EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0255

Komisjoni määrus (EL) 2018/255, 19. veebruar 2018, millega rakendatakse seoses Euroopa terviseuuringul põhineva statistikaga Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1338/2008 (EMPs kohaldatav tekst )

C/2018/0915

OJ L 48, 21.2.2018, p. 12–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/255/oj

21.2.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 48/12


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2018/255,

19. veebruar 2018,

millega rakendatakse seoses Euroopa terviseuuringul põhineva statistikaga Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1338/2008

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrust (EÜ) nr 1338/2008 rahvatervist ning töötervishoidu ja tööohutust käsitleva ühenduse statistika kohta, (1) eriti selle artikli 9 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EÜ) nr 1338/2008 on loodud ühtne raamistik rahvatervist ning töötervishoidu ja tööohutust käsitleva ELi statistika süstemaatiliseks koostamiseks.

(2)

Vastavalt määruse (EÜ) nr 1338/2008 artikli 9 lõikele 1 on vajalikud rakendusmeetmed, millega täpsustatakse andmed ja metaandmed, mida tuleb esitada kõnealuse määruse I lisaga hõlmatud terviseseisundi, tervist mõjutavate tegurite ja tervishoiu kohta, ning sätestada vaatlusperioodid ja kõnealuste andmete esitamise sagedus.

(3)

Need andmed kujutavad endast minimaalsete statistiliste andmete kogumit, mis peaks võimaldama paremini jälgida rahvatervist käsitlevaid liidu programme ning sotsiaalset kaasatust ja sotsiaalkaitset, tervisealast ebavõrdsust ja tervena vananemist hõlmavaid poliitikavaldkondi.

(4)

Konfidentsiaalseid andmeid, mida liikmesriigid komisjonile (Eurostat) saadavad, tuleks käsitleda kooskõlas statistilise konfidentsiaalsuse põhimõttega, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 223/2009 (2) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 45/2001 (3).

(5)

Teostatud on kulude-tulude analüüs ning seda on hinnatud vastavalt määruse (EÜ) nr 1338/2008 artiklile 6. Analüüs tõendas, et üleeuroopaliste võrreldavate andmete kättesaadavus on tõenäoliselt suureks abiks tervishoiu- ja sotsiaal-poliitiliste otsuste tegemisel ning teaduslikel eesmärkidel. Ühiste vahendite kasutamine peaks tagama andmete järjepidevuse kõikides riikides, isegi kui seonduvad kulud erinevad sõltuvalt nõutavate muutujate ja metoodika integreerimise tasemest senistes riiklikes uuringutes.

(6)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas Euroopa statistikasüsteemi komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Euroopa terviseuuringul põhinev Euroopa statistika hõlmab terviseseisundit, tervishoidu ja tervist mõjutavaid tegureid ning üle 15-aastaste isikute sotsiaal-demograafilisi omadusi.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1.   „tavaleibkond“

a)

üheliikmeline leibkond, st isik, kes elab üksinda eraldi elamuüksuses või elab üürilisena mõne elamuüksuse eraldi ruumis (või ruumides), kuid ei ole ühinenud ühegi teise elanikuga selles elamuüksuses, et kuuluda allpool määratletud mitmeliikmelisse leibkonda; või

b)

mitmeliikmeline leibkond, st kaks või enam inimest, kes elavad üheskoos terves elamuüksuses või selle ühes osas ning varustavad endid toidu ja vajaduse korral muu eluks vajalikuga. Rühma liikmed võivad väiksemal või suuremal määral oma sissetulekuid ühiselt kasutada, omada ühist eelarvet ning kulusid jagada.

See mõiste ei hõlma institutsioonleibkondi, st haiglaid, hoolde- ja vanadekodusid, vanglaid, sõjaväelaste eluruume, religioosseid asutusi, pansioneid või ühiselamuid;

2.   „alaline elukoht“– koht, kus inimene tavaliselt veedab igapäevase puhkeaja, olenemata ajutisest eemalolekust meelelahutuse, puhkuse, sõprade ja sugulaste külastamise, töö, ravi või palverännaku eesmärgil.

Alaliste elanikena käsitatakse üksnes järgmisi kõnealuses geograafilises piirkonnas elavaid isikuid:

a)

neid, kes elasid enne vaatluskuupäeva oma alalises elukohas pidevalt vähemalt kaheteistkümne kuu jooksul, või

b)

neid, kes saabusid oma alalisse elukohta vaatluskuupäevale eelnenud 12 kuu jooksul kavatsusega elada seal vähemalt üks aasta.

Kui punktis a või b kirjeldatud tingimusi ei ole võimalik kindlaks teha, tähendab „alaline elukoht“ seaduslikku või registreeritud elukohta;

3.   „üksikandmed“– summeerimata tähelepanekud või eraldi üksuste tunnuste mõõtmised;

4.   „eelkontrollitud üksikandmed“– liikmesriikide poolt ühiste kokkulepitud valideerimiseeskirjade alusel kontrollitud üksikandmed;

5.   „metaandmed“– muid andmeid, kasutatud metoodikat ja statistikaprotsesse määratlevad ja kirjeldavad andmed.

