Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D0483

    Nõukogu otsus (ÜVJP) 2021/483, 22. märts 2021, millega muudetakse otsust 2013/184/ÜVJP, mis käsitleb Myanmari/Birma vastu suunatud piiravaid meetmeid

    ST/6938/2021/INIT

    ELT L 99I, 22.3.2021, p. 40–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/483/oj

    22.3.2021   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    LI 99/40


    NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2021/483,

    22. märts 2021,

    millega muudetakse otsust 2013/184/ÜVJP, mis käsitleb Myanmari/Birma vastu suunatud piiravaid meetmeid

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 29,

    võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nõukogu võttis 22. aprillil 2013 vastu otsuse 2013/184/ÜVJP, (1) mis käsitleb Myanmari/Birma vastu suunatud piiravaid meetmeid.

    (2)

    Nõukogu võttis 22. veebruaril 2021 vastu järeldused, milles mõistis kõige karmimalt hukka Myanmaris/Birmas 1. veebruaril 2021 toimunud sõjaväelise riigipöörde. Nõukogu kutsus üles kriisi leevendama erakorralise seisukorra viivitamatu lõpetamise, seadusliku tsiviilvalitsuse taastamise ja vastvalitud parlamendi töö alustamise kaudu.

    (3)

    Ühtlasi kutsus nõukogu sõjaväevõime üles vabastama presidendi, riiginõuniku ja kõik teised isikud, kes on seoses riigipöördega kinni peetud või vahistatud. Nõukogu nõudis, et tagada tuleb takistamatu telekommunikatsioon, väljendus-, ühinemis- ja kogunemisvabadus ja juurdepääs teabele ning austada tuleb õigusriigi põhimõtet ja inimõigusi. Nõukogu mõistis hukka rahumeelsete meeleavaldajate vastu suunatud sõjaväelised ja politseirepressioonid ning kutsus ühtlasi ametivõime üles rakendama maksimaalset vaoshoitust ja kutsus kõiki pooli üles hoiduma vägivallast kooskõlas rahvusvahelise õigusega.

    (4)

    Nõukogu järeldustes rõhutati, et sõjaväelisele riigipöördele reageerimiseks on liit valmis võtma vastu piiravaid meetmeid.

    (5)

    Pärast rahumeelsete protestide vägivaldset mahasurumist riigis mõistis liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja 28. veebruaril 2021. aastal jõhkrad repressioonid hukka ja kutsus sõjaväevõime üles kohe lõpetama jõu kasutamise tsiviilisikute vastu ja võimaldama elanikel kasutada oma õigust väljendus- ja kogunemisvabadusele.

    (6)

    Sellega seoses ja Myanmaris/Birmas jätkuvat tõsist olukorda arvesse võttes tuleks 11 isikut lisada otsuse 2013/184/ÜVJP lisas esitatud nende füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid.

    (7)

    Otsuse 2013/184/ÜVJP lisa tuleks seetõttu vastavalt muuta,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Otsuse 2013/184/ÜVJP lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

    Brüssel, 22. märts 2021

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Nõukogu 22. aprilli 2013. aasta otsus 2013/184/ÜVJP, mis käsitleb Myanmari/Birma vastu suunatud piiravaid meetmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2010/232/ÜVJP (ELT L 111, 23.4.2013, lk 75).


    LISA

    Otsuse 2013/184/ÜVJP lisas esitatud füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetellu lisatakse järgmised isikud:

     

    Nimi

    Tuvastamisandmed

    Loetellu kandmise põhjused

    Loetellu kandmise kuupäev

    „15.

    Min Aung Hlaing

    Sünniaeg: 3. juuli 1956

    Sünnikoht: Tavoy, Myanmar/Birma

    Kodakondsus: Myanmar

    Riiklik identifitseerimisnumber: 12/SAKHANA(N)020199

    Sugu: mees

    Min Aung Hlaing on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) ülemjuhataja alates 2011. aastast. Ta on riigi haldusnõukogu esimees ning riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu liige.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris/Birmas toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    22.3.2021

    Koondades kogu võimu haldusnõukogu kätte ja olles riigi haldusnõukogu esimees, on ülemjuhataja Min Aung Hlaing otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu esimehena vastutab ülemjuhataja Min Aung Hlaing otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    2018. aastal teatasid ÜRO ja rahvusvahelised kodanikuühiskonna organisatsioonid inimõiguste ränkadest rikkumistest ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rasketest rikkumistest, mida sõjaväe- ja politseijõud on alates 2011. aastast Katšini, Arakani ja Šani osariigis rohingjade vastu toime pannud, ning leidsid, et paljud neist rikkumistest kujutavad endast kõige raskemaid kuritegusid rahvusvahelise õiguse alusel. Tatmadaw’ ülemjuhatajana vastutab Min Aung Hlaing alates 2011. aastast otseselt nende rohingjade vastu toime pandud raskete rikkumiste eest.

