veebisaitide, viitedokumentide ja väljaannete nimed ja veebiaadressid.

     

    Vajaduse korral lisage ridu.


    (1)  Kohustustest kõrvale hiilija on tootja või turustaja, kes laseb turule ühekordselt kasutatavaid plasttooteid, kuid ei täida laiendatud tootjavastutuse kohustusi ise ega koos teiste tootjatega.

    (2)  Toodete liikumine liidus ja import/eksport pärast nende müümist lõppkasutajale.

    (3)  Turule laskmise andmete hulka peavad kuuluma ka veebimüügiandmed.

    (4)  Turule lastud ühekordselt kasutatavatest plasttoodetest teatamisel kohaldatakse miinimummäära käsitlevaid eeskirju.

    (5)  Kohustustest kõrvale hiilija on tootja või turustaja, kes laseb turule ühekordselt kasutatavaid plasttooteid, kuid ei täida laiendatud tootjavastutuse kohustusi ise ega koos teiste tootjatega.

    (6)  Toodete liikumine liidus ja import/eksport pärast nende müümist lõppkasutajale.

    (7)  Turule laskmise andmete hulka peavad kuuluma ka veebimüügiandmed.

    (8)  Turule lastud ühekordselt kasutatavatest plasttoodetest teatamisel kohaldatakse miinimummäära käsitlevaid eeskirju.

    (9)  Kirjeldage hinnangulisi variatsioonikordajaid ja dispersiooni hindamiseks kasutatud meetodeid.

    (10)  Kirjeldage kaetusvigade liiki ja suurust.

    (11)  Kirjeldage vahendeid võimalike riskide vähendamiseks ja vigade ärahoidmiseks.

    (12)  Kirjeldage vahendeid ja meetodeid, mida kasutati kvaliteedi tagamiseks, ning andmekogumisvahendite asjakohasust.

    (13)  Kirjeldage andmetöötlusetappe andmete kogumise ja statistika tegemise vahel ning loetlege avastatud töötlemisvead ja nende ulatus.

    (14)  Kirjeldage vastamata jätmise määrasid peamiste muutujate puhul ja lünkade täitmise meetodeid (kui neid kasutati).

    (15)  Kirjeldage mudeli eelduste vigade liiki ja suurust.


    Top