Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0426

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrust (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta

    COM/2023/426 final

    Brüssel,4.7.2023

    COM(2023) 426 final

    2023/0252(COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrust (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

    Euroopa Liit (EL) on üldiste tariifsete soodustuste kava (GSP) raames võimaldanud arengumaadele 1 kaubandussoodustusi alates 1971. aastast. See on osa ELi ühisest kaubanduspoliitikast ja kooskõlas ELi välistegevust käsitlevate üldsätetega 2 .

    GSP on üks peamisi ELi meetmeid, millega aidatakse arenguriikidel integreeruda maailmamajandusse kaubanduse kaudu, vähendada vaesust ning toetada kestlikku arengut põhiliste inim- ja tööõiguste, keskkonnakaitse ja hea valitsemistava edendamise kaudu. GSP koosneb kolmest korrast:

    ·standardne GSP: väikse ja keskmisest väiksema sissetulekuga riikide puhul vähendatakse tollimakse või kaotatakse need täielikult kahe kolmandiku ELi tariifiridade ulatuses;

    ·GSP+: kestlikku arengut ja head valitsemistava stimuleeriv erikord, mille alusel vähendatakse tariife 0 %-ni üldjoontes samade tariifiridade osas nagu standardse GSP puhul. Seda võimaldatakse haavatavatele väikse ja keskmisest väiksema sissetulekuga riikidele, kes rakendavad 27 rahvusvahelist konventsiooni, mis on seotud inimõiguste, töötaja õiguste, keskkonnakaitse ja hea valitsemistavaga;

    ·EBA („Kõik peale relvade“): vähim arenenud riikide suhtes kohaldatav erikord, mille alusel võimaldatakse neile täielikult tollimaksu- ja kvoodivaba pääs ELi turule kõikide toodetega peale relvade ja laskemoona.

    Praegune kava põhineb määrusel (EL) nr 978/2012 3 ja kehtib kuni 31. detsembrini 2023. Kui enne seda kuupäeva ei võeta vastu uut määrust, mis asendab olemasoleva määruse, lõpetatakse standardse GSP korra ja GSP+ korra kohaldamine alates 1. jaanuarist 2024. Standardse GSP ja GSP+ raames soodustatud arenguriikidest pärit impordi suhtes hakataks seega kohaldama enamsoodustusrežiimi tollimaksumäärasid. Vähim arenenud riikidest pärit impordi suhtes kohaldataks aga edasi EBA korda, millel ei ole lõpptähtaega.

    22. septembril 2021 võttis Euroopa Komisjon vastu ettepaneku 4 Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamist. Uue määrusega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 978/2012 ning see jõustub 1. jaanuaril 2024. Seadusandlik tavamenetlus on pooleli ega ole veel lõpule jõudnud ja on oht, et seda ei viida lõpule õigeaegselt. On vaja tagada, et kava jätkuks pärast 31. detsembrit 2023. GSP katkemise tagajärg oleks see, et kogu GSP raames toimuva impordi suhtes kohaldataks standardset enamsoodustusrežiimi, välja arvatud vähim arenenud riikidest pärit import, mille suhtes kehtiks erikord „Kõik peale relvade“, ning sellega kaasneks märkimisväärne majandusšokk ettevõtetele ELis ja soodustatud riikides.

    Käesolev ettepanek on esitatud eesmärgiga tagada järjepidevus ja piisav aeg seadusandlikuks menetluseks, mis on vajalik kehtivate õigusnormide kohaldamise pikendamiseks ja eespool kirjeldatud negatiivsete tagajärgede vältimiseks. Komisjon on seisukohal, et uut GSP määrust tuleks kohaldada niipea kui võimalik ning sellega lõppeks praeguse kava ajutine pikendamine. Seepärast tehakse ettepanek säilitada praegune määrus muudatusteta pärast 31. detsembrit 2023 seni, kuni seadusandjad on järgmise määruse suhtes kokku leppinud ja see jõustub pärast asjakohast üleminekuperioodi.

