EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1052

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2016/1052, 8. märts 2016, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 596/2014 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad tagasiostuprogrammide ja stabiliseerimismeetmete suhtes kohaldatavaid tingimusi (EMPs kohaldatav tekst)

C/2016/1357

OJ L 173, 30.6.2016, p. 34–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/1052/oj

30.6.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 173/34


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2016/1052,

8. märts 2016,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 596/2014 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad tagasiostuprogrammide ja stabiliseerimismeetmete suhtes kohaldatavaid tingimusi

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

Võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

Võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrust (EL) nr 596/2014, mis käsitleb turukuritarvitusi (turukuritarvituse määrus) ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/6/EÜ ja komisjoni direktiivid 2003/124/EÜ, 2003/125/EÜ ja 2004/72/EÜ, (1) eriti selle artikli 5 lõike 6 kolmandat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Turu kuritarvitamise keeldude eranditest kasu saamiseks peaks kauplemine oma aktsiatega tagasiostmisprogrammide raames ja kauplemine väärtpaberitega või seotud instrumentidega väärtpaberite stabiliseerimiseks vastama määruses (EL) nr 596/2014 ja käesolevas määruses sätestatud nõuetele ja tingimustele.

(2)

Kuigi määrus (EL) nr 596/2014 lubab väärtpabereid seotud instrumentidega stabiliseerida, peaks tagasiostuprogrammidega seotud tehingutele tehtavad vabastused piirduma emitendi oma aktsiatega kauplemisega ega tohiks olla kohaldatavad tuletisinstrumentidega tehtavatele tehingutele.

(3)

Kuna läbipaistvus on turukuritarvituse ennetamise eeltingimus, on oluline tagada enne tagasiostuprogrammide raames oma aktsiatega kauplemist või väärtpaberite stabiliseerimiseks kauplemist, selle ajal või pärast seda piisava teabe avalikustamine või esitamine.

(4)

Turukuritarvituse ennetamiseks on kohane seada tagasiostuprogrammide raames oma aktsiatega kauplemisel ostuhinnale ja tehingute lubatud päevamahule teatud tingimused. Nimetatud tingimustest möödahiilimise vältimiseks tuleks tagasiostutehingud teostada kauplemiskohas, kus emitendi väärtpaberid on kauplemisele võetud või kus nendega kaubeldakse. Ent läbiräägitud tehinguid, mis hinnakujundusse ei panusta, on võimalik kasutada tagasiostuprogrammi eesmärgil ja selle suhtes võidakse kohaldada erandit tingimusel, et kõik määruses (EL) nr 596/2014 ja käesolevas määruses sätestatud tingimused on täidetud.

(5)

Et vältida riski, et vabastust kauplemisele oma aktsiatega tagasiostmisprogrammide raames kuritarvitatakse, on oluline, et määrus sätestaks piirangud tehinguliikidele, mida emitent tohib tagasiostuprogrammi raames teha, ja oma aktsiatega kauplemise ajastusele. Seega peaksid need piirangud ennetama emitendi oma aktsiate müümist tagasiostuprogrammi kestuse ajal ja võtma arvesse emitendile kehtestatud ajutiste kauplemispiirangute võimalikku olemasolu ja asjaolu, et emitendil võivad olla siseteabe avalikustamise edasi lükkamiseks õigustatud põhjused.

(6)

Stabiliseerimistehingutega püütakse peamiselt toetada piiratud ajavahemiku jooksul väärtpaberite esmase või teisese pakkumise hinda, kui väärtpaberitega on seotud müügisurve, leevendades sellega lühiajaliste investorite tekitatud müügisurvet ja säilitades asjaomaste väärtpaberite korrapärase turu. Seega parandab see investorite ja emitentide usaldust finantsturgude vastu. Seetõttu selle huvides, et investorid märgiksid või ostaksid väärtpabereid olulise jaotamise kontekstis, ning emitendi huvides ei tohiks rangelt isiklikest tehingutest blokktehinguid lugeda väärtpaberite oluliseks jaotamiseks.

(7)

Esmase avaliku pakkumise kontekstis lubavad teatud liikmesriigid kauplemist enne ametliku kauplemise algust reguleeritud turul. Sellele viidatakse tavaliselt kui kauplemisele emiteerimisel. Seega peaks väärtpaberite stabiliseerimisele tehtava erandi huvides olema võimalik, et stabiliseerimine algab enne ametliku kauplemise algust, tingimusel, et täidetud on teatud läbipaistvuse ja kauplemise tingimused.

