Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AR3318

    Euroopa Regioonide Komitee arvamus teemal „Algatuse REACT-EU pakett“

    COR 2020/03318

    ELT C 440, 18.12.2020, p. 191–212 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    18.12.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 440/191


    Euroopa Regioonide Komitee arvamus teemal „Algatuse REACT-EU pakett“

    (2020/C 440/26)

    Pearaportöör:

    Mieczysław STRUK (PL/EPP), Pomorze vojevoodkonna marssal

    Viitedokumendid:

    COM(2020) 451 final

    COM(2020) 450 final

    COM(2020) 452 final

    COM(2020) 447 final

    I.   MUUDATUSETTEPANEKUD

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) nr 1303/2013 seoses majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames ettenähtavate erakorraliste lisavahendite ja rakenduskorraga, et toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU)

    COM(2020) 451 final

    Muudatusettepanek 1

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Õigusakti pealkiri

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) nr 1303/2013 seoses majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames ettenähtavate erakorraliste lisavahendite ja rakenduskorraga, et toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU)

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) nr 1303/2013 seoses majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi ning Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi raames ettenähtavate erakorraliste lisavahendite ja rakenduskorraga, et toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU)

    Motivatsioon

    COVID-19 pandeemia ja piiride ühepoolne sulgemine mitmes liikmesriigis on põhjustanud piirialadele tohutut kahju, millega tuleb asjakohaselt tegeleda.

    Muudatusettepanek 2

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 1

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    COVID-19 pandeemia tagajärgedest põhjustatud kriis on mõjutanud liikmesriike enneolematul viisil. Kriis pärsib liikmesriikide majanduskasvu, mis omakorda süvendab tõsist likviidsuspuudujääki, sest vajadus avaliku sektori investeeringute järele nii liikmesriikide tervisesüsteemides kui ka muudes majandussektorites on suurenenud järsult ja märkimisväärselt. See on tekitanud erandliku olukorra, mille lahendamiseks on vaja võtta erimeetmeid.

    COVID-19 pandeemia tagajärgedest põhjustatud kriis on mõjutanud liikmesriike enneolematul viisil. Kriis suurendab vaesusriski ja süvendab sotsiaalseid lõhesid ELis, pärsib liikmesriikide majanduskasvu, mis omakorda süvendab tõsist likviidsuspuudujääki, sest vajadus avaliku sektori investeeringute järele nii liikmesriikide tervisesüsteemides kui ka muudes majandussektorites on suurenenud järsult ja märkimisväärselt. See on tekitanud erandliku olukorra, mille lahendamiseks on vaja võtta erimeetmeid.

    Muudatusettepanek 3

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 4

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Kooskõlas [Euroopa taasterahastut käsitleva] määrusega ja selles eraldatud vahendite piires tuleks Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide raames võtta taaste ja vastupidavuse rahastamismeetmeid, et leevendada COVID-19 kriisi enneolematut mõju. Kõnealuseid lisavahendeid tuleks kasutada [Euroopa taasterahastut käsitlevas] määruses sätestatud tähtaegadest kinnipidamise tagamiseks. Lisaks tuleks aastate 2014–2020 mitmeaastase finantsraamistiku muutmise kaudu teha kättesaadavaks lisavahendid majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tagamiseks.

    Kooskõlas [Euroopa taasterahastut käsitleva] määrusega ja selles eraldatud vahendite piires tuleks Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide raames võtta taaste ja vastupidavuse rahastamismeetmeid, et leevendada COVID-19 kriisi enneolematut mõju. Lisaks tuleks aastate 2014–2020 mitmeaastase finantsraamistiku muutmise kaudu teha kättesaadavaks lisavahendid majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tagamiseks.

    Motivatsioon

    Tuleks võimaldada suuremat paindlikkust.

    Muudatusettepanek 4

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 5

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Aastateks 2020, 2021 ja 2022 tuleks majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames teha eelarveliste kulukohustuste täitmiseks struktuurifondidest kättesaadavaks täiendav erakorraline summa 58 272 800 000  eurot (jooksevhindades), et toetada enim mõjutatud liikmesriike ja piirkondi COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamisel või ettevalmistuste tegemisel majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, eesmärgiga suunata need vahendid olemasolevate rakenduskavade kaudu kiiresti reaalmajandusse. 2020. aasta lisavahendid saadakse aastate 2014–2020 mitmeaastases finantsraamistikus majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tagamiseks ettenähtud vahendite suurendamisest, samas kui 2021. ja 2022. aasta lisavahendid pärinevad Euroopa Liidu taasterahastust. Osa lisavahenditest tuleks eraldada komisjoni algatusel antava tehnilise abi jaoks. Komisjon peaks kehtestama ülejäänud lisavahendite jaotuse liikmesriikidele eraldamismeetodi alusel, mis põhineb uusimatel kättesaadavatel objektiivsetel statistilistel andmetel liikmesriikide suhtelise jõukuse ning praeguse kriisi mõju kohta nende majandusele ja ühiskonnale. Eraldamismeetod peaks hõlmama sihtotstarbelist lisasummat äärepoolseimatele piirkondadele, kuna nende majandus ja ühiskond on eriti haavatav. Kriisi muutuva mõju arvesse võtmiseks tuleks jaotus 2021. aastal sama eraldamismeetodi alusel läbi vaadata, kasutades uusimaid, 19. oktoobriks 2021 kättesaadavaid statistilisi andmeid, et jaotada 2022. aastaks ettenähtud lisavahendid.

    Aastateks 2020, 2021 ja 2022 , ning juhul, kui korraldusasutus seda taotleb ja liikmesriik seda õigustab, siis ka aastateks 2023 ja 2024, tuleks majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi ning Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi raames teha eelarveliste kulukohustuste täitmiseks struktuurifondidest kättesaadavaks täiendav erakorraline summa 58 272 800 000  eurot (jooksevhindades), et toetada enim mõjutatud liikmesriike ja piirkondi COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamisel või ettevalmistuste tegemisel majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, eesmärgiga suunata need vahendid olemasolevate rakenduskavade kaudu kiiresti reaalmajandusse. 2020. aasta lisavahendid saadakse aastate 2014–2020 mitmeaastases finantsraamistikus majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tagamiseks ettenähtud vahendite suurendamisest, samas kui 2021. ja 2022. aasta – ning vajaduse korral 2023. ja 2024. aasta  – lisavahendid pärinevad Euroopa Liidu taasterahastust. Osa lisavahenditest tuleks eraldada komisjoni algatusel antava tehnilise abi jaoks. Komisjon peaks kehtestama ülejäänud lisavahendite jaotuse liikmesriikidele eraldamismeetodi alusel, mis põhineb uusimatel kättesaadavatel objektiivsetel statistilistel andmetel liikmesriikide suhtelise jõukuse ning praeguse kriisi mõju kohta nende majandusele ja ühiskonnale. Eraldamismeetod peaks hõlmama sihtotstarbelist lisasummat äärepoolseimatele piirkondadele, kuna nende majandus ja ühiskond on eriti haavatav. Kriisi muutuva mõju arvesse võtmiseks tuleks jaotus 2021. aastal sama eraldamismeetodi alusel läbi vaadata, kasutades uusimaid, 19. oktoobriks 2021 kättesaadavaid statistilisi andmeid, et jaotada 2022. aastaks – ning vajaduse korral 2023. ja 2024. aastaks – ettenähtud lisavahendid.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 5

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 7

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Selleks et võimaldada liikmesriikidele maksimaalset paindlikkust COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamisel või ettevalmistuste tegemisel majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, peaks komisjon kehtestama eraldised liikmesriigi tasandil. Lisaks tuleks ette näha võimalus kasutada lisavahendeid selleks, et toetada enim puudust kannatavatele isikutele abi andmist. Peale selle on vaja kehtestada liikmesriikide algatusel antava tehnilise abi jaoks eraldatavate vahendite ülemmäärad, võimaldades samas liikmesriikidele maksimaalset paindlikkust nende vahendite jaotamisel ERFist või ESFist rahastatavate rakenduskavade piires. Tuleks täpsustada, et lisavahendite puhul ei ole vaja järgida ESFi minimaalset osa. Kuna lisavahendid võetakse eeldatavasti kiiresti kasutusele, tuleks nendega seotud kulukohustused vabastada alles rakenduskavade lõpetamisel.