    16.

    Myint Swe

    Sünniaeg: 24. mai 1951

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Myint Swe on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige ja kuni 1. veebruarini 2021 oli ta Tatmadaw’ poolt ametisse määratud asepresident. Sel kuupäeval osales Myint Swe koos teiste Tatmadaw’ liikmetega riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu koosolekul. Riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu koosolek oli põhiseaduse vastane, sest sellel ei osalenud nõukogu tsiviilisikutest liikmed. Sel koosolekul kuulutati Myint Swe presidendi kohusetäitjaks. Seejärel kuulutas Myint Swe välja erakorralise seisukorra ja andis riigi seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitsejõudude ülemjuhatajale Min Aung Hlaingile. Erakorralise seisukorra väljakuulutamise menetlust rikuti, sest põhiseaduse kohaselt on erakorralise seisukorra väljakuulutamise õigus ainult presidendil.

    Nõustudes enda presidendi kohusetäitjaks nimetamisega ja andes seadusandliku, kohtuliku ja täidesaatva võimu üle väejuhatajale, aitas Myint Swe kaasa demokraatlikult valitud valitsuse kukutamisele ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    17.

    Soe Win

    Sünniaeg: 1. märts 1960

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Soe Win on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) ülemjuhataja asetäitja alates 2011. aastast. Ta on riigi haldusnõukogu aseesimees ning riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu liige.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    22.3.2021

    Riigi haldusnõukogu aseesimehena on ülemjuhataja asetäitja Soe Win otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu aseesimehena vastutab ülemjuhataja asetäitja Soe Win otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    2018. aastal teatasid ÜRO ja rahvusvahelised kodanikuühiskonna organisatsioonid inimõiguste ränkadest rikkumistest ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rasketest rikkumistest, mida sõjaväe- ja politseijõud on alates 2011. aastast Katšini, Arakani ja Šani osariigis rohingjade vastu toime pannud, ning leidsid, et paljud neist rikkumistest kujutavad endast kõige raskemaid kuritegusid rahvusvahelise õiguse alusel. Tatmadaw’ ülemjuhataja asetäitjana vastutab Soe Win alates 2011. aastast otseselt nende rohingjade vastu toime pandud raskete rikkumiste eest.

    18.

    Sein Win

    Sünniaeg: 24. juuli 1956

    Sünnikoht: Pyin Oo Lwin, Myanmar/Birma

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Sein Win on Tatmadaw’ liige ja endine kaitseminister (ajavahemikul 24. augustist 2015 kuni 1. veebruarini 2021). 1. veebruaril osales ta koos teiste Tatmadaw’ liikmetega riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu koosolekul. Riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu koosolek oli põhiseadusevastane, sest sellel ei osalenud nõukogu tsiviilisikutest liikmed. Sel koosolekul kuulutati Myint Swe presidendi kohusetäitjaks. Seejärel kuulutas Myint Swe välja erakorralise seisukorra ja andis riigi seadusandliku, täidesaatva ja kohtuliku võimu üle kaitsejõudude ülemjuhatajale Min Aung Hlaingile. Erakorralise seisukorra väljakuulutamise menetlust rikuti, sest põhiseaduse kohaselt on erakorralise seisukorra väljakuulutamise õigus ainult presidendil.