(8)

Turu terviklikkus nõuab stabiliseerimismeetmete asjakohast avalikustamist. Stabiliseerimistehingutest teatamine on vajalik ka selleks, et pädevad asutused saaksid korraldada järelevalvet stabiliseerimismeetmete üle. Investorite kaitse tagamiseks, turgude terviklikkuse säilitamiseks ja turukuritarvituste tuvastamiseks on oluline ka, et pädevad asutused saaksid oma järelevalvetegevuse käigus teada kõikidest stabiliseerimistehingutest sõltumata sellest, kas need leiavad aset kauplemiskohas või mujal. Lisaks sellele on kohane juba ette selgitada kohustuste jagunemist emitentide, pakkujate või stabiliseerimisega tegelevate ettevõtjate vahel seoses kohaldatavate aruandlus- ja läbipaistvusnõuete täitmisega. Niisugusel kohustuste jaotamisel tuleks arvesse võtta, kes asjaomast teavet valdab. Määratud isik peaks vastutama ka pädeva asutuse mis tahes päringule vastamise eest igas asjaomases liikmesriigis. Mis tahes investorile või turuosalisele lihtsa juurdepääsu tagamiseks ei piira enne vastavalt komisjoni määrusele (EÜ) nr 809/2004 (2) stabiliseeritavate väärtpaberite esmase või teisese pakkumise algamist avalikustatav teave käesoleva määruse artiklis 6 sätestatud avalikustamisnõudeid.

(9)

Kõikide stabiliseerimisega tegelevate investeerimisühingute ja krediidiasutuste vahel peaks olema kehtestatud nõuetekohane koordineerimiskord. Stabiliseerimise käigus peaks üks investeerimisühing või krediidiasutus võtma endale keskse koha mis tahes regulatiivse sekkumise korral asjaomaste liikmesriikide pädevate asutuste poolt.

(10)

Stabiliseerimistegevuseks vajalike vahendite tagamiseks ja riski maandamiseks tuleks lubada lisastabiliseerimist ülemärkimise või täiendava jaotamise õiguse näol. Oluline on aga kehtestada tingimused niisuguse lisastabiliseerimise läbipaistvuse tagamiseks ja selle elluviimise reguleerimiseks. Muu hulgas tuleb kehtestada periood, mille vältel seda saab ellu viia. Lisaks sellele tuleb erilist tähelepanu pöörata stabiliseerimise eesmärgil ülemärkimisvõimalusele investeerimisühingu või krediidiasutuse poolt, kui selle tulemuseks on positsioon, mida täiendava jaotamise õigus ei kata.

(11)

Segaduse vältimiseks tuleks stabiliseerimist teostada viisil, mis võtab arvesse turutingimusi ja väärtpaberite pakkumishinda. Tehinguid stabiliseerimismeetmete tulemusel loodud positsioonide likvideerimiseks tuleks teha selleks, et vähendada mõju turule, võttes nõuetekohaselt arvesse valitsevaid turutingimusi. Kuna stabiliseerimise eesmärk on hinda toetada, ei tohiks stabiliseerimisostude teel omandatud väärtpaberite müümist, kaasa arvatud hilisema stabiliseerimistegevuse hõlbustamiseks müümist, lugeda sooritatuks hinna toetamise eesmärgil. Kumbagi neist müükidest ega ka järgnevaid oste ei tohiks iseenesest lugeda kuritarvitavaks, kuigi need ei saa kasu määruses (EL) nr 596/2014 sätestatud vabastusest.

(12)

Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille esitas komisjonile Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA).

(13)

Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve on korraldanud avatud avalikud konsultatsioonid käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta, analüüsinud võimalikku asjaomast kulu ja kasu ning küsinud arvamust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 artikli 37 kohaselt loodud pangandussektori sidusrühmade kogult (3).