    Selleks et võimaldada liikmesriikidele maksimaalset paindlikkust COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamisel või ettevalmistuste tegemisel majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, peaks komisjon kehtestama eraldised liikmesriigi tasandil. Kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused tuleks tugeva mitmetasandilise valitsemise lähenemisviisi raames aktiivselt kaasata projektide ettevalmistamisse ja rakendamisse. Lisaks tuleks ette näha võimalus kasutada lisavahendeid selleks, et toetada enim puudust kannatavatele isikutele abi andmist. Peale selle on vaja kehtestada liikmesriikide algatusel antava tehnilise abi jaoks eraldatavate vahendite ülemmäärad, võimaldades samas liikmesriikidele maksimaalset paindlikkust nende vahendite jaotamisel ERFist või ESFist rahastatavate rakenduskavade piires. Kuna lisavahendid võetakse eeldatavasti kiiresti kasutusele, tuleks nendega seotud kulukohustused vabastada alles rakenduskavade lõpetamisel.

    Motivatsioon

    ESFi ei tohiks nõrgestada.

    Muudatusettepanek 6

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 14

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Selleks et liikmesriigid saaksid lisavahendid COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamiseks kiiresti kasutusele võtta ning teha praegusel programmitööperioodil ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, on erandkorras põhjendatud vabastada liikmesriigid vajadusest täita eeltingimusi ning nõudeid tulemusreservi, tulemusraamistiku kohaldamise ja valdkondliku kontsentreerumise kohta, sealhulgas seoses ERFi puhul kestliku linnaarengu valdkonnale kehtestatud künnistega, ning nõudeid koostada lisavahendite kohta teavitamisstrateegia. Siiski on vaja, et liikmesriigid viiksid 31. detsembriks 2024 läbi vähemalt ühe hindamise, et hinnata lisavahendite tulemuslikkust, tõhusust ja mõju ning seda, kuidas need aitasid saavutada uut sihtotstarbelist valdkondlikku eesmärki. Et hõlbustada võrreldava teabe kättesaadavust liidu tasandil, julgustatakse liikmesriike kasutama komisjoni poolt kättesaadavaks tehtud programmi eriomaseid näitajaid. Lisaks peaksid liikmesriigid ja korraldusasutused teabe jagamise, teavitamise ja nähtavusega seotud kohustusi täites suurendama liidu kehtestatud erakorraliste meetmete ja vahendite nähtavust, eelkõige tagades, et võimalikud toetusesaajad, toetusesaajad, osalejad, lõplikud vahendite saajad ja üldsus on teadlikud lisavahendite olemasolust, mahust ja nende arvelt antavast lisatoetusest.

    Selleks et liikmesriigid saaksid lisavahendid COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamiseks kiiresti kasutusele võtta ning teha praegusel programmitööperioodil ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil, on erandkorras põhjendatud vabastada liikmesriigid vajadusest täita eeltingimusi ning nõudeid tulemusreservi, tulemusraamistiku kohaldamise ja valdkondliku kontsentreerumise kohta, sealhulgas seoses ERFi puhul kestliku linnaarengu valdkonnale kehtestatud künnistega, ning nõudeid koostada lisavahendite kohta teavitamisstrateegia. Siiski on vaja, et liikmesriigid viiksid 31. detsembriks 2024 , või juhul, kui eelarveliste kulukohustuste täitmiseks eraldatakse ka 2023. ja 2024. aastal lisavahendeid, 31. detsembriks 2026, läbi vähemalt ühe hindamise, et hinnata lisavahendite tulemuslikkust, tõhusust ja mõju ning seda, kuidas need aitasid saavutada uut sihtotstarbelist valdkondlikku eesmärki. Et hõlbustada võrreldava teabe kättesaadavust liidu tasandil, julgustatakse liikmesriike kasutama komisjoni poolt kättesaadavaks tehtud programmi eriomaseid näitajaid. Lisaks peaksid liikmesriigid ja korraldusasutused teabe jagamise, teavitamise ja nähtavusega seotud kohustusi täites suurendama liidu kehtestatud erakorraliste meetmete ja vahendite nähtavust, eelkõige tagades, et võimalikud toetusesaajad, toetusesaajad, osalejad, lõplikud vahendite saajad ja üldsus on teadlikud lisavahendite olemasolust, mahust ja nende arvelt antavast lisatoetusest.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 7

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Põhjendus 21

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu artikli 135 lõikes 2 on sätestatud, et nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 1311/2013 või nõukogu otsuse 2014/335/EL, Euratom muudatusi, mis võetakse vastu kõnealuse lepingu jõustumise kuupäeval või pärast seda, ei kohaldata Ühendkuningriigi suhtes, kui need muudatused mõjutavad Ühendkuningriigi finantskohustusi. Käesoleva määruse alusel 2020. aastal antavat toetust rahastatakse mitmeaastase finantsraamistiku ülemmäära suurendamise ning 2021. ja 2022. aasta toetust liidu omavahendite ülemmäära suurendamise kaudu, mis mõjutaks Ühendkuningriigi finantskohustusi. Seepärast ei tuleks käesolevat määrust Ühendkuningriigi suhtes ega Ühendkuningriigis kohaldada.

    Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu (1) artikli 135 lõikes 2 on sätestatud, et nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 1311/2013 (2) või nõukogu otsuse 2014/335/EL, Euratom (3) muudatusi, mis võetakse vastu kõnealuse lepingu jõustumise kuupäeval või pärast seda, ei kohaldata Ühendkuningriigi suhtes, kui need muudatused mõjutavad Ühendkuningriigi finantskohustusi. Käesoleva määruse alusel 2020. aastal antavat toetust rahastatakse mitmeaastase finantsraamistiku ülemmäära suurendamise ning 2021. ja 2022. aasta – ning vajaduse korral 2023. ja 2024. aasta – toetust liidu omavahendite ülemmäära suurendamise kaudu, mis mõjutaks Ühendkuningriigi finantskohustusi. Seepärast ei tuleks käesolevat määrust Ühendkuningriigi suhtes ega Ühendkuningriigis kohaldada.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 8

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 1

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 91 lõige 1a

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Artiklisse 91 lisatakse lõige 1a

    Artiklisse 91 lisatakse lõige 1a:

    „1a.   Lisaks lõikes 1 osutatud koguvahenditele tehakse 2020. aastal eelarveliste kulukohustuste täitmiseks kättesaadavaks täiendavad majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse rahalised vahendid 5 000 000 000  eurot jooksevhindades ning need eraldatakse ERFile ja ESFile.“

    „1a.   Lisaks lõikes 1 osutatud koguvahenditele tehakse 2020. aastal eelarveliste kulukohustuste täitmiseks kättesaadavaks täiendavad majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse rahalised vahendid 5 000 000 000  eurot 2018. aasta püsivhindades ning need eraldatakse ERFile ja ESFile.“

    Motivatsioon

    2018. aasta püsivhindade kasutamine on kooskõlas Euroopa Ülemkogu 17.–21. juuli 2020. aasta erakorralise kohtumise järeldustega (1).

    Muudatusettepanek 9

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92a esimene ja teine lõik

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    [Euroopa taasterahastut käsitleva] määruse artiklis 2 osutatud meetmeid rakendatakse struktuurifondide raames kõnealuse määruse artikli 3 lõike 2 punkti a alapunktis i osutatud summast 53 272 800 000  euro ulatuses (jooksevhindades), kui kõnealuse määruse artikli 4 lõigetest 3, 4 ja 8 ei tulene teisiti.

    [Euroopa taasterahastut käsitleva] määruse artiklis 2 osutatud meetmeid rakendatakse struktuurifondide raames kõnealuse määruse artikli 3 lõike 2 punkti a alapunktis i osutatud summast 53 272 800 000  euro ulatuses (jooksevhindades), kui kõnealuse määruse artikli 4 lõigetest 3, 4 ja 8 ei tulene teisiti.