    Kuna uue GSP määruse valmimise seadusandliku protsessi kestust ei saa täpselt määrata, tehakse ettepanek pikendada praeguse GSP määruse kehtivust 31. detsembrini 2027. See annaks aega ette valmistada, kokku leppida ja vastu võtta uus määrus ning ettevõtjad ja soodustatud riigid saaksid valmistuda muudatusteks, ilma et tekiks tähtajatu pikendamise oht, mis tegelikult säilitaks praeguse olukorra ja lükkaks edasi kavakohased reformid.

    Käesoleva ettepanekuga muudetakse üksnes määruse (EL) nr 978/2012 kehtivuse kuupäeva.

    Praeguse GSP määruse pikendamise ettepanekuga ei kaasne ELi jaoks eelarvelisi kulusid. Selle kohaldamine ei tooks kaasa tollitulude vähenemist võrreldes praeguse olukorraga.

    2023/0252 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrust (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõiget 2,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1)Ühendus on üldiste tariifsete soodustuste kava raames võimaldanud arenguriikidele kaubandussoodustusi alates 1971. aastast.

    (2)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 978/2012 5 on ette nähtud üldiste tariifsete soodustuste kava (edaspidi „kava“) kohaldamine kuni 31. detsembrini 2023, välja arvatud vähim arenenud riikide suhtes kohaldatava erikorra puhul, millel sellist lõpptähtaega ei ole.

    (3)22. septembril 2021 võttis Euroopa Komisjon vastu ettepaneku Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EL) nr 978/2012 6 . Kavandatud määrus peaks jõustuma 1. jaanuaril 2024. Seadusandlik tavamenetlus on pooleli ja on oht, et seda ei viida lõpule 31. detsembriks 2023. Seepärast on vaja teha ettepanek pikendada määruse (EL) nr 978/2012 kehtivust, et tagada kava jätkuv toimimine pärast 31. detsembrit 2023 kuni järgmise määruse vastuvõtmise ja kohaldamiseni.

    (4)Kehtiva määruse pikendamise tähtaeg peaks tagama ajavahemiku, mis on vajalik uue määruse vastuvõtmisega seotud seadusandliku protsessi jaoks. Seega tuleks määruse (EL) nr 978/2012 kohaldamisperioodi pikendada kuni 31. detsembrini 2027. Kui komisjoni ettepanekul COM(2021) 579 põhinevat määrust hakatakse kohaldama enne seda kuupäeva, tuleks määruse (EL) nr 978/2012 kohaldamisaja pikendamist vastavalt lühendada, nähes samas ette piisava üleminekuperioodi. Selleks et tagada määruse (EL) nr 978/2012 jätkuv kohaldamine, tuleks juhul, kui käesolev määrus avaldatakse pärast 31. detsembrit 2023, kohaldada seda tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2024,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EL) nr 978/2012 artikli 43 lõikes 3 asendatakse aastaarv „2023“ aastaarvuga „2027“.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval. Kui avaldamine toimub pärast 31. detsembrit 2023, kohaldatakse käesolevat määrust tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2024. 

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

    president    eesistuja


    FINANTSSELGITUS

    FINANTSSELGITUS „TULUD“ – EELARVE TULUDE POOLELE MÕJU AVALDAVATE ETTEPANEKUTE JAOKS

    1.    ETTEPANEKU NIMETUS:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrust (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta

    2.    EELARVEREAD:

    Tulude eelarverida (peatükk/artikkel/punkt): Artikkel 120

    Asjaomaseks aastaks eelarves ette nähtud summa: ei kohaldata

    (ainult sihtotstarbeliste tulude puhul):

    Tulud eraldatakse järgmisele kulude eelarvereale (peatükk/artikkel/punkt): ei kohaldata

    3.FINANTSMÕJU

       Ettepanekul puudub finantsmõju

    X    Ettepanekul puudub finantsmõju kuludele, kuid sellel on finantsmõju tuludele

