Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2745

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/2745, 8. detsember 2023, millega kehtestatakse eeskirjad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2022/2379 kohaldamiseks seoses loomakasvatusstatistikaga

C/2023/8354

ELT L, 2023/2745, 11.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj

European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

Seeria L


2023/2745

11.12.2023

KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/2745,

8. detsember 2023,

millega kehtestatakse eeskirjad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2022/2379 kohaldamiseks seoses loomakasvatusstatistikaga

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2022. aasta määrust (EL) 2022/2379, mis käsitleb põllumajanduse sisendite ja väljundite statistikat ning millega muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 617/2008 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 1165/2008, (EÜ) nr 543/2009 ja (EÜ) nr 1185/2009 ning nõukogu direktiiv 96/16/EÜ, (1) eriti selle artikli 4 lõiget 6, artikli 5 lõiget 10, artikli 7 lõiget 2, artikli 7 lõiget 3 ja artikli 9 lõiget 4,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EL) 2022/2379 kehtestati integreeritud raamistik põllumajanduslikke sisendite ja väljunditega seotud Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks. Selleks et tagada, et liikmesriigid esitavad võrreldavaid andmeid ja et saavutada ühtlustamine põllumajandusstatistika süsteemis, on vaja täpsustada komisjonile (Eurostatile) edastatava loomakasvatusega seotud põllumajanduslikke sisendeid ja väljundeid käsitleva statistika tehnilised elemendid.

(2)

Need elemendid koosnevad vastavalt vajadusele muutujate loetelust, muutujate kirjeldustest, vaatlusüksustest, kohaldatavatest täpsusnõuetest ja kohaldatavatest metoodilistest reeglitest ning andmete edastamise tähtaegadest.

(3)

Andmekogumissüsteemide loomisel peaksid liikmesriigid eelistama võimalusi, mis minimeerivad nende andmetes konfidentsiaalsete väärtuste arvu.

(4)

On vaja kindlaks määrata muutujad, mille puhul on nõutav piirkondliku ja mahepõllumajandusliku tootmise mõõde, kuna seda on vaja ainult mõne muutuja jaoks.

(5)

Andmekogumite katvus tuleks vajaduse korral kindlaks määrata määruse (EL) 2022/2379 artikli 4 lõike 2 nõuetest laiemalt, et vältida liikmesriikide andmete ebaühtlust.

(6)

Määruse (EL) 2022/2379 artikli 9 lõikes 4 nimetatud vaatlusperioode tuleks veelgi täpsustada, et tagada statistika võrreldavus liikmesriikide vahel.

(7)

Määruse (EL) 2022/2379 artikli 7 lõike 2 kohaselt võidakse liikmesriigile teha eelnevalt kindlaksmääratud muutujate kohta teatavatel tähtaegadel andmete esitamisest erand, kui liikmesriigi mõju liidu asjakohaste muutujate kogutulemuse suhtes on piiratud. Nii on see juhul, kui liikmesriigi toodang on konkreetsest künnisest allpool. Need künnised, nende kehtestamiseks kasutatud metoodika, selle metoodika kohaldamisel kasutatud andmeallikad ja andmed, mille suhtes erandit kohaldatakse, on vaja kindlaks määrata.

(8)

Määruse (EL) 2022/2379 artikli 7 lõike 3 kohaselt võidakse liikmesriigile teha eelnevalt kindlaks määratud muutujate puhul erand teatavate andmete edastamisest juhul, kui muutuja mõju põllumajanduslikule tootmisele on riigi või piirkonna tasandil piiratud. On vaja täpsustada nende muutujate võrdluskünnise väärtused, mille suhtes kohaldatakse erandeid.

(9)

Kvaliteedinõuded peaksid olema proportsionaalsed ja tagama, et statistika koostamise kulud ja koormus oleksid mõistlikud. See tähendab et, kuigi määruses (EL) 2022/2379 nõutakse, et kogu statistika peab olema asjaomase geograafilise piirkonna statistilise üldkogumi suhtes representatiivne, tuleks käesoleva määruse täpsemaid nõudeid kohaldada ainult mõne nõutava muutuja suhtes.

(10)

Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 223/2009 artikli 7 alusel asutatud Euroopa statistikasüsteemi komiteearvamusega, (2)

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Andmenõuded

Liikmesriigid esitavad määruse (EL) 2022/2379 artikli 5 lõike 1 punktis a osutatud loomakasvatusstatistika valdkonna andmed koondatud andmekogumitena. Andmed kogutoodangu ja mahepõllumajandusliku tootmise kohta edastatakse komisjonile (Eurostatile) määruse (EL) 2022/2379 artikli 5 lõike 10 punkti b alapunktis iii osutatud geograafilisel tasandil ning I, II ja III lisas sätestatu kohaselt.

Artikkel 2

Andmekogumid

1.   Andmekogumite andmesisu on kindlaks määratud

a)

I lisas teema i (elusloomad ja liha) järgmiste alamteemade jaoks:

i)

elusloomade populatsioon

ii)

lihatootmine

iii)

loomade tarnimine

b)

II lisas teema ii (munad ja kanad) järgmiste alamteemade jaoks:

i)

toidumunad

ii)

haudemunad ja kodulindude tibud

iii)

haudejaamade struktuur

c)

III lisas teema iii (piim ja piimatooted) järgmiste alamteemade jaoks:

i)

põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

ii)

piima kättesaadavus piimasektoris

iii)

piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ning valmistatud tooted

iv)

lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

v)

piimatöötlemisettevõtete struktuur.

2.   Iga andmekogumi kohta on I jaos kindlaks määratud

a)

andmesisu kirjeldus

b)

riigi ja vajaduse korral piirkonna tasandil esitatavad muutujad

c)

mahepõllumajandusliku tootmise kohta esitatavad muutujad

d)

komisjonile (Eurostatile) andmete edastamise tähtajad

e)

vaatlusperioodid.

3.   Iga andmekogumi kohta on II jaos vajaduse korral kindlaks määratud

a)

mõõtühikute kirjeldus

b)

muutujatega seotud tehnilised nõuded

c)

andmete edastamise tähtaja erandi tegemise künnised

d)

piirkondliku andmeedastuse künnised

e)

katvuse spetsifikatsioonid.

4.   Iga andmekogumi kohta on III jaos vajaduse korral kindlaks määratud metoodilised reeglid.

Artikkel 3

Täpsusnõuded

1.   Kui andmeid kogutakse statistiliste valimite põhjal, tagavad liikmesriigid, et kaalutud tulemused on iseloomulikud asjaomase geograafilise üksuse statistilisele üldkogumile ja on kavandatud vastama IV lisas kindlaks määratud täpsusnõuetele.

2.   Kui täpsusnõudeid ei ole, näiteks muude allikate tõttu kui statistilised vaatlused, tagavad liikmesriigid, et statistika on käsitlusala suhtes representatiivne ja vastab määruse (EÜ) nr 223/2009 artikli 12 lõikes 1 kindlaks määratud kvaliteedinõuetele.

Artikkel 4

Kirjeldused

Käesolevas määruses kasutatakse V lisas kindlaks määratud mõistete kirjeldusi.

Artikkel 5

Erandite tegemise metoodika

1.   Komisjon teeb erandeid andmete edastamisel järgmiste teemade andmekogumite muutujate või muutujate rühmade puhul: i) elusloomad ja liha, ii) munad ja tibud ning iii) piim ja piimatooted. Need erandid põhinevad võrdluskünnise väärtustel ja need tehakse juhul, kui nende kohaldamine ei vähenda teavet vastava muutuja eeldatava ELi kogusumma kohta rohkem kui 5 %. Nende muutujate võrdluskünnise väärtused, mille suhtes kohaldatakse erandeid, on sätestatud I, II ja III lisa II jaos. Komisjon (Eurostat) arvutab võrdluskünnise väärtused statistiliste andmete kolme aasta keskmise põhjal.

2.   Liikmesriigile, milles muutuja väärtus on olnud võrdluskünnise väärtusest väiksem või sellega võrdne kolmel järjestikusel aastal, tehakse selle muutuja kohta I, II ja III lisas esitatud andmekogumite vastavas II jaos osutatud tähtaegadel andmete edastamisest erand. Erand tühistatakse automaatselt, kui liikmesriigi asjaomase muutuja väärtus ületab võrdluskünnise väärtuse kolmel järjestikusel aastal. Liikmesriik hakkab edastama selle muutuja andmeid võrdlusaasta kohta, mis järgneb kolmandale järjestikusele aastale, mil võrdluskünnise väärtust ületatakse. Erand taaskehtestatakse automaatselt, kui see muutuja on liikmesriigi puhul kolme järjestikuse aasta jooksul võrdluskünnise väärtusest väiksem või sellega võrdne. Kui komisjonil ei ole kõnealuse kolmeaastase ajavahemiku kohta aastaandmeid, tuleb asjaomasel liikmesriigil või asjaomastel liikmesriikidel esitada muud nõutava geograafilise tasandi representatiivsed andmed, nagu on sätestatud I, II ja III lisas. Kui kõnealuse kolmeaastase perioodi aastaandmed ei ole kättesaadavad, viitab künnis muudele sama ajavahemiku andmetele, mis on I, II ja III lisas sätestatud nõutaval geograafilisel tasandil representatiivsed, ja mille esitab asjaomane liikmesriik või asjaomased liikmesriigid.

3.   Komisjon võib neid võrdluskünniste väärtusi muuta, kui ELi keskmine kogunäitaja on väiksem kui 90 % või suurem kui 110 % ELi kogunäitajast, mida kasutati võrdluskünnise väärtuste arvutamiseks kolme järjestikuse aasta jooksul.. Kui komisjonil ei ole kõnealuse kolmeaastase perioodi kohta aastaandmeid, tuleb asjaomasel liikmesriigil või asjaomastel liikmesriikidel esitada selle kogunäitaja arvutamiseks representatiivsed riiklikud andmed.

4.   Komisjon teeb liikmesriikidele erandeid eelnevalt kindlaksmääratud muutujate puhul, kui muutuja mõju põllumajanduslikule tootmisele on riigi või piirkonna tasandil piiratud. Need erandid põhinevad III lisa II jaos sätestatud võrdluskünniste väärtustel.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2025.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 8. detsember 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 315, 7.12.2022, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2009. aasta määrus (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1101/2008 (konfidentsiaalsete statistiliste andmete Euroopa Ühenduste Statistikaametile edastamise kohta), nõukogu määruse (EÜ) nr 322/97 (ühenduse statistika kohta) ja nõukogu otsuse 89/382/EMÜ, Euratom (millega luuakse Euroopa ühenduste statistikaprogrammi komitee) kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 87, 31.3.2009, lk 164).