    Need 2021. ja 2022. aastaks ettenähtud lisavahendid kuuluvad finantsmääruse artikli 21 lõike 5 kohaselt sihtotstarbelise välistulu hulka.

    Need 2021. ja 2022. aastaks ettenähtud lisavahendid kuuluvad finantsmääruse artikli 21 lõike 5 kohaselt sihtotstarbelise välistulu hulka . Delegeeritud õigusaktiga võib võtta vastu otsuse pikendada REACT-EU paindlikkusmeetmeid aastateks 2023 ja 2024.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 10

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Muuta pealkirja

    Artikkel 92b

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames ettenähtavad erakorralised lisavahendid ja rakenduskord, mille eesmärk on toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU)

    Majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi ning Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi raames ettenähtavad erakorralised lisavahendid ja rakenduskord, mille eesmärk on toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU)

    Motivatsioon

    COVID-19 pandeemia ja piiride ühepoolne sulgemine mitmes liikmesriigis on põhjustanud piirialadele tohutut kahju, millega tuleb asjakohaselt tegeleda.

    Muudatusettepanek 11

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 1

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Artikli 91 lõikes 1a ja artiklis 92a osutatud lisavahendid (edaspidi „lisavahendid“) tehakse kättesaadavaks majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames, et toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU). Lisavahendeid kasutatakse käesoleva artikli lõike 6 kohaselt tehnilise abi andmiseks ning tegevusteks, millega rakendatakse käesoleva artikli lõikes 10 osutatud valdkondlikku eesmärki.

    Artikli 91 lõikes 1a ja artiklis 92a osutatud lisavahendid (edaspidi „lisavahendid“) tehakse kättesaadavaks majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi ning Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi raames, et toetada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamist ning ettevalmistuste tegemist majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil (REACT-EU). Lisavahendeid kasutatakse käesoleva artikli lõike 6 kohaselt tehnilise abi andmiseks ning tegevusteks, millega rakendatakse käesoleva artikli lõikes 10 osutatud valdkondlikku eesmärki.

    Motivatsioon

    COVID-19 pandeemial ja varastel liikumispiirangutel oli laastav mõju piiriülesele koostööle. Territoriaalse koostöö eesmärgi alla kuuluvad projektid, sh piiriülene koostöö, peaksid olema rahastamiskõlblikud.

    Muudatusettepanek 12

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 2

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Artiklis 91 sätestatud koguvahendeid täiendavad lisavahendid tehakse aastatel 2020–2022 eelarveliste kulukohustuste täitmiseks kättesaadavaks järgmiselt:

    Artiklis 91 sätestatud koguvahendeid täiendavad lisavahendid tehakse aastatel 2020–2022 eelarveliste kulukohustuste täitmiseks kättesaadavaks järgmiselt:

    2020: 5 000 000 000  eurot;

    2021: 42 434 400 000  eurot

    2022: 10 820 400 000  eurot

    2020: 5 000 000 000  eurot;

    2021: 34 615 620 000  eurot ;

    2022: 18 639 180 000  eurot ;

    2020. aasta lisavahendid tehakse kättesaadavaks artikli 91 lõikes 1a sätestatud lisavahenditest.

    2020. aasta lisavahendid tehakse kättesaadavaks artikli 91 lõikes 1a sätestatud lisavahenditest.

    2021. ja 2022. aasta lisavahendid tehakse kättesaadavaks artiklis 92a sätestatud lisavahenditest. Artiklis 92a sätestatud lisavahenditest toetatakse ka halduskulusid kuni 18 000 000  euro ulatuses jooksevhindades .

    2021. ja 2022. aasta lisavahendid tehakse kättesaadavaks artiklis 92a sätestatud lisavahenditest. Kõnealuse määruse läbivaatamisega delegeeritud õigusakti kaudu võib korraldusasutuse taotlusel ja liikmesriigi põhjendusel teha lisavahendid kättesaadavaks ka eelarveliste kulukohustuste jaoks 2023. ja 2024. aastal. Artiklis 92a sätestatud lisavahenditest toetatakse ka halduskulusid kuni 18 000 000  euro ulatuses 2018. aasta püsivhindades .

    Motivatsioon

    Olemasolevate vahendite eraldamine tuleks jaotada korrapärasemalt 2021. ja 2022. aasta vahel (vastavalt 65 % ja 35 %), et vähendada korraldusasutuste ja toetusesaajate halduskoormust 2014.–2020. aasta rakenduskavade lõpetamisel ja 2021.–2027. aasta rakenduskavade alguses. Halduskulude toetamiseks ette nähtud lisavahendeid tuleks märkida püsivhindades. Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 13

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 4

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Komisjon võtab rakendusaktidega vastu otsuse, milles kehtestatakse 2020. ja 2021. aastaks igale liikmesriigile struktuurifondidest eraldatavate lisavahendite jaotus vastavalt VIIa lisas esitatud kriteeriumidele ja meetodile. See otsus vaadatakse 19. oktoobriks 2021 olemasolevate andmete alusel 2021. aastal läbi, et kehtestada 2022. aasta lisavahendite jaotus.

    Komisjon võtab rakendusaktidega vastu otsuse, milles kehtestatakse 2020. ja 2021. aastaks igale liikmesriigile struktuurifondidest eraldatavate lisavahendite jaotus vastavalt VIIa lisas esitatud kriteeriumidele ja meetodile. See otsus vaadatakse 19. oktoobriks 2021 olemasolevate andmete alusel 2021. aastal läbi, et kehtestada 2022. aasta lisavahendite jaotus. Vajaduse korral vaadatakse see läbi ka 2022. aastal seoses 2023. ja 2024. aasta eelarveliste kulukohustustega. Läbivaatamise eesmärk on välistada negatiivne mõju rakenduskavadele.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 14

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 5

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Erandina artikli 76 esimesest lõigust määratakse lisavahenditel põhinevad eelarvelised kulukohustused iga asjaomase rakenduskava suhtes iga fondi puhul aastateks 2020, 2021 ja 2022.

    Erandina artikli 76 esimesest lõigust määratakse lisavahenditel põhinevad eelarvelised kulukohustused iga asjaomase rakenduskava suhtes iga fondi puhul aastateks 2020, 2021 ja 2022.

    Artikli 76 teises lõigus osutatud juriidiline kulukohustus aastateks 2021 ja 2022 jõustub [Euroopa taasterahastut käsitleva määruse] artikli 4 lõikes 3 osutatud kuupäeval.

    Artikli 76 teises lõigus osutatud juriidiline kulukohustus aastateks 2021 ja 2022 jõustub [Euroopa taasterahastut käsitleva määruse] artikli 4 lõikes 3 osutatud kuupäeval.

    Artikli 76 kolmandat ja neljandat lõiku lisavahendite suhtes ei kohaldata.

    Artikli 76 kolmandat ja neljandat lõiku lisavahendite suhtes ei kohaldata.

    Erandina finantsmääruse artikli 14 lõikest 3 kohaldatakse artiklis 92a osutatud lisavahenditel põhinevate eelarveliste kulukohustuste suhtes II osa IX jaotise IV peatükis ja artiklis 136 sätestatud kulukohustustest vabastamise norme. Erandina finantsmääruse artikli 12 lõike 4 punktist c ei kasutata lisavahendeid jätkuprogrammi või -meetme jaoks.

    Erandina finantsmääruse artikli 14 lõikest 3 kohaldatakse artiklis 92a osutatud lisavahenditel põhinevate eelarveliste kulukohustuste suhtes II osa IX jaotise IV peatükis ja artiklis 136 sätestatud kulukohustustest vabastamise norme. Erandina finantsmääruse artikli 12 lõike 4 punktist c ei kasutata lisavahendeid jätkuprogrammi või -meetme jaoks.

    Erandina artikli 86 lõikest 2 ja artikli 136 lõikest 1 vabastatakse lisavahendite kulukohustused kooskõlas programmide lõpetamisel järgitavate normidega.