       Ettepanekul on finantsmõju sihtotstarbelistele tuludele

    Mõju on järgmine: 

    (miljonites eurodes, üks koht pärast koma)

    Tulude eelarverida

    Mõju tuludele 7 8

    12-kuuline periood alates 1.1.2024 (kui kohaldatakse)

    Aasta 2024

    /Artikkel/ 120

    Mõju omavahenditele

    –2 977,6

    Peatükk/artikkel/punkt …

    Olukord pärast meetme rakendamist

    Tulude eelarverida

    [N+1]

    [N+2]

    [N+3]

    [N+4]

    [N+5]

    Peatükk/artikkel/punkt …

    Peatükk/artikkel/punkt …

    (Ainult sihtotstarbeliste tulude puhul tingimusel, et eelarverida on juba teada): ei kohaldata

    Kulude eelarverida 9

    Aasta N

    Aasta N+1

    Peatükk/artikkel/punkt …

    Peatükk/artikkel/punkt …

    Olukord pärast meetme rakendamist

    Kulude eelarverida

    [N+1]

    [N+2]

    [N+3]

    [N+4]

    [N+5]

    Peatükk/artikkel/punkt …

    Peatükk/artikkel/punkt …

    1.PETTUSEVASTASED MEETMED

    Ei kohaldata.

    MUUD MÄRKUSED

    Üldiste tariifsete soodustuste kava (GSP) alusel kohaldatakse teatavatel tingimustel teatavate Euroopa Liitu sisenevate toodete suhtes tollisoodustusi.

    Viimaste kättesaadavate andmete põhjal (2019) 10 vähenevad nende soodustustega seoses kavandatava GSP määruse korral ELi tulud 2 977,6 miljoni euro võrra (1. lisa).

    Uus määrus säilitaks kehtivad soodustused. Lisaks aitaks tulude kahanemist vähendada võimalus, et riigid jäävad kava kohaldamisalast välja keskmisest suurema sissetulekuga riigi staatuse saavutamise või ELiga vabakaubanduslepingu sõlmimise tõttu.

    Tulud väheneksid kokku 3 970 miljoni euro võrra (brutosumma). Kui liikmesriikide sissenõudmiskulude katteks arvata maha 25 %, väheneks ELi eelarvesse laekuv tulu kokku 2 978 miljoni euro võrra ning erinevate kordade kaupa järgmiselt:

    Miljonit eurot

    Soodustingimustel import

    Tulude vähenemine

    25 % vähendus liikmesriikide sissenõudmiskulude katteks

    EBA

    25 171

    2 764

    2 073

    GSP+

    8 406

    776

    582

    GSP

    13 005

    430

    323

    Kokku

    46 583

    3 970

    2 978

    1. lisa. Mõju ELi tuludele GSP raames soodustatud riikide kaupa

    EBA riigid

    Koguimport × 1 000 eurot

    Soodustuskõlblik import × 1 000 eurot

    Soodustingimustel import × 1 000 eurot

    MFNi keskmine tollimaksumäär

    EBA keskmine tollimaksumäär

    ELi tulude vähenemine × 1 000 eurot

    Afganistan

    49 655

    19 501

    14 802

    2,9 %

    434

    Angola

    3 520 990

    37 270

    31 004

    7,7 %

    2 378

    Bangladesh

    15 927 629

    15 874 498

    15 366 176

    11,7 %

    1 805 019

    Benin

    19 183

    2 854

    2 059

    7,0 %

    145

    Bhutan

    10 022

    9 817

    9 435

    5,7 %

    542

    Burkina Faso

    242 090

    20 944

    20 000

    6,1 %

    1 225

    Burundi

    31 505

    262

    142

    5,3 %

    7

    Kambodža

    4 574 251

    4 428 234

    4 173 909

    11,9 %

    497 288

    Kesk-Aafrika Vabariik

    12 149

    66

    Tšaad

    135 515

    1 950

    Komoorid

    23 416

    9 408

    8 691

    6,6 %

    573

    Kongo Demokraatlik Vabariik

    822 182

    8 453

    1 794

    11,1 %

    200

    Djibouti

    3 184

    874

    81

    11,5 %

    9

    Ekvatoriaal-Guinea

    886 116

    16 843

    7 407

    0,7 %

    52

    Eritrea

    1 962

    1 737

    1 681

    11,9 %

    200

    Etioopia

    520 210

    255 691

    246 854

    8,8 %

    21 684

    Gambia

    13 247

    10 897

    10 145

    8,0 %

    808

    Guinea

    732 435

    4 534

    1 738

    5,9 %

    103

    Guinea-Bissau

    64 299

    515

    411

    8,4 %

    35

    Haiti

    33 890

    10 672

    8 747

    11,0 %

    962

    Kiribati

    66

    65

    12

    11,0 %

    1

    Laos

    285 962

    240 844

    212 040

    10,0 %

    21 274

    Lesotho

    299 445

    4 710

    597

    9,1 %

    54

    Libeeria

    327 056

    3 113

    2 001

    4,5 %

    90

    Madagaskar

    906 173

    698 620

    8 151

    6,9 %

    566

    Malawi

    259 579

    246 715

    238 199

    0,1 %

    199

    Mali

    30 942

    5 873

    3 700

    5,1 %

    189

    Mauritaania

    675 106

    336 957

    332 825

    8,8 %

    29 243

    Mosambiik

    1 619 461

    1 144 760

    1 099 775

    3,0 %

    33 386

    Myanmar

    2 731 998

    2 593 015

    2 470 859

    11,0 %

    273 017

    Nepal

    67 719

    59 535

    55 329

    7,9 %

    4 377

    Niger

    6 185

    3 927

    2 583

    1,0 %

    26

    Rwanda

    52 002

    10 968

    10 046

    5,9 %

    593

    São Tomé ja Príncipe

    7 659

    877

    740

    3,4 %

    25

    Senegal

    471 995

    337 004

    330 186

    10,0 %

    32 859

    Sierra Leone

    265 673

    2 927

    1 455

    3,3 %

    48

    Saalomoni Saared

    61 559

    61 419

    61 272

    22,2 %

    13 612

    Somaalia

    23 119

    301

    Lõuna-Sudaan

    1 862

    1 447

    Sudaan

    272 348

    7 975

    6 998

    1,6 %

    113

    Tansaania

    419 033

    232 563

    225 134

    4,0 %

    9 052

    Ida-Timor

    4 187

    1 256

    0

    12,3 %

    0

    Togo

    211 711

    17 563

    16 359

    6,4 %

    1 045

    Tuvalu

    224

    88

    Uganda

    416 610

    131 769

    129 242

    7,6 %

    9 798

    Vanuatu

    742

    77

    22

    4,0 %

    1

    Jeemen

    95 481

    9 726

    8 723

    13,2 %

    1 148

    Sambia

    352 622

    54 298

    49 852

    2,8 %

    1 371

    EBA kokku

    37 490 449

    26 923 416

