EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0234

Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 234/2008/EÜ, 11. märts 2008 , millega luuakse Euroopa statistika nõuandekomitee ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 91/116/EMÜ (EMPs kohaldatav tekst)

OJ L 73, 15.3.2008, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/234(1)/oj

15.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 73/13


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS nr 234/2008/EÜ,

11. märts 2008,

millega luuakse Euroopa statistika nõuandekomitee ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 91/116/EMÜ

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 285,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust, (1)

olles konsulteerinud Regioonide Komiteega,

toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras, (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Konsulteerimine statistilise teabe kasutajate ja koostajatega ning sellise teabe taotlustele vastajatega on olulise tähtsusega ühenduse statistilise teabe poliitika ettevalmistamisel ja väljatöötamisel.

(2)

Nõukogu otsusega 91/116/EMÜ (3) loodud majandus- ja sotsiaalvaldkonna statistilise teabe Euroopa nõuandekomitee abistab praegu nõukogu ja komisjoni ühenduse statistilise teabe poliitika eesmärkide kooskõlastamisel, võttes arvesse kasutajate nõudmisi ning andmeesitajate ja koostajate kulutusi.

(3)

Kuigi majandus- ja sotsiaalvaldkonna statistilise teabe Euroopa nõuandekomitee toimib, nõuavad ühenduses toimunud muutused, eelkõige laienemine 27 liikmesriigini, paljude muudatuste tegemist seoses nimetatud komitee rolli, volituste, koosseisu ja menetlustega. Selguse huvides on asjakohane asendada see komitee uue Euroopa statistika nõuandekomiteega (edaspidi „komitee”).

(4)

Komitee peaks soodustama tihedat koostööd programmi kavandamisel, et parandada Euroopa statistikasüsteemi haldamist ja ühenduse statistika kvaliteeti. Selleks tuleks säilitada tihe koostöö nõukogu otsusega 89/382/EMÜ, Euratom (4) loodud statistikaprogrammi komiteega ning nõukogu otsusega 91/115/EMÜ (5) loodud monetaar-, finants- ja maksebilansistatistika komiteega.

(5)

Tuleks leida tasakaal vajaduste vahel ühest küljest vähendada liikmete arvu, et komitee saaks laienenud ühenduses tõhusalt töötada, ning teisest küljest võimaldada ühenduse statistika kõigi sidusrühmade esindatus, nagu on nõutud nõukogu 8. novembri 2005. aasta järeldustes.

(6)

Et paremini hinnata ja tasakaalustada ühenduse statistikanõuete kasu ja kulusid ning uuesti tasakaalustada ja vähendada ühenduse statistikaalastest õigusaktidest tulenevat koormust ja sel viisil lihtsustada suureneva nõudluse täitmist, peaks komiteel olema tugevam roll ühenduse statistikaprogrammi ettevalmistamises ja rakendamises.

(7)

Komitee peaks olema kanaliks, millesse koondatakse statistilise teabe kasutajate, vastajate ja koostajate nõuanded ühenduse statistilise teabe poliitika eesmärkide kohta.

(8)

Otsus 91/116/EMÜ tuleks seetõttu kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa statistika nõuandekomitee

1.   Käesolevaga luuakse Euroopa statistika nõuandekomitee (edaspidi „komitee”).

2.   Komitee abistab Euroopa Parlamenti, nõukogu ja komisjoni, et tagada kasutajate nõudmiste ning andmeesitajate ja koostajate kulutuste arvessevõtmine ühenduse statistilise teabe poliitika strateegiliste eesmärkide ja prioriteetide kooskõlastamisel.