Artikkel 3

Nõutavad andmed

1.   Kõik liikmesriigid esitavad komisjonile (Eurostat) I lisas sätestatud üksikandmed.

2.   Kõnealuseid üksikandmeid kogutakse liikmesriigi jaoks representatiivse tõenäosusvalimi alusel.

3.   Uuringu tulemuste kõrgetasemelise ühtlustamise saavutamiseks kõikides riikides annab komisjon (Eurostat) tihedas koostöös liikmesriikidega välja metoodilised ja praktilised soovitused ning juhised valimi moodustamiseks ja uuringu korraldamiseks. Kõnealused soovitused ja juhised esitatakse „Euroopa terviseuuringu käsiraamatus“, mis sisaldab ka standardküsimustikku.

4.   Täpsusnõuded esitatakse II lisas. Kaalutegurite arvutamisel võetakse arvesse kaasamistõenäosust, mittevastamist ja vajaduse korral valimi kohandamist välistele andmetele sihtpopulatsiooni isikute jaotuse kohta.

Artikkel 4

Vaadeldav üldkogum

1.   Vaadeldav üldkogum on üle 15-aastased isikud, kes elavad tavaliselt andmete kogumise ajal asjaomase liikmesriigi territooriumil tavaleibkonnas.

2.   Välja jäetakse III lisas loetletud riikide territooriumid. Lisaks sellele võidakse valimist välja jätta riigi territooriumi mõned väikesed osad, mille rahvastik ei ületa 2 % rahvastikust. Teavet nende territooriumide kohta edastatakse metaandmete hulgas.

Artikkel 5

Andmekogumisperiood

1.   Andmeid kogutakse 2019. aastal.

2.   Andmeid kogutakse vähemalt kolme kuu jooksul, kusjuures vähemalt üks kuu peab jääma ajavahemikku septembrist detsembrini.

Artikkel 6

Üksikandmete edastamine komisjonile (Eurostat)

1.   Liikmesriigid edastavad käesoleva määrusega nõutavad eelkontrollitud üksikandmed (ilma otsese identifitseerimiseta ning koos kaaluteguritega) kooskõlas komisjoni (Eurostat) kehtestatud andmevahetusstandardiga. Andmed esitatakse Eurostatile ühtse andmesisestusportaali kaudu, et komisjon (Eurostat) saaks need kätte elektrooniliselt.

2.   Liikmesriigid edastavad eelkontrollitud üksikandmed 9 kuu jooksul pärast riikliku andmekogumisperioodi lõppu.

Artikkel 7

Metaandmete edastamine komisjonile (Eurostat)

1.   Kvaliteediga seotud metaandmed esitatakse vastavalt Euroopa statistikasüsteemi standardile, mille on kindlaks määranud komisjon (Eurostat) ning mis on kokku lepitud liikmesriikidega.

2.   Liikmesriigid edastavad käesoleva määrusega nõutavad kvaliteediga seotud metaandmed kooskõlas komisjoni (Eurostat) kehtestatud metaandmete vahetusstandardiga. Andmed esitatakse Eurostatile ühtse andmesisestusportaali kaudu, et komisjon (Eurostat) saaks need kätte elektrooniliselt.

3.   Liikmesriigid edastavad need metaandmed komisjonile (Eurostat) hiljemalt kolme kuu jooksul pärast eelkontrollitud üksikandmete edastamist.

Artikkel 8

Määruse jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 19. veebruar 2018

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 354, 31.12.2008, lk 70.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2009. aasta määrus (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta (ELT L 87, 31.3.2009, lk 164).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2000. aasta määrus (EÜ) nr 45/2001 üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ühenduse institutsioonides ja asutustes ning selliste andmete vaba liikumise kohta (EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1).


I LISA

Komisjonile (Eurostat) edastatavad üksikandmed

Muutuja kood

Muutuja nimetus

Kategooriad

Filter

TEHNILISED UURINGU MUUTUJAD

PID

Vastaja identifitseerimisnumber

kümnekohaline arv

Kõik

HHID

Leibkonna identifitseerimisnumber

kümnekohaline arv

Täpsustamata

Kõik

PRIMSTRAT

Esmased kihid, nagu neid kasutati valimi moodustamisel

neljakohaline arv

ei rakendata (kihistamata)

Kõik

PSU

Esmased valimikontrolliühikud, nagu neid kasutati valimi moodustamisel

neljakohaline arv

ei rakendata (valimi moodustamine ei ole mitmeastmeline)

Kõik

WGT

Lõplik individuaalne kaal

kaheksakohaline arv

Kõik

WGT_SPEC

Lõplik individuaalne erikaal

kaheksakohaline arv

Täpsustamata

Kõik

PROXY

Kas küsitleti valitud isikut või kedagi teist (vahendatud küsitlus)

valitud isikut

leibkonna teist liiget

leibkonnast välja jäävat isikut

Kõik

REFDATE

Küsitluse võrdluskuupäev

kaheksakohaline arv (AAAAKKPP)

Kõik

INTMETHOD

Kasutatud andmekogumismeetod

Iseseisvalt täidetud, posti teel, mitteelektrooniline versioon

Iseseisvalt täidetud, posti teel, elektrooniline versioon

(e-post)