I LISA

Elusloomad ja liha

Andmekogum i.1

Elusloomade populatsioon

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

i.

Elusloomad ja liha

Alamteema:

i.1

Elusloomade populatsioon

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad liikmesriigi territooriumil põllumajanduslikes majapidamistes peetavate loomade arvu vaatluskuupäeval või nende keskmist arvu vaatlusperioodil, sealhulgas mahepõllumajanduslikuna sertifitseeritud loomad.

Andmekogum i.1, 1. osa

Elusloomade populatsioon vaatluskuupäeval

Loomakategooriad

Sagedus

Aastaandmed

Vaatluskuupäev

mai/juuni

november/detsember

Tähtajad

Esialgne 15. september N

Lõplik 15. oktoober N

Esialgne 15. veebruar N + 1

Lõplik 15. mai N + 1

30. juuni N + 1

Veised

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

Alla 1 aasta vanused veised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Muud kui tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Alla 1 aasta vanused isasloomad, mitte tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Alla 1 aasta vanused emasloomad, mitte tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused veised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused pullid

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused mullikad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused mullikad, mitte tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused mullikad, mitte tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Vähemalt kahe aasta vanused veised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Vähemalt kahe aasta vanused pullid

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Vähemalt kahe aasta vanused mullikad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Vähemalt kahe aasta vanused mullikad, tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Vähemalt kahe aasta vanused mullikad, mitte tapaloomad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Lehmad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

Piimalehmad

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

 

 

Muud kui piimalehmad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

millest pühvlid

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Pühvellehmad

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Muud pühvlid

HD

HD

HD

HD, RHD

 

Sead

HD

HD

HD

HD, RHD

OHD

 

Sead eluskaaluga alla 50 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Põrsad eluskaaluga alla 20 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Muud sead eluskaaluga vähemalt 20 kg, kuid alla 50 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Tapasead, sh tapakuldid ja -emised, eluskaaluga vähemalt 50 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Sead eluskaaluga vähemalt 50 kg, kuid alla 80 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Sead eluskaaluga 80 kg, kuid alla 110 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Sead eluskaaluga vähemalt 110 kg või rohkem

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

Aretussead eluskaaluga vähemalt 50 kg

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Tõukuldid

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Paaritatud emised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

millest paaritatud nooremised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

Emised, paaritamata

HD

HD

HD

HD, RHD

 

 

 

 

millest veel paaritamata nooremised

HD

HD

HD

HD, RHD

 

Lambad

 

 

HD

HD, RHD

OHD

 

Uted ja utetalled

 

 

HD

HD, RHD

 

 

 

Piimauted ja utetalled

 

 

HD

HD, RHD

 

 

 

Muud kui piimauted ja utetalled

 

 

HD

HD, RHD

 

 

Muud lambad

 

 

HD

HD, RHD

 

Kitsed

 

 

HD

HD, RHD

OHD

 

Emakitsed

 

 

HD

HD, RHD

 

 

Muud kitsed

 

 

HD

HD, RHD

 

N

:

aasta, millele andmed viitavad

HD

:

loomade arv (1 000 looma) riigi tasandil

RHD

:

loomade arv (1 000 looma) piirkondlikul tasandil

OHD

:

mahepõllumajandusloomade arv (1 000 looma) riigi tasandil

Vaatluskuupäev: andmed viitavad konkreetsele päevale tabelis märgitud ajavahemikel. Liikmesriigid märgivad selle päeva andmetele lisatud metaandmetes.

Andmekogum i.1, 2. osa

Keskmine elusloomade populatsioon

Loomakategooriad

Sagedus

Kord aastas

Andmed kolm korda kümne aasta jooksul (1)

Tähtajad

30. aprill N + 1

30. juuni N + 1

30. aprill N + 1

Kodulinnud (v.a tibud)

 

 

Kanad

 

 

 

Broilerid

AHD, RAHD

OAHD

 

 

 

Munakanad

AHD, RAHD

OAHD

 

 

 

 

Toidumune munevad munakanad

AHD, RAHD

OAHD

 

 

Kodulinnud, v.a kanad

 

 

AHD

 

 

Pardid

 

 

AHD

 

 

Haned

 

 

AHD

 

 

Kalkunid

 

 

AHD

 

 

Jaanalinnud

 

 

AHD

 

 

Mujal nimetamata muud kodulinnud

 

 

AHD

Küülikud

 

 

AHD

Liigid, mida ei kasvatata inimtoiduks

 

 

 

 

Karusloomad

 

 

 

 

 

Rebased

 

 

AHD

 

 

Kährik

 

 

AHD

 

 

Naaritsad

 

 

AHD

 

 

Tšintšiljad

 

 

AHD

 

 

Mujal liigitamata muud karusloomad

 

 

AHD

N

:

aasta, millele andmed viitavad

AHD

:

loomade keskmine arv (1 000 looma) riigi tasandil

RAHD

:

loomade keskmine arv (1 000 looma) piirkondlikul tasandil

OAHD

:

mahepõllumajandusloomade keskmine arv (1 000 looma) riigi tasandil

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Andmed hõlmavad loomade keskmist arvu kalendriaasta jooksul.

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Loomade arv viitab põllumajanduslikes majapidamistes peetavate loomade koguarvule, välja arvatud transporditavad loomad või tapamajades olevad loomad.

Mahepõllumajandusloomade arv viitab loomadele, kes vastavad täielikult mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele ning keda kasvatatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusmeetodil põllumajandusettevõtte tasandil, nagu on sätestatud i) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/848 (2) või vajaduse korral kõige uuemates liidu õigusaktides ja ii) vastavates siseriiklikes rakenduseeskirjades. Need loomad arvatakse loomade koguarvu hulka.

Loomade keskmine arv viitab põllumajanduslikes majapidamistes peetavate loomade igapäevasele keskmisele arvule, välja arvatud transporditavad loomad või tapamajades olevad loomad. Selle arvu puhul võetakse arvesse hooajalisi kõikumisi ja ajutisi tootmiskatkestusi.

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 1 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised.

Vaatlusalune muutuja

Võrdluskünnis

Andmete edastamise erand

Veiste koguarv

600 000 looma

Andmed mai/juuni populatsiooni kohta

Sigade koguarv

1 300 000 looma

Andmed mai/juuni populatsiooni kohta

Lammaste koguarv

600 000 looma

Andmed novembri/detsembri populatsiooni kohta (3)

Kitsede koguarv

130 000 looma

Andmed novembri/detsembri populatsiooni kohta (3)

Broilerite koguarv

8 000 000 lindu

Aastaandmed (3)

Munakanade koguarv

5 000 000 lindu

Aastaandmed (3)

Andmeallikas:

viimased kättesaadavad lõplikud andmed novembris/detsembris.

Piirkondlik andmeedastus

Liikmesriigid esitavad piirkondlikud andmed:

veiste kohta, kui piirkonnas on üle 75 000 veise või kui piirkonnas kasvatatakse üle 5 % riigi elusveiste arvust;

sigade kohta, kui piirkonnas on üle 150 000 sea või kui piirkonnas kasvatatakse üle 5 % riigi sigade arvust;

lammaste kohta, kui piirkonnas kasvatatakse üle 100 000 lamba või üle 5 % riigi lammaste arvust;

kitsede kohta, kui piirkonnas on üle 25 000 kitse või kui piirkonnas kasvatatakse üle 5 % riigi kitsede arvust;

broilerite kohta, kui piirkonnas on üle 1 500 000 broileri või kui piirkonnas kasvatatakse üle 5 % riigi broilerite arvust;

munakanade kohta, kui piirkonnas kasvatatakse üle 1 000 000 munakana või üle 5 % riigi munakanade arvust.

Piirkondlikke andmeid nõutakse samade vaatlusaastate või -kuupäevade kohta kui riiklike andmete puhul.

Andmekogum i.2

Lihatootmine

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

i.

Elusloomad ja liha

Alamteema:

i.2

Lihatootmine

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad vaatlusperioodil liikmesriigi territooriumil kas tapamajades või mujal tapetud ning inimtoiduks kõlblike loomade arvu ja rümpade kaalu, sealhulgas mahetooteid.

Loomakategooriad

2.1.

Tapmine tapamajades

2.2.

Mujal kui tapamajas toimuv tapmine

Sagedus ja tähtajad

Kuuandmed

Aastaandmed

Kuuandmed

Aastaandmed

M + 60 päeva

31. mai N + 1

30. juuni N + 1

M + 120 päeva

30. juuni N + 1

Veised

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

 

Vasikad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Noored veised

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Mullikad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Lehmad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Pullid

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Härjad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

Sead (kodusead)

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

Lambad

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

 

Talled

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

 

Muud lambad

HD, T

HD, T

 

HD, T

HD, T

Kitsed

HD, T

HD, T

OHD, OT

HD, T

HD, T

Kodulinnud

 

HD, T

 

 

 

Kanad

HD, T

HD, T

OHD, OT

 

Pardid

HD, T

HD, T

 

 

Haned

 

HD, T

 

 

Kalkunid

HD, T

HD, T

 

 

Jaanalinnud

 

HD, T

 

 

Mujal liigitamata muud kodulinnud

 

HD, T

 

Hobuslased

HD, T

HD, T

 

Küülikud (koduküülikud)

 

HD, T

OHD, OT

N

:

aasta, millele andmed viitavad

M

:

kuu, millele andmed viitavad

HD

:

tapetud loomade arv (1 000 rümpa) riigi tasandil

T

:

rümpade kaal (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

OHD

:

tapetud mahepõllumajandusloomade arv (rümbad) riigi tasandil

OT

:

mahepõllumajanduslike loomade rümpade kaal (tonnides) riigi tasandil

Vaatlusperioodid

:

kuu, kalendriaasta

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Tapetud loomade arv: inimtoiduks kõlblikuks peetavate loomade rümpade arv.

Rümba kaal: inimtoiduks kõlblikuks peetavate tapetud loomade rümba külmkaal.

