Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0876

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2021/876, 31. mai 2021, millega kehtestatakse määruse (EÜ) nr 1907/2006 rakenduseeskirjad autoriseerimistaotluste ja läbivaatamisaruannete kohta, mis käsitlevad ainete kasutamist originaalvaruosade tootmisel ning selliste toodete ja komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, ning muudetakse määrust (EÜ) nr 340/2008 (EMPs kohaldatav tekst)

C/2021/3748

ELT L 192, 1.6.2021, p. 3–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/876/oj

1.6.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 192/3


KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2021/876,

31. mai 2021,

millega kehtestatakse määruse (EÜ) nr 1907/2006 rakenduseeskirjad autoriseerimistaotluste ja läbivaatamisaruannete kohta, mis käsitlevad ainete kasutamist originaalvaruosade tootmisel ning selliste toodete ja komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, ning muudetakse määrust (EÜ) nr 340/2008

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrust (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ, (1) eriti selle artikli 74 lõiget 1 ja artiklit 132,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 56 lõikes 1 on sätestatud autoriseerimisnõue kõnealuse määruse XIV lisas loetletud väga ohtlike ainete turuleviimiseks ja kasutamiseks. Selle nõude järgimine toob endaga teatud juhtudel ettevõtjate jaoks kaasa märkimisväärse halduskoormuse. Oma 18. juuni 2014. aasta teatises „Õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programm (REFIT): hetkeseis ja tulevikuväljavaated“ (2) teatas komisjon, et ta kaalub teatavatel juhtudel autoriseerimismenetluse lihtsustamist. Komisjoni 5. märtsi 2018. aasta teatises „Komisjoni üldaruanne REACH-määruse toimimise ja teatavate elementide läbivaatamise kohta“ (3) nimetati ühe meetmena väga ohtlike ainete jätkuva kasutamise taotluste lihtsustamist originaalvaruosade tootmisel.

(2)

Komisjoni 2. detsembri 2015. aasta teatises „ELi ringmajanduse loomise tegevuskava“ (4) on kirjeldatud, et toodete eluea pikendamine nende parandamise teel aitab vältida raiskamist. Nõukogu 20. juuni 2016. aasta järeldustes selle tegevuskava kohta (5) kutsutakse komisjoni üles uurima, milliseid algatusi saab liidu tasandil teha toodete eluea pikendamiseks, eelkõige varuosade kättesaadavuse edendamise teel.

(3)

Selleks et vältida selliste toodete või komplekssete toodete enneaegset vananemist, (6) mida pärast määruse (EÜ) nr 1907/2006 XIV lisas osutatud sulgemiskuupäevi enam ei toodeta, tuleb selliste toodete või komplekssete toodete parandamiseks vajalikud varuosad ning ained ja segud jätkuvalt turul kättesaadavaks teha ja neid kasutada. Kui selliste toodete või komplekssete toodete tootmiseks on kasutatud määruse (EÜ) nr 1907/2006 XIV lisas loetletud ainet ning kui pärast sulgemiskuupäeva ei ole võimalik teatavat varuosa toota või toodet parandada ilma seda ainet kasutamata, tuleks selgitada selliste kasutusalade autoriseerimistaotluste ja autoriseerimise läbivaatamisaruannete sisu nõudeid, selleks et lihtsustada selliste autoriseerimistaotluste esitamist.

(4)

Määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 lõike 4 punktis e osutatud alternatiivide analüüsi puhul tuleks põhjendust, milles näidatakse, et toodet või kompleksset toodet pärast sulgemiskuupäeva enam ei toodeta, et see ei saa ilma varuosata ettenähtud viisil toimida ja et sellist varuosa ei saa toota ilma selle aineta või et toodet või kompleksset toodet ei saa parandada muul viisil kui seda ainet kasutades, pidada piisavaks, järeldamaks, et sobivad alternatiivid puuduvad. Kuna ainet kasutatakse selliste varuosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel üha vähem, sest aine kavandatud kasutusotstarve on seotud tootega, mida enam ei toodeta, samas kui teadus- ja arendustegevuse, katsetamise, kvalifitseerimise ja tootmise kulud, mis on seotud selliste kasutusviiside võimalike alternatiivide leidmisega, on tõenäoliselt suured, pidades silmas kasutuse eeldatavat vähenemist, peetakse sellist sätet põhjendatuks.