Iseseisvalt täidetud, veebiküsimustik

näost näkku küsitlus, mitteelektrooniline versioon

näost näkku küsitlus, elektrooniline versioon

telefoni teel, mitteelektrooniline versioon

telefoni teel, elektrooniline versioon

isiklik veebiküsitlus

segameetodil andmekogumine

Kõik

INTLANG

Küsitluse keel

kolmekohaline kood (standardne koodiloend, Eurostat)

Täpsustamata

Kõik

TAUSTMUUTUJAD

SEX

Vastaja sugu

Mees

Naine

Kõik

YEARBIRTH

Vastaja sünniaasta

neljakohaline arv (AAAA)

Kõik

PASSBIRTH

Vastaja sünnipäeva möödumine küsitluspäeval

Jah

Ei

Kõik

COUNTRY

Elukohariik

Riigikood (SCL GEO kood)

Kõik

REGION

Elukohapiirkond

kahekohaline arv ühise statistiliste territoriaalüksuste liigituse (NUTS) teise tasandi põhjal (riigikoodile järgnev kahekohaline arv)

Täpsustamata

Kõik

DEG_URB

Linnastumise määr

linnad

väikelinnad ja eeslinnad

maapiirkonnad

Täpsustamata

Kõik

BIRTHPLACE

Sünniriik

Riigikood (SCL GEO kood)

Täpsustamata

Kõik

CITIZEN

Peamine kodakondsus

Riigikood (SCL GEO kood)

Kodakondsuseta

Täpsustamata

Kõik

BIRHTPLACEFATH

Isa sünniriik

Riigikood (SCL GEO kood)

Täpsustamata

Kõik

BIRTHPLACEMOTH

Ema sünniriik

Riigikood (SCL GEO kood)

Täpsustamata

Kõik

HATLEVEL

Haridustase (hariduse kõrgeim lõpetatud tase)

ISCED-2011 klassifikatsiooni põhjal, ISCED-A koodid

Formaalne haridus puudub või on allpool ISCED 1

ISCED 1 algharidus

ISCED 2 põhihariduse ülemine aste

ISCED 3 keskharidus

ISCED 4 teise taseme järgne, kolmanda taseme eelne haridus

ISCED 5 kolmanda taseme hariduse lühitsükkel

ISCED 6 bakalaureusekraad või samaväärne tase

ISCED 7 magistrikraad või samaväärne tase

ISCED 8 doktorikraad või samaväärne tase

Täpsustamata

Kõik

MAINSTAT

Põhitegevusala (vastavalt enda määratlusele)

töötav

töötu

pensionär

töövõimetu pikaajaliste terviseprobleemide tõttu

üliõpilane, õpilane

kodune

kohustuslikus sõjaväe-või tsiviilteenistuses

muu

Täpsustamata

Kõik

FT_PT

Täis- või osaajaga põhitöö (vastavalt enda määratlusele)

täisajatöö

osaajatöö

täpsustamata

ei kohaldata

MAINSTAT = tööga hõivatu

JOBSTAT

Põhitöö tööhõiveseisund

füüsilisest isikust ettevõtja (töötajatega)

füüsilisest isikust ettevõtja (ilma töötajateta)

palgatöötaja

palgata töötav pereliige

Täpsustamata

Ei kohaldata

MAINSTAT = tööga hõivatu

JOBISCO

Põhitöö ametikoht

ISCO-08 kahenumbriline tasand

Täpsustamata

Ei kohaldata

MAINSTAT = tööga hõivatu

LOCNACE

Põhitöö kohaliku üksuse majandustegevus (majandussektor)

NACE Rev. 2 ühenumbriline tasand

Täpsustamata

Ei kohaldata

MAINSTAT = tööga hõivatu

PARTNERS

samas leibkonnas elavad elukaaslased

seadusliku või de facto elukaaslasega koos elavad isikud

seaduslikust või de facto elukaaslasest lahus elavad isikud

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kõik

MARSTALEGAL

Seaduslik perekonnaseis

ei ole kunagi olnud abielus ega registreeritud kooselus

abielus või registreeritud kooselus

lesestunud või registreeritud kooselu lõppes partneri surmaga (ei ole uuesti abiellunud ega registreerinud uut kooselu)

lahutatud või registreeritud kooselu lõpetati õiguslikult (ei ole uuesti abiellunud ega registreerinud uut kooselu)