    Erandina artikli 86 lõikest 2 ja artikli 136 lõikest 1 vabastatakse lisavahendite kulukohustused kooskõlas programmide lõpetamisel järgitavate normidega.

    Iga liikmesriik eraldab ERFist ja ESFist programmitööks kasutada olevad lisavahendid rakenduskavadele.

    Iga liikmesriik eraldab ERFist ja ESFist programmitööks kasutada olevad lisavahendid rakenduskavadele.

    Erandina artikli 92 lõikest 7 võib teha ettepaneku kasutada osa lisavahenditest ka selleks, et suurendada toetust enim puudust kannatavate isikute jaoks loodud Euroopa abifondile enne ERFile ja ESFile eraldise tegemist või sellega samal ajal.

    Erandina artikli 92 lõikest 7 võib teha ettepaneku kasutada osa lisavahenditest ka selleks, et suurendada toetust enim puudust kannatavate isikute jaoks loodud Euroopa abifondile ja noorte tööhõive algatusele enne ERFile ja ESFile eraldise tegemist või sellega samal ajal.

    Pärast lisavahendite algset eraldamist võib neid juhul, kui liikmesriik on esitanud artikli 30 lõike 1 kohaselt rakenduskava muutmise taotluse, ERFi ja ESFi vahel artikli 92 lõike 1 punktides a, b ja c osutatud protsendimääradest olenemata üle kanda.

    Pärast lisavahendite algset eraldamist võib neid juhul, kui liikmesriik on esitanud artikli 30 lõike 1 kohaselt rakenduskava muutmise taotluse, ERFi ja ESFi vahel artikli 92 lõike 1 punktides a, b ja c osutatud protsendimääradest olenemata üle kanda.

    Artikli 30 lõiget 5 lisavahendite suhtes ei kohaldata. Need vahendid jäetakse kõnealuses lõikes sätestatud ülemmäärade arvutamise alusest välja.

    Artikli 30 lõiget 5 lisavahendite suhtes ei kohaldata. Need vahendid jäetakse kõnealuses lõikes sätestatud ülemmäärade arvutamise alusest välja.

    Finantsmääruse artikli 30 lõike 1 punkti f kohaldamisel ei kohaldata kõnealuste ülekannete suhtes tingimust, et asjaomased assigneeringud peavad olema ette nähtud samaks otstarbeks. Ülekandeid saab teha üksnes rahastamiskava jooksva aasta või tulevaste aastate suhtes.

    Finantsmääruse artikli 30 lõike 1 punkti f kohaldamisel ei kohaldata kõnealuste ülekannete suhtes tingimust, et asjaomased assigneeringud peavad olema ette nähtud samaks otstarbeks. Ülekandeid saab teha üksnes rahastamiskava jooksva aasta või tulevaste aastate suhtes.

    Artikli 92 lõikes 4 sätestatud nõudeid algse eraldamise ja sellele järgnevate ülekannete suhtes ei kohaldata.

    Artikli 92 lõikes 4 sätestatud nõudeid algse eraldamise ja sellele järgnevate ülekannete suhtes ei kohaldata.

    Majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames artikli 92 lõike 5 kohaselt noorte tööhõive algatusele eraldatud summad ei muutu.

    Majanduskasvu ja tööhõivesse investeerimise eesmärgi raames artikli 92 lõike 5 kohaselt noorte tööhõive algatusele eraldatud summad ei muutu.

    Lisavahendeid rakendatakse vastavalt selle konkreetse fondi reeglitele, millele need on eraldatud või üle kantud.

    Lisavahendeid rakendatakse vastavalt selle konkreetse fondi reeglitele, millele need on eraldatud või üle kantud.

    Muudatusettepanek 15

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõike 5 kuues lõik

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Iga liikmesriik eraldab ERFist ja ESFist programmitööks kasutada olevad lisavahendid rakenduskavadele.

    Iga liikmesriik eraldab kooskõlas artiklis 5 sätestatud partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise põhimõtetega ERFist ja ESFist programmitööks kasutada olevad lisavahendid rakenduskavadele.

    Motivatsioon

    Kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused ning muud asjaomased sidusrühmad peavad etendama aktiivset rolli lisavahendite eraldamist puudutavate otsuste langetamisel.

    Muudatusettepanek 16

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõike 7 teine ja kolmas lõik

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Artikli 134 lõike 2 kohaldamisel seoses aastatel 2021, 2022 ja 2023 iga-aastaste eelmaksete tasumisega sisaldab fondidest rakenduskavale terveks programmiperioodiks eraldatava toetuse summa lisavahendeid.

    Artikli 134 lõike 2 kohaldamisel seoses aastatel 2021, 2022, 2023 ja 2024 iga-aastaste eelmaksete tasumisega sisaldab fondidest rakenduskavale terveks programmiperioodiks eraldatava toetuse summa lisavahendeid.

    Esimeses lõigus osutatud täiendavate esialgsete eelmaksete summa kantakse komisjoni raamatupidamisarvestusest välja tervikuna hiljemalt rakenduskava lõpetamisel.

    Esimeses lõigus osutatud täiendavate esialgsete eelmaksete summa kantakse komisjoni raamatupidamisarvestusest välja tervikuna hiljemalt rakenduskava lõpetamisel.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust. Seetõttu tehakse ettepanek jääda komisjoni ettepaneku juurde, mis on kooskõlas Euroopa Parlamendis vastu võetud regionaalarengukomisjoni raportiga.

    Muudatusettepanek 17

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 8

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Tehniliseks abiks eraldamata lisavahendeid kasutatakse lõikes 10 sätestatud valdkondliku eesmärgi alusel selleks, et toetada tegevusi, mis aitavad kõrvaldada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgi või teha ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil.

    Tehniliseks abiks eraldamata lisavahendeid kasutatakse lõikes 10 sätestatud valdkondliku eesmärgi alusel selleks, et toetada tegevusi, mis aitavad kõrvaldada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgi või teha ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil.

    Liikmesriigid võivad eraldada lisavahendid kas olemasoleva(te) rakenduskava(de) ühele või mitmele eraldi prioriteetsele suunale või lõikes 11 osutatud uuele rakenduskavale. Erandina artikli 26 lõikest 1 hõlmab rakenduskava ajavahemikku, mis kestab kuni 31. detsembrini 2022, vastavalt käesoleva artikli lõikele 4.

    Liikmesriigid võivad eraldada lisavahendid kas olemasoleva(te) rakenduskava(de) ühele või mitmele eraldi prioriteetsele suunale või lõikes 11 osutatud uuele rakenduskavale. Erandina artikli 26 lõikest 1 hõlmab rakenduskava ajavahemikku, mis kestab kuni 31. detsembrini 2022 või kuni 31. detsembrini 2024, kui kohaldatakse lõikes 2 osutatud erandit, vastavalt kõnealuse artikli lõikele 4.

    ERFi puhul kasutatakse lisavahendeid eelkõige selleks, et toetada investeeringuid tervishoiuteenuste osutamisega seotud toodetesse ja teenustesse, anda VKEdele käibekapitali- või investeerimistoetust, toetada investeeringuid digitaalsele ja rohelisele majandusele üleminekut soodustavatesse tegevustesse ning taristusse, mille kaudu osutatakse kodanikele põhiteenuseid, ning et toetada majandusmeetmeid piirkondades, mis kõige rohkem sõltuvad kriisist enim mõjutatud sektoritest.

    ERFi puhul kasutatakse lisavahendeid eelkõige selleks, et toetada investeeringuid tervishoiuteenuste osutamisega seotud toodetesse ja teenustesse, anda VKEdele käibekapitali- või investeerimistoetust, toetada investeeringuid digitaalsele ja rohelisele majandusele üleminekut soodustavatesse tegevustesse ning taristusse, mille kaudu osutatakse kodanikele põhiteenuseid, ning et toetada majandusmeetmeid piirkondades, mis kõige rohkem sõltuvad kriisist enim mõjutatud sektoritest.