(14)

Finantsturgude sujuva toimimise tagamiseks on vajalik, et käesolev määrus jõustuks võimalikult kiiresti ning selles määruses kehtestatud sätted kehtiksid samast kuupäevast kui sätted, mis on kehtestatud määrusega (EL) nr 596/2014,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I PEATÜKK

ÜLDSÄTTED

Artikkel 1

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   tähtajaline tagasiostuprogramm– tagasiostuprogramm, mille puhul programmi kehtivusajal tehtud väärtpaberitehingute tähtajad ja väärtpaberite kogused määratakse kindlaks tagasiostuprogrammi avalikustamisel;

b)   asjakohane avalikustamine– teabe avalikustamine sellisel viisil, mis võimaldab vastavalt komisjoni rakendusmäärusele (EL) 2016/1055 (4) avalikkusel sellele kiire juurdepääsu ning seda täielikult, täpselt ja õigeaegselt hinnata, ning kui see on kohaldatav, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/109/EÜ artiklis 21 osutatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemis (5);

c)   pakkuja– väärtpaberite varasem hoidja või neid emiteeriv üksus;

d)   üleandmine– üks või mitu menetlust, millega määratakse kindlaks väärtpabereid varem märkinud või taotlenud investorite saadud asjaomaste väärtpaberite arv;

e)   lisastabiliseerimine– investeerimisühingute või krediidiasutuste asjaomaste väärtpaberite olulise jaotamisega seoses kasutatav ülemärkimisvõimalus või sellega seotud täiendava jaotamise õigus üksnes stabiliseerimistegevuse hõlbustamiseks;

f)   ülemärkimisvõimalus– märkimislepingus või märkimiste aktsepteerimist lubavas põhilepingus sisalduv punkt, mis võimaldab aktsepteerida suurema hulga asjaomaste väärtpaberite ostmiseks tehtud märkimisi või pakkumisi, kui algselt on pakutud;

g)   täiendava jaotamise õigus– pakkuja väärtpaberite pakkumises osalenud investeerimisühingule (investeerimisühingutele) või krediidiasutusele (krediidiasutustele) ülemärkimise katmiseks antud õigus, mille kohaselt kõnealune ühing (ühingud) või asutus (asutused) võib (võivad) teataval ajavahemikul pärast asjaomaste väärtpaberite pakkumise lõppemist osta teatava summa eest asjaomaseid väärtpabereid pakkumishinnaga.

II PEATÜKK

TAGASIOSTUPROGRAMMID

Artikkel 2

Avalikustamis- ja aruandluskohustused

1.   Selleks et emitendile laieneks määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 1 sätestatud erand, peab emitent enne tagasiostuprogrammi raames kauplemise algust tagama Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/30/EL (6) artikli 21 lõike 1 alusel järgmise teabe asjakohase avalikustamise:

a)

programmi eesmärk, millele on viidatud määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 2;

b)

programmile eraldatud maksimaalne rahasumma;

c)

maksimaalne omandatavate aktsiate arv;

d)

periood, milleks on antud programmi volitused (edaspidi: „programmi kestus“).

Emitent tagab programmi hiljem tehtavate muudatuste ja vastavalt esimesele lõigule juba avalikustatud teabe muudatuste asjakohase avalikustamise.

2.   Emitendil peavad olema kehtestatud mehhanismid, mis võimaldavad pädeva asutuse ees aruandluskohustuste täitmist ja kõikide tagasiostuprogrammiga seotud tehingute salvestamist, kaasa arvatud teave, mis on täpsustatud määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 3. Emitent peab selle kauplemiskoha pädevale asutusele, kus tema aktsiad on kauplemisele võetud või kus nendega kaubeldakse, teatama kõikidest tagasiostuprogrammiga seotud tehingute üksikasjadest koondatud kujul hiljemalt seitsmendal kõnealuste tehingute tegemise kuupäevale järgneval kauplemispäeval. Koondatud kujul esitatud teabes peab olema näidatud koondkogus ja kaalutud keskmine päeva ja kauplemiskoha alusel.

3.   Emitent peab avalikustama kõik lõikes 2 nimetatud tagasiostuprogrammidega seotud tehingute üksikasjad hiljemalt seitsmendal kõnealuste tehingute tegemise kuupäevale järgneval kauplemispäeval. Emitent avalikustab kättesaadavaks tehtud tehingud ka oma veebisaidil ning tagab selle teabe avalikkusele kättesaadavuse vähemalt viie aasta vältel asjakohase avalikustamise kuupäevast.

Artikkel 3

Kauplemistingimused

1.   Selleks et emitendile laieneks määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 1 sätestatud erand, peavad tagasiostuprogrammidega seotud tehingud vastama järgmistele nõuetele:

a)

emitent peab olema aktsiad ostnud kauplemiskohast, kus emitendi aktsiad on kauplemisele võetud või kus nendega kaubeldakse;

b)

kauplemiskohas pidevalt kaubeldavate aktsiate puhul ei tohi tehingukorraldusi anda enmpakkumisfaasis ning enne enampakkumisfaasi algust antud tehingukorraldusi selle faasi ajal ei muudeta;

c)

aktsiate puhul, millega kaubeldakse kauplemiskohas vaid enampakkumiste kaudu, annab ja muudab emitent tehingukorraldusi enampakkumise ajal, tingimusel, et muudel turuosalistel on reageerimiseks piisavalt aega.