Mahepõllumajanduslikud loomad on loomad, kes vastavad täielikult mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele ning keda kasvatatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusmeetodil põllumajanduslikes majapidamistes, mis on mahepõllumajanduslikuna sertifitseeritud kooskõlas i) määrusega (EL) 2018/848 või vajaduse korral kõige uuemate liidu õigusaktidega ja ii) vastavate siseriiklike rakenduseeskirjadega. Tapetud mahepõllumajanduslikud loomad on need, kes tapetakse sama liikmesriigi territooriumil. Neid arvestatakse tapetud loomade koguarvus.

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 1 osutatud loomakategooria võrdluskünnised on järgmised:

Vaatlusalune muutuja

Erandi tegemise tingimused

Andmete edastamise erand

Rümba kaal loomakategooriate kaupa

Mujal kui tapamajas tapetud loomade aastapõhine rümba kaal on väiksem kui

 

Vasikad ja noored veised

500 tonni

Kuuandmed mujal kui tapamajades toimunud tapmiste kohta loomakategooria puhul

Muud veised

650 tonni

Sead

3 700 tonni

Lambad

1 100 tonni

Kitsed

300 tonni

Kuuandmed

Konfidentsiaalne väärtus puudub

Vastavad aastaandmed

Andmeallikas:

Eurostatile korrapäraselt edastatav tapastatistika.

Andmekogum i.3

Loomade tarnimine

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

i.

Elusloomad ja liha

Alamteema:

i.3

Loomade tarnimine

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad omamaise kogutoodangu prognoosi, mis tähendab niisuguste loomade arvu, keda liikmesriigi põllumajanduslikud majapidamised kavatsevad tarnida kas välismaale või liikmesriigi tapamajadesse või muul viisil tapmisele. Inimtoiduks kõlbmatud tapetud loomad jäetakse välja.

Andmekogum i.3, 1. osa

Veiste tarneprognoos

Loomakategooriad

Poolaasta andmed

Vaatlusperioodid

1.1–30.6 N

1.7–31.12 N

1.1–30.6 N + 1

1.7–31.12 N

1.1–30.6. N + 1

1.7–31.12 N + 1

Tähtajad

15. veebruar N

15. september N

Veised

HD

HD

 

Vasikad ja noored veised

HD

HD

 

Mullikad

HD

HD

 

Lehmad

HD

HD

 

Vähemalt ühe aasta vanused pullid

HD

HD

N

:

aasta, millele andmed viitavad

HD

:

omamaine kogutoodang loomade arvuna (1 000 looma)

Sagedus

:

kaks korda aastas (3 poolaastat)

Andmekogum i.3, 2. osa

Sigade tarneprognoos

Loomakategooriad

Kvartaliandmed

Vaatlusperioodid

1.1–31.3 N

1.4–30.6 N

1.7–30.9 N

1.10–31.12 N

1.7–30.9 N

1.10–31.12 N

1.1–31.3 N + 1

1.4–30.6 N + 1

Tähtajad

15. veebruar N

15. september N

Sead

HD

HD

N

:

aasta, millele andmed viitavad

HD

:

omamaine kogutoodang loomade arvuna (1 000 looma)

Sagedus

:

kaks korda aastas (4 kvartalit)

Andmekogum i.3, 3. osa

Lammaste ja kitsede tarneprognoos

Loomakategooriad

Poolaasta andmed

Vaatlusperioodid

1.1–30. 6 N

1.7–31.12 N

Tähtpäev

15. veebruar N

Lambad

HD

Kitsed

HD

N

:

aasta, millele andmed viitavad

HD

:

omamaine kogutoodang loomade arvuna (1 000 looma)

Sagedus

:

kord aastas (2 poolaastat)

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Omamaise kogutoodangu prognoos esitatakse loomade arvuna.

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 1 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised:

Vaatlusalune muutuja

Erandi tegemise tingimused

Andmete edastamise erand

Veiste koguarv

Andmekogumi i.1 võrdluskünnised

Tähtpäev 15. septembril N

Sigade koguarv

Tähtpäev 15. septembril N

Lammaste koguarv

Lammaste tarneprognoos

Kitsede koguarv

Kitsede tarneprognoos

III JAGU

Omamaise kogutoodangu prognoosid koostatakse vähemalt andmekogumite i.1 ja i.2 värskeima statistika põhjal ning saadud omamaise kogutoodangu põhjal. Saadud omamaise kogutoodangu võib iga loomakategooria puhul kindlaks määrata liikmesriigis tapetud loomade arvuna, millele lisandub selle loomaliigi liidusisese ja -välise kaubanduse kaubandusbilanss (eksport miinus import).


(1)  Aastad, mille viimane number on 3, 6 või 0.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007 (ELT L 150, 14.6.2018, lk 1).

(3)  Liikmesriigid, kelle suhtes kehtib erand, edastavad andmed numbritega 3, 6 ja 0 lõppevate vaatlusaastate kohta.


II LISA

Munad ja tibud

Andmekogum ii.1

Toidumunad

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

ii.

Munad ja tibud

Alamteema:

ii.1

Toidumunad

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad liikmesriigi põllumajanduslikes majapidamistes vaatlusperioodi jooksul kogutud toiduks ettenähtud kanamunade arvu, sealhulgas mahepõllumajanduslikku tootmist. Neid mune võib tarnida pakkimiskeskustesse, müüa otse tarbijatele või põllumajanduslikule toidutööstusele, tarbida põllumajanduslikus majapidamises või need võivad pärast põllumajanduslikust majapidamisest lahkumist kaotsi minna.

Kategooriad

Tähtpäev

30. juuni N + 1

Toodetud toidumunad

EN, OEN

N

:

aasta, millele andmed viitavad

EN

:

toodetud toidumunade arv (miljonites munades) riigi tasandil

OEN

:

sertifitseeritud mahepõllumajanduslikust tootmisest pärit toidumunade arv (miljonites munades) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Toodetud toidumunade arv viitab liikmesriigi põllumajanduslikes majapidamistes tarbimiseks ettenähtud kanamunade arvule, mis hõlmab liikmesriigi munatootjatelt pakkimiskeskustes vastu võetud ja põllumajanduslike majapidamiste poolt otse tarnitud või kasutatavaid kanamune.

Sertifitseeritud mahepõllumajanduslikust tootmisest pärit toidumunade arv viitab toiduks ettenähtud munadele, mis on pärit isenditelt, kes vastavad täielikult põllumajandusettevõtte tasandil mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele, nagu on sätestatud i) määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral kõige uuemates liidu õigusaktides ja ii) vastavates riiklikes rakenduseeskirjades. Need munad arvatakse munade koguarvu hulka.

Andmete edastamise erandid

Liikmesriigid, kes kasutavad pakkimiskeskustest või muudest haldusallikatest saadud teavet, on künnise rakendamisest vabastatud. Sel juhul hõlmab esitatud munade arv kõiki kõnealuse liikmesriigi põllumajanduslike majapidamiste toodetud toidumune. Kui kasutatakse pakkimiskeskustes vastu võetud munade arvu, hõlmab toodetud kogus mune, mille põllumajanduslikud majapidamised tarnivad otse põllumajanduslikule toidutööstusele või tarbijatele, samuti märgistamata toidumunade mis tahes muud kasutamist vaatlusperioodil.

Artikli 5 lõikes 1 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised.

Vaatlusalune muutuja

Erandi tegemise tingimused: võrdluskünnis

Andmete edastamise erand

Toidumune tootvate munakanade arv põllumajanduslikes majapidamistes, kus on vähemalt 50 munakana, kes toodavad toidumune

5 000 000 munakana

Aastaandmed (1)

Andmeallikad: riiklik struktuuristatistika.

Katvus

95 % nende põllumajanduslike majapidamiste toodangust, kus on vähemalt 50 munakana, kes toodavad toidumune.

Kui kasutatakse pakkimiskeskuste teavet või muud haldusandmete allikat, esindavad andmed 95 % põllumajanduslikest majapidamistest ostetud munadest.

Andmekogum ii.2

Haudemunad ja kodulindude tibud

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

ii.

Munad ja tibud

Alamteema:

ii.2

Haudemunad ja kodulindude tibud

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad vaatlusperioodil liikmesriigi haudejaamades, mille mahutavus on suurem kui 1 000 muna, hauduma pandud munade arvu ja toodetud tibude arvu, samuti sellesse liikmesriiki imporditud või sellest eksporditud tibude arvu.

Kodulindude kategooriad

Haudejaamade tegevus

Tibude väliskaubandus

Tähtajad

Kuu M lõpp + 4 nädalat

Kuu lõpp (M + 1) + 4 nädalat

Kanad

 

 

 

Munakanad (valik)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Munakanad (tootmine)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Broilerid (valik)

EP, FCU

II, IX, EI, EX

 

Broilerid (tootmine)

EP, CU

II, IX, EI, EX

 

Segakasutus lihaks ja munemiseks

EP, CU

II, IX, EI, EX

 

Noored kuked suguselekteerimisest

CU

 

Part (tootmine)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Hani (tootmine)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Kalkun (tootmine)

EP, CU

II, IX, EI, EX

Pärlkanad (tootmine)

EP, CU

II, IX, EI, EX

M

:

kuu, millele andmed viitavad

EP

:

hauduma pandud munade arv (1 000 muna) riigi tasandil

CU

:

kasutustibude arv (1 000 tibu) riigi tasandil

FCU

:

emaste kasutustibude arv (1 000 tibu) riigi tasandil

II

:

tibude arv, liidusisene import (1 000 tibu) riigi tasandil

IX

:

tibude arv, liiduväline import (1 000 tibu) riigi tasandil

EI

:

tibude arv, liidusisene eksport (1 000 tibu) riigi tasandil

EX

:

tibude arv, liiduväline eksport (1 000 tibu) riigi tasandil

Sagedus

:

iga kuu

Vaatlusperiood

:

kalendrikuu

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Hauduma pandud munade arv viitab munadele, mis on ette nähtud hauduma panemiseks tibude saamise eesmärgil.

Kasutamiseks ettenähtud tibude arv viitab ühepäevaste tibudele, mis on toodetud liikmesriigis kavandatud kasutuse käigus (geneetilise tüübi alusel), sealhulgas teise riiki kasutamiseks eksporditavad tibud. Siia kuuluvad haudejaamades vahetult enne koorumist müüdud munad.

