EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0301

Komisjoni määrus (EL) nr 301/2014, 25. märts 2014 , millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1907/2006 (mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH)) XVII lisa seoses kroom(VI) ühenditega EMPs kohaldatav tekst

OJ L 90, 26.3.2014, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/301/oj

26.3.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 90/1


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 301/2014,

25. märts 2014,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1907/2006 (mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH)) XVII lisa seoses kroom(VI) ühenditega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrust (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93, komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ, (1) eriti selle artikli 68 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Taani Kuningriik esitas 19. jaanuaril 2012 Euroopa Kemikaaliametile (edaspidi „kemikaaliamet”) vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 69 lõikele 4 toimiku, et algatada vastavalt kõnealuse määruse artiklitele 69–73 piirangute kehtestamise menetlus (edaspidi „XV lisa nõuetele vastav toimik”). Kõnealuses toimikus selgitati, et nahktoodetes või toodete nahkosades sisalduv kroom(VI) kujutab endast nahaga kokkupuutel ohtu inimeste tervisele. Kroom(VI) ühenditega võib kaasneda uusi sensibiliseerimisjuhtusid ning need võivad põhjustada allergilist reaktsiooni. Toimikust nähtub, et on vaja liidu tasandi meetmeid.

(2)

Kroom(VI) ühendid võivad tekkida nahas kroom(III) ühendite oksüdeerumise kaudu; viimati nimetatud ühendid lisatakse teatavate nahaparkimisprotsesside käigus kollageeni allüksuste ristsidumiseks, et suurendada naha vormipüsivust ning vastupanuvõimet mehaanilisele kulumisele ja soojusele. Vastavalt XV lisa nõuetele vastavale toimikule on teada mehhanismid ja tingimused, mille alusel kroom(VI) moodustub, ning liidu parkimistöökojad on juba välja töötanud ja laialdaselt rakendanud meetmeid, et kontrollida ja vähendada selle moodustumist.

(3)

Riskihindamise komitee võttis 28. novembril 2012 konsensuse alusel vastu arvamuse XV lisa nõuetele vastavas toimikus soovitatud piirangu kohta. Riskihindamise komitee arvamuse kohaselt on kõnealune piirang nii tulemuslikkuse kui ka rakendatavuse poolest kõige asjakohasem liidu tasandi meede, mille abil vähendada nahas leiduvatest kroom(VI) ühenditest tulenevaid kindlaks tehtud riske. Riskihindamise komitee tegi oma arvamuses siiski ettepaneku muuta piirangut, kustutades nahaga otsese ja pikaajalise kontakti mõiste, mis algselt sisaldus XV lisa nõuetele vastavas toimikus.

(4)

Kavandatud piirang keskendub naha sensibiliseerimise ohule, mis on seotud naha otsese või kaudse kokkupuutega kroom(VI) sisaldavate nahktoodete või toodete nahkosadega. Juba kõnealuse aine suhtes tundlike inimeste puhul võib selline kokkupuude põhjustada allergilist reaktsiooni ka väiksematel kontsentratsioonidel, kui on vaja ülitundlikkuse tekkeks.

(5)

Kavandatud piirang peaks hõlmama tarbijate või töötajate kasutatavaid nahktooteid ja nahkosi sisaldavaid tooteid, mis normaalsetel või mõistlikult prognoositavatel kasutustingimustel puutuvad kokku nahaga.

(6)

EN ISO 17075 standardmeetod on ainus praegu kättesaadav rahvusvaheliselt tunnustatud analüüsimeetod, millega tuvastada nahas, sealhulgas nahktoodetes kroom(VI) ühendeid. Standardmeetodi EN ISO 17075 puhul on kroom(VI) sisalduse määramispiir 3 mg/kg naha kuivaine kogumassist (0,0003 % massist). Nahktoodete ja nahkosi sisaldavate toodete turuleviimise piirangule sellise künnise kehtestamine on seetõttu põhjendatud seire ja järelevalve tagamise eesmärgil.