Täpsustamata

Kõik

HHNBPERS

Leibkonna suurus

leibkonna liikmete arv

Täpsustamata

Kõik

HHNBPERS_0_13

Alla 13aastaste isikute arv

Arv

Täpsustamata

Kõik

HHTYPE

Leibkonna tüüp

üheliikmeline leibkond

üksikvanem ja vähemalt üks alla 25 aasta vanune laps

üksikvanem, kelle kõik lapsed on vähemalt 25aastased

ilma lasteta paar

vähemalt ühe alla 25 aasta vanuse lapsega paar

paar, kelle kõik lapsed on vähemalt 25aastased

muud tüüpi leibkond

Täpsustamata

Kõik

HHINCOME

Leibkonna kuu netosissetulek kokku

1. sissetulekukvintiili rühm

2. sissetulekukvintiili rühm

3. sissetulekukvintiili rühm

4. sissetulekukvintiili rühm

5. sissetulekukvintiili rühm

Täpsustamata

Kõik

TERVISEMUUTUJAD

Tervislik seisund

Euroopa terviseseisundi minimoodul

HS1

Enesehinnanguline üldine tervis

väga hea

hea

rahuldav

halb

väga halb

Täpsustamata

Kõik

HS2

Pikaajaline terviseprobleem

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

HS3

Terviseprobleemidest tingitud tegevuspiirangud

Oluliselt piiratud

Mõningal määral piiratud

Ei ole üldse piiratud

Täpsustamata

Kõik

Haigused ja kroonilised haigusseisundid

CD1A

Astma viimase 12 kuu jooksul (kaasa arvatud allergiline astma)

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1B

Krooniline bronhiit, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus või emfüseem viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1C

Südameinfarkt (südamerabandus) või südameinfarkti kroonilised tagajärjed viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1D

Südame isheemiatõbi või rahulolekustenokardia viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1E

Kõrgvererõhk viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1F

Rabandus (ajuhemorraagia, ajutromboos) või rabanduse kroonilised tagajärjed viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1G

Artroos (välja arvatud artriit) viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1H

Alaseljavaevused või muud kroonilised seljaprobleemid viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1I

Kaelavaevused või muud kroonilised kaelaprobleemid viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1J

Diabeet viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1K

Allergia, nt riniit, silmapõletik, dermatiit, toiduallergia vms (välja arvatud allergiline astma) viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1L

Maksatsirroos viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1M

Uriinipidamatus, probleemid põie kontrollimisel viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1N

Neeruprobleemid viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1O

Depressioon viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD1P

Verelipiidide kõrgenenud tase viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

CD2

Enesehinnanguline üldine suuõõne tervis

väga hea

hea

rahuldav

halb

väga halb

Täpsustamata

Kõik

Õnnetusjuhtumid ja vigastused

AC1A

Liiklusõnnetus viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

AC1B

Kodune õnnetusjuhtum viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

AC1C

Vaba aja õnnetusjuhtum viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

AC2

Raskeima õnnetusjuhtumiga seotud tõsiseim meditsiiniline sekkumine viimase 12 kuu jooksul

haiglaravile või muusse tervishoiuasutusse paigutamine

arst või õde

sekkumine ei olnud vajalik

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui

AC1A = jah või

AC1B = jah või

AC1C = jah

Töölt puudumine (terviseprobleemide tõttu)

AW1

Töölt puudumine terviseprobleemide tõttu viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui MAINSTAT = tööga hõivatu

AW2

Töölt terviseprobleemide tõttu puudutud päevade arv viimase 12 kuu jooksul

Päevade arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui AW1 = jah

Piiratud funktsionaalne võimekus

PL1

Prillide või kontaktläätsede kandmine

Jah

Ei

pime või ei näe üldse

Täpsustamata

Kõik

PL2

Raskused nägemisel isegi prille või kontaktläätsi kandes

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PL1 = jah või ei või märkimata

PL3

Kuulmisaparaadi kasutamine

Jah

Ei

sügav kuulmispuue

Täpsustamata

Kõik

PL4

Raskused teise isiku kõne kuulmisel vaikses toas, isegi kui kasutatakse kuulmisaparaati

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PL3 = jah või ei või märkimata

PL5

Raskused teise isiku kõne kuulmisel mürarikkamas toas, isegi kui kasutatakse kuulmisaparaati

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PL3 = jah või ei või märkimata

PL6

Raskused liikuda pool kilomeetrit tasasel pinnal ilma abivahendita

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Kõik

PL7

Raskused liikuda 12 trepiastet üles või alla

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Kõik

PL8

Raskused mäletamise või keskendumisega

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Kõik

PL9

Raskused tahkete toiduainete hammustamisel ja närimisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE (1) ≥ 55

Enesehoolitsus

PC1A

Raskused söömisega

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

PC1B

Raskused voodisse heitmise ja voodist tõusmisega või toolile istumise ja sealt tõusmisega

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

PC1C

Raskused riidessepanekul ja lahtiriietumisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

PC1D

Raskused tualeti kasutamisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

PC1E

Raskused vannis ja duši all käimisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

PC2

Tavaliselt saab abi ühe või mitme enesehoolitsusega seotud tegevuse puhul: söömine, voodisse heitmine või sealt tõusmine, toolile istumine või sealt tõusmine, riidessepanek ja lahtiriietumine, tualeti kasutamine, vannis või duši all käimine

jah, vähemalt ühe tegevuse puhul

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui (AGE ≥ 55) ja

{PC1A ≠ raskusteta

või PC1B ≠ raskusteta

või PC1C ≠ raskusteta

või PC1D ≠ raskusteta

või PC1E ≠ raskusteta}

PC3

Vajab abi või rohkem abi ühe või mitme enesehoolitsusega seotud tegevuse puhul: söömine, voodisse heitmine või sealt tõusmine, toolile istumine või sealt tõusmine, riidessepanek ja lahtiriietumine, tualeti kasutamine, vannis või duši all käimine

jah, vähemalt ühe tegevuse puhul

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui (AGE ≥ 55) ja

{PC1A ≠ raskusteta

või PC1B ≠ raskusteta

või PC1C ≠ raskusteta

või PC1D ≠ raskusteta

või PC1E ≠ raskusteta}

Majapidamistööd

HA1A

Raskused toidu valmistamisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1B