Tibude arv, import tähendab liikmesriigi poolt teisest (liidusisesest) või kolmandast (liiduvälisest) riigist imporditud tibude arvu.

Tibude arv, eksport tähendab ühest liikmesriigist teise ELi liikmesriiki (liidusiseselt) või kolmandasse riiki (väljaspool liitu) eksporditud tibude arvu.

Katvus

95 % inkubaatoritesse paigutatud munadest ja toodetud tibudest haudejaamades, mille mahutavus on üle 1 000 kana-, pardi-, hane-, kalkuni- või pärlkanamuna.

95 % imporditud kana-, pardi-, hane-, kalkuni- või pärlkanatibudest.

95 % eksporditud kana-, pardi-, hane-, kalkuni- või pärlkanatibudest.

Andmekogum ii.3

Haudejaamade struktuur

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

ii.

Munad ja tibud

Alamteema:

ii.3

Haudejaamade struktuur

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad haudejaamade struktuuri, mida iseloomustab vaatlusperioodil liikmesriigi haudejaamade arv ja nende mahutavus, mis esitatakse mahutavusklasside lõikes.

Kodulindude kategooriad

Suurusklassid (maht)

Tähtpäev

29. jaanuar N + 1

Kanad

Kokku

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

1 001 kuni 10 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

10 001 kuni 20 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

20 001 kuni 50 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

50 001 kuni 100 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

100 001 kuni 200 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

200 001 kuni 500 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

 

üle 500 000 muna

NH, CAP, EPL, EPM, EPX

Pardid

Kokku

NH, CAP, EP

 

1 001 kuni 10 000 muna

NH, CAP, EP

 

10 001 kuni 20 000 muna

NH, CAP, EP

 

20 001 kuni 50 000 muna

NH, CAP, EP

 

50 001 kuni 100 000 muna

NH, CAP, EP

 

100 001 kuni 200 000 muna

NH, CAP, EP

 

200 001 kuni 500 000 muna

NH, CAP, EP

 

üle 500 000 muna

NH, CAP, EP

Haned

Kokku

NH, CAP, EP

 

1 001 kuni 10 000 muna

NH, CAP, EP

 

10 001 kuni 20 000 muna

NH, CAP, EP

 

20 001 kuni 50 000 muna

NH, CAP, EP

 

50 001 kuni 100 000 muna

NH, CAP, EP

 

100 001 kuni 200 000 muna

NH, CAP, EP

 

200 001 kuni 500 000 muna

NH, CAP, EP

 

üle 500 000 muna

NH, CAP, EP

Kalkun

Kokku

NH, CAP, EP

 

1 001 kuni 10 000 muna

NH, CAP, EP

 

10 001 kuni 20 000 muna

NH, CAP, EP

 

20 001 kuni 50 000 muna

NH, CAP, EP

 

50 001 kuni 100 000 muna

NH, CAP, EP

 

100 001 kuni 200 000 muna

NH, CAP, EP

 

200 001 kuni 500 000 muna

NH, CAP, EP

 

üle 500 000 muna

NH, CAP, EP

Pärlkana

Kokku

NH, CAP, EP

 

1 001 kuni 10 000 muna

NH, CAP, EP

 

10 001 kuni 20 000 muna

NH, CAP, EP

 

20 001 kuni 50 000 muna

NH, CAP, EP

 

50 001 kuni 100 000 muna

NH, CAP, EP

 

100 001 kuni 200 000 muna

NH, CAP, EP

 

200 001 kuni 500 000 muna

NH, CAP, EP

 

üle 500 000 muna

NH, CAP, EP

N

:

aasta, millele andmed viitavad

NH

:

haudejaamade arv riigi tasandil

CAP

:

haudevõimsus (1 000 muna) riigi tasandil

EP

:

hauduma pandud munade arv (1 000 muna) riigi tasandil, millest

EPL

:

munemiseks ettenähtud tõud

EPM

:

lihatõud

EPX

:

segakasutuseks ettenähtud tõud

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Haudejaamade arv viitab haudejaamade arvule liikmesriigis N aasta 31. detsembril.

Haudevõimsus on suurim haudemunade kogus, mida on võimalik panna korraga inkubaatoritesse, koorumiskapid välja arvatud.

Hauduma pandud munade arv – vt andmekogum ii.2.

Katvus

95 % hauduma pandud munadest ja 95 % sellistes haudejaamades toodetud tibudest, mille haudevõimsus on üle 1 000 kana-, pardi-, hane-, kalkuni- või pärlkanamuna.


(1)  Vabastatud liikmesriigid edastavad andmed numbritega 3, 6 ja 0 lõppevate vaatlusaastate kohta.


III LISA

Piim ja piimatooted

Andmekogum iii.1

Põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

iii.

Piim ja piimatooted

Alamteema:

iii.1

Põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad vaatlusperioodil liikmesriigi põllumajanduslikes majapidamistes toodetud, lehmade, uttede, kitsede ja pühvlite piima kogust ja seal vahetult kasutatud (mitte liikmesriigi piimatöötlemisettevõttesse tarnitud) piimatoodete koguseid, sealhulgas mahepõllumajanduslik toodang.

Andmekogum iii.1, 1. osa

Piimatoodang

Piimatoote kategooria

Tähtpäev

30. september N + 1

Toodetud toorpiim (täispiim)

Q

 

Lehmapiim

Q, QR, QO

 

Lambapiim

Q, QO

 

Kitsepiim

Q, QO

 

Pühvlipiim

Q

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

kättesaadav kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QR

:

kättesaadav kogus (tuhandetes tonnides) piirkondlikul tasandil

QO

:

kättesaadav mahepõllumajandusliku piima kogus (tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Andmekogum iii.1, 2. osa

Piima kättesaadavus ja kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes

Piimatoodete kategooriad

Tähtajad

30. september N + 1

Toodetud toorpiim

Q

Kättesaadav lõss ja petipiim

Q

 

Piimatöötlemisettevõtete poolt tagastatud

Q

 

Kooretarnete bilanss

Q

 

Või ja koore tootmisest põllumajanduslikes majapidamistes

Q

Täispiima kasutamine

UWM

 

Täispiima otsene kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes

UWM

 

 

 

Mahepõllumajandusliku täispiima otsene kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes

UOWM

 

 

Joogipiima kodutarbimine

UWM

 

 

Joogipiima otsemüük

UWM

 

 

Või ja koore tootmine

UWM

 

 

Juustu tootmine

UWM

 

 

Muude piimatoodete tootmine

UWM

 

 

Sööt

UWM

 

Tarned piimatöötlemisettevõtetele

UWM

 

 

Piim

UWM

 

 

Koor

UWM

 

 

Muud tarnitud piimatooted (täpsustada)

UWM

 

Statistilised erinevused ja kaod

UWM

Lõssi ja petipiima kasutamine

USM

 

Joogipiim

USM

 

Põllumajandustootja toodetud juust

USM

 

Sööt

USM

 

Tarned piimasektorile

USM

Valmistatud tooted

 

 

Joogipiim

QP

 

 

Kodutarbimine

QP

 

 

Otsemüük

QP

 

Koor

QP

 

 

millest tarnitud piimatöötlemisettevõtetele

QP

 

Või

QP

 

 

millest tarnitud piimatöötlemisettevõtetele

QP

 

Juust

QP

 

 

millest tarnitud piimatöötlemisettevõtetele

QP

 

Muud valmistatud piimatooted

QP

 

 

millest tarnitud piimatöötlemisettevõtetele

QP

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

saadud kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QP

:

saadud toodete kogus (tuhandetes tonnides)

UWM

:

kasutatud täispiima kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

UOWM

:

kasutatud mahepõllumajandusliku täispiima kogus (tonnides) riigi tasandil

USM

:

kasutatud lõssi kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Kättesaadavad kogused viitavad toodetud või muul viisil kättesaadavaks tehtud tooraine kogustele.

Kasutatud täispiima ja lõssi kogused viitavad piimatoodete tootmiseks kasutatud kogustele.

Saadud toodete kogused viitavad kättesaadavatest piimakogustest saadud toodete kogustele.

Mahepõllumajanduslik piim viitab piimale, mis pärineb loomadelt, kes vastavad täielikult mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele ning keda kasvatatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusmeetodil põllumajandusettevõtte tasandil, nagu on sätestatud i) määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral kõige uuemates liidu õigusaktides ja ii) vastavates siseriiklikes rakenduseeskirjades. See piim arvatakse üldkoguste hulka.

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 4 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised.

Vaatlusalune muutuja

Võrdluskünnised

Andmete edastamise erand

Põllumajanduslikes majapidamistes otse kasutatav täispiim

Väikseim väärtus vahemikus 100 000 tonni ja 10 % toodetud toorpiimast

Andmete edastamine kord aastas (1)

Andmeallikas:

käesoleva andmekogumi viimased kättesaadavad andmed.

Katvus

95 % liikmesriigis toodetud piimast piimatootmise andmete puhul.

95 % piimast, mida kasutatakse otse liikmesriigi põllumajanduslikes majapidamistes, piima kättesaadavuse ja kasutamise andmete jaoks.

III JAGU

Kui muutuja „Statistilised erinevused ja kaod“ absoluutväärtus moodustab rohkem kui 1 % kättesaadavast piimast, selgitatakse kättesaadavuse ja kasutuse erinevusi nii, et erinevused jääksid selgitamata kõige rohkem 1 % ulatuses kättesaadavast piimast. Selgitus esitatakse metaandmetena sama tähtajaga kui andmed.

Tarnimine piimatöötlemisettevõtetesse ja nende poolt tagastamine hõlmab tarnimist välismaistele piimatöötlemisettevõtetele ja nende poolt tagastamist. Kui vastavad väärtused kogutakse riigi piimasektorist, võetakse arvesse ka välismaiste piimatöötlemisettevõtetega seotud tegevust.

Andmekogum iii.2

Piima kättesaadavus piimasektoris

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

iii.

Piim ja piimatooted

Alamteema:

iii.2

Piima kättesaadavus piimasektoris

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad toorpiima kogust, mida liikmesriigi piimatöötlemisettevõtted koguvad vaatlusperioodi jooksul põllumajanduslikest majapidamistest kasutamiseks, olenemata sellest, kas need asuvad selles liikmesriigis või mitte, sealhulgas mahepõllumajanduslikku tootmist. Need hõlmavad ka piimasektorile muul viisil kättesaadavate piima ja piimasaaduste kogust, st vaatlusperioodil liikmesriigi piimatöötlemisettevõtete poolt imporditud piima ja piimasaaduste ning muude põllumajanduslikelt majapidamistelt kogutud piimatoodete koguseid.