3.   Kõnealune abistamine hõlmab kõiki ühenduse statistilise teabe poliitika jaoks olulisi statistika valdkondi.

Artikkel 2

Ülesanded

1.   Komisjon konsulteerib komiteega ühenduse statistikaprogrammi ettevalmistamise varases järgus. Komitee esitab oma arvamuse, milles käsitletakse eelkõige:

a)

ühenduse statistikaprogrammi asjakohasust seoses Euroopa integratsiooni ja arengu nõuetega, mida esitavad ühenduse institutsioonid, siseriiklikud ja piirkondlikud asutused, eri majandus- ja sotsiaalvaldkonnad ning teadusringkonnad;

b)

ühenduse statistikaprogrammi asjakohasust seoses ühenduse tegevusega, võttes arvesse majandus-, sotsiaal-, ja tehnika arengut;

c)

tasakaalu, mis käsitleb ühenduse statistikaprogrammi erinevate valdkondade vahelisi prioriteete ja vahendeid, komisjoni aastase statistika tööprogrammi ja statistilise töö prioriteetide muutmise võimalusi;

d)

ühenduse statistikaprogrammi rakendamiseks vaja minevate vahendite, sealhulgas vahetult ühenduse ja siseriiklike asutuste kanda jäävate kulude piisavust, ning seda, kas ühenduse statistika ulatus, üksikasjalikkuse tase ja kulud vastavad kasutajate vajadustele;

e)

kulusid, mis tekivad andmeesitajatele seoses statistilise teabe esitamisega, ning vastutuskoorma vähendamise võimalusi eelkõige väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate puhul.

2.   Komitee juhib ka komisjoni tähelepanu valdkondadele, kus oleks vaja välja töötada uued statistikameetmed, ja annab komisjonile nõu, kuidas ühenduse statistika vastaks paremini kasutajate kvaliteedivajadustele, võttes arvesse andmeesitajate ja koostajate kulusid.

Artikkel 3

Suhted ühenduse institutsioonide ja muude asutustega

1.   Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni taotlusel esitab komitee arvamuse küsimustes, mis on seotud kasutajate nõudmistega ja andmeesitajate kuludega ühenduse statistilise teabe poliitika arengu käigus, ühenduse statistikaprogrammi prioriteetidega, olemasoleva statistika hindamise, andmekvaliteedi ja teabeedastuspoliitikaga.

2.   Komitee esitab Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile arvamusi ja aruandeid kasutajate nõudmiste ja andmeesitajate kulutuste kohta ühenduse statistika koostamisel ja avaldamisel, kui ta leiab, et see on vajalik tema ülesande täitmiseks.

Komisjon annab kord aastas aru, kuidas ta on võtnud arvesse komitee arvamusi.

3.   Oma ülesande täitmiseks teeb komitee koostööd statistikaprogrammi komitee ning monetaar-, finants- ja maksebilansistatistika komiteega. Ta teavitab korrapäraselt mõlemat nimetatud komiteed oma seisukohtadest seoses artiklis 2 kirjeldatud ülesannetega ning saadab neile käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 nimetatud arvamused ja aruanded.

4.   Komitee seab sisse suhted statistikakasutajate siseriiklike nõukogudega.

Artikkel 4

Koosseis ja ametisse määramine

1.   Komitee koosneb 24 liikmest järgmiselt:

a)

kaksteist liiget määrab komisjon pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendi ja nõukoguga. Nad on oma tegevuses sõltumatud. Nende kaheteistkümne liikme määramiseks esitab iga liikmesriik komisjonile nimekirja, milles on kolm kandidaati, kellel on tunnustatud kvalifikatsioon statistika valdkonnas. Komisjon püüab tagada, et nende kaheteistkümne liikme seas oleksid võrdselt esindatud ühenduse statistika kasutajad, vastajad ja muud huvigrupid (sealhulgas teadusringkond, tööturu osapooled ja kodanikuühiskond). Need kaksteist liiget täidavad oma kohustusi isiklikul vastutusel;

b)

üksteist liiget määravad institutsioonid ja asutused otse oma liikmete seast järgmiselt:

i)

üks liige, kes esindab Euroopa Parlamenti;

ii)

üks liige, kes esindab nõukogu;

iii)

üks liige, kes esindab Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteed;

iv)

üks liige, kes esindab Regioonide Komiteed;

v)

üks liige, kes esindab Euroopa Keskpanka;

vi)

kaks liiget, kes esindavad statistikaprogrammi komiteed;

vii)

üks liige, kes esindab Euroopa Tööandjate Föderatsiooni (BUSINESSEUROPE);

viii)

üks liige, kes esindab Euroopa Ametiühingute Konföderatsiooni;

ix)

üks liige, kes esindab Euroopa käsitööga tegelevate väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete keskliitu, ja

x)

Euroopa andmekaitseinspektor.

c)

Eurostati peadirektor on ameti poolest komitee hääleõiguseta liige.

