Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(28)

    Aruanne Euroopa Teadusnõukogu Rakendusameti eelarveaasta 2013 raamatupidamise aastaaruande kohta koos rakendusameti vastustega

    ELT C 442, 10.12.2014, p. 240–246 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 442/240


    ARUANNE

    Euroopa Teadusnõukogu Rakendusameti eelarveaasta 2013 raamatupidamise aastaaruande kohta koos rakendusameti vastustega

    (2014/C 442/28)

    SISSEJUHATUS

    1.

    Brüsselis asuv Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet (edaspidi „amet” või „ERCEA”) asutati komisjoni otsusega 2008/37/EÜ (1). Amet loodi ajavahemikuks 1. jaanuarist 2008 kuni 31. detsembrini 2017 eriprogrammi „Ideed” haldamiseks seitsmenda teadusuuringute raamprogrammi raames (2).

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    2.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning ameti järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

    KINNITAV AVALDUS

    3.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

    a)

    ameti raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (3) ja eelarve täitmise aruannetest (4)31. detsembril 2013. aastal lõppenud eelarveaasta kohta, ning

    b)

    raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    Juhtkonna kohustused

    4.

    Juhtkond vastutab ameti raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest (5):

    a)

    juhtkonna kohustused seoses ameti raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (6) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist; arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Juhtkomitee kiidab ameti raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ameti finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

    b)

    alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

    Audiitori kohustused

    5.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (7) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ameti raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    6.

    Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb riskihinnangul, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riski hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

    7.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane kinnitava avalduse esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    8.

    Kontrollikoja hinnangul kajastab ameti raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ameti finantsolukorda 31. detsembri 2013. aasta seisuga ning ameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ameti finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    9.

    Kontrollikoja hinnangul on ameti 2013. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Milan Martin CVIKL, võttis käesoleva aruande vastu 1. juuli 2014. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  ELT L 9, 12.1.2008, lk 15.

    (2)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil rakendusameti pädevuse ja tegevuse kokkuvõte.

    (3)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

    (4)  Need koosnevad eelarve täitmise aruandest ja selle lisast.

    (5)  Määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1) artiklid 62–68 koostoimes artiklitega 53 ja 58.

    (6)  Komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS) või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS)/rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

    (7)  Määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikkel 162.


    LISA

    Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet (Brüssel)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 182)

    1.

    Pärast konsulteerimist majandus- ja sotsiaalkomiteega võtavad Euroopa Parlament ja nõukogu vastu mitmeaastase raamprogrammi, milles esitatakse liidu kogu tegevus. Raamprogramm hõlmab järgmist:

    seatakse teaduslikud ja tehnoloogilised eesmärgid, mis tuleb saavutada artiklis 180 ettenähtud tegevusega, ja määratakse kindlaks asjakohased prioriteedid;

    näidatakse niisuguse tegevuse üldsuunad;

    määratakse kehtestatakse maksimaalne üldmaht ja üksikasjalikud eeskirjad liidu finantsosaluseks raamprogrammis ning vastavad osad, mis on nähtud ette iga tegevuse puhul.

    2.

    Olukorra muutudes raamprogrammi kohandatakse või täiendatakse.

    3.

    Raamprogramm viiakse ellu eriprogrammide kaudu, mis arendatakse välja iga tegevuse piires. Igas eriprogrammis määratakse kindlaks selle rakendamise üksikasjalikud eeskirjad ja selle kestus ning nähakse ette vajalikud vahendid. Eriprogrammides fikseeritud vajalike vahendite summa ei või ületada maksimaalset üldmahtu, mis on määratud raamprogrammi ja iga tegevuse jaoks.

    4.

    Nõukogu võtab eriprogrammid vastu seadusandlikku erimenetlust kasutades ja pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendi ning majandus- ja sotsiaalkomiteega.

    Ameti pädevus

    (Komisjoni otsus 2008/37/EÜ)

    Eesmärgid

    Amet asutati 2007. aasta detsembris komisjoni otsusega 2008/37/EÜ ühenduse eriprogrammi „Ideed” haldamiseks eesliiniuuringute valdkonnas vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 58/2003. Eriprogrammi rakendab Euroopa Teadusnõukogu (ERC), mis hõlmab sõltumatut teadusnõukogu, kes paneb paika ERC teadusstrateegia ning kontrollib selle täitmist ameti poolt, kelle ülesandeks on tegevuse juhtimine. Amet sai teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraadist sõltumatuks 15. juulil 2009.

    Ülesanded

    Ameti ülesanded on loetletud delegeerimisaktis (vt komisjoni otsus C(2008)5694, eelkõige selle artiklid 5–7). Ameti ülesannete hulka kuulub muu hulgas ka:

    programmi haldamise ja rakendamise kõik aspektid, eelkõige hindamisprotseduurid, eksperdihinnangud ja valikumenetlused vastavalt teadusnõukogu kehtestatud põhimõtetele;

    toetuste rahaline ja teadusliku haldamine.