Andmekogum iii.2, 1. osa

Piima kogumine piimasektoris põllumajanduslikest majapidamistest

Piimatoodete kategooriad

Tähtajad

30. juuni N + 1

Lehmapiim

Q, QO, FAT, PAT

 

millest teiste liikmesriikide põllumajanduslikest majapidamistest

Q, FAT, PAT

Lambapiim

Q, QO, FAT, PAT

Kitsepiim

Q, QO, FAT, PAT

Pühvlipiim

Q, FAT, PAT

Koor

Q, FAT, PAT

Lõss ja petipiim

Q, FAT, PAT

Muud kogutud piimatooted (täpsustada)

Q, FAT, PAT

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QO

:

mahepõllumajandusliku piima kogus (tonnides) riigi tasandil

FAT

:

piimarasva kogus (tonnides) riigi tasandil

PAT

:

piimavalgu kogus (tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Andmekogum iii.2, 2. osa

Piima ja piimatoodete muu kättesaadavus piimasektorile

Piimatoodete kategooriad

Tähtajad

30. juuni N + 1

Piimatoodete import riikliku piimasektori jaoks

 

Täispiim (sealhulgas toorpiim)

Q, FAT

Lõss ja petipiim

Q, FAT

Koor

Q, FAT

Muud imporditud piimatooted (täpsustada)

Q

millest ELi-sisene piimatoodete import riikliku piimasektori jaoks

 

Täispiim (sealhulgas toorpiim)

Q, FAT

Lõss ja petipiim

Q, FAT

Koor

Q, FAT

Muud imporditud piimatooted (täpsustada)

Q

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

FAT

:

piimarasva kogus (tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Tähtajaks võib edastada esialgsed hinnangud pakendamata imporditava piima ja koore koguste kohta, tingimusel et lõpptulemused edastatakse N + 1 aasta 30. novembriks. Liikmesriigid, kes selliseid esialgseid tulemusi esitavad, märgivad nõuetekohaselt selle staatuse oma statistika edastamisel.

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Kogused on toorainekogused, mis on kogutud liikmesriigi põllumajanduslikest majapidamistest või imporditud liidust või kolmandatest riikidest.

Piimarasva ja valgukogused viitavad piimarasva ja piimavalgu kogustele piimakategooriate sisendis.

Mahepõllumajanduslik piim – vt andmekogum iii.1

Katvus

95 % põllumajanduslike majapidamiste toorpiimast või täispiima ekvivalendina väljendatud piimasaadustest, mis on liikmesriigi piimatöötlemisettevõtetele kättesaadavad.

III JAGU

Metoodilised reeglid

1. ja 2. osa on teineteist välistavad ning kummagi osaga hõlmatud piimakogus jäetakse teisest välja.

Kategooriasse „muud piimatooted“ kuuluvad piimatooted loetletakse lisateabena (metaandmed).

Andmekogum iii.3

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ning valmistatud tooted

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

iii.

Piim ja piimatooted

Alamteema:

iii.3

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ning valmistatud tooted

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad niisuguse täispiima ja lõssi koguseid, mida liikmesriigi piimatöötlemisettevõtted kasutavad vaatlusperioodil mitmesuguste piimatoodete töötlemiseks, või piimasaaduste korral täispiima või lõssi ekvivalendi koguseid. Neid koguseid võib mõõta otse või hinnata piimatoodete (väljundid) piimarasva ja piimavalgu sisalduse alusel või piimasaaduste (sisendid) piimarasva ja piimavalgu sisalduse alusel. Hõlmatud on ka mahepõllumajanduslikud tooted.

Andmekogum iii.3, 1. osa

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris

Piima kasutuskategooriad

Tähtpäev

30. juuni N + 1

Töötlemiseks kasutatud piim

FAT, PAT, UWM, USM

 

Joogipiim ja koor tarbimiseks

 

 

 

Joogipiim

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Koor

FAT, PAT, UWM, USM

 

Hapendatud piim

FAT, PAT, UWM, USM

 

Kontsentreeritud piim

FAT, PAT, UWM, USM

 

Piima- ja koorepulber

 

 

 

Lõssipulber

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Rasva sisaldavad piima- ja koorepulber

 

 

 

 

Täispiima- ja -koorepulber

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Väherasvane piimapulber

FAT, PAT, UWM, USM

 

Või ja muud piimarasvatooted

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Või

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Sulatatud või ja võiõli

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Muud piimarasva tooted

FAT, PAT, UWM, USM

 

Petipiim

FAT, PAT, UWM, USM

 

Juust, sulatatud juust ja vadak

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Juust

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

 

millest ainult lehmapiimast valmistatud

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Sulatatud juust (*1)

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

 

Vadak (*1)

FAT, PAT, UWM, USM

 

Muud piimatooted

 

 

 

Piima mittemineraalsed koostisosad

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Piimapõhised joogid ja muud vedelad piimatooted

FAT, PAT, UWM, USM

 

 

Mujal liigitamata muud piimatooted

FAT, PAT, UWM, USM

Põllumajanduslikku majapidamisse tagastatud lõss ja petipiim

Q, PAT, USM

Pakendamata piima ja koore eksport

Q, FAT, PAT, UWM, USM

 

millest ELi-sisene pakendamata piima ja koore eksport

Q, FAT, PAT, UWM, USM

Muu kasutus

Q, FAT, PAT, UWM, USM

Statistilised erinevused ja kaod

FAT, PAT, UWM, USM

Kogukasutus = kättesaadavus

FAT, PAT, UWM, USM

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

UWM

:

kasutatud täispiima kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

USM

:

kasutatud lõssi kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

FAT

:

piimarasva kogus (tonnides) riigi tasandil

PAT

:

lehmapiima valgukogus (tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Andmekogum iii.3, 2. osa

Valmistatud piimatooted üksikasjalikult

Piimatoodete kategooriad

Tähtpäev

30. juuni N + 1

Joogipiim ja koor tarbimiseks

 

 

Joogipiim

Q

 

 

Toorjoogipiim

Q

 

 

Kuumtöödeldud piim rasvasisaldusega üle 3 %,

Q

 

 

Kuumtöödeldud piim rasvasisaldusega üle 1 %, kuid mitte üle 3 %,

Q

 

 

Kuumtöödeldud piim rasvasisaldusega kuni 1 %,

Q

 

Koor tarbimiseks

Q

 

 

rasvasisaldusega üle 21 % massist

Q

 

 

rasvasisaldusega kuni 21 % massist

Q

Hapendatud piim

Q

 

lisaainetega

Q

 

ilma lisaaineteta

Q

Kontsentreeritud piim

Q

 

Magustatud

Q

 

Magustamata

Q

Piima- ja koorepulber

Q

 

Lõssipulber

Q

 

Rasva sisaldavad piima- ja koorepulber

Q

 

 

Täispiima- ja -koorepulber

Q

 

 

Väherasvane piimapulber

Q

Või ja muud piimarasvatooted

QBE

 

Või

Q

 

 

Naturaalne või

Q

 

 

Taastatud või

Q

 

 

Vadakuvõi

Q

 

Sulatatud või ja võiõli

Q

 

Muud piimarasva tooted

Q

 

 

Vähendatud rasvasisaldusega või

Q

 

 

Muu

Q

Petipiim ja petipulber

 

 

Petipulber

Q

 

Petipiim

Q

Juust, sulatatud juust ja vadak

 

 

Juust

Q

 

Piimakategooriate kaupa

 

 

 

ainult lehmapiimast valmistatud

Q

 

 

ainult lambapiimast (puhas)

Q

 

 

ainult kitsepiimast valmistatud

Q

 

 

Muud (segatud või ainult pühvlipiimast)

Q

 

Kuivusklassi kaupa

 

 

 

Pehme juust

Q

 

 

Poolpehme juust

Q

 

 

Poolkõva juust

Q

 

 

Kõva juust

Q

 

 

Eriti kõva juust

Q

 

 

Toorjuust

Q

 

Sulatatud juust

Q

 

Vadak

QPE

 

 

tarnitud vedelal kujul

Q

 

 

tarnitud kontsentreeritud kujul

Q

 

 

tarnitud pulbrina või plokina

Q

Muud piimatooted

 

 

Piima mittemineraalsed koostisosad

Q

 

 

Laktoos

Q

 

 

Kaseiin ja kaseinaadid

Q

 

 

Muud piimavalgud (laktalbumiin, laktoglobuliin, piimavalkude segu, demineraliseeritud vadak)

Q

 

Piimapõhised joogid ja muud vedelad piimatooted

Q

 

Mujal liigitamata muud piimatooted

Q

N

:

aasta, millele andmed viitavad

Q

:

kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QBE

:

kogus või ekvivalendina (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QPE

:

kogus vadakupulbri ekvivalendina (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

Tähtajaks võib edastada esialgsed hinnangud pakendamata eksporditava piima ja koore koguste kohta, tingimusel et lõpptulemused edastatakse N + 1 aasta 30. novembriks. Liikmesriigid, kes selliseid esialgseid tulemusi esitavad, märgivad nõuetekohaselt selle staatuse oma statistika edastamisel.

Andmekogum iii.3, 3. osa

Valmistatud mahepiimatooted

 

Tähtpäev

Piimatoodete kategooriad

30. juuni N + 1

 

Mahejoogipiim

QO

 

Mahekoor tarbimiseks

QO

 

Hapendatud mahepiim

QO

 

Mahevõi

QOBE

 

Mahejuust

QO

 

Muud mahepiimatooted

FATO, PATO, UOWM, UOSM

N

:

aasta, millele andmed viitavad

QO

:

mahepõllumajanduslike toodete kogus (tonnides) riigi tasandil

QOBE

:

kogus mahevõi ekvivalendina (tonnides) riigi tasandil

UOWM

:

kasutatud mahepõllumajandusliku täispiima kogus (tonnides) riigi tasandil

UOSM

:

kasutatud mahelõssi kogus (tonnides) riigi tasandil

FATO

:

mahepiimarasva kogus (kilogrammides) riigi tasandil

PATO

:

mahelehmapiima valgukogus (tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kord aastas

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Kogused viitavad

1. osas piimakogustele, mida kasutatakse erinevate piimatoodete, sealhulgas mahepõllumajanduslike toodete tootmiseks,

2. osas erinevate valmistatud piimatoodete, sealhulgas mahepõllumajanduslike toodete kogustele,

3. osas valmistatud mahepõllumajanduslike piimatoodete kogustele.