2.   Selleks et emitendile laieneks määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 1 sätestatud erand, peab ta tagama, et ta ei osta tagasiostuprogrammide kohaste tehingute tegemisel aktsiaid hinnaga, mis on kõrgem kui viimase iseseisva tehingu kõrgeim hind või kõrgeim kehtiv sõltumatu ostupakkumine kauplemiskohas, kus ost sooritatakse, kaasa arvatud juhul, kui aktsiatega kaubeldakse erinevates kauplemiskohtades.

3.   Selleks et emitendile laieneks määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 1 sätestatud erand, peavad emitendid tagama, et ei osta tagasiostuprogrammide kohaste tehingute tegemisel ühelgi kauplemispäeval üle 25 % aktsiate keskmisest päevasest mahust kauplemiskohas, kus ost sooritatakse.

Esimese lõigu kohaldamisel peab keskmine päevane maht põhinema keskmisel päevasel kauplemismahul ühel järgnevatest perioodidest:

a)

artikli 2 lõikes 1 nõutava avalikustamise kuule eelneval kuul; sellele fikseeritud mahule tuleb viidata tagasiostuprogrammis ning see peab kehtima kogu programmi vältel;

b)

20 kauplemispäeva enne ostukuupäeva, kui programmis nimetatud mahule ei viidata.

Artikkel 4

Kauplemispiirangud

1.   Selleks et võiks kohaldada määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 1 sätestatud erandeid, ei või emitent tagasiostuprogrammis osaledes tegelda järgmise tegevusega:

a)

oma aktsiate müük;

b)

kauplemine ajavahemikul, mis on keeluaeg määruse (EL) nr 596/2014 artikli 19 lõike 11 kohaselt;

c)

kauplemine siis, kui emitent on määruse (EL) nr 596/2014 artikli 17 lõike 4 või 5 kohaselt otsustanud siseteabe avalikustamise edasi lükata.

2.   Lõiget 1 ei kohaldata, kui:

a)

emitendi tagasiostuprogramm on tähtajaline või

b)

tagasiostuprogrammi peakorraldaja on investeerimisühing või krediidiasutus, kes teeb emitendi aktsiatega seotud otsused iseseisvalt, ilma et emitent saaks mõjutada ostuaega.

3.   Lõike 1 punkti a ei kohaldata, kui emitent on investeerimisühing või krediidiasutus ning on kehtestanud pädeva asutuse kontrolli all olevad piisavad ja tõhusad sisemised süsteemid ja protseduurid, mis väldivad tõhusalt emitenti otseselt või kaudselt puudutava siseteabe õigusvastast avaldamist siseteabele juurdepääsu omavate isikute poolt isikutele, kes vastutavad oma aktsiatega kauplemist puudutava mis tahes otsuse eest, kui nimetatud otsuse aluseks on oma aktsiatega kauplemine.

4.   Lõike 1 punkte b ja c ei kohaldata, kui emitent on investeerimisühing või krediidiasutus ning on kehtestanud, rakendanud ja säilitab pädeva asutuse kontrolli all olevaid piisavaid ja tõhusaid sisemisi süsteeme ja protseduure, mis väldivad emitendiga otseselt või kaudselt seotud siseteabe, kaasa arvatud tagasiostuprogrammi raames tehtavate omandamisotsuste õigusvastast avaldamist siseteabele juurdepääsu omavate isikute poolt isikutele, kes vastutavad oma aktsiatega kauplemise eest klientide nimel, kui oma aktsiatega kaubeldakse kõnealuste klientide nimel.

III PEATÜKK

STABILISEERIMISMEETMED

Artikkel 5

Stabiliseerimisperioodi puudutavad tingimused

1.   Aktsiate ja aktsiatega samaväärsete muude väärtpaberite puhul on määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõike 4 punktis a viidatud piiratud aeg (edaspidi: „stabiliseerimisperiood“) järgmine:

a)

olulise jaotamise korral esialgse avalikult teatavaks tehtud pakkumise puhul kauplemiskohas algab nimetatud ajavahemik asjaomaste väärtpaberitega kauplemise alguse kuupäeval ja lõpeb hiljemalt 30 kalendripäeva möödumisel sellest;

b)

olulise jaotamise korral teisese avalikult teatavaks tehtud pakkumise puhul algab nimetatud ajavahemik teisese pakkumise korral asjaomaste väärtpaberite lõpphinna asjakohase avalikustamise kuupäeval ja lõpeb hiljemalt 30 kalendripäeva möödumisel üleandmiskuupäevast.