    ESFi puhul kasutatakse lisavahendeid eelkõige selleks, et toetada töökohtade säilitamist, muu hulgas lühendatud tööaja kavade ja füüsilisest isikust ettevõtjate toetamise kaudu, isegi kui seda toetust ei kombineerita aktiivsete tööturumeetmetega, välja arvatud juhul, kui need on riigisiseste õigusaktidega ette nähtud. Lisavahenditest toetatakse ka töökohtade loomist, eelkõige haavatavas olukorras olevatele inimestele, noorte tööhõive meetmeid, haridust ja koolitust, oskuste arendamist, eelkõige rohe- ja digipöörde soodustamiseks, ja üldist huvi pakkuvatele sotsiaalteenustele juurdepääsu parandamist, sealhulgas laste jaoks.

    ESFi puhul kasutatakse lisavahendeid eelkõige selleks, et toetada töökohtade säilitamist, muu hulgas lühendatud tööaja kavade ja füüsilisest isikust ettevõtjate toetamise kaudu, isegi kui seda toetust ei kombineerita aktiivsete tööturumeetmetega, välja arvatud juhul, kui need on riigisiseste õigusaktidega ette nähtud. Lisavahenditest toetatakse ka töökohtade loomist, eelkõige haavatavas olukorras olevatele inimestele, noorte tööhõive meetmeid, haridust ja koolitust, oskuste arendamist, eelkõige rohe- ja digipöörde soodustamiseks, ja üldist huvi pakkuvatele sotsiaalteenustele juurdepääsu parandamist, sealhulgas laste jaoks.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 18

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõige 9

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Välja arvatud lõikes 6 osutatud tehniline abi ja lõike 5 seitsmendas lõigus osutatud lisavahendid, mida kasutatakse enim puudust kannatavate isikute jaoks loodud Euroopa abifondi tarvis, toetatakse lisavahenditest tegevusi, mis kuuluvad uue, artiklis 9 loetletud valdkondlikke eesmärke täiendava eesmärgi „COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamine ning ettevalmistuste tegemine majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil“ alla.

    Välja arvatud lõikes 6 osutatud tehniline abi ja lõike 5 seitsmendas lõigus osutatud lisavahendid, mida kasutatakse enim puudust kannatavate isikute jaoks loodud Euroopa abifondi või noorte tööhõive algatuse tarvis, toetatakse lisavahenditest tegevusi, mis kuuluvad uue, artiklis 9 loetletud valdkondlikke eesmärke täiendava eesmärgi „COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamine ning ettevalmistuste tegemine majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil“ alla.

    Esimeses lõigus osutatud valdkondlik eesmärk kehtib üksnes programmitööks ettenähtud lisavahendite puhul. Erandina artikli 96 lõike 1 punktidest b, c ja d ei kombineerita seda muude investeerimisprioriteetidega.

    Esimeses lõigus osutatud valdkondlik eesmärk kehtib üksnes programmitööks ettenähtud lisavahendite puhul. Erandina artikli 96 lõike 1 punktidest b, c ja d ei kombineerita seda muude investeerimisprioriteetidega.

    Esimeses lõigus osutatud valdkondlikku eesmärki käsitatakse ka ERFist ja ESFist saadavate lisavahendite kavandamisel ja rakendamisel üheainsa investeerimisprioriteedina.

    Esimeses lõigus osutatud valdkondlikku eesmärki käsitatakse ka ERFist ja ESFist saadavate lisavahendite kavandamisel ja rakendamisel üheainsa investeerimisprioriteedina.

    Kui olemasoleva rakenduskava raames kehtestatakse esimeses lõigus osutatud valdkondlikule eesmärgile vastav eraldi prioriteetne suund või prioriteetsed suunad, ei pea muudetud rakenduskava prioriteetse suuna kirjeldus artikli 96 lõike 2 punkti b alapunktides v ja vii loetletud elemente sisaldama.

    Kui olemasoleva rakenduskava raames kehtestatakse esimeses lõigus osutatud valdkondlikule eesmärgile vastav eraldi prioriteetne suund või prioriteetsed suunad, ei pea muudetud rakenduskava prioriteetse suuna kirjeldus artikli 96 lõike 2 punkti b alapunktides v ja vii loetletud elemente sisaldama.

    Artikli 96 lõike 2 punktis d sätestatud muudetud rahastamiskavas määratakse kindlaks 2020. ja 2021. aastaks ning vajaduse korral 2022. aastaks eraldatavad lisavahendid, ilma tulemusreservi summasid kindlaks määramata ja piirkonnakategooriate kaupa eristamata.

    Artikli 96 lõike 2 punktis d sätestatud muudetud rahastamiskavas määratakse kindlaks 2020. ja 2021. aastaks ning vajaduse korral 2022. aastaks eraldatavad lisavahendid, ilma tulemusreservi summasid kindlaks määramata ja piirkonnakategooriate kaupa eristamata.

    Erandina artikli 30 lõikest 1 peab liikmesriigi esitatud programmi muutmise taotlus olema nõuetekohaselt põhjendatud ning selles tuleb eelkõige näidata, kuidas programmi muudatused aitavad eeldatavasti kõrvaldada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgi ja teha ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil. Lisada tuleb muudetud programm.

    Erandina artikli 30 lõikest 1 peab liikmesriigi esitatud programmi muutmise taotlus olema nõuetekohaselt põhjendatud ning selles tuleb eelkõige näidata, kuidas programmi muudatused aitavad eeldatavasti kõrvaldada COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgi ja teha ettevalmistusi majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil. Lisada tuleb muudetud programm.

    Muudatusettepanek 19

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõike 10 uus lõik pärast neljandat lõiku

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

     

    Erandina artikli 29 lõigetest 3 ja 4 ning artikli 30 lõikest 2 kiidab komisjon kõik olemasoleva rakenduskava muudatused või mis tahes uue sihtotstarbelise rakenduskava heaks hiljemalt kümne tööpäeva jooksul pärast seda, kui liikmesriik on need esitanud.

    Motivatsioon

    Läbivaadatud või uued rakenduskavad tuleks algatuse REACT-EU eesmärkide taustal võimalikult kiiresti heaks kiita.

    Muudatusettepanek 20

    COM(2020) 451 final – 1. osa

    Muuta artikli 1 lõike 1 punkti 2

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Artikli 92b lõike 11 teine lõik

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Erandina artikli 56 lõikest 3 ja artikli 114 lõikest 2 tagavad liikmesriigid, et 31. detsembriks 2024 viiakse läbi vähemalt üks lisavahendite kasutamist käsitlev hindamine, et hinnata nende vahendite tulemuslikkust, tõhusust, mõju ja seda, kuidas need aitasid saavutada käesoleva artikli lõikes 10 osutatud valdkondlikku eesmärki.

    Erandina artikli 56 lõikest 3 ja artikli 114 lõikest 2 tagavad liikmesriigid, et 31. detsembriks 2024 või 31. detsembriks 2026, kui kohaldatakse kõnealuse artikli lõike 2 kolmandas lõigus osutatud erandit, viiakse läbi vähemalt üks lisavahendite kasutamist käsitlev hindamine, et hinnata nende vahendite tulemuslikkust, tõhusust, mõju ja seda, kuidas need aitasid saavutada käesoleva artikli lõikes 10 osutatud valdkondlikku eesmärki.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust. Seetõttu soovitatakse jääda komisjoni ettepaneku juurde, mis puudutab kulukohustustest vabastamist ja tähtaja pikendamist 2024. aastani. See on kooskõlas Euroopa Parlamendis vastu võetud regionaalarengukomisjoni raportiga.