Piimarasva ja -valgu kogused – vt andmekogum iii.2

Kasutatud täispiima ja lõssi kogused viitavad erinevate piimatoodete tootmiseks kasutatud kogustele.

(Rasvaste) piimatoodete kogus või ekvivalendina viitab nende piimatoodete rasvast saadavale 82 % rasvasisaldusega või kogusele.

Vadaku kogus pulbri ekvivalendina viitab selle vadakuga saadavale 5 % niiskusega vadakupulbri kogusele.

Vajaduse korral võib muude piimatoodete koguseks määrata nulli, kui need on toodetud piimatoodetest, mis on juba esitatud andmekogumi iii.3 teise osa all.

Kogukasutus = kättesaadavus viitab andmekogumis iii.2 teatatud kogukättesaadavusele. Siia kuuluvad muudest kogutud või imporditud piimatoodetest saadud kasutatud (kasutatavad) kättesaadavad piimarasva, piimavalgu ja piimakogused, kui need on märkimisväärsed.

Statistilised erinevused ja kaod on erinevused teatatud kättesaadavuse ja kasutuse vahel, nii et kättesaadavus ja kasutus on pärast nende väärtuste integreerimist tasakaalus.

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 4 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised.

Vaatlusalune muutuja

Erandi tegemise tingimused

Andmete edastamise erand

Või kogus, v.a naturaalne või

10 % või kogusest

Või jaotus naturaalseks võiks, taastatud võiks ja vadakuvõiks

Muude piimarasva toodete (v.a vähendatud rasvasisaldusega või) kogus

10 % muudest piimarasva toodetest

Vähendatud rasvasisaldusega või kogus

Andmeallikas:

ad hoc-hindamine.

Katvus

Andmed hõlmavad 95 % liikmesriigis käideldud toorpiimast.

III JAGU

Metoodilised reeglid

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris peab olema kooskõlas kättesaadavusega piimasektorile ja valmistatud piimatoodete kogustega.

Kui muutuja „Statistilised erinevused ja kaod“ absoluutväärtus 1. osas moodustab rohkem kui 1 % kättesaadavast piimast, selgitatakse kättesaadavuse ja kasutuse erinevusi nii, et erinevused jääksid selgitamata kõige rohkem 1 % ulatuses kättesaadavast piimast. Selgitus esitatakse metaandmetena sama tähtajaga kui andmed.

Kategooriate puhul, kus rasva- ja valgusisaldus edastatakse kõigi kasutatud piimade puhul, ei ole täispiima ja lõssi sisend kohustuslik.

Kui protsessi käigus tekib lõssi (nt või tootmine), märgitakse kasutatud lõssi kogus negatiivsena.

Andmekogum iii.4

Lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

iii.

Piim ja piimatooted

Alamteema:

iii.4

Lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad niisuguste piimatoodete (või või ja muude piimarasva toodete korral või ekvivalendi) koguseid, mis on töödeldud lehmapiimast, mis toodeti vaatlusperioodil liikmesriigi piimatöötlemisettevõtetes, välja arvatud piimasaadused.

Piimatoodete kategooriad

Kuuandmed

Vaatlusperiood  (2)

Kuu

Tähtajad

Kuu M + 2 15. päev

Lehmapiimatoodete igakuine tootmine piimasektoris

 

 

Joogipiim

Q

 

Koor tarbimiseks

Q

 

Hapendatud piim

Q

 

Kontsentreeritud piim

Q

 

Täispiimapulber ja väherasvane piimapulber

Q

 

Lõssipulber

Q

 

Ainult lehmapiimast saadud juust

Q

 

Või ja muud piimarasva tooted

QBE

M

:

kuu, millele andmed viitavad

Q

:

toodete kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QBE

:

kogus või ekvivalendina (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

II JAGU

Mõõtühikute kirjeldus

Kogused viitavad erinevate valmistatud toodete kogustele

Kogus või ekvivalendina – vt andmekogumid iii.3, 2. ja 3. osa

Andmete edastamise erandid

Artikli 5 lõikes 1 osutatud võrdluskünnise väärtused on järgmised.

Vaatlusalune muutuja

Erandi tegemise tingimused

Andmete edastamise erand

Aastas kogutud piim

1 miljon tonni

Andmete edastamine kord kuus (3)

Andmeallikas: andmekogum iii.2.

Andmekogum iii.5

Piimatöötlemisettevõtete struktuur

Valdkond:

a.

Loomakasvatusstatistika

Teema:

iii.

Piim ja piimatooted

Alamteema:

iii.5

Piimatöötlemisettevõtete struktuur

I JAGU

Andmesisu

Andmed hõlmavad vaatlusaasta 31. detsembril liikmesriigis tegutsenud piimatöötlemisettevõtete arvu, liigitatuna kogutud, käideldud või toodetud asjakohaste toodete mahtude alusel.

Andmekogum iii.5, 1. osa

Piima koguvate piimatöötlemisettevõtete struktuur

Ettevõttekategooriad

Piima koguvad piimatöötlemisettevõtted, välja arvatud kogumiskeskused, kogutud piima mahu järgi

Tähtpäev

30. september N + 1

Kokku

ND, QP

 

5 000 t ja vähem

ND, QP

 

Enam kui 5 000 kuni 100 000 t

ND, QP

 

Enam kui 100 000 kuni 1 000 000 t

ND, QP

 

Üle 1 000 000 t

ND, QP

 

 

Enam kui 1 000 000 kuni 5 000 000 t

ND, QP

 

 

Üle 5 000 000 t

ND, QP

Piimakogumiskeskused, kogutud piima mahu järgi

 

Kokku

NC, QP

 

1 000 t ja vähem

NC, QP

 

Enam kui 1 000 kuni 20 000 t

NC, QP

 

Enam kui 20 000 kuni 100 000 t

NC, QP

 

Üle 100 000 t

NC, QP

Andmekogum iii.5, 2. osa

Piima töötlevate piimatöötlemisettevõtete struktuur

Ettevõttekategooriad

Piima töötlevad piimatöötlemisettevõtted käideldud toorpiima (täispiim) mahu järgi

Tähtpäev

30. september N + 1

Kokku

ND, QT

 

1 000 t ja vähem

ND QT

 

Enam kui 1 000 kuni 5 000 t

ND QT

 

Enam kui 5 000 kuni 100 000 t

ND QT

 

Enam kui 100 000 kuni 300 000 t

ND QT

 

Enam kui 300 000 kuni 1 000 000 t

ND QT

 

Üle 1 000 000 t

ND QT

 

 

Enam kui 1 000 000 kuni 5 000 000 t

ND, QT

 

 

Üle 5 000 000 t

ND, QT

Andmekogum iii.5, 3. osa

Piimatöötlemisettevõtete struktuur tooterühmade järgi

Ettevõttekategooriad

Värskeid tooteid tootvad piimatöötlemisettevõtted toodetud värskete toodete mahu järgi

Tähtpäev

30. september N + 1

Kokku

ND, QP

 

kuni 1 000 t

ND QP

 

Enam kui 1 000 kuni 50 000 t

ND QP

 

Enam kui 50 000 kuni 250 000 t

ND QP

 

Üle 250 000 t

ND QP

 

 

Enam kui 250 000 kuni 500 000 t

ND, QP

 

 

Üle 500 000 t

ND, QP

Joogipiima tootvad piimatöötlemisettevõtted

toodetud joogipiima mahu järgi

 

Kokku

ND, QP

 

kuni 1 000 t

ND QP

 

Enam kui 1 000 kuni 50 000 t

ND QP

 

Enam kui 50 000 kuni 250 000 t

ND QP

 

Üle 250 000 t

ND QP

 

 

Enam kui 250 000 kuni 500 000 t

ND, QP

 

 

Üle 500 000 t

ND, QP

Lõssipulbrit tootvad piimatöötlemisettevõtted toodetud lõssipulbri mahu järgi

 

Kokku

ND, QP

 

kuni 1 000 t

ND QP

 

1 000 kuni 25 000 t

ND QP

 

Üle 25 000 t

ND QP

 

 

Enam kui 25 000 kuni 50 000 t

ND, QP

 

 

Enam kui 50 000 kuni 100 000 t

ND, QP

 

 

Enam kui 100 000 kuni 250 000 t

ND, QP

 

 

Üle 250 000 t

ND, QP

Võid tootvad piimatöötlemisettevõtted toodetud või mahu järgi

 

Kokku

ND, QP

 

kuni 250 t

ND QP

 

Enam kui 250 kuni 5 000 t

ND QP

 

Enam kui 5 000 kuni 25 000 t

ND QP

 

Üle 25 000 t

ND QP

 

 

Enam kui 25 000 kuni 50 000 t

ND, QP

 

 

Üle 50 000 t

ND, QP

Juustu tootvad piimatöötlemisettevõtted toodetud juustu mahu järgi

 

Kokku

ND, QP

 

kuni 250 t

ND QP

 

Enam kui 250 kuni 10 000 t

ND QP

 

Enam kui 10 000 kuni 25 000 t

ND QP

 

Üle 25 000 t

ND QP

 

 

Enam kui 25 000 kuni 50 000 t

ND, QP

 

 

Enam kui 50 000 kuni 100 000 t

ND, QP

 

 

Enam kui 100 000 kuni 300 000 t

ND, QP

 

 

Üle 300 000 t

ND, QP

N

:

aasta, millele andmed viitavad

ND

:

piimatöötlemisettevõtete arv, välja arvatud kogumiskeskused, riigi tasandil

NC

:

kogumiskeskuste arv riigi tasandil

QP

:

toodete kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

QT

:

käideldud kogus (tuhandetes tonnides) riigi tasandil

Sagedus

:

kolm korda kümne aasta jooksul (numbritega 3, 6 ja 0 lõppevad aastad)

Vaatlusperiood

:

kalendriaasta

II JAGU

Suurusklasside kirjeldus

Piimatöötlemisettevõtete suurus on seotud järgmisega.