(5)

Samuti tuleks määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 lõike 5 punktis a osutatud sotsiaal-majanduslikus analüüsis põhjendust, milles tõendatakse, et toodet või kompleksset toodet pärast sulgemiskuupäeva enam ei toodeta, et see ei saa ilma varuosata ettenähtud viisil toimida ja et sellist varuosa ei saa ilma selle aineta toota või et toodet või kompleksset toodet ei saa parandada muul viisil kui seda ainet kasutades, pidada piisavaks, selleks et tõendada selle aine kasutamise sotsiaal-majanduslikku kasu. Varuosade puudumine või asjaolu, et tooteid või kompleksseid tooteid, mida enam ei toodeta, ei ole võimalik ilma selle aineta parandada, tooks kaasa nende toodete või komplekssete toodete enneaegse vananemise enne nende kasutusaja lõppu ja seega nende enneaegse äraviskamise, põhjustades tõenäoliselt suuri kulusid ettevõtjatele, tarbijatele või ühiskonnale. Lisaks eeldatakse, et selliste varuosade puhul kasutatava aine kasutuskordade ja koguste arv väheneb, mis omakorda vähendab inimeste tervisele ja keskkonnale avalduvat mõju, mis on seotud ainega kokkupuutumise või selle keskkonda laskmisega. Seepärast on asjakohane, et taotleja esitaks määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 lõike 5 punktis a osutatud sotsiaal-majandusliku analüüsi sisu kokkuvõtlikus vormis. See ei mõjuta vajadust võtta arvesse aine kasutamisest inimeste tervisele või keskkonnale tulenevat ohtu ega taotleja vajadust tõendada, et sotsiaal-majanduslik kasu kaalub selle ohu üles.

(6)

Kui täpsustada nende autoriseerimistaotluste sisu, mis esitatakse aine kasutamise kohta remondiks mõeldud varuosade tootmisel või selliste toodete ja komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, siis peaks see vähendama Euroopa Kemikaaliameti (edaspidi „kemikaaliamet“) töökoormust autoriseerimistaotluste hindamisel kõnealustel erijuhtudel. Selliste taotluste eest võetavad lõivud peaksid olema proportsioonis eeldatava töökoormusega, mida need juhud ametile põhjustavad, ja seega peaksid need olema madalamad võrreldes muude kasutusotstarvete taotluste puhul nõutavate lõivudega. Samadel põhjustel tuleks kõnealusteks kasutusviisideks antud autoriseeringute läbivaatamise tasusid vähendada sama proportsiooni võrra.

(7)

Seepärast tuleks komisjoni määrust (EÜ) nr 340/2008 (7) vastavalt muuta.

(8)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikliga 133 loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Käesoleva määrusega rakendatakse määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 61 lõiget 1, artikli 62 lõike 4 punkti e ja artikli 62 lõike 5 punkti a seoses autoriseerimistaotluste ja läbivaatamisaruannetega, mis käsitlevad kõnealuse määruse XIV lisas loetletud aine mõnd järgmist kasutusviisi (kas puhasainena või segu koostisainena):

a)

varuosade tootmine toodetena või komplekssete toodetena selliste toodete või komplekssete toodete parandamiseks, mille tootmine on lõppenud või lõpeb enne XIV lisas selle aine kandes nimetatud sulgemiskuupäeva, kui seda ainet kasutati nende toodete või komplekssete toodete valmistamisel ja need ei saa ilma kõnealuse varuosata toimida ettenähtud viisil ning varuosa ei saa toota ilma selle aineta (edaspidi „originaalvaruosade tootmine“);

b)

selliste toodete või komplekssete toodete parandamine, mille tootmine on lõppenud või lõpeb enne XIV lisas selle aine kandes nimetatud sulgemiskuupäeva, kui seda ainet kasutati nende toodete või komplekssete toodete valmistamisel ja neid ei saa parandada muul viisil kui seda ainet kasutades („selliste toodete või komplekssete toodete parandamine, mida enam ei toodeta“).

Artikkel 2

1.   Määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 kohane autoriseerimistaotlus aine kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, loetakse kõnealuse määruse artikli 62 lõike 4 punktile e vastavaks, kui see sisaldab järgmist:

a)

aine kirjeldus ja selle toime analüüs ning

b)

põhjendus, millega tõendatakse, et käesoleva määruse artikli 1 punktis a või b sätestatud tingimused on täidetud.