    Muudatusettepanek 21

    COM(2020) 451 final – 2. osa

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Lisa, lõige 2

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Lõikes 1 kirjeldatud eeskirjade kohaselt ei tohi eraldised liikmesriigi kohta kogu ajavahemikuks 2020– 2022 olla suuremad kui:

    Lõikes 1 kirjeldatud eeskirjade kohaselt ei tohi eraldised liikmesriigi kohta kogu ajavahemikuks 2020– 2024 olla suuremad kui:

    a)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on üle 109 % 27-liikmelise ELi keskmisest: 0,07  % nende 2019. aasta reaalsest SKPst;

    a)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on üle 109 % 27-liikmelise ELi keskmisest: 0,07  % nende 2019. aasta reaalsest SKPst;

    b)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on 90 % 27-liikmelise ELi keskmisest või alla selle: 2,60  % nende 2019. aasta reaalsest SKPst;

    b)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on 90 % 27-liikmelise ELi keskmisest või alla selle: 2,60  % nende 2019. aasta reaalsest SKPst;

    c)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on üle 90 % ning võrdne 109 %-ga EL 27 keskmisest või on alla selle: saadakse protsendimäär lineaarse interpoleerimise teel 0,07  % ja 2,60  % vahel nende reaalsest SKPst 2019. aastal ning selle tulemusel vähendatakse proportsionaalselt ülemmäära protsenti vastavalt jõukuse kasvule.

    c)

    liikmesriikide puhul, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 on üle 90 % ning võrdne 109 %-ga EL 27 keskmisest või on alla selle: saadakse protsendimäär lineaarse interpoleerimise teel 0,07  % ja 2,60  % vahel nende reaalsest SKPst 2019. aastal ning selle tulemusel vähendatakse proportsionaalselt ülemmäära protsenti vastavalt jõukuse kasvule.

    Summad, mis ületavad punktides a–c sätestatud taset liikmesriigi kohta, jaotatakse ümber proportsionaalselt kõigi teiste selliste liikmesriikide eraldistega, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) on alla 100 % EL 27 keskmisest. Kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 kasutatakse ühtekuuluvuspoliitikas mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) läbirääkimistel.

    Summad, mis ületavad punktides a–c sätestatud taset liikmesriigi kohta, jaotatakse ümber proportsionaalselt kõigi teiste selliste liikmesriikide eraldistega, kelle keskmine kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) on alla 100 % EL 27 keskmisest. Kogurahvatulu elaniku kohta (ostujõu pariteetides) ajavahemikul 2015–2017 kasutatakse ühtekuuluvuspoliitikas mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) läbirääkimistel.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 22

    COM(2020) 451 final – 2. osa

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Lisa, lõige 3

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    2020. ja 2021. aasta erakorraliste lisavahendite jaotuse arvutamisel:

    2020. ja 2021. aasta erakorraliste lisavahendite jaotuse arvutamisel:

    a)

    SKP puhul on võrdlusperiood: 2020. aasta esimene poolaasta;

    a)

    SKP puhul on võrdlusperiood: 2020. aasta esimene poolaasta;

    b)

    töötute ja töötute noorte arvu puhul on võrdlusperiood: keskmine 2020. aasta juunist augustini.

    b)

    töötute ja töötute noorte arvu puhul on võrdlusperiood: keskmine 2020. aasta juunist augustini.

    c)

    Lõike 2 kohaldamisest tulenev maksimaalne eraldis korrutatakse 2020. ja 2021. aasta lisavahendite osaga 2020., 2021. ja 2022. aasta lisavahendite kogusummast.

    c)

    Lõike 2 kohaldamisest tulenev maksimaalne eraldis korrutatakse 2020. ja 2021. aasta lisavahendite osaga 2020., 2021., 2022. ja vajaduse korral 2023. ja 2024. aasta lisavahendite kogusummast.

    Enne lõigetes 1 ja 2 seoses 2020. aasta lisavahenditega kirjeldatud meetodi kohaldamist eraldatakse äärepoolseimatele NUTS 2. tasandi piirkondadele eraldisest summa, mis vastab abi osatähtsusele 30 eurot elaniku kohta. See eraldis jaotatakse piirkonna ja liikmesriigi kohta proportsionaalselt nende piirkondade kogurahvastikuga. 2020. aasta ülejäänud summa jaotatakse liikmesriikide vahel vastavalt lõigetes 1 ja 2 kirjeldatud meetodile.

    Enne lõigetes 1 ja 2 seoses 2020. aasta lisavahenditega kirjeldatud meetodi kohaldamist eraldatakse äärepoolseimatele NUTS 2. tasandi piirkondadele eraldisest summa, mis vastab abi osatähtsusele 30 eurot elaniku kohta. See eraldis jaotatakse piirkonna ja liikmesriigi kohta proportsionaalselt nende piirkondade kogurahvastikuga. 2020. aasta ülejäänud summa jaotatakse liikmesriikide vahel vastavalt lõigetes 1 ja 2 kirjeldatud meetodile.

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudatusettepanek 23

    COM(2020) 451 final – 2. osa

    Määrus (EL) nr 1303/2013

    Lisa, lõige 4

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    2022. aasta erakorraliste lisavahendite jaotuse arvutamisel:

    2022. aasta ja vajaduse korral 2023. ja 2024. aasta erakorraliste lisavahendite jaotuse arvutamisel:

    a)

    SKP puhul on võrdlusperiood: 2021. aasta esimene poolaasta;

    a)

    SKP puhul on võrdlusperiood: 2021. aasta esimene poolaasta;

    b)

    töötute ja töötute noorte arvu puhul on võrdlusperiood: keskmine 2021. aasta juunist augustini.

    b)

    töötute ja töötute noorte arvu puhul on võrdlusperiood: keskmine 2021. aasta juunist augustini.

    c)

    Lõike 2 kohaldamisest tulenev maksimaalne eraldis korrutatakse 2022. aasta lisavahendite osaga 2020., 2021. ja 2022. aasta lisavahendite kogusummast.“

    c)

    Lõike 2 kohaldamisest tulenev maksimaalne eraldis korrutatakse 2022. aasta lisavahendite osaga 2020., 2021., 2022., 2023. ja 2024. aasta lisavahendite kogusummast.“

    Motivatsioon

    Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudetud ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi+, Ühtekuuluvusfondi, õiglase ülemineku fondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisade rahastamisvahendi suhtes kohaldatavad finantseeskirjad

    COM(2020) 450 final

    Muudatusettepanek 24

    COM(2020) 450 final

    Muuta punkti 1 järgmiselt:

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    lisatakse järgmine põhjendus 15a:

    „(15a)

    Et võimaldada liikmesriikidele paindlikkust rahaliste vahendite eraldamisel ja kohandamisel vastavalt nende erivajadustele, on vaja anda neile võimalus taotleda piiratud ulatuses vahendite ümberpaigutamist fondidest mis tahes muusse otsese või kaudse eelarve täitmise raames rakendatavatesse rahastamisvahendisse või fondide vahel programmitöö perioodi alguses või rakendusetapis.“

    lisatakse järgmine põhjendus 15a:

    „(15a)

    Et võimaldada liikmesriikidele paindlikkust rahaliste vahendite eraldamisel ja kohandamisel vastavalt tõsise kriisiolukorra vahetule mõjule ja nende erivajadustele, on kooskõlas partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise tegevusjuhendiga vaja anda neile võimalus taotleda temaatiliselt piiratud ulatuses vahendite ajutist ümberpaigutamist fondidest mis tahes muusse otsese või kaudse eelarve täitmise raames rakendatavatesse rahastamisvahendisse või fondide vahel programmitöö perioodi alguses või rakendusetapis.“

    Motivatsioon

    Fondidest ja/või fondide vahel vahendite ümberpaigutamine peaks toimuma vastusena tõsisele kriisiolukorrale ning olema täielikult kooskõlas partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise põhimõtetega.

    Muudatusettepanek 25

    COM(2020) 450 final

    Muuta punkti 6

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    Artiklit 21 muudetakse järgmiselt:

    Artiklit 21 muudetakse järgmiselt:

    a)

    lõige 1 asendatakse järgmisega:

    „1.    Liikmesriigid võivad partnerluslepingus või programmi muutmise taotluses taotleda iga fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 5 % ümberpaigutamist mis tahes muusse otsese või kaudse eelarve täitmise raames rakendatavatesse rahastamisvahendisse.

    a)

    lõige 1 asendatakse järgmisega:

    „1.    Kokkuleppel vastavate korraldusasutustega ja kooskõlas partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise tegevusjuhendiga võivad liikmesriigid vastusena nõukogu poolt tunnistatud tõsisele kriisiolukorrale partnerluslepingus või programmi muutmise taotluses taotleda iga fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 5 % ümberpaigutamist mis tahes muusse otsese või kaudse eelarve täitmise raames rakendatavatesse rahastamisvahendisse vaid ühtekuuluvuspoliitika eesmärkidega kooskõlas olevate projektide tarvis .