 

Kogutud piima kogus: otse põllumajanduslikest majapidamistest kalendriaasta jooksul kogutud pakendamata piima mass, sealhulgas otsekogumine teiste liikmesriikide piimatöötlemisettevõtetest.

 

Käideldud piima kogus: piimatöötlemisettevõttes kalendriaasta jooksul kasutatud toorpiima ja toorpiimasaaduste mass (piimaekvivalendina).

 

Toodetud piimatoodete kogus: piimatöötlemisettevõttes kalendriaasta jooksul toodetud piimatoodete mass.

Mõõtühikute kirjeldus

Piimatöötlemisettevõtete arv (välja arvatud kogumiskeskused) viitab vaatlusperioodil liikmesriigis asuvatele piimatöötlemisettevõtetele.

Kogumiskeskuste arv viitab liikmesriigi kogumiskeskuste arvule vaatlusperioodil.

Toodete kogus viitab vaatlusperioodil valmistatud erinevate toodete kogusele.

Käideldud kogus viitab vaatlusperioodil töödeldud piima kogusele.

Katvus

Andmed hõlmavad 95 % kogutud piimast, käideldud piimast või liikmesriigis toodetud asjakohastest piimatoodetest.


(1)  Vabastatud liikmesriigid edastavad andmed numbritega 3, 6 ja 0 lõppevate vaatlusaastate kohta.

(*1)  (*) Piima-, rasva- ja valgusisalduse kasutamine sulatatud juustus ja vadakus viitab piimasaaduste võimalikule täiendavale sisendile, mida ei ole veel juustuga koos arvestatud.

(2)  (1) Vaatlusperiood hõlmab kuut kuud, mil igakuiseid andmeid ei ole vaja edastada.

(3)  Vabastatud liikmesriigid esitavad 15. augustiks igakuised andmed sama aasta jaanuarist juunini ning 15. veebruariks igakuised andmed eelneva aasta juulist detsembrini.


IV LISA

Täpsusnõuded

Valimi jaoks kogutud ja andmekogumi kogu statistilisele üldkogumile ekstrapoleeritud andmed peavad vastama tabelis 1 esitatud täpsusnõuetele.

Täpsusnõudeid kohaldatakse tabelis 1 loetletud andmekogumitesse kuuluvate konkreetsete muutujate riiklike hinnangute lõpliku edastamise suhtes.

Muutujad viitavad kariloomade arvule, munade arvule ja piima kogusele sõltuvalt andmekogumist.

Asjakohased andmekogumid on kindlaks määratud tabeli 1 esimeses veerus.

Tabel 1.

Täpsusnõuded

Asjakohane populatsioon

Muutuja, mille suhtes kohaldatakse täpsusnõudeid

Suhteline standardviga

Andmekogum i.1, 1. osa: Loomade arv

Asjaomaste loomakategooriatega põllumajanduslikud majapidamised

Veised

Lehmad

3 %

Sead

Lambad

Kitsed

5 %

Andmekogumid

ii.2:

Haudemunad ja kodulindude tibud

ii.3:

Haudejaamade struktuur

Põllumajanduslikud majapidamised ja muud haudega tegelevad ettevõtted

Haudejaamade võimsus (kana-, pardi-, hane-, kalkuni- või pärlkanamunade arv haudejaamades)

5 %

Andmekogum iii.1 Põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

Piima tootvad põllumajanduslikud majapidamised

Põllumajanduslikes majapidamistes otse kasutatav täispiim

5 %

Andmekogum iii.4 Lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

Piimatöötlemisettevõtted

Töödeldud lehmapiima kogus

5 %

Andmekogumid:

iii.2, 2. osa

Piima muu kättesaadavus piimasektoris

iii.3

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ningvalmistatud tooted

iii.5 1. osa

Piimatöötlemisettevõtete struktuur

2. osa

Piima töötlevate piimatöötlemisettevõtete struktuur

3. osa

Piimatöötlemisettevõtete struktuur tooterühmade kaupa

Piimatöötlemisettevõtted

Töödeldud lehmapiima kogus

Muu töödeldud piima kogus

Töödeldud lehmapiima rasva kogus

Töödeldud lehmapiima valgu kogus

1 %


V LISA

Kirjeldused

Loomakategooriad

Tapaloomad

Loomad, kes on ette nähtud tapmiseks ilma loomakategooriat eelnevalt muutmata, välja arvatud aretusloomad.

Muud kui tapaloomad

Tõuaretuseks kasvatatud loomad, kes on ette nähtud asendamiseks või edasiseks kasvatamiseks või nuumamiseks enne tapmist või kes tavaliselt tapetakse pärast eelnevat loomakategooria muutmist.

Aretusloomad

Aretuse eesmärgil peetavad loomad

Mahepõllumajanduslik loomakasvatus

Sellise põllumajandusliku majapidamise loomad, mis vastab täielikult mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele, ning loomi kasvatatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusmeetodil, nagu on sätestatud määruses (EL) 2018/848.

Veised

Veiseliik (Bos taurus L.) ja vesipühvlid (Bubalus bubalis L.), sealhulgas hübriidid, nagu beefalo.

Mullikad

12 kuu vanused või vanemad emased veised, kes ei ole veel poeginud

Lehmad

Poeginud emased veised (sealhulgas alla kaheaastased)

Piimalehmad

Lehmad, keda nende tõu või muude eriomaduste tõttu kasutatakse ainult või peamiselt inimtoiduks ettenähtud piima või piimatoodete tootmiseks.

Muud kui piimalehmad

Lehmad, kes ei ole piimalehmad.

Pühvlid

Liiki Bubalus bubalis L. kuuluvad loomad.

Sead

Liiki Sus scrofa domesticus Erxleben kuuluvad koduloomad.

Kuldid

Isased sead kaaluga vähemalt 50 kg, kes on ette nähtud tõuaretuseks.

Emised

Tõuaretuseks mõeldud emised kaaluga vähemalt 50 kg, olenemata sellest, kas nad on poeginud või mitte.

Paaritatud emised

Emised, keda on kontrollkuupäeval kuldiga paaritatud või seemendatud.

Emised, paaritamata

Emised, kes ei ole vaatluskuupäeva seisuga paaritatud.

Nooremised

Tõuaretuseks ettenähtud emised, kes ei ole kunagi poeginud.

Lambad

Liiki Ovis aries L. kuuluvad koduloomad.

Uted ja utetalled

Emased lambad, kes on juba poeginud vähemalt üks kord (uted), ja need, kes on esimest korda paaritatud (utetalled).

Piimauted ja -utetalled

Uted, kelle piima kasutatakse ainult või peamiselt inimtoiduna kasutatava piima ja/või piimatoodete tootmiseks. See mõiste hõlmab ka tapaloomadest piimauttesid (ka neid, keda on viimase lüpsiperioodi ja tapmise vahelisel ajal nuumatud) ja piimauttedeks kasvatatavaid utetallesid.

Muud kui piimauted ja -utetalled

Uted ja utetalled, välja arvatud piimauted ja -utetalled.

Kitsed

Alamliiki Capra aegagrus hircus L. kuuluvad koduloomad.

Emakitsed

Poeginud kitsed ja paaritatud kitsed.

Kodulinnud

Kanad (Gallus gallus L.), kalkunid (Meleagris spp.), pardid (Anas spp. ja Cairina moschata L.), haned (Anser anser domesticus L.), ostriches (Struthio camelus L.) ja muud mujal nimetamata kodulinnud, nagu vutid (Coturnix spp.), faasanid (Phasianus spp.), pärlkanad (Numida meleagris domestica L.) ja tuvid (Columbinae spp.). Siia ei kuulu jahipidamiseks ja mitte liha/munade tootmiseks suletud tingimustes kasvatatavad linnud.

Kanad

Liiki Gallus gallus L. kuuluvad koduloomad.

Broilerid

Tapmiseks peetavad kanad

Munakanad

Munemisikka jõudnud kanad, keda peetakse munade tootmiseks, välja arvatud tibud ja noorkanad enne nende munakanadena pidama hakkamist.

Toidumune munevad munakanad

Toidumunade tootmiseks ettenähtud munakanad

Muud kodulinnud kui kanad

Kodulinnud, välja arvatud kanad Siia ei kuulu tibud.

Pardid

Liikidesse Anas ja Cairina moschata L. kuuluvad kodulinnud

Haned

Liiki Anser anser domesticus L. kuuluvad kodulinnud

Kalkunid

Liiki Meleagris kuuluvad kodulinnud

Jaanalinnud

Liiki Struthio camelus L. kuuluvad kodulinnud

Mujal liigitamata muud kodulinnud

Mujal liigitamata muud kodulinnud, näiteks vutid (Coturnix spp.), faasanid (Phasianus spp.), pärlkanad (Numida meleagris domestica L.) ja tuvid (Columbinae spp.). Siia ei kuulu jahipidamiseks ja mitte liha/munade tootmiseks suletud tingimustes kasvatatavad linnud.

Küülikud

Liiki Oryctolagus kuuluvad koduloomad.

Muuks otstarbeks kui inimtoiduks kasvatatud loomad

Loomad, keda peetakse mittesöödavate või inimtoiduks kõlbmatute toodete tootmiseks.

Karusloomad

Karusnaha tootmiseks peetavad loomad

Rebased

Liikidesse Vulpes vulpes ja Vulpes lagopus kuuluvad loomad, keda peetakse karusnaha tootmiseks.

Kährikud

Liiki Nyctereutes procyonoides kuuluvad loomad, keda peetakse karusnaha tootmiseks.

Naaritsad

Liiki Neovison vison kuuluvad loomad, keda peetakse karusnaha tootmiseks.

Tšintšiljad

Liikidesse Chinchilla chinchilla ja Chinchilla lanigera kuuluvad loomad, keda peetakse karusnaha tootmiseks.

Mujal liigitamata muud karusloomad

Karusnaha tootmiseks peetavad muud liiki loomad kui rebased, kährikud, naaritsad või tšintšiljad.

Tapmine

Eespool kirjeldatud muutujaid ei korrata.

Tapamaja

Nagu on määratletud määruses (EL) 2022/2379.

Rümbad

Looma keha pärast tapmist ja korrastamist.

