EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1115(01)

Komisjoni otsus, 12. november 2021, millega moodustatakse Euroopa toiduga kindlustatuse kriisiks valmisoleku ja kriisile reageerimise mehhanismi eksperdirühm 2021/C 461 I/01

C/2021/7991

OJ C 461I, 15.11.2021, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

15.11.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

CI 461/1


KOMISJONI OTSUS,

12. november 2021,

millega moodustatakse Euroopa toiduga kindlustatuse kriisiks valmisoleku ja kriisile reageerimise mehhanismi eksperdirühm

(2021/C 461 I/01)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 39 on tehtud liidule ja liikmesriikidele ülesandeks tagada põllumajandusliku toidutööstuse, kalandus- ja vesiviljelustoodete varude kättesaadavus ning varude jõudmine tarbijateni mõistliku hinnaga.

(2)

Oma 20. mai 2020. aasta teatises „Strateegia „Talust taldrikule“ õiglase, tervisliku ja keskkonnahoidliku toidusüsteemi edendamiseks“ (1) võttis komisjon endale kohustuse koordineerida tõhusamalt Euroopa ühist reageerimist kriisidele, mis mõjutavad või ähvardavad mõjutada kogu liidu toidusüsteemi või selle osa ning ohustavad või ähvardavad ohustada liidu toiduga kindlustatust. Vastavalt kõnealuse teatise 2. meetmele peab komisjon välja töötama hädaolukorra kava, mille alusel tagada toidutarned ja toiduga kindlustatus kriisi ajal.

(3)

Tuleks luua eksperdirühm vastavalt komisjoni otsusele C(2016)3301, (2) millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks (edaspidi „horisontaalsed eeskirjad“).

(4)

Seetõttu tuleks luua põllumajanduse, kalanduse, vesiviljeluse, tervishoiu ja toiduohutuse eksperdirühm ning määrata kindlaks selle ülesanded ja struktuur.

(5)

Koostoimes liidu praeguste struktuuride ja mehhanismidega peaks eksperdirühm aitama komisjonil töötada välja paremat koordineerimist liidu tasandil kõigis asjaomastes poliitikavaldkondades, samuti peaks ta aitama korraldada kooskõlastatud reageerimist kriisidele, mis mõjutavad või ähvardavad mõjutada toiduainetega varustamist ja toiduga kindlustatust liidus.

(6)

Eksperdirühm peaks koosnema isikutest, kes esindavad liikmesriike, ELi mittekuuluvaid riike, kelle toiduainete tarneahel on liidu toidusüsteemi tugevalt lõimitud, ja sidusrühmade organisatsioone. Eksperdirühma eesistuja peaks olema komisjoni esindaja. Koordineerimise eesmärgil tuleks iga liikmesriigi ja iga ELi mittekuuluva riigi jaoks luua ühtne kontaktpunkt.

(7)

Eeskirjad teabe avaldamise kohta eksperdirühma liikmete ja nende esindajate poolt tuleks kehtestada vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 101 ja komisjoni suunistele artikli 101 kohaldatavuse kohta horisontaalkoostöö kokkulepete suhtes (3).

(8)

Isikuandmeid tuleks töödelda kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/1725 (4).

(9)

Asjakohane on kindlaks määrata käesoleva otsuse kohaldamise aeg. Komisjon kaalub sobival ajal, kas on soovitatav kõnealuse ajavahemiku kehtivust pikendada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Luuakse Euroopa toiduga kindlustatuse kriisiks valmisoleku ja kriisile reageerimise mehhanismi eksperdirühm (edaspidi „eksperdirühm“).

Artikkel 2

Ülesanded

Eksperdirühma ülesanded on järgmised:

(a)

anda komisjonile nõu ja eriteadmisi seoses järgmisega:

(i)

selliste liidu õigusaktide, programmide ja poliitika rakendamine, milles käsitletakse liidu valmisolekut toiduainetega varustamise ja toiduga kindlustatuse kriisideks ning neile kriisidele reageerimist; ning

(ii)

koostöö ja tegevuse koordineerimine liikmesriikide, ELi mittekuuluvate riikide ja sidusrühmade organisatsioonidega punktis i osutatud küsimustes;