    Juhtimine

    (komisjoni otsused C(2008) 5132 ja C(2011) 4877)

    (komisjoni otsused 2007/134/EÜ ja 2011/12/EL)

    (nõukogu otsus 2006/972/EÜ)

    (Nõukogu määrus (EÜ) nr 58/2003)

    Juhtkomitee

    Juhtkomitee kontrollib ametit tegevust ning selle nimetab komisjon (vt komisjoni otsus C(2008)5132). Juhtkomitee võtab Euroopa Komisjoni heakskiidul vastu ameti iga-aastase töökava, halduseelarve ja aastaaruanded. Juhtkomitee koosneb viiest liikmest ja ühest vaatlejast.

    ERC teadusnõukogu

    Vastavalt komisjoni otsusele 2007/134/EÜ kehtestab ERC teadusnõukogu eriprogrammi „Ideed” teadustöö üldstrateegia ning otsustab, milliseid teadusuuringuid rahastatakse kooskõlas nõukogu otsuse 2006/972/EÜ artikli 5 lõikega 3. Teadusõukogu tagab teostatava teadusuuringu teadusliku kvaliteedi. Ilma et see piiraks komisjoni vastutust, on teadusnõukogu ülesandeks eriprogrammi „Ideed” aasta tööprogrammi koostamine, vastastikuse eksperdihinnangu menetluse kehtestamine ning samuti eriprogrammi „Ideed” rakendamise järelevalve ja kvaliteedikontroll. Teadusnõukogu koosneb 22 liikmest ning selle nimetab komisjon.

    Ameti direktor

    Direktori nimetab ametisse Euroopa Komisjon neljaks aastaks.

    Välisaudit

    Euroopa Kontrollikoda.

    Eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutav institutsioon

    Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

    2013. aastal ameti käsutusse antud ressursid (sulgudes 2012. aasta andmed)

    Eelarve

    40,1 (37,8) miljonit eurot

    Töötajate arv seisuga 31. detsember 2013

    2013. aasta tegevuseelarve kohaselt on ametikohtade loetelus ette nähtud 100 (100) ajutist teenistujat, lisaks on eelarves ette nähtud vahendid 289 (289) lepingulise töötaja ning lähetuses viibiva riikliku eksperdi jaoks – kokku 389 (389) ametikohta. 2013. aasta lõpu seisuga oli neist täidetud 379 (380) ametikohta, mis jagunesid järgnevalt:

    99 (96) ajutist töötajat, kellest 13 (11) on lähetatud ja 86 (85) palgatud väljastpoolt;

    270 (275) lepingulist töötajat;:

    10 (9) lähetuses viibivat riiklikku eksperti.

    Personali jaotus ülesannete kaupa:

    põhitegevus (teaduslikud ja toetuste haldamise osakonnad): 70 % (71 %)

    haldusülesanded (muud osakonnad): 30 % (29 %)

    2013. aasta tooted ja teenused (sulgudes 2012. aasta andmed)

    1.

    Eriprogrammi „Ideed” tööprogrammi alustamistoetuste, edasijõudnute toetuste, sünergiatoetuste ning kontseptsiooni tõestamise toetuste konkursside raames sõlmitud toetuslepingute jälgimine. Programmi „Ideed” rakendatakse järgmiselt: kõigepealt avaldatakse iga-aastased konkursikutsed, sellele järgneb (välisekspertide tehtav) hindamine, toetuslepingute ettevalmistamine ja allkirjastamine ning lõpuks toetatavate projektide järelevalve. Kõikide projektikonkursside raames sõlmitakse mitmeid toetuslepinguid, mille eeldatav projektitsükli pikkus on ligikaudu viis aastat.

    2.

    2013. aasta projektikonkursside läbiviimine eriprogrammi „Ideed” tööprogrammi raames (alustamistoetused, edasijõudnute toetused, sünergiatoetused ning kontseptsiooni tõestamise toetused): 2013. aastal esitati 10  151 taotlust, neist 3  329 alustamistoetuste, 3  673 uute konsolideerimise projektikonkursi toetuste, 2  408 edasijõudnute toetuste ja 449 sünergiatoetuste ning 292 kontseptsioonide tõestamise taotluste jaoks. Nimetatud taotlustest olid 9  968 rahastamiskõlblikud ning seega hinnati neid hindamiskomisjonides. Kokku otsustati rahastada 959 taotlust (890 põhinimekirjadest ning 69 reservnimekirjadest).

    3.

    Eriprogrammi „Ideed” ja ameti tegevusega seotud teabe koostamine ja levitamine 2013. aastal.

    4.