    Osaledes riikliku kaitse- ja julgeolekunõukogu koosolekul, kus otsustati kuulutada välja erakorraline seisukord ja anda riigi seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitsejõudude ülemjuhatajale, aitas Sein Win kaasa 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemuste tühistamisele ja demokraatlikult valitud valitsuse kukutamisele. Seetõttu vastutab ta demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    2018. aastal teatasid ÜRO ja rahvusvahelised kodanikuühiskonna organisatsioonid inimõiguste ränkadest rikkumistest ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rasketest rikkumistest, mida sõjaväe- ja politseijõud on alates 2011. aastast Katšini, Arakani ja Šani osariigis rohingjade vastu toime pannud, ning leidsid, et paljud neist rikkumistest kujutavad endast kõige raskemaid kuritegusid rahvusvahelise õiguse alusel. Kaitseministrina (24. augustist 2015 kuni 1. veebruarini 2021) vastutab Sein Win nende rohingjade vastu toime pandud raskete rikkumiste eest.

    19.

    Thein Soe

    (teise nimega U Thein Soe)

    Sünniaeg: 23. jaanuar 1952

    Sünnikoht: Kani, Myanmar/Birma

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Thein Soe nimetati 2. veebruaril 2021 liidu valimiskomisjoni esimeheks. Nõustudes sellesse ametisse nimetamisega pärast 1. veebruaril 2021 toimunud sõjalist riigipööret ning oma tegevusega valimiskomisjoni esimehena, eelkõige sellega, et ta tühistas valimiste tulemused, kuigi tõendid pettuste kohta puudusid, on Thein Soe otseselt osalenud tegevuses, millega õõnestatakse Myanmaris demokraatiat ja õigusriiki.

    22.3.2021

    20.

    Mya Tun Oo

    Sünniaeg: 4. või 5. mai 1961

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindral Mya Tun Oo on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige. 1. veebruaril 2021 määrati ta kaitseministriks ning ta on riigi haldusnõukogu liige.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    Riigi haldusnõukogu liikmena on kindral Mya Tun Oo otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu liikmena vastutab kindral Mya Tun Oo otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    2018. aastal teatasid ÜRO ja rahvusvahelised kodanikuühiskonna organisatsioonid inimõiguste ränkadest rikkumistest ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rasketest rikkumistest, mida sõjaväe- ja politseijõud on alates 2011. aastast Katšini, Arakani ja Šani osariigis rohingjade vastu toime pannud, ning leidsid, et paljud neist rikkumistest kujutavad endast kõige raskemaid kuritegusid rahvusvahelise õiguse alusel. Mya Tun Oo oli Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) staabiülemate ühendkomitee liige, mis on Tatmadaw’ tähtsuselt kolmas ametikoht, seda alates 2016. aasta augustist kuni ajani, millal ta määrati kaitseministriks. Sellel ametikohal olles juhtis ta Arakani osariigis toimunud sõjalisi operatsioone ning koordineeris eri relvajõudude, sealhulgas maaväe, mereväe ja õhuväe tegevust, samuti suurtükiväe kasutamist. Seetõttu vastutab nende rohingjade vastu toime pandud raskete rikkumiste eest.

    21.

    Dwe Aung Lin

    Sünniaeg:

    31. mai 1962

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Dwe Aung Lin on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige ja riigi haldusnõukogu sekretär.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    2. veebruaril 2021 määrati kindralleitnant Dwe Aung Lin riigi haldusnõukogu sekretäriks ning ta on väljastanud riigi haldusnõukogu korraldusi. Muu hulgas andis ta korralduse eemaldada inimesed ametikohtadelt, kuhu nad olid määratud seaduslikult valitud valitsuse poolt, samuti korralduse Myanmari valimiskomisjoni uute liikmete nimetamiseks.

    Riigi haldusnõukogu liikme ja sekretärina on kindralleitnant Dwe Aung Lin otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu liikme ja sekretärina vastutab kindralleitnant Dwe Aung Lin otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    22.

    Ye Win Oo

    Sünniaeg: 21. veebruar 1966

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Ye Win Oo on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige ja riigi haldusnõukogu kaassekretär.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    22.3.2021

    2. veebruaril 2021 määrati kindralleitnant Ye Win Oo riigi haldusnõukogu kaassekretäriks. Riigi haldusnõukogu liikme ja kaassekretärina on kindralleitnant Ye Win Oo otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Myanmari julgeolekujõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu liikme ja kaassekretärina vastutab kindralleitnant Ye Win Oo otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    23.