Raskused telefoni kasutamisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1C

Raskused poes käimisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1D

Raskused ravimite võtmisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1E

Raskused kergete majapidamistööde tegemisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1F

Raskused aeg-ajalt ette tulevate füüsiliselt raskete majapidamistööde tegemisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA1G

Raskused rahaga ümberkäimisel ja igapäevaste asjaajamistega toimetulemisel

raskusteta

väheste raskustega

suurte raskustega

ei suuda

ei ole asjakohane (ei ole kunagi proovinud või ei ole vajadust seda teha)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AGE ≥ 55

HA2

Tavaliselt abistatakse ühes või mitmes majapidamistöös: toidu valmistamine, telefoni kasutamine, poes käimine, ravimite võtmine, kerge või juhuslik raske majapidamistöö, rahaga ümberkäimine ja igapäevased asjaajamised

jah, vähemalt ühe tegevuse puhul

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui (AGE ≥ 55) ja

{HA1A ≠ raskusteta

või HA1B ≠ raskusteta

või HA1C ≠ raskusteta

või HA1D ≠ raskusteta

või HA1E ≠ raskusteta

või HA1F ≠ raskusteta

või HA1G ≠ raskusteta}

HA3

Vajab abi ühe või mitme majapidamistöö puhul: toidu valmistamine, telefoni kasutamine, poes käimine, ravimite võtmine, kerge või juhuslik raske majapidamistöö, rahaga ümberkäimine ja igapäevased asjaajamised

jah, vähemalt ühe tegevuse puhul

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui (AGE ≥ 55) ja

{HA1A ≠ raskusteta

või HA1B ≠ raskusteta

või HA1C ≠ raskusteta

või HA1D ≠ raskusteta

või HA1E ≠ raskusteta

või HA1F ≠ raskusteta

või HA1G ≠ raskusteta}

Valu

PN1

Kehalise valu tugevus viimase nelja nädala jooksul

puudub

väga nõrk

nõrk

Keskmine

tugev

väga tugev

Täpsustamata

Kõik

PN2

Millisel määral takistas valu tavapärast tööd viimase nelja nädala jooksul (sealhulgas nii tööd väljaspool kodu kui ka majapidamistöid)

Üldse mitte

pisut

keskmiselt

küllaltki palju

väga palju

Täpsustamata

Kõik

Vaimne tervis

MH1A

Millisel määral on olnud viimase kahe nädala jooksul huvi midagi ette võtta ja sellest rõõmu tunda

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1B

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul oldud rõhutud või lootusetus meeleolus või depressioonis

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1C

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul olnud raskusi magamajäämisega või öist ärkamist või liiga kaua magamist

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1D

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul tuntud väsimust või on olnud väga vähe energiat

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1E

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul olnud liiga väike või liiga suur söögiisu

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1F

Millisel määral on vastaja viimase kahe nädala jooksul olnud enda suhtes negatiivselt meelestatud, või tundnud end läbikukkujana või et ta on endale või oma perele pettumust valmistanud

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1G

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul olnud raskusi keskendumisel, nt ajalehe lugemisel või televiisori vaatamisel

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

MH1H

Millisel määral on viimase kahe nädala jooksul liigutud või räägitud nii aeglaselt, et seda on tähele pannud teised inimesed, või oldud rahutu või püsimatu, et on liigutud palju rohkem kui tavaliselt

Üldse mitte

mõnel päeval

üle pooltel päevadel

peaaegu kõikidel päevadel

Täpsustamata

Kõik

Tervishoid

Haigla- ja päevaravi kasutamine

HO12

Haiglaravil viibitud ööde arv viimase 12 kuu jooksul

Arv

Täpsustamata

Kõik

HO34

Haiglasse päevaravile paigutamiste kordade arv viimase 12 kuu jooksul

Arv

Täpsustamata

Kõik

Ambulatoorse arstiabi ja koduse ravi kasutamine

AM1

Viimane hambaarsti või ortodondi külastus (isikliku ravi eesmärgil)

vähem kui 6 kuud tagasi

6–12 kuud tagasi

12 kuud või kauem aega tagasi

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

AM2

Viimane üld- või perearsti konsultatsioon (isikliku ravi eesmärgil)

vähem kui 12 kuud tagasi

12 kuud või kauem aega tagasi

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

AM3

Üld- või perearsti konsultatsioonide arv (isikliku ravi eesmärgil) viimase nelja nädala jooksul

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui AM2 = vähem kui 12 kuud tagasi

AM4

Viimane eriarsti või kirurgi konsultatisoon (isikliku ravi eesmärgil)

vähem kui 12 kuud tagasi

12 kuud või kauem aega tagasi

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

AM5

Eriarsti või kirurgi konsultatsioonide arv (isikliku ravi eesmärgil) viimase nelja nädala jooksul