    25 171 176

    11,0 %

    2 763 751

    GSP+ riigid

    Koguimport × 1 000 eurot

    Soodustuskõlblik import × 1 000 eurot

    Soodustingimustel import × 1 000 eurot

    MFNi keskmine tollimaksumäär

    GSP+ keskmine määr

    ELi tulude vähenemine × 1 000 eurot

    Armeenia

    334 119

    200 580

    196 657

    4,6 %

    9 028

    Boliivia

    547 509

    83 017

    78 203

    1,7 %

    1 319

    Cabo Verde

    84 537

    68 040

    61 240

    20,1 %

    12 288

    Kirgiisi Vabariik

    104 734

    7 444

    4 541

    5,5 %

    249

    Mongoolia

    74 705

    17 351

    14 060

    11,0 %

    1 542

    Pakistan

    5 917 043

    5 268 942

    5 116 967

    10,1 %

    514 803

    Filipiinid

    7 075 078

    2 437 012

    1 766 682

    7,6 %

    133 553

    Sri Lanka

    2 266 802

    1 922 801

    1 167 843

    8,9 %

    103 391

    GSP+ kokku

    16 404 528

    10 005 187

    8 406 193

    9,2 %

    776 174

    Üldise GSPga hõlmatud riigid

    Koguimport × 1 000 eurot

    Soodustuskõlblik import × 1 000 eurot

    Soodustingimustel import × 1 000 eurot

    MFNi keskmine tollimaksumäär

    GSP keskmine tollimaksumäär

    ELi tulude vähenemine × 1 000 eurot

    Kongo

    737 147

    2 623

    236

    7,4 %

    4,1 %

    8

    Cooki saared

    6 385

    1 083

    India

    38 052 127

    8 626 452

    7 929 033

    9,6 %

    6,5 %

    247 014

    Indoneesia

    13 531 056

    6 140 299

    4 835 094

    8,2 %

    4,6 %

    174 707

    Keenia

    971 904

    334 198

    1 640

    4,9 %

    1,9 %

    50

    Mikroneesia

    39

    24

    4

    11,5 %

    7,0 %

    0

    Nauru

    202

    10

    Nigeeria

    17 072 490

    161 796

    129 049

    7,3 %

    2,8 %

    5 726

    Niue

    269

    35

    Samoa

    879

    457

    Süüria

    44 378

    23 635

    4 143

    8,3 %

    4,4 %

    162

    Tadžikistan

    42 091

    14 082

    12 517

    11,5 %

    9,1 %

    299

    Tonga

    237

    177

    127

    9,7 %

    3,2 %

    8

    Usbekistan

    172 288

    106 678

    93 595

    6,7 %

    4,3 %

    2 220

    Üldine GSP kokku

    70 631 494

    15 411 550

    13 005 438

    9,1 %

    5,8 %

    430 195

    (1)    Väljendit „arengumaad“ kasutatakse vastavalt WTO terminoloogiale, vt näiteks WTO asutamist käsitleva Marrakechi lepingu sissejuhatavat osa („tõdedes samuti, et on vaja positiivseid jõupingutusi tagamaks, et arengumaad ning nende seas eriti vähimarenenud maad saaksid osa rahvusvahelise kaubanduse kasvust vastavalt nende majandusarengu vajadustele“) ja GATTi võimaldamisklauslit („otsus arengumaade diferentseeritud ja soodsama režiimi, vastastikkuse ja täielikuma osalemise kohta“).
    (2)    Euroopa Liidu leping – V JAOTIS „ÜLDSÄTTED LIIDU VÄLISTEGEVUSE KOHTA NING ERISÄTTED ÜHISE VÄLIS- JA JULGEOLEKUPOLIITIKA KOHTA“, 1. peatükk „Üldsätted liidu välistegevuse kohta“, artikkel 21 http://data.europa.eu/eli/treaty/teu_2008/art_21/oj .  
    (3)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 303, 31.10.2012, lk 1).
    (4)    KOM(2021) 579: Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EL) nr 978/2012    
    (5)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 303, 31.10.2012, lk 1).
    (6)    COM(2021) 579 final.
    (7)    Aastasummade prognoos peab põhinema 5. punktis märgitud valemil või meetodil. Aastane summa makstakse esimesel aastal üldjuhul ilma mahaarvamisteta ja mitte proportsionaalsel alusel.
    (8)    Traditsiooniliste omavahendite (tolli- ja suhkrumaksud) korral tuleb märkida netosumma, s.t brutosumma pärast 20 % sissenõudmiskulude mahaarvamist.
    (9)    Kasutada ainult vajaduse korral.
    (10)    2020. ja 2021. aasta andmed on kättesaadavad, kuid neid ei valitud arvutuste aluseks, kuna neid aastaid peetakse ebatavaliseks ja mitterepresentatiivseks.
    Top