2.   Lõike 1 punkti a eesmärgil, kui esialgne avalikult teatavaks tehtud pakkumine leiab aset liikmesriigis, kes lubab kauplemist enne kauplemise algust kauplemiskohas, algab stabiliseerimisperiood väärtpaberite lõpphinna asjakohase avalikustamise kuupäeval ja lõpeb hiljemalt 30 kalendripäeva möödumisel sellest. Selline kauplemine toimub selle kauplemiskoha kohaldatavate eeskirjade kohaselt, kus asjaomaste väärtpaberitega on lubatud kaubelda, kaasa arvatud avalikustamist ja kauplemise aruandlust käsitlevad eeskirjad.

3.   Võlakirjade ja võlakirjadega võrdväärsete muude väärtpaberite puhul, kaasa arvatud väärtpaberistatud võlg, mis on vahetatav aktsiate või aktsiatega võrdväärsete muude väärtpaberite vastu või nendega asendatav, algab stabiliseerimisperiood väärtpaberite pakkumise tingimuste asjakohase avalikustamise kuupäeval ja lõpeb hiljemalt 30 kalendripäeva möödumisel päevast, mil instrumentide emitent saab emiteerimistulu, või hiljemalt 60 kalendripäeva möödumisel asjaomaste väärtpaberite üleandmise kuupäevast, kui viimati nimetatud kuupäev on varasem.

Artikkel 6

Avalikustamis- ja aruandluskohustused

1.   Enne väärtpaberite esmase või teisese pakkumise algust peab vastavalt lõikele 5 määratud isik tagama järgmise teabe asjakohase avalikustamise:

a)

asjaolu, et stabiliseerimine ei pruugi tingimata aset leida ning võib lõppeda igal hetkel;

b)

asjaolu, et stabiliseerimistehingud on suunatud asjaomaste väärtpaberite turuhinna toetamisele stabiliseerimisperioodil;

c)

võimaliku stabiliseerimisperioodi algus- ja lõppkuupäev;

d)

stabiliseerimist läbi viiva üksuse isik, välja arvatud juhul, kui see on avalikustamise hetkel teadmata. Sellisel juhul tuleb see asjakohaselt avalikustada enne stabiliseerimise algust;

e)

ülemärkimisvõimaluse või täiendava jaotamise õiguse olemasolu ja sellega hõlmatud väärtpaberite maksimaalne arv, täiendava jaotamise õiguse kehtivusaeg ja ülemärkimisvõimaluse või täiendava jaotamise õiguse kohaldamise tingimused; ja

f)

kui see on asjakohane, siis koht, kus stabiliseerimine võib toimuda, kauplemiskoha (kauplemiskohtade) nimi (nimed).

2.   Stabiliseerimisperioodil peavad lõike 5 alusel määratud isikud avalikustama kõik stabiliseerimistehingute üksikasjad hiljemalt seitsmendal kõnealuste tehingute tegemise kuupäevale järgneval kauplemispäeval.

3.   Lõike 5 alusel määratud isik peab nädala jooksul pärast stabiliseerimisperioodi lõppu asjakohaselt avalikustama järgmised andmed:

a)

kas stabiliseerimine toimus või mitte;

b)

stabiliseerimise alguse kuupäev;

c)

viimase stabiliseerimistehingu kuupäev;

d)

väärtpaberite hindade kõikumise piirkond, mille piires stabiliseerimine toimus, iga stabiliseerimistehingu toimumispäeva kohta;

e)

vajaduse korral kauplemiskoht (kauplemiskohad), kus stabiliseerimistehingud toimusid.