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui AM4 = vähem kui 12 kuud tagasi

AM6A

Füsioterapeudi või liikumisravi spetsialisti külastused viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

AM6B

Psühholoogi, psühhoterapeudi või psühhiaatri külastused viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

AM7

Koduste hooldusteenuste kasutamine isiklikeks vajadusteks viimase 12 kuu jooksul

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

Ravimite kasutamine

MD1

Arsti väljakirjutatud ravimite kasutamine viimase kahe nädala jooksul (välja arvatud rasestumisvastased ravimid)

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

MD2

Käsimüügiravimite, taimsete ravimite või vitamiinide kasutamine viimase kahe nädala jooksul (välja arvatud rasestumisvastased ravimid)

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

Ennetavad teenused

PA1

Viimane gripivastane vaktsineerimine

Aasta ja kuu (AAAAKK)

Liiga ammu (enne eelmist kalendriaastat)

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA2

Viimane kord, kui tervishoiutöötaja mõõtis vererõhku

viimase 12 kuu jooksul

1–3 aastat tagasi

3–5 aastat tagasi

Üle 5 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA3

Viimane kord, kui tervishoiutöötaja mõõtis vere kolesteroolisisaldust

viimase 12 kuu jooksul

1–3 aastat tagasi

3–5 aastat tagasi

Üle 5 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA4

Viimane kord, kui tervishoiutöötaja mõõtis veresuhkrut

viimase 12 kuu jooksul

1–3 aastat tagasi

3–5 aastat tagasi

Üle 5 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA5

Viimane peiteveretest

viimase 12 kuu jooksul

1–2 aastat tagasi

2–3 aastat tagasi

Üle 3 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA6

Viimane kolonoskoopia

viimase 12 kuu jooksul

1–5 aastat tagasi

5–10 aastat tagasi

Üle 10 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PA7

Viimane mammograafia (rindade röntgen)

viimase 12 kuu jooksul

1–2 aastat tagasi

2–3 aastat tagasi

Üle 3 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui SEX = Naine

PA8

Viimane PAP-test

viimase 12 kuu jooksul

1–2 aastat tagasi

2–3 aastat tagasi

Üle 3 aasta

Mitte kunagi

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui SEX = Naine

Arstiabi ei ole saadud

UN1A

Viimase 12 kuu jooksul ei ole arstiabi saanud pika ravijärjekorra tõttu

Jah

Ei

raviks ei ole olnud vajadust

Täpsustamata

Kõik

UN1B

Viimase 12 kuu jooksul ei ole arstiabi saanud vahemaa või transpordiprobleemide tõttu

Jah

Ei

raviks ei ole olnud vajadust

Täpsustamata

Kõik

UN2A

Viimase 12 kuu jooksul ei saanud endale raha puudusel lubada arstlikku läbivaatust või ravi

Jah

Ei

vajadus puudub

Täpsustamata

Kõik

UN2B

Viimase 12 kuu jooksul ei saanud endale raha puudusel lubada hammaste uuringut või ravi

Jah

Ei

vajadus puudub

Täpsustamata

Kõik

UN2C

Viimase 12 kuu jooksul ei saanud endale raha puudusel lubada retseptiravimeid

Jah

Ei

vajadus puudub

Täpsustamata

Kõik

UN2D

Viimase 12 kuu jooksul ei saanud endale raha puudusel lubada vaimse tervise ravi (nt psühholoogi, psühhoterapeuti või psühhiaatrit)

Jah

Ei

vajadus puudub

Täpsustamata

Kõik

Tervist mõjutavad tegurid

Kaal ja pikkus

BM1

Pikkus ilma jalanõudeta

Sentimeetrites

Täpsustamata

Kõik

BM2

Kaal ilma riiete ja jalanõudeta

Kilogrammides

Täpsustamata

Kõik

Füüsiline aktiivsus

PE1

Füüsiline pingutus tööülesannete täitmisel (sh nii tasustatud kui ka tasustamata töö)

peamiselt istumine või seismine

Peamiselt käimine või mõõdukat füüsilist pingutust nõudev tegevus

Peamiselt rasket füüsilist pingutust nõudev töö

ei täida tööülesandeid

Täpsustamata

Kõik

PE2

Päevade arv tavapärase nädala jooksul, mil kõnnitakse ühest kohast teise liikumiseks vähemalt 10 minutit järjest

Päevade arv

mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PE3

Kõndimiseks kulutatud aeg ühest kohast teise liikumiseks tavapärase päeva jooksul

10–29 minutit päevas

30–59 minutit päevas

1–2 tundi päevas

2–3 tundi päevas

3 või enam tundi päevas

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PE2 ≠ mitte kunagi

PE4

Päevade arv tavapärase nädala jooksul, mil ühest kohast teise liikumiseks sõidetakse jalgrattaga vähemalt 10 minutit järjest

Päevade arv

mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PE5

Jalgrattaga sõitmiseks kulutatud aeg ühest kohast teise liikumiseks tavapärase päeva jooksul