(b)

selliste kogemuste ja heade tavade vahetamine, mis on seotud toiduainetega varustamise ja toiduga kindlustatuse kriisidele kooskõlastatud reageerimise korraldamisega, mille alla kuulub ohtude varajane jälgimine ja nendest teavitamine, kriisi areng, kriisijärgne hindamine ja saadud kogemused;

(c)

arutamine komisjoni poolt ellu kutsutud liikmesriikide ja kolmandate riikide hädaolukorrakavade üle;

(d)

komisjoni abistamine selliste poliitiliste algatuste ettevalmistamisel, milles käsitletakse liidu valmisolekut toiduainetega varustamise ja toiduga kindlustatuse kriisideks ning neile kriisidele reageerimist, kui komisjon on selliste poliitiliste algatuste üle konsulteerinud;

(e)

igal üksikjuhul selliste soovituste eraldi väljatöötamine, mis on seotud liidu valmisolekuga toiduainetega varustamise ja toiduga kindlustatuse kriisideks ning nendele kriisidele reageerimiseks.

Eksperdirühma ülesanded ei piira otsuse nr 1313/2013/EL (5) (liidu elanikkonnakaitse mehhanism) kohaldamist ja eelkõige hädaolukordadele reageerimise koordineerimiskeskuse ainuvastutust kõigi abitaotluste koordineerimise eest liidu elanikkonnakaitse mehhanismi käivitamisel, sealhulgas toidukriiside korral.

Artikkel 3

Konsulteerimine

Komisjon võib eksperdirühmaga konsulteerida kõigis küsimustes, mis on seotud liidu valmisolekuga kriisideks, mis ohustavad toiduainetega varustamist ja toiduga kindlustatust, ning nendele kriisidele reageerimisega.

Artikkel 4

Liikmed

1.   Eksperdirühma liikmeks võivad olla:

(a)

iga liikmesriigi pädevad asutused põllumajanduse, kalanduse, vesiviljeluse, tervishoiupoliitika ja toiduohutuse valdkonnas;

(b)

teatavate ELi mittekuuluvate riikide, kelle toidutarneahel on liidu toidusüsteemi tugevalt lõimitud, pädevad asutused põllumajanduse, kalanduse, vesiviljeluse, tervishoiupoliitika ja toiduohutuse valdkonnas;

(c)

sidusrühmade organisatsioonid (kokku kuni 30), kes on välja valitud artiklis 6 osutatud valikumenetluse tulemusel ja kes tegutsevad põllumajanduse, kalanduse, vesiviljeluse, tervishoiupoliitika ja toiduohutuse valdkonnas või mis tahes valdkonnas, mis on seotud toiduainete tarneahela hea toimimisega, sealhulgas toidu tarnimine tarbijatele jaemüügi või toiduteenuste kaudu, sisendite ja tootmistegurite pakkumine, toiduainete tootmine, toiduainete töötlemine ja toiduainete transport.

2.   Eksperdirühma liikmed nimetavad ühe esindaja ja ühe asendusliikme ning tagavad, et nende esindajal ja asendusliikmel on lõike 1 punktis c osutatud valdkondades suured eksperditeadmised.

3.   Sidusrühmade organisatsioone, kes on valitud eksperdirühma liikmeks, kuid kes ei suuda enam eksperdirühma aruteludes tõhusalt osaleda; kes artikli 8 kohaste komisjoni talituste hinnangul ei vasta tingimustele, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 339; või kes astuvad tagasi, ei kutsuta enam nende ametiajal osalema eksperdirühma koosolekutel ja nende asemele võib volituste lõpuni jäänud ajaks nimetada uue liikme.

Artikkel 5

Kontaktpunktid

Üks artikli 4 lõike 1 punktides a ja b nimetatud pädev asutus igast liikmesriigist või kolmandast riigist tegutseb ühtse kontaktpunktina küsimustes, mis on seotud artiklis 2 osutatud ülesannetega. Liikmesriigid ja ELi mittekuuluvad riigid teatavad komisjonile kõigist muudatustest seoses kontaktpunktina tegutseva pädeva asutusega. Komisjon avaldab kontaktpunktide nimekirja asjaomasel veebisaidil ja ajakohastab seda korrapäraselt.

Artikkel 6

Valikumenetlus

1.   Sidusrühmade organisatsioonid valitakse avaliku kandideerimiskutse kaudu, mis avaldatakse komisjoni eksperdirühmade ja muude samalaadsete üksuste registris (edaspidi „eksperdirühmade register“). Lisaks võib kandideerimiskutse avaldada muude vahendite kaudu, sealhulgas vastavatel veebisaitidel.