2.   Määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 kohane autoriseerimistaotlus aine kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, loetakse kõnealuse määruse artikli 62 lõike 5 punktile a vastavaks, kui see sisaldab järgmist:

a)

inimtervisele või keskkonnale avalduva mõju kokkuvõtlik kirjeldus vastavalt kemikaaliohutuse aruandes esitatud teabele;

b)

taotletava kasutusala sotsiaal-majandusliku kasu kokkuvõtlik kirjeldus, sealhulgas põhjendus, millega tõendatakse, et käesoleva määruse artikli 1 punktis a või b sätestatud tingimused on täidetud;

c)

järeldus, mis põhineb taotletud aine kasutamisest tulenevate riskide ja kasu võrdlusel, nagu on kirjeldatud käesoleva lõike punktides a ja b.

3.   Kui autoriseerimistaotlus esitatakse aine kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, piisab aine kasutamisega seotud sotsiaal-majanduslike tegurite ja alternatiivide sobivuse hindamiseks käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud teabest koos kolmandate isikute esildistega võimalike alternatiivide kohta, mis on esitatud vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 64 lõikele 2.

4.   Käesoleva artikli lõikeid 1, 2 ja 3 kohaldatakse mutatis mutandis määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 61 lõike 1 kohaselt esitatud läbivaatamisaruannete puhul, mis käsitlevad autoriseeringut, mis on antud aine kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta.

5.   Euroopa Kemikaaliamet (edaspidi „amet“) teeb hiljemalt 5. juuliks 2021 üldsusele kättesaadavaks spetsiaalsed alternatiivide analüüsi ja sotsiaal-majandusliku analüüsi vormid, mida kasutatakse selleks, et taotleda ainete kasutusalade autoriseerimist originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, samuti sellisteks kasutusviisideks antud autoriseeringut käsitlevate läbivaatamisaruannete puhul, mis esitatakse kooskõlas käesoleva määrusega ja mis kajastavad lõigetes 1 ja 2 osutatud elemente.

Artikkel 3

Määrust (EÜ) nr 340/2008 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 8 lõike 2 neljanda lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

„Amet nõuab vähendatud tasu, nagu on sätestatud käesoleva määruse VI lisa punktis 2, autoriseerimistaotluste puhul, mis käsitlevad ainete kasutamist originaalvaruosade tootmisel, mis on ette nähtud selliste komisjoni rakendusmääruse (EL) 2021/876 (*1) artikli 1 punktis a kirjeldatud toodete või komplekssete toodete parandamiseks, mida enam ei toodeta, ning selliste kõnealuse rakendusmääruse artikli 1 punktis b kirjeldatud toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, ning mis on esitatud kooskõlas kõnealuse rakendusmäärusega.

(*1)  Komisjoni 31. mai 2021. aasta rakendusmäärus (EL) 2021/876, millega kehtestatakse määruse (EÜ) nr 1907/2006 rakenduseeskirjad autoriseerimistaotluste ja läbivaatamisaruannete kohta, mis käsitlevad ainete kasutamist originaalvaruosade tootmisel ning selliste toodete ja komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, ning muudetakse määrust (EÜ) nr 340/2008 (ELT 192).“ "

2)

Artikli 9 lõike 2 neljanda lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

„Amet nõuab vähendatud tasu, nagu on sätestatud käesoleva määruse VII lisa punktis 2, autoriseerimistaotluste puhul, mis käsitlevad ainete kasutamist originaalvaruosade tootmisel, mis on ette nähtud selliste rakendusmääruse (EL) 2021/876 artikli 1 punktis a kirjeldatud toodete või komplekssete toodete parandamiseks, mida enam ei toodeta, ning selliste kõnealuse rakendusmääruse artikli 1 punktis b kirjeldatud toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta, ning mis on esitatud kooskõlas kõnealuse rakendusmäärusega.“

3)

VI ja VII lisa asendatakse käesoleva määruse lisas esitatud tekstiga.

Artikkel 4

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 31. mai 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 396, 30.12.2006, lk 1.

(2)  COM(2014) 368 final.

(3)  COM(2018) 116 final.