(7)

Vastavalt riskihindamise komitee arvamusele vastab kroom(VI) sisalduse künnis 3 mg/kg naha kuivaine kogumassist (0,0003 % massist) kokkupuutele, mis ületab vähimat täheldatavat ülitundlikkust esile kutsuvat doosi. Riskihindamise komitee arvamuse kohaselt eeldatakse, et künnis võimaldab 80 % tulemuslikkusega vähendada kroom(VI) ühenditega seotud uute allergilise dermatiidi juhtude esinemist nahktoodetes sisalduva kroom(VI) tõttu.

(8)

Piirangu tulemuslikkust kroomiallergia juhtude arvu suhtes on võimalik kindlaks määrata kroom(VI)-ga seotud allergilise dermatiidi juhtude järelevalve kaudu. Kui allergia levimus ei vähene või kui kättesaadavaks muutub kroom(VI) väiksemat sisaldust avastada võimaldav analüütiline meetod, mida peetakse ka usaldusväärseks, tuleks kõnealune piirang läbi vaadata.

(9)

Sotsiaal-majandusliku analüüsi komitee võttis 6. märtsil 2013 konsensuse alusel vastu arvamuse XV lisa nõuetele vastavas toimikus soovitatud piirangu kohta. Sotsiaal-majandusliku analüüsi komitee arvamuse kohaselt on riskihindamise komitee muudetud piirang kõige asjakohasem liidu tasandi meede, mille abil vähendada kindlaks tehtud riske nii, et sotsiaal-majanduslik kasu ja kulu oleks tasakaalus.

(10)

Piirangut käsitleva menetluse käigus konsulteeriti järelevalvealase teabevahetamise foorumiga.

(11)

8. aprillil 2013 esitas amet komisjonile riskihindamise komitee ja sotsiaal-majandusliku analüüsi komitee arvamused, mille põhjal järeldas komisjon, et kokkupuutel nahaga tekitavad nahktoodetes ja nahkosi sisaldavates toodetes esinevad kroom(VI) ühendid lubamatut riski inimeste tervisele ning see probleem tuleb lahendada liidu tasandi meetmete abil. Arvesse on võetud kõnealuse piirangu sotsiaal-majanduslikku mõju, sealhulgas alternatiivide olemasolu.

(12)

Kasutatud kaupade turuleviimise piirang tekitaks ebaproportsionaalselt suure kohustuse tarbijatele, kes neid tooteid edasi müüvad. Lisaks sellele on kõnealuste tehingute laadi tõttu sellise piirangu järgimist keeruline kontrollida. Seetõttu ei tuleks kõnealust piirangut kohaldada nahktoodete ja nahkosi sisaldavate toodete suhtes, mis olid liidus lõppkasutuses enne käesoleva määruse kohaldamist.

(13)

Pärast käesoleva määruse jõustumist on asjakohane kehtestada 12-kuuline tähtaeg, et asjaomased sidusrühmad saaksid võtta meetmeid käesoleva määruse täitmiseks, sealhulgas selleks, et hõlmata tooteid, mis on juba tarneahelas, kaasa arvatud varud.

(14)

Määrust (EÜ) nr 1907/2006 tuleks seepärast vastavalt muuta.

(15)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 133 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Määrust kohaldatakse alates 1. maist 2015.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 25. märts 2014

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 396, 30.12.2006, lk 1.


LISA

Määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisas lisatakse kande 47 teise veergu punktid 5, 6 ja 7:

 

„5.

Nahktooteid, mis puutuvad kokku nahaga, ei tohi turule viia, kui need sisaldavad kroom(VI), mille kontsentratsioon on võrdne või suurem kui 3 mg/kg (0,0003 % massist) naha kuivaine kogumassist.

6.

Nahkosi sisaldavaid tooteid, mis puutuvad kokku nahaga, ei tohi turule viia, kui toote nahkosad sisaldavad kroom(VI), mille kontsentratsioon on 3 mg/kg (0,0003 % massist) naha kuivaine kogumassist või suurem.

7.

Lõikeid 5 ja 6 ei kohaldata selliste kasutatud kaupade turuleviimisel, mis olid liidus lõppkasutusel enne 1. maid 2015.”


Top