2.   Komitee liikmete nimekiri avaldatakse Euroopa Liidu Teataja C-seerias.

Artikkel 5

Volituse kestus

1.   Komitee liikmed määratakse viie aasta pikkuseks ametiajaks, mida on võimalik üks kord pikendada. Ametiaja möödudes jäävad liikmed ametisse, kuni nad asendatakse või uuesti ametisse määratakse.

2.   Kui liige lahkub enne ametiaja lõppu, asendab teda ülejäänud ametiaja jooksul artikli 4 kohaselt määratud uus liige.

Artikkel 6

Struktuur ja toimimine

1.   Komitee valib oma eesistuja komisjoni määratud liikmete seast. Eesistuja määratakse viie aasta pikkuseks ametiajaks, mida on võimalik üks kord pikendada.

2.   Eesistuja kutsub komitee kokku vähemalt kord aastas kas omal algatusel või vähemalt ühe kolmandiku liikmete taotlusel.

3.   Väga keerukaid statistikaküsimusi käsitlevate arvamuste ettevalmistamiseks võib komitee moodustada kokkuleppel komisjoniga ajutised töörühmad, mida juhatab komitee liige. Iga töörühm moodustatakse ekspertidest, tagades kutselise tausta ja geograafilise päritolu tasakaalu. Töörühmade juhatajad esitavad oma töö tulemused komitee koosolekul aruande vormis.

4.   Oma ülesannete täitmiseks võib komitee tellida uuringuid ja korraldada seminare.

5.   Komisjoni mis tahes asjaomase osakonna esindajad võivad osaleda komitee ja töörühmade koosolekutel vaatlejatena.

Eesistuja võib lubada komitee koosolekutele muid vaatlejaid.

6.   Komitee ja töörühmade sekretariaaditeenused tagab komisjon.

7.   Komitee kulud kirjendatakse komisjoni kulude kalkulatsiooni.

Artikkel 7

Otsustamismenetlused

Komitee töökorra eeskirjades täpsustatakse üksikasjalikult komitee otsustamismenetlused.

Artikkel 8

Konfidentsiaalsus

Ilma et see piiraks asutamislepingu artikli 287 kohaldamist, ei tohi komitee liikmed avalikustada neile komitee või töörühmade menetluste käigus teatavaks saanud informatsiooni, kui komisjon on neile teatanud, et saadud teave on põhjendatult konfidentsiaalne, või kui arvamuse taotlusele või esitatud küsimusele vastamine viiks sellise konfidentsiaalse teabe avalikustamiseni.

Artikkel 9

Töökorra eeskirjad

Pärast komisjoniga konsulteerimist võtab komitee vastu oma töökorra. Töökord saadetakse teavitamise eemärgil Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Artikkel 10

Kehtetuks tunnistamine

Otsus 91/116/EMÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 11

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub 15. juunil 2008.

Strasbourg, 11. märts 2008

Euroopa Parlamendi nimel

president

H.-G. PÖTTERING

Nõukogu nimel

eesistuja

J. LENARČIČ


(1)  ELT C 97, 28.4.2007, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi 24. oktoobri 2007. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 14. veebruari 2008. aasta otsus.

(3)  EÜT L 59, 6.3.1991, lk 21. Otsust on muudetud otsusega 97/255/EÜ (EÜT L 102, 19.4.1997, lk 32).

(4)  EÜT L 181, 28.6.1989, lk 47.

(5)  EÜT L 59, 6.3.1991, lk 19. Otsus on asendatud otsusega 2006/856/EÜ (ELT L 332, 30.11.2006, lk 21).


Top