    Maung Maung Kyaw

    Sünniaeg: 23. juuli 1964

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindral Maung Maung Kyaw on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige ja riigi haldusnõukogu liige.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    Riigi haldusnõukogu liikmena on kindral Maung Maung Kyaw otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu liikmena vastutab kindral Maung Maung Kyaw otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    24.

    Moe Myint Tun

    Sünniaeg: 24. mai 1968

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Moe Myint Tun on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige ja riigi haldusnõukogu liige.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    Riigi haldusnõukogu liikmena on kindralleitnant Moe Myint Tun otseselt osalenud riigi funktsioone käsitlevate otsuste tegemises ja vastutav selle eest ning on sellest tulenevalt vastutav demokraatia ja õigusriigi õõnestamise eest Myanmaris/Birmas.

    22.3.2021

    Peale selle võttis riigi haldusnõukogu vastu otsused, millega piirati väljendusvabadust, sealhulgas teabele juurdepääsu ja rahumeelse kogunemise õigust. Sõjaväelised jõud ja ametivõimud, kes tegutsevad riigi haldusnõukogu kontrolli all, on alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid.

    Riigi haldusnõukogu liikmena vastutab kindralleitnant Moe Myint Tun otseselt nende repressiivsete otsuste ja inimõiguste raskete rikkumiste eest.

    2018. aastal teatasid ÜRO ja rahvusvahelised kodanikuühiskonna organisatsioonid inimõiguste ränkadest rikkumistest ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rasketest rikkumistest, mida sõjaväe- ja politseijõud on alates 2011. aastast Katšini, Arakani ja Šani osariigis rohingjade vastu toime pannud, ning leidsid, et paljud neist rikkumistest kujutavad endast kõige raskemaid kuritegusid rahvusvahelise õiguse alusel. Kindralleitnant Moe Myint Tun oli erioperatsioonide büroo (BSO)-6 juhataja ning Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) staabiülem (maavägi) kuni 2019. aastani. Sellel ametikohal olles juhtis ta Arakani osariigis toimunud operatsioone. Seetõttu vastutab nende rohingjade vastu toime pandud raskete rikkumiste eest.

    25.

    Than Hlaing

    Sünniaeg:

    Kodakondsus: Myanmar

    Sugu: mees

    Kindralleitnant Than Hlaing on Myanmari relvajõudude (Tatmadaw) liige. 2. veebruaril 2021 määrati ta siseministri asetäitjaks ja politseiülemaks.

    1. veebruaril 2021. aastal panid Myanmari relvajõud (Tatmadaw) ülemjuhataja Min Aung Hlaingi juhtimisel Myanmaris toime riigipöörde, tühistades 8. novembril 2020 toimunud valimiste tulemused ja kukutades demokraatlikult valitud valitsuse. Riigipöörde osana kuulutas presidendi kohusetäitjana tegutsev asepresident Myint Swe 1. veebruaril välja erakorralise seisukorra ning andis seadusandlikud, täidesaatvad ja kohtulikud volitused üle kaitseväe ülemjuhatajale vanemkindral Min Aung Hlaingile. 2. veebruaril loodi nende volituste teostamiseks riigi haldusnõukogu, takistades nii demokraatlikult valitud valitsusel oma mandaati täita.

    Riigi haldusnõukogu poolt ametisse määratud kindralleitnant Than Hlaingi on seotud demokraatiat ja õigusriiki õõnestava tegevuse ja poliitikaga Myanmaris/Birmas, samuti tegevusega, mis ohustab Myanmaris/Birmas rahu, julgeolekut ja stabiilsust, ning on sellist tegevust toetanud.

    22.3.2021“

    Lisaks on kindralleitnant Than Hlaingi kontrolli all tegutsenud politseijõud alates 1. veebruarist 2021 toime pannud inimõiguste raskeid rikkumisi, tapnud tsiviilisikuid ja relvastamata protestijaid, piiranud ühinemis- ja väljendusvabadust, sealhulgas piiranud internetiühendust, vahistanud ja pidanud meelevaldselt kinni opositsioonijuhte ja riigipöörde vastaseid. Siseministri asetäitjana ja politseiülemana on kindralleitnant Than Hlaing otseselt vastutav repressiivse poliitika ning rahumeelsete meeleavaldajate vastu suunatud politsei vägivallaga seotud otsuste tegemise eest, mistõttu vastutab ta inimõiguste raskete rikkumiste eest Myanmaris/Birmas.


    Top