10–29 minutit päevas

30–59 minutit päevas

1–2 tundi päevas

2–3 tundi päevas

3 või enam tundi päevas

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PE4 ≠ sellist füüsilist tegevust ei esine mitte kunagi

PE6

Selliste päevade arv tavapärase nädala jooksul, mil tegeletakse spordi, kehakultuuri või vaba aja veetmisega seotud füüsilise tegevusega, mis põhjustab kasvõi vähest hingamise või pulsi kiirenemist vähemalt 10 minutit järjest

Päevade arv

mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PE7

Spordile, kehakultuurile või vaba aja veetmisega seotud füüsilisele tegevusele pühendatud aeg tavapärase nädala jooksul

Tunnid ja minutid (TTMM)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui PE6 ≠ sellist füüsilist tegevust ei esine mitte kunagi

PE8

Selliste päevade arv tavapärases nädalas, mil tehakse jõuharjutusi

Päevade arv

sellist füüsilist tegevust ei esine mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

PE9

Istumiseks tavapärase päeva jooksul kulutatud aeg

Tunnid ja minutid (TTMM)

Täpsustamata

Kõik

Toitumisharjumused

DH1

Puuviljade söömise sagedus (v.a mahla joomine)

üks või rohkem kordi päevas

4–6 korda nädalas

1–3 korda nädalas

alla 1 korra nädalas

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

DH2

Puuviljaportsjonite arv päevas (v.a mahl)

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui DH1 = üks või rohkem kordi päevas

DH3

Köögiviljade või salati söömise sagedus (v.a mahla joomine ja kartuli söömine)

üks või rohkem kordi päevas

4–6 korda nädalas

1–3 korda nädalas

alla 1 korra nädalas

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

DH4

Köögivilja- või salatiportsjonite arv päevas (v.a mahl ja kartulid)

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui DH3 = üks või rohkem kordi päevas

DH5

Täispuuvilja- või köögiviljamahla joomise sagedus

üks või rohkem kordi päevas

4–6 korda nädalas

1–3 korda nädalas

alla 1 korra nädalas

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

DH6

Suhkruga maitsestatud karastusjookide joomise sagedus

üks või rohkem kordi päevas

4–6 korda nädalas

1–3 korda nädalas

alla ühe korra nädalas

Mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

Suitsetamine

SK1

Praegune suitsetamisharjumus

iga päev

vahetevahel

ei suitseta

Täpsustamata

Kõik

SK2

Päevas keskmiselt suitsetatud sigarettide arv

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui SK1 = iga päev

SK3

Varasem igapäevane suitsetamisharjumus

Jah

Ei

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui SK1 = vahetevahel või ei või märkimata

SK4

Igapäevase suitsetamise aastate arv

Arv

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui SK1 = iga päev

või

{(SK1 = vahetevahel

või ei

või märkimata)

ja SK3 = jah}

SK5

Siseruumides tubakasuitsuga kokkupuute sagedus

Iga päev, 1 või enam tundi päevas

Iga päev, vähem kui 1 tund päevas

Vähemalt kord nädalas (kuid mitte iga päev)

alla 1 korra nädalas

mitte kunagi või peaaegu mitte kunagi

Täpsustamata

Kõik

SK6

Elektrooniliste sigarettide või sarnaste elektrooniliste seadmete kasutamise sagedus

iga päev

vahetevahel

kasutamise lõpetanud

ei kasuta kunagi

Täpsustamata

Kõik

Alkoholi tarbimine

AL1

Alkohoolse joogi (õlle, veini, siidri, kangete alkohoolsete jookide, kokteilide, valmissegude, likööride, kodus valmistatud alkoholi jne) tarbimise sagedus viimase 12 kuu jooksul

iga päev või peaaegu iga päev

5–6 päeval nädalas

3–4 päeval nädalas

1–2 päeval nädalas

2–3 päeval kuus

Kord kuus

alla 1 korra kuus

viimase 12 kuu jooksul mitte, kuna ei tarbi enam alkoholi

mitte kunagi või üksnes mõned lonksud või korrad kogu elu jooksul

Täpsustamata

Kõik

AL2

Alkohoolse joogi tarbimise sagedus esmaspäevast kuni neljapäevani

kõigil neljal päeval

kolmel päeval neljast

kahel päeval neljast

ühel päeval neljast

mitte ühelgi päeval neljast

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AL1 =

iga päev või peaaegu iga päev

või 5–6 päeval nädalas

või 3–4 päeval nädalas

või 1–2 päeval nädalas

AL3

Keskmine alkohoolsete jookide (standardsuuruses) arv ühel päeval (esmaspäevast kuni neljapäevani)