     

    Liikmesriigid võivad partnerluslepingus või programmi muutmise taotluses taotleda ka iga fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 5 % ümberpaigutamist teise fondi või teistesse fondidesse. Liikmesriigid võivad taotleda fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 5 % täiendavat ümberpaigutamist ERFi, ESF+i või Ühtekuuluvusfondi vahel liikmesriigi koguvahendite ulatuses tööhõivesse ja majanduskasvu investeerimise eesmärgi raames.“

     

    Kokkuleppel vastavate korraldusasutustega ja kooskõlas partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise tegevusjuhendiga võivad liikmesriigid vastusena nõukogu poolt tunnistatud tõsisele kriisiolukorrale partnerluslepingus või programmi muutmise taotluses taotleda ka iga fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 7 % ümberpaigutamist teise fondi või teistesse fondidesse. Liikmesriigid võivad taotleda fondi esialgsest riiklikust eraldisest kuni 7 % täiendavat ümberpaigutamist ERFi, ESF+i või Ühtekuuluvusfondi vahel liikmesriigi koguvahendite ulatuses tööhõivesse ja majanduskasvu investeerimise eesmärgi raames.“

    Motivatsioon

    Hoolimata mis tahes tõsise kriisiolukorra, sealhulgas COVID-19 pandeemia negatiivsetest tagajärgedest, ei tohiks liikmesriike liigselt julgustada ühtekuuluvuspoliitika vahendeid välja võtma. Teisest küljest peaks ühtekuuluvuspoliitika olema paindlikum, et tulla toime võimalike negatiivsete šokkidega, nagu praegune pandeemia.

    Muudatusettepanek 26

    COM(2020) 450 final

    Muuta punkti 8 (uus artikkel 15a, uus (viimane) lõik)

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

     

    Eespool nimetatud meetmeid kohaldatakse 24 kuu või vajaduse korral 48 kuu jooksul alates nõukogu otsusest vastavalt esimesele lõigule. Kõnealuste meetmete pikendamiseks on tarvis teist nõukogu otsust, millega tunnistatakse tõsist kriisiolukorda.

    Motivatsioon

    Kõik erandlikele olukordadele reageerimiseks võetud erakorralised meetmed peavad piirduma selgelt määratletud ajavahemikuga. Nõukogu peaks neid meetmeid pikendama üksnes juhul, kui tõsine kriisiolukord jätkub. Korraldusasutused vajavad sellise ulatusega uue programmi rakendamiseks rohkem aega ja paindlikkust.

    Muudetud ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi kohta

    COM(2020) 452 final

    Muudatusettepanek 27

    COM(2020) 452 final

    Muuta punkti 2 järgmiselt:

    Euroopa Komisjoni ettepaneku tekst

    Komitee muudatusettepanek

    lisatakse järgmine põhjendus 10b:

    „(10b)

    Et tugevdada riiklike tervisesüsteemide suutlikkust ennetada rahvatervise hädaolukordi, neile kiiresti reageerida ja neist taastuda, peaks ERF aitama kaasa ka tervisesüsteemide säilenõtkuse suurendamisele. Kuna enneolematu COVID-19 pandeemia on näidanud, kui oluline on hädaolukordadele tõhusaks reageerimiseks vajalike kriitiliste varude viivitamatu kättesaadavus, tuleks ERFi toetuse kasutusala laiendada, et oleks võimalik osta varusid, mis on vajalikud hädaolukordadele vastupidavuse ja tervisesüsteemide säilenõtkuse tugevdamiseks. Kui ostetakse varusid, et tugevdada tervisesüsteemide säilenõtkust, peaksid need olema kooskõlas riikliku tervisestrateegiaga ega tohiks minna sellest kaugemale ning tagama vastastikuse täiendavuse [tervishoiuprogrammiga], samuti rescEU vahenditega liidu elanikkonnakaitse mehhanismi raames.“;

    lisatakse järgmine põhjendus 10b:

    „(10b)

    Et tugevdada riiklike tervisesüsteemide suutlikkust ennetada rahvatervise hädaolukordi, neile kiiresti reageerida ja neist taastuda, peaks ERF aitama kaasa ka tervisesüsteemide säilenõtkuse suurendamisele. Kuna enneolematu COVID-19 pandeemia on näidanud, kui oluline on hädaolukordadele tõhusaks reageerimiseks vajalike kriitiliste varude viivitamatu kättesaadavus, tuleks ERFi toetuse kasutusala laiendada, et oleks võimalik osta varusid, mis on vajalikud hädaolukordadele vastupidavuse ja tervisesüsteemide säilenõtkuse tugevdamiseks. Kui ostetakse varusid, et tugevdada tervisesüsteemide säilenõtkust, peaksid need olema kooskõlas riiklike – ja vajadusel piirkondlike – tervisestrateegiatega ega tohiks minna nendest kaugemale ning tagama vastastikuse täiendavuse [tervishoiuprogrammiga], samuti rescEU vahenditega liidu elanikkonnakaitse mehhanismi raames.“;

    Motivatsioon

    Ei vaja selgitust.

    II.   POLIITILISED SOOVITUSED

    EUROOPA REGIOONIDE KOMITEE

    Üldised märkused

    1.

    tunneb heameelt algatuse REACT-EU sihipäraste ettepanekute üle, mille eesmärk on käsitleda praeguse pandeemia ja muude tulevaste tõsiste kriisiolukordade otsest negatiivset sotsiaal-majanduslikku mõju, sealhulgas rahalisi lisavahendeid, et edendada kriiside lahendamist ning hõlbustada rohelist, digitaalset ja vastupanuvõimelist taastumist;

    2.

    rõhutab ühtekuuluvuspoliitika tähtsust ja selle suutlikkust toetada linnu ja piirkondi kriisi ajal, sealhulgas kasutades olemasolevaid rakenduskavasid; toonitab sellega seoses, et REACT-EU kaudu käsitletud probleemid, nimelt COVID-19 negatiivse mõju leevendamine ja pikaajalise taastumise ettevalmistamine, nõuavad sihipäraseid ja territoriaalselt kohandatud strateegiaid, kuna nendest probleemidest tulenevad territoriaalsed mõjud ja võimalused ei ole kogu ELis ühtlaselt jaotunud;

    3.

    tõstab esile vajaduse leida tasakaal uute kättesaadavate vahendite kiire väljamaksmise, tulemusliku ja tõhusa investeerimise ning vajaduse vahel vältida õigusnormide rikkumisi, süsteemseid vigu või pettusi;

    4.

    kordab oma muret selle pärast, et mõningane rahaliste vahendite suurendamine ühtekuuluvuspoliitikas on ajutine ning see ei kompenseeri komisjoni 2018. aastal kavandatud algseid kärpeid; komitee rõhutab sellega seoses, et ühtekuuluvuspoliitika lühiajaliste prioriteetide rakendamisel ei tohiks unustada selle pikaajalisi eesmärke ja arenguvajadusi;

    5.

    väljendab heameelt meetmete üle, mille eesmärk on vähendada programmide rakendamisega kaasnevat halduskoormust;

    6.

    võtab teadmiseks, et REACT-EU raames tehakse erand valdkondliku keskendamise nõudest, kuid soovitab minimaalset valdkondlikku keskendumist, tagamaks, et kriiside lahendamiseks kulutatud vahendid on kooskõlas ELi üldeesmärgiga saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus; kutsub liikmesriike üles kasutama uuenduslikult lisavahendeid, et suunata oma majandus rohelisele, digitaalsele ja vastupanuvõimelisele arenguteele, tagades majanduse pikaajalise taastumise;

    7.