    2013. aasta pidas teadusnõukogu regulaarseid kohtumisi Euroopa erinevates paikades (tavaliselt liikmesriikide ametiasutuste kutsel). Erinevates ELi liikmesriikides ja assotsieerunud riikides kohtumiste korraldamisega püütakse ERCd rohkem tutvustada. Kohtumisi peavad tähtsaks ka liikmesriikide ametiasutused ja kohalikud teadus- ja uurimisringkonnad. Ajavahemikus 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini 2013 korraldati viis sõltumatu teadusnõukogu plenaaristungit: jaanuaris, märtsis ja detsembris vastavalt üks kohtumine Brüsselis (Belgia), üks juunis Bratislavas (Slovakkia) ja üks oktoobris Utrechtis (Madalmaad). ERC struktuuride ja mehhanismide ülevaatamiseks loodud komitee 2009. aastal tehtud soovituste põhjal lõi teadusnõukogu kaks alalist komiteed: esimene neist annab nõu huvide konflikti, teadusliku väärkäitumise ja eetika alastes küsimustes, teine tegeleb hindamiskomiteede liikmete valimisega. Amet toetas mõlema komitee tegevust (komiteed korraldasid 2013. aastal kolm kohtumist). Teadusnõukogu liikmed kohtuvad samuti töörühmade raames konkreetsete küsimuste arutamiseks. 2013. aastal organiseeris amet mitmeid ERC töörühmade kohtumisi, mille teemadeks olid innovatsioon ja suhted ettevõtlusringkondadega avatud juurdepääs, rahvusvahelistumine sooline tasakaal. Töörühmad teevad analüüse ja panustavad teadusnõukogu üldkogu istungil oma mandaadi piiresse jäävates valdkondades vastu võetavate ettepanekute abil ERC teaduslikku strateegiasse. Amet koostas koos eespool nimetatud töörühmade liikmetega mitmeid töödokumente, mis sisaldasid töörühmade ja alaliste komiteede käsitletud teemasid puudutavaid analüüse ja põhisõnumeid.

    2013. aastal organiseeris neli töörühma viiest neli suurt üritust Brüsselis:

    töörühm, mis käsitles innovatsiooni ja suhteid ettevõtlusringkondadega: „ERC loodud uued tehnoloogiad”, korraldas ürituse 5. veebruaril koostöös Science Business võrgustikuga; 11 ERC kontseptsiooni tõestamise toetuste saajat kohtusid erinevate valdkondade investoritega, et tutvustada oma projekte ja luua potentsiaalseid ärikontakte;

    töörühm, mis käsitles avatud juurdepääsu: „Seminar avatud juurdepääs sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonnas”. Üritus kavandati ja korraldati koostöös teadusnõukogu avatud juurdepääsu töörühmaga. Üritus tõi kokku paljud selle valdkonna eksperdid, sh ülikoolide, rahastajate ja poliitikakujundajate esindajad. Osa võtsid ka kaks ERC toetusesaajat;

    töörühm, mis käsitles peamisi tulemusnäitajaid: „Teadusuuringute taotluste puhul eesliiniuuringute ja kujunemisjärgus uurimisvaldkondade määratlemine” korraldas ürituse koos kahe koordineerimis- ja toetusmeetme projekti (mis uurisid bibliomeetria potentsiaalset kasutust ERC järelevalve ja hindamisstrateegia toetamiseks) koordinaatoritega. 20. ja 21. veebruaril toimunud kahepäevase arutelu käigus uurisid ERC teadusnõukogu liikmed, stsientomeetria eksperdid, ERCEA teadustöötajad, kolleegid teadusuuringute peadirektoraadist ja kommunikatsioonivõrkude peadirektoraadist ning muude teadustöö rahastamisasutuste esindajad koordineerimis- ja toetusmeetme projektide meeskondade esitatud tulemusi, täpsemalt bibliomeetrilisi meetodeid ja näitajaid, millega mõõta, kui suures ulatuses toetab ERC teadusuuringute eesliiniuuringute ja kujunemisjärgus uurimisvaldkondade teadusuuringute taotlusi;

    töörühm, mis käsitles soolist tasakaalu: „Teel tippu: meestele ja naistele teaduse ja tehnoloogia valdkonnas võrdsete võimaluste tagamine”. Seminari eesmärk oli kokku koguda riiklike teadusorganisatsioonide esindajad ja soolise võrdõiguslikkuse eksperdid, et arutada erinevates Euroopa riikides praktiseeritavaid erinevaid soolise võrdõiguslikkuse süvalaiendamise tavasid ja lähenemisviise ning jagada naisteadlaste suurema osalemise edendamisele suunatud poliitika ja lähenemisviiside parimaid tavasid.

    Allikas: ameti edastatud lisa.


    AMETI VASTUSED

    Amet võtab kontrollikoja aruande teadmiseks.


    Top