Kandideerimiskutses on selgelt määratletud valikukriteeriumid, sealhulgas tööga seotud vajalikud eksperditeadmised ning esindatavad huvid. Minimaalne kandideerimisavalduste esitamise tähtaeg on neli nädalat.

2.   Selleks, et sidusrühmade organisatsioone saaks liikmeteks nimetada, peavad nad olema registreeritud läbipaistvusregistris.

3.   Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi peadirektor nimetab liikmesriikide ja kolmandate riikide ametiasutused liikmeteks otsese kutse alusel pärast eelnevat kokkulepet merendus- ja kalandusasjade peadirektoraadi ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadiga.

4.   Pärast eelnevat kokkulepet merendus- ja kalandusasjade peadirektoraadi ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadiga nimetab põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi peadirektor sidusrühmade organisatsioonid liikmeteks selliste taotlejate hulgast, kellel on kõrgetasemelised teadmised artikli 4 lõike 1 punktis c osutatud valdkondades ja kes on vastanud avalikule kandideerimiskutsele.

5.   Sidusrühmade organisatsioonid nimetatakse liikmeteks viieks aastaks. Nende ametiaega võib pikendada. Nad jäävad liikmeteks kuni oma ametiaja lõpuni või seni, kuni nad asendatakse, olenevalt sellest, kumb on varasem.

Artikkel 7

Eesistuja

Eksperdirühma eesistuja on komisjoni esindaja.

Artikkel 8

Toimimine

1.   Eksperdirühm tegutseb komisjoni vastutavate talituste (põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraat) taotlusel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega.

2.   Eksperdirühm kohtub vähemalt üks kord aastas. Kiireloomulistel juhtudel võib komisjon eksperdirühma igal ajal ilma ette teatamata kokku kutsuda.

3.   Eksperdirühma koosolekud toimuvad sõltuvalt asjaoludest kas komisjoni ruumides või virtuaalselt.

4.   Sekretariaaditeenuseid osutavad põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraat. Komisjoni muude osakondade ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad eksperdirühma ja selle alarühmade koosolekutel osaleda.

5.   Kokkuleppel põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraadi ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadiga võib eksperdirühm liikmete lihthäälteenamusega otsustada, et rühma arutelud on avalikud.

6.   Protokollis kajastatakse adekvaatselt ja täielikult päevakorra iga punkti arutlusi ja eksperdirühma esitatud arvamusi, soovitusi ja aruandeid. Protokolli koostab sekretariaat eesistuja vastutusel.

7.   Eksperdirühm võtab oma arvamused, soovitused või aruanded võimaluse korral vastu konsensuse alusel. Hääletuse korral otsustatakse hääletuse tulemus liikmete lihthäälteenamusega. Vastu hääletanud või hääletamisest keeldunud liikmetel on õigus nõuda, et arvamustele, soovitustele või aruannetele lisataks dokument nende seisukoha põhjenduste kokkuvõttega.

Artikkel 9

Alarühmad

1.   Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraat võivad luua alarühmi, kes tegelevad konkreetsete küsimustega kõnealuste peadirektoraatidega kooskõlastatud volituste alusel. Alarühmad tegutsevad kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega ja annavad aru eksperdirühmale. Alarühmad saadetakse pärast neile määratud ülesannete täitmist laiali.

2.   Alarühmade liikmed, kes ei ole rühma liikmed, valitakse avaliku kandideerimiskutse kaudu, kooskõlas artikliga 6 ja horisontaalsete eeskirjadega.

3.   Liikmesriikide esindajatest koosnev alarühm vastutab liikmesriikide ja komisjoni vahelise teabevahetuse eest, eelkõige konfidentsiaalse teabe vahetuse eest.

Artikkel 10

Kutsutud eksperdid

Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraat võivad kutsuda eksperdirühma töös ajutiselt osalema eksperte, kes on pädevad eksperdirühma või selle alarühmade konkreetses päevakorraküsimuses.

Artikkel 11

Vaatlejad

1.   Otsese kutse kaudu võib kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega anda vaatleja staatuse üksikisikutele, organisatsioonidele, sealhulgas sidusrühmade organisatsioonid, ja muudele avalik-õiguslikele asutustele kui liikmesriikide asutused.