    rõhutab, et REACT-EU rahaeraldiste katmiseks ümberkujundatavate või uute kavade loomisel või vahendite ümberjaotamisel ja 2020. aasta järgse ühtekuuluvuspoliitika programmide muutmisel tuleks kasutada partnerluse ja mitmetasandilise valitsemise põhimõtteid, tagamaks, et vahendeid kulutatakse kõige enam abi vajavates valdkondades;

    8.

    rõhutab, et üldiseks kriisist taastumiseks tuleb kiiresti ette valmistada ja tõhusalt ellu viia suur arv projekte eri valdkondades. Seda võib aga takistada kohalike ja piirkondlike eelarvete vahendite nappus. Seega on tarvis kasutada olemasolevaid riikliku ja ELi tehnilise abi allikaid, et toetada majanduse taaskäivitamisele suunatud kõige olulisemate projektide kiiret käivitamist;

    9.

    rõhutab, et COVID-19 pandeemia ja piiride ühepoolne sulgemine mitmes liikmesriigis on põhjustanud piirialadele tohutut kahju, millega tuleb asjakohaselt tegeleda, mh piiriüleste projektide rahastamise kaudu; toonitab samaaegselt, et tulevaste liikumispiirangute puhul tuleks vältida piiride sulgemist, mis häirib ebaproportsionaalselt piirialadel elavate inimeste elu;

    Seoses REACT-EU määrusega

    10.

    väljendab heameelt selle üle, et lisavahendite jaoks on kehtestatud uus temaatiline eesmärk „COVID-19 pandeemiaga seotud kriisi tagajärgede kõrvaldamine ning ettevalmistuste tegemine majanduse taastamiseks rohelisel, digitaalsel ja vastupidaval viisil“, mis peaks hõlbustama REACT-EU raames toimuva tegevuse kavandamist ja järelhindamist;

    11.

    tunneb heameelt võimaluse üle taotleda REACT-EU lisavahendite korral kaasrahastamist kuni 100 % ulatuses, kuid nõuab ka piisavat investeerimisvoogu ja suuremat valvsust õigusnormide võimalike rikkumiste suhtes;

    12.

    peab tervitatavaks suuremat eelmaksete määra meetmetele, mida toetatakse REACT-EU lisavahenditest, mis peaks võimaldama võetud kulukohustusi kiiresti välja maksta;

    13.

    nõuab lisavahendite jaotamist 2024. aastani, et võimaldada korraldusasutustele vajalikku aega ja paindlikkust sellise suurusega uue programmi rakendamiseks ning edendada kulutuste tõhusust ja tulemuslikkust ning vähendada halduskoormust;

    14.

    rõhutab, et võimalust ümberpaigutusteks piirkondade kategooriate vahel tuleks kasutada ainult siis, kui puuduvad muud rahastamisvõimalused, ja ainult sellises ulatuses, mis on vajalik viivitamatuks reageerimiseks COVID-19 puhangule, võttes samal ajal arvesse majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse üldeesmärki;

    Seoses 2021.–2027. aasta ühissätete määruse ettepaneku muutmisega

    15.

    võtab teadmiseks suurema paindlikkuse rahaliste vahendite ümberpaigutamisel ühtekuuluvuspoliitika programmidest otsese või kaudse eelarve täitmise alla kuuluvatesse vahenditesse, et reageerida tõsisele kriisiolukorrale;

    16.

    kordab, et sellised lisameetmed peaksid olema ajaliselt ja ulatuselt piiratud, pidades silmas, et mis tahes ümberpaigutused ei tohiks takistada eelkõige oluliste investeeringute rakendamist või lõpuleviimist nendest ümberpaigutustest mõjutatud piirkondades;

    17.

    rõhutab samas, et 2020. aasta järgne ühtekuuluvuspoliitika peaks olema paindlikum, et tulla toime võimalike negatiivsete šokkidega, nagu praegune pandeemia;

    18.

    väljendab heameelt meetmete järkjärgulise lõpetamise madalamate künniste üle tulevasel programmitöö perioodil;

    19.

    soovitab täpsustada sätteid, milles käsitletakse füüsiliselt lõpetatud või täielikult rakendatud meetmete valimist otseseks reageerimiseks kriisiolukordade negatiivsele mõjule;

    Seoses 2021.–2027. aasta Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi määruse muutmisega

    20.

    peab tervitatavaks toetuse ulatuse laiendamist, mis muudab liikmesriigid võimalike tulevaste kriiside suhtes vastupidavamaks. Komitee rõhutab sellega seoses, kui oluline on kriisist enim mõjutatud ettevõtete parem juurdepääs rahastamisele, ilma et kaldutaks kõrvale riigiabi eeskirjade kohaldamisest;

    21.

    väljendab heameelt toetuse laiendamise üle VKEde käibekapitali rahastamise kaudu, mis peaks võimaldama neil kiiresti reageerida võimalikele tõsistele kriisiolukordadele;

    22.

    võtab teadmiseks erandi valdkondliku keskendamise ja kestlikule linnaarengule eraldatavate miinimumsummade nõuetest, et reageerida erandlikele olukordadele; komitee nõuab samal ajal suuremaid eesmärke ning territoriaalsete vahendite arendamist kohalikul ja piirkondlikul tasandil 2020. aasta järgsel perioodil;

    Seoses 2021.–2027. aasta Euroopa Sotsiaalfondi määruse muutmisega

    23.

    tunneb heameelt ettepanekute üle võidelda laste vaesuse vastu ja suurendada valdkondlikku keskendamist noorte tööhõivele, kuna need rühmad on osutunud eriti haavatavaks COVID-19 pandeemia negatiivse mõju suhtes ning väärivad seetõttu palju suuremat tähelepanu;

    24.

    väljendab heameelt võimaluse üle taotleda ESF+ kasutamiseks ajutisi meetmeid;

    25.

    hoiatab, et mis tahes kärped ELi terviseprogrammis võivad oluliselt vähendada ELi valmisolekut tulevasteks pandeemiateks, ning juhib tähelepanu selle programmi ja ESF+ vahelisele koostoimele;

    Lõpetuseks

    26.

    rõhutab, et piirkonnad ja linnad olid COVID-19 pandeemia ajal esirinnas ning on parimad kohad, kus tagada taastumine asümmeetrilistest šokkidest, nagu praegune kriis;

    27.

    toonitab, et COVID-19 kriisi tõttu õigustatud meetmed ei tohiks mitte mingil juhul viia katseni tsentraliseerida ühtekuuluvuspoliitika rakendamist 2020. aasta järgsel perioodil;

    28.

    rõhutab seetõttu, et ELi detsentraliseeritud rahastamine piirkondadele ja linnadele ei ole mitte ainult tõhus viis negatiivsete lühiajaliste tervishoiušokkidega toimetulekuks, vaid ka selleks, et panna alus keskpikas ja pikas perspektiivis toimuvale kestlikule taastumisele;

    29.

    nõuab sellega seoses täielikku kooskõlastamist ühtekuuluvuspoliitika vahendite ja muude ELi kavade, sealhulgas õiglase ülemineku fondi ning taaste ja vastupidavuse rahastamisvahendi vahel, et maksimeerida nende positiivset mõju keskpikas ja pikas perspektiivis ning kujundada nende tõhusat rakendussüsteemi;

    30.

    märgib, et neli seadusandlikku ettepanekut on kooskõlas subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtetega;

    31.

    toetab kindlalt ELi mehhanismi, et kaitsta demokraatiat, õigusriigi põhimõtet ja põhiõigusi; nõuab, et see mehhanism toetaks kõiki ELi põhiväärtusi, sealhulgas inimväärikuse ja inimõiguste austamist ning vabadust ja võrdsust igas liikmesriigis, piirkonnas ja omavalitsuses.

    Brüssel, 14. oktoober 2020

    Euroopa Regioonide Komitee president

    Apostolos TZITZIKOSTAS


    (1)   ELT L 29, 31.1.2020, lk 7.

    (2)   Nõukogu 2. detsembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 1311/2013, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2014–2020 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 884).

    (3)   Nõukogu 26. mai 2014. aasta otsus 2014/335/EL, Euratom Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta (ELT L 168, 7.6.2014, lk 105).

    (1)  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10-2020-INIT/et/pdf.


    Top