(4)  COM(2015) 614 final.

(5)   „ELi ringmajanduse loomise tegevuskava“, nõukogu 20. juuni 2016. aasta järeldused, ST 10518 2016 INIT.

(6)   „Komplekssed tooted“, nagu on kirjeldatud Euroopa Kohtu 10. septembri 2015. aasta otsuses Fédération des entreprises du commerce et de la distribution (FCD) ja Fédération des magasins de bricolage et de l’aménagement de la maison (FMB), C-106/14, ECLI:EU:C:2015:576, punktid 48–54.

(7)  Komisjoni 16. aprilli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 340/2008 Euroopa Kemikaaliametile vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH), makstavate tasude kohta (ELT L 107, 17.4.2008, lk 6).


LISA

„VI LISA

Tasud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 62 kohaste autoriseerimistaotluste eest

1.   

Autoriseerimistaotluste tasud

Tabel 1

Standardtasud

Baastasu

54 100  eurot

Lisatasu aine kohta

10 820  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

48 690  eurot

Tabel 2

Vähendatud tasumäärad keskmise suurusega ettevõtjatele

Baastasu

40 575  eurot

Lisatasu aine kohta

8 115  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

36 518  eurot

Tabel 3

Vähendatud tasumäärad väikeettevõtjatele

Baastasu

24 345  eurot

Lisatasu aine kohta

4 869  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

21 911  eurot

Tabel 4

Vähendatud tasumäärad mikroettevõtjatele

Baastasu

5 410  eurot

Lisatasu aine kohta

1 082  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

4 869  eurot

2.   

Artikli 8 lõike 2 viiendas lõigus osutatud tasud autoriseerimistaotluste eest, mis on esitatud aine kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta.

Tabel 1

Standardtasud

Baastasu

27 050  eurot

Lisatasu aine kohta

5 410  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

24 345  eurot

Tabel 2

Vähendatud tasumäärad keskmise suurusega ettevõtjatele

Baastasu

20 287  eurot

Lisatasu aine kohta

4 057  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

18 259  eurot

Tabel 3

Vähendatud tasumäärad väikeettevõtjatele

Baastasu

12 172  eurot

Lisatasu aine kohta

2 434  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

10 955  eurot

Tabel 4

Vähendatud tasumäärad mikroettevõtjatele

Baastasu

2 705  eurot

Lisatasu aine kohta

541 eurot

Lisatasu kasutusala kohta

2 434  eurot

VII LISA

Tasud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 61 kohase autoriseeringu läbivaatamise eest

1.   

Autoriseeringu läbivaatamise tasud

Tabel 1

Standardtasud

Baastasu

54 100  eurot

Lisatasu aine kohta

10 820  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

48 690  eurot

Tabel 2

Vähendatud tasumäärad keskmise suurusega ettevõtjatele

Baastasu

40 575  eurot

Lisatasu aine kohta

8 115  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

36 518  eurot

Tabel 3

Vähendatud tasumäärad väikeettevõtjatele

Baastasu

24 345  eurot

Lisatasu aine kohta

4 869  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

21 911  eurot

Tabel 4

Vähendatud tasumäärad mikroettevõtjatele

Baastasu

5 410  eurot

Lisatasu aine kohta

1 082  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

4 869  eurot

2.   

Artikli 9 lõike 2 viiendas lõigus osutatud tasu autoriseeringu läbivaatamise eest, mis on antud ainete kasutamiseks originaalvaruosade tootmisel või selliste toodete või komplekssete toodete parandamisel, mida enam ei toodeta.

Tabel 1

Standardtasud

Baastasu

27 050  eurot

Lisatasu aine kohta

5 410  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

24 345  eurot

Tabel 2

Vähendatud tasumäärad keskmise suurusega ettevõtjatele

Baastasu

20 287  eurot

Lisatasu aine kohta

4 057  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

18 259  eurot

Tabel 3

Vähendatud tasumäärad väikeettevõtjatele

Baastasu

12 172  eurot

Lisatasu aine kohta

2 434  eurot

Lisatasu kasutusala kohta

10 955  eurot

Tabel 4

Vähendatud tasumäärad mikroettevõtjatele

Baastasu

2 705  eurot

Lisatasu aine kohta

541 eurot

Lisatasu kasutusala kohta

2 434  eurot


Top