Täpsemalt tähendab see järgmist:

a)

veiste puhul tapetud looma terve keha pärast veretustamist, siseelundite eemaldamist ja nülgimist, ilma peata (eraldatud rümbast kandelüli-kuklaluuliigese kohalt); ilma jalgadeta (eraldatud eesjäseme liigese või kanna-pöialiigese kohalt); ilma rinna- ja kõhuõõneorganiteta, koos neerude, neerurasva ja vaagnarasvaga või ilma nendeta; ning ilma suguorganite ja nende juurde kuuluvate lihasteta ning emasloomadel ilma udara ja udararasvata;

b)

sigade puhul tapetud sea terve või keskjoont mööda jagatud keha, mis on veretustatud ja puhastatud siseelunditest, ilma keele, harjaste, sõrgade, suguorganite, neerurasva, neerude ja vahelihaseta;

c)

lammaste ja kitsede puhul tapetud looma terve keha pärast veretustamist, siseelundite eemaldamist ja nülgimist, ilma peata (eraldatud kandelüli-kuklaluuliigese kohalt); ilma jalgadeta (eraldatud eesjäseme liigese või kanna-pöialiigese kohalt); ilma sabata (eraldatud kuuenda ja seitsmenda sabalüli vahelt); ilma udara ja suguelunditeta; neerude ja neerurasvaga ning ilma muude ilma rinna- ja kõhuõõneorganiteta;

d)

kodulindude puhul kitkutud ja puhastatud lind, ilma pea ja jalgadeta, ilma kaela, südame, maksa ja puguta.

Rümba mass

Jahutatud rümba mass

Vasikad

8 kuu vanused või nooremad veised

Noored veised

Üle 8 kuu, kuid alla 12 kuu vanused veised

Pullid

12 kuu vanused või vanemad kastreerimata isasveised

Härjad

Kastreeritud isasveised, vähemalt 12-kuused

Talled

Noored lambad

Muud lambad

Muud lambad kui talled

Hobuslased

Hobuslaste (Equidae) sugukonda kuuluvad koduloomad, st hobused, eeslid ja nende hübriidid

Toidumunad ja haudemunad

Eespool kirjeldatud muutujaid ei korrata.

Toidumunad

Munakanade värsked munad (mis ei ole ette nähtud inkubeerimiseks), mis on ette nähtud inimtoiduks või munatoodete valmistamiseks, koorega.

Haudemunad

Tibude tootmiseks ettenähtud viljastatud kodulinnumunad.

Haudejaam

Määratletud määruses (EL) 2022/2379.

Võimsus

Suurim haudemunade kogus, mida on võimalik panna korraga inkubaatoritesse (koorumiskapid välja arvatud), ning kui see võimsus on muutunud (kaasa arvatud kui haudejaam alustas oma tegevust või lõpetas selle), siis suurim teatatud võimsus aasta jooksul.

Pakkimiskeskused

Ettevõtted, kus mune liigitatakse kvaliteedi ja kaalu järgi vastavalt määrusele (EÜ) nr 853/2004.

Munade ostjad põllumajanduslikest majapidamistest

Pakkimiskeskused ja põllumajandusliku toidutööstuse ettevõtted, kellel on luba osta märgistamata mune otse põllumajanduslikest majapidamistest.

Tibud

Kodulinnud eluskaaluga kuni 185 grammi

Tootmistibud

Tibud liha tootmiseks, munemiseks või segakasutuseks ning noored kuked suguselekteerimisest

Tootmistibud: lihaks kasutamiseks

Tibud, kes on ette nähtud nuumamiseks ja tapmiseks enne suguküpseks saamist

Tootmistibud: munemiseks

Emastibud, kes kasvatatakse üles toidumunade tootmiseks

Tootmistibud: segakasutus lihaks ja munemiseks

Tibud, kes ei ole selgelt ette nähtud munemiseks või toiduks

Noored kuked suguselekteerimisest

Munemiseks ettenähtud tibudega (toidu- või haudemunad) sama geneetilist tõugu isastibud, mis on siiski ette nähtud nuumamiseks ja tapmiseks

Paljundustibud

Tootmistibude tootmiseks ettenähtud tibud

Aretustibud

Tibud, kes on ette nähtud paljundustibude tootmiseks.

Valiktibud

Paljundus- või aretustibud

Kasutustibud

Haudejaamades toodetud tootmis- või valiktibud

Piimakategooriad

Toodetud toorpiim

Piim, mis on saadud lüpsmisel ühe või mitme lehma, lamba, kitse või pühvli piimanäärmetest ning mida ei ole kuumutatud üle 40 °C või mis ei ole läbinud ühtki samaväärse toimega töötlust.

Kättesaadavus põllumajanduslikes majapidamistes

Põllumajanduslikes majapidamistes kasutamiseks kättesaadav piim, lõss ja petipiim.

Kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes

Toorpiima (täispiim), lõssi ja petipiima kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes.

Põllumajanduslikes majapidamistes valmistatud toode

Piimatoode, mis on saadud põllumajanduslikes majapidamistes kasutamisel.

Põllumajanduslik majapidamine

Määratletud määruses (EL) 2018/1091.

Piimatöötlemisettevõtted

Määratletud määruses (EL) 2022/2379.

Piimasektor

Riiklik piimasektor kui liikmesriigi piimatöötlemisettevõtete raamistik. Riikliku piimasektori tegevus ei hõlma piimasaaduste vahetust.

Kogumiskeskused

Piimatöötlemisettevõtted, kes koguvad põllumajanduslikelt majapidamistelt toorpiima ja/või koort ning tarnivad selle töötlemata kujul teistele piimatöötlemisettevõtetele.

Piimatooted

Tooted, mis sisaldavad peamiselt piima või piima koostisosi ning mille ükski osa ei asenda ega ole ette nähtud ühegi piima koostisosa asendamiseks.

Nende hulka kuuluvad:

tooted, mis on saadud ainult piimast, arvestades, et nende valmistamiseks vajalikke aineid võib lisada juhul, kui neid aineid ei kasutata mõne piima koostisaine täielikuks või osaliseks asendamiseks, ning

kombineeritud piimatooted, s.o tooted, mille ükski osa ei asenda ega ole mõeldud asendama ühtki piima koostisosa ning milles piim või piimatoode on kas koguseliselt või toote iseloomustamisel oluline osa.

Piimasaadused

Toorpiim, koor ja lõss ning piimatooted, mis on ette nähtud piimatöötlemisettevõtetes edasiseks töötlemiseks erinevateks piimatoodeteks. Need moodustavad piimatöötlemisprotsesside sisendi piimasisalduse jaoks.

Piima ja piimatoodete tarnimine

Piim ja piimatooted, mida põllumajanduslik majapidamine tarnib samas või teises liikmesriigis asuvale piimatöötlemisettevõttele.

Kogutud piim ja piimatooted

Piim ja piimatooted, mida piimatöötlemisettevõte kogub samas või teises liikmesriigis asuvast põllumajanduslikust majapidamisest.

Imporditud piim ja piimatooted

Piim ja piimatooted, mille piimatöötlemisettevõte on saanud teisest liikmesriigist või kolmandast riigist ja mida ei ole arvatud kogutud piima hulka.

Mahepiim

Piim, mis pärineb mahepõllumajanduslikelt loomadelt, kes vastavad täielikult mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele ja eeskirjadele ning keda kasvatatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusmeetodil põllumajandusettevõtte tasandil, nagu sätestatud määruses (EL) 2018/848, ning mida kogutakse või kasutatakse sertifitseeritud mahepõllumajandusprotsessis muul viisil mahetootena.

Täispiima otsene kasutamine põllumajanduslikes majapidamistes

Toodetud piim, mida ei tarnita piimasektorile.

Piima kättesaadavus piimasektoris

Piima ja piimatoodete kogumine põllumajanduslikest majapidamistest ning imporditud piimatooted, mis töödeldakse piimasektoris edasi muudeks piimatoodeteks.

Kasutamine piimasektoris

Kättesaadavate koguste kasutamine piimasektoris

Muud valmistatud piimatooted

Põllumajanduslikes majapidamistes valmistatud piimatooted, välja arvatud joogipiim, koor, või ja juust.

Joogipiim

Toorpiim, täispiim, madala rasvasisaldusega piim, lõss ja kuumtöödeldud piim, mis on märgistatud teatava rasvasisaldusega ja mis ei sisalda lisaaineid.

Koor

Rasvakiht, mis moodustub piima pinnale loomulikul teel emulgeeruvate rasvagloobulite aeglase aglomeratsiooni tulemusel. Kui see eemaldatakse piima pinnalt koorides või eraldatakse piimast koorelahutis tsentrifuugides, on koorel lisaks muudele piima koostisosadele suhteliselt kõrge rasvasisaldus (tavaliselt üle 10 % toote massist).

Koor söögiks

Töödeldud koor, mida saab tarnida piimasektorist välja (st inimtoiduks, toorainena šokolaadi, jäätise jms tootjatele). Nagu ka teiste toodete puhul, ei hõlma see muude piimatoodete valmistamiseks ettenähtud vahesaadusi.

Muud piimatooted

Muud piimatooted, mida ei ole mujal arvesse võetud, st välja arvatud piim ja koor (vedel, kontsentreeritud või pulbristatud), hapendatud piim, juust, sulatatud juust, vadak (vedel, kontsentreeritud või pulbristatud), petipiim, või ja muud piimarasva tooted. Muud piimatooted on eelkõige:

piima koostisosad või neid rohkelt sisaldavad tooted (laktoos, kaseiin ja kaseinaadid, muud piimavalgud) või nende segu;

magustoidud ja joogid, kui nende töötlemiseks kasutatud piima ei ole mujal arvesse võetud.

Muud kasutusviisid

Piimatöötlemisettevõtete muude kasutusviiside hulka kuuluvad:

piimasaaduste tarnimine liikmesriigis väljapoole piimasektorit, eelkõige põllumajanduslikku toidutööstusse;

piimasaaduste töötlemine muudeks toodeteks, kui piimasaaduste sisendit ei saa mujal arvesse võtta.

Toitlustusteenuse osutajatele tarnitavad pakendamata piimatooted arvatakse välja ja neid tuleks arvestada vastavate piimatoodete kategooriate all.

Värsked tooted

Värsked tooted hõlmavad:

joogipiima;

toiduks kasutatavat koort;

petipiima;

hapendatud piima;

piimapõhiseid jooke ja muid vedelaid piimatooteid.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top