2.   Vaatleja staatuses organisatsioonid ja avalik-õiguslikud asutused nimetavad oma esindajad.

3.   Eesistuja võib anda vaatlejatele ja nende esindajatele loa osaleda eksperdirühma ja selle alarühmade arutlustel ja pakkuda eksperditeadmisi. Neil ei ole siiski hääleõigust ja nad ei osale eksperdirühma ja selle alarühmade soovituste, nõuannete või aruannete koostamisel.

Artikkel 12

Kodukord

Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi, merendus- ja kalandusasjade peadirektoraadi ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi ettepanekul ja nendega kokkuleppel võtab eksperdirühm lihthäälteenamusega ja eksperdirühmade standardtöökorra (6) alusel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega vastu oma töökorra. Alarühmad tegutsevad vastavalt rühma töökorrale.

Artikkel 13

Ametisaladus ja salastatud teabe käitlemine

Eksperdirühma liikmed ja nende esindajad, samuti kutsutud eksperdid ning vaatlejad ja nende esindajad järgivad ametisaladuse hoidmise kohustust, mis kehtib aluslepingute ja nende rakenduseeskirjade kohaselt kõigile institutsioonide liikmetele ja personalile, samuti komisjoni otsustes (EL, Euratom) 2015/443 (7) ja (EL, Euratom) 2015/444 (8) sätestatud komisjoni julgeolekunorme seoses liidu salastatud teabe kaitsmisega. Juhul kui nad neid kohustusi ei täida, võib komisjon võtta kõik asjakohased meetmed.

Artikkel 14

Läbipaistvus

1.   Eksperdirühm ja selle alarühmad peavad olema registreeritud eksperdirühmade registris.

2.   Kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega avaldatakse eksperdirühma ja selle alarühmade koosseisu kohta eksperdirühmade registris järgmised andmed:

(a)

liikmesriikide pädevate ametiasutuste nimed;

(b)

kolmandate riikide pädevate asutuste nimed;

(c)

liikmesorganisatsioonide nimed; esindatav huvi;

(d)

vaatlejate nimed.

3.   Kõik asjakohased dokumendid, sealhulgas päevakorrad, protokollid ja osalejate kaastööd, avaldatakse eksperdirühmade registris. Eelkõige avaldatakse aegsasti enne koosolekut selle päevakord ja muud asjakohased taustdokumendid ning pärast koosolekut õigeaegselt selle protokoll. Avaldamisega seotud erandid on võimalikud üksnes juhul, kui leitakse, et asjaomase dokumendi avalikustamine kahjustaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/2001 (9) artikli 4 kohast avalike või erahuvide kaitset.

Artikkel 15

Koosolekutega seotud kulud

1.   Eksperdirühma ja selle alarühmade tegevuses osalejatele ei maksta nende teenuste eest tasu.

2.   Komisjon hüvitab rühma või alarühma tegevuses osalemisega seotud reisi- ja elamiskulud. Kulud hüvitatakse vastavalt komisjonis kehtivatele eeskirjadele ja nende summade piires, mis on komisjoni talitustele iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks eraldatud.

Artikkel 16

Kohaldamine

Käesolevat otsust kohaldatakse viie aasta jooksul alates selle vastuvõtmise kuupäevast.

Brüssel, 12. november 2021

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Janusz WOJCIECHOWSKI


(1)  COM/2020/381 final.

(2)  Komisjoni 30. mai 2016. aasta otsus C(2016) 3301 final, millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks.

(3)  Komisjoni teatis „Suunised Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 kohaldatavuse kohta horisontaalkoostöö kokkulepete suhtes“ (ELT C 11, 14.1.2011, lk 1).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta otsus nr 1313/2013/EL liidu elanikkonnakaitse mehhanismi kohta (ELT L 347, 20.12.2013, lk 924).

(6)  Otsuse C(2016)3301 III lisa.

(7)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/443 komisjoni julgeoleku kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 41).

(8)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/444 ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekunormide kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 53).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43). Need erandid on ette nähtud avaliku julgeoleku, sõjaliste küsimuste, rahvusvaheliste suhete, finants-, raha- või majanduspoliitika, isikute eraelu puutumatuse ja isikupuutumatuse, kaubandushuvide, kohtumenetluse ja õigusnõustamise, kontrollimiste/uurimiste/auditite ning institutsioonide otsustamisprotsessi kaitseks.


Top