4.   Määruse (EL) nr 596/2014 artikli 5 lõikes 5 sätestatud teavitamisnõude täitmiseks peavad stabiliseerimisega tegelevad üksused, tegutsedes emitendi või pakkuja nimel või mitte, registreerima kõik stabiliseerimiskorraldused või väärtpaberitega või seotud instrumentidega seotud tehingud vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 600/2014 (7) artikli 25 lõikele 1 ja artikli 26 lõigetele 1, 2 ja 3. Stabiliseerimisega tegelevad üksused, tegutsedes emitendi või pakkuja nimel või mitte, peavad teatama kõikidest väärtpaberite ja seotud instrumentidega seotud stabiliseerimistehingutest:

a)

iga kauplemiskoha pädevale asutusele, kus stabiliseeritavad aktsiad on kauplemisele võetud või kus nendega kaubeldakse;

b)

iga kauplemiskoha pädevale asutusele, kus toimuvad tehingud seotud instrumentidega väärtpaberite stabiliseerimise eesmärgil.

5.   Emitent, pakkuja ja stabiliseerimisega tegelev üksus ja nende nimel tegutsevad isikud peavad määrama endi seast ühe, kes tegutseb vastutava keskse isikuna:

a)

asjakohase avalikustamise nõuete tagamiseks, nagu on sätestatud lõigetes 1, 2 ja 3; ja

b)

pädevate asutuste mis tahes päringute käsitlemiseks, millele on viidatud lõikes 4.

Artikkel 7

Hinnatingimused

1.   Aktsiate või nendega võrdväärsete väärtpaberite pakkumise korral ei või asjaomaste väärtpaberite stabiliseerimine mingil juhul toimuda pakkumishinnast kõrgema hinnaga.

2.   Aktsiateks või nendega võrdväärseteks väärtpaberiteks vahetatavate või nendega asendatavate võlakirjadega võrdväärsete väärtpaberite pakkumise korral ei või nende instrumentide stabiliseerimine mingil juhul toimuda hinnaga, mis on kõrgem, kui oli uue pakkumise lõpptingimuste avalikustamise ajal nende instrumentide turuhind.

Artikkel 8

Lisastabiliseerimise tingimused

Lisastabiliseerimine peab toimuma vastavalt artiklitele 6 ja 7 ning vastama järgmistele tingimustele:

a)

väärtpabereid võib üle märkida üksnes märkimisperioodil ja pakkumishinnaga;

b)

investeerimisühingu või krediidiasutuse kasutatud ülemärkimisvõimaluse tõttu tekkinud positsioon, mida täiendava jaotamise õigus ei hõlma, ei või ületada 5 % esialgsest pakkumisest;

c)

kasusaajad võivad kasutada täiendava jaotamise õigust üksnes juhul, kui väärtpaberid on üle märgitud;

d)

täiendava jaotamise õigus ei või ületada 15 % esialgsest pakkumisest;

e)

ajavahemik, mil kasutatakse täiendava jaotamise õigust, peab olema sama mis artiklis 5 sätestatud stabiliseerimisperiood;

f)

täiendava jaotamise õiguse kasutamine tuleb viivitamata avalikustada koos kõigi asjakohaste üksikasjadega, eeskätt andmetega märkimiskuupäevade ja väärtpaberite arvu ja liigi kohta.

IV PEATÜKK

LÕPPSÄTE

Artikkel 9

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 3. juulist 2016.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 8. märts 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 173, 12.6.2014, lk 1.

(2)  Komisjoni 29. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 809/2004, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/71/EÜ, mis puudutab prospektides sisalduvat informatsiooni ning ka selliste prospektide formaati, andmete esitamist viidetena ja selliste prospektide avaldamist ning reklaamide levitamist (ELT L 149, 30.4.2004, lk 1).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(4)  Komisjoni 29. juuni 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2016/1055, millega kehtestatakse rakenduslikud tehnilised standardid siseteabe nõuetekohase avalikustamise ja siseteabe avalikustamisega viivitamise tehniliste vahendite kohta kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 596/2014 (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 47).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. detsembri 2004. aasta direktiiv 2004/109/EÜ läbipaistvuse nõuete ühtlustamise kohta teabele, mis kuulub avaldamisele emitentide kohta, kelle väärtpaberid on lubatud reguleeritud turul kauplemisele, ning millega muudetakse direktiivi 2001/34/EÜ (ELT L 390, 31.12.2004, lk 38).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta direktiiv 2012/30/EL tagatiste kooskõlastamise kohta, mida liikmesriigid äriühingu liikmete ja kolmandate isikute huvide kaitseks Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 54 teises lõigus tähendatud äriühingutelt nõuavad seoses aktsiaseltside asutamise ning nende kapitali säilitamise ja muutmisega, et muuta sellised tagatised võrdväärseteks (ELT L 315, 14.11.2012, lk 74).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta määrus (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012 (ELT L 173, 12.6.2014, lk 84).


Top