16 või rohkem alkohoolset jooki päevas

10–15 alkohoolset jooki päevas

6–9 alkohoolset jooki päevas

4–5 alkohoolset jooki päevas

3 alkohoolset jooki päevas

2 alkohoolset jooki päevas

1 alkohoolne jook päevas

0 alkohoolset jooki päevas

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui (AL1 =

iga päev või peaaegu iga päev

või 5–6 päeval nädalas

või 3–4 päeval nädalas

või 1–2 päeval nädalas)

ja

(AL2 = kõigil neljal päeval

või kolmel päeval neljast

või kahel päeval neljast

või ühel päeval neljast

AL4

Alkohoolse joogi tarbimise sagedus reedest kuni pühapäevani

kõigil kolmel päeval

kahel päeval kolmest

ühel päeval kolmest

mitte ühelgi päeval kolmest

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui AL1 =

iga päev või peaaegu iga päev

või 5–6 päeval nädalas

või 3–4 päeval nädalas

või 1–2 päeval nädalas

AL5

Keskmine alkohoolsete jookide (standardsuuruses) arv ühel päeval (reedest kuni pühapäevani)

16 või rohkem alkohoolset jooki päevas

10–15 alkohoolset jooki päevas

6–9 alkohoolset jooki päevas

4–5 alkohoolset jooki päevas

3 alkohoolset jooki päevas

2 alkohoolset jooki päevas

1 alkohoolne jook päevas

0 alkohoolset jooki päevas

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui (AL1 =

iga päev või peaaegu iga päev

või 5–6 päeval nädalas

või 3–4 päeval nädalas

või 1–2 päeval nädalas)

ja

(AL4 = kõigil kolmel päeval

või kahel päeval kolmest

või ühel päeval kolmest)

AL6

Kahjustava alkoholikoguse (ühe korraga 60 g puhast etanooli või rohkem) tarbimise sagedus viimase 12 kuu jooksul

iga päev või peaaegu iga päev

5–6 päeval nädalas

3–4 päeval nädalas

1–2 päeval nädalas

2–3 päeval kuus

Kord kuus

alla 1 korra kuus

ei ole tarbitud viimase 12 kuu jooksul

mitte kunagi elu jooksul

Täpsustamata

Ei kohaldata

Kui (AL1 =

iga päev või peaaegu iga päev

või 5–6 päeval nädalas

või 3–4 päeval nädalas

või 1–2 päeval nädalas

või 2–3 päeval kuus

või kord kuus

või alla ühe korra kuus

Sotsiaalne tugi

SS1

Lähedaste inimeste arv, kelle toetusele võib loota tõsiste isiklike probleemide korral

puudub

1 või 2

3 kuni 5

6 või rohkem

Täpsustamata

Kõik

SS2

Millisel määral tunnevad teised huvi/muret isiku tegevuse vastu

suurel määral

teataval määral

ei ole kindel

vähesel määral

üldse mitte

Täpsustamata

Kõik

SS3

Kui lihtne on saada vajaduse korral praktilist abi naabritelt

väga lihtne

lihtne

võimalik

raske

väga problemaatiline

Täpsustamata

Kõik

Mitteametliku hoolduse pakkumine või abi osutamine

IC1

Hoolduse pakkumine või abi osutamine vähemalt üks kord nädalas ühele või mitmele isikule, kes kannatab/kannatavad mõne vanusega seotud probleemi, kroonilise haiguse või nõrga tervise tõttu (välja arvatud ametialane tegevus)

Jah

Ei

Täpsustamata

Kõik

IC2

Suhe isiku(te)ga, keda vastaja tema kroonilise haiguse või nõrga tervise või vanaduse tõttu vähemalt üks kord nädalas hooldab või abistab

vastaja pereliige (pereliikmed)

ei ole vastaja pereliige (pereliikmed)

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui IC1 = Jah

IC3

Tundide arv nädalas, mil vastaja hooldab või abistab isikut (isikuid), kellel on krooniline haigus või nõrk tervis või kes vajab (vajavad) abi vanaduse tõttu

Alla 10 tunni nädalas

vähemalt 10 tundi, kuid alla 20 tunni nädalas

20 tundi nädalas või rohkem

Täpsustamata

Ei kohaldata

kui IC1 = Jah


(1)  Vastaja vanus täisaastates.


II LISA

Täpsusnõuded

1.

Kõigi andmekogumite täpsusnõuded on esitatud standardvigades ning väljendatud tegelike prognooside ja riigi statistilise kogumi suuruse pideva funktsioonina.

2.

Konkreetse prognoosi hinnanguline standardviga

Image

ei tohi olla suurem järgmisest väärtusest:

Image

3.

Funktsioon f(N) esitatakse

Formula

kujul.

4.

Parameetrite N, a ja b puhul kasutatakse järgmisi väärtusi.

Image

N

a

b

Tavapärasest tegevusest terviseprobleemide tõttu suurel määral kõrvale jäänud isikute protsent elanikkonnas (vanuses 15 ja üle selle)

Riigi elanikkond vanuses 15 ja üle selle tavaleibkondades, miljonites ja kolmanda kümnendkohani ümardatult

1 200

2 800


III LISA

Uuringust välja jäetavad riikide territooriumid

Riik

Riigi territooriumid

Prantsusmaa

Prantsusmaa ülemeredepartemangud ja -territooriumid

Küpros

Valitsuse kontrolli alt välja jäävad alad

Madalmaad

Kariibi mere saared (Bonaire, St. Eustatius ja Saba)

Iirimaa

Avameresaared, välja arvatud Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan ja Valentia

Ühendkuningriik

Kaledoonia kanalist põhja poole jääv Šotimaa osa, Scilly saared


Top